verkoj
23.07.08,09:45
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo by malo byť pre mňa kritériom, aby som zistila či je lepšie automobil vložiť do firmy,teda mať ho v majetku firmy, alebo používať súkromné auto na podnikateľské účely.
Za radu ďakujem.
veronikasad
23.07.08,07:56
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, čo by malo byť pre mňa kritériom, aby som zistila či je lepšie automobil vložiť do firmy,teda mať ho v majetku firmy, alebo používať súkromné auto na podnikateľské účely.
Za radu ďakujem.
1. Obstarávacia cena - ročný odpis je 1/4 OC
2. Vek auta - ak bude auto v majetku, náklady na údržbu účtuješ ako VOZD.
3. Platca alebo neplátca DPH - ak si plátca a auto máš vo firme, môžeš si uplatniť DPH z nákladov na opravu a PHM /o možnosti uplatnenia DPH z PHM pri aute, ktoré nebolo vložené do majetku firmy je na PORADe dosť rozsiahla diskusia/.

No a v prvom rade predpokladany zisk.

Ak si zrátaš odpisy, náklady na údržbu a PHM a porovnáš ich s možnými výdavkami keď auto nevložiš do firmy /5,50 sk/km + PHM/, zistíš čo je pre teba výhodnejšie.

Pri vložení auto do firmy treba evidovať v knihe jázd všetky km, pri súkromnom aute len tie, ktoré boli odjazdené služobne. Ak predáš auto do 5 rokov od vyradenia z majetku, musíš z neho zaplatiť daň z príjmu.