buba
21.04.05,08:54
Ako mám postupovať , keď mi zamestnanec vyčerpá 7 dní u lekára a potom ešte stále chodí ku lekárovi,keď je celý deň treba odhlásiť zo sociálky, a na zdr.poisťovňu ? no a keď je u lekára 4 hodiny / myslím už po tých 7 dňoch/ čo mám robiť?
Evaman
21.04.05,07:07
Ak vyčerpal 7 dní "na seba" a ďalej musí chodiť na vyšetrenia, patrí mu : ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo prac. času . § 141 ods.(2) bod a) 2. zákonníka práce.Ak je celý deň, na socku by si mala ohlásiť ako prerušenie poistenia - čerpanie prac. voľna bez náhrady mzdy, na zdravotnú nemusíš.
buba
21.04.05,07:59
no a keď je len 4 hodiny , nič nemusím robiť?
Evaman
21.04.05,08:07
Keď je 4 hodiny alebo napr. 1 hod. alebo 2... tak mu vypočítaš priemerovku za 4 hodiny a tie mu nezaplatíš ale to zdokumentuješ tak, že z dochádzky musí byť zrejmé , že tých 7 dní už vyčerpal a ďalšie voľno je už bez náhrady mzdy ale tiež musí mať doklad od lekára. Na socku hlásiš iba vtedy ak napr. je jeho denný pracovný čas 8 hodín, tak iba ak by celých 8 hodín bol u lekára - čiže celý jeden deň, vtedy nemá za ten deň žiadny vymeriavací základ a to je prerušenie poistenia.
Evaman
21.04.05,08:18
Ešte , zamestnancovi patrí 7 dní ak ide k lek . "sám" a ďalších 7 dní mu patrí ak "sprevádza člena rodiny"- § 141 ods.(2)odstavec c), takže aj to musíš rozlišovať .
buba
21.04.05,08:37
to viem , ani keď ide na preventívku mu to nerátam do 7 dní, aj keď daruje krv ani to nerátam do tých 7 dní dúfam že je to dobre
Evaman
21.04.05,08:53
Nie nerátaš, aj preventívka aj darovanie krvi je bez náhrady mzdy, pokiaľ sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne ináč alebo ak kol. zmluva neustanovuje inak.
mimuška
21.04.05,09:18
a čo §138 ZZ
veď podľa toho keď ide darovať krv tak je to s náhradou mzdy
či nie ?
buba
21.04.05,09:26
Ja im platím preventívku aj darovanie krvi , len im to nerátam do 7 dní
Evaman
21.04.05,09:33
Jasné sorry, 138 - mičku som prehliadla, takže máte pravdu obidve.
maria56
21.04.05,09:38
V § 138 ZP sa hovorí, že zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas s náhradou mzdy na účasť na rekondičných pobytoch, na povinných lekárskych prehliadkach, na darovaní krvi a aferéze, darovaní ďalších biologických materiálov a na účasť zástupcov zamestnancov na vzdelávaní.

Môj názor je že povinná lekárska prehliadka, darovanie krvi je prekážka v práci vo všeobecnom záujme s náhradou mzdy. Pokiaľ by šlo o bežnú preventívnu prehliadku, brala by som ju ako osobnú prekážku v práci s náhradou mzdy, zarátala by som ju do 7 dní pokiaľ ich už nevyčerpal.