Edea
24.07.08,18:33
Zdravim,
velmi pekne prosim o pomoc pri rieseni mojho chaosu, ktory nastal v mojom "financnom zivote", ked som sa zamestnala, ale zaroven pokracujem v dennom studiu na VS...

Pracujem na autorsku zmuvu- moj priemerny mesacny plat bez 2% ktore mi stahuju do LITY je priblizne 15 000sk. Za rok 2008 by to teda malo byt 180 000. V socialnej poistovni mi povedali ze sa nemozem prihlasit na SZCO, kedze som za rok 2007 nepodavala danove priznanie ( nevyznam sa tak verim ) takze si neplatim do zdravotnej poistovne nic. Zaroven som studentkou VS denneho studia. Cize za mna nieco plati stat. Co vlastne budem platit v dalsom roku? Dan 19% ? Do zdravotky 14%? Odratavam si nejakych 40 % ? Podavam vlastne rocne zuctovanie? Co je vymeriavaci zaklad ( snazila som sa to pochopit na cudzich prikladoch ale nepodarilo sa . Som z toho celeho zmatena- tieto veci do zivota nas na vyske nikto neuci...:-/ Nasa ekonomka v praci mi tvrdi ze SZCO je pre mna vyhodne... ale ako sa nahlasit, ked na urade ma nechcu ? a preco je to vyhodnejsie? Mozem pracovat ako brigadnik, ked mam take prijmy ( myslim tym nahradit autorsku zmluvu ) ?
Za odpovede vopred dakujem !
Jozef Mihál
24.07.08,17:33
Okamžite choďte do Vašej zdravotnej poisťovne (ZP) a prihláste sa ako SZČO.

Znamená to, že:
- počas roka 2008 nebudete do ZP platiť nič, žiadne tzv. preddavky, tie za Vás ako študentku denného štúdia VŠ platí štát
- po skončení roka 2008 budete v ZP podávať ročné zúčtovanie poistného (RZZP) za rok 2008, tlačivo bude B, ale vyplníte ho s tým, že ste poistenec štátu - pri brutto príjme - honorári - okolo 180000 Sk Vám vyjde pri správnom vyplnení tlačiva nulové poistné, čiže nebudete musieť na základe RZZP do ZP nič doplácať.

Ak by ste sa v ZP neprihlásili ako SZČO, museli by ste po skočení roka 2008 tak či tak podávať RZZP a vyšlo by Vám poistné 14% z brutto príjmu.

Do Sociálnej poisťovne (SP) sa neprihlasujete, na účely zákona o sociálnom poistení sa nepovažujete za SZČO, žiadne poistné do SP neplatíte ani platiť nebudete.

Po skončení roka 2008 budete musieť podať na daňovom úrade daňové priznanie (typ B). V ňom si vypočítate daň z dosiahnutého príjmu. Od príjmu si budete môcť odpočítať tzv. paušálne výdavky vo výške 40% brutto príjmu a nezdaniteľnú časť na daňovníka vo výške 98496 Sk, čiže ak vôbec budete platiť daň, bude to pomerne malá suma.

Na záver - pracovať na autorskú zmluvu je vo Vašej situácií to najlepšie, čo môžete urobiť. Len sa nezabudnite prihlásiť v ZP ako SZČO.
Edea
25.07.08,09:01
Dakujem velmi velmi pekne za zrozumitelnu odpoved !!!
bea
06.09.08,08:54
Ak je môj syn študent denného štúdia, má už 26 rokov a jeho štúdium prekračuje obvyklú dĺžku, tak už za neho štát neplatí poistné. Má príjmy z autorských honorárov. Myslím si, že pre neho ale už neplatí, že keď sa prihlási do ZP ako SZČO, nemusí platiť poistné?
Jozef Mihál
06.09.08,09:52
Neplatí, vyššie uvedené info sa týka študentov, za ktorých štát platí zdravotné poistenie.

Ak je v postavení samoplatiteľa, tak by sa mal prihlásiť ako SZČO vtedy, ak jeho brutto príjem z honorárov je mesačne v priemere vyšší ako minimálna mzda. Dôvod - ako samoplatiteľ platí poistné z brutto honorárov, ako SZČO len zo základu dane deleno 2,14, najmenej však z minimálnej mzdy.
bea
09.09.08,08:47
Ďakujem, tak som si to aj myslela, ale syn dostal od kamaráta podľa mňa nesprávnu informáciu, že nebude nič platiť.