zhv
23.07.08,09:07
SR SZCO č.1 robí medzinárodnú kamionovú prepravu pre SR SZCO č.2,ktorý mu poskytuje svoju kartu na tankovanie.SZCO č.2 mu prekaturoval tankovanie nafty v Bulharsku s DPH? Je to správne? Má márok na odpočet SZCO č.1?
Ďakujem
zhv
23.07.08,07:37
Prosím poradí mi niekto?
zhv
23.07.08,08:24
posúvam......
zhv
23.07.08,09:19
Môže to fakturovať s DPH ,keď je to vlastne nákup nafty z Bulharska? Mal už niekto s týmto skúsenosť?
zhv
23.07.08,12:34
posúvam,nikto sa nenajde,kto poradí??
zhv
23.07.08,14:13
Mám ju uplatniť na vstupe?
zhv
23.07.08,15:04
??????????????
Monika Kováčová
23.07.08,15:14
SR SZCO č.1 robí medzinárodnú kamionovú prepravu pre SR SZCO č.2,ktorý mu poskytuje svoju kartu na tankovanie.SZCO č.2 mu prekaturoval tankovanie nafty v Bulharsku s DPH? Je to správne? Má márok na odpočet SZCO č.1?
Ďakujem

má SZČO 2 povolenie na predaj pohonných hmôt? Tento vzájomný obchodný vzťah je veľmi neobvyklý, riešenie vidím v úprave ceny za prepravu zníženej o poskytnuté pohonné hmoty - podložiť zmluvou.
zhv
23.07.08,16:11
Tvoj názor ma trošku mrzí,chcela som len poradiť,no nie ZNEUŹÍVA´T VEDOMOSTI VáS PORADÁKOV. Podnikatelia vymýšĺajú a fakturuju ako sa im páči.
Ale aj tak ďakujem za radu.
Monika Kováčová
23.07.08,16:12
Tvoj názor ma trošku mrzí,chcela som len poradiť,no nie ZNEUŹÍVA´T VEDOMOSTI VáS PORADÁKOV. Podnikatelia vymýšĺajú a fakturuju ako sa im páči.
Ale aj tak ďakujem za radu.

môj názor nech ťa nemrzí, to si si prečítala odkaz pod podpisom... a ten sa týka príspevkov úplne iného typu...

ja som len odpovedala na tvoju otázku.
zhv
23.07.08,16:15
ale sme tu preto,aby sme si pomáhali,však ani jeden z nás nemôže existovať bez študovania zákonov ...........
zhv
23.07.08,16:18
A naozaj niekto sa pýta na úplne banálne veci, napíše,že je začiatočník a je spokojný so sebou.
Monika Kováčová
23.07.08,16:21
ale sme tu preto,aby sme si pomáhali,však ani jeden z nás nemôže existovať bez študovania zákonov ...........

áno... :)
vráťme sa k tvojmu problému: podľa mňa ten vzájomný vzťah nie je správny, podnikateľ č. 1 by mal svoju cenu znížiť o pohonné hmoty poskytnuté podnikateľom č. 2 :

prečo? podnikateľ č. 2 na tomto obchode stráca min. sumu DPH, ktorú musí odviesť štátu a okrem toho nemyslím si, že môže fakturovať predaj pohonných hmôt (pravdepodobne nemá na to licenciu)
zhv
23.07.08,16:22
FA je vystavená a SZCO 2 tvrdí ,že má pravdu,tak sa s ním nedohodneme.Zatial ju na vstupe neuplatním a dám dotaz na DRSR,
potom podám dodatočné DP DPH.
Monika Kováčová
23.07.08,16:25
FA je vystavená a SZCO 2 tvrdí ,že má pravdu,tak sa s ním nedohodneme.Zatial ju na vstupe neuplatním a dám dotaz na DRSR,
potom podám dodatočné DP DPH.

kľudne ju uplatni, spĺňaš všetky podmienky na uplatnenie DPH u podnikateľa č. 1:
Podnikateľ č. 2 keď už chce tratiť na tomto obchode, tak musí fakturovať s daňou.
zhv
23.07.08,16:25
Vraj medzi podnikatelmi je to normálne,že tankujú na inú SZCO a potom si to prefakturujú.
Monika Kováčová
23.07.08,16:27
Vraj medzi podnikatelmi je to normálne,že tankujú na inú SZCO a potom si to prefakturujú.
ale zákon o DPH pojem "prefakturácia" nepozná. Iba dodanie tovaru. Ja sa pýtam, či má na to oprávnenie.
Okrem iného, bežné to určite nieje. Robím nejakých prepravcov a ešte som sa s takým niečím nestretla.
zhv
23.07.08,16:30
kľudne ju uplatni, spĺňaš všetky podmienky na uplatnenie DPH u podnikateľa č. 1:
Podnikateľ č. 2 keď už chce tratiť na tomto obchode, tak musí fakturovať s daňou.

práveže tratí na tom SZCO 1.,lebo Szco 2,0. mu dopočítal DPH na tankovanie.
Monika Kováčová
23.07.08,16:31
[/color]

práveže tratí na tom SZCO 1.,lebo Szco 2,0. mu dopočítal DPH na tankovanie.
netratí, pretože mu ju DÚ vráti :)
zhv
23.07.08,16:33
ale ked to DÚ neuzná?
Monika Kováčová
23.07.08,16:36
pozrieme sa na to cez zákon:
§ 49 Odpočítanie dane platiteľom:
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.
zhv
23.07.08,16:38
OK UPLATNíM NA VSTUPE
zhv
23.07.08,16:40
ĎAKUJEM ZA PORADNÚ DISKUSIU
Milan Benka
23.07.08,17:23
SR SZCO č.1 robí medzinárodnú kamionovú prepravu pre SR SZCO č.2,ktorý mu poskytuje svoju kartu na tankovanie.SZCO č.2 mu prekaturoval tankovanie nafty v Bulharsku s DPH? Je to správne? Má márok na odpočet SZCO č.1?

K čomu tu vlastne došlo? SZČO2 predáva naftu.
Kde ? Na území Bulharska.
Je takýto predaj predmetom dane na Slovensku ? Nie.



má SZČO 2 povolenie na predaj pohonných hmôt? Tento vzájomný obchodný vzťah je veľmi neobvyklý, riešenie vidím v úprave ceny za prepravu zníženej o poskytnuté pohonné hmoty - podložiť zmluvou.

V povolení na predaj PHM vidím najmenší problém.
Znižovať cenu za poskytnuté PHM ? Ale veď to by bolo znižovanie výnosov u SZČO1.
A čo potom nafta u SZČO2 ? - nedaňový náklad ?



vráťme sa k tvojmu problému: podľa mňa ten vzájomný vzťah nie je správny, podnikateľ č. 1 by mal svoju cenu znížiť o pohonné hmoty poskytnuté podnikateľom č. 2 :

prečo? podnikateľ č. 2 na tomto obchode stráca min. sumu DPH, ktorú musí odviesť štátu a okrem toho nemyslím si, že môže fakturovať predaj pohonných hmôt (pravdepodobne nemá na to licenciu)

Neuvažoval ba som tak.


FA je vystavená a SZCO 2 tvrdí ,že má pravdu,tak sa s ním nedohodneme.Zatial ju na vstupe neuplatním a dám dotaz na DRSR,



potom podám dodatočné DP DPH.

Súhlasím s neuplatňovaním.


kľudne ju uplatni, spĺňaš všetky podmienky na uplatnenie DPH u podnikateľa č. 1:

Podnikateľ č. 2 keď už chce tratiť na tomto obchode, tak musí fakturovať s daňou.

Ste si istí týmto záverom ?


ale zákon o DPH pojem "prefakturácia" nepozná. Iba dodanie tovaru. Ja sa pýtam, či má na to oprávnenie.

Okrem iného, bežné to určite nieje. Robím nejakých prepravcov a ešte som sa s takým niečím nestretla.

Slov. podnikatelia, ale nielen tí naši, dokážu vymyslieť čokoľvek, aby si vyložili (obišli) predpisy ( zákony). Myslím, že aj toto je jeden z takýchto prípadov.



práveže tratí na tom SZCO 1.,lebo Szco 2,0. mu dopočítal DPH na tankovanie.

Má vôbec právo zaťažovať túto PHM daňou?


netratí, pretože mu ju DÚ vráti :)

Prečo by mal ?


pozrieme sa na to cez zákon:

§ 49 Odpočítanie dane platiteľom:
(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň

a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená zo služieb a z tovarov dodaných s inštaláciou alebo montážou dodávateľom alebo na jeho účet, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4 a ním uplatnená z tovaru, pri ktorom je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 7,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) zaplatená správcovi dane v tuzemsku pri dovoze tovaru.

§ 51
Uplatnenie práva
na odpočítanie dane


(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak

a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
b) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) je daň uvedená v záznamoch podľa § 70,
c) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. c) má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru platiteľa z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestnení tovaru,
d) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. d) má dovozný doklad potvrdený colným orgánom, v ktorom je platiteľ uvedený ako príjemca alebo dovozca.

Nepozerajme na tieto §§. Poďme na začiatok zákona.

§ 2
Predmetom dane je : ... dodanie tovaru v tuzemsku

Tuzemskom je : územie SR

Možno sa mýlim. Možno.
Monika Kováčová
23.07.08,19:19
K čomu tu vlastne došlo? SZČO2 predáva naftu.
Kde ? Na území Bulharska.
Je takýto predaj predmetom dane na Slovensku ? Nie.
podľa tejto teórie je PHM v nádrži na ceste domov "dovoz tovaru" :confused:




V povolení na predaj PHM vidím najmenší problém. ja áno (napr. spotrebná daň)
Znižovať cenu za poskytnuté PHM ? Ale veď to by bolo znižovanie výnosov u SZČO1. nebolo, pretože takto musí SZČO 1 zaplatiť PHM+DPH
A čo potom nafta u SZČO2 ? - nedaňový náklad ?

Slov. podnikatelia, ale nielen tí naši, dokážu vymyslieť čokoľvek, aby si vyložili (obišli) predpisy ( zákony). Myslím, že aj toto je jeden z takýchto prípadov.
súhlasím


Má vôbec právo zaťažovať túto PHM daňou? hmmm........ :confused:

Nepozerajme na tieto §§. Poďme na začiatok zákona.

§ 2
Predmetom dane je : ... dodanie tovaru v tuzemsku

Tuzemskom je : územie SR

Možno sa mýlim. Možno.

Ideš na to z opačného konca: či môže SZČO vystaviť fa za PHM s DPH.
Milan Benka
24.07.08,03:30
Začať treba na začiatku.


Ideš na to z opačného konca: či môže SZČO vystaviť fa za PHM s DPH.



A ak nemôže ( alebo nemal by - na Slovensku je všetko možné ), nevzniká právo na odpočet. A ďalšie úvahy sú zbytočné.
zhv
24.07.08,06:11
Dnes som sa vrátila k tomu,takže ju radšej neuplatním na vstupe.
zhv
24.07.08,06:18
Daľšie prepravy realizuje týmto spôsobom.SZČO robí kamionovú dopravu.Slovinska špedícia mu zadáva zákazky prepravy.Poskytla mu kartu Shell na nákup nafty,poplatkov.. Doprava prebieha len v EU na SR nie.
Po ukončení mesiaca mu refakturuje tieto náklady.Tankovania v Slovinsku aj s DPH.Ostatné tankovania v iných štátoch bez DPH.Sú tam aj tankovania na SR. Bloček zo SR - nemá vyčíslenú DPH. Faktúry si započítavajú a rozdiel zaplatia. Aký to má vplyv na DPH - daňové priznanie pre SZČO?. Slovinska firma si vraj uplatňuje DPH v SR,aj v ost.štátoch.
jaja99
09.06.09,05:06
Môžu podnikateľ nakupovať naftu (už zdanenú spotrebnou daňou) a ďalej ju predávať iným podnikateľom? Všetci sú v SR.
Nemusí byť nejaké povolenie neviemkoho?
Predtým ste sa okrajovo dotkli spotrebnej dane, ale nič konkrétne ...

Vďaka
jaja99
09.06.09,10:32
posúvam
Kirk
10.06.09,09:18
My tiež fakturujeme kredit inej firme, fakturujeme to s DPH aj keď ide o tankovanie v zahraničí. Druhá firma si to uplatni na vstupe. Keďže my odvedieme DPH štátu, nemal by byť problém s tým, že tá firma si odpočíta to isté DPH.
Ale otázka je kde je miesto dodania - podľa §13 ods. c je to miesto kde sa tovar nachádza v čase keď sa jeho dodanie uskutočňuje a to je zahraničie. Tak neviem, či by sa na to mala dávať slovenská DPH. Čo urobiť - registrovať sa v iných členských štátoch a tam odviesť DPH?
Milan Benka
10.06.09,12:51
My tiež fakturujeme kredit inej firme, fakturujeme to s DPH aj keď ide o tankovanie v zahraničí.
Predmetom dane je dodanie tovaru v tuzemsku !!!

Druhá firma si to uplatni na vstupe. Keďže my odvedieme DPH štátu, nemal by byť problém s tým, že tá firma si odpočíta to isté DPH.
§49/1 Právo odpočítať daň z tovaru vzniká v deň. keď pri tomto tovare vznikla daňová povinnosť. Vám však nevzniká daňová povinnosť, nakoľko plnenie nie je predmetom dane podľa §2. Teda ani odberateľovi nevzniká právo odpočítať daň.

Ale otázka je kde je miesto dodania - podľa §13 ods. c je to miesto kde sa tovar nachádza v čase keď sa jeho dodanie uskutočňuje a to je zahraničie. Tak neviem, či by sa na to mala dávať slovenská DPH. Čo urobiť - registrovať sa v iných členských štátoch a tam odviesť DPH?

zvýraznené v texte .