MirkaV
21.04.05,10:43
Ahojte, chcem Vás poprosiť.... ukradli nám vo firme auto, ktoré ešte leasujeme. Na poisťovni aj v leasingovke sme to už riešili, len teraz neviem ako s účtovaním a ... neviete ako to chodí? Dokedy ešte budeme musieť platiť splátky leasingovke? A ako to bude s nákladmi? Ide o starý leasing.
Zita5
21.04.05,08:52
Mirka lízing budete ešte platiť cca 2 mesiace respekt. až po vyjadrenie od polície či je páchateľ známy alebo neznámy . Lízingové splátky účtuješ normálne zatiaľ ako keby si auto mala . Ak Vám príde z lízingovky plnenie/ poisťovňa hradí škodu lízingovke / , tak ho zaúčtujš do príjmov OVZD . Ak ovšem dáke príde .
Bionda
21.04.05,08:54
Podľa mojich informácií, platiť leasing treba až do kým vám nepríde uznesenie o zastavení konania a teda, že dostanete papier, že auto nie je možné nájsť a až potom nasledujú ďalšie kroky pre poisťovňu a leasing. spoločnosť.
Kolegyňa predo mnou ma predbehla
Bionda
21.04.05,08:59
A ešte jednu vec na margo ZITA5, oni, keď im ho ukradli, museli dať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. (iba ak by ho poznali, čo pochybujem)
No a ešte je lehota, že ak by auto potom do 1/2 r (alebo roka?) našli, museli by ste vyplatenú čiastku vrátiť poisťovni.
Zita5
21.04.05,09:01
Bionda já to beriem automaticky , že pri každej krádeži predmetu na lízing , sa musí podať trestné oznámenie a zároveň aj nahlásiť lízingovke škodu .Treba nafaxovať potvrdenie od policajtov .
Bionda
21.04.05,09:09
Bionda já to beriem automaticky , že pri každej krádeži predmetu na lízing , sa musí podať trestné oznámenie a zároveň aj nahlásiť lízingovke škodu .Treba nafaxovať potvrdenie od policajtov .Ja som to zas myslela smerom na pisateľku problému, aby mala informácie piéno-piéno., úlnučké, a len o chlp si ma predbehla s príspevkom. Darmo , pomaly píšem.
Zita5
21.04.05,09:13
Bionda OK . Mala som veľmi krutú skúsenosť s takýmto ukradnutým lízovaným autom . Kruté bolo odškodnenie .
Bionda
21.04.05,10:11
Bionda OK . Mala som veľmi krutú skúsenosť s takýmto ukradnutým lízovaným autom . Kruté bolo odškodnenie .O ukradnutom aute by som ti aj ja mohla rozprávať z vlastnej skúsenosti a okrem toho napr. min. rok jeden pokus o krádež manželovho auta a mne o pol roka na to vykradli auto a keď mi z poisťovne povedalli že mi navýšia havarijnú poistku, myslela som, že skolabujem (dôvod mala som plnenie-nezáujem, že ja za to nemôžem)
O ukradnutom aute nebudem hovoriť, komu sa to nestalo, nepochopí.
MirkaV
21.04.05,10:51
Ďakujem Vám veľmi pekne za info. Aspoň som si urobila trošku obraz, ako to chodí. Ešte idem skontrolovať to trestné oznámenie. Ináč je to na porazenie, nie aby si každý strážil a staral sa o to, čo patrí jemu! Furt sa niekto rýpe v cudzích veciach, ale s tým sa asi musím zmieriť !!!
Ďakujem Vám ešte raz veľmi pekne
Miruška
21.04.05,11:12
Ahojte. Nám sa stalo tiež niečo podobné auto nám ukradli, polícia po troch mesiacoch vydala uznesenie,tak sme prestali platiť splátky. Akoby zázrakom sa našlo ( drzo behalo v okrese ale pod inou značkou ) a leasingovka nám nehce teraz vydať veľký technický na vybavenie novách ŠPZ , pretože musíme najsôr doplatiť všetky splátky. Poisťovňa nám zase nehce uhradiť faktúru, ktorá bola vystavená pretože auto bolo poškodené lebo nemá uznesenie od Polície ( obnovené trestné oznámenie tým, že sa auto našlo ). Prajem vám už keď sa to stalo, aby sa to auto nenašlo, lebo čo Vás potom čaká je hotová psychická a finačná katastrofa.
Zita5
21.04.05,11:16
Já som to tiež počula , že radšej nech sa nenájde , lebo to kopec starostí .
evelin6
26.06.07,10:30
Dievčatá, tak prosím o radu. Naše ukradnuté auto sa našlo. Ale minulý rok , kedže som mala všetky potrebné doklady od polície, prebehla úhrada škody od poisťovne, došlo k vyrovnaniu medzi leazingovkou a našou spoločnosťou atď...., som ho z majetku vyradila, všetko zaúčtovala. A teraz čo? Veď ja ho už ani nechcem, kúpili sme nové. Musím pokračovať v zmluve s lesingovkou? Musím ho prihlásiť znova u polície? A čo mám robiť s minuloročným daňovým priznaním? A čo cestná daň za minulý rok, ktorú mi už daňový úrad vrátil? Prosím poraďte mi.
Murínová Eva
07.08.07,05:05
Dobrý deň. Prosíme o radu. Naša firma zákupila osobné auto na leasing fakturačná hodnota auta je 599 000,- Sk, zaplatená akontácia bola 161 155,-Sk s DPH 1820,96, splátkový kalendár je mesačne 18 025,81 Sk v sume je zahrnutá zákonná poistka ako i poistenie za krádež aj DPH v sume 1682,59.Splátkový kalendár bol dohodnutý na 60 mesiacov, po 5 mesiacoch nám auto bolo odcudzené. Splátky sme platili až do vyrozumenia od polície, že páchateľ je neznámi. Zaplatili sme 5 splátok v sume 90 129,-Sk. Od poisťovne nám prišla vyčíslená škoda v sume 342 298,- Sk, ktorú uhradili leasingovej spoločnosti. Z leasingovej spoločnosti prišla výsledná kalkulácia o ukončení leasingovej zmluvy z dôvodu poistnej udalosti - krádež je to daňový doklad a to je:
-ku dňu riadneho ukončenia leasingovej zmluvy ostáva uhradiť 1010445,36,-
-finančné vyrovnanie po započítaní poistného plnenia činilo 668147,36,-
- rozdiel 342298,-
-zvýhodnená cena na úhradu, ktorú máme doplatiť je 141310,91, ktorú sme aj doplatili

Účtujeme v podvojnom účtovníctve a potrebujem pomoc pri zaúčtovaní všetkých operácii od akontácie splátok ako aj daňového dokladu od leasingovej spoločnosti a škody od poisťovne.
Za rady veľmi pekne ďakujem !!! - Poradí nám niekto prosím ???
zuzana v
13.03.08,11:29
Ahoj Poradaci.... potrebovala by som poradit...
Firma obstarala auto na lizing. Este v prvom roku bolo auto odcudzene. Vyrozumenie od policie este nemame.
A ja si neviem dat rady co s tymi ciselkami co mi zostali na uctoch :confused:

Auto mam zauctovane takto:
obstaranie 042/474
zaradenie 022/042
dph za 6 mesiacov (od kupy po ukradnutie) 548/474
financny vynos za 6 mesiacov 562/474
poistne za 6 mesiacov 568/474
splatky za 6 mesiacov + akontacia 474/221

Mozem si uplatnit odpisy za 6 mesiacov? 551/082
Ako to auto z majetku vyradit? 082/022 v obstaravacej, respektive zostatkovej cene ak si uplatnim odpisy? a nasledne 549/082?

Poistovna poslala peniaze lizingovke. Ona si nechala co sme jej dlzili a zvysok preposlala nam.. Ako mam zauctovat tuto ciastku?
A co so sumou, ktora mi ostala na ucte 474 ako neuhradena?

Dakujem velmi pekne radu.
zuzana v
18.03.08,07:25
Posúvam moju otázku... ak by niekto vedel poradiť...



Ahoj Poradaci.... potrebovala by som poradit...
Firma obstarala auto na lizing. Este v prvom roku bolo auto odcudzene. Vyrozumenie od policie este nemame.
A ja si neviem dat rady co s tymi ciselkami co mi zostali na uctoch :confused:

Auto mam zauctovane takto:
obstaranie 042 (http://www.porada.sk/t59428-042-obstaranie-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/474
zaradenie 022 (http://www.porada.sk/t59420-022-samostatne-hnutelne-vici-a-subory-hnutelnych-veci.html)/042
dph (http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-dani-z-pridanej-hodnoty-od-01-01-2008-a.html) za 6 mesiacov (od kupy po ukradnutie) 548 (http://www.porada.sk/t59567-548-ostatne-naklady-na-hospodarsku-cinnost.html)/474
financny vynos za 6 mesiacov 562 (http://www.porada.sk/t59574-562-uroky.html)/474
poistne za 6 mesiacov 568 (http://www.porada.sk/t59580-568-ostatne-financne-naklady.html)/474
splatky za 6 mesiacov + akontacia 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html)/221

Mozem si uplatnit odpisy za 6 mesiacov? 551 (http://www.porada.sk/t59569-551-odpisy-dlhodobeho-nehmotneho-majetku-a-dlhodobeho-hmotneho-majetku.html)/082
Ako to auto z majetku vyradit? 082 (http://www.porada.sk/t59447-082-opravky-k-samostatnym-hnutelnym-veciam-a-k-suboru-hnutelnych-veci.html)/022 v obstaravacej, respektive zostatkovej cene ak si uplatnim odpisy? a nasledne 549 (http://www.porada.sk/t59568-549-manka-a-skody.html)/082?

Poistovna poslala peniaze lizingovke. Ona si nechala co sme jej dlzili a zvysok preposlala nam.. Ako mam zauctovat tuto ciastku?
A co so sumou, ktora mi ostala na ucte 474 (http://www.porada.sk/t59533-474-zavazky-z-najmu.html) ako neuhradena?

Dakujem velmi pekne radu.
montstaving
06.08.08,06:28
Nám tiež ukradli auto, ktoré sme ešte nemali splatené. V zákone som sa dočítala, že treba upraviť odpisy o rozdiel medzi tým, čo sme zaučtovali doteraz a tým, čo by sme odpísali, ak by bolo auto naše. Len neviem na ktoré účty. Poradí mi niekto?
BUBA2
29.01.09,19:25
V roku, kedy auto ukradli sa daňové odpisy rovnajú nule, lebo auto nie je v majetku k 31.12.2008. Ak by auto ukradli v ďalších rokoch, treba porovnať odpisy leasingu s odpismi vypočítanými ako pri vlastnom aute za celé obdobie a rozdiel dodaniť.
Neviete, ako je to s DPH leasovanom nákladnom aute ? Od 1.1.2008 je v zákone o DPH leasing definovaný ako nákup tovaru a pri krádeži je potrebné vrátiť DPH. Kam s ňou ? Bola som sa poradiť na DÚ a povedali, že na 548 - daňovo uznaný náklad, ale veľmi sa mi to nezdá. Nemáte niekto takúto skúsenosť ?
azla
30.01.09,08:21
V roku, kedy auto ukradli sa daňové odpisy rovnajú nule, lebo auto nie je v majetku k 31.12.2008. Ak by auto ukradli v ďalších rokoch, treba porovnať odpisy leasingu s odpismi vypočítanými ako pri vlastnom aute za celé obdobie a rozdiel dodaniť.
Neviete, ako je to s DPH leasovanom nákladnom aute ? Od 1.1.2008 je v zákone o DPH leasing definovaný ako nákup tovaru a pri krádeži je potrebné vrátiť DPH. Kam s ňou ? Bola som sa poradiť na DÚ a povedali, že na 548 - daňovo uznaný náklad, ale veľmi sa mi to nezdá. Nemáte niekto takúto skúsenosť ?

Kto vracia daň ?

§ 53 zákona o Dph
(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmu s dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.

V prípade krádeže predmetu fin, prenájmu je prenajímateľ povinný odviesť Dph z ukradnutého predmetu, a to vo výške Dph, ktorú si odpočítal, zníženej o daň, ktorú už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane.
BUBA2
30.01.09,20:12
Z toho § 53 mám pocit, že v prvej vete je riešený nájomca, pretože aj on od 1.1.2008 kúpil tovar a v druhej vete sa definuje výška odvodu DPH u prenajímateľa ako rozdiel DPH odpočítanej a už odvedenej. Tú si zase odpočítal nájomca. Zase mi z toho vychádza, že aj ten ju musí pri krádeži vrátiť. Uvažujem zle ?
BUBA2
30.01.09,21:19
V §8 Dodanie tovaru bolo pridané písm. c) odovzdanie tovaru na základe náj. zmluvy .... a v §19 (1) Pri dodaní tovaru podľa §8 ods.1c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi. Preto mi stále z toho vychádza, že nájomca sa pri leasingu považuje za platiteľa, ktorý si pri dodaní tovaru odpočítal daň a preto ju pri krádeži aj musí odviesť podľa §53(5).
azla
02.02.09,08:23
V §8 Dodanie tovaru bolo pridané písm. c) odovzdanie tovaru na základe náj. zmluvy .... a v §19 (1) Pri dodaní tovaru podľa §8 ods.1c) je dňom dodania tovaru deň odovzdania tovaru nájomcovi. Preto mi stále z toho vychádza, že nájomca sa pri leasingu považuje za platiteľa, ktorý si pri dodaní tovaru odpočítal daň a preto ju pri krádeži aj musí odviesť podľa §53(5).

BUBA2 skús sa pozrieť ešte raz do svojej leasingovej zmluvy a do zákona. Môže ťa to zavádzať, ale ...

Aj od 1.1.2008 sa finančný leasing s dohodnutým právom kúpy prenájatej veci naďalej zdaňuje ako služba.(okrem cezhran. leasingov - tam platí § 8, odst.7)

To, čo bolo doplnené do zákona v písmene c,

c) odovzdanie tovaru na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky.

Rozumie sa finančný leasing s povinnosťou kúpy prenajatej veci a ten sa bude zdaňovať ako dodanie tovaru.
K tomu bolo doplnenie v §85 d) Prechodné ustanovenia - bod 1

§ 85d
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2008
(1) Ak bol tovar na základe nájomnej zmluvy, podľa ktorej sa vlastníctvo k predmetu nájomnej zmluvy nadobudne najneskôr pri zaplatení poslednej splátky [§ 8 ods. 1 písm. c)], odovzdaný nájomcovi do 31. decembra 2007 vrátane a nájom bol zdaňovaný ako dodanie služby, postupuje sa podľa doterajšieho predpisu až do ukončenia nájmu.
matejka rado
05.02.09,18:51
Mám z toho nejaký chaos a zistila som že sa to týka aj našej firmy. Pred dvoma týždnami nám ukradli auto na leasing. Nepredpokladala som že treba vrátiť daň. Takže daň ktorú som si dala do odpočtu počas napr. 16 splátok musím vrátiť??? :eek: Rozumiem tomu správne???
azla
05.02.09,19:05
Mám z toho nejaký chaos a zistila som že sa to týka aj našej firmy. Pred dvoma týždnami nám ukradli auto na leasing. Nepredpokladala som že treba vrátiť daň. Takže daň ktorú som si dala do odpočtu počas napr. 16 splátok musím vrátiť??? :eek: Rozumiem tomu správne???

Nie, nájomca dph nevracia. Je to povinnosť prenajímateľa.
Pozri si príspevok č. 18

V tomto prípade však neboli dodržané podmienky leasingu a upravuje sa základ dane o rozdiel uplatnených "leasingových" odpisov a odpisov, ktoré by si firma uplatnila ako vlastník.
matejka rado
06.02.09,08:55
Už tomu rozumiem. V každom prípade ďakujem za vyrozumenie. ;)
Lubkka
12.03.09,11:32
Ahojte, prosim Vas ako sa upravuje ZD pri ukradnutom aute ? Dakujem vopred za akukolvek radu.

1. ZD sa upravi o rozdiel odpisov podľa § 26/ods.8 a odpisov podľa §27 (resp. §28). Co som pochopila tak ze si vypocitam rozdiel medzi leasingovymi odpismi a odpismi ci uz linearnymi alebo zrychlenymi a tento rozdiel pripocitam k ZD.
2. Leasingove uroky neriesim, tie su danovym nakladom a nepripocitavam ich k ZD
3. Co s danovou zostatkovou cenou auta ? NEmozem si uplatnit danovy naklad vo vyske danovej zostatkovej ceny v tom roku v ktorom mam potvrdenie od policie ze pachatel je neznamy ?
4. Ak je zostatkova cena auta nedanovym nakladom, potom aj nahrada od poistovne je nedanovym vynosom ?