mirpo
23.07.08,07:59
Téma je venovaná chráneným dielňam/pracoviskám podľa § 55 zákona o službách zamestnanosti.
:)
Chránená dielňa:
Podľa ustanovenia § 55 ods. 1:
Chránená dielňa a chránené pracovisko sú pracoviská zriadené právnickou osobou alebo fyzickou osobou, v ktorých pracuje najmenej 50 % občanov so zdravotným postihnutím, ktorí nie sú schopní nájsť si zamestnanie na otvorenom trhu práce, alebo pracoviská, na ktorých sa občania so zdravotným postihnutím zaškoľujú alebo pripravujú na prácu a v ktorých sú pracovné podmienky vrátane nárokov na pracovný výkon prispôsobené zdravotnému stavu občanov so zdravotným postihnutím. Na účely splnenia podmienky podľa prvej vety sa postupuje podľa § 63 ods. 2. Za zriadenie chráneného pracoviska sa považuje aj zriadenie jednotlivého pracovného miesta, ktoré právnická osoba alebo fyzická osoba vytvorila alebo prispôsobila zdravotnému stavu občana so zdravotným postihnutím. Postavenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska (ďalej len „CHD/CHP“) prizná úrad na základe kladného posudku orgánu na ochranu zdravia.
:)
Občan so zdravotným postihnutím:
Podľa ustanovenia § 9 zákona o službách zamestnanosti:
(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti je
občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu, (§ 71 ods. 1 zákona č.461/2003 Z. z. o sociálnom poistení, ktorý hovorí: Poistenec je invalidný, ak pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav má pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou fyzickou osobou.)
(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu. (Zákon č.328/2002 Z. z. o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov)

Rozhodnutia vydané úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny – vecne príslušnými útvarmi sociálnych vecí - sú na účely zákona o službách zamestnanosti neplatné.

Občan so zdravotným postihnutím pre účely zákona o službách zamestnanosti je ďalej definovaný v § 72 ods. 1 a 3, v § 72b ods. 2, 5, 6 zákona o službách zamestnanosti.


Stanovisko Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len „ministerstvo práce“) zo dňa 13. apríla 2007 k občanom, ktorým bolo vydané rozhodnutie Sociálnej poisťovne podľa § 29 ods. 3 písm. a) zákona č. 100/1988 Zb. o sociálnom zabezpečení, uvádza:
Definícia invalidity a čiastočnej invalidity podľa právnej úpravy dôchodkového zabezpečenia účinnej pred 1. januárom 2004 nebola založená na poklese schopnosti poistenca vykonávať zárobkovú činnosť. Z tohto dôvodu zákon č. 461/2003 Z.z. v znení zákona č. 529/2006 Z.z. v § 263a ods. 12 jednoznačne ustanovuje, že pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť poberateľa invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je viac ako 70 % a poberateľa čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je 50 %, a to na účely zákona o sociálnom poistení, ako aj na účely osobitných predpisov, t.j. napríklad aj na účely zákona č. 5/2004 Z.z. v znení neskorších predpisov.
Na základe uvedeného, poberateľ invalidného dôchodku alebo čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je na účely zákona č. 5/2004 Z.z. občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 uvedeného zákona.


Stanovisko ministerstva práce zo dňa 21. decembra 2007 k občanom so zdravotným postihnutím, ktorí nemajú na Rozhodnutí Sociálnej poisťovne uvedenú percentuálnu mieru poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, uvádza:
Z potvrdenia posudkového lekára Sociálnej poisťovne jednoznačne vyplýva, občan je invalidný z dôvodu 50 % poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť, ale táto miera poklesu nie je uvedená aj v rozhodnutí o invalidnom dôchodku, ktorým bola zamietnutá žiadosť o priznanie invalidného dôchodku z dôvodu nesplnenia podmienky potrebného počtu rokov dôchodkového poistenia. Podľa nášho názoru ide o formálny nedostatok, ktorý nemôže mať za následok neuznanie občana za osobu so zdravotným postihnutím na účely zákona o službách zamestnanosti. Z vecného hľadiska je v danom prípade rozhodujúce vyjadrenie posudkového lekára Sociálnej poisťovne.
Aj neprehodnotení majú % postihnutia podľa § 263a ods. 12 zákona o sociálnom poistení :
Na účely zákona o službách zamestnanosti a osobitných predpisov pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť poberateľa invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je viac ako 70 % a poberateľa čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných pred 1. januárom 2004 je 50 %.
:)
Celková cena práce:
Celková cena práce na účely zákona o službách zamestnanosti je súčet priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky zverejnenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za príslušné obdobie a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie, platených zamestnávateľom. (§ 49 ods. 4)

Celkovú cenu práce (podľa § 130 ods. 5 Zákonníka práce) tvorí mzda vrátane náhrady mzdy a náhrady za pracovnú pohotovosť a osobitne v členení: preddavok poistného na zdravotné poistenie, poistné na nemocenské poistenie, poistné na starobné poistenie, poistné na invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, poistné na garančné poistenie, poistné na úrazové poistenie, poistné do rezervného fondu solidarity a príspevok na starobné dôchodkové sporenie, ktoré platí zamestnávateľ.

V 1. až 3. štvrťroku 2007 dosiahla priemerná mesačná nominálna mzda zamestnanca v hospodárstve 19 209 Sk.
(http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10110 (http://portal.statistics.sk/showdoc.do?docid=10110))

Celková cena práce pre účely zákona o službách zamestnanosti je od 1.5.2008 do 31.12.2008 25.975 Sk, t.j. priemerná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za prvý až tretí štvrťrok roka 2007 (§ 56 ods. 2) je 19.209 Sk a úhrada preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platené zamestnávateľom vo výške 35,2% - percentuálne podľa jednotlivých príspevkov

Prikladám Vám niektoré tlačivá. Ak by bol záujem, doložím i ďalšie...:---




PS: Dúfam, že Vám tieto info pomôžu :---
mirpo
08.09.08,06:23
Web stránka ústredia práce je obnovená, tak prikladám linky pre chránené dielne - www.upsvar.sk (http://www.upsvar.sk) - Služby zamestnanosti - Príspevky ;)

§ 55 - Chránená dielňa a chránené pracovisko
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-23534008

§ 55abc - Príprava na pracovné uplatnenie občana so zdravotným postihnutím a oprávnené náklady
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-81439044

§ 56 - Príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na ich zachovanie
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-45039455

§ 56a - Príspevok na udržanie občana so zdravotným postihnutím v zamestnaní
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-65389287

§ 57 - Príspevok občanovi so zdravotným postihnutím na prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-43342947

§ 59 - Príspevok na činnosť pracovného asistenta
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-28643596

§ 60 - Príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-45769340
gabi2
29.10.08,11:13
Ahojte. Potrebujem vypísať " Výkaz o hospodárení CHD/P". Čo mám dať do - príjmy z výkonov chránenej dielne?, keď miesto je zriadené na administratívu ( nie je výrobného chrakteru). CHP máme zriadené od 10.6.2008. Srdečná vďaka
mirpo
30.10.08,07:03
Ahojte. Potrebujem vypísať " Výkaz o hospodárení CHD/P". Čo mám dať do - príjmy z výkonov chránenej dielne?, keď miesto je zriadené na administratívu ( nie je výrobného chrakteru). CHP máme zriadené od 10.6.2008. Srdečná vďaka
Ak neboli príjmy, napíš nuly. Potom však budeš mať vo výsledku hospodárenia mínus. To by však nemal byť problém.:)

__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera ;)
gabi2
30.10.08,08:10
Srdečná vďaka. Gabi
gabi2
09.12.08,09:36
Ahoj. Dali sme si žiadosť o preplatenie mzdy pracovníka v CHD. Dokedy by nám malo prísť vyrozumenie? Keď sme chceli robiť CHD bolo mi povedané, že buď dostaneme korunky na zriadenie, alebo ten príspevok na mzdu. Tak sme sa rozhodli, že chceme príspevok na mzdu. Teraz sa na úrade zmenil pracovník a spýtal sa ma prečo sme si nedali požiadavku aj na zriadenie CHD, že sme mohli dostať 207 000 a ešte aj príspevok na mzdu. Je to tak? ak ano čo sa dá s tým robiť ? Srdečná vďaka GABI
mirpo
09.12.08,10:12
Ahoj. Dali sme si žiadosť o preplatenie mzdy pracovníka v CHD. Dokedy by nám malo prísť vyrozumenie? Keď sme chceli robiť CHD bolo mi povedané, že buď dostaneme korunky na zriadenie, alebo ten príspevok na mzdu. Tak sme sa rozhodli, že chceme príspevok na mzdu. Teraz sa na úrade zmenil pracovník a spýtal sa ma prečo sme si nedali požiadavku aj na zriadenie CHD, že sme mohli dostať 207 000 a ešte aj príspevok na mzdu. Je to tak? ak ano čo sa dá s tým robiť ? Srdečná vďaka GABI
Napíš prosím, kedy a za aké obdobie ste si podali žiadosť a podľa akého §:confused:

PS:Napr. pri § 60 za 3. štvrťrok 2008 sa žiadosť podávala do 31.10.2008 a oznámenie o priznaní príspevku aj s financiami musí úrad poslať najneskôr do 31.12.2008.
gabi2
09.12.08,10:35
Ďakujem pekne za odpoveď. Par. 60 za 3 štvrťrok 2008. Ďakujem. A ako vidíš ten príspevok na zriadenie CHD?
mirpo
09.12.08,10:53
Ďakujem pekne za odpoveď. Par. 60 za 3 štvrťrok 2008. Ďakujem. A ako vidíš ten príspevok na zriadenie CHD?
Prísp. na zriadenie CHD podľa § 56 je len na nové miesta, takže teraz už asi nič. Ak by ste chceli prijať ďalšieho nového zamestnanca: môžte požiadať o § 56 (zriadenie CHD), podpísať dohodu s úradom a až potom prijať toho nového ZCa so ZP.
Neviem, kedy ste sa boli informovať za to zriadenie, keď ste sa rozhodovali, ale do 30.4.2008 platili iné podmienky. Od 1.5.2008 môžte žiadať príspevok na zriadenie aj na prevádzkové náklady, pred novým zákonom to bolo obmedzené.
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera ;)
gabi2
09.12.08,11:57
Boli sme sa pýtať po 1.5.2008. A keby sme ho prepustili a prijali znuvu? Teraz máme zamestnaného 1 inval. a 1 nomál. 50%. Mohli by sme prepustiť 1 normál.? a ostal by len 1 inval. a konateľ, ktorý by ale nebol zamestnaný na pracovnú zmluvu? Na prac. zmuvu by sme mali 100%. No tak ten príspevok ma mrzí, toho chlapa by som..... Prepustili ho, ale nečudovala by som sa keby ho dali vyššie. Tak a je to. Gabi
alaya1
10.12.08,06:31
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci od 1.1.2009 budu nejake zmeny tykajuce sa zalozenia a prevadzkovania CHP, poskytovania dotacii na toto pracovisko z UP?
mirpo
13.01.09,10:53
Dobry den, chcela by som sa opytat, ci od 1.1.2009 budu nejake zmeny tykajuce sa zalozenia a prevadzkovania CHP, poskytovania dotacii na toto pracovisko z UP?

V § 55 /zriadenie CHD/ by nemali byť žiadne zmeny.

V § 56 alebo 57 /prísp. na zriad. CHD zamestnávateľom alebo SZČO/ - zmena výšky príspevkov na eurá, vyššie príspevky, pretože sa vyrátavajú z vyššej priemernej mzdy a tým aj z vyššej priem. CCP za 1. až 3. štvrťrok 2008 = 943,81 EUR/28433,22 SKK (výška z ústredia práce...)
- budú veľmi prísne kontrolovať § 70 ods. 7 zákona o službách zamestnanosti, t. j. ak niekto nedoloží spolu so žiadosťou doklady spomenuté v tomto §, žiadosť bude zamietnutá
- príspevky budú vyplácané buď zo ŠR, alebo z ESF 85% : ŠR 15%

§ 60 /prevádzkové náklady/:
a) príspevok za obdobie január až apríl 2008 - žiadosti sa podávajú do 31. 03. 2009 - podľa zákona platného do 30. 04. 2008
b) príspevok za obdobie 4. štvrťrok 2008 - žiadosti sa podávajú do 31. 01. 2009
PS: Presné výšky príspevkov ešte neviem, lebo ich stále menia o nejaké drobné:confused:
__________________
Človek by mal byť dnes múdrejší ako včera ;)
rozimova
04.02.09,09:27
Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Robím si podnikateľský zámer na zriadenie CHP a rozmýšľam o tom, že by som do neho nezahrnula výdavky na prenájom dielne. Tieto výdavky by som chcela potom žiadať vrámci toho nenávratného príspevku čo sa dávajú žiadosti 1x štvrťročne. Len neviem či uvažujem správne. Alebo nájom musí byť aj v podnikateľskom zámere aj v tom nenávratnom príspevku - teda v tých refundovaných nákladoch čo sa žiadajú spätne? Asi nie. Vie mi niekto poradiť?
mirpo
04.02.09,09:48
Dobrý deň,
potrebujem poradiť. Robím si podnikateľský zámer na zriadenie CHP a rozmýšľam o tom, že by som do neho nezahrnula výdavky na prenájom dielne. Tieto výdavky by som chcela potom žiadať vrámci toho nenávratného príspevku čo sa dávajú žiadosti 1x štvrťročne. Len neviem či uvažujem správne. Alebo nájom musí byť aj v podnikateľskom zámere aj v tom nenávratnom príspevku - teda v tých refundovaných nákladoch čo sa žiadajú spätne? Asi nie. Vie mi niekto poradiť?
Ak bude nájom uvedený v podnik. zámere v kalkulácii nákladov pre príspevok na zriadenie CHD, t. j. § 56 alebo §57, nemôže byť preplácaný z § 60- prísp. na prevádzkové náklady CHD.../štvrťročný príspevok/.
Ak ho nechcete preplácať z príspevku na zriadenie CHD, nemusíte ho uvádzať v podnik. zámere, uvediete ho /i konkrétne doklady/ až v tom štvrťročnom príspevku na prevádzkové náklady.:)
rozimova
04.02.09,09:54
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď.
gabi2
11.02.09,12:39
ahojte, chceli by sme zriadiť DP - stráženie objektu. Môže invalid nad 70% pracovať v noci? Chceli by sme zriadiť kamery, aby nemusel objekt obchádzať a samozrejme požiadať o príspevok na zriadenie CHP ( 2 kamery, televízor nejaký nájdeme). Ďakujem. Gabika
Zita5
25.02.09,07:58
Nakoľko uvažujem o zriadení chránenej dielne , prosím ak môžete mi napísať , akú dobu trvá zriadenie chránenej dielne včetne celej administratívy .

Prestavujeme priestor prevádzky , to znamená , že začať vybavovať až po prestavbe , alebo počas prestavby , nakoľko by som chcela požiadať aj o príspevok na zriadenie CHD.

Len neviem odkiaľ začať .

Ďakujem .
Zita5
25.02.09,08:30
Posúvam ...
mirpo
25.02.09,09:48
ahojte, chceli by sme zriadiť DP - stráženie objektu. Môže invalid nad 70% pracovať v noci? Chceli by sme zriadiť kamery, aby nemusel objekt obchádzať a samozrejme požiadať o príspevok na zriadenie CHP ( 2 kamery, televízor nejaký nájdeme). Ďakujem. Gabika
Môže ak mu to povolí lekár. Odporúčam vyžiadať si lekársky posudok od lekára /stačí praktický/.
Doplnenie: Predpokladám, že kamerový systém prekročí sumu 996 EUR/30000SK, t.j. oprávnené budú len odpisy - ak by ste to chceli hradiť z príspevku.
PS: Máme klienta s 80 % ID čo pracuje na 12 hod smeny, žiadali sme posudok od lekára.:---
mirpo
31.03.09,17:20
Vzhľadom na novelu zákona o službách zamestnanosti platnú od 01. 04. 2009 sa žiadosti o príspevky podľa § 60 už budú predkladať a vyplácať len raz ročne.
T.j. za celý rok 2009 sa budú žiadosti podávať až v roku 2010 a to do 30.4.2010. S účinnosťou od 01.04.2009 sa príspevok na prevádzkové náklady už neposkytuje štvrťročne.

zákon 108/2009 Z. z. čl. II ods. 10
10. V § 60 ods. 1 sa slová „do konca prvého kalendárneho mesiaca švrťroka nasledujúeho po švrťroku“ nahrázajú slovami „do 30. apríla kalendárneho roka nasledujúceho po kalendárnom roku“.
KEJKA
25.06.09,13:12
posuniem túto tému a rozširujem ju aj o príspevok mimo CHD, ide o príspevok na podporu udržania zamestnanosti. Pýtam sa, vzhľadom na krízu, stretli ste sa s využitím tejto možnosti?
http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-22427076

Či už z pozície zamestnávateľa, či zamestnanca. Vaše postrehy, názory a pod.
KEJKA
25.06.09,17:20
posúvam..................
KEJKA
26.06.09,19:34
hm, posúvam, nikto nič?
KEJKA
27.06.09,05:16
posúvam..............................
Tina855
06.07.09,03:43
Dobré ránko Vám prajem! Aj naša spoločnosť práve zriadila chránené pracovisko, už sú aj podpísané dohody, len nerozumiem tej vete, čo nám povedali na úrade práce, že sme povinný viesť osobitné účtovníctvo.To je aké? zvlášť nové ako keby vznikla nová účtovná jednotka? nie je to blbosť? ved CHD patrí pod našu spoločnosť? alebo budem normálne účtovať a len si nejaké zvlášť zvolím analytiku na CHD? a potom na základe toho sa vypíše ročný výkaz?Srdečná vďaka. Mám v okolí veľa účtovníkov, ale nikto z nich nemá CHD a nevie mi bližšie k tomu nič povedať, a keď sme sa pýtali na ÚPSVaR ako sa to má viesť, nech nám to vysvetlia, povedali že čo sme to za účtovníkov, a ked to budeme mať zle, dielnu nám zrušia.
mirpo
06.07.09,09:56
Dobré ránko Vám prajem! Aj naša spoločnosť práve zriadila chránené pracovisko, už sú aj podpísané dohody, len nerozumiem tej vete, čo nám povedali na úrade práce, že sme povinný viesť osobitné účtovníctvo.To je aké? zvlášť nové ako keby vznikla nová účtovná jednotka? nie je to blbosť? ved CHD patrí pod našu spoločnosť? alebo budem normálne účtovať a len si nejaké zvlášť zvolím analytiku na CHD? a potom na základe toho sa vypíše ročný výkaz?Srdečná vďaka. Mám v okolí veľa účtovníkov, ale nikto z nich nemá CHD a nevie mi bližšie k tomu nič povedať, a keď sme sa pýtali na ÚPSVaR ako sa to má viesť, nech nám to vysvetlia, povedali že čo sme to za účtovníkov, a ked to budeme mať zle, dielnu nám zrušia.
Osobitnou evidenciou môžu byť aj tie analytické účty. Spoločnosť jednoducho musí vedieť aké mala výdavky zvlášť len za CHD, taktiež príjmy, mzdy.... a v prípade kontroly to musí zdokladovať. Nie je dôležité, či budú účt. doklady v papierovej forme zvlášť vo fascikloch, alebo účtované ako samostatná prevádzka, prípadne len na anal. účtoch.
Doplnenie: Áno, na základe toho sa spracuje ročný výkaz CHD.
Tina855
06.07.09,11:36
a čo sa týka príjmov za chránené dielnu, ked tam budeme iba voziť tovar, ktorý kupujeme od dodávateľov a zamestnanci CHD ho budú iba plniť, čiže nebudú sa predávať nejaké ich výrobky, toto mám ako evidovať?a všetky tieto N a V budú daňovými? bože tolko otázok, ale som z toho riadne vystresovaná. :-(
mirpo
06.07.09,12:13
a čo sa týka príjmov za chránené dielnu, ked tam budeme iba voziť tovar, ktorý kupujeme od dodávateľov a zamestnanci CHD ho budú iba plniť, čiže nebudú sa predávať nejaké ich výrobky, toto mám ako evidovať?a všetky tieto N a V budú daňovými? bože tolko otázok, ale som z toho riadne vystresovaná. :-(
no tak nebudú príjmy :) tak budeš evidovať len to, čo je len z CHD;)
Tina855
07.07.09,06:02
a ešte mám otázku, všetky nákladové faktúry môžem normálne účtovať ako dańové výdavky aj si odpočítať DPH, len si ich nejako inak odlíšem od ostatných napr. si určím že je to stredisko CHD - chránená dielna???? ďakujem všetkým za trpezlivosť.
mirpo
07.07.09,06:06
a ešte mám otázku, všetky nákladové faktúry môžem normálne účtovať ako dańové výdavky aj si odpočítať DPH, len si ich nejako inak odlíšem od ostatných napr. si určím že je to stredisko CHD - chránená dielna???? ďakujem všetkým za trpezlivosť.
Tak by to malo byť v poriadku :)
Robina
19.08.09,05:56
Chcela by som sa Vás opýtať, že aká je suma príspevku pri chránenej dielni a aká pre zdravého SZČO. A ešte, kde by som našla nejaký postup ako začať vybavovať lepšie povedané, čo k tomu potrebujem. Kamarát chce začať masérske služby a vzhľadom na jeho handicap mu chcem kúsok pomôct aspoň pri začiatočných vybavovačkách, lebo na ÚP sú tak skúpi na pomoc. Ďakujem
veronikasad
19.08.09,06:15
Chcela by som sa Vás opýtať, že aká je suma príspevku pri chránenej dielni a aká pre zdravého SZČO. A ešte, kde by som našla nejaký postup ako začať vybavovať lepšie povedané, čo k tomu potrebujem. Kamarát chce začať masérske služby a vzhľadom na jeho handicap mu chcem kúsok pomôct aspoň pri začiatočných vybavovačkách, lebo na ÚP sú tak skúpi na pomoc. Ďakujem
Všetky informácie máš v prílohe prvého a v priložených linkoch druhého príspevku.
Výška príspevku je závislá od okresu , v ktorom sa pracovné miesto vytvára.
mirpo
19.08.09,19:59
Chcela by som sa Vás opýtať, že aká je suma príspevku pri chránenej dielni a aká pre zdravého SZČO. A ešte, kde by som našla nejaký postup ako začať vybavovať lepšie povedané, čo k tomu potrebujem. Kamarát chce začať masérske služby a vzhľadom na jeho handicap mu chcem kúsok pomôct aspoň pri začiatočných vybavovačkách, lebo na ÚP sú tak skúpi na pomoc. Ďakujem
Postup:
1) evidovaný na ÚPSVaR
2) kurz na začatie podnikania + vypracovanie podnikateľského zámeru
3) žiadosť o príspevok na začatie SZČ (je vrátane žiadosti o komisiu)
4) komisia - obhájenie podnik. zámeru
5) živnostenský list so začatím podnikania až po podpise dohody
6) podpis dohody o príspevku na podnikanie podľa §49 alebo §57 zákona o službách zamestnanosti
v prípade § 57 ďalej:
- kladný posudok z orgánu na ochranu zdravia - regionálny úrad verejného zdravotníctva /priestory musia byť vhodné pre občana so ZP
- žiadosť o priznanie CHD na základe kladného posudku
- podnikať min. 24 mesiacov od priznania CHD
:)
mirpo
20.08.09,08:22
Prikladám v prílohe -Výška príspevkov podľa § 57 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v jednotlivých okresoch podľa priemernej miery evidovanej nezamestnanosti a CCP za rok 2008 platná od 1. januára 2009 do 31.12.2009

PS: Snáď Vám to pomôže :---
Robina
20.08.09,19:13
Ďakujem veľmi pekne, toto sú presne tie údaje, ktoré som chcela.
gabi2
25.11.09,13:03
Ahoj. V roku 2008 sme poberali príspevok na mzdy štvrťročne. Keď som bola v apríli 2009 mi z úradu volali, že sa zmenil zákon a príspevok sa bude vyplácať raz ročne, aby som si prišla pre papiere v novembri tak som šla. A moje prekvapenie bolo, že zase sa zmenil zákon a je štvrťročne. Má poisťovňa povinnosť informovať o zmenách? Prečo ma informovali prvý krát a druhý nie? Môžem napísať sťažnosť alebo vlastne nemôžem nič? Ďakujem GABI
mirpo
26.11.09,06:22
Ahoj. V roku 2008 sme poberali príspevok na mzdy štvrťročne. Keď som bola v apríli 2009 mi z úradu volali, že sa zmenil zákon a príspevok sa bude vyplácať raz ročne, aby som si prišla pre papiere v novembri tak som šla. A moje prekvapenie bolo, že zase sa zmenil zákon a je štvrťročne. Má poisťovňa povinnosť informovať o zmenách? Prečo ma informovali prvý krát a druhý nie? Môžem napísať sťažnosť alebo vlastne nemôžem nič? Ďakujem GABI
Predpokladám, že si nemyslela poisťovňu, ale úrad práce.
Úrad práce nemá povinnosť informovať žiadateľov o zmene zákona, ale časť úradov posielala aspoň mailom info, že sa mení vyplácanie z ročného opäť na štvrťročné /§ 60 zákona o službách zamestnanosti/. Táto zmena bola účinná od 07.07.2009.
Do 31. 07. 2009 bolo potrebné podať žiadosť za 1. polrok 2009 a do 30.09.2009 žiadosť za 3. štvrťrok 2009. Za 4. štvrťrok je potrebné podať žiadosť do 31.01.2010.
gabi2
26.11.09,08:12
Ďakujem. Gabi
gabi2
26.11.09,09:14
Nedá sa prosím ťa napísať nejaká žiadosť, list, aby sme mohli doložiť doklady spätne? Ďakujem za každú radu.Gabi
mirpo
26.11.09,10:50
Nedá sa prosím ťa napísať nejaká žiadosť, list, aby sme mohli doložiť doklady spätne? Ďakujem za každú radu.Gabi
V zákone sa píše najneskôr do 31.7.2009 za prvý polrok a do 31.10.2009 /max. nasl. prac. deň, t.j. 2.11.2009/ za 3. štvrťrok. Všetky žiadosti za uvedené obdobie po týchto lehotách sú neopodstatnené. Takže aj keby si podala žiadosť, spätne uznaná nebude. Overovala som to na ústredí práce.
Takže som ti nepomohla :mee:
jopo66
27.03.10,12:15
Určite ste sa tu už niekto stretli s nasledovným problémom. V rámci príspevku na CHD mi boli preplatené okrem iného aj odvody na zdravotné poistenie. Za rok 2009 mi teraz vychádza pomerne veľký preplatok - t.j. zdravotná poisťovňa ho zdaní a vyplatí späť. Otázkou je, či by sa nemal v tej výške aj vrátiť späť úradu práce.
mirpo
29.03.10,05:05
Určite ste sa tu už niekto stretli s nasledovným problémom. V rámci príspevku na CHD mi boli preplatené okrem iného aj odvody na zdravotné poistenie. Za rok 2009 mi teraz vychádza pomerne veľký preplatok - t.j. zdravotná poisťovňa ho zdaní a vyplatí späť. Otázkou je, či by sa nemal v tej výške aj vrátiť späť úradu práce.
Pozri do zaslaného oznámenia o príspevku podľa § 60, kde sa píše v akej výške bol uhradený príspevok... na konci by malo byť poučenie... ak je tam uvedené napr.: "V prípade výsledku zúčtovania - preplatku akýchkoľvek preddavkov (ZP, energie, vodné, atď.), ktoré boli v rámci oprávnených výdavkov § 60 preukázané a uhradené je zamestnávateľ povinný oznámiť túto skutočnosť. Taktiež je zamestnávateľ povinný vrátiť túto časť poskytnutého finančného príspevku na účet úradu najneskôr do 30 kalendárnych dní odo dňa prijatia tohto preplatku ak sa s úradom nedohodne inak." - je potrebné vrátiť tú časť príspevku. Ale odporúčam sa informovať na danom úrade.
alaya1
28.07.10,17:14
zlezaradil