rage1
21.04.05,08:50
Tak som sa rozhodla zalozit zivnost.

Mam vsak problem.
Neviem ci mozem zadat adresu zivnosti moje trvale bydlisko - co je vlastne aj trvale bydlisko mojich rodicov a oni maju na tuto adresu zriadenu svoju vlastnu zivnost.
Tiez by ma zaujimalo, ci mozem mat prevadzku firmy v prenajatom priestore, ale tak, ze rodicia uz su v prenajatom priestore - platia urcity najom - a mne by este prenajimali jednu kancelariu z toho.
Teda ci sa to da nejako zmluvne osetrit tak, aby som zdielala cast najmu ja.

Dalsia otazka
Ak by som mala zriadenu kancelariu doma, co vsetko si mozem dat do nakladov, ked som vlastne u rodicov (ale tento byt je sluzobny byt mojho otca)
Mozem si dat trebars do nakladov pomernu cast nakladov na najomne, elektriku, telefón?Poradte ako to spravit co najlepsie
rage1
21.04.05,10:48
to mi nikto neporadi
Zita5
21.04.05,11:03
Tak som sa rozhodla zalozit zivnost.

Mam vsak problem.
Neviem ci mozem zadat adresu zivnosti moje trvale bydlisko - co je vlastne aj trvale bydlisko mojich rodicov a oni maju na tuto adresu zriadenu svoju vlastnu zivnost.
Tiez by ma zaujimalo, ci mozem mat prevadzku firmy v prenajatom priestore, ale tak, ze rodicia uz su v prenajatom priestore - platia urcity najom - a mne by este prenajimali jednu kancelariu z toho.
Teda ci sa to da nejako zmluvne osetrit tak, aby som zdielala cast najmu ja.

Dalsia otazka
Ak by som mala zriadenu kancelariu doma, co vsetko si mozem dat do nakladov, ked som vlastne u rodicov (ale tento byt je sluzobny byt mojho otca)
Mozem si dat trebars do nakladov pomernu cast nakladov na najomne, elektriku, telefón?Poradte ako to spravit co najlepsie
Môžeš si dať Tvoje trvalé bydlisko . S tým prenájmom to môže byť , ale to musíš zmluvne očistiť , pokiaľ rodičia nemajú zákaz dať do prenájmu tretej osobe . Ale to musíte zistiť na už vyhotovenej zmluve , respektíve požiadať prenajímateľa o zmenu zmluvy .

Pokiaľ by si bola doma , treba zahlásiť takúto kanceláriu na MÚ a potom si môžeš dávať určitú časť nákladov na uvedené médiá .
poruba
21.04.05,11:04
Kľudne si môžeš dať živnosť na tvoje trvalú bydlisko, vôbec nevadí, že naň majú živnosť aj tvoji rodičia. Ani s tým prenájmom nie je nijaký problém. Spravíte zmluvu o prenájme kancelárie, do ktorej zahrniete aj časť nákladov za energiu, vodu atď., ktoré budeš za tú kanceláriu platiť.
Ak by si si urobila kanceláriu na adrese trvalého bydliska, čiže u rodičov, radím ti, nedávaj si do nákladov nájomné, energiu a ani nič podobné. Priznávam, že ja ani neviem, ako by sa to dalo dať do účtovníctva, ale viem, že známemu daňováci chceli vyhodiť z nákladov stoličku, na ktorej sedel pri počítači a aj hrnček na kávu, ktorý si kúpil. ( A to preto, že mal doma sídlo firmy a aj tam pracoval ).
rage1
21.04.05,11:34
tak to je teda vazne smiesne. ved nejake naklady predsa mat musim!ked budem mat kancelariu doma, tak si vlastne tak ako mi tu pisete nemozem dat do nakladov takmer nic, len hadam nejake kancelarske potreby, papier.
ak sa teda dohodnem s nasimi, ze mi prenajmu kancelariu v ich prenajatom priestore - co budem mat ako prevadzku, tak si dam do nakladov aj najom, aj vodu, aj cast elektriky, ak sa to bude dat. bude to vlastne pre mna vyhodnejsie, lebo si takto budem moct ponizit zaklad. a stale teda plati, ze v prvom roku podnikania budem platit len odvody do zdravotnej poistovne - poistne tych 910 Sk hej?

inak je zaujimave poruba, ze tvojmu znamemu to takto povyhadzovali, lebo ja som mala kontrolu, a moj klient si kupil pracku na pratie pracovnych odevov a ma ju ulozenu v byte cize na adrese sidla a to mu nevyhodili.takze asi to zavisi od danovakov. ja by som sa s nimi hadala az dovtedy, kym by mi to tam nenechali, ale viem ze oni nieco musia najst tak mozno ani nie
Zita5
21.04.05,11:42
rage1 , nie je to záhada ,ani smešme , ale ak chceš mať kanceláriu v byte , kde bývaš , musíš rešpektovať stavebný zákon , musíš vyčleniť určíté metre na podnikanie , platiť za tieto priestory daň z nehnuteľnosti v takej výške , ako platia podnikatelia za podnikateľské priestory . To sa len Tebe zdá smiešne , ale to sú vážne veci . Na základe všetkých povolení zo znenia stavebného zákona si potom môžeš určiť vhodné percento , aby si si mihla uplatňovať do nákladov časť elektriny , telefónu atď .To sú také veci , že niekedy to podnikatelia vzdajú .

Skús to cez ten prenájom rodičov . Ale väčšinou zmluva o prenájme zakazuje nájomcovi dať do prenájmu čo i len časť tretej osobe . Pozri sa na to .
rage1
21.04.05,12:09
veru idem sa na to hned pozret
rage1
21.04.05,12:20
no tak je to o.k. nasi maju prenajom tretej osobe povoleny. takze takto to pojde. l