danse
22.07.08,15:29
Dobry den,

chcela by som Vas este poprosit o radu.

Mam internetovy obchod, vystavujem ku kazdemu jednotlivemu predaju fakturu. A teda robim vydaj ku kazdej fakture. Je nutne tiez tlacit vydajku ku kazdej FA alebo staci vytlacit len zoznam vydajov a tento zoznam prilozit k fakturam? Uctujem v programe MRP.

Dakujem za odpoved.
Alena Šimová
23.07.08,09:14
Myslím, že stačí vytlačiť zoznam výdajov.
betka
23.07.08,11:26
Učtovný záznam:

31/(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
Alena Šimová
23.07.08,11:32
Učtovný záznam:

31/(5) Ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme, je povinná disponovať takými prostriedkami, nosičmi a vybavením, ktoré umožňujú vykonať prevod účtovných záznamov do formy, v ktorej je ich obsah pre fyzickú osobu čitateľný. Pre potreby overovania účtovnej závierky audítorom (§ 19), jej zverejňovania (§ 21) a pre potreby orgánov podľa § 38 je účtovná jednotka povinná na požiadanie umožniť oprávneným osobám zoznámiť sa s obsahom nimi určených účtovných záznamov v písomnej forme a v technickej forme, ak účtovná jednotka vedie účtovné záznamy v technickej forme. Túto povinnosť má účtovná jednotka po dobu, počas ktorej je povinná viesť alebo uchovávať uvedené účtovné záznamy.
s tým súhlasím, chcela som tým povedať, že nemusí tlačiť hneď výdajky ku faktúram.
danse
24.07.08,06:22
Dakujem za odpoved, takze vlastne to nemusim mat vytlacene, ale ked dostanem kontroĺu, som povinna to aj tak vytlacit. Takze asi je lepsie to robit priebezne, lebo potom by toho bolo naraz vela.... Len skoda tolkeho papiera...:-)
Zužu
14.08.08,08:16
Dobrý deň, chcem vás požiadať o radu ohľadom skladu v MRP - PU:
- mám dva sklady - sklad materiálu /materiál využívame pri službách, ktoré poskytujeme klientom
a sklad tovaru - tovar priamo na predaj
môj problém spočíva v tom, že potrebovala som časť tovaru na poskytnutie služby , čiže som si dala presun na iný sklad, ale v karte na sklade tovaru mi tento presun neberie do úvahy. Dá sa to nejako riešiť? Alebo musím interným dokladom preúčtovať z jedného skladu na iný?
Ďakujem
Zužu
18.08.08,07:38
Prosím, vie mi niekto pomôcť ? ďakujem
lenkak
18.08.08,08:46
skús si spraviť výdajku pohyby Funkcie - presun na iný sklad. Presunie sa Ti príjemkou na druhý sklad, a tam Ti zapíše počet presunutých kusov. V druhom sklade budeš mať o to množsto menej. Takto som to ja pochopila.
Zužu
19.08.08,08:10
Ja som to spravila tak, že som sa v sklade tovaru postavila na príjem, ktorého časť som potrebovala presunúť na sklad materiálu. Príjemkou sa mi to dostalo do skladu materiálu, ale výdaj na sklade tovaru nefiguruje. Tak asi túto výdajku musím ešte raz zapísať ako novú výdajku. Myslela som že je to jednoduchšie a že mi automaticky zapíše aj výdaj. dakujem za pomoc
ivti
29.08.08,14:37
Poprosila by som o radu, v programe Sklad (samostatný program) som si vytvorila 4 sklady, ako to urobiť, aby sa mi skladové karty vytvárané v jednom sklade automaticky nevytvárali aj vo zvyšných troch skladoch, a ako sa nastavuje metóda ocenenia? Mám potvrdené priemerovanie, ale ja by som chcela FIFO, len si to neviem prehodiť. Ďakujem.
ivti
04.09.08,08:16
Poprosila by som o radu, v programe Sklad (samostatný program) som si vytvorila 4 sklady, ako to urobiť, aby sa mi skladové karty vytvárané v jednom sklade automaticky nevytvárali aj vo zvyšných troch skladoch, a ako sa nastavuje metóda ocenenia? Mám potvrdené priemerovanie, ale ja by som chcela FIFO, len si to neviem prehodiť. Ďakujem.

Ešte raz zadávam otázku...
Anonymka
04.09.08,10:25
Ahojte. Chcela by som sa spýtať, akým spôsobom je možné v sieťovej verzii v MRP zaúčtovať pohyby na sklade? Odkiaľ ťahať údaje do účtovného denníku alebo kde je taká funkcia "schovaná" ja ju neviem nájsť. Kolega robí faktúry a hneď aj vydáva zo skladu. Ja ju však zaúčtovávam a potrebujem aj skladový pohyb. Vie niekto poradiť?
ivti
06.09.08,09:49
Poprosila by som o radu, v programe Sklad (samostatný program) som si vytvorila 4 sklady, ako to urobiť, aby sa mi skladové karty vytvárané v jednom sklade automaticky nevytvárali aj vo zvyšných troch skladoch, a ako sa nastavuje metóda ocenenia? Mám potvrdené priemerovanie, ale ja by som chcela FIFO, len si to neviem prehodiť. Ďakujem.

Prosím poraďte
lenkak
07.09.08,18:44
Ahojte. Chcela by som sa spýtať, akým spôsobom je možné v sieťovej verzii v MRP zaúčtovať pohyby na sklade? Odkiaľ ťahať údaje do účtovného denníku alebo kde je taká funkcia "schovaná" ja ju neviem nájsť. Kolega robí faktúry a hneď aj vydáva zo skladu. Ja ju však zaúčtovávam a potrebujem aj skladový pohyb. Vie niekto poradiť?

Sklad - pohyby, klikneš na príjemku, resp. výdajku ktorú chceš zaúčtovať, Funkcie- Zaúčtovanie pohybu.
k-a-t-k-a
08.09.08,04:59
Dobré ránko chcela by som Vás poprosiť o radu.Zákazník si zakúpil tovar vystavila som mu doklad z RP urobila dennú uzávierku.Asi o 2 dni sa ozval že si chce vymeniť jednu položku z tovaru plus dokúpiť iný tovar.Ako mám teraz postupovať?Vrátený tovar potrebujem dostať znova na sklad.Môžem sa vrátiť do pôvodného dokladu a v ňom urobiť položku s mínusom za vrátený tovar a zároveň tam dať nový tovar?Asi nie ak už bola denná uzávierka .Neviem čo s tým mám robiť.Prosím poraďte mi.Ďakujem pekne
Anja111
08.09.08,05:29
Dobré ránko chcela by som Vás poprosiť o radu.Zákazník si zakúpil tovar vystavila som mu doklad z RP urobila dennú uzávierku.Asi o 2 dni sa ozval že si chce vymeniť jednu položku z tovaru plus dokúpiť iný tovar.Ako mám teraz postupovať?Vrátený tovar potrebujem dostať znova na sklad.Môžem sa vrátiť do pôvodného dokladu a v ňom urobiť položku s mínusom za vrátený tovar a zároveň tam dať nový tovar?Asi nie ak už bola denná uzávierka .Neviem čo s tým mám robiť.Prosím poraďte mi.Ďakujem pekne

Na to slúži tlačítko "Refundácia"...
Tovar, ktorý zákazník vráti vyrefunduješ na základe pôvodného bločku v predajnej cene a ďalej blokuješ tovar, ktorý ešte zákazník nakúpi... Urobíš si kopiu bločku, ktorú odložíš s poznámkou prečo si to refundovala. (Tento postup sa využíva, keď zákazník potrebuje mať orginál pôvodného bločku, napr. v účtovníctve, alebo kvôli záruke iného tovarua a pod.).
Druhá možnosť je, že tovar vyrefunduješ a bloček ukončíš. Pripneš k nemu orginál bločku o nákupe toho ktorého tovaru, ktorý Ti dá zákazník, a odložíš, tiež s poznámkou, že tovar bol vrátený, pre prípadnú kontrolu z DU...
k-a-t-k-a
08.09.08,05:36
čiže sa vrátim do oôvodného bločku a v ňom to opravím?Nevadí že už bola urobená denná uzávierka a na druhý deň už bol vystavený bloček z RP?
Anja111
08.09.08,05:38
čiže sa vrátim do oôvodného bločku a v ňom to opravím?Nevadí že už bola urobená denná uzávierka a na druhý deň už bol vystavený bloček z RP?
Nie. Pôvodný bloček neopravuješ. Hore opísané úkony urobíš na novom bločku v aktuálnom čase, teda dnes.
k-a-t-k-a
08.09.08,06:01
Veľmi pekne Ti ďakujem za pomoc.
majernikova
22.09.08,10:28
Ahojte poradníci, pomôžte mi niekto so skladom v MRP PU, prosím.
Už dlhšiu dobu sa snažím zadať si položky do skladový h kariet no nedarí sa mi to a už som z toho zúfala. Podľa návodu neviem to nahodiť a potrebovala by som tak ľudský to vysvetliť. Ďakujem
lenkak
22.09.08,17:57
položky: myslíš pohyby?
majernikova
23.09.08,03:56
...áno myslím pohyby ako je príjem podľa Fa a potom nasledovný výdaj no na začiatok by mi pomohlo ak by som vedela zadať sklady a potom nasledovne príjem do skladu. Koľko vlastne mám mať skladov ak mám spotrebný materiál z ktorého sa pripravuje jedlo a aj tovar čo sa predáva ako je minerálka, alkohol a pod. Ide o vedenie skladu pre reštauráciu a letnú terasu.
Ďakujem a prajem pekný deň
lenkak
24.09.08,17:32
Ty si rozvrhni či chceš mať jeden sklad alebo viacej. Následne si založ nové karty. Potom choď na pohyby a nahraj si jednotlivé pohyby podľa faktúr. Príjemky, výdajky. Toto vieš robiť aj priamo keď nahrávaš faktúry, vo vnútri keď nahadzuješ faktúru je tam ikona sklad, potom si buď prevezmeš ak si v sklade nahodila priamo pohyb, alebo zbolíš novo vytvorený pohyb a vytvoríš príjem/výdaj.
Anonymka
20.10.08,07:04
STORNOVANIE POHYBU ... PRÍJEMKY/VÝDAJKY V MRP ... je to vôbec možné? Napr. materiál vydám na istú zákazku ... lenže potom zistím, že som vydal iný materiál než som mala a potrebujem dostať vydaný tovar späť na sklad... Vie mi niekto poradiť? Dakujem.
lenkak
20.10.08,17:59
Môžeš klasicky vymazať celú príjemku, alebo vojsť do danej príjemky či výdajky a vymazať z nej pohyby ktoré tam nechceš mať, poprípade nahodiť správne. Maže sa ctrl+del.
Anonymka
21.10.08,10:05
aha, tak vyskúšame... a tým sa mi nespraví nejaký kix v karte? Vrátia sa späť na sklad tie položky?
lenkak
21.10.08,19:59
keď ich vymažeš, tak sa samozrejme vrátia na kartu, nakoľko sa aj v karte vymaže daný pohyb.
emily 2
23.01.09,13:28
Pekný deň !

Trochu si skusam nejake veci so skladom ( ideme otvarat predajnu , tak skusam prepojenie uct. programu MRP - JU s MRP SOFIS)) doteraz som moc so skladom nerobila. Teraz musim nahrať nanovo karty a chcem aby to bolo OK.
Tak napr. :
1. Dostavame tovar od jedného dodavatela v maloobchodnej cene ,na ktorú nám poskytuje zľavu napr. 25 %.
Ako správne nahodiť cenu na kartu. Po zĺave, alebo pred zĺavou , aby mi to dobre počítalo ceny.
2.Potom na skladovú cenu nahodíme maržu v % - napr. 10 % - predajná cena 1 a túto nám bude brať na bloček pri predaji .

3. Neviete ako sa dá nastaviť zľava - podĺa tovaru , zákazníkov .

A ešte, ukazuje mi sklad. ceny na 4 des. miesta aj keď mám nastavene na 2 , v čom by mohla byť chyba ?

ďakujem

emily 2
zuzanar
23.01.09,16:29
1. skladová cena je cena po zľave, keď nemám zľavu rozpísanú na položky tak pri príjemke zadám jednotkové ceny a nakoniec zadám celú sumu zľavy ako obstarávacie náklady mínusom
2. pri predaji-výdajka si zadám druh pohybu, v ňom mám nastavené, ktorú cenu berie do výdajky, inak sa dá prepísať aj ručne, alebo stlačením klávesy F4 v kolónke cena
3. zľava sa dá nastaviť v adresáry, pri otvorení adresy zákazníka sa dá zadať cenová skupina, kde sa nadefinuje zľava (či sa dá aj len na určité karty, neviem treba sa s tým pohrať)
4. v nastavení skladu máte zadané počet desatinných miest 2?
lenkak
23.01.09,16:54
marža sa dá nastaviť aj priamo v nastavení v sklade, v parametroch, a potom v skladovom pohybe vybrať predajnú cenu podľa príslušnej marže.
betka
24.01.09,16:56
Sklad - pohyby, klikneš na príjemku, resp. výdajku ktorú chceš zaúčtovať, Funkcie- Zaúčtovanie pohybu.

Chcem si prepojiť sklad s účtovaním v PD, už sa trápim pekne dlho.
Keď chcem zaúčtovať, nemám pole zaúčtovanie pohybu aktívne (je nevysvietené). Neviem prečo.
Vďaka.
Rozalka
24.01.09,17:19
Robímk účto zákazníkovi, ktorý pre skladovú evidenciu používa MRP. Počas roka som účtovala na MD 504 (spôsob A) podľa zostavy, ktorú mi vytlačil z PC. No teraz som zistila, že s OC predaného tovaru nie je všetko OK, pretože mi sklad narastá a narastá, pri odsúhlasovaní zostatku k 31.12. je to úplná hrôza.

V čom je problém:
- zákazník má firmu ako FO a ako PO (ja účtujem PO)
- MRP používa ako FO a PO - jednu aplikáciu
- ak predáva FO do PO, urobí asi len presun medzi skladmi, MRP-isti ako sa to dá?
- z toho vyplýva, že vyskladnenie je v OC FO, a nie v OC PO

Ak je Vám príbeh povedomý, máte pravdu.

Toto isté sa mi stalo minulý rok (s týmto istým človekom), ale vtedy mal predajňu cca 6 týždňov, tak mi napočítali predaj v NC ručne (teraz premýšľam, či dobre).
S nevinným pohľadom očí nebeskej modrej mi svätosvete sľúbil, že všetko napraví (vo 2/08), no dodnes to tak neurobil.

Ako ho donútiť?
Medzi nami: zas mi sľúbi aj modré z neba, ako mám získať správne údaje?
Rozalka
25.01.09,19:59
... poraďte MRP-isti, čo mám od neho pýtať, akú zostavu, aby bola správna ...
Ďakujem za každý dobrý nápad.
lenkak
26.01.09,12:42
Chcem si prepojiť sklad s účtovaním v PD, už sa trápim pekne dlho.
Keď chcem zaúčtovať, nemám pole zaúčtovanie pohybu aktívne (je nevysvietené). Neviem prečo.
Vďaka.


Nastavenie - Sklad - Parametre - pohyby na sklade - Zaúčtovanie do účt.denníka - počet zápisov
Máš nastavené v sklade?
lenkak
26.01.09,12:59
V čom je problém:
- zákazník má firmu ako FO a ako PO (ja účtujem PO)
- MRP používa ako FO a PO - jednu aplikáciu na FO a PO by mal mať zvlášť sklad
- ak predáva FO do PO, urobí asi len presun medzi skladmi, MRP-isti ako sa to dá? dajú sa robiť presuny medzi skladmi, Pohyby - Funkcie - Presun na iný sklad
- z toho vyplýva, že vyskladnenie je v OC FO, a nie v OC PO

Ak je Vám príbeh povedomý, máte pravdu.

Toto isté sa mi stalo minulý rok (s týmto istým človekom), ale vtedy mal predajňu cca 6 týždňov, tak mi napočítali predaj v NC ručne (teraz premýšľam, či dobre).
S nevinným pohľadom očí nebeskej modrej mi svätosvete sľúbil, že všetko napraví (vo 2/08), no dodnes to tak neurobil.

Ako ho donútiť? Ťažko
Medzi nami: zas mi sľúbi aj modré z neba, ako mám získať správne údaje?

skús zostavu:
Pohyby - Výstupy - Zoznam pohybov na sklade rozšírený - Ulážka - kliknúť na Pohyby všetky, ok.
Na konci zostavy sa zobrazí sumárum všetky príjmy, všetky výdaje, predaj a aj rozdiel predaj - výdaj
paťuška
26.01.09,13:19
Keď sa už bavíme o sklade v MRP, pred časom som zadávala otázku, či stačí sklad MRP na evidenciu v stavebnej firme (nikto mi neodpovedal :mee:). Máme zakúpené PÚ bez skladu, lebo sme ho viedli v inom programe. Naďalej ho však nemienime používať a chceli by sme prejsť na MRP. Máme zavedený systém - čo zákazka , to je sklad, aby sme vedeli koľko materiálu bolo spotrebovaného na jednotlivé stavby. Každý mesiac sme spravili uzávierku t.j. aby sme vedeli, čo bolo spotrebované, spotrebu materiálu som účtovala ručne do Pú. S tým nemám problém, iba si neviem predstaviť, či to pôjde podobne aj v MRP.
Ak máte so skladom v MRP podobné skúsenosti poraďte prosím, či bude postačovať, lebo ak nie musíme sa poobzerať po niečom inom a čas súri.
Prosíííím:mee:
Rozalka
26.01.09,17:51
Lenka moja, ja viem, že by mal mať samostatnú evidenciu FO a PO. Túto zostavu mi vytlačili, výsledok je totálny nezmysel: príjem 0,00, výdaj istá suma, predaj - nezhoduje sa s tržbami, takže asi nič moc.
Vďaka za ochotu.
Dav
26.01.09,18:11
Keď sa už bavíme o sklade v MRP, pred časom som zadávala otázku, či stačí sklad MRP na evidenciu v stavebnej firme (nikto mi neodpovedal :mee:). Máme zakúpené PÚ bez skladu, lebo sme ho viedli v inom programe. Naďalej ho však nemienime používať a chceli by sme prejsť na MRP. Máme zavedený systém - čo zákazka , to je sklad, aby sme vedeli koľko materiálu bolo spotrebovaného na jednotlivé stavby. Každý mesiac sme spravili uzávierku t.j. aby sme vedeli, čo bolo spotrebované, spotrebu materiálu som účtovala ručne do Pú. S tým nemám problém, iba si neviem predstaviť, či to pôjde podobne aj v MRP.
Ak máte so skladom v MRP podobné skúsenosti poraďte prosím, či bude postačovať, lebo ak nie musíme sa poobzerať po niečom inom a čas súri.
Prosíííím:mee:
Neporadím Ti so skladom, ale v MRP môžeš účtovať na strediská, akcie - čím tiež dostaneš želaný výsledok - vedieť, koľko nákladov ide presne na konkrétnu činnosť.
lenkak
26.01.09,19:51
takisto sa dá robiť cez zákazky, a tie zadať aj do skladu, možno by sa dalo robiť s jedným skladom, ale myslím sa, že sa dá nastaviť aj viacej skladov.
lenkak
26.01.09,19:53
Lenka moja, ja viem, že by mal mať samostatnú evidenciu FO a PO. Túto zostavu mi vytlačili, výsledok je totálny nezmysel: príjem 0,00, výdaj istá suma, predaj - nezhoduje sa s tržbami, takže asi nič moc.
Vďaka za ochotu.

oni majú jeden sklad pre FO aj PO?
alebo robia príjemky len v jednej firme? Potom záleží ako si robia presuny medzi skladmi.
zdenus
27.01.09,08:25
Ahojte...
Prosím vás keď mám vytvorenú skladovú kartu a príjem tej istej položky je vždy v inej sume tak mi cenu prepočíta priemerom....
Potom pri výdaji mi ponúkne priemernú cenu... Ja by som však potrebovala aby mi to dalo na výber v ktorej cene ich mám vydať.
Dá sa niečo také? (bola by som strašne rada - lebo teda mne je to osobne jedno viem si to aj pozrieť , ale moja kolegyňa je z toho na prášky....)
Zatiaľ ďakujem veľmi pekne.....
paťuška
27.01.09,08:59
Neporadím Ti zo skladom, ale v MRP môžeš účtovať na strediská, akcie - čím tiež dostaneš želaný výsledok vedieť, koľko nákladov ide presne na konkrétnu činnosť.
To mi je jasné, lebo aj teraz som si vedela finančne pozrieť každé stredisko (v mojom prípade stavbu), ale išlo mi o sklad, v ktorom som (aj keď som ho prezerala z každej strany) nenašla som napr. nijakú rekapituláciu príjmov a výdajov do spotreby za mesiac, keďže robíme výdaj do spotreby po mesiacoch.
Príjem do skladu a výdaje do spotreby totiž robí kolegyňa a doteraz sme to mali cez tzv. obratovú súpisku zásob. To mi vytlačila a ja som to ručne cez interný doklad zaúčtovala do účtovníctva. Máme povinnosť auditu a sklad musíme viesť cez 111 atď. ....
....to však asi cez MRP nepôjde.:rolleyes: alebo áno, len to neviem nájsť?
lenkak
27.01.09,16:34
skús zostavu:
Pohyby - Výstupy - Zoznam pohybov na sklade rozšírený - Ulážka - kliknúť na Pohyby všetky, ok.
Na konci zostavy sa zobrazí sumárum všetky príjmy, všetky výdaje, predaj a aj rozdiel predaj - výdaj
lenkak
27.01.09,16:38
Ahojte...
Prosím vás keď mám vytvorenú skladovú kartu a príjem tej istej položky je vždy v inej sume tak mi cenu prepočíta priemerom....
Potom pri výdaji mi ponúkne priemernú cenu... Ja by som však potrebovala aby mi to dalo na výber v ktorej cene ich mám vydať.
Dá sa niečo také? (bola by som strašne rada - lebo teda mne je to osobne jedno viem si to aj pozrieť , ale moja kolegyňa je z toho na prášky....)
Zatiaľ ďakujem veľmi pekne.....

môžeš to vyriešiť tak:
1. zakaždým si opravíš nákupnú cenu v karte, ešte pred priradením príjemky
2. nastavíš si v nastaveniach aby Ti pri inej NC spravilo novú kartu.
Nastavenie - sklad - parametre- Pohyby na sklade - Pri zmene ceny v príjemke - kliknúť na vytvoriť novú kartu.
jalenka
29.01.09,10:31
Prosím o radu. Sklad účtujem až do denníka na základe príjmov a výdajov, ktoré urobí zamestnankyňa firmy, takže sklad nie je prepojený s účtovníctvom (na škodu veci). Sedí mi počiatočný stav aj príjmy aj výdaje s účtovníctvom. Ale v sklade mi stav kariet needí s inventúrou k 31.12.2008 Jedna karta mi chýba v inventúre, neviem čo mám s tým robiť. Vie mi niekto poradiť?
lenkak
30.01.09,12:44
nemohla byť karta v mínusovom stave?, alebo si treba dať vytlačiť inventúru so všetkými kartami - aj s nulovými a potom porovnať.
jalenka
16.02.09,11:39
a ešte prosím, pri príjme na sklad tovar z ČR prepočítavam kurzom Centrálnej národnej banky deň pred prijatím tovaru? Ďaaaaaakujem.
emily 2
20.02.09,10:55
Prosím Vás nevie mi niekto poradiť :

Skladové ceny mi robí stále na 4 des. miesta , takisto príjemky na 4 des. miesta a výdajky na 2 des. miesta. Skúšala som robiť presun medzi skladmi a mám tam rôzne sumy. V nastaveniach mám 2 des. miesta. Neviem v čom je chyba , nemáte niekto s týmto skúsenosť? Začíname robiť dva sklady a chcela by som sa vyhnúť nejakým chybám hned na začiatku.


dakujem

emily 2
lenkak
20.02.09,12:36
pozri si nastavenie - sklad - parametrov marža a zaokr - tam nájdeš okienko pre nastavenie des. miest.