Pititka
22.07.08,10:31
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.

Bývame v 3posch. bytovke na druhom poschodí, bytovka má asi 30rokov je z panelu. Problém je, keď silnejšie prší, tak mám doma fontánu, preteká mi to všetko dnu z trubiek cez špáry, steká mi to po stenách až na parkety. Máme 3 balkóny ,tak v troch izbách mám už pomali plesnivé steny a v zime ani nehovorím sú stále mokré a čierno-biele. Už som bola za susedmi niekoľko krát,ukázala som im tie steny,povedali že oni už tie balkóny spádovali pred 12 rokmi, že to nieje ich chyba a oni nič s tým robiť nemôžu.

Mám poisťovňu UNIQA(z TatraBanky k Hypotéke-povinné), nahlásila som škodu 14.7 (e-mailom), kde som sa dočítala, že do 5dní ma budú kontaktovať a riešiť udalosť. Nik sa neozval....tak som im 18. 7 zavolala, že ako to budeme riešiť, tá slečna mi povedala, že moje hlásenie bolo už 17.7 zamietnuté, písomne mi nič neprišlo. To je zaujimavý postup, však? Asi štandard.

Prosím Vás o radu, na koho sa obráťiť, aby sa to už vyriešilo, veď tu žijeme s našími detmi (6 a 3r.), to vplýva na ich aj naše zdravie.

Ďakujem za všetký príspevky vopred.
lubica_02
22.07.08,08:55
Tvoje problémy je potrebné riešiť cestou správcu domu. Nakoľko sa aj balkóny opravujú z FO a zatekanie z obvodového plášťa domu / pravdepodobne praskliny a vypadanie tmelau v staku panelov - možno dilatácia /, je potrebné riešiť pretmelením - tieto problémy však musí vedieť správca - sused to nevyrieši. Prípadne oznám problémy zastupcovi domu. Alebo Ste SVB ?
Pititka
22.07.08,14:47
Ahoj Ľubica, v prvom rade sa chcem poďakovať, že si zareágovala.
Správca o tom vie......lebo môj manžel je správcom, síce len krátku dobu, ale zatiaľ nevieme, nepoznáme riešenie. Preto som chcela vedieť, ako sa takáto situácia rieši.

Dakujem.
ivka70
22.07.08,15:24
tvoj manzel je spravca? ne zastupca vlstvikov bytov?

mate s niekym podpisanu zmluvu o sprave bytov alebo vytvorene spolocenstvo vlastnikov bytov?
lubica_02
22.07.08,15:56
Správny postup je:
- oznámenie problémov zástupcovi vlastníkov alebo správcovi alebo predsedovi SVB
- správca - predseda SVB osloví dodávateľské f. na obhliadku a vypracovanie cenových ponúk
- správca alebo predseda SVB zvolá schôdzu alebo zhromaždenie,
predloží problémy, ktoré treba riešiť , zároveň vlastníci - zhromaždenie vyjadruje stanovisko hlasovaním / výber dodávateľa,teda odsúhlasenie prác /
- vlastník je povinný na čas nevyhnutný sprístupniť byt na odstránenie vzbniknutých závad a porúch
všetko sa samozrejme riadi v zmysle zmluvy o výkone správy alebo stanovami SVB
Pititka
22.07.08,16:06
takže,.... manžel je správcom našej bytovky,máme zmluvu s vlastníkmi.
ďakujem za radu....idem to ukázať manželovi, lebo 2.8 máme domovú schôdzu.
Ešte raz ďakujem. Marta
Centrum
22.07.08,16:24
zlatí susedia !!!
Pititka
24.07.08,08:02
Chcem sa spýtať, z Fondu údržby a opráv(FO), dám urobiť vonkajšie plášte panelu a balkóny, dá sa z FO zaplatiť aj moje steny v byte? Alebo len tie rohy, ktoré sú poškodené?

Keďže poisťovňa moju žiadosť zamietla,zatečenie z búrkovej činnosti, nespadá do poistenia.

Ďakujem za rady.
majkii
24.07.08,08:23
Chcem sa spýtať, z Fondu údržby a opráv(FO), dám urobiť vonkajšie plášte panelu a balkóny, dá sa z FO zaplatiť aj moje steny v byte? Alebo len tie rohy, ktoré sú poškodené?

Keďže poisťovňa moju žiadosť zamietla,zatečenie z búrkovej činnosti, nespadá do poistenia.

Ďakujem za rady.

V prvomrade si treba pozrieť zákon o vlastníctve bytov, je aj tu na porade v úplnom znení. Tam sa dopracuješ k §10 odsek 3) kde máš definované na čo sa prostriedky z FPÚaO môžu použiť. "Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií.

Z toho vyplýva, že opravy stien zatečením po búrke (živelná pohroma) v tvojom byte nemožno použiť prostriedky FPÚaO. To čo popisuješ je poistná udalosť a voči živelnej pohrome sa zvyčajne poisťuje, tak nerozumiem akú poistku si vlastne uzavrela. Načo platiť poistku, keď nezahŕňa živelnú udalosť.
peton
24.07.08,10:54
Asi myslela poistku, ktorú platia ako dom. V tom prípade je jasné, že zatečenie do bytu do poistky nespadá. Treba použiť poistku domácnosti ak je uzatvorená.
Pititka - skutočne poriadne naštudujte zákon, tak ako vám poradil Majkii, pretože ak ste správca vlastníci vám neodpustia žiadny lapsus, a zbytočne sa môžete dostať do problémov. A tiež nie celkom rozumiem tomu vášmu vzťahu - manžel a správca.
Pititka
25.08.08,12:54
Ešte raz sa Vám chcem všetkým poďakovať za rady.

Takže tú poistku som zrušila a založila novú a tam spadajú aj tie moje steny. (to bola povinná poistka k Hypo úveru-narýchlo,čiže nevíhodne).
Lenže teraz musím čakať na novú búrkovú činnosť.
Na domovej schôdzi sme sa dohodli, že balkóny dám spravit z FúaO. A steny cez poistku. Musím povedať, že mi to dalo práce.....

peton: môj manžel má Firmu na správcovanie bytoviek,zatiaľ to robí iba pre našu bytovku. Ja mu len vypomáham....
Ďakujem Marta