Plomec
22.07.08,16:55
Prosím , vie niekto poradiť ? Materiál na zateplenie fasády : minerálna vlna verzus polystyrén. Je pravda , že existuje materiál s vlastnosťami minerálnej vlny a cenou polystyrénu ?
Orim
22.07.08,20:41
To by sa už asi dávno rozkríklo :)
Ale možno bude niečo medzi tým.
elisabeth
23.07.08,09:53
Minerálna vlna je prírodný materiál, je drahšia a mala by mať väčšiu životnosť. Polystyrén sa mení vplyvom slnečného žiarenia,
vonkajších podmienok a starnutia na styrén, ktorý je karcinogén
(neviem, ako vplýva na organizmus a nakoľko chráni pre ním tá
tenká vrstva omietky). Ak nie je zateplenie kvalitne urobené a dostane sa pod neho vlhkosť (prípadne niekto v bytovke si dodatočne dá urobiť plastové okná a urobí sa to nekvalitne) tak sa urobí pod zateplením pleseň a voči tomu je odolnejší polystyrén. Okrem toho je lacnejší. Čo sa týka izolačných vlastností, je minerálna vlna o niečo lepšia. Ak ide o zateplenie bytovky, tak podľa normy má byť od 7.poschodia vyššie použitá minerálna vlna. Nie som odborník, tieto informácie mám z odbornej tlače.
No a od odborníka - architekta mám informáciu, že v Nemecku
sa vyrába nejaký nový materiál na zatepľovanie, ktorým sa dosiahnu také úspory tepla a má aj dobré ekologické papametre,
že vraj všetci čo si zateplili polystyrénom budú plakať. No a niekedy o rok má byť už bežne dostupný na trhu. Má byť len o niečo drahší. Je to sendvičový materiál - skladá sa z niekoľkých
vrstiev a jedným z materiálov je aj polystyrén. Názov ani výrobcu
nepoznám.
Orim
23.07.08,18:34
Od koho máš túto informáciu.
Máš nejaký kontakt na toho odborníka architekta?
mohol by dať aspoň názov toho materiálu.

Ja som videl niečo ako polystyrén obalovaný v niečom ako tuha, neviem presne čo to bolo ako sa to volá. Ale nebolo to sendvičové.
GDP
02.10.08,11:05
skus ale ten polystyren ci nehori?!? ;-(

www dimagb de/info/bauneu/brands01.html
ludo_centrum
02.10.08,17:29
Prosím , vie niekto poradiť ? Materiál na zateplenie fasády : minerálna vlna verzus polystyrén. Je pravda , že existuje materiál s vlastnosťami minerálnej vlny a cenou polystyrénu ?


Ak sa má niekde akože šetriť, tak to stojí primerane draho a teda tá úspora je často krát otázkou mnohých rokov ak vôbec príde k úspore, pretože jednotlivé materiály majú tiež svoju životnosť.
Lamentujeme nad hlúposťami a pritom sa stačí pozrieť na to, ako sa stavali budovy kedysi. V zime je tam teplo a v lete je tam prirodzený chládok. Samozrejme nie vždy, ale principiálne si myslím, že ak je múr dostatočne široký, tak potreba zateplenia sa znižuje. Samozrejme názory môžu byť rôzne.
Vychádzam však len z toho, že zbytočne dávať na zdravý múr niečo ďalšie, obzvlášť pri novostavbách. Možno stojí za úvahu stavať znovu tak hrubé múry ako kedysi. Okná bez špár, dvere zatesnené a podobne...