majac
21.04.05,14:39
Dobrý deň, dnes som tu 1.krát a vo firme 2.deň.Potrebovala by som prosím Vás poradiť.Mám asi takýto problém:
Dodanie tovaru do Nemecka.Nemecky odberateľ je registrovaný ako platca DPH v Nemecku.
Faktúru mali vystavenú takto:
Deň vystavenia 31.3.2005
Dátum dodania:31.3.
Tovar odišiel ale pokazilo sa auto tak sa to prekladalo atď.Nemci si prebrali tovar vo firme až 4.4.2005.Máme to potvrdené na dodacom liste aj CMR.Teraz chcú po mne aby som im prerobila Fa kde bude datum dodania 4.4.2005.Môžem to tak urobiť?Ale čo potom ja kedy dám tuto faktúru do DP DPH teraz v apríli za marec alebo až maji za apríl?Mám v tom nejasnosti preto lebo vystavenie faktúry predbieha dodanie tovaru.(fa potom bude vystavená 31.3.2005 a dodanie tovaru 4.4.2005)Prosím o pomoc.Vopred vám pekne dakujem.
tibor
21.04.05,13:25
neviem koľko máš faktúr, či už máš aj nejaké po tom období vystavené a či Ti systém dovolí- ak nie - vystavil by som proste novú a bral ju komplet do apríla.

ale ak sa nedá - vystavil by som dobropis na tú pôvodnú Fa a pridal komentár v interných dokladoch a odôvodnil to všetko + popis nehody a podobne a vystavil som novú s požadovanými údajmi pre Nemcov...
majac
21.04.05,13:55
neviem koľko máš faktúr, či už máš aj nejaké po tom období vystavené a či Ti systém dovolí- ak nie - vystavil by som proste novú a bral ju komplet do apríla.

ale ak sa nedá - vystavil by som dobropis na tú pôvodnú Fa a pridal komentár v interných dokladoch a odôvodnil to všetko + popis nehody a podobne a vystavil som novú s požadovanými údajmi pre Nemcov...Práveže mi nedovolí systém opraviť tu Fa.Ja by som to potrebovala poriešiť trochu jednoduchšie.Vysvetluj Nemcom nejaký dobropis a prečo a aj tak to v živote nepochopia a budú trvať na svojom.Ale aj tak ďakujem za ochotu.Skúste mi ešte niekto poradiť-prosím,
ADA
21.04.05,15:08
Zaujímavé na tom všetkom je, že ja obchodujem s Nemcami.

Oni mi pošlú tovar prepravnou spoločnosťou na Slovensko a v deň prevzatia tovaru prepravnou spoločnosťou vystavia aj faktúru. Pokiaľ je to na konci mesiaca tovar mi príde až začiatkom nasledujúceho.
S tým predsa nič neurobím. Ja ich neotravujem o prerobenie dátumu na faktúre, tak nechápeč prečo oni otravujú teba.

Prosím poraďte aj mne či mám aj ja otravovať v Nemecku a nútiť ich vystaviť faktúru s dátumom, kedy príde tovar na Slovensko?
majac
21.04.05,16:05
Zaujímavé na tom všetkom je, že ja obchodujem s Nemcami.

Oni mi pošlú tovar prepravnou spoločnosťou na Slovensko a v deň prevzatia tovaru prepravnou spoločnosťou vystavia aj faktúru. Pokiaľ je to na konci mesiaca tovar mi príde až začiatkom nasledujúceho.
S tým predsa nič neurobím. Ja ich neotravujem o prerobenie dátumu na faktúre, tak nechápeč prečo oni otravujú teba.

Prosím poraďte aj mne či mám aj ja otravovať v Nemecku a nútiť ich vystaviť faktúru s dátumom, kedy príde tovar na Slovensko?Veď ani mňa by nič takéto čo sa týka zmeny dátumov na Fa nenapadlo keby sa neozvali.Vystavili sme doklad odoslali aj s tovarom a pre mna bol deň zdanitel. plnenia deŃ vystavenia a bodka a...Pokiaľ to máš všetko v poriadku nekomplikuj si zbytočne robotu.Asi tak.
Ak sa možem spýtať keď to máš na prelome mesiacov tak to samozdaniš (aký používaš kurz) a kedy si uplatňuješ odpočítanie dane - Kedy ti vystavili faktúru alebo kedy ti došiel tovar. Ja uplatňujem kedy mi došiel tovar.Ak sa mýlim tak ma oprav.
ondrejvla
21.04.05,17:03
Práveže mi nedovolí systém opraviť tu Fa.Ja by som to potrebovala poriešiť trochu jednoduchšie.Vysvetluj Nemcom nejaký dobropis a prečo a aj tak to v živote nepochopia a budú trvať na svojom.Ale aj tak ďakujem za ochotu.Skúste mi ešte niekto poradiť-prosím,Keď ti nedovolí systém opraviť dátum na fa, tak ju vymaž a vystav s tým istým číslom novú a dátum zdaniteľného plnenia daj aký má byť. A nemožno sa spojiť so správcom systému, ako by sa to dalo najlepšie opraviť? Skús hot-line.
Vlasta
JanaSys
22.04.05,05:27
Ahojte. A nie je pri odovzdaní tovaru prepravnej spoločnosti, miestom dodania tovaru miesto, kde sa preprava tovaru začína? Skontroluj si dodaciu podmienku. Ak právo nakladať s tovarom ako prechádza na nemeckú firmu odovzdaním prepravcovi, tak je deň dodania deň tohto odovzdania - podmienka EXW (zo závodu alebo tak nejako, väčšinou keď robí prepravu kupujúci), ak všetky riziká znášate až po okamih, kedy to preberie nemecká firma, tak je to ten deň (väčšinou keď dopravu robí predávajúci). Právo nakladať s tovarom ako vlastník neznamená, že prešlo vlastnícke právo ale len dotyčný má rovnaké práva. Tá dodacia podmienka má veľký význam, niekde na CMR musí byť uvedená. Bližšie detaily ale neviem.
Ak majú ale podľa ich zákona povinnosť odviesť daň v mesiaci dodania ale nárok na odpočet, až keď im prišla FA, tak to je ten dôvod, prečo chcú prerobiť FA.
KVAKO
22.04.05,07:17
Myslím, že práve v tom je ten problém, že samozdanenie prebieha podľa dátumov. Poviem to na príklade: my nakupujeme u Čechov a častokrát je to na prelome mesiacov preto kvôli kurzovaniu a uplatneniu DPH máme dohodu, že nám vystavujú faktúry s dátumom dodania a vystavenia zhodným a okamžite nám faktúru faxujú aby sa aj dátum prijatia faktúry zhodoval, tým pádom nemusím používať na účely dane z príjmov iný kurz ako pre účely DPH a DPH si môžem uplatniť aj na vstupe a na výstupe v rovnakom období. Predpokladám, že práve tento problém sa snažia vaši odberatelia obísť.
JanaSys
22.04.05,07:20
Presne, a keďže je na CMR dátum z apríla, nemôžu tvrdiť, že ju dostali v marci.
ADA
22.04.05,07:21
Veď ani mňa by nič takéto čo sa týka zmeny dátumov na Fa nenapadlo keby sa neozvali.Vystavili sme doklad odoslali aj s tovarom a pre mna bol deň zdanitel. plnenia deŃ vystavenia a bodka a...Pokiaľ to máš všetko v poriadku nekomplikuj si zbytočne robotu.Asi tak.
Ak sa možem spýtať keď to máš na prelome mesiacov tak to samozdaniš (aký používaš kurz) a kedy si uplatňuješ odpočítanie dane - Kedy ti vystavili faktúru alebo kedy ti došiel tovar. Ja uplatňujem kedy mi došiel tovar.Ak sa mýlim tak ma oprav.
Pokiaľ mám prelom mesiacov postupujem nasledovne. Dátum kurz prepočtu DPH je shodný s dátumom vystavenia faktúry, t.j. že DPH prechádza do mesiaca v ktorom ju dodávateľ vystavil a dátum kurzu záväzku je zhodný s dňom prijatia tovaru. Pozerala som totiž hlásenky na INTRASTAT a oni používajú na prepočet tiež dátum vystavenia dodávateľskej faktúry a tým kurzom je to hlásené na štatistický úrad. Dúfam, že je to správne.
Martinka99
23.04.05,12:10
Pokiaľ mám prelom mesiacov postupujem nasledovne. Dátum kurz prepočtu DPH je shodný s dátumom vystavenia faktúry, t.j. že DPH prechádza do mesiaca v ktorom ju dodávateľ vystavil a dátum kurzu záväzku je zhodný s dňom prijatia tovaru. Pozerala som totiž hlásenky na INTRASTAT a oni používajú na prepočet tiež dátum vystavenia dodávateľskej faktúry a tým kurzom je to hlásené na štatistický úrad. Dúfam, že je to správne.

Súhlasím s Adou,robím to presne takto.