jainax
22.07.08,14:44
Dobrý deň, volám sa Jana a som tu po prvý raz.Aj keď v živote ma už postretlo všeličo,vždy som si vedela poradiť či už správne, alebo som sa "kopla" a kedže sa chcem vyhnúť kopancom,chcela by som touto cestou požiadať o radu.Ako vlastníci bytov sme sa rozhodli dať zatepľovať panelák.Pri vykonávaní jednotlivých prác, v tomto prípade konkrétne pri zatepľovaní obvodového plášťa a násleného opakovaného náteru, sa vplyvom vetra uvoľnilo dosť značné množstvo farby, ktorá mi pokryla ako snehový poprašok komplet celé auto,(na tmavomodrú metalízu) a zatvrdla. Nepomohlo opakované umývanie a snaha o opatrné odstraňovanie "milióna bielych bodiek".Konateľ spoločnosti mi po skoro "nočnej" obhliadke ponúkol riešenie a možnosť prekryť farbu ním dodaným prípravkom,asi na spôsob korekčnej tyčinky s tým, ako som pochopila, že by som si to mala dať odstrániť ja sama na vlastné náklady.Odvtedy sa mu nemôžem dovolať.Môže mi niekto poradiť či sú povinné firmy v takýchto a podobných prípadoch mať uzavretú poistku o zodpovednosti pri výkone prác na prípadné kompenzovanie škôd spôsobených objednávateľovi pri ich vykonávaní a ak áno, ako mám postupovať ? Dala som si auto prezrieť servisným tech., odporúča karosériu komplet prebrúsiť a prestriekať, čo nie je lacná záležitosť.Podotýkam, že auto som mala a mávam zaparkované v dostatočnej vzdialenosti od vykonávania prác, a žiaľ nemám havarijnú poistku, ale myslím si, že ňou sa takého škody ani neriešia. Ďakujem za cenné rady. Jana
optimistka
22.07.08,16:35
poistenú zodpovednosť za škodu by mali mať, pokiaľ nemajú neznamená to že ti za škodu nezodpovedajú len ju nemajú krytú poistkou, mala by si to riešiť súdnou cestou a hlavne daj si podpísať nejaký papier o tom, že sú si vedomí toho že ti škodu spôsobili a aj za ňu zodpovedajú
preboha
11.08.08,18:20
miliony bodiel na tvojom vozidle sa daju odstranit aj bez draheho lakovania - chces vediet ako?
veronikasad
11.08.08,18:35
miliony bodiel na tvojom vozidle sa daju odstranit aj bez draheho lakovania - chces vediet ako?
to by možno zaujímalo viacerých, aj nám zateplujú bytovku ... hoď to na PORADu
preboha
12.08.08,15:20
uplne strucne: ak sa jedna o fasadnu farbu je mozne ju mechanicky odstranit - ostra kovova skrabka. Na povrchu zostanu povrchové skrabance od laku, ktore sa obvyklym sposobom prelestia. Cena takejto operacie = 1/4 klasickeho lakovania. Pri oskrabavani treba trpezlivost, sikovnost a niekolko dni.
jainax
14.08.08,08:35
Ďakujem za radu. Problém je len v tom, že nie som v tomto smere tak zdatná aby som to odstraňovala sama. Dotyčný p. konateľ mi pred časom síce navrhol riešenie s akýmsi odstraňovačom, ktorý ešte vraj u nás nie je na trhu,aj s prísľubom "pracovníka" , ktorý by sa na to podujal.Lenže ako sa mám chrániť pred prípadnou ďaľšou škodou pri odstraňovaní ? Nepoznám prípravok, neviem či je "pracovník" odborník, a pod.Asi by sa to malo realizovať na základe písomnej dohody, momentálne mi však nenapadá žiaden jej obsah. (prípadné záruky,čas a miesto na odstránenie samotná formulácia...????) Poisťovňa mi odporúčala účasť policajtov na obhliadke, zdokumentovaní a so spísaním škody.Firma by mala mať poistku zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone prác. Policajti mi bez obhliadky navrhovali trestné oznámenie, ktoré by aj tak neprešlo (No, tak púšťať sa do takýchto krajností nemám chuť) ,značkový servis odporúčal komplet prelakovať (chápem ide o zárobok),ale konečné riešenie dodnes nemám a bodky tvrdnú... Ako by asi mala byť sformulovaná konateľom navrhovaná dohoda ? Mám ju sformulovať a predložiť ja, alebo konateľ ? Má sa zaviazať prípadným odastránením,resp. uhradením ďalšieho poškodenia ?
preboha
14.08.08,15:00
v ktorom meste sa auto nachádza?
jainax
15.08.08,05:22
Trnava
bv_alexandra
15.08.08,05:34
Podľa mňa by mala mať firma poistenie na takéto škody. V prípade že nie, ja by som to riešila asi cez zákonné poistenie a potom nech si škodu vymáha poisťovňa. či nie?
My sme mali presne tento problém, postriekali sme auto betónom no chvalabohu sme mali poistku. :)
To či mala mať firma poistenie takéhoto typu by sa dalo zistiť aj zo zmluvy o dielo, ktorú ma podpísanú s bytovkou. My to napr. mávame štandardne v zmluvách, že máme povinnosť byť poistený ako firma.
preboha
18.08.08,18:10
je mozne zistiť typ farby? - napr. z obalu, alebo od firmy ktora farbila fasadu? (nemam na mysli obchodnú, ale chemickú informaciu)