andulka1
24.07.08,07:45
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom pravidelných lekárskych prehliadok vodičov refer.vedených vozdiel, či sú potrebné a ako často.

Dakujem
Chobot
24.07.08,07:15
Dobrý deň,
prosím Vás o radu ohľadom pravidelných lekárskych prehliadok vodičov refer.vedených vozdiel, či sú potrebné a ako často.

Dakujem

Referenti nemusia absolvovať lekárske prehliadky, tie sú len pre šoférov z povolania (tí ktorí pracujú na pozícii vodič). Musia ale absolvovať BOZP v autodoprave a kurz prvej pomoci.
ZDENIELA
24.07.08,11:07
Neviem, neviem, k hore uvedenému ... :confused:
Ja mám takéto info o referentských vodičoch (iných ani nemáme):
- lekárska prehliadka raz za 2 roky do 50 rokov, nad 50 rokov každý rok
- školenie BOZP 1 raz ročne


Dokonca som počula taký názor, že každý človek, čo sadne do auta, ktoré je na IČO, čiže na firmu musí zdravotnú prehliadku mať. Takže u nás i šéf, ktorý jazdí osobným autom, sekretárka...
Chobot
24.07.08,12:37
Neviem, neviem, k hore uvedenému ... :confused:
Ja mám takéto info o referentských vodičoch (iných ani nemáme):
- lekárska prehliadka raz za 2 roky do 50 rokov, nad 50 rokov každý rok
- školenie BOZP 1 raz ročne


Dokonca som počula taký názor, že každý človek, čo sadne do auta, ktoré je na IČO, čiže na firmu musí zdravotnú prehliadku mať. Takže u nás i šéf, ktorý jazdí osobným autom, sekretárka...

Môže byť, že sa niečo menilo v zákonoch o zdravotnej starostlivosti. Ale BOZP sa opakuje každé 2 roky. Nič sa nestane, ak to absolvujú každý rok, ale predpísané je minimálne každé 2 roky.
Dana7
30.11.08,17:32
Môže byť, že sa niečo menilo v zákonoch o zdravotnej starostlivosti. Ale BOZP sa opakuje každé 2 roky. Nič sa nestane, ak to absolvujú každý rok, ale predpísané je minimálne každé 2 roky.

Dá sa posudzovať ako vodič z povolania zamestnanec, ktorý má v pracovnej zmluve uvedenú funkciu vodič - skladník / nákladný automobil - rozvoz tovaru vo veľkoobchode /, a ktoré všetky potvrdenia a preventívne prehliadky sa naň vzťahujú?
sella
26.01.09,05:03
Na poslednom školení úradu verej.zdravotníctva a po konzultácii zamestnanec ktorý má v pracovnej zmluve uvedenú funkciu ako vodič musí mať zdravotnú prehliadku a predpísané školenie o BOZP minimálne 1x za 2 roky. Súčasný právny stav nerieši vodičov referentských vozidiel, pretože tí nemajú ako hlavnú činnosť vedenie motorového vozidla, preto nemusia mať preventívnu prehliadku. Taktiež inšpektorát práce sa k tomu nijako nevyjadril. Väčšinou sa doporučuje vykonávať tieto prehliadky, ale tento výdavok za lek.prehliadku sa musí čerpať z iných zdrojov ako bežné výdavky, nakoľko to je neoprávnený daňový výdavok /u vodičov referentov/.:rolleyes:
Ludula
18.06.09,05:17
Firma chce vyslať vodičov na lekársku prehliadku a chcem sa opýtať či je nejaké predpísané tlačivo - žiadosť o vykonanie prehliadky vodičov?
Ďakujem.
ZDENIELA
18.06.09,08:27
Firma chce vyslať vodičov na lekársku prehliadku a chcem sa opýtať či je nejaké predpísané tlačivo - žiadosť o vykonanie prehliadky vodičov?
Ďakujem.
Tlačivo v prílohe
okikoo
12.08.09,18:19
Citujem z nového zákona.

Vyšetrenie psychickej spôsobilosti na vedenie motorového vozidla podľa zákona č. 8/2009 Z.z o cestnej premávke a vyhláške MV SR č. 9/2009, pomocou prístrojovej psychodiagnostickej techniky.
..............................
.................................................. ..........................
§ 88
Psychická spôsobilosť

(1) Psychickou spôsobilosťou sa rozumie schopnosť viesť motorové vozidlo bez zníženia, narušenia alebo obmedzenia minimálnej úrovne psychických schopností.
(2) Psychicky spôsobilý je ten, kto spĺňa minimálnu úroveň psychickej spôsobilosti na vedenie motorových vozidiel.
(3) Psychická spôsobilosť sa posudzuje psychologickým vyšetrením.
(4) Psychickú spôsobilosť posudzuje psychológ s certifikátom na certifikovanú činnosť dopravná psychológia (ďalej len "posudzujúci psychológ").
(5) Psychologickému vyšetreniu je povinný podrobiť sa
a) žiadateľ o udelenie vodičského oprávnenia skupiny C, C + E, D, D + E a podskupiny C1, C1 + E, D1 a D1 + E a
b) iná osoba, ktorej taká povinnosť vyplýva podľa tohto zákona.
(6) Pravidelným psychologickým vyšetreniam každých päť rokov a po dosiahnutí veku 65 rokov každé dva roky sú povinní podrobiť sa
a) vodiči, ktorí vedú motorové vozidlo skupiny C, C + E, D a D + E a podskupiny C1, C1 + E, D1 a D1 + E,
b) vodiči, ktorí vedú vozidlo s právom prednostnej jazdy, motorové vozidlo využívané na zasielateľstvo a taxislužbu a na poskytovanie poštových služieb.

§ 89
Vodiči uvedení v § 87 ods. 3 a 4 musia mať pri vedení motorového vozidla pri sebe doklad o zdravotnej spôsobilosti a vodiči uvedení v § 88 ods. 6 musia mať pri vedení motorového vozidla pri sebe aj doklad o psychickej spôsobilosti; na výzvu policajta sú povinní takýmto dokladom sa preukázať. Vodiči uvedení v § 87 ods. 3 a v § 88 ods. 6 sa preukazujú dokladom o zdravotnej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti nie starším ako päť rokov, a ak ide o vodičov starších ako 65 rokov, nie starším ako dva roky.

Sam som bol túto:

http://www.sustekova.sk/misanicova.html
http://www.misanicova.iprofil.cz

Kto je blízko BA-Petržalka, zdr. stredisko Šustekova ul. Trvalo to cca1 hod. Cele je to na počítači. Sleduješ monitor a stláčaš tlačidlá na špeciálnej klávesnici. Odporúčam.
Dana7
09.10.09,06:10
Neviem, neviem, k hore uvedenému ... :confused:
Ja mám takéto info o referentských vodičoch (iných ani nemáme):
- lekárska prehliadka raz za 2 roky do 50 rokov, nad 50 rokov každý rok
- školenie BOZP 1 raz ročne


Dokonca som počula taký názor, že každý človek, čo sadne do auta, ktoré je na IČO, čiže na firmu musí zdravotnú prehliadku mať. Takže u nás i šéf, ktorý jazdí osobným autom, sekretárka...


Prosím o radu, inšpektorát práce bol na kontrole a zistil, že vodič z povolania / a aj ostatní zamestnanci / má potvrdenie o prehliadke a o tom, že je schopný práce ako vodič vydané lekárom z druhého konca republiky a podľa dochádzkovej knihy preukázateľne tí ľudia boli v čase prehliadky /ktorá sa fyzicky samozrejme vôbec nekonala / priamo na svojej prevádzke. Neexistuje žiadny cesťák, že by bol niekto z nich na tej prehliadke a teda jednoznačne je to len tak buchnutá pečiatka lekárom, ktorý tých zamestnancov vlastne nikdy ani len z rýchlika nevidel. Inšpektorát práce to síce potvrdil, ale radí ďalej konať, lenže kto vlastne toto kontroluje, že ten lekár bez pracovníka a bez jeho predchádzajúcej zdravotnej dokumentácie vydá potvrdenie. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou to určite nie je. To mám overené, tak teda neviem.