Polly404
23.07.08,12:42
Ahojte poraďáci, veľa som tu už prečítala o všelijakom zaokrúhľovaní, ale buď som neprešla všetko, alebo som už prepracovaná, ale odpoveď na moju otázku som nenašla. Preto Vás prosím, poraďte, ako to robíte Vy.

S.r.o. si kúpila nejaké služby v Maďarsku. Maďari poslali zálohovú faktúru, ktorú s.r.o. aj vyplatila. Ale keď prišla normálna vyúčtovacia faktúra, tak na nej bola suma nižšia. Preto Maďari vrátili rozdiel v hotovosti do pokladne s.r.o. Prepočtovým kurzom mi to vyšlo, že vrátili napríklad 84,04 Sk. Čo s tými 0,04 Sk? Kam to mám zaúčtovať? Mám to dať najprv do pokladne celou sumou a potom 0,04 Sk dať na akú predkontáciu? A akým dokladom -interným dokladom alebo klasickým pokladničným dokladom?

A čo robíte v prípade, ak kúpi firma niečo v hotovosti a na bločku z ERP je suma k úhrade napríklad 501,70 Sk? V skutočnosti neviem, či platili 501,50 Sk alebo 502,-Sk. Dáte 0,20 Sk ako výnos (aká predkontácia) alebo dáte 0,30 Sk ako náklad (aká predkontácia)?

Ďakujem za rady. Ako som už písala, začiatky sú ťažké.

Polly404
Keity
23.07.08,10:59
V prvej veci by ma zaujímalo v akých peniazoch to vracali. Asi v SKK to nebude, takže tam ma nezaujímajú tie 0,04. Tam zostáva celá suma aj s 0,04, tam je len dôležité či ti mohli toľko vrátiť v tej mene.
V druhom prípade to robíme tak, že v skutočnosti co zaplatíme odchádza z pokladne a ostatné vyrovnávame na HV.
Monika Kováčová
23.07.08,11:01
A čo robíte v prípade, ak kúpi firma niečo v hotovosti a na bločku z ERP je suma k úhrade napríklad 501,70 Sk? V skutočnosti neviem, či platili 501,50 Sk alebo 502,-Sk. Dáte 0,20 Sk ako výnos (aká predkontácia) alebo dáte 0,30 Sk ako náklad (aká predkontácia)?

Ďakujem za rady. Ako som už písala, začiatky sú ťažké.

Polly404

začiatky sú veru ťažké a toto je veľmi ťažká téma v termíne tri dni pred odovzdaním kvartálnych DPH :)
vd dolina
23.07.08,11:06
tieto halierove rozdiely by sa mali vraj mali vysporiadať cez účty 548, 648, tak ako je to v prípade napríklad rozdielu zo zaokruhľovania DPH v daňovom priznani....
Polly404
23.07.08,19:51
DPH je už podané. Len v pokladni mám haliere. Polly404
ingak
01.08.08,21:06
Podľa otázky dedukujem, že vrátená suma bola vyplatená v inej mene a uvádzané haliere vznikajú prepočtom kurzom, čo bude vysporiadané na konci roka vo valutovej pokladni kurzom k 31.12. - čiže vznikne kurzový rozdiel.
Úhrady z pokladne reálne zobrazujú uskutočnené platby, čiže vzniknuté rozdiely sa účtujú na 548 alebo 648.