slniečko76
23.07.08,09:53
Ahojte poraďáci,
sme 4 účovníčky a naše názory sú odlišné, zatiaľ sme v pomere 2:2, ale potrebovala by som radu aj od niekoho skúsenejšieho..
Príde mi výpis z účtu. Mesačný. Mám na ňom 18 operácií, 18 dátumov. Zapisujem jednotlivý dátum k jednotlivej operácii, alebo posledný dátum na výpise k všetkým operáciám..?
Účtovnícky program mám ALFU, kde si môžem zadať len jeden dátum. Keby som si mala zadať posledný dátum na výpise, tak ten sa mi zobrazí aj vo faktúrach (uhradené). A môže sa stať, že ten dátum nie je reálny.
Je pravda, že výpis z účtu mi slúži ako daňový doklad, takže si ten dátum môžem pozrieť vo výpise, ale...??
Vopred ďakujem
veronikasad
23.07.08,08:08
Ahojte poraďáci,
sme 4 účovníčky a naše názory sú odlišné, zatiaľ sme v pomere 2:2, ale potrebovala by som radu aj od niekoho skúsenejšieho..
Príde mi výpis z účtu. Mesačný. Mám na ňom 18 operácií, 18 dátumov. Zapisujem jednotlivý dátum k jednotlivej operácii, alebo posledný dátum na výpise k všetkým operáciám..?
Účtovnícky program mám ALFU, kde si môžem zadať len jeden dátum. Keby som si mala zadať posledný dátum na výpise, tak ten sa mi zobrazí aj vo faktúrach (uhradené). A môže sa stať, že ten dátum nie je reálny.
Je pravda, že výpis z účtu mi slúži ako daňový doklad, takže si ten dátum môžem pozrieť vo výpise, ale...??
Vopred ďakujem
Účtovala som v ALF-e a tiež som mala klienta s mesačným výpisom. Dátum som zadávala podľa dátumu platby - z jedného jednoduchého dôvodu : ak tam dám dátum poslednej operácie, nikdy v saldokonte došlých a odoslaných faktúr nezistím skutočný dátum úhrady faktúry.
Aby mi sedelo poradové číslo výpisu - ALFA prepisuje číslo podľa dátumu - opravovala som ho radšej ručne. Bolo to dosť položiek, ale za tú prehladnosť v salde mi to stálo...
plavčík
23.07.08,08:20
rozhodne by som to účtoval dátumom jednotlivých operácií a to aj s toho dôvodu, že v salde máš presne kedy tá-ktorá fa bola Vami či Vám uhradená a v prípade ak by vám došla dáka upomienka za neskoré zaplatenie máš jasno presne kedy si tú fa uhradila či uhradili tebe. Takže - deň po dni
slniečko76
23.07.08,08:20
Ďakujem veronikasad za rýchlu odpoveď, ale nie je niekde zo zákona určené, ktorý dátum zapisovať? Volala som aj jednej zlatej pani, ktorá mi bola na školení lektorkou. Tá mi povedala, že určite mám písať posledný dátum, lebo výpis mi slúži ako daňový doklad..
A ešte jedna otázka: vadí, keď mi v denníku nejdú operácie z výpisu poporadí, ale najprv mám 5-tu, 6-tu operáciu a potom to pokračuje od 1. Dátumovo mi to sedí.
No a v denníku mi poradové číslo ide chronologicky, tak aj dátum by mal byť zoradený chronologicky, nie? Ale to sa nedá, keď mi výpis chodí mesačne..
ČO S TÝM??
AnnaK
23.07.08,08:39
nie je niekde zo zákona určené, ktorý dátum zapisovať?

Ja by som sa odvolala na § 2 postupov účtovania v JÚ - Deň uskutočnenia účtovného prípadu.
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, ..... :)
sway
23.07.08,08:46
Ahojte poraďáci,
sme 4 účovníčky a naše názory sú odlišné, zatiaľ sme v pomere 2:2, ale potrebovala by som radu aj od niekoho skúsenejšieho..
Príde mi výpis z účtu. Mesačný. Mám na ňom 18 operácií, 18 dátumov. Zapisujem jednotlivý dátum k jednotlivej operácii, alebo posledný dátum na výpise k všetkým operáciám..?
Účtovnícky program mám ALFU, kde si môžem zadať len jeden dátum. Keby som si mala zadať posledný dátum na výpise, tak ten sa mi zobrazí aj vo faktúrach (uhradené). A môže sa stať, že ten dátum nie je reálny.
Je pravda, že výpis z účtu mi slúži ako daňový doklad, takže si ten dátum môžem pozrieť vo výpise, ale...??
Vopred ďakujem

V Alfe si môžeš nastaviť číslovanie Bankových výpisov takým spôsobom, že budeš účtovať dátumy reálne napr: 1.5,3.5,6.5,a bude ti zadávať číslo výpisu 5 a položky číslovať od 1 po.... teda budeš mať napríklad májový výpis 5 a na ňom 10 položiek s rôznym dátumom. A účtuješ skutočné dátumy úhrad... nevidím v tom problém... je to len o nastavení programu.;)
Alena Šimová
23.07.08,08:50
len na doplnenie sway - čo sa týka číslovania, Alfa umožňuje zadať podmienku pri číslovaní výpisov. Ak máte mesačný výpis, zadajte si podmienku pridať +1 číslo pri zmene mesiaca, inak nechať. Vtedy môžete mať príklad za mesiac január pohyb od 1.1.do 31.1. číslo výpisu bude stále č. 1. Ak zmeníte dátum napr. na 1.2., automaticky vám nabehne výpis č. 2.
slniečko76
23.07.08,09:24
Posledná otázka: v PD nemusí byť dátum poporadí?? Lebo keď to budem zapisovať podľa jednotlivých operácií, tak nie je šanca, aby som mala poriadok v dátume..
Alena Šimová
23.07.08,09:29
peňažný denník by mal byť po poradí. Ja to robím v Alfe tak, že na konci roka si dám usporiadať denník podľa dátumu. RObí však problém v tom, že ho zoraďuje nielen podľa dátumu, ale aj času zaúčtovania. Ak mám čas, tak tento opravím tak, aby mi išli doklady po poradí. Ale v tom by som taký veľký problém nevidela.
sway
23.07.08,10:40
Posledná otázka: v PD nemusí byť dátum poporadí?? Lebo keď to budem zapisovať podľa jednotlivých operácií, tak nie je šanca, aby som mala poriadok v dátume..

to máš veru pravdu,
ak nemá výpis veľa položiek robili sme to tak, že sme ho kopírovali a kópie prikladali vždy podľa poradia, nakoľko sa výpis zmiešal s pokladničnými dokladmi... ak sme chceli mať podľa dátumu aj poradia doklady...
ale podľa mňa je v poriadku ak na koniec mesiaca priložíš výpis na ktorom budú zapísané pri položkách čísla dokladu v denníku...
evina
23.07.08,10:41
Ďakujem veronikasad za rýchlu odpoveď, ale nie je niekde zo zákona určené, ktorý dátum zapisovať? Volala som aj jednej zlatej pani, ktorá mi bola na školení lektorkou. Tá mi povedala, že určite mám písať posledný dátum, lebo výpis mi slúži ako daňový doklad..
A ešte jedna otázka: vadí, keď mi v denníku nejdú operácie z výpisu poporadí, ale najprv mám 5-tu, 6-tu operáciu a potom to pokračuje od 1. Dátumovo mi to sedí.
No a v denníku mi poradové číslo ide chronologicky, tak aj dátum by mal byť zoradený chronologicky, nie? Ale to sa nedá, keď mi výpis chodí mesačne..
ČO S TÝM??

Anna K presne odpovedala, že prečo to má byť dátum úhrady a nie posledný deň, kedy bol výpis napr. vystavený, resp. posledný deň výpisu. Nechápem však akým daňovým dokladom je Výpis....

P.s. Ak by neboli dôležité dátumy príslušných účtovných operácií, tak banka by jednoducho mohla dať všetky operácie v mesiaci uskutočnené v posledný deň....ale to tak nie je , že ...:)
evina
23.07.08,10:46
Posledná otázka: v PD nemusí byť dátum poporadí?? Lebo keď to budem zapisovať podľa jednotlivých operácií, tak nie je šanca, aby som mala poriadok v dátume..

postupy účtovania JÚ

Obsahové vymedzenie účtovných kníh
§ 3
.....
3) Účtovné zápisy v účtovných knihách sa vykonávajú v časovom slede na základe účtovných dokladov podľa § 10 zákona tak, aby účtovnými knihami bolo možné preukázať
a) stav majetku a záväzkov ku dňu podľa § 16 ods. 3 zákona,
b) mesačne prírastok a úbytok majetku a záväzkov účtovaný priebežne počas účtovného obdobia,
c) zostatok a stav majetku a záväzkov ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka.

Zákon o účtovníctve §15:

(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:

a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.
slniečko76
23.07.08,10:53
sway ďakujem :)
len nerozumiem k čomu mám tie kópie prikladať :(
ja mám na výpisy zvlášť zložku, do kt. si ich chronologicky ukladám..
a ty by si písala ktorý dátum?
evina
23.07.08,10:59
sway ďakujem :)
len nerozumiem k čomu mám tie kópie prikladať :(
ja mám na výpisy zvlášť zložku, do kt. si ich chronologicky ukladám..
a ty by si písala ktorý dátum?

Nie som síce Sway, ale podľa mojej mienky tu nejde o názor, ale o predpis, ktorý hovorí jednoznačne o dátume prebehnutej platby - teda nie dátum posledného dňa výpisu. Ten hovorí len o tom, že sa mesiac skončil 30. alebo 31....alebo bol k tomuto dátumu výpis vystavený. Tento výpis nám slúži ako účtovný doklad k zaúčtovaniu jednotlivých účtovných operácií na §om uvedených chronologicky tak ako oni skutočne prebehli ...


nie je niekde zo zákona určené, ktorý dátum zapisovať?

Ja by som sa odvolala na § 2 postupov účtovania v JÚ - Deň uskutočnenia účtovného prípadu.
(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, .....
slniečko76
23.07.08,11:48
evina,nemám čo dodať.... ĎAKUJEM!
slniečko76
23.07.08,11:49
evina, neviem, čo dodať..... ĎAKUJEM!!
slniečko76
23.07.08,12:03
Ale ešte predsa len...:
ten, kto má program, si potom denník jednoducho zoradí podľa dátumu.. Ale čo ten, ktorý program nemá?? Ten predsa musí ísť poporadí.. Takže by mal potom totálny chaos v dátumoch.. Stále mi to nedá pokoja.. Veď keď si dám potom denník zoradiť podľa dátumu, môže sa stať, že tie výpisy budem mať totálne porozhadzované... ja som si myslela, že operácie majú byť v denníku zapísané poporadí, podľa výpisu.. Ale takto sa mi to zoradí podľa dátumu, takže prvú operáciu môžem mať v porad. č. 46 a druhú aj 56? Nemali by postupovať pod sebou?
Pri kúpe programu ALFA som mala aj účtovníctvo fiktívnej skúšobnej firmy. Bol to taký môj odrazový mostík, taký ťahák.. A tam sú tieto výpisy tiež zapísané podľa dátumu, keď im prišiel ten výpis.. A vlastne tam by to mali mať určite dobre..
Volala som aj na Daňový úrad, no nikde mi nechcú odpovedať, že sa mám skontaktovať a poradiť s daňovým poradcom. Len začínam, tak to nechcem robiť zle od začiatku..
evina
23.07.08,12:18
Ale ešte predsa len...:
ten, kto má program, si potom denník jednoducho zoradí podľa dátumu.. Ale čo ten, ktorý program nemá?? Ten predsa musí ísť poporadí.. Takže by mal potom totálny chaos v dátumoch.. Stále mi to nedá pokoja.. Veď keď si dám potom denník zoradiť podľa dátumu, môže sa stať, že tie výpisy budem mať totálne porozhadzované... ja som si myslela, že operácie majú byť v denníku zapísané poporadí, podľa výpisu.. Ale takto sa mi to zoradí podľa dátumu, takže prvú operáciu môžem mať v porad. č. 46 a druhú aj 56? Nemali by postupovať pod sebou?
Pri kúpe programu ALFA som mala aj účtovníctvo fiktívnej skúšobnej firmy. Bol to taký môj odrazový mostík, taký ťahák.. A tam sú tieto výpisy tiež zapísané podľa dátumu, keď im prišiel ten výpis.. A vlastne tam by to mali mať určite dobre..
Volala som aj na Daňový úrad, no nikde mi nechcú odpovedať, že sa mám skontaktovať a poradiť s daňovým poradcom. Len začínam, tak to nechcem robiť zle od začiatku..

nerobím v KROSE takže možno nie celkom chápem na čo sa pýtaš, ale.....

22.7. máš napr. úhradu 100 SK na dodávateľskú faktúru. V ten deň máš aj výdaj z pokladne , napr, nákup PHM v hodnote 1000. SK.
Jedno bude položka denníka napr. č. 15 - úhrada podľa bankového výpisu /ale tu mám číslo položky na bankovom výpise podľa poradia v banke napr. 13/ a pokladňa bude č. v peňažnom denníku 16 , ale v pokladni napr. 11. To znamená v peňažnom denníku mám položky číselne podľa poradia aj podľa dátumu , ale v knihe banka a pokladňa mám tam prislúchajúce poradie. To znamená všade to ide pekne podľa dátumov a čísla poradia.
Mám prvý stĺpec Položka denníka 15 druhá stĺpec BAN 13 dátum 22.7. suma atď...
neviem to napísať jednoduchšie....
Alena Šimová
23.07.08,12:31
mám otázku. Mám klienta, ktorý predáva a nakupuje tovar iba v hotovosti. Je štvrťročným plátcom DPH. Aby nemal moc položiek v PD, príjem tržby v hotovosti mu robím raz mesačne, ale aj výdavky raz mesačne s tým, že si ich rozdelím podľa druhu a dodávateľa. Je to veľký problém?
betka
23.07.08,12:38
mám otázku. Mám klienta, ktorý predáva a nakupuje tovar iba v hotovosti. Je štvrťročným plátcom DPH. Aby nemal moc položiek v PD, príjem tržby v hotovosti mu robím raz mesačne, ale aj výdavky raz mesačne s tým, že si ich rozdelím podľa druhu a dodávateľa. Je to veľký problém?

Alenka. Veľa našich poraďákov, kt. tržby (ERP) robia jednou položkou na konci masiaca, a výdavky napr. za PHm tiež jedným VPD na konci mesiaca.

Osobne evidujem tržby ERP denne, výdavky za PHM na konkr. auto mesačne jednou sumou, jeden VPD, čo sa týka úhrad FA za tovar, nákupov spotrebného materiálu, kancel. potrieb, toto účtujem všetko samostatne, kôli prehľadnosti.

Ak to takto účtujete, potom by ste mali mať dôkladnú evidenciu pokladne, aby v8m to sedelo.
evina
23.07.08,12:42
Zuzana110
23.07.08,12:51
Ja účtujem tiež v ALFE a určite účtuj skutočné dátumy úhrad, určite nie len posledný dátum v mesiaci, ktorý tam je vždy, nakoľko v posledný deň sú úroky a poplatky banke. A s tým výpisom - ide len o nastavenie v programe ALFA. Je to tam super nastaviteľné.
AnnaK
23.07.08,12:52
mám otázku. Mám klienta, ktorý predáva a nakupuje tovar iba v hotovosti. Je štvrťročným plátcom DPH. Aby nemal moc položiek v PD, príjem tržby v hotovosti mu robím raz mesačne, ale aj výdavky raz mesačne s tým, že si ich rozdelím podľa druhu a dodávateľa. Je to veľký problém?

Myslím si, že to nebude problém. Viď. zákon o účtovníctve § 4 ods. 6:

Účtovnými záznamami sú najmä účtovné doklady, účtovné zápisy, účtovné knihy, odpisový plán, inventúrne súpisy, účtovný rozvrh, účtovná závierka a výročná správa. Jednotlivé účtovné záznamy sa môžu zoskupovať do účtovných záznamov obsahujúcich súhrnnú informáciu (ďalej len súhrnné účtovné záznamy).....

Odporúčam ti ale urobiť ku každému súhrnnému účtovnému záznamu zoznam jednotlivých zaúčtovaných dokladov (bločkov).
slniečko76
23.07.08,13:33
Betka,môže to vyzerať aj takto?:
(na jednom výpise mám pr.5 operácií s rôznymi dátumami, skúsim len zhrnute príklad poradovníka v denníku):
1. V-001, 1.1.08, výdavok za tovar
2. VBU 1, 1.1.08, úhrada Fa
3. P-001, 1.1.08, tržba z ECR
4. P-002, 2.1.08, tržba z ECR
5. P-003, 3.1.08, tržba z ECR
6. VBU 1, 3.1.08, úhrada Fa
.......

Rozumieš, čo sa chcem spýtať?
Či nemusia byť bankové operácie z jedného výpisu zapísané v denníku pod sebou. Či sa môže medzi ne votrieť aj pokladňa. Lebo ináč sa to nedá, keď budem zapisovať banku priebežne...
evina
23.07.08,13:39
Betka,môže to vyzerať aj takto?:
(na jednom výpise mám pr.5 operácií s rôznymi dátumami, skúsim len zhrnute príklad poradovníka v denníku):
1. V-001, 1.1.08, výdavok za tovar
2. VBU 1, 1.1.08, úhrada Fa
3. P-001, 1.1.08, tržba z ECR
4. P-002, 2.1.08, tržba z ECR
5. P-003, 3.1.08, tržba z ECR
6. VBU 1, 3.1.08, úhrada Fa
.......

Rozumieš, čo sa chcem spýtať?
Či nemusia byť bankové operácie z jedného výpisu zapísané v denníku pod sebou. Či sa môže medzi ne votrieť aj pokladňa. Lebo ináč sa to nedá, keď budem zapisovať banku priebežne...

Áno votrie sa medzi ne aj pokladňa :) Chronológia je zachovaná dátumom a číslom položky v peňažnom denníku .
Chronológia banky je zachovaná postupným číslovaním a dtto pokladňa - viď môj príspevok 18
betka
23.07.08,13:41
Betka,môže to vyzerať aj takto?:
(na jednom výpise mám pr.5 operácií s rôznymi dátumami, skúsim len zhrnute príklad poradovníka v denníku):
1. V-001, 1.1.08, výdavok za tovar
2. VBU 1, 1.1.08, úhrada Fa
3. P-001, 1.1.08, tržba z ECR
4. P-002, 2.1.08, tržba z ECR
5. P-003, 3.1.08, tržba z ECR
6. VBU 1, 3.1.08, úhrada Fa
.......

Rozumieš, čo sa chcem spýtať?
Či nemusia byť bankové operácie z jedného výpisu zapísané v denníku pod sebou. Či sa môže medzi ne votrieť aj pokladňa. Lebo ináč sa to nedá, keď budem zapisovať banku priebežne...

Nie nemusia byť zapísané pod sebou v PD..... Na výpise máme rôzne dátumy, a samozrejme, že sa tam môže votrieť i pokladňa.
slniečko76
23.07.08,13:51
ĎAKUJEM VÁM!! :o)
Dnes som celý deň len prepisovala denník :) raz podľa toho dátumu, potom podľa toho... xi
ja som totálne verila tej mojej lektorke zo školenia..veď určite prešla nejakými skúškami aj ona..a ešte ma na toto upozorňovala, že určite mám písať posledný dátum.. čo už.. ale aspoň mám viacej vedomostí z porady :) táto stránka je super, no keby som sem chodila každý deň, ja nič v práci nespravím.... :))
Tak ešte raz díky, pekný zvyšok dňa
Alena Šimová
24.07.08,04:38
e3te len poznámku k dátumom, tieto sú dôležité pri výpisoch z devízových účtov. Keby sa účtovalo len dátumom posledného dňa, boli by použité nesprávne kurzy.
nikula
05.02.09,09:08
Len otázočka. Účet je otvorený 18.6.2008 a k 30.6.2008 je zostatok 743,- SK.
Živnosť však vznikla až 1.7.2008. Takže stav na účte k 30.6.2008 dám ako začiatočný stav na účte k 1.7.2008? Tak mi to vychádza.
nikula
05.02.09,11:33
Potvrdí mi niekto odpoveď na moju vyššie uvedenú otázku? Ďakujem
Efinečka
05.02.09,11:42
Výpis z účtu je účtovný doklad, nie daňový. Musíš účtovať podľa jednotlivých dní, pozri definíciu deň účtovného prípadu. - deň inkasa atď.
nikula
07.02.09,07:29
Len otázočka. Účet je otvorený 18.6.2008 a k 30.6.2008 je zostatok 743,- SK.
Živnosť však vznikla až 1.7.2008. Takže stav na účte k 30.6.2008 dám ako začiatočný stav na účte k 1.7.2008? Tak mi to vychádza.
Poraďte mi!
Lianka
08.02.09,10:35
nikula
09.02.09,11:13
Nemôžem to tam nájsť. Len mi to potvrďte polopatisticky. Áno alebo nie?
Zlata
09.02.09,11:25
Len otázočka. Účet je otvorený 18.6.2008 a k 30.6.2008 je zostatok 743,- SK.
Živnosť však vznikla až 1.7.2008. Takže stav na účte k 30.6.2008 dám ako začiatočný stav na účte k 1.7.2008? Tak mi to vychádza.
Ano, počiatočný stav 743,- a obraty 1.7. už učtuješ ako pohyby na účte.
vaneta
09.02.09,12:32
Určite podľa dátumu jednotlivých operácií. Mnoho podnikateľov má výpis vyhotovovaný bankou jedenkrát mesačne. Dokonca mi kvôli tomu upravili aj softvér. Nahrávam výpis s dátum napr. 30.11.2008, ale ku každej jednotlivej položke výpisu zadávam ešte skutočný dátum úhrady od 1-30.11.2008.
nikula
23.02.11,10:07
Mám výpis a na ňom 3. druhy dátumov, kedy ktorý použiť?
Dátum realizácie
dátum účtovania
dátum valuty
(výber peňazí 1.5.2010 ale účtované 6.5.2010/
v pokladni príjem peňazí 1.5.2010 a v banke výdaj 6.5.2010
Je to takto?