z.j
24.07.08,14:17
Zdravím.

Pri rekonštrukcii domu sme sa nevyhli zmenám, ktoré sa týkajú dvier a rôznych otvorov. Väčšinou sú tie otvory v nenosných stenách. Pri murovaní sa budú používať klasické "malé" tehly plánovali sme použiť keramické priečky. Neskôr však budú použité posuvné dvere, kde dverové kovania budú navŕtané do prekladov, či už z dola alebo z boku. Moje otázky. Ako ovplyvnia stabilitu a bezpečnosť prekladov tie navŕtané (počítam 4-6) diery? Dá sa vôbec do prekladov vŕtať?
Čítal som niekde, že keramické predklady nie sú samonosné, a ako predklad začnú "fungovať", keď sa domuruje tlaková zóna. Čo to znamená? Preklad bude prekladom vtedy, keď sa domuruje celá stena? Tiež píšu, že ich treba podoprieť, kým nevyzrie malta (cca. mesiac).



Ďakujem.
chandler
24.07.08,13:18
tiez neviem co tym chceli povedat a kde si to cital, ale asi to nebolo ohladom keramickych nosnikoch v prieckach.
da sa do nich vrtat - nejake mensie diery a nie vela - ale je v nich vystuz tak nie cez nu.
z.j
24.07.08,20:29
tiez neviem co tym chceli povedat a kde si to cital, ale asi to nebolo ohladom keramickych nosnikoch v prieckach.
da sa do nich vrtat - nejake mensie diery a nie vela - ale je v nich vystuz tak nie cez nu.

Čítal som to tu:
http://www.antar.sk/DaB/matatech-pdf/Chyby%20pri%20zhot%20prekladov.pdf
chandler
25.07.08,05:40
dakujem za informaciu, som si pozrel ich prospekty konecne :) to s tou tlakovou zonou je pekna blbost, ten nosnik s tehlami nebude nikdy spoluposobit, strasne si vymyslaju :)
v skutocnosti je to tak ze keramicky preklad ma jedinu ulohu, preniest ten jeden rad tehiel co je nad nim. potom vyssie je ZB veniec alebo doska, ktory tvori vlastne skutocny preklad nad otvorom.
a podstojkovat treba ten keramicky preto, ze kym zatvrdne veniec alebo doska nad nim tak by neudrzal betonovu zmes.

tak ci tak vrtat sa da - s mierou
leonq
25.07.08,09:02
nie som sice stavbar ano fyzik, ale s prekladmi opatrne, ak maju plnit svoju funkciu

bolo by dobre si precitat technicke listy, ktore su dostupne na internete vyrobcu, kde je popisane ako ich treba ulozit atd...

pokial viem preklady sa mozu rezat, nesmu sa sekat, o vrtani neviem.

pri murovani ich treba podlozit pokial nevytvrdne malta nad nimi, pretoze sa mozu prehnut

ale je tiez rozdiel ci sa ako sa davaju preklady do novostavby a ako napriklad pri rekonstrukcii

ja som dal preklady vsade kde sa dalo :) som troska praoidny...
z.j
25.07.08,10:12
Ďakujem za odpovede.

Pokúsim nasmerovať debatu aj do iných rovín, možno Vás napadne ešte niečo, alebo ma vyvediete z omylu.

Keďže celá problematika vznikla kvôli kovaniam na posuvné dvere, nebolo by jednoduchšie použiť hrubšiu(?) profilovú oceľ, a na to už murovať ďalšie rady tehál. Cez to by sa už dalo vŕtať. Ďalšia možnosť je kombinovať oceľ a preklad.
Ďalšia moja otázka: ako by sa dalo upevniť tie kovania, keď nie vrtaním a priskrutkovaním?

Vďaka.
chandler
25.07.08,10:43
ano, dat dve ocelove Lka je riesenie.
220870
25.07.08,19:07
Ja ti to napíšem polopatisticky. ak bude ako preklad nad dverným otvorom 1000 mm v priečke obyčajná doska 25 mm tak absolútne bez problémov udrží klasickú tehlu 250 mm. Väčšie tvárnice 250x75 x 500 v priečkach nepotrebujú preklady.Projektanti ich tam dávajú len preto aby predražili stavbu z čoho majú samozrejme love.Toto ale neplatí pri rekonštrukciách.Ale úplne všetko závisí od podmienok a konkrétnej stavby.Ja tam vždy aspoň pre istotu dám L profil 30 mm x 30 mm.
chandler
25.07.08,20:11
Ja ti to napíšem polopatisticky. ak bude ako preklad nad dverným otvorom 1000 mm v priečke obyčajná doska 25 mm tak absolútne bez problémov udrží klasickú tehlu 250 mm. Väčšie tvárnice 250x75 x 500 v priečkach nepotrebujú preklady.Projektanti ich tam dávajú len preto aby predražili stavbu z čoho majú samozrejme love.Toto ale neplatí pri rekonštrukciách.Ale úplne všetko závisí od podmienok a konkrétnej stavby.Ja tam vždy aspoň pre istotu dám L profil 30 mm x 30 mm.

troska poopravim projektanti sa nesnazia predrazit stavbu lebo z toho love nemaju :) ale ak by tam preklad nedali a zacalo nieco praskat tak by bolo okamzite jasne kto je na vine - projektant lebo tam nedal preklad - takze musia robit podla normy.