Alex_M
23.07.08,11:10
Dobry den,
neviem ci prispevok zaradujem spravne ale vhodnejsie miesto som nepostrehol.

Pozical som pred niekolkymi mesiacmi pribuznemu "priatelsku" pozicku.
V dohode stalo ze splatnost dlhu je na neurcito, a dana osoba sa zavazuje splacat dlh akonahle zacne podnik vykazovat zisk.
Pribuzny si kupil nove osobne auto a prestahoval sa, lenze na dlh sa zabudlo.

Je mozne danu pohladavku vymahat sudne (ak nie je stanovene presne v akych ciastkach a casovych intervaloch bude splatnost? )

Alebo to riesit cestou vymahania ?

Dakujem
Barbara
23.07.08,09:50
ahoj, vidieť, že si dobrá duša,/ bez urážky,/keď si požičal peniaze s platnosťou do nevidím,.prosím ťa nehnevaj sa na mňa, ale to bolo veľmiiii, ale veľmiiii nemdobre a nepremyslené. vieš , príbuzný či nie, aj tam platia nejaké to pravidlá. takto asi tie peniaze nikdy v živote od neho neuvidíš, lebo platnosť splácania je vo hviezdach platnosť je na neurčito aj s tvojím súhlasom. to celý život ti môže tvrdiť, že nemá zisk.
možeš skúsiť súdom, ale nemyslím si, že uspeješ, práve preto, lebo splatnosť pôžičky môže byť aj za 100 rokov.
a mám taký dojem, že táto vaša dohoda je neplatná.:rolleyes: to je len môj názor , názor laika .

skús sa na nejakého právnika obrátiť, možno že ti pomôže.
určite ti aj tu poradí niekto odborne tomu ver.:);)
Alex_M
23.07.08,11:55
ja sa prave snazim najst nejaku normalnu cestu kym prejdem k vymahaniu. nerobim to rad...
a dobra dusa - ono clovek v nudzi, rodina, poucil som sa ;)
misoft
25.07.08,15:19
A čo takto pár holých hláv na silných krkoch poslať k dlžníkovi akože na ukážku? Možno to pochopí!
Chobot
25.07.08,19:29
Dobry den,
neviem ci prispevok zaradujem spravne ale vhodnejsie miesto som nepostrehol.

Pozical som pred niekolkymi mesiacmi pribuznemu "priatelsku" pozicku.
V dohode stalo ze splatnost dlhu je na neurcito, a dana osoba sa zavazuje splacat dlh akonahle zacne podnik vykazovat zisk.
Pribuzny si kupil nove osobne auto a prestahoval sa, lenze na dlh sa zabudlo.

Je mozne danu pohladavku vymahat sudne (ak nie je stanovene presne v akych ciastkach a casovych intervaloch bude splatnost? )

Alebo to riesit cestou vymahania ?

Dakujem

A máte spísanú aspoň nejakú zmluvu? Alebo máš nejaký písomný dôkaz, že si mu požičal peniaze? Ak nie, tak nemáš ani na základe čoho vymáhať či súdiť sa s ním. To by si sudcovi len ústne povedal, že si peniaze požičal. Ak to ten kamarát zatají, tak to bude tvrdenie proti tvrdeniu.
mladymuz
25.07.08,19:57
ak nie je zmluva, bude to velmi tazke. ty musíš najprv dokázať že si mu požičal a na ako dlho si mu požičal. Ukazovat sa s nejakymi chlapikmi pri nom by som neriskoval. Velmi lahko ten podareny pribuzny moze podat trestne oznamenie a potom bude co vysvetlovat pri predvolani. Potom sa z obete stane zločinec.
Alex_M
25.07.08,20:37
zmluva je. podpisana. stoji v nej to co je uvedene hore v prispevku - kto, komu, kolko, a ako sa bude vracat dlh.
jediny problem je ze pri tom vracani penazi nie je uvedeny presny datum a suma. jednoducho som to chcel mat len ako poistku keby naahodou. necakal som ze to pride takto daleko.
mladymuz
26.07.08,04:30
to znamena, ze ak mu podnik nebude vykazovat zisk tak sa to nemusi vratit?
Ak to tam presne stoji takym sposobom v zmluve, tak by si musel dokazat pred sudom, ze vykazal zisky - uctovne, lebo inak to nejde a mas teda narok na vratenie tej sumy. Auto si predsa mohol kupit napriek tomu, ze ma stratovy podnik. Moze chodit napriek strate aj na dovolenku kazdy mesiac. Ak dokaze zohnat tolko prostriedkov tak preco nie.
Cierneho petra mas ty v rukach a asi sa ho tak skoro nezbavis.
svetlik
26.07.08,05:15
Ak vieš presne (a hlavne preukázať) kedy bol splnená podmienka splatnosti pôžičky, t.j. kedy začal tvoj dlžník dosahovať zisk, tak môžeš pristúpiť k návrhu na vydanie platobného rozkazu aj bez výzvy (aj keď by som ju odporúčal), ak nie najskôr zašli písomnú výzvu na uhradenie dlžnej sumy, urči v nej lehotu na plnenie a po jej márnom uplynutí podáš návrh na súd. Premlčacia doba je trojročná, začína plynúť prvý deň nasledujúci po dni, kedy sa pôžička stala splatnou.
Súdny poplatok bude 6% zo žalovanej sumy, minim. 500,-Sk. GL
Alex_M
26.07.08,10:35
svetlik k uctovnym dokladom pristup nemam, ale ak si dakto kupi nove auto a prestahuje sa do lepsieho tak zrejme v krachu nebude.
ale to co mi radis je celkom logicke. poslem teda ziadost o zacatie splacania dlznej ciastky. uvidime co potom. ale predpokladam ze nebude na danu vyzvu ziadna reakcia kedze nie je reakcia ani na telefonne vyzvy.
Celsus
26.07.08,17:49
Výzvu na zaplatenie doporučujem poslať s doručenkou.
Ak dlžník po obdržaní výzvy nezaplatí, poslal by som mu prostredníctvom advokáta predžalobnú výzvu. Ak ani na ňu nezareaguje, treba zvážiť vymáhanie súdnou cestou. Nazdávam sa, že by to nebolo beznádejné.
Alex_M
27.07.08,09:32
lenze to neriesi problem so splacanim dlhu. staci ak mi bude posielat 10sk mesacne a formalne dodrzal zmluvu
Chobot
27.07.08,09:40
lenze to neriesi problem so splacanim dlhu. staci ak mi bude posielat 10sk mesacne a formalne dodrzal zmluvu

Aspoň máš z toho ponaučenie, že pri požičaní peňazí treba presne dohodnúť podmienky. A vôbec :rolleyes:.... lepšie je nepožičiavať vôbec.

:cool:
Chobot
27.07.08,09:47
svetlik k uctovnym dokladom pristup nemam,

Neviem, čo za firmu to má, ale napr. akciovky, s.r.o a niektoré iné firmy majú povinnosť uložiť účtovnú závierku do zbierky listín, čo je verejné a môžeš si to tam pozrieť. Určite nájdeš nejaký spôsob, ako zistiť, či vykazuje zisk. - §40 obch. zák.:
(1) Akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným, družstvo a štátny podnik ukladajú riadnu individuálnu účtovnú závierku a mimoriadnu individuálnu účtovnú závierku do zbierky listín po jej schválení príslušným orgánom. Iná zapísaná osoba má túto povinnosť, len ak jej to ukladá osobitný zákon.


ale ak si dakto kupi nove auto a prestahuje sa do lepsieho tak zrejme v krachu nebude.

To, že sa mu finančne darí, neznamená, že jeho firma musí byť zákonite v zisku. Mnohí to dokážu tak zmanipulovať, že si žijú dobre, ale oficiálne vykážu len minimálny zisk alebo stratu.
Celsus
27.07.08,09:56
lenze to neriesi problem so splacanim dlhu. staci ak mi bude posielat 10sk mesacne a formalne dodrzal zmluvu

Myslel som to tak, že predžalobnej výzvy zaslanej advokátom sa často dlžník zľakne (uvidí, že veriteľ to s vymáhaním pohľadávky myslí vážne). Možno to bude fungovať aj vo Vašom prípade a dlžník zaplatí alebo sa s Vami aspoň skontaktuje a právne relevantným spôsobom dohodne na rozumných a vymožiteľných splátkach.

Samozrejme, že najlepšie je najprv dôsledne analyzovať situáciu z hľadiska platného práva (k tomu však treba vidieť celú zmluvu a poznať ďalšie okolnosti prípadu). Pri posudzovaní prípadu a hľadaní možného postupu by sa mohli dať využiť napr. niektoré z nasledovných ustanovení obč. zákonníka:

Vznik, zmenu alebo zánik práva či povinnosti možno viazať na splnenie podmienky. Na nemožnú podmienku, na ktorú je zánik práva alebo povinnosti viazaný, sa neprihliada. Podmienka je odkladacia, ak od jej splnenia závisí, či právne následky úkonu nastanú. Podmienka je rozväzovacia, ak od jej splnenia závisí, či následky, ktoré už nastali, pominú. Ak účastník, ktorému je nesplnenie podmienky na prospech, jej splnenie zámerne zmarí, stane sa právny úkon nepodmieneným.

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.

Ak je čas plnenia ponechaný na vôli dlžníka, určí ho na návrh veriteľa súd podľa okolností prípadu tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi.
Alex_M
27.07.08,10:34
chobot ono rodina je rodina. v tomto som staromodny ale v jednom s tebou suhlasim. s nikym uz nic nech by to bol ktokolvek.
Alex_M
27.07.08,10:35
celsus obavam sa ze dana osoba je natolko flegmaticka ze sa tym bude zaoberat az ked pride exekutor a zabavi mu majetok. ale jedno som si overil. Ak sud poziada o preukazanie majetku tak tam sa to zisti ako firma hospodari. Na zaklade toho sud stanovi vysky splatok. (podobne to funguje pri vyzivnom na dieta)