katulikb
24.07.08,12:38
Ahojte,
chcem sa opytat, ci existuje nejaky vzor ziadosti na vratenie nadmerneho odpoctu, este som sa s niecim takym nestretla.
dakujem :)
jani73
24.07.08,10:57
Formou listu, ale načo žiadať o vrátenie, vďalšom období ( mesačnom. alebo v 3Q- záleží či si mesačný alebo q platca ) ak budeš mať daňovú povinnosť, si nadmerný odpočet ponížiš.
katulikb
24.07.08,11:02
lenze toto uz ziadam o vratenie NO z minuleho Q, tento mam totiz nulovu DPH.
ekopo
24.07.08,11:03
nič sa nežiada, všetko ide automaticky, peniaze prídu na účet
jani73
24.07.08,11:15
Nie vždy prídu automaticky. Mám vlastnú skúsenosť že nám peniaze nechodili 2 mesiace, tak som volala na DU a pani mi povedala, že si mám poslať žiadosť formou listu, alebo počkať na ďalšiu daňovú povinnosť a od tej si NO odrátať. Iný kraj-iíní pracovníci na DU.
Petra29
24.07.08,11:31
Nie vždy prídu automaticky. Mám vlastnú skúsenosť že nám peniaze nechodili 2 mesiace, tak som volala na DU a pani mi povedala, že si mám poslať žiadosť formou listu, alebo počkať na ďalšiu daňovú povinnosť a od tej si NO odrátať. Iný kraj-iíní pracovníci na DU.
Myslím, že takéto DÚ nepostupujú v súlade s § 79 zák.o dph. V ňom sa nič o žiadosti alebo o možnosti odpočítať NO pri ďalšej vzniknutej DP nepíše.
katulikb
24.07.08,11:41
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.
Andyke
24.07.08,11:42
§ 79 Zákona o DPH
Nadmerný odpočet
(1) Ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období. Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období, daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie (§ 78 ods. 1) za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol. Na účely tohto zákona sa nadmerným odpočtom rozumie prevýšenie celkovej výšky odpočítateľnej dane za príslušné zdaňovacie obdobie nad celkovou výškou dane za príslušné zdaňovacie obdobie okrem dane pri dovoze tovaru.

(2) Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1 začne kontrolu na zistenie oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, vráti daňový úrad nadmerný odpočet v lehote desiatich dní od skončenia kontroly. Ak platiteľ neumožní vykonanie kontroly v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu podľa odseku 1, vráti daňový úrad nadmerný odpočet do desiatich dní od skončenia kontroly.
Zoltán Kovács
24.07.08,11:42
lenze toto uz ziadam o vratenie NO z minuleho Q, tento mam totiz nulovu DPH.

Tak DÚ má 30 dní na to aby vrátil nadmerný odpočet z 1.Q (ak som dobre pochopil, že ide o nadmerný odpočet z 1.Q, a nie je možné uplatniť si v daňovom priznaní za 2.Q nakoľko je nulový).
Zoltán Kovács
24.07.08,11:43
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.

A to ste neoznámili číslo účtu daňovému úradu pri registrácii?
Andyke
24.07.08,11:43
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.

Máte registráciu na DÚ ? Takže ste boli povinný oznámiť aj aké bankové účty budete používať v rámci podnikania.
Petra29
24.07.08,11:44
ok, takze sa ziadost nepise. ale ako mi automaticky vratia peniaze na ucet? firma bola zalozena minuly rok a doteraz jej vznikala povinnost platit, ci uz DPH alebo dan z prijmov. takze ma DU moze jedine vyzvat na doplnenie uctu - to rovno mozem napisat tu ziadost.
Nerozumiem, na DÚ nebolo doteraz nahlásené č.účtu, ktoré používate na podnikanie?
antiny
22.08.08,09:27
som mesačný platca DPH.za 6/08 nadmerný odpočet 300000,-
za 7/08 daňová povinnosť 40000,-

podľa poučenia k DP k DPH z DRSR:
Riadok 31 - suma nadmerného odpočtu vykázaného za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ktorá sa odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v riadku 27 alebo od riadku 28. Údaj nesmie byť vyšší ako je údaj v riadku 27 alebo v riadku 28.

takže do riadku 31. napriek tomu že za predch.obdobie bolo -300000 tak tam môžem napísať iba 40000,-?
je to tak správne

v tedy bude v r. 32.: 0,-

----
http://www.porada.sk/t86773-dph.html
Zoltán Kovács
22.08.08,09:33
som mesačný platca DPH.za 6/08 nadmerný odpočet 300000,-
za 7/08 daňová povinnosť 40000,-

podľa poučenia k DP k DPH z DRSR:
Riadok 31 - suma nadmerného odpočtu vykázaného za predchádzajúce zdaňovacie obdobie, ktorá sa odpočítava od vlastnej daňovej povinnosti uvedenej v riadku 27 alebo od riadku 28. Údaj nesmie byť vyšší ako je údaj v riadku 27 alebo v riadku 28.

takže do riadku 31. napriek tomu že za predch.obdobie bolo -300000 tak tam môžem napísať iba 40000,-?
je to tak správne

v tedy bude v r. 32.: 0,-

----
http://www.porada.sk/t86773-dph.html

Áno napíšeš tam iba tých 40 tisíc, a rozdiel 260 tisíc, ti DÚ vráti v lehote podľa zákona.
antiny
22.08.08,09:42
dakujem
Airam25
22.08.08,12:18
Dobrý deň, nadväzujúc na tému nadmerného odpočtu mám aj ja otázku. Sčítavajú sa niekde na výkaze sumy nadmerných odpočtov ?? Firma je platcom Dph, v 5/08 mesiaci vznikol nad.odp.39853,- v 6/08 vznikol nad.odp.6572,- , teraz v 7/08 nám vznikol ďalší nad.odp. 4972,-Sk. Este nám nebola vrátená ani jedna suma. Má sa žiadať písomnou žiadosťou?? Ďakujem za vysvetlenie.
Zoltán Kovács
22.08.08,12:23
Dobrý deň, nadväzujúc na tému nadmerného odpočtu mám aj ja otázku. Sčítavajú sa niekde na výkaze sumy nadmerných odpočtov ?? Firma je platcom Dph, v 5/08 mesiaci vznikol nad.odp.39853,- v 6/08 vznikol nad.odp.6572,- , teraz v 7/08 nám vznikol ďalší nad.odp. 4972,-Sk. Este nám nebola vrátená ani jedna suma. Má sa žiadať písomnou žiadosťou?? Ďakujem za vysvetlenie.

NO za 05/2008 sa vracia do 25.07., NO za 06/2008 sa vracia do 25.08.
liba2
22.08.08,19:01
NO sa nežiada, DÚ posiela automaticky.
Ale ak máte nedoplatok na inej dani, môže tento NO použiť na jeho úhradu.
Airam25
25.08.08,05:26
Tak NO za 5/08 nam bol vratený 22.08. Na tie ďalšie čakáme, snáď sa skoro dočkáme :-)
liba2
25.08.08,11:17
NO za 05/2008 sa vracia do 25.07., NO za 06/2008 sa vracia do 25.08.
Trošku to upresním:
mesačný platiteľ DPH :
Za máj je termín podania 25.6.; treba počkať ešte mesiac, či si môžeme odpočítať daň, t.j.
za jún je termín podania 25.7.; ak sme si nemohli odpočítať, tak DU vráti NO do 25.8.
štvrťročný platiteľ DPH obdobne, ale rátame štvrťroky:
za 1.Q. termín podania 25.4.; čakáme na ďalší štvrťrok...
za 2.Q. termín podania 25.7., ak sme nemohli odpočítať, tak DU vráti NO
do 25.8.
bui
25.11.08,09:14
Ja sa len chce spytat..sme mesacni platcovaia DPH,minuly mesiac sme mali nadmerny odpocet, tento mesiac nam vychadza opat. Ak by som nechcela mat nadmerny opat odpocet ,mohla by som to obist tak ze jednu fakturu z 10. mesiaca dam ze dosla 26.11. (hoci dosla 15.11.)...a tym padom by narok na odpocet dph z tejti faktury isiel az do 11 mesiaca...:otento mesiac by mi tak vysla danova povinnost od ktorej by som si mohla minulomesacny nadmerny odpocet odpocitat., a danovy urad by mi nemusle nic vracat..len sa pytam...
nadmerny odpocet z minuleho mesiaca nie je vysoky, no citala som ze ak musi danovy urad vracat dph, tak vacsinou ohlasi kontrolu...a mne teraz danova kontrola moc nevyhovuje z rodinnych dovodov:(
KvetkaK
25.11.08,09:16
Ja sa len chce spytat..sme mesacni platcovaia DPH,minuly mesiac sme mali nadmerny odpocet, tento mesiac nam vychadza opat. Ak by som nechcela mat nadmerny opat odpocet ,mohla by som to obist tak ze jednu fakturu z 10. mesiaca dam ze dosla 26.11. (hoci dosla 15.11.)...a tym padom by narok na odpocet dph z tejti faktury isiel az do 11 mesiaca...:otento mesiac by mi tak vysla danova povinnost od ktorej by som si mohla minulomesacny nadmerny odpocet odpocitat., a danovy urad by mi nemusle nic vracat..len sa pytam...
nadmerny odpocet z minuleho mesiaca nie je vysoky, no citala som ze ak musi danovy urad vracat dph, tak vacsinou ohlasi kontrolu...a mne teraz danova kontrola moc nevyhovuje z rodinnych dovodov:(
Keď Ti faktúra došla 15.11., ty si môžeš uplatniť odpočet DPH v 10. mesiaci alebo 11. To Ti zákon povoluje.
A k tej daňovej kontrole, nieje to vždy pravidlo aby prišli na kontrolu.;)
bui
25.11.08,10:10
aj v pripade ze robim priznanie posledny den teda 25.11.?

je to toto par 51 ?
(2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

ak to dobre chapem tak si mozem vybrat v ktorom mesiaci si uplatnim odpocitanie dane ci v mesiaci v ktorom pravo na odpocitanie vzniklo alebo v nasledujucom mesiaci, ale len v pripade ak mam doklad. Nie je teda rozhodujuce kedy robim danove priznanie...ci pred 25. ci v den 25.11.Teda aj ak mam uz fakturu 15.11. doslu, tak aj v pripade ze robim priznanie neskor tak ju mozem dat do nasledujuceho mesiaca. Spravne to chapem?
milagros208
02.12.08,12:36
Ahojte. Prišlo mi rozhodnutie z Daňového úradu, kde nám vyrubili sankčný úrok za 2 roky meškania úhrady DPH (rok 2003-2004).
V tom období som tu nepracovala, takže som sa pozrela do starých rokoch a nenašla som žiaden problém. Tak som volala na DÚ, či mi nepovie niečo bližšie. Čakala som na to dva dni. Spoločnými silami sme sa dopracovali k tomuto. Za 1., 2., a 3. Q vznikol nadmerný odpočet, ktorý sa v 4. Q kompenzoval. Za 1. Q však bolo potrebné podať žiadosť o vrátenie nadmerného odpočtu, príp. požiadať o jeho kompenzáciu. Za 2. a 3. Q to už však problém nebol. Teda nadmerný odpočet za 1. Q nám stále visí ako nedoplatok a teda od roku 2003 až doteraz to urobí celkom peknú sumičku. Pani na DÚ mi povedala, že by sa to mohlo riešiť len odvolaním a možno uspejeme. A teda tu je jadro problému. ako by malo takéto odvolanie vyzerať? Ďakujem.
20lucka201
02.12.08,12:46
Takéto odvolania poznáme.. Milagros, to sa nedopracuješ takto k ničomu, podľa mojich skúseností všetky odvolania zamietli na DÚ. Tí čo sú dávnejšie v brandži tak si isto pamätajú, že bolo obdobie, kedy sa odvolávalo proti sankciám a ten daný človek aj uspel.. Ale to na naše nešťastie už tak neni.. Sankcie sa bohužial musia zaplatiť, ale neboj sa, nevyrubia ti na to ďalšie sankcie ak nezaplatíte včas.. Na to úroky z omeškania neplatia..
milagros208
02.12.08,13:08
Ak sa však neodvoláme, tak vlastne priznáme, že sumu nadmerného odpočtu za 1.Q 2003 naozaj dlžíme. Ale my predsa nič nedlžíme. To máme zaplatiť úroky za omeškanie a aj sumu, ktorú nám mal vrátiť DÚ?
20lucka201
02.12.08,13:17
Môžeš sa odvolať, ale som si istá že DÚ neprizná chybu.. vieš, oni sú neomylní.. aspoň si to myslia.
Minule som počula, že jednému podnikateľovi vyrubili sankcie na jednu vec, ale účtovníci nesúhlasili.. Napísali odvolanie, čo samozrejme zamietli. Na to rozhodnutie znovu reagovali ale znovu to zamietli, tak sa obrátili na vyšší súd, a ten súdny spor vyhral ten podnikateľ...
Týmto prípadom som chcela len to, že ak máte na to čas a priestor a ak ste 100000% istí, že vy máte pravdu, tak dajte ten prípad ďalej..ale samozrejme na takéto veci treba nervy..
antiny
03.12.08,04:28
poslať odovolanie so všetkými podkladmi najvyššiemu =)
milagros208
03.12.08,06:33
Chcem to skúsiť s tým odvolaním, len neviem ako by malo vyzerať, poprípade čo by som v ňom nemala zabudnúť, príp. spomenúť nejaké tie par. Vďaka.
Zoltán Kovács
03.12.08,06:38
Ahojte. Prišlo mi rozhodnutie z Daňového úradu, kde nám vyrubili sankčný úrok za 2 roky meškania úhrady DPH (rok 2003-2004).
V tom období som tu nepracovala, takže som sa pozrela do starých rokoch a nenašla som žiaden problém. Tak som volala na DÚ, či mi nepovie niečo bližšie. Čakala som na to dva dni. Spoločnými silami sme sa dopracovali k tomuto. Za 1., 2., a 3. Q vznikol nadmerný odpočet, ktorý sa v 4. Q kompenzoval. Za 1. Q však bolo potrebné podať žiadosť o vrátenie nadmerného odpočtu, príp. požiadať o jeho kompenzáciu. Za 2. a 3. Q to už však problém nebol. Teda nadmerný odpočet za 1. Q nám stále visí ako nedoplatok a teda od roku 2003 až doteraz to urobí celkom peknú sumičku. Pani na DÚ mi povedala, že by sa to mohlo riešiť len odvolaním a možno uspejeme. A teda tu je jadro problému. ako by malo takéto odvolanie vyzerať? Ďakujem.


Označenému nie celkom rozumiem. Nakoľko nadmerný odpočet sa môže odrátať od daňovej povinnosti len v bezprostredne nasledujúcom zdaňovacom období. Teda, ak ste mali nadmerný v 1. aj 2. aj 3.Q potom v 4.Q sa od daňovej povinnosti bolo možné odpočítať len nadmerný z 3.Q. A ostatné DÚ mal vrátiť automaticky.
antiny
03.12.08,06:41
aké § vám uviedli v liste?