habka
23.07.08,18:04
mam podozrenie, ze si niektory z uzivatelov na sieti cez router od T- comu pripojil cez switch este suseda. neviete mi poradit ako by som to mohol zistil a pripadne suseda obmedzit na pouzivanie iba jedneho pocitaca? dakujem
Fero11
23.07.08,17:21
No zo zistenim to bude trocha vacsi problem ak ma nastaveny na routery NAT co urcite ma, tak s tym nespravis nic (pretoze router sa k tvojmu switchu sprava ako obycajny PC, dostava jednu IP s dhcp (pokial to mas tak nastavene)), jedine ho mozes odpojit. Zistit sa da tak, ze kazdym routerom sa znizuje TTL o jeden. pingnes si jeho ip a standartne ak ma win tak ttl je 128 ak by mal router, tak by to bolo 127, pri linuxoch to je 64 (moze to byt aj ine cislo) napr, ja mam na seznam TTL 55, oni pouzivaju zrejme linux, takze to ide cez 9 routerov, alebo skusis traceroute (prikaz tracert). No je to dost komplikovane zistit, musel by si to konzultovat s nejakym kvalitnym sietarom (toz ja som zacinajuci)
chlap
23.07.08,18:59
mam podozrenie, ze si niektory z uzivatelov na sieti cez router od T- comu pripojil cez switch este suseda. neviete mi poradit ako by som to mohol zistil a pripadne suseda obmedzit na pouzivanie iba jedneho pocitaca? dakujem

Predpokladám, že:
1. máš router DrayTek Vigor 2700
2. tvoj sused nie je hacker

takže zistíš to ľahko..... dúfam, že sa vieš dostať ku konfiguračnému programu (ak nie, zadaj namiesto web adresy do prehliadača 192.168.1.1 ...... meno "user" heslo "user"... ak si to nezmenil). Klikni na "Wireless LAN" a potom na "Station List" - ak je v zobrazenom okne vypísaná nejaká MAC adresa, znamená to, že je niekto pripojený cez WiFi na tvoj router - ak to nie si ty (pripájaš sa káblom), tak je to niekto cudzí. Ak sa pripájaš WiFi, tak je to tvoja MAC adresa..... Ak tam sú ale dve, v tom prípade máš "návštevníka". Treba nastaviť šifrovanie, filtráciu MAC adries a je to - návod nájdeš na stránkach T-Comu (http://www.t-com.sk/Default.aspx?CatID=1801).
Fero11
24.07.08,04:59
No ja potom neviem, ci som dobre pochopil otazku od habka ? Ale asi nie. Takze habka dostava konektivitu od providera, doma ma zrejme spliter a zneho ide signal do modemu (ktory aj zaroven routuje). Modem ma zrejme aj zo zabudovanym switchom a konektivytu posiela aj susedovy (susedom). Lenze on si mysli, ze sused si kupil switch a napaja dalsich klientov (tak toto sa da velmi jednoducho bloknut (filtracia mac adries, prip. iny sposob, podla toho aky ma router)). Ja som pochopil tu otazku tak, ze tam kde som hrubo vyznacil switch, tak som uvazoval router, potom plati moja prva odpoved
Stefan2005
24.07.08,11:05
... aj mne sa zdá zadanie skôr tak, ako keby poskytovateľ sa sťažoval na to, že jeden z jeho užívateľov sdieľa si svoj router so susedom.

No ale čo už, veľakrát odpovedáme na polovičaté a hmlisté otázky...
habka
24.07.08,12:03
tak zatial vdaka a este to upresnim. mam router DrayTek Vigor 2700- nie wifi a poskytujem pripojenie trom susedom. ale mam podozrenie, ze jeden z nich este napojil suseda pravdepodobne cez switch. takze idem skusut tie MAC adresy
Fero11
24.07.08,15:21
Nepoznam administraciu vo vigore (ale pointa je vsade ta ista), jednoducho sa v administracii pozres do arp tabulky, alebo tam budes mat dhcp leases a tam to mozes zistit. Ak ste 3+ ty, tak tam musis mat 4 IP a MAC adresy, ak tam budes mat viac, tak je napojeny aj niekto iny. Ako tomu zabranit, tak tiez je na to viac sposobov.
Ale pozor sused nemusi mat switch, ale wan router a potom ti pomoze moj prvi prispevok
robovi
24.07.08,16:45
Ak tam ma sused router s NAT, tak mu do neho vlez cez ip adresu, ktoru mu prideluje tvoj dhcp a pozri sa mu do nastaveni. Ked tam ma dalsieho suseda, ktory s nim ide cez ten router, urcite tam bude povoleny, pripadne bude v statistike. Ak do toho routra nevies vliezt, odpoj ho a basta. Si administratorom vasej siete, alebo nie? Ty zodpovedas za to, co v konecnom dosledku lezie z a do tvojej verejnej ip adresy, ktoru ti pridelil tcom.
chlap
24.07.08,17:08
tak zatial vdaka a este to upresnim. mam router DrayTek Vigor 2700- nie wifi a poskytujem pripojenie trom susedom. ale mam podozrenie, ze jeden z nich este napojil suseda pravdepodobne cez switch. takze idem skusut tie MAC adresy

Ak ich pripájaš cez kábel, tak potom musíš preskúmať svoju sieť - skús použiť napr. program Look_at_LAN Network Monitor (http://www.slunecnice.cz/sw/look-at-lan-network-monitor/) - môžeš ho mať permanentne spustený a program sleduje počítače pripojené do siete - sleduje sieť permanentne s previdelným Refresh, takže vidíš aj históriu, ak sa nejaký PC pripojí.

Inak, nikdy by som niečo také nerobil - pripojenie aj IP adresa je na tvoje meno a každý, kto sa do internetu pripojí cez tvoj router, bude na nete identifikovateľný tvojou IP adresou. Takže ak je nebodaj nejaký tvoj sused pedofil alebo extrémista, môžeš mať vážne problémy.
Fero11
24.07.08,17:34
Ak tam ma sused router s NAT, tak mu do neho vlez cez ip adresu, ktoru mu prideluje tvoj dhcp a pozri sa mu do nastaveni. Ked tam ma dalsieho suseda, ktory s nim ide cez ten router, urcite tam bude povoleny, pripadne bude v statistike. Ak do toho routra nevies vliezt, odpoj ho a basta. Si administratorom vasej siete, alebo nie? Ty zodpovedas za to, co v konecnom dosledku lezie z a do tvojej verejnej ip adresy, ktoru ti pridelil tcom.
No ak by sa tam dostal, tak niet o com debatovat (a ten sused by bol asi na hlavu keby si nechal default login a pass.) jednoducho by mu odkazal, ze ak nezrusi tu a tu IP, tak ho odpoji.
Ja napr v nasej LAN dovolim pripojit kazdemu v jednom dome 2 PC
Fero11
24.07.08,17:36
Ak ich pripájaš cez kábel, tak potom musíš preskúmať svoju sieť - skús použiť napr. program Look_at_LAN Network Monitor (http://www.slunecnice.cz/sw/look-at-lan-network-monitor/) - môžeš ho mať permanentne spustený a program sleduje počítače pripojené do siete - sleduje sieť permanentne s previdelným Refresh, takže vidíš aj históriu, ak sa nejaký PC pripojí.
Myslim, ze toto poriesi aj web administracia routera
Stefan2005
24.07.08,18:06
No pomaly ale iste sa problém rozoberie z každej stránky.
Mám ale jednu otázku: Je vôbec takéto "vetvenie pripojenia" - t.j. prvotné pripojenie poskytnem trom susedom, jeden z tých troch ďalšiemu, atď - vôbec "kóšer" ? :rolleyes:
habka
25.07.08,15:30
Chlapi vdaka. pomohli ste mi zacnem to monitorovat. s tymi pedofilmi... zas ti chlapi su v tomto bez problemu, len ide o to, ze nechcem aby zo mna niekto robil blazna a kludne mi mohol povedat, ze by sa chcel spojit so susedom vzhladom na to, ze je v mesiaci 3 tyzne pracovne v Cechach a mal by to lacnejsie
habka
25.07.08,15:45
:cool:tak a mam ho. ma vlastny router. ten program je parada. vdaka
Fero11
25.07.08,16:53
Este mi povedz ako si to zistil, bol si u neho ?
habka
25.07.08,17:27
nie. ten druhy sa prihlasil na skype a odpojil som ich naraz
habka
25.07.08,17:30
hned na to som ho stretol vonku a vysvetlili sme si to
Fero11
25.07.08,17:43
Aha, ja som si uz myslel, ze ten program, presiel cez router :)
No ale je to podraz (bola bitka ? :) )
habka
25.07.08,17:51
bitka nebola, ale love budu:D
Fero11
25.07.08,18:04
Asi testovali bez tvojho vedomia :D