Charon
23.07.08,08:51
Potreboval by som kvalitný kryptovací program na šifrovanie súborov. Kedysi som používal PGP, ale vyvoj prestal. Také noname programy neviem či používať. Šifrovanie disku nie je problém TrueCrypt ... ale potrebujem poslať emailom súbor a musím mať 100% istotu (100%-né nie je okrem nás nič, že? :D ).
Ďakujem

Charon
Fero11
23.07.08,07:02
jednoducho to zahesluj vo winrare, to je 100% istota
premiko
23.07.08,07:05
- dobre, a ja poslem odkazy na programy, ktore tieto archivy prelomia ...;)
Chobot
23.07.08,07:18
Potreboval by som kvalitný kryptovací program na šifrovanie súborov. Kedysi som používal PGP, ale vyvoj prestal. Také noname programy neviem či používať. Šifrovanie disku nie je problém TrueCrypt ... ale potrebujem poslať emailom súbor a musím mať 100% istotu (100%-né nie je okrem nás nič, že? :D ).
Ďakujem

Charon

Však ho zbaľ WinZipom alebo Winrarom a zahesluj to nejakým viacmiestnym heslom v kombinácii čísla, písmená a prípadne nejaké špeciálne znaky (@,&,$,...). Dám krk na to, že heslovanie nikto neprelúskne.

Navyše Winrar zašifruje ešte aj názvy zbalených súborov, takže nepovolaný nevidí ani to, aké súbory sú v zabalenom balíku.
Chobot
23.07.08,07:22
- dobre, a ja poslem odkazy na programy, ktore tieto archivy prelomia ...;)

Už to bolo viackrát spomenuté, že Password Recovery programy buď náhodne alebo systematicky hľadajú platné heslo. Pokiaľ je heslo kratšie, napr. do 6-7 miest bez špeciálnych znakov, tak ho dokážu nájsť do pár hodín.

Pokiaľ je ale heslo 10-15 miestne, tak ten program by musel bežať aj niekoľko rokov, či desaťročí, kým by postupnou kombináciou znakov došiel k platnému heslu. :confused:

Programy, ktoré zo súboru dokáže vyčítať heslo, pokiaľ viem, neexistujú. Pokiaľ máš info, že taký existuje, tak mi pošli na taký odkaz, rád si ho vyskúšam.;):D
Fero11
23.07.08,07:22
- dobre, a ja poslem odkazy na programy, ktore tieto archivy prelomia ...;)haha :D :D :D odkazov by bolo, ale program na prelomenie zaheslovaneho suboru ani jeden.
Samozrejme mal som program na rozlustenie hesa zipu ci raru, ale ked ho zacal generovat, tak cas ukoncenia ukazoval cca 29 rokov :---
premiko
23.07.08,09:38
- tiez suhlasim, urcite mate pravdu, len kolky asi pisu heslo z 10 - 15 miest a nedajboze kombinuju znakmi ??? ...:D... stretavam sa z pripadmi, ked zabudaju zo 4 ci 6 tich a prosia ma aby som im prelomil hesla... nevraviac a to ma najviavc udivuje o tvorcoch VBA projektov napriklad v excli, na tych sa vzdy pobavim ... ! :D:D:D
Charon
24.07.08,04:33
Ďakujem za odpovede. Neviem, mám nejakú vnútornú averziu voči komprimačným programom - zaheslovaniu komprimovaného balíka heslom. (Voči komprimačným ako takým nie). Používam za týmto účelom 7zip s šifrovaním hlavičky a archívu ale... Iba poznámka: Sila hesla je najdôležitejšia, môže byť hoc ako kvalitný šifrovací algoritmus, ale ak dám heslo napr. "Charon" tak je to celé o ničom :D
Želám pekný prázdninový deň
Fero11
24.07.08,04:45
ale ked si das napr charon 1 alebo ........ (preco si to mas heslovat tvojim nickom ??) winrar bere myslim vsetky znaky aj medzeru a koho by uz len napadlo davat do hesla "medzeru" ;)
Chobot
24.07.08,07:28
Ďakujem za odpovede. Neviem, mám nejakú vnútornú averziu voči komprimačným programom - zaheslovaniu komprimovaného balíka heslom. (Voči komprimačným ako takým nie). Používam za týmto účelom 7zip s šifrovaním hlavičky a archívu ale... Iba poznámka: Sila hesla je najdôležitejšia, môže byť hoc ako kvalitný šifrovací algoritmus, ale ak dám heslo napr. "Charon" tak je to celé o ničom :D
Želám pekný prázdninový deň

Aj u kryptovacích programov potrebuješ nejaký kľúč, ktorým to najprv zašifruješ a potom odšifruješ. Pokiaľ by niekto zistil tento kľúč, môže zistiť aj obsah dokumentu. Jedine, keby si mal ten kľúč hardvérový - najpr. nejakú šifrovaciu čipovú kartu, ale to asi nebude lacné riešenie.
duves
24.07.08,09:50
Aj u kryptovacích programov potrebuješ nejaký kľúč...
Dokonca aj W XP obsahuje funkciu na kryptovanie. Osobne som s tym nepracoval, ale niekto nevedomky spustil kryptovanie, vygenerovany kluč neodložil.....no a mal po suboroch.
Inak sa velmi doporucuje chranit udaje na USB klučoch. Už sa vyskytli pripady, že sa nepovolaní dostali k citlivým údajom, ak majitel stratil USB kluč (skoro ako to medializovane odkryptovane cedečko:D).
Charon
24.07.08,09:59
ale ked si das napr charon 1 alebo ........ (preco si to mas heslovat tvojim nickom ??) winrar bere myslim vsetky znaky aj medzeru a koho by uz len napadlo davat do hesla "medzeru" ;)

Moment... ja o šifrovaní a tvorení hesiel viem dosť veľa :). Chcel som iba komentovať vyššie uvedené, že ak dáš krátke heslo, dá sa prelomiť a pritom môžeš mať hoc aký program. Všetko je z časti na užívateľovi a na kvalite programu. Dávnejšie boli aféry o chybe v kryptovacom algoritme, zadných dvierkach, hash rutinách a podobne.
A moje heslá? Nepredpokladám, že by ich vedel niekto uhádnuť, systematickým vyhľadávaním niekoľko desiatok rokov.

Pekný deň a ešte raz ďakujem.
krason
28.07.08,07:06
dat do do rar a dat heslo : 0000 :--- , ale nezamen poradie

No nie ak das Heslo ze : E@maiL:to.Stevko01! tak mas variaciu ako budu vyzerat a uz len zamienat..
zahor
10.08.08,16:15
Vsetko je to o sile hesla. Existuju online generatory a vyhladavace na "hashe" (tzv. rainbow tables ) ale vacsinou ak tam das nase pismenka ako čťšľ a k tomu nejake znaky a dlzka je aspon 12 znakov si vysmiaty. Inak skus OpenPGP asymetria ma caro v tom ze ten druhy nepotrebuje poznat tvoje heslo na zakodovanie a naopak.
sondaw
16.08.08,21:35
Omlouvám se, asi jdu s křížkem po funuse, ale dřív jsem příspěvek neviděla.


K šifrování používám jednoduchý prográmek Cryptext, přidá do kontextového menu položku Encrypt a Decrypt a můžeš jednoduše přímo z Průzkumnínka zaheslovat své soubory nebo složky.

http://www.slunecnice.cz/product/Cryptext/