amoo
24.07.08,20:12
Ako postupovat ak mi sused nechce podpisat Vyjadrenie vlastnikov susedných nehnutelnosti? Napriek tomu že dodržim vzdialenost podorisu drobnej stavby od suseda 2m, dakujem
januli
24.07.08,19:12
a ako to odvôvodnil ten dobrý sused?

mohli by mu prekážať jedine okná. a keď je dodržaný odstup, tak nemusí byť podpísané vyjadrenie - mrknite sa na stavebný zákon. my sme stavali tiež v blízkosti a stavebný úrad nežiadal vyjadrenie suseda. nie vždy musí byť.....
Marína
24.07.08,19:17
amoo
25.07.08,15:29
Proste sused ma chce dostat s mojou drobnou stavbou chatka 6x4m cim dalej od jeho plota, ja sa zase chcem podla zakona dostat cim blizsie k plotu ako mi to zakon uklada podorisne min. 2m. Okna cahtky na jeho strane nebudu vobec.
Majnovsie chce aby mu starosta obce vydal potvrdenie ze 2m je zo zakona s tym aby pripadne mohol napadnut starostu. Sused nechce uz ani komunikovat, citim sa jak blbec. Dokonca som zistil ze niekedy v minulosti posunul svoju hranicu pozemku na moju stranu 1m co je cca 40m2. mam na to svedkov ale kto sa bude teraz tahat po sudoch. dakujem
NInive
25.07.08,19:42
Tie 2 metre stačia, máš oporu aj v stavebnom zákone. Túto záležitosť by som už neriešila so susedom, ale s príslušným stavebným úradom, OU....
Stavbu môže pozdržať, nie jej zabrániť.
Ale to, že si posunul hranicu, lebo ten a ten povedal, tak toto neobstojí. Daj si urobiť vytyčovák. My sme ním získali z jednej strany 1,6m a z druhej 1,8m......Ale musíš byť pripravený aj na to, že je to dobre, alebo ty si u niekoho.
Aj ja mám podobného suseda, ktorý na mňa reval, že na tom pozemku (mojom) NIKDY nepostavím a už mám stavené. Dodržali sme 2 m a stavený úrad ho slušne poslal do.............................
legolas
27.07.08,04:35
Ako postupovat ak mi sused nechce podpisat Vyjadrenie vlastnikov susedných nehnutelnosti? Napriek tomu že dodržim vzdialenost podorisu drobnej stavby od suseda 2m, dakujem

Pokiaľ viem, tak o týchto veciach predsa už rozhoduje a dáva povolenia OÚ, takže obrať sa na starostu a jeho povinnosťou je tento spor doriešiť.
wagner
27.07.08,08:25
Drobná stavba je stavba, ku ktorej sa sused nezvykne vyjadrovať a toto ani stavebný úrad nevyžaduje. Pokiaľ sú problémy, tak stavebný úrad zvykne zvolať stavebné konanie k uvedenej drobnej stavbe. Súhlas suseda sa zvykne vyžadovať vtedy, keď je drobná stavba takmer na hranici pozemkov, alebo pokiaľ sa to týka stavby oplotenia a jeho výstavbou sa zasiahne do pozemku suseda. Aspoň u nás je taký zvyk. Vzdialenosť stavieb rieši vyhláška 532/2002 Zz o umiestnení stavieb
§ 6
Odstupy stavieb


(1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia.

(2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel.

(3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m.

(4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3.

(5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny.

(6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby.

(7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny.
amoo
27.07.08,10:17
Takze podla Vyhlasky Min.Ziv.Prostr.SR
532/2002Z.z. z 8.jula 2002 paragraf 6, bod3a7
Je to stale platne?
Vypliva ze ak Vystupujuca cast budovy teda strecha mojej cahtky?
nebude mat presah viac ako 1,5m od steny chatky,
mozem ist z mojou chatkou dokonca este blizsie k susedovi ako so uvazoval,
Ja som povodne uvazoval 2 m od strechy ale podla toho co je v
532/2002Z.z. bod7 je minim. 2m od mojej steny k hranici suseda!?
Neviem vobec preco mi starosta na drobnu stavbu dal tlacivo s kolonkou vyadrenie vlastnikov susednych nehnutelnosti zeby interny obecny predpis?
(zo susedom je tazka rec chce 3m)
wagner
27.07.08,18:49
Teda mne nie je známe o tlačive na drobnú stavbu s kolonkou na súhlas suseda. Na OcÚ bol asi niekto múdry. Sused nie je povinný dať stanovisko na tlačivo, keď nesúhlasí. Obec je potom povinná zvolať stavebné konanie a postupovať v zmysle stavebného zákona a citovanej vyhlášky. Bežne sa na drobnú stavbu súhlas suseda vôbec nevyžaduje.
wagner
27.07.08,18:50
Citovaná vyhláška je stále platná, pozri si na www.jaspi.gov.sk (http://www.jaspi.gov.sk) v kolonke predpisy. Odtiaľ som to skopírovala.
amoo
02.08.08,07:20
Tato informacia mi velmi pomohla wagner dakujem dakujem.
Je tam ze:
minim odstup 2m pokial presah napr strecha neprekracuje 1,5m
sora2
11.03.09,18:05
Prosím Vás poraďte mi, sused chce kopať na hranici pozemkov prípojku na kanalizáciu, musím mu to umožniť ? Zatiaľ som sa k tomu nevyjadrila, ale veľmi sa mi mu to nechce umožniť lebo jeho správanie voči mne a mojej rodine nie je na požadovanej úrovni.
Ďakujem
amoo
13.03.09,11:14
Je to minimalne drobna stavba cize mal by mat vase vyadrenie ak tam nemate plot urobte si pripojku obaja.
Preco si ale netaha pripojku cez svoj pozemok ved kanal sa zasype nebude to vidiet iba zeby mu nevychadzal spad?
Ide o to ci vasu ochotu oceni a v buducnosti vam vijde v ustrety on v podobnej zalezitosti co si nejak osetrite aby to nezaprel (Mohol by to byt aj zaciatok lepsich vztahov)
Miloš Mičega - CIMOM TN
13.03.09,17:43
Ako postupovat ak mi sused nechce podpisat Vyjadrenie vlastnikov susedných nehnutelnosti? Napriek tomu že dodržim vzdialenost podorisu drobnej stavby od suseda 2m, dakujem

Kto takú volovinu požaduje. Ak sa nestavá (nezasahuje) stavbou na susedný pozemok tak neni o čom.

Už som dal x príspevkov k tejto téme :

Pozri si príspevok č. 3 na mojej téme :
http://www.porada.sk/t101034-skusim-poradit-v-stavebnej-legislative.html

CIMOM
dzuso4
24.11.09,17:40
Prosim Vas poradte mi ,sused si postavil pristresok pre 2 auta a dostal sa svojou stavbou lepsie povadane az po nas stauplat domu na 2 cm od muru a nemal ani patricne povolenie len od staropstky ale to plati len pre drobnu stavbu ktora je do 25 m Stvorcovych a ta ma vyse 30 m a tak mal mat povolenie obvodneho uradu a to samozrejme nemal po nasej staznosti zastavili stavbu ale tym sa to neskoncilo nakolko to on ma postavene a aj zakrite a tak teraz ho to uz netrapi ale nam bude vlhnut stena domu a sneh tam z tej strechy bude oprety o stenu,a on si tvrdi ze stavia na svojom a my podla geometrickeho planu je stauplat sucastou a teraz sa iba plazit ked budeme chciet opravovat stauplat ved to je nemyslitelne mam aj fotku a bolo toi publikovane aj v liptovskych novinach a nic sa nedeje a stavebny urad je tam asi na paradu,suste mi poradit,co dalej dakujem
buchač
25.11.09,11:45
Prosim Vas poradte mi ,sused si postavil pristresok pre 2 auta a dostal sa svojou stavbou lepsie povadane az po nas stauplat domu na 2 cm od muru a nemal ani patricne povolenie len od staropstky ale to plati len pre drobnu stavbu ktora je do 25 m Stvorcovych a ta ma vyse 30 m a tak mal mat povolenie obvodneho uradu a to samozrejme nemal po nasej staznosti zastavili stavbu ale tym sa to neskoncilo nakolko to on ma postavene a aj zakrite a tak teraz ho to uz netrapi ale nam bude vlhnut stena domu a sneh tam z tej strechy bude oprety o stenu,a on si tvrdi ze stavia na svojom a my podla geometrickeho planu je stauplat sucastou a teraz sa iba plazit ked budeme chciet opravovat stauplat ved to je nemyslitelne mam aj fotku a bolo toi publikovane aj v liptovskych novinach a nic sa nedeje a stavebny urad je tam asi na paradu,suste mi poradit,co dalej dakujem

Podľa fotiek , hm , zlatý to človek - sused ....do rúk a na hlavu sa mu vys... a tri dni k vode nepustiť....
" Dobrý " sused na nezaplatenie , lepší ako rodina....
Biť ako žito je málo ...
STEVO1111
20.03.14,16:31
Ahojte, ja chcem upozorniť na nasledovné: staval som altánok 6x3 m a pretože mám zlé vzťahy so susedmi, pýtal som sa u nás v Žiline na odstupy a súhlas susedov. Na stavebnom odbore mi povedali nasledovné: PRI DROBNÝCH STAVBÁCH NIE JE POTREBNÉ DODRŽAŤ STAVEBNÉ ODSTUPY, TIE SA TÝKAJÚ LEN STAVIEB REALIZOVANÝCH NA ZÁKLADE STAVEBNÉHO POVOLENIA !!! Aj v stavebnom zákone sa predsa hovorí o odstupe rodinných domov. Jednoducho ak som uviedol, že pri realizácii drobnej stavby nebudem využívať susedný pozemok, vydali mi stanovisko (http://www.porada.sk/stanovisko#__AUTOKW) NEMÁ NÁMIETKY bez akéhokoľvek súhlasu susedov a to sa môj altánok nachádza priamo na hranici pozemkov. Jediné čo uviedli, že drobná stavba (http://www.porada.sk/stavba#__AUTOKW) nesmie nijakou časťou zasahovať do susediaceho pozemku a strecha má byť spádovaná na moju stranu. Preto som prekvapený, že sa tu tieto odstupy pri drobných stavbách uvádzajú.