inuš
23.07.08,17:43
Ahojte poraďáci. Potrebovala by som poradiť pri nasledovnom probléme. Máme pracovníčku, ktorá je u nás od roku 2000 v riadnom PP. Je tehotná a doniesla od lekára potvrdenie, že ju treba preradiť z nočných zmien. Takže sme pracovníčku preradili od 01.05.08, ale zárobok dosahuje ten istý ba aj vyšší. Pracovníčka však sama požiadala o skrátenie prac.úväzku na 24 hod./týždenne od 1.6.08. Teraz pracuje 24 hod. týždenne. Dnes mi predložila žiadosť o ošetrovné. Chcela by som vedieť, aký bude jej DVZ pre nemocenské dávky. Bude jej rozh.obdobie predch.kalen.rok 2007?
Neviem aký VZ mám uviesť do potvrdenia pre Soc.poisťovnu.
Andyke
23.07.08,18:20
áno, aj v jej prípade rozhod.obdobie na určenie DVZ pre výpočet nemoc. dávok je rok 2007.
brčko
23.07.08,18:21
Najprv samotný zákon:
§54 zákona o sociálnom poistení hovorí
(4) Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu na určenie výšky materského zamestnankyne, ktorá bola z dôvodu tehotenstva preradená na inú prácu podľa osobitného predpisu, 53) sa zisťuje ku dňu tohto preradenia.

Pre určenie rozhodujúceho obdobia z dôvodu nároku na "ošetrovné" sa neberiete ohlad na preradenie. Tam sa hovorí len o určení RO pre zistenie DVZ na "materské".
Tiež vo vašom prípade, "ak nastúpi na MD ešte v r.2008" (čo predpokladám, vzhladom na preradenie z dôvodu tehotenstva už od 1.5.08) je to nepodstatné. Lebo v každom prípade bude v tomto konkrétnom prípade rozhodujúcim obdobím aj pre výpočet materského rok 2007.

(Ak by nastupovala na MD až v r.2009, tak by bolo podla mna, treba zistiť, či bola preradená na inú prácu podla osobitného predpisu-vid odkaz. Ak áno, tak by bolo RO-im rok 2007, lebo by sa stanovil, akoby dôvod na poskytnutie materského vznikol v den preradenia.)
inuš
24.07.08,06:48
Veľmi pekne ďakujem za radu. Pomohli ste mi. :):):):):):):)