Darina1234
22.07.08,19:18
Robila som opravne ročne zučtovanie ZP za rok 2006 z dovodu ZTP. Nerozumiem preplaku v liste SA zo zamestnania, kde bol uvedený preplatok zamestnávateľa. To znamena, že ten preplatok mi zamestnávateľ / už bývalý/ nevráti, ale je to preplatok pre firmu?
Zoltán Kovács
22.07.08,18:03
Robila som opravne ročne zučtovanie ZP za rok 2006 z dovodu ZTP. Nerozumiem preplaku v liste SA zo zamestnania, kde bol uvedený preplatok zamestnávateľa. To znamena, že ten preplatok mi zamestnávateľ / už bývalý/ nevráti, ale je to preplatok pre firmu?

Preplatok zamestnávateľa patrí zamestnávateľovi. O toľko odviedol viac ako mal. Zrejme namiesto 5% odvádzal 10% z VZ.
Iveta Matlovičová
23.07.08,03:42
Súhlasím so smithom, len doplním, že výška preplatku zamestnanca je uvedená na liste S a tá ti patrí.
jana007
29.03.10,11:18
Zamestnanec a predtým SZČO si robil RZZP za rok 2009 sám - typ S. Zo živnosti mu vyšiek nedoplatok a za zamestnávateľa preplatok. Čo s tým preplatkom zamestnávateľa? Má vypísať tlačivo - príloha 17 - Oznámenie o nedoplatku alebo preplatku zamestnávateľa ? Kde to treba poslať? Poistné bude vrátené zamestnávateľovi?
Andyke
29.03.10,11:55
Poistenec oznamuje zamestnávateľovi preplatok.(na príslušnom predpísanom tlačive)
Zamestnávateľ zas oznámi do zdravotnej poisťovne na inom tlačive : Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotl.zamestnancov za r. 2009.
Spočíta sa za všetkých zamestnancov spolu či bude nedoplatok alebo preplatok . A buď zaplatí zamestnávateľ alebo naopak pri preplatku dostane fin.prostriedky od ZP.
jana007
30.03.10,04:01
Spoločnosť nerobila RZZP nikomu inému, má iba tohto zamestnanca. Takže zamestnanec pošle oznámenie o výške preplatku spoločnosti. Spoločnosť z tohto potvrdenia vypíše oznámenie o výške preplatku a pošle to do ZP?
VERONIKA6
30.03.10,04:20
Spoločnosť nerobila RZZP nikomu inému, má iba tohto zamestnanca. Takže zamestnanec pošle oznámenie o výške preplatku spoločnosti. Spoločnosť z tohto potvrdenia vypíše oznámenie o výške preplatku a pošle to do ZP?
Vypíšeš Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch..." a zašleš zdravotnej poisťovni.
jana007
30.03.10,07:47
Vypíšeš Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch..." a zašleš zdravotnej poisťovni.
Dokedy to tam treba poslať?
Andyke
30.03.10,07:49
Do 31.5.2010
LUBY
07.04.10,09:25
Mám otázočku - bol zamestnávateľ povinný podať RZZP za zamestnancov, aj keď ho žiadny z nich nepožiadal o ročné zúčtovanie a žiadny nemal príjem kôli ktorému by musel robiť RZZP? Ak zamestnávateľ nerobil RZZP za zamestnancov do 31.3. a zistil, že ak by ho robil, vychádza mu preplatok, ktorý by poisťovňa mala vrátiť, stačí poslať Oznámenie zamestnávateľa poisťovni do 31.5.2010? Ďakujem
Andyke
07.04.10,09:36
Pokiaľ zamestnávateľ nerobil žiadnemu zamestnancovi RZZP, tak ani oznámenie do ZP nepodáva.
LUBY
07.04.10,09:43
Vďaka za reakciu, takže preplatky necháme poisťovni, keďže sa nerobilo RZZP za zamestnancov? Podať ho oneskorene by vyvolalo asi negatívnu reakciu poisťovne:confused:
Andyke
07.04.10,10:08
Odkiaľ si došla na ten preplatok? Za ktorú skupinu zamestnancov?
Prepočítala si niekoho? Lebo si písala, že nevznikla povinnosť vykonať RZZP.
LUBY
07.04.10,10:45
Prepočítala som zamestnanca cez program /Olymp/ :
úhrn príjmov 7546
preddavky na poistné zamestnanca 302
úhrn minim. základov 3552
upravený vymeriavací základ :confused: 2006

a z toho vychádzajú preplatky

Neviem prečo ten upravený vym. základ?
LUBY
07.04.10,11:27
Tak záhada je vyriešená , volala som do Olympu a bola tam robená nejaká aktualizácia, ktorú som nemala nahranú. Vďaka za Vašu pozornosť
Maxinka
08.04.10,08:47
Mne zamestnanec doniesol Oznámenie o......, a mám tam - 0,79 €. Je to preplatok a aj napriek takej malej čistke to mám hlásiť ZP?
LUBY
08.04.10,08:52
e) lehota podľa § 19 ods. 15 do 31. mája 2010,

Zamestnávateľ je v tomto termíne povinný zaslať zdravotnej poisťovni tlačivo „oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov za rok 2009“ (Príloha č. 14). Za zamestnancov, za ktorých vykonal ročné zúčtovanie zamestnávateĺ, ktorý podával oznámenie, sa v oznámení uvádzajú preplatky a nedoplatky zamestnancov a zametnávateĺa. Za zamestnancov, za ktorých vykonal ročné zúčtovanie iný platiteľ poistného, sa v oznámení uvádzajú preplatky a nedoplatky iba zamestnávateľa oznámené iným platiteľom zamestnávateľovi. Nedoplatky a preplatky sa do oznámenia uvádzajú iba vtedy ak ich výška dosahuje najmenej 3 €.
suklova
08.04.10,09:37
Ak ročné zúčtovanie za rok 2009 vykoná zamestnanec sám a výsledkom ročného zúčtovania je nedoplatok
zamestnávateľa je rovný 3 eurám alebo väčší alebo preplatok zamestnávateľa je rovný 3 eurám alebo väčší,
zamestnanec je podľa § 19 ods. 10 zákona povinný písomne oznámiť zamestnávateľovi najneskôr do 30. apríla 2010
nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľa. Pri nesplnení tejto povinnosti môže úrad zamestnancovi uložiť pokutu podľa
§ 26 ods. 1 písm. a) zákona do výšky 165 eur. Nedoplatok zamestnávateľa nižší ako 3 eurá alebo preplatok
zamestnávateľa nižší ako 3 eurá sa zamestnávateľovi neoznamuje a ak ho aj zamestnanec svojmu zamestnávateľovi
oznámi, prihliada sa naň akoby nedoplatok alebo preplatok zamestnávateľa nebol.
Maxinka
08.04.10,09:41
Ďakujem velmi krásne!!!
tmhwk
09.04.10,19:30
Ako vyriešiť situáciu, keď si zamestnanec robil v minulých rokoch ročné zúčtovanie sám, vyšiel mu preplatok (a taktiež preplatok zamestnávateľa), ale zamestnanec túto skutočnosť zamestnávateľovi neohlásil, a poisťovňa preto sumu zamestnávateľovi nevyplatila?

Chyba je na strane zamestnanca, to je jasné, ale ako sa zamestnávateľ dostane k svojmu preplatku? Je na to nejaký oficiálny postup, alebo to treba individuálne dohodnúť s poisťovňou?
fipina
13.04.10,07:07
Vopred sa ospravedlňujem, ale mám trochu zmätok v tom, kto komu čo oznamuje. Môj prípad :
- zamestnanec si urobil RZZP sám, preplatok vyšiel aj jemu aj zamestnávateľovi.
Ďalší postup : z-nec pošle z-teľovi oznámenie o preplatku zamestnanca do 30.04.2010 a následne pošle z-teľ do ZP oznámenie o preplatku z-teľa do 31.5.2010? Preplatok z-ca aj z-teľa pošle ZP na ich účet alebo si z-teľ zníži odvod poistného?
Vopred ďakujem za ochotu.
Andyke
13.04.10,08:39
Zamestnanec pošle zamestávateľovi oznámenie o preplatku zamestnávateľa do 30.4.2010.
Zamestnávateľ pošle do ZP tlačivo : Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov za rok 2009 do 31.5.2010.
ZP pošle preplatok zamestnávateľovi (iba za zamestnávateľa) do 30.6.2010, pokiaľ nedlhujete nič ZP.
Poistencovi (zamestnancovi) samostatne domov alebo na jeho účet. Výšku jeho preplatku Ty nepoznáš, lebo Ti to neoznamuje, takže ani do toho oznámenia jeho preplatok nepíš, iba zamestnávateľov preplatok.
fipina
13.04.10,09:20
Zamestnanec pošle zamestávateľovi oznámenie o preplatku zamestnávateľa do 30.4.2010.
Zamestnávateľ pošle do ZP tlačivo : Oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch za jednotlivých zamestnancov za rok 2009 do 31.5.2010.
ZP pošle preplatok zamestnávateľovi (iba za zamestnávateľa) do 30.6.2010, pokiaľ nedlhujete nič ZP.
Poistencovi (zamestnancovi) samostatne domov alebo na jeho účet. Výšku jeho preplatku Ty nepoznáš, lebo Ti to neoznamuje, takže ani do toho oznámenia jeho preplatok nepíš, iba zamestnávateľov preplatok.

Andyke, veľmi pekne ďakujem.
suklova
04.06.10,12:04
Zamestnanec nám až teraz zaslal oznámenie o nedoplatku /z RZZP/ ktoré si robil sám. Čo s tým teraz? Som povinná urobiť opravnú dávku 542?
suklova
07.06.10,05:55
Zamestnanec nám až teraz zaslal oznámenie o nedoplatku /z RZZP/ ktoré si robil sám. Čo s tým teraz? Som povinná urobiť opravnú dávku 542?
Prosím Vás má niekto s týmto skúsenosť?