Zora75
24.07.08,14:16
Dobry den.
Chcem Vas poprosit o radu,ohladom sprcovacieho kuta.Pred piatimi rokmi sme murovali sprchovaci kut.Po styroch rokoch sme si vsimli,ze nam zacina vlhnut stena zvonka z kupelne.zacalo to zospodu,postupne to pokracovalo vyssie a stena zacala plesniviet.Teraz sme sa rozhodli malovat a zaroven vymenit vanicku pod sprchovacim kutom,lebo vodoinstalater povedal,ze je prasknuta.
Spravili sme zas aj nove rozvody,vymenili sme vanicku,okolo vanicky sme dali sparovaciu hmotu,lebo v prvom pripade sme mali silikon a ten aj plesnivel a mysleli sme si,ze dovodom pretekania je aj ten silikon.Presiel necely mesiac a zas nam zacala stena vlhnut.Teraz uz vanicka asi nebude problem.Potrebovala by som radu,ci na tu sparovacku okolo vanicky a keramickeho obkladu na stene,mozme pouzit este nejaku specialnu tesniacu
hmotu,ktora by uz neprepustila vodu.Lebo podla mojho nazoru je ten problem,ze v rohu sprchovacieho kuta stoji po kazdom spchovani voda a v tom rohu to presakuje.Ak sa mylim,prosim Vas opravte ma a budem vdacna
za kazdu radu.
Pekny den.
Zora
chandler
24.07.08,13:24
nemas nejaku fotku ako to vyzera? lebo mi nie je jasne kde tam vlastne ta voda stoji.
Zora75
24.07.08,13:26
Fotku nemam,ale spravim a poslem.
Zatial dakujem.
leonq
24.07.08,14:47
nepises ci to je dom alebo byt, ale to je v zasade jedno

podla mna sa nestava casto ze stena vlhne od sprchovania,

ale pri spravnej priprave sprchoveho kuta by sa mala stena pred aplikaciou kachliciek natriet specialnou vrstvou nepremokavej hmoty, nazov si teraz nespomeniem, ale v stavebninach by mali vediet poradit

natiera sa to vsade tam kde prichadza stena do kontaktu s vodou.

neviem o tom zeby sparovacky boli nepremokave, preto sa pouziva spominana hmota

P.S. tu prasklinu ste videli, alebo ste sa spolahli na to co vam majster povedal?

ale jedna prevda je ze plastove vanicky sa pohybuju pod vahou cloveka a potom moze za ne zatekat,

preto ludia "mojej" vahy by mali pouzivat samonosne keramicke vanicky, su sice drahsie ale nehrozi im pohyb.
Gapo
24.07.08,15:43
nepises ci to je dom alebo byt, ale to je v zasade jedno

podla mna sa nestava casto ze stena vlhne od sprchovania,

ale pri spravnej priprave sprchoveho kuta by sa mala stena pred aplikaciou kachliciek natriet specialnou vrstvou nepremokavej hmoty, nazov si teraz nespomeniem, ale v stavebninach by mali vediet poradit

natiera sa to vsade tam kde prichadza stena do kontaktu s vodou.

neviem o tom zeby sparovacky boli nepremokave, preto sa pouziva spominana hmota

P.S. tu prasklinu ste videli, alebo ste sa spolahli na to co vam majster povedal?

ale jedna prevda je ze plastove vanicky sa pohybuju pod vahou cloveka a potom moze za ne zatekat,

preto ludia "mojej" vahy by mali pouzivat samonosne keramicke vanicky, su sice drahsie ale nehrozi im pohyb.

Nie som úplne presvedčený o tvrdeniach, pretože ako by potom fungovali sprchárne z dlaždičkami prespárované len cementovou spárou. Ale fakt je, že sú náterové hmoty, ktoré sa používajú na odizolovanie vlhkosti. Takto na diaľku sa to úplne presvedčivo nedá poriešiť.
Zora75
24.07.08,15:53
nemas nejaku fotku ako to vyzera? lebo mi nie je jasne kde tam vlastne ta voda stoji.

Ahoj uz mam aj foto. Vnutro sprch. kuta a vonkajsia cast / stena.
Zora75
24.07.08,16:04
Je to byt.Nepisem,ze stena vlhne od sprchovania,ale ze pri kazdom sprchovani zostava voda na vanicke,a ci to nahodou niekde nepresakuje cez to sparovanie.poslala som fotky,pozri si ich,aby si si to vedel lepsie predstavit.Tu povodnu vanicku sme mali plastovu,tu prasklinu sme aj videli,ale nie som si ista,ci to nebola praknuta len glazura.teraz sme kupili tu samonosnu a napriek tomu to nie je v poriadku.Pod obkladacky neviem ci davali
tu specialnu latku,lebo to nam robila firma,ale podla mna asi ano,lebo potom by to presakovalo aj na inych miestach,ako zdola.
Ta voda sa musi niekde zalizovat a ypor je strasne savy,tak aj
malo vody je problem.
chandler
24.07.08,20:01
neviem ci ma zmysel to tam nejako izolovat, skor by bolo lepsie to spravit tak aby tam v tom rohu voda nestala, nejako to spravit aby ta voda stekala hned spat do vane, inac si vzdy najde cestu do steny. nejaky tmel tam dat alebo tak nieco.
leonq
24.07.08,20:03
mne to pripada ako by vam to presakovalo okolo vanicky, ale ked ste ju menili urcite ste nanovo izolovali

este mi napada ci vam tam nepresakuje odpadove potrebie

inak co susedia pod vami,nic sa im neukazuje na strope

podobne dopadla sestra ked museli nanovo izolovat sprchovy kut

presakuja to len na jedne stene alebo aj druhej stene rohu?


co sa tyka sprcharni jasne ze sa to kedysi nepouzivalo ale zase malokedy je na stene tolko vody aby sa to prejavilo a pod podlahy nikto nevidi,
ale skuste si ist pozriet nejaky vysokoskolsky internet starsi ako 15 rokov, kde su sprcharne nad sebou...

urcite pri rekonstrukci kupelky v byte by nater odporucal
charonme
25.07.08,06:42
tu (http://mojdom.zoznam.sk/cl/10061/138275/Vlhkomilne-povrchy) daco pisu o izolovani steny pri sprchovom kute, su tam aj fotky
Zora75
25.07.08,07:20
neviem ci ma zmysel to tam nejako izolovat, skor by bolo lepsie to spravit tak aby tam v tom rohu voda nestala, nejako to spravit aby ta voda stekala hned spat do vane, inac si vzdy najde cestu do steny. nejaky tmel tam dat alebo tak nieco.
ANO,TO BY BOLO NAJLEPSIE,ABY SA TO DALO TAK SPRAVIT,ABY TA VODA HNED STEKALA DO VANICKY,ALE JE TO PROBLEM,LEBO VTOM ROHU JE TAKY
ODKLADACACI PRIESTOR A NA VANICKU SME MUSELI DAT SPADOVANIE PRAVE ZE TAK,ABY VODA STEKALA DO ODTOKU A NESTALA VO VANICKE.CIZE JE VSADENA PRAVE SMEROM K ROHU.KEBY BOL ODTOK NA DRUHEJ STRANE VANICKY,RIESILO BY SA TO OPACNE.KAM SI MYSLEL TMEL? NA TU SPAROVACKU?
Zora75
25.07.08,07:33
mne to pripada ako by vam to presakovalo okolo vanicky, ale ked ste ju menili urcite ste nanovo izolovali

este mi napada ci vam tam nepresakuje odpadove potrebie

inak co susedia pod vami,nic sa im neukazuje na strope

podobne dopadla sestra ked museli nanovo izolovat sprchovy kut

presakuja to len na jedne stene alebo aj druhej stene rohu?


co sa tyka sprcharni jasne ze sa to kedysi nepouzivalo ale zase malokedy je na stene tolko vody aby sa to prejavilo a pod podlahy nikto nevidi,
ale skuste si ist pozriet nejaky vysokoskolsky internet starsi ako 15 rokov, kde su sprcharne nad sebou...

urcite pri rekonstrukci kupelky v byte by nater odporucal
AJ JA SI MYSLIM,ZE TAM BUDE ASI PROBLEM,POTRUBIE NAM MENILI NOVE,DAVAL TAM TAKU HARMONIKU,A TIE KOLENA,NEVIEM AKO SA TO ODBORNE VOLA.VCERA SOM VOLALA AJ TOMU VODAROVI CO TO ROBIL,POVEDAL,ZE MOHLA PRASKNUT AJ TA HARMONIKA.SUSEDIA ZATIAL NEHOVORIA NIC,ZE BY IM PRETEKALO,ALE KED SME VYBRALI TU POVODNU VANICKU,BOLA MOKRA AJ PODLAHA A VODAR POVEDAL,ZE DOBRE ZE SME NEVYTOPILI SUSEDOV.LENZE ONI MAJU ESTE BYT V POVODNOM STAVE S UMAKARTOVIM JADROM A TAM MEDZI STROPOM A UMAKARTOM JE PRIESTOR.TAKZE SI TO MOZNO ESTE NEVSIMLI.PRESAKUJE TO ASI AJ NA DRUHEJ STRANE STENY,ALE TAM TO NEVIDIM,LEBO Z TEJ STRANY MAME NAMONTOVANU KUCHYNSKU LINKU A JE TAM AJ OBKLAD.
littleboy
25.07.08,07:44
Sprchovacia vanicka musi byt osadena tak aby keramicky obklad steny mierne zasahoval ZA okraj vanicky aspon o 10 mm. Potom voda stekajuca po stene nezateka za vanicku ale do nej. Pokial je vanicka len prilozena k stene so zatmelenou sparou tak sa tam voda nakoniec vzdy dostane pretoze pri sprchovani sa plastova vanicka stale hybe a ziadny tmel nedokaze stopercentne preniest take velke zatazenie bez toho aby sa v nom postupne vytvorili trhliny cez ktore voda lahko prejde. To znamena ze uz pri stavbe novej kupelne treba najskor osadit vanicku a az potom obkladat a odporucam pre istotu ak okraj vanicky nie je cista hrana ju aj aspon trochu zasekat do steny.
chandler
25.07.08,08:29
ANO,TO BY BOLO NAJLEPSIE,ABY SA TO DALO TAK SPRAVIT,ABY TA VODA HNED STEKALA DO VANICKY,ALE JE TO PROBLEM,LEBO VTOM ROHU JE TAKY
ODKLADACACI PRIESTOR A NA VANICKU SME MUSELI DAT SPADOVANIE PRAVE ZE TAK,ABY VODA STEKALA DO ODTOKU A NESTALA VO VANICKE.CIZE JE VSADENA PRAVE SMEROM K ROHU.KEBY BOL ODTOK NA DRUHEJ STRANE VANICKY,RIESILO BY SA TO OPACNE.KAM SI MYSLEL TMEL? NA TU SPAROVACKU?

myslel som do celeho toho rohu, ale to by bola asi vela, keby ste mali este kachlicky mohli by ste ich ulozit do tmelu a vyspadovat to do vanicky. nevyzeralo by ti asi nejako super ale lepsie ako ked ma zatekat.
Leila2006
25.07.08,09:17
Sprchovacia vanicka musi byt osadena tak aby keramicky obklad steny mierne zasahoval ZA okraj vanicky aspon o 10 mm. Potom voda stekajuca po stene nezateka za vanicku ale do nej. Pokial je vanicka len prilozena k stene so zatmelenou sparou tak sa tam voda nakoniec vzdy dostane pretoze pri sprchovani sa plastova vanicka stale hybe a ziadny tmel nedokaze stopercentne preniest take velke zatazenie bez toho aby sa v nom postupne vytvorili trhliny cez ktore voda lahko prejde. To znamena ze uz pri stavbe novej kupelne treba najskor osadit vanicku a az potom obkladat a odporucam pre istotu ak okraj vanicky nie je cista hrana ju aj aspon trochu zasekat do steny.

My sme srprchový kút a vaničku pôvodne tiež len priložili ku stene, ale voda nám zatekala poza tesnenie okolo vaničky a hromadila sa pod vaničkou. Dalo sa to tam prácne vyutierať, ale bola to otrava, lebo sme zakaždým museli rozobrať spodok vaničky. Až nakoniec sme to vyriešli vysekaním priestoru do obkladu a okraje vaničky sme zasunuli a zamurovali do steny. Už je to O.K., nezateká. A to sa jednalo o úplne novú kúpelňu, keby sme to boli vedeli, že po pár mesiacoch budeme do toho obkladu musieť sekať, tak sme ju mohli rovno dať do tej steny.
220870
25.07.08,19:44
nepises ci to je dom alebo byt, ale to je v zasade jedno

podla mna sa nestava casto ze stena vlhne od sprchovania,

ale pri spravnej priprave sprchoveho kuta by sa mala stena pred aplikaciou kachliciek natriet specialnou vrstvou nepremokavej hmoty, nazov si teraz nespomeniem, ale v stavebninach by mali vediet poradit

natiera sa to vsade tam kde prichadza stena do kontaktu s vodou.

neviem o tom zeby sparovacky boli nepremokave, preto sa pouziva spominana hmota

P.S. tu prasklinu ste videli, alebo ste sa spolahli na to co vam majster povedal?

ale jedna prevda je ze plastove vanicky sa pohybuju pod vahou cloveka a potom moze za ne zatekat,

preto ludia "mojej" vahy by mali pouzivat samonosne keramicke vanicky, su sice drahsie ale nehrozi im pohyb.
Natierať stenu aby nepresiaka voda ktorá podtečie pod obklad alebo stenu je nezmysel. Aj keby sa to podarilo tak v určitom čase by sa táto medzera naplnila vodou a začala niekam pretekať.Chcel by som upozorniť amatérsky stavitelov že spomenutá nepresiakavá hmota je reklamný ťah spoločnosti ktorá spomenutú hmotu vyrába.A riadne predražený!
leonq
25.07.08,19:52
ja sa rad necham poucit

to znamena ze pokial je poriadne urobeny obklad a srpavne vyskarovany malo by to stacit?
Zora75
26.07.08,15:34
ja sa rad necham poucit

to znamena ze pokial je poriadne urobeny obklad a srpavne vyskarovany malo by to stacit?
Asi nie.Lebo v nasom pripade to nestaci.Pozrite si link,co mi odpisal Charonme,je tam velmi zaujimavi clanok o tom."Postup pri izolovani a obkladani stien vystavenych posobeniu vody".Su tam aj obrazky.Tak takuto izolaciu sme vobec nerobili a absolutne nic nam o tom ani murar nespomenul,ze by sa to tak malo robit.Mozno keby sme hned takto zaizovali,tak by to nepretekalo.
Zora75
26.07.08,15:43
My sme srprchový kút a vaničku pôvodne tiež len priložili ku stene, ale voda nám zatekala poza tesnenie okolo vaničky a hromadila sa pod vaničkou. Dalo sa to tam prácne vyutierať, ale bola to otrava, lebo sme zakaždým museli rozobrať spodok vaničky. Až nakoniec sme to vyriešli vysekaním priestoru do obkladu a okraje vaničky sme zasunuli a zamurovali do steny. Už je to O.K., nezateká. A to sa jednalo o úplne novú kúpelňu, keby sme to boli vedeli, že po pár mesiacoch budeme do toho obkladu musieť sekať, tak sme ju mohli rovno dať do tej steny.
My tu vanicku mame vsadenu do steny,ale neviem kolko milimetrov.Ako ste mali rieseny ten spodok vanicky,ze sa Vam to dalo rozoberat?To nie je zly napad,v pripade ze sa volaco stane,mas hned pristup k trubkam.My to mame z dola zamurovane a keby to velmi tieklo,musime to zas cele rozbit.Inak teraz to budeme musiet tak ci tak cele rozmontovat a zistit kde je problem.
chandler
26.07.08,19:45
Asi nie.Lebo v nasom pripade to nestaci.Pozrite si link,co mi odpisal Charonme,je tam velmi zaujimavi clanok o tom."Postup pri izolovani a obkladani stien vystavenych posobeniu vody".Su tam aj obrazky.Tak takuto izolaciu sme vobec nerobili a absolutne nic nam o tom ani murar nespomenul,ze by sa to tak malo robit.Mozno keby sme hned takto zaizovali,tak by to nepretekalo.

murar vam to nespomenul lebo sa to tak nerobi :) teda bolo by pekne keby sa to tak robilo ale nerobi sa to napriklad aj preto ze vas problem by to nevyriesilo.
u vas je probem pravdepodobne to ze je ta vanicka osadena sikmo - smerom k odtoku. mala by byt rovno. vtedy by voda aj odtekala do odtoku aj by stekala z toho rohu dole. - jedine keby ta vanicka bola uplne zle spravena, ale to sa mi nezda.
to co sa raz za tyzden osprchujete nestaci na to aby voda presla cez kachlicky do steny - teda nie tolko aby to bol problem. jediny problem je ze tam ta voda stoji - to nesmie stat nikdy lebo vzdy pretecie - fakt uuuuuplne vzdy.
Zora75
27.07.08,17:18
murar vam to nespomenul lebo sa to tak nerobi :) teda bolo by pekne keby sa to tak robilo ale nerobi sa to napriklad aj preto ze vas problem by to nevyriesilo.
u vas je probem pravdepodobne to ze je ta vanicka osadena sikmo - smerom k odtoku. mala by byt rovno. vtedy by voda aj odtekala do odtoku aj by stekala z toho rohu dole. - jedine keby ta vanicka bola uplne zle spravena, ale to sa mi nezda.
to co sa raz za tyzden osprchujete nestaci na to aby voda presla cez kachlicky do steny - teda nie tolko aby to bol problem. jediny problem je ze tam ta voda stoji - to nesmie stat nikdy lebo vzdy pretecie - fakt uuuuuplne vzdy.
To nemyslis vazne,ze sa sprchujeme raz za tyzden:confused:.Ty ano?Na buduci tyzden pride vodar,pozrie sa nam na to a budeme o nieco mudrejsi,ci to naozaj preteka len v rohoch,alebo je aj problem v rozvodoch.Dam vediet.A nesprchuj sa len raz za tyzden v tomto teple!To musi byt brut.
Gapo
27.07.08,17:51
leong má správny postreh, ak sú dolu susedia, čo oni, sucho?
Mne sa podľa fotiek zdá, že to môže byť skôr odtok vody, prečo?
Nuž ak zoberiem do úvahy výšku zamokrenia a výšku vaničky, samozrejme to môže byť aj inak, voda je potvora.
Ale na spárovaciu hmotu dostať také farbičky v tube rôzne a sú aj proti plesňové, tými sa to dá zapečatiť
chandler
28.07.08,06:09
To nemyslis vazne,ze sa sprchujeme raz za tyzden:confused:.Ty ano?Na buduci tyzden pride vodar,pozrie sa nam na to a budeme o nieco mudrejsi,ci to naozaj preteka len v rohoch,alebo je aj problem v rozvodoch.Dam vediet.A nesprchuj sa len raz za tyzden v tomto teple!To musi byt brut.

nesmies to brat uplne doslova :) len som tym poukazoval na vlhku prevadzku - nejaku pracovnu alebo umyvacku kde sa tie detaily puzivaju, lebo tam je mokro uplne stale...
v normalnej sprche je mokro tak 1/24 casu, co nie je vela. to som tym chcel povedat. ze je to malo na to aby voda pretiekla, ale ak tam stoji voda 24hodin denne tak to uz problem je.
ak to budete rozoberat tak osadte tu vanicku normalne (aj v pripade ak by bol tentokrat problem v odtoku)
Zora75
28.07.08,09:35
susedia zatial nehovoria nic,lebo oni maju byt v povodnom stave,s umakartovym jadrom.A tom je taky priestor este medzi stropom a umakartom.Takze si zatial nevsimli nic.Moze byt problem aj v odtoku,ta stena je zatial mokra len z dola,ale ta vlhkost sa rychlo siri hore,lebo ypor je velmi savy.Teraz sa tam zatial nesprchujeme,nech ta stena znova vyschne.Kde maju tie farbicky?V stavebninach,alebo vo farby laky?To by som isla pozriet.
Zora75
28.07.08,10:04
nesmies to brat uplne doslova :) len som tym poukazoval na vlhku prevadzku - nejaku pracovnu alebo umyvacku kde sa tie detaily puzivaju, lebo tam je mokro uplne stale...
v normalnej sprche je mokro tak 1/24 casu, co nie je vela. to som tym chcel povedat. ze je to malo na to aby voda pretiekla, ale ak tam stoji voda 24hodin denne tak to uz problem je.
ak to budete rozoberat tak osadte tu vanicku normalne (aj v pripade ak by bol tentokrat problem v odtoku)
Jasne ze to neberiem uplne doslova:).Skusim sa este pozriet v stavebninach,ci nieco nemaju.A pozriem aj tie hydroizolacne hmoty.Ked to uz bude znova rozobrate,nech tam daju aj izolaciu.To rozoberanie si radsej ani nechcem predstavit,uz teraz mam z toho nocnu moru.Urcite sa budu majstri vyhovarat jeden na druheho.
charonme
28.07.08,16:29
na spárovaciu hmotu dostať také farbičky tak to by ma zaujimalo, kde to maju a funguje to?
Gapo
28.07.08,17:52
tak to by ma zaujimalo, kde to maju a funguje to?


Dostať to kúpiť v Baumaxe alebo Hornbachu ja som to mal z firmy MAPEI stálo to okolo 200 Sk, ale pretrel som s tým spáry v celej kúpelni. To z MAPEI sa mi pozdáva najlepšie. V Bratislave je MAPEI na Mierovej.;)
Zora75
28.07.08,18:21
Dostať to kúpiť v Baumaxe alebo Hornbachu ja som to mal z firmy MAPEI stálo to okolo 200 Sk, ale pretrel som s tým spáry v celej kúpelni. To z MAPEI sa mi pozdáva najlepšie. V Bratislave je MAPEI na Mierovej.;)
NO SUPER.TO BY STALO ZA TO, TO VYSKUSAT.AK BY TO POMOHLO,NEMUSELI BY SME TO CELE ZESE ROZOBERAT.A AJ FINANCNE JE TO DOBRE. AKURAT ZAJTRA IDE OTEC DO BLAVY,TAK SA MI NA TO MOZE POZRIET.
bebusyk
28.07.08,22:03
Ahojte "poraďáci". Keď už sme pri sprchovacích kútoch. Budujeme si v dome murovaný sprchovací kút. Žiadna vanička, žiadne dvere, len predelenie tehlovou priečkou do 150cm výšky, odtok "gulička" pekne vyspádovane. Práve sme vo fáze, kedy by sa dalo obkladať obkladačky a pokladať podlahu. Chcem sa vyvarovať práve takému, že mi to bude pretekať cez stenu ako v tomto prípade "zora75" (mimochodom držím palec). Naviac nechcem v budúcnosti búrať a zbíjať. Aaaaaaaaaaale.............. v podobnej téme som sa dočítala, že izolácia proti vode je zbytočná a niekedy aj zlé rozhodnutie. Jeden XYZ mi povedal, že tam nemáme dávať radšej nič, lebo nám opadajú obkladačky, nášľapná časť bude plávať a neviem čo ešte. Máme zakúpenú izoláciu, ktorá je presne určená na tento účel (aspoň podľa výrobcu) a natiera sa pod lepidlo, pod obklad a dlažbu. Ak by som to mala popísať, tak mi to pripomína tekutý asfalt. No a keďže mám na porade Vás, tak pekne prosím o radu. Dať či nedať túto izoláciu. Čomu sa pri murovanom sprchovacom kúte vyvarovať a na čo si dať pozor? Ďakujem vopred za každú radu, či skúsenosť.
Karas Milan
29.07.08,02:14
tehlovou priečkou do 150cm výšky, odtok "gulička" pekne vyspádovane. Chcem sa vyvarovať práve takému, že mi to bude pretekať cez stenu
Máme zakúpenú izoláciu, ktorá je presne určená na tento účel (aspoň podľa výrobcu) a natiera sa pod lepidlo, pod obklad a dlažbu.
Ďakujem vopred za každú radu, či skúsenosť.


Ahoj Bebúšik.

Daj dobré obkladačky a dlažbu (nesmú prepúšťať vlhko).
Dobre priprav podklad (presušený prípadne penetrák)
Do špárovačky primiešaj Duvilax (plastifikátor).
A neboj sa (ani pretekania , ani kuvikov ).

Ka Mil
Milan.Žiška
29.07.08,06:31
V prvom rade skôr ako začneš odstraňvať násladky treba odstrániť príčinu (pri zatekaní vody to platí dvojnásobne).
Ak nebola dodržaná podmienka ošetrenia podkladu v mieste sprchovacieho kúta tekutou/stierkovou hydroizoláciou - samozrejme s presahmi cca 50cm, ( stena, podlaha a kvalitne prepáskované detaily) je tu problém. Podľa toho čo uvádzaš problém nebol len vo vaničke ale zrejme v zapojení. Doporučil by som opakovane vybrať vaničku ( možno formou reklamácie zapojenia) a pred jej novým osadením preizoloval aspoň spodnú časť. Ak voda niekde presakuje v zapojení a stojí pod vaničkou mohla by stíhať vyschnúť ( ak je priesak malý). Steny sú v kontakte s vodou len počas sprchovania a ak aj nebola použitá podkladná HI ( stierková hydroizolácia) škárovacia vododoodpudivá hmota by to mala udržať ( steny ). Ak ju však realizátor nepoužil ( "vodonepriepustnú"), užs tým veľa nenarobíš a asi to budeš musieť dať dole. Nepredpokladám však že to robil až taký diletant a problém bude len v :
1. nesprávne zapojenie odpadového potrubia a následný únik vody do konštrukcie.
2. poruch na zapojení sprchovacej batérie a únik vody za obkladom gravitačne do spodných partií.
Obidva problémy by mal "dobrý" inštalatér zvládnuť, len mu to treba podrobne vysvetliť aby to skontroloval.
Zdlhavejší postup je odstaviť vodu v batérii a kontrolovať vysychanie. Následne naplniť vaničku z uzavretým odtokom a kontrolovať. Posledný krok - sfunkčniť a skontrolovať odpad.

:)Voda je prevít ale bez nej to nejde. Veľa zdaru a pevné nervy.:):)
bebusyk
29.07.08,06:52
Ahoj Bebúšik.

Daj dobré obkladačky a dlažbu (nesmú prepúšťať vlhko).
Dobre priprav podklad (presušený prípadne penetrák)
Do špárovačky primiešaj Duvilax (plastifikátor).
A neboj sa (ani pretekania , ani kuvikov ).

Ka Mil
Ďakujem za radu "Karas Milan". Takže tú zakúpenú izoláciu, ktorá je presne určená na tento účel (aspoň podľa výrobcu) a natiera sa pod lepidlo, pod obklad a dlažbu (je to asi ten spomínaný penetrák) môžem použiť? Čo ty na to?
Zora75
30.07.08,20:28
NO SUPER.TO BY STALO ZA TO, TO VYSKUSAT.AK BY TO POMOHLO,NEMUSELI BY SME TO CELE ZESE ROZOBERAT.A AJ FINANCNE JE TO DOBRE. AKURAT ZAJTRA IDE OTEC DO BLAVY,TAK SA MI NA TO MOZE POZRIET.
No cau.Otec bol vcera v Mapei,nic nekupil,lebo oni su vraj velkosklad,dostal dve telefonne cisla na koho sa ma obratit,vraj su to odbornici.Zatial som tam nevolala,lebo bolo po pracovnej dobe,zajtra skusim.Ale vraj tie farbicky co spominas,nie su proti pretekaniu,je to len proti plesni.
Zora75
31.07.08,15:00
V prvom rade skôr ako začneš odstraňvať násladky treba odstrániť príčinu (pri zatekaní vody to platí dvojnásobne).
Ak nebola dodržaná podmienka ošetrenia podkladu v mieste sprchovacieho kúta tekutou/stierkovou hydroizoláciou - samozrejme s presahmi cca 50cm, ( stena, podlaha a kvalitne prepáskované detaily) je tu problém. Podľa toho čo uvádzaš problém nebol len vo vaničke ale zrejme v zapojení. Doporučil by som opakovane vybrať vaničku ( možno formou reklamácie zapojenia) a pred jej novým osadením preizoloval aspoň spodnú časť. Ak voda niekde presakuje v zapojení a stojí pod vaničkou mohla by stíhať vyschnúť ( ak je priesak malý). Steny sú v kontakte s vodou len počas sprchovania a ak aj nebola použitá podkladná HI ( stierková hydroizolácia) škárovacia vododoodpudivá hmota by to mala udržať ( steny ). Ak ju však realizátor nepoužil ( "vodonepriepustnú"), užs tým veľa nenarobíš a asi to budeš musieť dať dole. Nepredpokladám však že to robil až taký diletant a problém bude len v :
1. nesprávne zapojenie odpadového potrubia a následný únik vody do konštrukcie.
2. poruch na zapojení sprchovacej batérie a únik vody za obkladom gravitačne do spodných partií.
Obidva problémy by mal "dobrý" inštalatér zvládnuť, len mu to treba podrobne vysvetliť aby to skontroloval.
Zdlhavejší postup je odstaviť vodu v batérii a kontrolovať vysychanie. Následne naplniť vaničku z uzavretým odtokom a kontrolovať. Posledný krok - sfunkčniť a skontrolovať odpad.

:)Voda je prevít ale bez nej to nejde. Veľa zdaru a pevné nervy.:):)
Ahoj,v prvom rade dakujem za dobre rady.Ziadna izolacia pravdepodobne nebola pouzita.To ci davali murari pri obkladani steny izolaciu Ti neviem povedat,lebo to uz teraz nezistim,ale myslim si,ze nie,lebo ked sme rozobrali povodnu vanicku,ziadnu sietku co spominas,sme tam nevideli.Sparovacku okolo vanicky sme pouzili obycajnu,lebo o vodeodpudivej som este nepocula.A murar ani vodar nic take nespomenul.Este ma napadlo,ci by sa to nedalo tak riesit,ze vyberieme len tu sparovacku a dame tam tu vodoodpudivu.Stena uz vyschla,lebo hned ako som si to vsimla,sme kut prestali pouzivat.
Zora75
31.07.08,15:08
Ďakujem za radu "Karas Milan". Takže tú zakúpenú izoláciu, ktorá je presne určená na tento účel (aspoň podľa výrobcu) a natiera sa pod lepidlo, pod obklad a dlažbu (je to asi ten spomínaný penetrák) môžem použiť? Čo ty na to?
Ahoj,ja by som Ti tiez poradila,aby ste pouzili hydroizolacne materialy a pasky.Hlavne po nasej skusenosti.je to nocna mora,keby som to vedela pred piatimi rokmi,ze taketo volaco existuje,urcite by som lipla na tom,aby to spravili.Ale nam to prerabala firma,a my ako laici sme sa do toho nemiesali.Vsak oni su odbornici na to.To sme mysleli a tak sme aj dopadli.:mad:
Milan.Žiška
31.07.08,17:27
"Zora75", netrúfam si povedať či je vyberanie škárovačky najšťastnejšie riešenie, ale prečo to neskúsiť. Technicky vzaté všetky škárovacie hmoty sú vlastne vodo riepustné ale kvalitné ( a hlavne tie drahšie) majú vo svojom technickom liste preverenie skúškou priepustnosti vody z veľmi nízkymi hodnotami, teda " vodonepriepustné" a to navyše nie sú v trvalom styku s vodou. Hlavne pri vyberaní slabú škárovačku " vyrýpeš veľmi ľahko, tie kvalitnejšie držia až ... Detail styku s vaničkou by som osobne riešil MS polymérovým tmelom prípadne silikónom ( nižšia životnosť, má tendenciu plesnivieť aj keď je deklarovný ako protiplesňový atď... Hlavne by som sa pozrel na tie rozvody, aby som sa nemusel k tomu vracať keď to všetko pretmelím a zaškárujem.

Veľa šťastia pri práci. Veď keby to bolo také jednoduché ani by nás to nebavilo.:)
Zora75
02.08.08,16:17
"Zora75", netrúfam si povedať či je vyberanie škárovačky najšťastnejšie riešenie, ale prečo to neskúsiť. Technicky vzaté všetky škárovacie hmoty sú vlastne vodo riepustné ale kvalitné ( a hlavne tie drahšie) majú vo svojom technickom liste preverenie skúškou priepustnosti vody z veľmi nízkymi hodnotami, teda " vodonepriepustné" a to navyše nie sú v trvalom styku s vodou. Hlavne pri vyberaní slabú škárovačku " vyrýpeš veľmi ľahko, tie kvalitnejšie držia až ... Detail styku s vaničkou by som osobne riešil MS polymérovým tmelom prípadne silikónom ( nižšia životnosť, má tendenciu plesnivieť aj keď je deklarovný ako protiplesňový atď... Hlavne by som sa pozrel na tie rozvody, aby som sa nemusel k tomu vracať keď to všetko pretmelím a zaškárujem.

Veľa šťastia pri práci. Veď keby to bolo také jednoduché ani by nás to nebavilo.:)
No to mas pravdu.Ale uz by som bola naozaj strasne,rada,aby sa to tentokrat urobilo poriadne a nemuseli sme si to zas zopakovat.
Buduci tyzden cakam vodara,ale bohuzial ten ktory to robil sa mi na to vykaslal,aj sa slubil,ale cely tyzden neprisiel.Vsak samozrejme,ked ma riesit reklamaciu.Takze sme zavolali druheho.Zatial sa k tomu neviem viac vyjadrit,ozvem sa ked to rozoberieme a zistime,odkial to tecie.
Dakujem za uzitocne rady.Zatial ahoj
Gapo
05.08.08,14:57
No cau.Otec bol vcera v Mapei,nic nekupil,lebo oni su vraj velkosklad,dostal dve telefonne cisla na koho sa ma obratit,vraj su to odbornici.Zatial som tam nevolala,lebo bolo po pracovnej dobe,zajtra skusim.Ale vraj tie farbicky co spominas,nie su proti pretekaniu,je to len proti plesni.

Ja som to kúpil na okrasu, ale po dvojnásobnej aplikácii, je tam vytvorený hladký film, ktorý je absolutne nesavý, čo viac som mohol chcieť. Ak nájdem fľaštičku, odfotím a dám ju sem aby bolo jasné ako to vyzerá,, ale neviem či ju ešte mám.:confused:
bex
07.08.08,19:15
Ahoj. Ak mozem poradit tak na stenu pod obkladacky treba aplikovat hmotu tzv. TEKUTA LEPENKA. A na tento material sa mozu znova nalepit obkladacky. Urcite to funguje. Cafko
Milan.Žiška
08.08.08,11:42
To je síce pravda "bex", ale ťažko sa to rieši bez toho aby išli dlaždice dole.
bebusyk
11.08.08,09:58
Počula som, že je dostať niečo ako lak, čo natrieš na škárovaciu hmotu alebo to do nej zmiešaš a nemáš problém s nasávaním vody, alebo s vypadávaním škárovky. Je to pravda, či si ma len niekto chcel podať? V kúpeľni, by sa to dosť hodilo aj keď tam je už aj tá tekutá lepenka. Alebo tam stačí len ten duvilax do tej škárovky?
Zora75
12.08.08,17:16
To je síce pravda "bex", ale ťažko sa to rieši bez toho aby išli dlaždice dole.
No to je pravda.
Este stale neviem nic nove,lebo sem neviem dotiahnut ani vodara ani murara,co to robili.Pockam este jeden,dva dni.
Zora75
01.09.08,19:42
Ahoj vsetci.
Konecne sme zistili pricinu presakovania.Tecie to pomedzi sparovacku okolo
vanicky.Zatial sme ani nerozoberali celu vanicku,len sa vybralo par obkladaciek spod vanicky a ked sme pustili vodu,krasne bolo vidiet kvapky,jak
to preteka.Zatial to nebudeme cele rozoberat,skusime este pouzit tesniace listy na tie okraje a kym je rozobraty ten spodok,tak to odskusat,ci to bude nadalej prepustat,alebo to bude tesnit.Mozno si usetrime robotu a peniaze,za pokus to stoji.:)
bebusyk
02.09.08,09:11
Ahoj vsetci.
Konecne sme zistili pricinu presakovania.Tecie to pomedzi sparovacku okolo
vanicky.Zatial sme ani nerozoberali celu vanicku,len sa vybralo par obkladaciek spod vanicky a ked sme pustili vodu,krasne bolo vidiet kvapky,jak
to preteka.Zatial to nebudeme cele rozoberat,skusime este pouzit tesniace listy na tie okraje a kym je rozobraty ten spodok,tak to odskusat,ci to bude nadalej prepustat,alebo to bude tesnit.Mozno si usetrime robotu a peniaze,za pokus to stoji.:)
gratulujem k nalezu:) a drzim palec
Martin Mocko
02.09.08,09:41
Ahoj vsetci.
Konecne sme zistili pricinu presakovania.Tecie to pomedzi sparovacku okolo
vanicky.Zatial sme ani nerozoberali celu vanicku,len sa vybralo par obkladaciek spod vanicky a ked sme pustili vodu,krasne bolo vidiet kvapky,jak
to preteka.Zatial to nebudeme cele rozoberat,skusime este pouzit tesniace listy na tie okraje a kym je rozobraty ten spodok,tak to odskusat,ci to bude nadalej prepustat,alebo to bude tesnit.Mozno si usetrime robotu a peniaze,za pokus to stoji.:)


Moji rodicia mali presne taky isty problem. Museli sme celu vanicku vybrat. Ked sme ju lepili so silikonom, dal som tam takmer 2 tuby silikonu. Drzala uplne perfektne. Ale medzi vanickou a stenou sa casom urobila skara, kadial tiekla voda pod vanicku. Tam bolo vybranych zopar obkladaciek koli odpadu..a tadial tu vodu stena nasavala. Ked pojdem k rodicom tak to odfotim a prilepim sem foto. Museli sme vanicku odtrhnut a teraz sa susi cela stena.

Ta prasklina vznikla tak, ze podlaha nie je 100% rovna. A pri sprchovani ked sa niekto postavil do vanicky, ta sa mierne zdeformovala a silikon sa odtrhol od steny.
misomiso
02.09.08,10:20
Mne tu uz pomaly kazda tema pripomina nejaky zazitok :). Pred par rokmi som prenajimal byt jednej americkej rodine. Vznikol tam navlas podobny problem, ako ten, ktory je predmetom tejto temy. Lenze ta najomnicka ma zavolala az vtedy, ked uz bola premocena cela stena medzi kupelnou a chodbou, a opadavala z nej omietka. Ked som sa jej pytal, preco ma nezavolala skor povedala, ze si myslela, ze stenu ocikava ich pes. :)

Najvacsi for je ale v tom, ze oni mali fenku. :):) No na americanov len tak niekto nema...
Zora75
04.09.08,13:33
gratulujem k nalezu:) a drzim palec
dakujeme pekne,dufam ze ta lista bude stacit.Dam vediet.
Zora75
04.09.08,13:37
Moji rodicia mali presne taky isty problem. Museli sme celu vanicku vybrat. Ked sme ju lepili so silikonom, dal som tam takmer 2 tuby silikonu. Drzala uplne perfektne. Ale medzi vanickou a stenou sa casom urobila skara, kadial tiekla voda pod vanicku. Tam bolo vybranych zopar obkladaciek koli odpadu..a tadial tu vodu stena nasavala. Ked pojdem k rodicom tak to odfotim a prilepim sem foto. Museli sme vanicku odtrhnut a teraz sa susi cela stena.

Ta prasklina vznikla tak, ze podlaha nie je 100% rovna. A pri sprchovani ked sa niekto postavil do vanicky, ta sa mierne zdeformovala a silikon sa odtrhol od steny.
Ten silikon nie je podla mna trvacny,lebo aj pri cisteni sa odlupuje a casom sa tam naozaj vzdy najde nejaka medzierka.My sme prvy krat mali tiez len silikon a tieklo to.Teraz je tam sparovacka a tiez to tecie.Zato chceme vyskusat tu tesniacu listu.
Zora75
04.09.08,13:45
Mne tu uz pomaly kazda tema pripomina nejaky zazitok :). Pred par rokmi som prenajimal byt jednej americkej rodine. Vznikol tam navlas podobny problem, ako ten, ktory je predmetom tejto temy. Lenze ta najomnicka ma zavolala az vtedy, ked uz bola premocena cela stena medzi kupelnou a chodbou, a opadavala z nej omietka. Ked som sa jej pytal, preco ma nezavolala skor povedala, ze si myslela, ze stenu ocikava ich pes. :)

Najvacsi for je ale v tom, ze oni mali fenku. :):) No na americanov len tak niekto nema...
No tak to tu este nebolo.:DMy sice psa nemame,ale mame dve male deti.
Mozno tam chodia pisat oni:)