andulka1
23.07.08,08:17
Dobrý deň,
prosím o informáciu, či je správne úročiť a aj účtovať úroky na účte sociálneho fondu?
Nemajú byť tieto úroky a aj účtované na bežnom účte?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Jana Acsová
23.07.08,06:41
Účet sociálneho fondu = 472 PÚ, kniha SF = JÚ.

Účet v banke = účet peňažných prostriedkov sociálneho fondu. Ako účtujete úroky: ako zvýšenie SF? Zrejme nie.

Ostatné je vec zmluvy s bankou. Účtujte účtovné prípady a pri sociálnom fonde sa riaďte zákonom o sociálnom fonde.
andulka1
23.07.08,07:06
Išlo mi o to, že keď naúčtujem úroky na účte SF, nesedí mi potom zostatok účtu na 472.
Chcela som vedieť, či je vlastne správne ich tam účtovať, keď je tvorený z bežného účtu/nemali by teda byť úroky príjmom bežného účtu?/
Ďakujem pekne.
Ester plus
23.07.08,07:24
V banke sa majiteľ účtu môže dohodnúť, že úroky na účte SF a bankové poplatky za vedenie účtu budú vysporiadavané cez hlavný účet. Potom ti to bude sedieť.
Jana Acsová
23.07.08,09:37
Ostatné je vec zmluvy s bankou.

V banke sa majiteľ účtu môže dohodnúť, že úroky na účte SF a bankové poplatky za vedenie účtu budú vysporiadavané cez hlavný účet. Potom ti to bude sedieť.
Áno. Ale nie je to nevyhnutné.
Jana Acsová
23.07.08,09:48
Išlo mi o to, že keď naúčtujem úroky na účte SF, nesedí mi potom zostatok účtu na 472. Viem o čo Vám išlo. Vaše povinnosti sú v priebehu roka "preddavkové" a povinnosť spresnenia stavu je raz do roka. Od 1.1.2008 do 31. januára nasledujúceho roka.


Chcela som vedieť, či je vlastne správne ich tam účtovať, keď je tvorený z bežného účtu/nemali by teda byť úroky príjmom bežného účtu?Toto záleží aj od vnútorného predpisu, ktorý by ste k fondu mali mať spracovaný. Riešení je viac t.j. upraviť podmienky si môžete interne. Takže žiadna rada by nebola ani "správna" ani "nesprávna". Ale v účtovníctve nemusí nevyhnutne platiť, že 221 = 472. Najmä v priebehu účtovného obdobia. Prostriedky sociálneho fondu so všetkými pohybmi sú premietnuté na účte 472. Ten je smerodajný. Možno len odporučiť v prípade vedenia prostriedkov na osobitnom účte v banke internú úpravu v smernici. Ako aj povinnosti spojené so zúčtovaním prostriedkov fondu. Všeobecne v tejto súvislosti je ešte možné podotknúť, že podmienka mať vedené peňažné prostriedky fondu na osobitnom účte v banke je len jedna z možností. Nie je to povinnosť. V konečnom dôsledku sú to aj poplatky navyše. Samozrejme sú firmy a organizácie, u ktorých to vyplýva z osobitných predpisov alebo je to účelné z dôvodu nevyhnutnosti oddelenia peňažných prostriedkov podľa účelu. Čiže je možné zvážiť aj existenciu osobitného účtu, ak k tomu nie sú osobitné dôvody. Záleží na zamestnávateľovi.
kunkelovaa
23.07.08,14:02
Ak ide o RO, je potrebné mať na sociálny fond zriadený zvláštny účet, podľa rozpočtových pravidiel. Úroky sú výnosom organizácie, nie sociálneho fondu. Rovnako aj poplatky sú nákladom organizácie, nie sociálneho fondu.
Anežob
23.07.08,14:46
Naša organizácia má v smernici stanovené, že úroky na účete SF sú príjmom SF ako ďalšia tvorba tohoto fondu. Keď sme mali SF na kontrole u zriaďovateľa úroky boli v poriadku a prešlo to aj u hlavnej kontrolórky mesta a ona je ozaj prísna a dôsledná a rada sa " vŕta " vo veciach, ktoré nie sú jednoznačné a v takých prípadoch rada veci spochybní. Preto si myslíme, že o úrokoch na SF účtujeme dobre. Ale samozrejme môžu sa účtovať aj cez bežný-prevádzkový účet. Spravte si to tak ako to vám v vyhovuje.