AMM
22.07.08,07:49
Ahojte, nedavno som zacala pracovat v POHODE a potrebovala by som poradit: Stravne listky strhavame zamestnancom zo mzdy, tzn. ze v Personalistike zadam kazdemu zamestnancovi kazdny mesiac zrazku s predkontaciou 331 (http://www.porada.sk/t58992-331-zamestnanci.html)/335. Problem mam s tym ako zlikvidujem zavazok voci zamestnancovi. Totizto ked dam Zaznam-Likvidacia zobrazi sa mi tam zavazok za stravne listky a neviem ho zlikvidovat, aby mi tam nefiguroval. Neviem, ci som to napisala zrozumitelne.
Ziarowka
22.07.08,14:42
nevyznám sa v mzdách a v personalistike ale likviduješ to cez ID ctr+shift+L ? Likvidácia výberom?
Ziarowka
22.07.08,14:49
alebo cez ID a do predkontácie daj "bez" /keď chceš iba zlikvidovať záväzok bez zaúčtovania/
AMM
23.07.08,05:57
Cez ID cez Polozky dokladu zauctujem predaj stravnych listkov a teda aj pohladavku 335/213. Ale ked dam likvidacia vyberom a vyberiem polozku na likvidaciu zaratava mi to do suctu poloziek. A ja potrebujem, aby mi to tam nepocitalo.
AMM
23.07.08,05:57
Alebo da sa to zlikvidovat aj inym sposobom?
Kája.
23.07.08,06:30
Ja by som v internom doklade zaúčtovala iba predpis na predaj stravných lístkov 335/213, (interný doklad, ktorý ti nebude ponúkať k likvicácii) a v mzdách máš zrazené 331/335, potom už nemáš čo likvidovať.
AMM
23.07.08,07:19
Ako dosiahnem, že mi nebude ID ponúkať likvidáciu? Ale potom to aj tak zostane medzi ostatnými zaväzkami a práve odtiaľ to potrebujem dostať. Účtujem to tak a sama nerozumiem, prečo mi to zostáva v tých ostatných záväzkoch.
Kája.
23.07.08,07:46
Osobne si myslím, že do ostatných záväzkov ti to hádže preto lebo máš v personalistike v záložke zrážky zadanú predkontáciu 331/335. Ja by som skúsila predkontáciu vymazať (alebo zadať bez), vtedy by ti to zo mzdy zrazilo ale nezaúčtovalo (prípadný vystavený ostatný záväzok vymazať) a v internom doklade, kde máš zaúčtované mzdy by som upravila o zápis 331/335.
AMM
23.07.08,10:33
Ešte by som sa chcela popýtať akým spôsobom účtujete mzdy. Ja dám iba Záznam-Zaúčtovať mzdy. Prečo vlastne mi každú jednu operáciu hodí medzi Ostatné záväzky a do ID iba celkovú sumu miezd?
Keď som do ID, ktorým som zaúčtovala mzdy chcela nahodiť stravné lístky, teda 331/335, prepísalo mi to celkovú sumu miezd.
Mám v tom riadny zmätok!!!
Slavena
11.11.08,12:48
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Na konci r.2007 som zaúčtovala predpis dane 591/341 v interných dokladoch. V roku 2008 bola daň z príjmu hradená z BÚ. Mám tam predkontáciu Neviem, pretože naozaj neviem či môžem dať priamo účet 341/221. Keby som mala predpis dane v záväzkoch, dal by sa mi zlikvidovať cez banku tento záväzok - ale tiež neviem ako by som to mala zaúčtovať v tomto roku.:confused:
Tweety
11.11.08,12:52
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Na konci r.2007 som zaúčtovala predpis dane 591/341 v interných dokladoch. V roku 2008 bola daň z príjmu hradená z BÚ. Mám tam predkontáciu Neviem, pretože naozaj neviem či môžem dať priamo účet 341/221. Keby som mala predpis dane v záväzkoch, dal by sa mi zlikvidovať cez banku tento záväzok - ale tiež neviem ako by som to mala zaúčtovať v tomto roku.:confused:Úhradu dane zaúčtuješ priamo na BV tak ako si uviedla 341/221.
atka4
11.11.08,14:19
Ešte by som sa chcela popýtať akým spôsobom účtujete mzdy. Ja dám iba Záznam-Zaúčtovať mzdy. Prečo vlastne mi každú jednu operáciu hodí medzi Ostatné záväzky a do ID iba celkovú sumu miezd?
Takto to robím aj ja a neriešim, prečo je to tak...je to vec SW a je to v poriadku.
Keď som do ID, ktorým som zaúčtovala mzdy chcela nahodiť stravné lístky, teda 331/335, prepísalo mi to celkovú sumu miezd.
Mám v tom riadny zmätok!!!
Stravné lístky ja neúčtujem tvojim spôsobom, ale priamo po výpočte miezd za daný mesiac urobím zrážku zamestnancovi zo mzdy, a to v časti čistá mzda. Ja tam mám prepísaný text na stravné lístky a tam uvádzam zrážku so znamienkom "-" mínus, t.j. o uvedenú sumu má zamestnanec zníženú čistú mzdu a má to aj uvedené na výplatnej listinke.

Stravné lístky účtujem v ID, pričom to, čo požadujem k úhrade od zamestnanca, účtujem s predkontáciami
331/213 -pre zamestnancov
366/213 -pre zamestnancov-spoločníkov
(Ty pravdepodobne každý mesiac zadávaš zrážku v personalistike na záložke zrážka, robila som to pred rokmi tiež, ale robí to presne také problémy, aké popisuješ. Tak som techniku účtovania zmenila, ako popisujem vyššie a je to bez problémov.)

Pre istotu- celé účtovanie stravných poukážok mám takéto:
527/213-55% zo SL náklady spol., samozrejme max. do zákonného limitu
427/213-prísp. zo SF
331/213 -pre zamestnancov
366/213 -pre zamestnancov-spoločníkov

neúčtujem teda cez 335.
atka4
11.11.08,14:28
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť? Na konci r.2007 som zaúčtovala predpis dane 591/341 v interných dokladoch. V roku 2008 bola daň z príjmu hradená z BÚ. Mám tam predkontáciu Neviem, pretože naozaj neviem či môžem dať priamo účet 341/221. Keby som mala predpis dane v záväzkoch, dal by sa mi zlikvidovať cez banku tento záväzok - ale tiež neviem ako by som to mala zaúčtovať v tomto roku.:confused:

Ak si minulý rok v ID zaškrtla možnosť "K likvidácii", tak v prípade úhrady ti SW ponúkne možnosť úhrady - likvidácie, ako každý iný záväzok. Likvidovať to chceš správnym zápisom, ako píše aj tweety aj ty 341/221.

Mýli ťa asi to, čo SW robí so záväzkami ale aj pohľadávkami pri úhrade, že hádže predkontáciu "neviem". Všetky pohľ. aj záv. sú prevzaté do nového roku s predkontáciou "bez", preto hodí predkontáciu "neviem" a ty ju musíš správne opraviť.
Slavena
11.11.08,14:38
Ako sa to robí pri preddavkoch na daň z príjmu? Ak firma platí štvrťročne preddavky na DP, môžem to účtovať tiež priamo 341AE/221, alebo si mám najprv vytvoriť záväzok a potom ten likvidovať? Poraďte prosííím.
Tweety
11.11.08,14:42
Ako sa to robí pri preddavkoch na daň z príjmu? Ak firma platí štvrťročne preddavky na DP, môžem to účtovať tiež priamo 341AE/221, alebo si mám najprv vytvoriť záväzok a potom ten likvidovať? Poraďte prosííím.
Áno, môžeš to účtovať priamo.
atka4
11.11.08,14:45
Ako sa to robí pri preddavkoch na daň z príjmu? Ak firma platí štvrťročne preddavky na DP, môžem to účtovať tiež priamo 341AE/221, alebo si mám najprv vytvoriť záväzok a potom ten likvidovať? Poraďte prosííím.
1. možnosť:
účtuješ priamo úhradu z banky
2 možnosť - tú používam aj ja:
po podaní DP zaúčtujem záväzky - jednotlivé štvrťročné preddavky a tie následne likvidujem.
Myslím, že táto možnosť by mala byť používaná, pretože
- pri podaní Dp Ti vznikli záväzky, ktoré majú byť podchytené v účtovníctve. - súčasne ich máte aj v zostave a nezabudnete teda, že máte niečo vo firme uhradiť
- aj vaše účtovné výkazy potom reálne odzrkadľujú stav vašich záväzkov....
Keďže používam predkontáciu "bez", tak sa vo výkazoch neodzrkadlí stav záväzkov, je len v knihe ost. záv.:eek:
Slavena
11.11.08,15:12
Aj ja som to robila tak, že po podaní DP som si 4-krát nahodila preddavky a tie som postupne likvidovala a myslím si, že tento spôsob je prehľadnejší. Ale problém je v tom, že som tam nemala zadanú predkontáciu. Ak sa likvidácia /úhrada predavku DP z BÚ/ účtuje
341AE/221, ako mám účtovať záväzok?:eek:
atka4
11.11.08,15:20
Aj ja som to robila tak, že po podaní DP som si 4-krát nahodila preddavky a tie som postupne likvidovala a myslím si, že tento spôsob je prehľadnejší. Ale problém je v tom, že som tam nemala zadanú predkontáciu. Ak sa likvidácia /úhrada predavku DP z BÚ/ účtuje
341AE/221, ako mám účtovať záväzok?:eek:
Ja to používam práve s predkontáciou "bez" a likvidáciu 341.an//221
Kája.
11.11.08,19:57
Môžeš priamo v banke zaúčtovať 341/221.