zpaul
24.07.08,17:01
Viete mi niekto poradiť ako vedie účtovníctvo v príspevkovej organizácii? Jedná sa o telovýchovu , ktorú dotuje obec a dostáva aj 2% dani z príjmu. Treba viesť v jednoduchom účtovníctve? Treba viesť zvlášť aj pokladničnú knihu? A k dokladom vypisujem aj príjmový pokl. doklad? Pri výdaji môžem spojiť aj viacej pokladničných bločkov a k nim urobiť jeden výdavkový doklad?
Anežob
28.07.08,10:17
Ak ste zriadený ako príspevková organizácia a zriaďovateľom je obec, tak potom zriaďovateľ by vám mal metodicky pomôcť. Požiadajte o to. Takáto organizácia vedie podvojné účtovníctvo a všetko čo k tomu patrí. Všetky pravidlá, ktoré hovoria o tomto spôsobe účtovania nájdete v zákone o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. Pre vás budú záväzné postupy účtovania, ktoré sú ustanovené „ Opatrením MF SR zo dňa 8.8.2007 č. MF/16786/2007-31 - sú súčasťou zákona o účtovníctve, čiže vyhľadajte si ich v zbierke zákonov. Ďalej je pre vás dôležitý zákon o rozpočtových pravidlách č. 523/2004 Z.z. a 583/2004 Z.z. V týchto zákonoch sa dozviete o spôsobe hospodárenia príspevkových organizácií o tom aké fondy tvorí takáto organizácia, ďalej tu nájdete popísané práva a povinnosti, ktorými sa treba riadiť...
Uvádzate, že dostávate aj 2% daň. No túto daň príspevkové organizácie nemôžu dostávať. Zistite si presne aký ste druh organizácie, lebo takúto daň môžu dostávať len združenia, nadácie a obdobné organizácie. Vy ako telovýchova nie ste náhodou združenie ? Potom by to menilo situáciu a môžete viesť jednoduché účtovníctvo.
Lucinka23
22.08.08,17:12
Ja tiež účtujem telovýchovu, sme samostatný subjekt, dotovaný obcou a inými podnikateľmi, vedieme jednoduché účtovníctvo a pomocné knihy (záväzky, korešpondencia, a iné v prípade potreby). Vediem peňažný denník, kde evidujem príjmy a výdavky v hotovosti a príjmy a výdavky na bankovom účte. Vypisujem VPD a PPD súhrnne t.z. ak je v jednom dni viacej operácií, dám to na jeden VPD resp. PPD, rozúčtujem si to až v peňažnom denníku do viacerých riadkov, aby som mala jednoduchšie na konci štvrťrokov robiť prehľady o čerpaní, ktoré poskytujeme k nahliadnutiu podnikateľom a predstaviteľom obce. Výplaty rozhodcom robím ku vždy na konci mesiaca t.z. iba jeden zápas v PD a k VPD prikladám výplatnú listinu, kde mám od každého potvrdené podpisom prijatie sumy. V prípade, ak by ste chceli vedieť viac kľudne napíšte.
Lucia
Lucinka23
22.08.08,17:18
Účtujem tiež TJ, vediem peňažný denník, knihu záväzkov. VPD vypisujem za každý deň podľa dátumov na dokladoch, na jeden VPD dám aj viacej dokladov, potom si samostatne rozúčtujem v denníku.
Lucinka23
22.08.08,17:29
sorry za zdvojený príspevok
Lubica12
24.08.08,04:44
Lucinka, akú postupnosť by si zvolila v tomto prípade?
Som FO poskytujúca sociálne služby, riadne registrovaná ako poskytovateľ na VUC-ke. Mám zamestnancov. Môžem ich zaradiť podľa zákona o vykonávaní práce vo verejnom záujme? Môžem naďalej účtovať v JU? Na uvedenú činnosť dostávam príspevok z VUC. Moje príjmy sú oslobodené od od registrácie na DPH ?
Lucinka23
24.08.08,10:12
Lucinka, akú postupnosť by si zvolila v tomto prípade?
Som FO poskytujúca sociálne služby, riadne registrovaná ako poskytovateľ na VUC-ke. Mám zamestnancov. Môžem ich zaradiť podľa zákona o vykonávaní práce vo verejnom záujme? Môžem naďalej účtovať v JU? Na uvedenú činnosť dostávam príspevok z VUC. Moje príjmy sú oslobodené od od registrácie na DPH ?
Lubica tu je citát z postupov účtovania v JU:

Základné ustanovenia
§ 1

Týmto opatrením sa ustanovujú podrobnostio postupoch účtovania pre
a) fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazujú svoje výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov
na účely zistenia základu dane z príjmov,
b) podnikateľov, ktorí účtujú v sústave jednoduchého účtovníctva podľa osobitného predpisu1)

takže si aj ty FO, tak účtuješ v JU. Zase zákon dani z pridanej hodnoty hovorí:


Registračná povinnosť
§ 4
Na začiatok

(1) Zdaniteľná osoba, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň v tuzemsku, a ak nemá takéto miesto, ale má bydlisko v tuzemsku alebo sa v tuzemsku obvykle zdržiava, a ktorá dosiahla za najviac 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov obrat 1 500 000 Sk, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň. Zdaniteľná osoba je povinná podať žiadosť o registráciu pre daň do 20. dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po mesiaci, v ktorom dosiahla obrat podľa prvej vety.

takže podľa tohto ste povinná podať žiadosť o registráciu až keď dosiahnete obrat 1500000 za 12 mesiacov, ktoré idú po sebe.

S tým zamestnávaním vôbec neviem, nevyznám sa v tejto personálnej oblasti až tak, ale podľa môjho laického názoru sa nemôžu zaradiť podľa Vami uvedeného zákona. Ale radšej skúste položiť túto otázku v nejakej inej téme, navrhovala by som Mzdové účtovníctvo, personalistika, odvody.

Dúfam, že som Vám aspoň trochu pomohla.

Lucia
Lucida
17.06.10,15:10
čo rozhoduje o tom či príspevková organizácia účtuje v podvojnom alebo v jednoduchom?
ide o múzeum.

ďakujem.
Anežob
23.06.10,04:19
čo rozhoduje o tom či príspevková organizácia účtuje v podvojnom alebo v jednoduchom?
ide o múzeum.

ďakujem.
Zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov, konkrétne :

§ 9
Účtovné sústavy

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur

Príspevková org. mohla v minulosti účtovať v sústave jednoduchého účtovíctva keď príjmy nepresiahli 500 000 Sk, ale v aktuálnom znení som to už nenašla, čiže záväzné je podvojné účtovníctvo už aj pre príspevkové organizácie.
Monika C.
23.06.10,04:37
Lucinka, akú postupnosť by si zvolila v tomto prípade?
Som FO poskytujúca sociálne služby, riadne registrovaná ako poskytovateľ na VUC-ke. Mám zamestnancov. Môžem ich zaradiť podľa zákona o vykonávaní práce vo verejnom záujme? Môžem naďalej účtovať v JU? Na uvedenú činnosť dostávam príspevok z VUC. Moje príjmy sú oslobodené od od registrácie na DPH ?


Ľubica tak isto poskytujeme sociálne služby síce sme obč. združenie a veľku sumu dostávame od VÚC - vediem jednoduché účtovníctvo a zamestnanci sú aj na prac. zmluvu aj na dohodu o VP.
Lucida
23.06.10,05:28
Zákon o účtovníctve č. 431/2002 Z.z. v znení neskorších predpisov, konkrétne :

§ 9
Účtovné sústavy

(1) Účtovná jednotka je povinná účtovať v sústave podvojného účtovníctva s výnimkou podľa odseku 2.

(2) V sústave jednoduchého účtovníctva môže účtovať

a) podnikateľ, ktorému to umožňuje osobitný predpis, 16)
b) fyzická osoba [§ 1 ods. 1 písm. a) bod 3],
c) občianske združenie, ich organizačné zložky, ktoré majú právnu subjektivitu, organizačné zložky Matice slovenskej, ktoré majú právnu subjektivitu, združenia právnických osôb, spoločenstvá vlastníkov bytov a nebytových priestorov, neinvestičné fondy, poľovnícke organizácie a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne prospešné služby; ak nepodnikajú a ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur,
d) cirkev a náboženská spoločnosť, ich orgány a cirkevné inštitúcie, ktoré majú právnu subjektivitu; ak nepodnikajú,
e) pozemkové spoločenstvá, ak ich príjmy nedosiahli v predchádzajúcom účtovnom období 200 000 eur

Príspevková org. mohla v minulosti účtovať v sústave jednoduchého účtovíctva keď príjmy nepresiahli 500 000 Sk, ale v aktuálnom znení som to už nenašla, čiže záväzné je podvojné účtovníctvo už aj pre príspevkové organizácie.
dakujem pekne za info!

prosim neviete mi tiez poradiť nejaké účtovné postupy kde by som nasla?
Anežob
23.06.10,09:44
Účtovné postupy zverejňuje Ministersto financií SR :
Opatrenie MF SR č. MF/16786/2007-31 uverejnené vo FS č.9/2007.
Novely postupov uverejnené vo FS č. 13/2008 a FS č. 15/2009.

weby :

www.finance.gov.sk
www.zakon.sk
www.zbierka.sk
...
Samop
12.05.11,10:36
Hladame externu uctovnu firmu na vedenie uctovnictva statnej prispevkovej organizacie v Bratislave. Ak mi viete niekoho dat na niekoho dobru referenciu, budem rad. Vopred dakujem.
Zužu
25.05.12,17:06
Prosím o radu ako účtovať dar - umelecké dielo na základe zmluvy o darovaní v príspevkovej organizácii. Jedná sa o účtovný prípad v diplomovej práci. ďakujem