SlavkaS
22.07.08,15:10
Dobrý deň,

cez kuriersku službu nám boli zaslané vzorky z číny, za vzorky sme neplatili nič, Čínania vystavili faktúru na 2 doláre, pre colné účely - faktúru platiť nebudeme.
Zaplatíme iba prepravu vzoriek z číny, prepravu nám vyfakturovala UPS, bez DPH v hodnote 5000,- Sk.

Žiadam Vás o radu ako vyššie uvedené riešiť

Vopred ďakujem
robin78
22.07.08,13:20
A co konkretne potrebujes riesit? Ak sa na uvedene vzorky nevztahuje ziadne clo, tak ti colnici za prepravu + hodnotu vzoriek vyrubia DPH a to bude treba zaplatit.
SlavkaS
22.07.08,13:30
Takže zobrať faktúru za prepravu a isť na colnicu?
SlavkaS
22.07.08,13:47
Firma je platcom DPH a aj má pridelené IČ DPH, UPS je tiež platcom, tak mi nieje jasné prečo mi vystavila UPS faktúru bez DPH.

Vopred ďakujem
robin78
22.07.08,13:47
Takže zobrať faktúru za prepravu a isť na colnicu?

Ked mi prisla po prvy krat zasielka z Ciny, ci uz cez UPS alebo DHL, tak ma dopredu kontaktovali, ze prisla zasielka, a otazka znela, ze ci mi to daju preclit oni alebo si to urobim sam, tak som to nechal na nich, len sme spisali komisionarsku zmluvu, aby vsetky zasielky rovno mohli preclit. Navyse tuto sluzbu ani nemaju spoplatnenu. Cize kurierska sluzba vsetko vybavila, len som zaplatil colny dlh, prisla zasielka, neskor aj doklady ohladom tohto colneho dlhu a bolo vybavene.
robin78
22.07.08,13:56
Firma je platcom DPH a aj má pridelené IČ DPH, UPS je tiež platcom, tak mi nieje jasné prečo mi vystavila UPS faktúru bez DPH.

Vopred ďakujem

Mne cinania poslali tovar, na fakture bola polozka za tovar a postovne a tuto sumu som samozrejme platil cinanom. Ved obycajne prijemca kuriernej sluzbe uz "neplati" nic, plati to odosielatel, ktory si to necha preplatit prijemcom. Co ti potom vlastne UPS fakturuje?
SlavkaS
22.07.08,14:02
UPS mi fakturuje prepravu vzoriek z číny,
Čiňania nechcú za vzorky nič.
robin78
22.07.08,14:06
UPS mi fakturuje prepravu vzoriek z číny,
Čiňania nechcú za vzorky nič.

Ale ved cinania ti museli fakturovat aspon postovne (ked za vzorky nechcu nic), pochybujem ze sa da nieco poslat bez toho, aby clovek zaplatil za postovne, alebo sa mylim?
SlavkaS
22.07.08,14:12
Ja som klient UPS, mám pridelené klientské číslo. UPS mi za prepravu fakturuje a faktúry platím na prevodný príkaz, posielam toho po slovensku veľa.
Moje klientské číslo som poskytla číňanovi a číňan ho uviedol kurierovi UPS v číne. Takto poslal balík na moje náklady s mojim súhlasom a teraz odo mňa UPS na slovensku chce za prepravu vzoriek.
Číňan neplatil nič
robin78
22.07.08,14:32
Ja som klient UPS, mám pridelené klientské číslo. UPS mi za prepravu fakturuje a faktúry platím na prevodný príkaz, posielam toho po slovensku veľa.
Moje klientské číslo som poskytla číňanovi a číňan ho uviedol kurierovi UPS v číne. Takto poslal balík na moje náklady s mojim súhlasom a teraz odo mňa UPS na slovensku chce za prepravu vzoriek.
Číňan neplatil nič

Tak potom je najlepsie priamo komunikovat s UPS a spytat sa ich preco ti prepravu uctuju bez DPH. Co sa tyka colneho dlhu, by bolo dobre sa informovat na colnici. Kedze to postovne suvisi s obstaranim tovaru mimo EU, tak pravdepodobne z tejto sumy bude potrebne zaplatit DPH, ktoru ako platca DPH si budes moct odpocitat.
JANA71
30.07.08,14:09
V prvom rade si pozrite, či Vám dali k zásielke dokument T1 - tranzitný doklad, ktorý je potrebný k precleniu. V prípade, že Vám UPS tovar nepreclila, musíte ho precliť na colnici, aj keď je hodnota tovaru dva doláre. Skontrolujte si na doklade T1 v ľavom dolnom rohu lehotu, do ktorej musí byť tovar predložený colnému úradu. K precleniu budete potrebovať Jednotnú colnú deklaráciu, ktorú Vám najlepšie urobí špedičná firma. K precleniu potrebujete aj faktúru z UPS, ktorá je bez DPH z dôvodu, že sa jednalo o dopravu v zahraničí. Cena za dopravu sa pripočítava do základu pre vyrúbenie DPH, takže celkove Vám bude vymeraná DPH z tovaru aj spolu s dopravou. Neviem, čo je to za tovar, ale v prípade, že sa naň vzťahuje clo, bude Vám clo vymerané aj zo sumy za dopravu, ktorá prebehla na úseku mimo EÚ.
Takže treba urobiť nasledovné: zistiť na UPS, čo tovar preclili, ak nie - zobrať tovar, T1, faktúru za dopravu , faktúru za tovar, prípadne ostatné doklady, ktoré ste dostali s tovarom a ísť na špedíciu, kde Vám urobia JCD. Pôjdete na colnicu, podáte si colné vyhlásenie, bude Vám vymeraný colný dlh - clo a DPH, alebo iba DPH, uhradíte colný dlh a tovar Vám bude uvoľnený do voľného obehu. Treba si skontrolovať, aby ste neprešvihli lehotu do ktorej je potrebné podať JCD, inak by ste mohli dostať pokutu od CÚ. DPH účtujete na vstupe, takže sa Vám odpočíta. Clo sa účtuje ako obstaranie tovaru.