Pepa
21.04.05,13:31
Prosím Vás viete mi niekto poradiť? Osobné auto, kúpené cez autobazár na splátky - myslela som že je to lízing - dnes som videla zmluvu - je to spotrebný úver. Hodnota auta je 180 tis. Sk, zmluva je na 4 roky, splátky 5 tis. Sk, "preplatí" asi 60 tis. Sk. Ten "preplatok" je daňovým nákladom pri spotrebnom úvere? A čo DPH - nie je platcom - ide aj tá do nákladov?
andrej_rv
21.04.05,21:54
K posúdeniu treba trošku viac informácií zo zmluvy. Rozhodujúce je, kedy nastane vlastnícky vzťah a ako je definovaná kúpna cena. Ak by to bol naozaj úver a kupujúci sa stáva vlastníkom ihneď po kúpe a uzavretí úverovej zmluvy, tak auto sa zaradí do odpisovaného majetku v kúpnej cene vrátane DPH a bude sa klasicky odpisovať. Splátky úveru sú položky neovplyvňujúce daň. Posúdenie úroku je bez zmluvy problematické. Podľa mňa, ak nejde o podnikateľský úver, ale o úver pre občana, ktorý si z neho kúpi auto a zaradí ho do podnikania, nemožno úroky z úveru zahrnúť do nákladov. Iné je, ak je to podnikateľský úver, potom to je nákladovou položkou.
sniki
04.09.05,21:11
Mam podobny problem a tiez si neviem rady.Ja som si vybavoval tzv. leasing cez autobazar a CSOB leasing ako podnikatel. Nadobudacia sena vozidla 205 000,- z toho 61 500,- zlozene v hot. na moje velke prekvapenie zrazu zmluva o poskitnuti spotrebneho uveru so splatkovym kalendarom kde je zapocitane aj hav. poistenie a majitel je CSOB leasing. Auto aj uver je na ICO. Neviem ako to vsetko zauctovat.

Dakujem za pripadnu radu vsetkym.
ZuzanaP
07.09.05,06:33
Prijám sa k problému, len s tým rozdielom, že mám úver - na IČO, z ktorého peň. prostriedky nešli na môj účet, ale priamo autobazáru. V úverovej splátke splácam:
- istinu
- havarijné poistenie
- úrok

Tiež neviem, ako to v JU zatiaľ zaúčtujem.

Istinu asi výdavok neovpl. základ dane
havarijné poistenie - prev. réžia
úrok - výdavok ovplyv. základ dane

???????????????????
allicie
18.09.05,11:19
ja si teraz idem takto kupit auto z baazaru cez CSOB lizing. Ani mi nevrav, ze s tym mas problem, lebo uz som rozhodnuta pre tento sposob. Ako si to vyriesil?
KEJKA
18.09.05,11:26
Istinu asi výdavok neovpl. základ dane ANO
havarijné poistenie - prev. réžia ANO
úrok - výdavok ovplyv. základ dane ANO - PREVADZKOVA REZIA

PLUS ODPISY ZO ZARADENéHO AUTA DO MAJETKU.
KEJKA
18.09.05,11:32
Mam podobny problem a tiez si neviem rady.Ja som si vybavoval tzv. leasing cez autobazar a CSOB leasing ako podnikatel. Nadobudacia sena vozidla 205 000,- z toho 61 500,- zlozene v hot. na moje velke prekvapenie zrazu zmluva o poskitnuti spotrebneho uveru so splatkovym kalendarom kde je zapocitane aj hav. poistenie a majitel je CSOB leasing. Auto aj uver je na ICO. Neviem ako to vsetko zauctovat.

Dakujem za pripadnu radu vsetkym.PODLA MNA CHýBALA KOMUNIKACIA - zamenili ste si pojmy. zmluvu pred podpisom treba prečítať a prípadne nepodpísať, ak je to v rozpore s očakávaním. Ja mám skúsenosť, že firmy radšej poskytujú úvery občanom ako podnikateľom-FO.
Spotrebný úver a vlastnictvo na niekoho iného - to sa mi zdá silná káva.
Ak auto aj úver je naozaj na IČO, tak výdavky idú do ZD - tak ako uvádzam v predchádzajúcom príspevku. V Postupoch od 1.1.2003 sa už tiež volnejsie pristupuje k vlastníctvu, odporúčam prekonzultovať s CSOB. Mozno je to v zmysle právneho zabezpečenia v prípade neplatenia splátok.
Bez zmluvy je zbytočné vyslovovať názor - ten sa rovná dohadu.
KEJKA
18.09.05,11:37
Prosím Vás viete mi niekto poradiť? Osobné auto, kúpené cez autobazár na splátky - myslela som že je to lízing - dnes som videla zmluvu - je to spotrebný úver. Hodnota auta je 180 tis. Sk, zmluva je na 4 roky, splátky 5 tis. Sk, "preplatí" asi 60 tis. Sk. Ten "preplatok" je daňovým nákladom pri spotrebnom úvere? A čo DPH - nie je platcom - ide aj tá do nákladov?pozri moje dva predchadzajuce prispevky=odpovede, snad ti to pomože zorientovat sa. V tomto prípade naozaj chýbajú informácie. Musela si dať daňové priznanie alebo výpis z neho pri vybavovaní úveru, či lízngu?
možno j to naozaj kúpené na občana.
splátkový kalendár, resp. zmluva musí obsahovať pri spotrebnom úvere aj úrokovú mieru. Podľa toho by sa určitá časť splátky mohla dať do ZD, ale záleží
na tom kto vlastne tu zmluvu podpísal - FO alebo občan?
svobodova
20.09.05,11:23
Sniki, je fakt divné, že pri spotrebnom úver je majiteľom ČSOB. Veľmi by ma zaujímalo, čo v tej zmluve vlastne je. Majiteľom by bola ČSOB pri leasingu, to by som chápala, ako pri spotr.úver? Dosť zvláštna kombinácia. A Ty si zistil až po podpise?
Skús napísať trocha viac.
ZuzanaP
21.09.05,11:30
My sme kúpili auto na úver. Na faktúre za auto je napísané, že auto je až do jeho úplného zaplatenia majetkom autobazaru. Telefonicky som si to overovala a v úverovej spoločnosti mi bolo povedané, že auto je samozrejme naše (veď splácame úver), ale na faktúre je chyba.

Som zvedavá, čo na to daňováci.

Dúfam, že k nám tak skoro neprídu.