ZDENIELA
22.07.08,12:35
Chystáme sa s manželom postaviť si chatu na rekreáciu s možnosťou celoročného bývania.:D
Samozrejme sme teraz len v štádiu vybavovania pôžičky (bez peniažkou to nepôjde ;)).
Niekedy v septembri má ísť do parlamentu na schválenie novela stavebného zákona, mali by stavby do 150 m2 oslobodiť od stavebného povolenia, bude potrebné len ohlásenie stavby. Schválená by mala byť do konca roka, s účinnosťou od júla 2009.
Mám dilemu ... čakať na novelu alebo začať vybavovať stavebné povolenie??? :confused:
Ďalší môj problém je s pozemkom - je rodičov, no v ich obci ešte neskončila slávna ROEP-ka a ani sa tak rýchlo nechystá skončiť. Preto neviem, začať vybavovať povolenie na pozemok otca, alebo aj v tomto prípade čakať?
Keby aspoň tie stavebné materiály nešli stále tak astronomicky hore ...
Ďakujem za Váš názor.
duves
22.07.08,12:09
Chystáme sa s manželom postaviť si chatu na rekreáciu s možnosťou celoročného bývania.:D
Samozrejme sme teraz len v štádiu vybavovania pôžičky (bez peniažkou to nepôjde ;)).
Niekedy v septembri má ísť do parlamentu na schválenie novela stavebného zákona, mali by stavby do 150 m2 oslobodiť od stavebného povolenia, bude potrebné len ohlásenie stavby. Schválená by mala byť do konca roka, s účinnosťou od júla 2009.

To sa mi nechce verit. Lebo ohlasenie nie je podmienene na (ne)suhlas dotknutych stran (vlastnici susediacich pozemkov,pamiatkari, plynari, energetici atd...).
chandler
22.07.08,12:19
predpokladam ze ak aj ta novela prejde tak prave toto v nej nebude.
takze zacat vybavovat. v tej novele ide hlavne o zaujmi velkych investorov, toto tam bolo pridane len aby sa o tom hovorilo a zatienilo to o co tam naozaj ide.
ZDENIELA
23.07.08,03:49
predpokladam ze ak aj ta novela prejde tak prave toto v nej nebude.
takze zacat vybavovat. v tej novele ide hlavne o zaujmi velkych investorov, toto tam bolo pridane len aby sa o tom hovorilo a zatienilo to o co tam naozaj ide.
Ďakujem za váš názor. Niečoho presne takéhoto sa obávam... veď o tom svedčia aj moje pochybnosti či začať vybavovať stavebné povolenie alebo čakať na sľúbenú novelu stavebného zákona. Ja osobne som bola tiež za vybavovanie, no manžel veľmi nie.
mimotemy Teraz si musím spomenúť čím som ho pred deviatimi rokmi tak očarila a začať pracovať na jeho presviedčaní ... ;)
ZDENIELA
23.07.08,03:55
Ešte ma trápi jedna vec. Keď už by som začala to stavebné povolenie vybavovať, pozemok je stále v ROEP-ke, čiže rodičia nemajú od neho list vlastníctva.
Neviem, rozmýšľam čo s tým? :confused::confused::confused:
Dať sa od otca splnomocniť na zastupovanie v rámci stavebného konania a vybavovať povolenie vlastne na jeho pozemku a na jeho meno?
Keď tá nekonečná ROEP-ka skončí od otca symbolicky kúpiť alebo dať si darovať pozemok možno už aj s rozostavanou stavbou ???
Ak má niekto skúsenosti budem nesmierne vďačná. Ďakujem za Váš čas.
chandler
23.07.08,12:22
mne by velmi pomohlo keby si mi vysvetlila co je to ROEP :)
ale stavat mozes kludne aj na cudzom pozemku, ak mas suhlas.
ZDENIELA
24.07.08,04:26
Použijem, čo sa tu o ROEP už písalo

http://www.porada.sk/t70012-roep-a-kataster.html

ROEP je register obnovenej evidencie pozemkov.
Čisto laicky to ja chápem asi takto:
Robí sa poriadok v pozemkoch (kedysi bolo zvykom si pozemky medzi sebou vymienať). Držiteľ pozemku, ktorý pozemok užíva, potrebuje čestne prehlasenie od vlastnikov, kde prehlasujú, že pozemok už nevlastnia a vlastníkom sa tak stane držiteľ pozemku.

No horšie je, že kým sa toto v obci neskončí, nemá ani otec list vlastníctva od pozemku, na ktorom chceme stavať.
Neviem, má niekto skúsenosť s obcou, kde ROEP ešte neskončila?

mimotemy Môj otec to zvykne nazývať ROEPKA - OEBKA. A myslím, že to prirovnanie nie je až tak mimo.