Shaman
21.04.05,14:55
Rád by som aby ste sa vyjadrili a podelili sa o názory a skúsenosti s firmou Súvaha, sro.
Podľa Obchodného registra je jediným majiteľom spoločnosti Slovenská komora certifikovaných účtovníkov.
Mimo iné chcú dosiahnuť aby bola na Slovensku certifikácia účtovníkov povinná (zrejme by legislatívne prešla pod viazané živnosti, resp. by úplne vypadla zo živností) a SKCú, resp. Súvaha, s.r.o. by tak ako jediná rozhodovala kto môže vykonávať profesiu účtovníka.

Účtovník sa tým by sa dostal do podobného statusu ako audítor, či daňový poradca.

Viete o tom niekto viac? Tešíte sa? Hrozíte sa toho?
PÍŠTE.
porfin
21.04.05,13:45
O tomto som počula už pred cca 2 rokmi, ale podľa mňa je to hlúposť. Súvaha s.r.o. by to rada dosiahla, aby ako jediná rozhodovala, ale myslím si, že jej to neprejde.
Prečo si to myslím? No lebo ak si malý živnostník vedie sám účtovníctvo/ niektorí sú celkom dobrí/ nemôže ich nikto nútiť aby si spravili certifikát. Iná vec je, že ak niekto certifikát má, je to akási "pečať" odbornosti.......... teda aspoň by to malo tak byť.
Je len škoda, že Súvaha s.r.o. je jediná v tomto smere, lebo je to dosť finančne nákladné, trcha konkurencie v tomto smere by jej nezaškodilo.
ANYMex
21.04.05,15:13
No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie. Systém certifikácie účtovníkov ukladá povinnosť pravidelného vzdelávania sa a to v rozsahu cca 70 hodín ročne, čo sa pravidelne oznamuje komore.

Zase nevýhodou je ozaj obrovský poplatok, ved jeden stupeň stojí cca 13.000,-- SKK bez cestovného a štúdijného materiálu. A to nehovorím o poplatkoch za opakované skúšky.

Ale som za povinnú certifikáciu účtovníkov. Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci), ale účtovník, ktorý chce spracovávať účtovníctvo inej účtovnej jednotke mal by byť jednoznačne certifikovaný.
andrej_rv
21.04.05,16:27
Debaty okolo povinnej certifikácie sú tu minimálne 5-6 rokov. Ja som sa o tú problematiku tiež začal zaujímať, ale keď som si preštudoval materiály a ostatné súvisiace veci, tak som mal z toho zmiešané pocity... Zmyslom celej certifikácie by malo byť zvýšenie úrovne účtovníkov, ale mne to celé pripadalo ako dobrý biznis pre úzku skupinu ľudí.
Ja osobne som zásadne proti povinným členstvám v akejkoľvek komore. Komory by mali byť na obhajovanie záujmov svojich členov, ale len báze dobrovoľnosti.
Akonáhle majú komory rozhodovať o vydávaní licencií, certifikátov, súhlasoch k prevádzke, tak sa to obyčajne zvrhne (a na Slovensku určite).
Povinná certifikácia podľa mňa úroveň účtovníctva nevyrieši. A autorka predchádzajúceho citátu "...účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.." možno má takú skúsenosť, ale určite to nemožno zovšeobecňovať. To, či je niekto kvalitný účtovník (-čka), nesúvisí ani s vekom, ani s certifikáciou, ale len s pocitom zodpovednosti a profesionálnej hrdosti za svoju robotu, ktorý človek buď má alebo nemá. A že povinná certifikácia núti človeka pravidelne sa vzdelávať 70 hodín týždenne ? To ako keby väčšina z nás vôbec nemusela takmer denne študovať tie neustále zmeny a novely.
Ja nie som proti certifikácii, pokiaľ chce mať niekto doklad (napr. pre klienta),
že bol odborne preskúšaný a je spôsobilý vykonávať aj "vyššie" účtovníctvo (konsolidované závierky a pod.). Ale nevidím zmysel povinnej certifikácie, a vôbec nie som si istý, či by ju mala vydávať práve SÚVAHA s.r.o.
judy
21.04.05,16:28
existuje konkurencia, uz som to tu raz uviedla je to centrum uctovnikov slovenska, sidlia v banskej bystrici, bola som dneska v kniznici a prave tam so tiez docitala v casopise uctovnictvo, auditorstvo , danovnictvo c. 3 , ze chcu navrhnut ministerstvu vynatie vedenia uctovnictva z volnej zivnosti.
ayya
21.04.05,17:09
... staršie účtovníčky ...

Čo je to, prosím? Môžeš to presnejšie definovať? :D
Máš teraz na mysli ten slávny výrok Johna Lennona?
"never nikomu, kto má nad tridsať"

:D :D :D
Johanka
21.04.05,17:20
Nedajú sa všetci účtovníci hádzať do jedného vreca. Poznám vekom staré, ale šikovné, ktoré nemajú problém študovať nové zákony. Poznám vekom mladé účtovníčky, ktoré po skončení VŠ požiadali Súvahu o uznanie skúšok I.stupňa certifikácie , dostali certifikát, ale v živote nedržali v ruke faktúru. Keby dostali do rúk krabicu účtovných dokladov t.j. klasický podnikateľský bordel, tak spáchajú samovraždu, ani nestihnú vrátiť certifikát.Ja si certifikát robím, ale neviem odôvodniť prečo. Snáď sa bojím, že ak to náhodou presadia do zákona ,prídem o prácu . Na druhej strane som bola prinútená naštudovať si veci, ktoré síce s účtovníctvom súvisia, ale vždy som ich prehliadala, lebo som ich v danom momente k svojej práci nepotrebovala. Mohla by som napísať veľa pre a proti certifikátu, lebo aj mňa rozčuľujú niektoré veci okolo skúšok, seminárov , cien. Ale napriek všetkému pokračujem a keď to v zákone nebude - aspoň nezomriem sprostá.
ondrejvla
21.04.05,17:28
No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie. Systém certifikácie účtovníkov ukladá povinnosť pravidelného vzdelávania sa a to v rozsahu cca 70 hodín ročne, čo sa pravidelne oznamuje komore.

Zase nevýhodou je ozaj obrovský poplatok, ved jeden stupeň stojí cca 13.000,-- SKK bez cestovného a štúdijného materiálu. A to nehovorím o poplatkoch za opakované skúšky.

Ale som za povinnú certifikáciu účtovníkov. Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci), ale účtovník, ktorý chce spracovávať účtovníctvo inej účtovnej jednotke mal by byť jednoznačne certifikovaný.
Teraz mám pocit, že tí čo sú starší, citujem "staršie účtovníčky" tu už nemajú čo hľadať! No nehnevajte sa, vážená dáma, ja hoci som už dôchodkyňa, študujem stále, odoberám a študujem rôzne knihy. Keď som mala audit v jednej firme, dostala som veľkú pochvalu, kde mi bolo povedané, že sa prídu ku mne učiť! A vy by ste nás chceli vyradiť len preto, že sme "staršie?" Nie som staršia, som stará, ale zatiaľ mi to myslí, a zaujíma ma všetko, čo sa týka ekonomiky, daní a účtovníctva. Jednoznačne certifikát nemám, ale naučila som viac generácii účtovníčiek správnym postupom a dodržiavaniu predpisov a zákonov.
Ale vôbec, nejdem sa rozčuľovať, lebo i keď rozum zatiaľ zdravý aj bez certifikátu, srdiečko už sa tempu mozgu nevyrovná.
Želám vám, aby ste v živote stretli len certifikovaných ľudí, na kvalite a shopnostiach človeka už nemusí záležať!
Zuzka
21.04.05,18:13
No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.

Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci)No veru mám zmiešané pocity z Tvojho príspevku :eek:
Prepáč, odkiaľ berieš takéto informácie? Ja by som mohla napísať mnoho prípadov, kedy práve mladé účtovníčky sú na nízkej odbornej úrovni a nemajú poňatia o účtovníctve, majú medzery v zákonoch, nepoznájú základné veci.
A prečo takto nálepkuješ drobných živnostníkov. Vo svojom okolí poznám dosť ľudí, ktorí nemajú ekonomické vzdelanie, ale neustále študujú, chodia na školenia a prácu účtovníka zvládajú super. Je to preto, že nemajú v živnosti napísané "účtovník"?
Mám v živej pamäti, keď firma potrebovala účtovníka a vypísala konkurz. Z tej haldy prihlásených "mladých" ľudí bol problém vybrať pracovníka.
Andrej to vyjadril výstižne, a súhlasím s príspevkom ondrejvla. Ona dokazuje, že sem patrí, a nie len ona, ale všetky tie "staršie".
Kováčiková
21.04.05,18:19
Dobre ste to napísali.
brm
21.04.05,18:20
a čo my, mzdárky? aj nás tam hodia do toho vreca?
Zuzka
21.04.05,18:24
karkulka, prvá Súvaha s.r.o. vytvorí novú druhú SúvAHA s.r.o., ktorá bude certifikovať mzdárky, takže budú dve vrecia a tiež odpad, ako v súvahe 1. :mad:
ondrejvla
21.04.05,20:42
Zuzka, ďakujem, až teraz som nazrela opäť do tejto témy, ktorá ma, priznám sa dosť vytočila! Je zarážajúce, ak si niekto myslí, že po dosiahnutí certifikátu, ovláda všetky nuansy ekonomiky a účtovníctva! Keď som ja bola mladá, ako terajšie divčence, žiadne certifikáty sa nerobili, ukončili sme školy, zmaturovali, niektoré, ktoré na to mali financie aj schopnosti pokračovali na VŠ. Ale nikdy sa nik nepovyšoval nad účtovníčky, na tie žienky, ktoré museli zvládať všetku ekonomickú agendu a poznať všetky daňové a účtovné zákony! Ja dodnes ďakujem mojej účtovnej mame, ktorá už 25 rokov nie je medzi nami, a mala "len" 2 ročnú ekonomickú, čo všetko ma naučila a som jej doteraz za moje začiatky vďačná. Takže trošku úcty by sme si zaslúžili i my "STARÉ"!
Ešte raz Zuzka ďakujem, za nás staršie.
Vlasta
Shaman
21.04.05,21:15
Veď už sa nepaprčte babky ;-)
Ten čo to písal má omnoho menej skúseností (či už životných alebo profesných) ako vy "STARÉ" účtovníčky. A práve preto by Vás to nemalo vytočiť, skôr by ste si mali pomyslieť, že je to nejaký povrchný človek, keď takto zovšeobecňuje.

Inak - nechcem pokračovať v osobných invektívach, ale ANYMex - poraďak píšuci pod značkou zrejme svojej firmy má na svojej stránke veľkým písmom odvolávku na ETICKÝ KÓDEX.
A len tak mimochodom sa hneď v prvom bode píše - Certifikovaný účtovník je povinný zabezpečiť, aby zásadu objektívnosti dodržiavali aj ostatní pracovníci, ktorí poskytujú profesionálne služby.

Myslím si, že oháňať sa certifikátom potrebujú práve tí čo majú problémy s morálkou, poctivosťou a charakterom, pretože dúfajú, že aspoň ten certifikát im otvorí dvere k novému klientovi.
A nakoniec sa to môže skončiť tak, že nik nebude chcieť certifikát, lebo ho budú považovať za menej schopného... :p

Keď už certifikát, tak by som stál skôr o certifikát typu PORADA - Tento človek svojimi užitočnými radami pomohol už vyše 50 ľuďom. Ak sa mi to niekedy podarí, a Richard či niekto iný mi ho vystaví, rád si ho zarámujem a vyvesím naprostred steny. A nech sa klienti čudujú čože to mám za diplom :)

Ale nesmejte sa. Myslím to smrteľne vážne! A ak bude treba, kľudne sa budem angažovať v komisii pre uďeľovanie certifikátov. ;)
andrej_rv
21.04.05,21:36
Shaman, myslím si, že si to vystihol. Ak by SÚVAHE s.r.o. naozaj bolo záležalo na zvyšovaní odbornej úrovne účtujúcej verejnosti, tak by sprevádzkovala takúto stránku ako PORADA. A zadarmo alebo za mierny poplatok, nie za tie horibilné sumy. Ja som sa síce "certifikačného procesu" nezúčastnil, ale podľa informácií, ktoré mám od zúčastnených, o veľa som neprišiel (myslím po odbornej stránke). Týždeň pozerania PORADY dá väčšine z nás určite viac, ako študijné materiály zo SÚVAHY.
kukučka
21.04.05,22:17
Kukučla som tu a čo nevidím? Zase tu niekto porušuje etiku. Povedať vlastný názor sa dá aj ináč. Ondrejvla - Vlasti nerozčuľuj sa. ja mám to šťastie, že som ešte mohla nedávno mojej šéfke poďakovať s kyticou - rovných 80 ! Ten nápad s certifikátom Porady sa mi veľmi páči - ak to Shaman dotiahne do konca! - navrhujem všeľudové hlasovanie :D napríklad tak že mám 5 bodov a je na mne či dám piatim kandidátom po jednom alebo všetkých 5 jednému. Lebo tých päť, ktorých rady mi najviac pomohli viem veľmi rýchle vymenovať. Píšte svoje nápady! Kandidátov až potom v hlasovaní! Čo Vy nato?
Daša
22.04.05,05:48
Podľa mňa Shaman ani Andrej_rv v živote o certifikáciu ani nezavadili, pretože je to druhá vysoká škola.Myslím, že tí, ktorí ukončili aspoň prvý stupeň my dajú zapravdu. Je to široký záber od práva cez štatistiku a ekonomiku končiac účtovníctvom. Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit. Špeciálne pre Shamana- nemám problém s morálkou,pocitvosťou ani charakterom.Neviem, ako si k tomu názoru prišiel. Nesúhlasím s tým vyjadrením, že staré účtovníčky sú pozadu. Mám kolegyne 50-tničky a veľmi ťažko by sa im hľadala konkurencia. Nakoniec chcem len povedať, že skôr ako začnete diskutovať na nejakú tému a skúste si overiť aspoň základné informácie. Držím palce.
JanaSys
22.04.05,06:03
Tiež si myslím, že keby to nerobila Súvaha, ktorá sa naozaj na tom len nabaľuje, tak by to malo inú úroveň. Mam prvý stupeň, robím si druhý. Okrem oživenia mozgových buniek, aby zvládli také kvantum údajov, mi to okrem certifikátu nič neprinieslo. Dokonca za to, aby ste sa dostali k podrobnejším info na jej stránke musíte mať heslo a za to si musíte zaplatiť. Neviem, či by som ho tu mohla zverejniť a nemalo to nejaké nasledky. Poraďte.

Odkaz pre Richarda: Nie je možné dať všetky porady týkajúce sa Certifikácie nejako spolu? Je tu toho už viac a keď sa budú blížiť skúšky, bude to lepšie. Možno má niekto otázky z minula alebo vypracované otázky z učebnice. Zuzana210 tu má k tej téme tiež porady, ale cez hľadať "Certifikácia" sa k nim nedostatnem.
accad
22.04.05,06:28
Ja som sa zúčastnila pred rokmi na jednom seminári organizovanom Slov.zväzom účtovníkov, kde prvýkrát predstavili certifikáciu účtovníkov na základe skúsenosti v Čechách. Tohto seminára sa zúčastnil aj predseda Čes.zväzu účtovníkov. Kedže prevažna väčšina vtedajšieho vedenia SZU boli pedagogovia VŠE a práve fakulty, ktorú som končila, nemala som z toho dobrý pocit. Propagovať túto myšlienku hneď od začiatku štýlom:
- chceme dostať do zákona, aby to bolo povinné
- zamestnávatelia sa budú byť o účtovníkov s certifikáciou
- budú mať finančné ohodnotenie a podobné bla, bla, bla
Nepresvedčilo ma to.
Táto certifikácia je určite finančne náročná vec, tak ako sa to už tu písalo. Mnohí si jednotlivé stupne certifikácie skutočne odreli, ale tak ako pri všetkom aj tu je možnosť získať certifikáciu svojím menom alebo za úplatu. Verím tomu, že vo veľkých firmách na určitej funkčnej pozícií si tento certifikát vyžadujú a patrične ho aj ocenia. Ale ruku na srdce, komu už pomohol hoci aj 1.stupeň certifikácie pri ocenení jeho práce.
JanaSys
22.04.05,06:38
Asi som vtedy pred rokmi tam bola aj ja. A som jedna z tých, čo sa im nabaláchať dali. Po prvom stupni som povedala nikdy viac. Ale keď som videla ako to zdraželi a znáročnili v Čechách, tak som si povedala čo najskôr druhý stupeň, lebo potom sa nedoplatim.
K tej úplate. Vraj to v Súvahe presne z tohto dôvodu riadne povymetali. Inak veľmi som sa musela smiať, keď som čítala ako jedna strašne známa pani E.M (zo šou v Markíze) povedala, že ma veľmi náročný certifikát, s ktorým môže robiť účtovníctvo aj v EU a potom odpovedali zo Súvahy, že ide o druhý stupeň našej certifikácie. Chcela by jednak vidieť ako sa tá dotyčná učila na skúšky (určite jej v jej veku ani jednu neuznali) a ako by som kdesi v EU využila slovenský certifikat. Prvý stupeň mi pri ocenení mojej práce určite nepomohol.
brm
22.04.05,06:41
No potreba niečo takého je dosť diskutabilná.

Ja som za takúto certifikáciu, pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie. Systém certifikácie účtovníkov ukladá povinnosť pravidelného vzdelávania sa a to v rozsahu cca 70 hodín ročne, čo sa pravidelne oznamuje komore.

Zase nevýhodou je ozaj obrovský poplatok, ved jeden stupeň stojí cca 13.000,-- SKK bez cestovného a štúdijného materiálu. A to nehovorím o poplatkoch za opakované skúšky.

Ale som za povinnú certifikáciu účtovníkov. Drobní živnostníci si budú robiť účtovníctvo doma riadne tak ako doteraz (medzi nami - oni nie su účtovníci), ale účtovník, ktorý chce spracovávať účtovníctvo inej účtovnej jednotke mal by byť jednoznačne certifikovaný.
prepáč, a práve si ma nasr...l/a...
brm
22.04.05,06:50
Veď už sa nepaprčte babky ;-)
Ten čo to písal má omnoho menej skúseností (či už životných alebo profesných) ako vy "STARÉ" účtovníčky. A práve preto by Vás to nemalo vytočiť, skôr by ste si mali pomyslieť, že je to nejaký povrchný človek, keď takto zovšeobecňuje.

Inak - nechcem pokračovať v osobných invektívach, ale ANYMex - poraďak píšuci pod značkou zrejme svojej firmy má na svojej stránke veľkým písmom odvolávku na ETICKÝ KÓDEX.
A len tak mimochodom sa hneď v prvom bode píše - Certifikovaný účtovník je povinný zabezpečiť, aby zásadu objektívnosti dodržiavali aj ostatní pracovníci, ktorí poskytujú profesionálne služby.

Myslím si, že oháňať sa certifikátom potrebujú práve tí čo majú problémy s morálkou, poctivosťou a charakterom, pretože dúfajú, že aspoň ten certifikát im otvorí dvere k novému klientovi.
A nakoniec sa to môže skončiť tak, že nik nebude chcieť certifikát, lebo ho budú považovať za menej schopného... :p

Keď už certifikát, tak by som stál skôr o certifikát typu PORADA - Tento človek svojimi užitočnými radami pomohol už vyše 50 ľuďom. Ak sa mi to niekedy podarí, a Richard či niekto iný mi ho vystaví, rád si ho zarámujem a vyvesím naprostred steny. A nech sa klienti čudujú čože to mám za diplom :)

Ale nesmejte sa. Myslím to smrteľne vážne! A ak bude treba, kľudne sa budem angažovať v komisii pre uďeľovanie certifikátov. ;)
shaman, bingo!
JanaF
22.04.05,08:42
Na margo tychto odpovedi mozem len skonstatovat, ze Shaman to vystihol spravne. Na porade sa toho dozvie clovek vela a ozaj taky certifikat by bol omnoho kvalitnejsi ako ten zo Suvahy.
Na margo andreja_rv (ak som si to dobre zapamatala), tak s tym nesuhlasim, co napisal o starsich uctovnickach. Ekonomicka skola mi nedala to, co mi dala stara pani, ktora ma zaucala a jej vdacim za to, aj ked bola na mna prisna, ze sa dokazem orientovat v zakonoch a uz par "dlhych" rokov cerpam z toho, co ma naucila a teraz za to vdacim PORADE.
K tomu, ze vela uctovnikov, ktori pracuju vo Velkych podnikoch a nie len tam, pracuje od nevidim do nevidim a na studovanie zakonov nezostava cas. Su radi, ked sa dostanu neskoro vecer do postele a nie to este nastudovat volaco a striehnut vsetky zmeny. Necudujem sa, ze potom nie su odborne vzdelani, ked nemaju na to cas. Viem, ze ich to neospravedlnuje, ale v prvom rade by si to mal uvedomit zamestnavatel. V prvom rade, by sa mala hladat pricina, preco sa nerozvyjaju az potom robit zavery.
pyton
22.04.05,09:06
Dáša, k tomu prvému stupňu. Myslíš si, že je správne, keď sa ti započíta na skúšku z účtovníctva na certifikát, skúška z účtovníctva z VŠE spred 17 rokmi?????????
To bol ešte socializmus, účtovníctvo vyzeralo úplne inak a kto má vedomosti len z tohto účtovníctva, dnes nevie nič. Ak im toto stačí a človek má potom takúto formálne započítanú skúšku z účtovníctva, tak je to nanič. A oháňať sa potom takto získaným certifikátom môžu len pred niekým, kto napríklad tieto info nemá a zároveň konštatujem, že je to voči budúcim zamestnávateľom alebo klientom nefér. To už potom majú čerstvejšie informácie rekvalifikované účtovníčky....
Shaman
22.04.05,09:59
Podľa mňa Shaman ani Andrej_rv v živote o certifikáciu ani nezavadili, pretože je to druhá vysoká škola.Myslím, že tí, ktorí ukončili aspoň prvý stupeň my dajú zapravdu. Je to široký záber od práva cez štatistiku a ekonomiku končiac účtovníctvom. Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit. Špeciálne pre Shamana- nemám problém s morálkou,pocitvosťou ani charakterom.Neviem, ako si k tomu názoru prišiel. Nesúhlasím s tým vyjadrením, že staré účtovníčky sú pozadu. Mám kolegyne 50-tničky a veľmi ťažko by sa im hľadala konkurencia. Nakoniec chcem len povedať, že skôr ako začnete diskutovať na nejakú tému a skúste si overiť aspoň základné informácie. Držím palce.
Neviem objektívne posúdiť, či prvý stupeň certifikácie je druhá vysoká škola. Ja si to nemyslím, lebo na univerzite som musel študovať 5 rokov a vážne si nemyslím, že toľko isto by mi trvala príprava na nejaký certifikát.
Dokonca ani maklérske skúšky, ktoré sú niekoľkokrát náročnejšie ako tento certifikát si nedovolím prirovnať k štúdiu na univerzite. Ale aj tak mi to je jedno. Preto niečo na odľahčenie, keď už aj počasie sa zlepšilo a máme dobrú náladu...

Dúfam, že to autorka nebude brať osobne, a dokáže sa povzniesť a možno i usmiať nad svojou logikou. PS: študovanie v archíve je nielen užitočné ale niekedy i zábavné.

Daša:
V poblikácii Účtovníctvo, auditorstvo, daňovníctvo č.12/2004 na str. 404 je v bode 2 písm. 2 uvedený takýto výklad, tak som si to len chcela overiť, či tomu dobre rozumiem. Je tu niekto, kto si to môže v uvedenej publikácii prečítať a potvrdiť?

Citát:
Pôvodca textu príspevku: accad
Kto je vydavateľom tejto publikácie?

Daša:
Vydavateľom je Slovenská komora certifikovaných účtovníkov,...., ale objednávame to cez SÚVAHA spol.s.r.o, Prievozská 14/A, Bratislava. Veľmi dobrá literatúra a písaná väčšinou "po lopate".



;)
andrej_rv
22.04.05,10:30
..Na margo andreja_rv (ak som si to dobre zapamatala), tak s tym nesuhlasim, co napisal o starsich uctovnickach..Asi si si to zapamätala zle, lebo ja som tiež nesúhlasil s názorom, ktorý mal na staršie účtovníčky príspevok predo mnou (ANYMex). :)
JanaSys
22.04.05,11:33
Dáša, k tomu prvému stupňu. Myslíš si, že je správne, keď sa ti započíta na skúšku z účtovníctva na certifikát, skúška z účtovníctva z VŠE spred 17 rokmi?????????
To bol ešte socializmus, účtovníctvo vyzeralo úplne inak a kto má vedomosti len z tohto účtovníctva, dnes nevie nič. Ak im toto stačí a človek má potom takúto formálne započítanú skúšku z účtovníctva, tak je to nanič. A oháňať sa potom takto získaným certifikátom môžu len pred niekým, kto napríklad tieto info nemá a zároveň konštatujem, že je to voči budúcim zamestnávateľom alebo klientom nefér. To už potom majú čerstvejšie informácie rekvalifikované účtovníčky....Tam je predsa maximálna lehota 5 rokov od štátnic? A zas aby ho nemohli získať rovno absolventi, tak pre prvý stupeň 2 roky praxe a pre druhý 4 roky.
Daša
22.04.05,12:07
Trošku zle ste si to vysvetlili, ja píšem, že neobhajujem Súvahu, ale len hovorím, že pre mňa to malo zmysel, pretože za normálnych okolností sa neprinútim učiť a vzdelávať v takom rozsahu v akom to bolo potrebné na skúšky. Veľmi sa mi páči keď to hodnotí niekto, kto to nevyskúšal.Ja mám 40-tku na krku , nepotrebujem sa oháňať certifikátom, pretože mám už niečo naúčtované /okrem toho som robila skúšku z účta/.Končím túto nezmyselnú debatu.Ale chválim Poradu, sú tu aj dobrí a kvalitní účtovníci, ktorí vždy ochotne poradia.
JanaSys
22.04.05,13:18
Trošku zle ste si to vysvetlili, ja píšem, že neobhajujem Súvahu, ale len hovorím, že pre mňa to malo zmysel, pretože za normálnych okolností sa neprinútim učiť a vzdelávať v takom rozsahu v akom to bolo potrebné na skúšky. Veľmi sa mi páči keď to hodnotí niekto, kto to nevyskúšal.Ja mám 40-tku na krku , nepotrebujem sa oháňať certifikátom, pretože mám už niečo naúčtované /okrem toho som robila skúšku z účta/.Končím túto nezmyselnú debatu.Ale chválim Poradu, sú tu aj dobrí a kvalitní účtovníci, ktorí vždy ochotne poradia.Súhlasím s tebou.
mv66
22.04.05,13:25
Podľa mňa Shaman ani Andrej_rv v živote o certifikáciu ani nezavadili, pretože je to druhá vysoká škola.Myslím, že tí, ktorí ukončili aspoň prvý stupeň my dajú zapravdu. Je to široký záber od práva cez štatistiku a ekonomiku končiac účtovníctvom. Ja už jednu VS mám ...
O tych dvoch sa ani jazykom neobtieraj pomohli mi tu velmi, viac nez ty aj so svojim certifikatom a dvadsiatimi prispevkami.
mv66
22.04.05,13:37
O certifikacii si myslim, ze je to dobry biznis pre nich. Ak zakonom ustanovia certifikaciu za povinnu a povinnost mat certifikovaneho uctovnika pre firmy alebo dokonca i zivnostnikov, kedze uctovnici budu drahi, lebo sa im cena certifikatu premietne do cien, par firiem a vela zivnostnikov si rozmysli ci zotrvat. Pokojne mozu za takej odvodovej, danovej a uctovnickej drahoty drat lavicku UP a ziadat podporu.

Nechcem tym povedat, ze som lacna, ale casto musim prisposobit svoje ceny ich moznostiam a ako certifikovanu si ma nebudu moct dovolit. Takmer ziaden moj klient.
Tajne dufam, ze sa im to nepodari uzakonit. Suhlasim nech certifikovani uctovnici rozsiruju svoje rady i bezomna a pysia sa honosnou klientelou.
ala13
22.04.05,14:13
O com vlastne hovorite? Je to povinne? Preco som o tom nepocula? Bude sa to tykat i zamestnancov? Suhlas, ze andrej_rv tu hyri dobrymi radami, na Shamanove sa pojdem pozriet.:)
evina
22.04.05,15:03
[ Anymex
..., pretože niektorí kolegovia - účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.

Som dosť prekvapená s akou suverenitou dokážeš napísať takéto tvrdenie. Keby sme už chceli hodnotiť odbornú úroveň- v každej profesii nájdeme ľudí s vyššou a nižšou odbornou úrovňou a určite nie je pritom smerodajný vek, pohlavie, vzdelanie... alebo nejaký certifikát. Vydanie certifikátu o odbornej znalosti človeka v určitej profesii /akejkoľvek/ nie je určite na škodu. Nemyslím si však, že certifikáty o odbornej znalosti človeka v danej profesii by mala vydávať spoločnosť s ručením obmedzeným - akákoľvek
evina
22.04.05,15:07
Povinná certifikácia podľa mňa úroveň účtovníctva nevyrieši. A autorka predchádzajúceho citátu "...účtovníci sú dosť na nízkej odbornej úrovni a pracujú dosť mechanicky, staršie účtovníčky zväčša nemajú najčerstvejšie informácie.." možno má takú skúsenosť, ale určite to nemožno zovšeobecňovať. To, či je niekto kvalitný účtovník (-čka), nesúvisí ani s vekom, ani s certifikáciou, ale len s pocitom zodpovednosti a profesionálnej hrdosti za svoju robotu, ktorý človek buď má alebo nemá. A že povinná certifikácia núti človeka pravidelne sa vzdelávať 70 hodín týždenne ? To ako keby väčšina z nás vôbec nemusela takmer denne študovať tie neustále zmeny a novely.


Pozrela som sa do tejto témy prvý raz. Myslím si, že celý problém najvýstižnejšie vystihuje časť príspevku andreja RV, ktorú hore citujem.
evina
22.04.05,15:20
[QUOTE=Daša]... Ja už jednu VS mám a z vlastnej skúsenosti viem, že po 15 rokoch čo som zo školy sa žena starajúca sa o rodinou popri živnosti účtovníčky nemá šancu udržať vo forme, aby zvládla tak široký záber samoštúdiom. Aby to nevyzeralo, že nebodaj robím reklamu S/vahe, to v žiadnom prípade,mne sa tiež strašne veľa vecí nepozdáva na certifikácii, ale opäť som v vďaka tomuto vzdelávaniu v obraze a mám z toho dobrý pocit.


Som po vysokej škole už veru aj viac rokov ako Ty. Nemôžem vôbec s takýmto tvrdením súhlasiť. Starám sa o rodinu a o tisíc iných dôležitých životných vecí a nemám vôbec pocit, že som stratila šancu zvládnuť široký záber vedomostí, ktoré treba k tejto profesii. Vzdelávam sa denodenne tzv. samoštúdiom ako si to nazvala Ty- ale samoštúdium má predsa mnohé podoby- študovanie zákonov, odborné konzultácie, školenia atď... Myslím si, že nemôžeme byť "v obraze" akurát vďaka vzdelávaniu sa formou certifikácie. Aj tu ako vo všetkom platí - všetko je to v človeku a o človeku - jeho schopnosti si všetko správne zorganizovať a jeho ochote napredovať.
pyton
22.04.05,16:21
Tam je predsa maximálna lehota 5 rokov od štátnic? A zas aby ho nemohli získať rovno absolventi, tak pre prvý stupeň 2 roky praxe a pre druhý 4 roky.
No to neviem, ako to majú na papieri upravené, ale kolegom z môjho okolia to takto bez problémov uznali, preto som to napísala. :(

Tým, čo to tu obhajujú, veď to je fajn, že sa vzdelávajú, na každom školení sa človek niečo dozvie, o tom sa nikto neškriepi. Iné veci už trochu popísané tam vŕzgajú. :(
JanaSys
22.04.05,18:40
No to neviem, ako to majú na papieri upravené, ale kolegom z môjho okolia to takto bez problémov uznali, preto som to napísala. :(

Tým, čo to tu obhajujú, veď to je fajn, že sa vzdelávajú, na každom školení sa človek niečo dozvie, o tom sa nikto neškriepi. Iné veci už trochu popísané tam vŕzgajú. :(
Napísané to ale majú pekne. Je to v podrobnejších informáciach o certifikácii.

Uznávanie skúšok
5. Skúšky vykonané na stredných a vysokých školách sa uznávajú do 5 rokov od absolvovania školy.

Hlavné zásady na uznanie skúšok 1. stupeň
2. Skúška z Účtovníctva I. sa uzná absolventom stredných odborných škôl len vtedy, ak tieto predmety boli súčasťou maturitnej skúšky z praktickej a teoretickej časti odborných predmetov (potvrdenie zo školy o maturite) a pokiaľ neuplynulo viac ako 5 rokov od skončenia školy.
3. Skúšky z predmetov Účtovníctvo I., Dane I. a Právny systém v Slovenskej republike I. možno uznať iba v takých prípadoch, ak od skončenia školy (dátum maturitnej, resp. štátnej skúšky na vysokej škole) neuplynulo viac ako 5 rokov.
5.Skúšky z predmetov Ekonómia a Kvantitatívne metódy a informatika sa uznávajú bez časového obmedzenia s tým, že žiadatelia to musia dokumentovať fotokópiou indexu, v ktorom sa tieto skúšky nachádzajú.
Hlavné zásady na uznanie skúšok 2. stupeň
Ak uplynulo viac ako 5 rokov od ukončenia vysokej školy, nemožno uznať žiadnu skúšku. Rozhodujúci je dátum uvedený v diplome.
Johanka
22.04.05,18:58
Vôbec nechápem o čo sa tu naťahujete. Certifikácia nie je povinná. Sme slobodní ľudia, kto chce si ju robí /napr. ja /, kto nechce nerobí. To je ako s rôznymi seminármi, niekto má potrebu zúčastňovať sa ich /napr. ja/, kto nechce ,rieši vzdelávanie a nasávanie nových zákonov inak ,a sú aj takí čo to neriešia vôbec a veselo účtujú. Ako už niekto predomnou napísal, to je vec účtovníckej cti / tak ako v každom inom povolaní / . Myslím, že táto debata nezačala preto, aby sa tu niekto hanbil priznať k tomu, že si robí certifikát, aj keď väčšina príspevkov k tomu smeruje. Ja som sa dobrovoľne priznala a rada poradím všetkým, ktorí si chcú certifikát urobiť a budem vďačná za každý poznatok od ľudí, ktorí sú v skúškach ďalej ako ja.
brm
22.04.05,19:22
Vôbec nechápem o čo sa tu naťahujete. Certifikácia nie je povinná. Sme slobodní ľudia, kto chce si ju robí /napr. ja /, kto nechce nerobí. To je ako s rôznymi seminármi, niekto má potrebu zúčastňovať sa ich /napr. ja/, kto nechce ,rieši vzdelávanie a nasávanie nových zákonov inak ,a sú aj takí čo to neriešia vôbec a veselo účtujú. Ako už niekto predomnou napísal, to je vec účtovníckej cti / tak ako v každom inom povolaní / . Myslím, že táto debata nezačala preto, aby sa tu niekto hanbil priznať k tomu, že si robí certifikát, aj keď väčšina príspevkov k tomu smeruje. Ja som sa dobrovoľne priznala a rada poradím všetkým, ktorí si chcú certifikát urobiť a budem vďačná za každý poznatok od ľudí, ktorí sú v skúškach ďalej ako ja.mňa nasrdilo to nechutné znevažovanie "starších"...podľa niektorých indivíduí s vysokoškolským diplomom sú "starší" ľudia s bez titulu odpad na úrovni prvokov a bičíkovcov...
Johanka
22.04.05,19:48
Vieš, to je o tom, že niekto má takéhoto človeka v svojej blízkosti a vyjadril sa o ňom na úkor všetkých , možno tak autor ani nemyslel. Myslím, že porada je na to , aby sme si pomáhali a nie aby sme sa osočovali.
Muška
22.04.05,20:36
Monika Kováčová
23.04.05,11:13
Zita5
23.04.05,11:34
Hľadaj Nóriku
http://www.suvaha.sk/ma_cert_2st.html
Neviem či som ju prehliadla, ale já tam nevidím nič .
Muška
23.04.05,11:43
Posledná v písmene M
luba3
23.04.05,15:58
Aj ja už patrím medzi staršie účtovníčky.Z mojich doterajších skúseností môžem potvrdiť,že účtovník s x-ročnou pracou aj bez certifikátu strčí do vrecka za hrsť účtovníkov s desiatimi certifikátmi a bez x-ročnej praxe.
Prax sa nedá nahradiť žiadnym certifikátom.Najlepším certifikátom dobrého účtovníka je spokojnosť majiteľov firiem pre ktoré účtovník robí.
ondrejvla
23.04.05,16:09
Aj ja už patrím medzi staršie účtovníčky.Z mojich doterajších skúseností môžem potvrdiť,že účtovník s x-ročnou pracou aj bez certifikátu strčí do vrecka za hrsť účtovníkov s desiatimi certifikátmi a bez x-ročnej praxe.
Prax sa nedá nahradiť žiadnym certifikátom.Najlepším certifikátom dobrého účtovníka je spokojnosť majiteľov firiem pre ktoré účtovník robí.
Ďakujem Ľuba za všetky nás staršie. Aspoň ma tá moja staroba tak netlačí k zemi. Trošku mi to zdvihlo náladu. Tak málo stačí a človek má komplexy, že tu už nepatrí.
Zdraví ťa Vlasta
luebchenko
23.04.05,16:30
Ďakujem Ľuba za všetky nás staršie. Aspoň ma tá moja staroba tak netlačí k zemi. Trošku mi to zdvihlo náladu. Tak málo stačí a človek má komplexy, že tu už nepatrí.
Zdraví ťa Vlasta
Vlastička, poviem ti tak po muškovsky : TI ŠIBE???!!! vari by si sa nedala takými ocertifikovanými páprďami zdeptať :eek: Nech mi prepáčia všetci normálni ocertifikovaní, dúfam že ich je viac ako tých nadutcov :D
Vevey
24.04.05,10:09
Johanka, ako to prakticky funguje? Su prednasky a skusky? Bolo to tazke?
Johanka
24.04.05,11:22
Zakladne podmienky , rozsah a obsah skusok je na www.suvaha.sk (http://www.suvaha.sk).

Niektore skusky ti mozu aj uznat, musis uz mat aj nejaku prax. K skuskam su pripravne seminare, ale zvyčajne jeden k jednej skuske, co je strasne malo. ostatne je na samostudiu. Ale napriklad na dane a pravo v 1. stupni nam dali presne otazky a k nim pokec, čo by asi mala obsahovať odpoveď. Či to bolo ľahké? To vieš , keď máš niečo urobené, zdá sa Ti to ľahké. To je ťažko zhodnotiť, lebo pre každého je ťažké niečo iné, každý sa v práci stretáva s niečim iným, niečomu sa venuje viac, niečomu okrajovo.

Pri certifikácii je ďalšia otázka, či je to drahé. Ja si to platím sama a myslím, že by to mohlo byť lacnejšie. Najviac ma rozčuľuje poplatok za vydanie certifikátu, okrem ostatného si musš zaplatiť aj vydanie "lajstra".
Vevey
24.04.05,11:47
Zakladne podmienky , rozsah a obsah skusok je na www.suvaha.sk (http://www.suvaha.sk/).

Niektore skusky ti mozu aj uznat, musis uz mat aj nejaku prax. K skuskam su pripravne seminare, ale zvyčajne jeden k jednej skuske, co je strasne malo. ostatne je na samostudiu. Ale napriklad na dane a pravo v 1. stupni nam dali presne otazky a k nim pokec, čo by asi mala obsahovať odpoveď. Či to bolo ľahké? To vieš , keď máš niečo urobené, zdá sa Ti to ľahké. To je ťažko zhodnotiť, lebo pre každého je ťažké niečo iné, každý sa v práci stretáva s niečim iným, niečomu sa venuje viac, niečomu okrajovo.

Pri certifikácii je ďalšia otázka, či je to drahé. Ja si to platím sama a myslím, že by to mohlo byť lacnejšie. Najviac ma rozčuľuje poplatok za vydanie certifikátu, okrem ostatného si musš zaplatiť aj vydanie "lajstra".
Tu stranku som citala, ale nebolo mi to o seminaroch a skuskach jasne, dakujem za vysvetlenie. Co sa tyka cien, sama si to nemozem dovolit, az najdem dakeho zamestnavatela, co mi to zaplati, dam sa na to. Vsetci moji byvali spoluziaci, co su uz hrdo uvedeni v tych zoznamoch, to mali od svojho zam. v plnom rozsahu uhradene.
M0NIKA
24.04.05,12:52
Ja mám známu, ktorá si urobila 2 stupne certifikátu lebo si myslela, že ho v praxi bude potrebovať. Zaplatila to zo svojho, naučila sa čo bolo treba a dnes hovorí, že je rada, že ho má, ale v práci, v ktorej dnes je je jej :D vlastne nanič... iba ak pre dobrý pocit.
Hoci sa neradím medzi tie staršie, tiež sa ma dotkla tá poznámka - to sa NEROBÍ!
Ja by som sa potom asi tiež mala hodiť medzi "odpad".... školu mám elektrotechnickú, k účtovníctvu som čuchla náhodou a dnes mám za sebou 8 ročnú prax (a veľmi ma to baví). Som si vedomá toho, že mi tá škola chýba, ale snažím sa to dobehnúť štúdiom a PORADOU :p so skúsenejšími. (a nemusia mať certifikát)
Som veľmi vďačná za to, že sú tu ľudia ochotní pomôcť a poradiť. Nezištne a pre dobrý pocit...
Okrem toho si myslím, že keď má niekto certifikát z roku 1-2, tiež mu to nestačí na to, aby mal prehľad v legislatíve... no nie?
Kočky, staršie aj mladšie (a samozrejme aj chlapi!), nedajte sa vytočiť, Vaši spokojní klienti hovoria za všetko!!!!!
Vevey
24.04.05,21:42
Este keby to ti klienti ocenili i financne.

Po precitani zoznamu vyucujucich sa teda urcite nehlasim. Natrapila som sa na EU dost, bolo to o poriadnom ohnuti chrbta, prisposobovani sa a ponizovani ... nemam velmi vesele spomienky, teda na spoluziakov ano. Na mimouniverzitnom fore sa sice mozu chovat inak, ale ani tak nemam chut.

Predsa len ma to inspirovalo, naozaj by som sa mala vzdelavat, co takto stat sa danovou poradkynou? Neviete mi niekto poradit ako na to? Kde zacat? Nemam pravnicke vzdelanie len ekonomicke, ale myslim, ze dan.poradci su i s titulom Ing.nielen JUDr. nemylim sa?
andrej_rv
24.04.05,21:52
Daňový poradca nemusí byť právnik, môže byť aj Ing. Podmienky a postup asi najskôr zistíš na stránke komory daňových poradcov www.skdp.sk (ale tak sa mi zdá, že stránka im cez víkend nefunguje).
Vevey
24.04.05,22:14
Daňový poradca nemusí byť právnik, môže byť aj Ing. Podmienky a postup asi najskôr zistíš na stránke komory daňových poradcov www.skdp.sk (http://www.skdp.sk/) (ale tak sa mi zdá, že stránka im cez víkend nefunguje).
Dakujem velmi pekne, pojdem ju navstivit.
Luna
25.04.05,08:09
Čo si myslíte o CUS?
zuzana
20.05.05,08:26
Poľa mňa sa chce len niekto nabaliť.Pozerala som tú firmu čo to zastrešuje v obchodnom registry a poviem Vám mne sa to nezdá... :eek:
judy
20.05.05,08:33
Poľa mňa sa chce len niekto nabaliť.Pozerala som tú firmu čo to zastrešuje v obchodnom registry a poviem Vám mne sa to nezdá... :eek:Podla mna aj suvaha je len o nabaleni sa.
ANYMex
20.05.05,09:32
Reakcia na moju obhajobu:

Zdravím všetkých prispievateľov, veľmi ma mrzí, že som vyvolal takúto búrlivú reakciu na môj príspevok. Ale to bola len taká úvaha na ochranu nás všetkých.

V prvom rade sa chcem ospravedlniť všetkým "starším" účtovníčkam, nebolo to myslené takto a už vôbec to nebola narážka na vek. Len v praxi sú občas situácie, ked niektoré účtovníčky, ktoré niečo robia veľmi dlho, tak to majú zautomatizované a nevedia si vysvetliť, že sa niečo zmenilo.

Samozrejme pri svojej práci účtovníka takisto využívame konzultácie s inými účtovníkmi, účtovníčkami a ľuďmi z iných ekonomických odvetví, ktorých si samozrejme veľmi vážim a ďakujem za ich cenné rady. A takisto aj názory a postrehy kolegov z porady.

Súhlasím s názorom, že certifikácia nič nevyrieši, ale v praxi je mnoho "účtovníkov", ktorý narobia zlé meno profesii, tvária sa ako superúčtovníci. Práve preto by bola vhodná nejaká certifikácia, aj ked tá samozrejme nie je zárukou kvality a podobne. My ju momentálne nemáme, aj ked o nej uvažujeme. Každý klient, ktorý príde kvôli spracovaniu účtovníctva, tak príde na základe referencií a nie kvôli nejakému certifikátu, takže v tomto prípade vôbec nie je potrebný. Zároveň vyznávam názor že dobrému účtovníkovi s praxou sa nevyrovná ani človek s vysokoškolským vzdelaním v danom odbore, či 10 kurzmi účtovníctva, alebo nejakou certifikáciou.

Záverom sa chcem ešte raz ospravedlniť všetkým, ktorých sa to prípadne dotklo, ale nebolo to myslené takto. Všetkým prajem mnoho úspechov v tejto náročnej práci.
NKI
29.06.05,15:44
Nedajú sa všetci účtovníci hádzať do jedného vreca. Poznám vekom staré, ale šikovné, ktoré nemajú problém študovať nové zákony. Poznám vekom mladé účtovníčky, ktoré po skončení VŠ požiadali Súvahu o uznanie skúšok I.stupňa certifikácie , dostali certifikát, ale v živote nedržali v ruke faktúru. Keby dostali do rúk krabicu účtovných dokladov t.j. klasický podnikateľský bordel, tak spáchajú samovraždu, ani nestihnú vrátiť certifikát.Ja si certifikát robím, ale neviem odôvodniť prečo. Snáď sa bojím, že ak to náhodou presadia do zákona ,prídem o prácu . Na druhej strane som bola prinútená naštudovať si veci, ktoré síce s účtovníctvom súvisia, ale vždy som ich prehliadala, lebo som ich v danom momente k svojej práci nepotrebovala. Mohla by som napísať veľa pre a proti certifikátu, lebo aj mňa rozčuľujú niektoré veci okolo skúšok, seminárov , cien. Ale napriek všetkému pokračujem a keď to v zákone nebude - aspoň nezomriem sprostá.
Prosim, nechcete postupit ucebnice z projektu certifikacie I.stupen - za odplatu podobnej optimistke?
Paula
29.06.05,16:08
Vlasti, Zuzka :):):), ďakujem vám za vaše vyjadrenie (prísp.8 a 9), hovoríte mi z duše.
Janca
27.09.05,11:39
Nedá mi, ale musím znova otvoriť nehoráznosť spoločnosti SUVAHA. Určite mi dajú za pravdu tí, ktorí práve v týchto dňoch obdržali ponuku školení od Súvahy. Pre nezainteresovaných len toľko, že to čo v minulosti sa dalo dozvedieť na jednom seminári k jednému predmetu za jeden poplatok, teraz - NOVINKA - jeden predmet rozdelili napr. na 5 tém, samozrejme v 5 dňoch a každý bude stáť v hodnote jedného bývalého, t.j. zárobkový podnik ako .... a potom že študujte a stále sa vzdelávajte.

Z tohoto dôvodu sa obraciam na tie kolegyne, ktoré sa chystajú na nejaký ten seminár pre II. stupeň (neviem čo SÚVAHA chystá na I. stupni, ale predpokladám, že to isté), aby sme sa aj my chytili rozumu, zorganizovali si, že každá pôjde len na jeden deň, aby sme obsiahli celú problematiku a potom si vzájomne vymenili poznámky. Inak nám zostane len samoštúdium, nakoľko ja osobne nemám toľko financií, aby som na 4 predmety po napr. 4 dňoch mohla absolvovať 16 školení po 1.200,-- Sk a k tomu ešte treba pripočítať cestovné, hotel, stravu, nakoľko nie som z Bratislavy.

Kto má záujem nejako si navzájom pomôcť, ozvite sa mi buď cez poradu alebo ss.
Eva99
27.09.05,12:11
:eek: To myslíš vážne??? Oni sa už naozaj zbláznili! Ja som v letnom semestri skončila 1. stupeň a na druhý som sa ešte neprihlásila, momentálne mi to časovo vôbec nevychádza. Myslela som, že sa prihlásim až na ďalší, ale teraz normálne váham... Mimochodom, tí ktorí by mali teraz dostať certifikát: prišla Vám už nejaká pozvánka??? V poslednej pošte od Súvahy písali, že po zaslaní Žiadosti o certifikát spolu s výpisom z registra trestov a zaplatení poplatku ma v priebehu septembra pozvú na dovzdávanie a už tu máme 27. a stále mi nič neprišlo! Ani pozvánka, ani bližšie upresnený termín... :confused:
Janca
27.09.05,12:13
Eva99, ja keď som ho mala dostať, som im napísala, aby mi ho poslali poštou, a úprimne, ak sa mi podarí dorobiť ten II. stupeň, tiež si ho dám poslať, nemám chuť s nimi už viac komunikovať a to len z jedného jediného dôvodu, že na nás zarábajú.
Eva99
27.09.05,12:19
Eva99, ja keď som ho mala dostať, som im napísala, aby mi ho poslali poštou, a úprimne, ak sa mi podarí dorobiť ten II. stupeň, tiež si ho dám poslať, nemám chuť s nimi už viac komunikovať a to len z jedného jediného dôvodu, že na nás zarábajú.
Nebol s tou poštou teda problém? Ja totiž tiež rozmýšľam, že si to dám poslať poštou... Nie som z BA a tiež sa mi veľmi nechce páliť naftu a strácať čas len tak, pre nič za nič... Teda, ak ho vôbec dostanem, keď mi zatiaľ nič neposlali...
Janca
27.09.05,12:24
hoď dotaz cez mail, kedy Ti ho chcú poslať, alebo prečo si tú pozvánku nedostala.
Eva99
27.09.05,12:28
hoď dotaz cez mail, kedy Ti ho chcú poslať, alebo prečo si tú pozvánku nedostala.
Písala som im už v piatok... Povedala som si, že počkám ešte zajtra a keď nič, tak zavolám, ale už ma hnevajú...:mad:
Janca
27.09.05,12:38
Vedenie sa síce zmenilo, ale praktiky im asi zostali. Dúfajme, že sa to zlepší. Snažím sa myslieť pozitívne.
Eva99
27.09.05,12:49
Vedenie sa síce zmenilo, ale praktiky im asi zostali. Dúfajme, že sa to zlepší. Snažím sa myslieť pozitívne.
To je najhoršie, že nám nič iné ani nezostáva... Chcela som sa na to vykašlať už dávnejšie, ale keď tam už človek vrazí nejaké tie korunky, nevzdá sa pred poslednou skúškou... Dúfam, že mi ho dajú, veď ten poplatok za vydanie nie je najmenší a ani ten výpis nie je zadarmo... Zajtra tam zavolám, nech ho aj mne pošlú poštou!Ďakujem!
Pekný deň.
Johanka
27.09.05,13:06
Slávnostné odovzdávanie certifikátov zrušili, budú ich posielať.
Eva99
27.09.05,13:09
Slávnostné odovzdávanie certifikátov zrušili, budú ich posielať.
Ano? A kedy? Takže môžem kľudne čakať, príde mi to domov... Ale mohli dať aspoň vedieť. Ešte v auguste ich chceli odovzdávať...
Johanka
27.09.05,13:12
Kamarátke keď prišla obálka s pozvánkou na seminárei, tak to nezvládla a volala do Súvahy. Dozvedela sa aj takéto informácie.
Eva99
27.09.05,13:17
Kamarátke keď prišla obálka s pozvánkou na seminárei, tak to nezvládla a volala do Súvahy. Dozvedela sa aj takéto informácie.
Aha, tak ďakujem. Takéto informácie by mohli dávať na stránku... No nič, nikto nie je dokanlý.
Prajem pekný zvyšok dňa!
Johanka
29.09.05,07:11
Hľadám pre kamarátku niekoho, kto robí prvý stupeň a bol by ochotný rozdeliť si účasť na seminároch a vymeniť poznámky. Chce ísť na Účto a Právo, ale vie sa prispôsobiť.
Janca
29.09.05,07:39
Johanka, posunula som info tiez cez kamosku na jej kamosku, ktora robi I. stupen, mala by sa jej ozvat cez poradu alebo SS, ale prosim nemiesajme si I.stupen s II. stupnom, lebo tych prispevkov by bolo viac nez dost. Diky
Johanka
29.09.05,07:41
Však na druhý stupeň máme zvlášť tému. K tomu budem písať iba tam :) .
pyton
29.09.05,07:43
Vedenie sa síce zmenilo, ale praktiky im asi zostali. Dúfajme, že sa to zlepší. Snažím sa myslieť pozitívne.:eek: Wou, nevieš prečo? A kto je teraz na čele? /Na ich stránke to nie je./
Janca
29.09.05,07:48
No už tam nie je pán ale pani ...
pyton
29.09.05,08:35
Už som mrkla na orsr /až teraz ma to napadlo;)/, ale tam je len v marci zmena v dozornej rade. Ale ja mám v podvedomí stále Lau.... /EU/ zafixovaného na čele a podľa všetkého tam už dlhšie nie je. Alebo je len nie na čele, neviem.
Gabbi
29.09.05,15:03
Ak by bola možnosť, tak by som sa s niekym dohodla ohľadne seminárov 1.stupňa ako písala Johanka. Pôvodne som chcela ísť tiež na Účto a Právo, ale nedalo sa mi zabezpečiť ubytovanie, tak som sa rozhodla na Právo a Dane.