peteos
23.07.08,20:11
Ahojte!

Potreboval by som poradiť ohľadom strešnej krytiny na budúci dom. Mám naprojektovanú valbovú strechu a plechovú strešnú krytinu(Ruuki).Majiteľ firmy,ktorému som dal vypracovať cenovú ponuku,ma upozornil,že na tento typ strechy budem mať veľký odpad pri pokrývaní ,a že tieto strechy zvyknú zatekať cez netesnosti upevňovacích skrutiek. Deklarovaná životnosť vraj tiež nezodpovedá realite. Navrhol my škridlu(TONDACH).
Čo Vy na to?

Peteos

Najde sa ešte niekto ,kto by mal čo povedať k danej téme?
chlap
23.07.08,18:48
Pozri sa na krytinu ROVA (http://www.rova-sk.sk/) Goodlock - má prešpekulovaný systém upevňovania krytiny (http://www.rova-sk.sk/goodlock/montazny.html)tak, že skrutky sú skyté a neprichádzajú do kontaktu s dažďovou vodou. Ja som ju mal vybratú ale keďže žena chcela farbu krytiny takú, v akej sa Goodlock nerobí, zvolil som typ "Profil".

Tiež ma síce ktosi strašil, že tie silokónové tesnenia pod skrutkami po čase povolia ..... no tak ich prešróbujem :) ..... je rozdiel mať na streche 45 kg na 1 m2 a mať 6 kg na 1 m2.

240 m2 krytiny ma vyšlo na 130 tis. ..... krytina + všetky doplnky a fólia.
NInive
23.07.08,18:57
Na nový dom by som zvolila klasiku škridlu, akúkoľvek. Plech by som použila v prípade rekonštrukcií starých domov. Na novostavbách to navyše vyzerá príšerne (to je môj názor).

Chlap o tom preskrutkovávaní napíš, keď to budeš robiť. Stavím sa, že si budeš pochvaľovať:D......
chlap
23.07.08,19:17
Na nový dom by som zvolila klasiku škridlu, akúkoľvek. Plech by som použila v prípade rekonštrukcií starých domov. Na novostavbách to navyše vyzerá príšerne (to je môj názor).

Chlap o tom preskrutkovávaní napíš, keď to budeš robiť. Stavím sa, že si budeš pochvaľovať:D......

Som presvedčený, že ak k tomu príde, budem bohovať jak chorá vrana :D :D :D ..... pre mňa je ale dôležité, že som odľahčil dom o 9,5 tony ..... dom je totiž 90 ročný, postavený bez betónových základov na piesku a ja sa chystám zobytniť podkrovie, ktoré doteraz nebolo užívané.
AndrejG
23.07.08,19:22
Majiteľ firmy,ktorému som dal vypracovať cenovú ponuku,ma upozornil,že na tento typ strechy budem mať veľký odpad pri pokrývaní ,a že tieto strechy zvyknú zatekať cez netesnosti upevňovacích skrutiek. Deklarovaná životnosť vraj tiež nezodpovedá realite. Navrhol my škridlu(TONDACH).
Čo Vy na to?

Majitel ma od tondachu vacsiu proviziu. A tiez nevie s plechom robit, ten sa totiz zamera presne uz ked je strecha hotova a pridu na stavbu uz presne kusy, ktore sa zarezavaju iba v pripade netypickej strechy, takze odpad tam skoro ziadny nevznika. Ziadne netesnosti tam nevznikaju, tie skrutky su robene tak, aby tam neboli.
peteos
27.07.08,05:05
Má ešte niekto skúsenosti so strešnými krytinami?
ludo_centrum
27.07.08,05:37
Má ešte niekto skúsenosti so strešnými krytinami?

osobne nemám skúsenosť, ale čoskoro ma tiež čaká.
Určite budem voliť cestu ľahkej krytiny oproti tým klasickým ťažkým bez ohľadu na to, či sú alebo nie betónové základy atď...
Ďalej budem dbať nato, aby strecha dobre izolovala od dažďa/vlhkosti.
Rovnakou podmienkou bude možnosť priepustnosti svetla a tepla.
Už to mám v podstate vymyslené a ak zostaneme v dome kde sme, tak to tak urobíme.
Cenovo to vôbec nevychádza draho a ešte keď uvážim čo všetko si zo strechy následne vo forme energii vezmem, tak sa mi to o niekoľko malých rokov vráti.
Odporúčam hlavne, aby si sa nebál zapojiť vlastnú fantáziu a nenechal sa uchlácholiť tým, čo ti povie prvý stavbár či firma. Choď aj inde na radu, prípadne si kúp nejakú konzultáciu s nezávislými projektantmi atď... A tiež to neznamená, že keď niečo povie projektant tak to musí byť pravda. Vždy je to len na tvojom následnom úsudku.
Povedz si čo očakávaš od strechy a potom hľadaj. Na trhu je neuveriteľné množstvo čohokoľvek. Stačí hľadať. Prípadne si najmi niekoho, kto ti nájde čo hľadáš podľa tebou zadaných parametrov. :cool:
chandler
27.07.08,07:20
a preco tam mas vlastne tu plechovu krytinu navrhnutu? vacsinou sa plech nenavrhuje bez priciny? najcastejsie kvoli znizeniu hmotnosti, tak ako chlap co je lenivy podchytavat zaklady :)

ja by som do plechovej krytiny nesiel kvoli tomu, ze si predstavujem ze ked prsi tak ten zvuk doma je ako ked prsi na plechovu autobusovu zastavku :) - mohol by niekto povedat ci to tak naozaj je?
jojkoz
28.07.08,05:51
a preco tam mas vlastne tu plechovu krytinu navrhnutu? vacsinou sa plech nenavrhuje bez priciny? najcastejsie kvoli znizeniu hmotnosti, tak ako chlap co je lenivy podchytavat zaklady :)

ja by som do plechovej krytiny nesiel kvoli tomu, ze si predstavujem ze ked prsi tak ten zvuk doma je ako ked prsi na plechovu autobusovu zastavku :) - mohol by niekto povedat ci to tak naozaj je?

Je - pokial nemas zaizolovanu strechu.

Kedze teraz rozumnejsi clovek da 20+ cm vaty - tak je ovela viacej pocut dazd na stresnom okne ako na tom plechu.
chandler
28.07.08,06:04
naozaj? mas taku strechu?
lebo som si neni isty ci ta izolacia pomoze.. a urcite nepomoze ked si otvoris okno a pozeras na teply letny dazd.... a mas k tomu zvukovu kulisu ako na JRD vedla plechoveho sennika :)
duves
28.07.08,06:47
Pozri sa na krytinu ROVA (http://www.rova-sk.sk/) Goodlock - má prešpekulovaný systém upevňovania krytiny (http://www.rova-sk.sk/goodlock/montazny.html)tak, že skrutky sú skyté a neprichádzajú do kontaktu s dažďovou vodou. Ja som ju mal vybratú ale keďže žena chcela farbu krytiny takú, v akej sa Goodlock nerobí, zvolil som typ "Profil".

Tiež ma síce ktosi strašil, že tie silokónové tesnenia pod skrutkami po čase povolia ..... no tak ich prešróbujem :) ..... je rozdiel mať na streche 45 kg na 1 m2 a mať 6 kg na 1 m2.

240 m2 krytiny ma vyšlo na 130 tis. ..... krytina + všetky doplnky a fólia.

Cau, moj svokor chce na RD dat novu strechu a prave koli tej hmotnosti. Pozerali sme prave tuto ROVA strechu.
Takže si spokojný?
jojkoz
28.07.08,09:28
naozaj? mas taku strechu?
lebo som si neni isty ci ta izolacia pomoze.. a urcite nepomoze ked si otvoris okno a pozeras na teply letny dazd.... a mas k tomu zvukovu kulisu ako na JRD vedla plechoveho sennika :)

Ano mam - RUUKKI. A tou izolaciou som si isty. (aj ked ja mam 25 - 29 cm vaty)

So zvukovou kulisou problem nemam - lebo na vetranie pouzivam iny system ako okna - a tie mam sklenene takze je vidno aj cez ne ;)
Mojou prioritou bolo nemat zbytocne tony materialu na streche.
Kedze som prerabal starsi dom (obyvany) zaujimala ma okrem vahy aj rychlost pokladky ...

ZA silneho dazda je inac hlucna kazda krytina nielen plech ....
chandler
28.07.08,12:23
ak je treba plech kvoli hmotnosti tak je to bez debaty a bez ohladu na zvuk. ide o situaciu ked si clovek vybera dobrovolne medzi plechom a skridlu, preto ma to zaujimalo. dakujem za odpoved.
zuzik29
28.07.08,12:54
my sme tiez davali Ruukki, a teda s tym hlukom nie su ziadne problemy, taktiez nechapem ako moze vznikat vela odpadu, ked im das plan strechy a oni to presne vymeraju, a dodaju presne, takze to tam len chlapi polozili priskrutkovali a hotovo.
Teraz ideme stavat novy dom, a znova sme sa rozhodli pre plech.
stary pan
28.07.08,18:01
Rozmýšľal som čím pokryť pôvodnú stavbu (polovalbu) medzi Tondachom a Bramacom. Po dvoch rokoch kedy pokrývam prístavbu som nemal veľa možností špekulovať ale s Bramacom som spokojný.
Michal789123
30.07.08,17:51
Plechovu kritinu by som nekupoval.
LATRYNA
31.07.08,07:06
Ja mám na dome betonovú krytinu mediterran a je perfektný, pokrývač ju chválil, že sa s ňou dobre robí a nie je tak ťažká ako bramac. Iba doporučujem...
Sojka 007
02.06.10,10:32
Prosím vás má niekto skúsenosti s tým, koľko cca stojí plechová krytina prípadne Tondach na dom s pôdorysom 10x10.Strecha je jednoduchá, ihlan.Majster nám vypočítal sumu 180 000 sk.V sume je zhodenie starej , odvoz, fólie, materiál, morenie krovu, namontovanie plechu.Tiež by ma zaujímalo ktorá strešná krytina vydrží dlhšie a ktorá je podľa vás lacnejšia.Za odpoveď vopred vďaka.
andiablo
04.06.10,08:18
Prosím vás má niekto skúsenosti s tým, koľko cca stojí plechová krytina prípadne Tondach na dom s pôdorysom 10x10.Strecha je jednoduchá, ihlan.Majster nám vypočítal sumu 180 000 sk.V sume je zhodenie starej , odvoz, fólie, materiál, morenie krovu, namontovanie plechu.Tiež by ma zaujímalo ktorá strešná krytina vydrží dlhšie a ktorá je podľa vás lacnejšia.Za odpoveď vopred vďaka.
no ak si šikovný strechu si zhodíš sám a tiež si to sám namoríš tak máš hneď ušetrené
riecka007
15.11.10,16:15
Staviam tiež domček a tiež idem do plechu Imitácia šindľa.Bramac ani Tomdach by som nedal. To dávajú ludia, ktorí bývali doteraz v býtovke a nikdy nie v dome. Ja so si dal poradiť od oca o strýkov, Tí totiž majú postavené nie jeden ale po dva domy a ani na jednom dome nie je škridla. a ani nepoznám ludí, ktorí stavajú druhy dom, že by dávali škridku ato nie sú nejakí chudáci.A vobec ani na dedine ju má málokto. Sused dal tontach pred 5 rokmi a už ho menil lebo od povetrnostných podmienok v zime popukal. A nie je v dedine prví. Škridla je ťažká sama o sebe a teraz ešte pol a metra snehu aj viac, ved zimy nebudú vždy ako teraz,ak máš s granulátom tak na jar ho zbiereš z rým, podfukuje to a tlačí pod ňu snech. Najlepšia kritina, ktorá do podtatranských oblasti je je klasický falcovaný plech len ten vyzará otrasne. Čo sa týka toho dážda, veď tam máš izoláciu. Odporúčal by som ti metrotile
alltracboy
15.11.10,16:36
bramac a tondach je strecha na 100 rokov, co o plechu dost pochybujem
marleau
15.11.10,17:02
Staviam tiež domček a tiež idem do plechu Imitácia šindľa.Bramac ani Tomdach by som nedal. To dávajú ludia, ktorí bývali doteraz v býtovke a nikdy nie v dome. Ja so si dal poradiť od oca o strýkov, Tí totiž majú postavené nie jeden ale po dva domy a ani na jednom dome nie je škridla. a ani nepoznám ludí, ktorí stavajú druhy dom, že by dávali škridku ato nie sú nejakí chudáci.A vobec ani na dedine ju má málokto. Sused dal tontach pred 5 rokmi a už ho menil lebo od povetrnostných podmienok v zime popukal. A nie je v dedine prví. Škridla je ťažká sama o sebe a teraz ešte pol a metra snehu aj viac, ved zimy nebudú vždy ako teraz,ak máš s granulátom tak na jar ho zbiereš z rým, podfukuje to a tlačí pod ňu snech. Najlepšia kritina, ktorá do podtatranských oblasti je je klasický falcovaný plech len ten vyzará otrasne. Čo sa týka toho dážda, veď tam máš izoláciu. Odporúčal by som ti metrotile

Som sľúbil,že na Poradu už nenapíšem,ale keď čítam takéto gebuziny,by som vraždil.
"To dávajú ludia, ktorí bývali doteraz v býtovke a nikdy nie v dome"-toto može napísať len obmedzená osoba,ktorá nevyšla z mesta,kde býva
"Tí totiž majú postavené nie jeden ale po dva domy a ani na jednom dome nie je škridla. a ani nepoznám ludí, ktorí stavajú druhy dom, že by dávali škridku ato nie sú nejakí chudáci" - chudáci možno nie,lebo majú peniaze,ale názormi to nevyvracajú.
Najlepšie je mať vodivú strechu,azbestové steny a hliníkový riad v kuchyni.
Ak si stavbár,zmeň zamestnanie,lebo mám nervy ako hrom.
peterkos2
15.11.10,17:27
bramac a tondach je strecha na 100 rokov, co o plechu dost pochybujem
NO,ak je ten plech taký,ako má na streche môj sused,tak ten asi veľa nevydrží.Vyjde slnko spoza mraku-strecha puká.Zajde slnko za mrak-strecha puká.Že dokedy?Počúval som aj moju škridlovú,ale tá nič.Je ticho:D
marleau
15.11.10,17:50
Pozri sa na krytinu ROVA (http://www.rova-sk.sk/) Goodlock - má prešpekulovaný systém upevňovania krytiny (http://www.rova-sk.sk/goodlock/montazny.html)tak, že skrutky sú skyté a neprichádzajú do kontaktu s dažďovou vodou. Ja som ju mal vybratú ale keďže žena chcela farbu krytiny takú, v akej sa Goodlock nerobí, zvolil som typ "Profil".

Tiež ma síce ktosi strašil, že tie silokónové tesnenia pod skrutkami po čase povolia ..... no tak ich prešróbujem :) ..... je rozdiel mať na streche 45 kg na 1 m2 a mať 6 kg na 1 m2.

240 m2 krytiny ma vyšlo na 130 tis. ..... krytina + všetky doplnky a fólia.
Za tie peniaze mám Tondach.
marleau
15.11.10,17:52
Má ešte niekto skúsenosti so strešnými krytinami?
Ak sa nedá plechu vyhnúť,tak len taký,ktorý sa šróbuje odspodu vlnky a nie zhora.Je drahší,ale kto chce šetriť,nech býva po stanom...
lutec
15.11.10,18:18
Plechová krytina má životnosť do prvej víchrice.
Ak sú krokvy nad 16 cm po 90 cm, nič nebráni tomu použiť ťažkú krytinu. Len pre zaujímavost, Bramac či Mediteran je v prepočte na 1m2 ľahšia ako pálená krytina.
lienocka001
15.11.10,18:24
no my akurat davame stresnu krytinu Bramac rimska skridla farba tmavohneda
strecha ma sklon 35 stupnov a cca 150 m2
cena za skridlu aj s tymi krajnymi, odvetravacimi, tou okolo komina, plus folia pod nu nas na nasu strechu vysla 2000 EUR.

tato skridla ma aj ochranu protector, ziadna zakladna skridla nebola prasknuta ani nic podobne... akurat tie speci skridle.. boli na spodu par popraskane / podla mojho nazoru ich zle zlozili/ ale bez problemov ich bramac vymenil za neposkodene.

takze u nas spokojnost

do plechu by som nesla...

fotka mi tu nejde pripojit
lienocka001
15.11.10,18:29
Prosím vás má niekto skúsenosti s tým, koľko cca stojí plechová krytina prípadne Tondach na dom s pôdorysom 10x10.Strecha je jednoduchá, ihlan.Majster nám vypočítal sumu 180 000 sk.V sume je zhodenie starej , odvoz, fólie, materiál, morenie krovu, namontovanie plechu.Tiež by ma zaujímalo ktorá strešná krytina vydrží dlhšie a ktorá je podľa vás lacnejšia.Za odpoveď vopred vďaka.


toto nechapem my sme prave dali za strechu / drevo, namorenie, skridla Bramac, folia atd odkapy tie od Bramacu Stabicor vo farbe, praca/ nas komplet vyslo na 5 500 EUR.

Dajte si urobit aj ine ponuky...
ciners
15.11.10,19:30
-toto može napísať len obmedzená osoba,ktorá nevyšla z mesta,kde býva


:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
skoro som sa po....l od smiechu, si mu dal teda
janopo
20.11.10,19:08
Ja zastávam tak isto názor, že na strechu nového rodinného domu určite škridla. V rodičovskom dome sme mali plechovú strechu a poviem vám, bola to úplná katastrofa... keď pršalo - strašný buchot, keď fúkal vietor - dunenie plechov, pár krát ju skoro zobralo, v letných horúčavách sa dom veľmi prehrieval, na nevydržanie... a okrem toho je potrebné ju min. každých 5 rokov ošetrovať a natierať proti korózii... samozrejme, nebola to trojročná strecha, ale terajšie plechové krytiny sú veľmi podobné, jediná výhoda, dlhšia doba, cca 10 - 15 rokov, po prvú údržbu...

Teraz mám skôr dilemu, že či na nový dom betónovú alebo keramickú strešnú krytinu. Betónová sa mi zdá pevnejšia, ale vraj menej odoláva poveternostným vplyvom-stráca farbu a viac nasakuje vodou a keramická sa mi zdá zase krehkejšia, ale vraj je trvácnejšia vo farbe a odoláva viac vode...
Aké sú vaše skúsenosti?
Ďakujem.
220870
21.11.10,05:18
Som presvedčený, že ak k tomu príde, budem bohovať jak chorá vrana :D :D :D ..... pre mňa je ale dôležité, že som odľahčil dom o 9,5 tony ..... dom je totiž 90 ročný, postavený bez betónových základov na piesku a ja sa chystám zobytniť podkrovie, ktoré doteraz nebolo užívané.
No to ste tomu dali.:mee:
220870
21.11.10,05:29
Ja mám na dome betonovú krytinu mediterran a je perfektný, pokrývač ju chválil, že sa s ňou dobre robí a nie je tak ťažká ako bramac. Iba doporučujem...

Tak ako obyčajne .Budem len kritozovať .Pár rokov som robil pokrývačinu,tak som sa na to pozrel z blzíka.Možno sa tu ešte nájde niekto ,kto sa tomu rozumie a zapojí sa so mnou do debaty.
Momentálne kupujem škridlu na strechu aj ja tak som okolo toho snoril a špekuloval.
To, že je ľahší je dané tým ,že je tenšia škridla.Ja v to vidím ,ako nevýhodu.Tenšia znamená menej pevná.Navyše mediteran je na vrchu oblúkov stenšený pod únosnú mieru .Je to práve v mieste kde by mal byť napevnejší ,najodolnejší ,oni to urobili presne naopak a najtenšie miesto urobili práve v mieste ,kde je najviac namáhaný.Keď som to videl nevede som či mám plakať alebo sa smiať.Je to doslova achylova päta mediteranu.Predpokladám, že za pár rokov si tu bude veľa ľudí tĺcť hlavu o zem od jedu.:mee:
Absolútne sa všetci tý čo si myslíte ,že dáte na starú strechu ľahšiu krytinu mýlite.Svoje šterenie nazývate ľahšou strechou a odľahčením základov a podobnými nezmyslami,keď chcete šetrite, ale neuvádzajte do omylov ostatných.:mee:
Pre porovnanie
http://www.bramac.sk/hlavna-navigacia/produkty/modely-skridiel/bramac-adria.html
http://www.mediterran.sk/download/sk-prosi-2010_screen.pdf
Takže ak budete nabudúce niečo kupovať rozmýšľajte a hľadajte chyby na výrobkoch.Výhody vám povedia predajcovia.Najväčšia a asi jediná výhoda je tá ,že na mediterane majú väčší rabat a vy nižšiu cenu.Čo je skryté za tou cenou ,nech sa dovtípi každý sám.
lapejko
21.11.10,18:57
Každý má právo na názor, ja som už v inej téme opísal ako vyzerá u nás štvrť rod. domov z okna bytovky na 7. posch..Strechy s kusovej krytiny vyzerajú zle až hrozne v závislosti iba od veku, betón a tehla narovnako. Tieto nové lakované sa ešte neprejavili, zatiaľ. Kúpil som však minule od vydavateľstva Jaga Poruchy striech a tie fotky sú hlavne z Nemecka. Prevažujú tam poruchy kusových krytín z oboch materiálov a opisujúci súdny znalec upozorňuje na opakujúce sa chyby týchto NEVODOTESNýCH striech a zavádzanie výrobcov a predajcov. Prečo sa tradičný "strašný" materiál južanských krajín importuje k nám? Tesnenia pod skrutkami v Ranille sú však tiež po piatich rokoch zhnité a kedže lisovaný vzor vyrábajú z 0,5 plechu, je strach po tom chodiť. Ak by som mal na novú strechu určite dám Rheizink!
alltracboy
22.11.10,05:01
je divne ze na starych domoch s hradoch su betonove a palene kridle storocia. No a co ked bude skridla po x rokoch skareda, hlavne ze netecie do baraku. Pokial chce niekto peknu strechu a netecie, tak preco by ju mal menit? staci ju vycistit a nastriekat ako to robia v nemecku. Kto ma prachy nech si da nitovanu medenu bude to mat na niekolko generacii pokial ho cigani neobzeru.
220870
22.11.10,05:17
Problem plechu a starej strechy je skôr v tom že staré strešné konštrukcie nie sú kotvené do vencov.Takáto strecha je len položená na vrchu muriva ,a nemusí odolať nárazom vetra.Plech na strechách z nízkym sklonom môže väčšia vrstva snehu poškodiť, alebo úplne zničiť,na toto plechári záruku nedávajú.Na strechách s ostrým uhlom takúto strechu najskôr prvý silnejší vietor pošle do večných lovíšť.