janica.sk
24.07.08,15:13
Akym sposobom sa da pracovat na slovenskú zivnost v zahranici,konkretne potrebujem informacie o praci na zivnost v Nemecku?A aj akym sposobom na zivnost v Rakusku?Je praca na slovenskú zivnost nejako obmedzena casovo,dni,mesiace,atd.,treba vyplnat nejake formulare na Slovensku alebo v Nemecku a v Rakusku?Alebo,co k tomu vlastne treba.Dakujem.
martina2907
01.08.08,09:58
Tiez sa o to zaujimam, neviem presne o aku zivnost mas zaujem, ale ja o zivnost pre opatrovatelky. Taktiez neviem, ci nemecku alebo slovensku zivnost. Pri "rozhodeni sieti" v tejto oblasti som dostala odpovede: 1, zivnost na Slovensku + E101 alebo ak ju na Slovensku nemam a som v DE, tak zivnost v DE....
rickman
01.08.08,11:19
Grafiku a webdesign mozes predsa robit pre nemcov a rakusanov aj odtialto, nie? :)
Filip Glasa
01.08.08,18:41
čokoľvek môžete robiť na slovenský ŽL, alebo inú formu podnikania aj v celej EU. Obmedzenia sa týkajú len zamestnancov a nie podnikateľov. Rozhodne si tam netreba otvárať novú živnosť. Možno len v nejakých špecifických prípadoch, keď je potrebná aj licencia, koncesia a podobne.
292
17.08.08,14:51
Pracujem na zivnost v Nemecku ako opatrovatelka.Zivnost je zalozena na SK, tak isto na Sk platim aj socialne, zdravotne a dane.Colnym kontrolam na dialnici-aj to sa stava, ze zastavia cely bus-sa preukazujem prelozenym zivnostenskym listom.Pokial si pamätam, pocet odpracovanych dni v De by nemal prekrocit 183, potom sa treba prihlasovat na Nem. uradoch.... Rakusko ma teraz specificke podmienky prace opatrovateliek na zivnost.
brunko4
21.08.08,15:33
Pracujem na zivnost v Nemecku ako opatrovatelka.Zivnost je zalozena na SK, tak isto na Sk platim aj socialne, zdravotne a dane.Colnym kontrolam na dialnici-aj to sa stava, ze zastavia cely bus-sa preukazujem prelozenym zivnostenskym listom.Pokial si pamätam, pocet odpracovanych dni v De by nemal prekrocit 183, potom sa treba prihlasovat na Nem. uradoch.... Rakusko ma teraz specificke podmienky prace opatrovateliek na zivnost.
Kde sa dajú pozrieť rakúske podmienky?
Filip Glasa
21.08.08,15:48
špeciálne podmienky pre živnostníčky by sa dali obísť založením s.r.o.
rrtrash
24.09.10,09:31
to by sa teda nedalo, je to uplne naopak :-)
ten clovek co robi pracu, by potom musel byt zamestnancom tej s.r.o. a vztahovalo by sa neho radovo viac obmedzeni ako na zivnostnika.
Gabhus
02.10.10,03:59
Poradil by niekto, ako pracovať v Rakúsku na živnosť SK - údržbár, niečo ako domovník. Sú ešte nejaké obmedzenia? Viem o podmienkach spred cca 2 rokov, ale neviem, či sa niečo menilo. Treba sa v Rakúsku niekde prihlasovať? Myslím cudzineckú políciu alebo poisťovne atď. Jednalo by sa o prácu na cca 2-3 mesiace, možno menej. Vopred ďakujeme.:)
rrtrash
20.10.10,17:21
problem je, ak sa budu vykonavat stavbarske prace, vtedy sa to oficialne vobec neda, je to na hrane a do 05/2011 to moze byt povazovane za nelegalne ba dokonca trestny cin.
Dolezita je zmluva s odberatelom ale rozhodujuce je, ako cinnost naozaj prebieha. Dotycny musi fungovat ako firma, najlepsie keby robil aspon pre 2 odberatelov. Musi si vyziadat na SK dan. urade certifikat o danovej rezidencii v SR a na socialnej poistovni formular E101, tieto doklady musi mat so sebou. Zmluva musi byt na urcite obdobie par mesiacov, nesmie byt na neurcito a nesmie byt viac ako rok.
Je potrebne si udrziavat preukazatelnu adresu pobytu na SK.
Myslim, ze po pricestovani by mal ist na evidenciu obyvatelstva, zobrat zmluvu o poskytnuti byvania alebo najomnu zmluvu kde dotycny byva v Rakusku a nahlasit sa, ale moja skusenost je z Nemecka, v Rakusku sa to moze mierne lisit ale nie principialne.
rrtrash
20.10.10,17:24
a uradne prelozeny zivnostak samozrejme...
Gabhus
21.10.10,04:23
Ďakujem, už je v Rakúsku, živnosť má, formulár zo SP tiež, dohoda s odberateľom je na "hausmeister". Stavebné práce nerobí, je tam také "dievča pre všetko" - natrieť plot, vypratať pivnice, poupratovať dvor a záhradu, orezať stromy, niečo malé opraviť a pod. Mne sa zdá skôr ako domovník - údržbár v ubytovacom centre, bude tam najdlhšie do decembra, takže hádam neporuší nič.
Ďakujem za rady, pomohli.:)
bungos2
27.02.11,07:15
Neviem ako v Nemecku, ale v Rakúsku potrebujete od tohto roku potvrdené tlačivo U70 o tom, že ste podnikateľ. Toto tlačivo je v nemčine a musí byť potvrdené na príslušnom daňovom úrade registrovaného daňovníka. Na to aby vám toto tlačivo potvrdili, potrebujete jeho úradný preklad do slovenčiny. Pri každej práci treba mať toto potvrdené tlačivo u seba a v prípade kontroly sa treba týmto tlačivom preukázať. Prajem veľa pracovných úspechov.
Indeed
28.02.11,07:46
Ani doterz nebol žiaden problém z tým aby slovenský živnostník pracoval v nemecku, či v rakúsku

robilo sa to tak,že živnostník pracoval, cez nejakého sprostredkovateľa,trebars cez nemeckú pracovnú agenturu v ktorej bola osoba hovoriaca česky alebo slovensky.

nevyhnutým v tomto prípade bol formulár E-101 , ktorý dokladoval vysporiadané odvodové povinnosti živnostníka voči SR.

Treba však počítať z tým , že aj zárobok v tomto prípade bude trochu obmedzený avšak ďaleko-ďaleko lepší ako na Slovensku,vzhĺadom na skutočnosť,že ho bude vyplácať spomínaná prac.agentura.

Tiež treba spomenuť, že bez znalosti jazyka je veľmi ťažko možné aby slovenský živnostník sa uplatnil na trhu sám za seba.
rrtrash
06.03.11,06:46
RE: praca cez pracovnu agenturu
toto bolo vyslovne nelegalne, mozna bola zakazka na konkretne dielo, ale uplne na hrane zakona a zo strany nemeckych uradov casto posudzovana ako cierna praca s trestnopravnym dopadom pre vsetkych zucastnenych a vysokou pokutou (treba pocitat s celkovymi vydavkami do 10 000 EUR)
gabinel
25.03.11,02:16
Je to všetko pekné, čo tu bolo povedané, ale to najhlavnejšie je dostať povolenie tzv. Mitteilung od ministerstva hospodárstva. Tie E-101 a zmluvy na dielo sú sa samozrejmá vec. A, ŽE NIE JE OBMEDZENIE PODNIKANIA V RAKÚSKU??? Ja som v AT už tretí rok, a rakúšania stále vymýšľajú niečo, ako obmedziť cudzích živnostníkov.

A ešte otázka? Čo je to tá U70-ka, bolo to tu spomínané. Ďakujem
nadsme
17.05.11,12:27
Národná agentúra pre rozvoj malého a stredného podnikania Vás v rámci iniciatívy Enterprise Europe Network pozýva na Konzultačný deň Rakúsko (26. mája 2011) a Konzultačný deň Česko (9. júna 2011), kde získate odpovede na otázky týkajúce sa cezhraničného poskytovania služieb a vysielania pracovníkov do Rakúska a Česka. Viac informácie o bezplatných podujatiach nájdete na webovej stránke agentúry.
lily1983
26.10.11,10:17
Dobrý deň. Viete mi niekto pradit prosím vás s určením legislatívy? manzel pracoval na živnost v rakusku od sepr. 10, a teraz chce pracovat ako slov. živnostník pre slovensku firmu ako vyslany pracovník na dobu určitu. chcela by som vediet, ak má pobyt v at, plati tam odvody a sme tam aj ja aj malá poistené tak pod aku legisatívu spadá. ide totiž o to, ze rakusku živnost na toto povolenie mu nedaju, a tak chceme ist touto cestou. cakame na rodinne pridavky uz rok, a chceme platit nadalej odvody v rakusku. dakujem pekne za pomoc. L.
rock25
18.12.12,15:37
dobry den,
prosim Vas, ma niekto skusenosti s pracou v rakusku - co sa tyka schnellimbissu? da sa pracovat na slovensku zivnost ci musim mat rakusku? Ake su podmienky co sa tyka predaja potravin - schnelimbiss ??? vie niekto helfnut?
ciderko
04.02.13,08:59
Dobrý den, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosť s prácou na slovenský žl, montážne práce, pre slovenskú sro, alebo slovenského živnostníka v nemecku, alebo rakúsku. Ide o krátkodobú zmluvu o dielo napr. na 3 týždne, A1 vybavená, vlastné náradie, pracujem pre viacerých odberateľov, aj na sk aj v eu. Preložený žl do nemčiny, viete mi niekto poradiť, či niečo porušujem, ohľadom čiernej práce.
ďakujem