mamullienka
25.07.08,06:34
Dobrý deň,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť, či na stavbu rodinného domu vhodnejšie použiť klasickú tehlu, alebo radšej Ypor?
Ďakujem.
iriska
25.07.08,04:59
čo rozumieš pod pojmom klasická tehla?
chandler
25.07.08,05:32
podla svetovych odbornikov a profesorov navyznamnejsich slovenskych univerzit, ale hlavne podla mna :) je najlepsia tehla - nezateplena.
vyhoda yporu je v tom, ze je lahky - pouziva sa pri nadstavbach, a lahko sa s nim stavia - pouziva sa na svojpomocnu vystavbu. ale inac vsetko hovori za tehlu. myslim ze pouzit ypor len preto ze sa z neho lahko stavia nie je dobry dovod, treba si uvedomi ze dom je na 300 rokov takze tyzden roboty navyse nehra rolu.
charonme
25.07.08,05:49
preco nezateplena? este by som pochopil keby si bol proti polystyrenu kvoli dychaniu, ale mineralna vlna a pod. dychaju. A ak ti ide o vlhkost/rosny bod v/pod zateplenim tak to iste budes mat aj v tehle bez zateplenia, nie? rad sa necham poucit.
chandler
25.07.08,06:00
ja nie som ten profesor tak to neviem :) predpokladam ze je to kvoli tomu ze aj v tej vlne sa moze drzat voda tym to ma nepriaznivy vplyv na murivo. napr. mineralna vlna nema taku zivotnost ako murivo a predpokladam ze casom na neho neposobi dobre.
obcasna kondenzacia vody v murive (nezateplenom) nevadi lebo sa zase dostane von, ale ked tam je to zateplenie tak sa dostane medzi neho a murivo asi... ale neviem neskumal som to, nema to zmysel, ludia aj tak budu na domy lepit polystyren nech su vyskumy akekolvek :)

hovori sa, ze obvodova stena by nemala byt zateplena a ked uz je tak mineralnou vlnou.
jojkoz
25.07.08,07:22
...HOVORI SA ... :D - kedysi sa hovorilo so Sovietskym zvazom navecne casy ....

Vonkajsia stena moze byt bez problemov zateplena hocicim co dobre izoluje. Ci vata ci EPS a kludne aj vakuove panely (keby neboli take drahe).

Dychanie stien ? - co to preboha je ? Oni dychaju ? a kolko potrebuju kyslika ? ..... :D

Priepustnost steny je NANIC - vacsinou sa hovori o vlhkosti a pod. - Viete kolko prepusti taka nezateplena stena ?
AZ okolo 4 % vlhkosti - tak to uz hej. :D

Na odstranenie vlhkosti z domu sa pouzivaju okna ! alebo nutene vetranie ( prip. s rekuperaciou).

Je jedno z coho budes stavat - dolezitejsia je celkova skladba steny.

Idealny pripad je ked vnutorna strana akumuluje teplo a ma nizky tepelny odpor a vonkajsia strana ma vysoky tepelny odpor.
Potom su nizke tepelne straty a pri spravnom vetrani nehrozia ani plesne a pod.

Cize laickejsie povedane - tenka nosna cast a hruba izolacia. V tomto smere ma navrch tehla ( aj ked viem si predstavit kludne aj YTONG - zalezi na statike) - v tom ze je pevnejsia a ma vacsiu akumulaciu.
Cize povedze 25 cm tehly a na to 20-25 cm EPS. (je to lepsie z tepelneho hladiska a dokonca aj cenoveho - oproti hrubej tehle ci ytongu)

A vymenu vzduchu si strazit oknamy alebo nutenym vetranim a nie sa slepo spoliehat na 4% co prejdu cez stenu :D
Zoltán Kovács
25.07.08,07:32
Asi za posledné dva dni nám vyskočila vlhkosť v dome až na 70%. Bežná vlkosť je okolo 45-55%. Napriek tomu, že máme nonstop otvorené vetračky (niekedy aj prievan je). A cez deň okná dokorán. Neviem si to vysvetliť. Má niekto na to vysvetlenie? Ďakujem.
jojkoz
25.07.08,08:00
Asi za posledné dva dni nám vyskočila vlhkosť v dome až na 70%. Bežná vlkosť je okolo 45-55%. Napriek tomu, že máme nonstop otvorené vetračky (niekedy aj prievan je). A cez deň okná dokorán. Neviem si to vysvetliť. Má niekto na to vysvetlenie? Ďakujem.

Vysoka vlhkost vonku - u mna to iste.
V lete to nieje problem - lebo na tvorbu plesni ( v resp. kondenz vody) je vysoka teplota.
Zoltán Kovács
25.07.08,08:13
Vysoka vlhkost vonku - u mna to iste.
V lete to nieje problem - lebo na tvorbu plesni ( v resp. kondenz vody) je vysoka teplota.

Vďaka. Som kľudnejší.
chandler
25.07.08,08:23
jojkoz:
hovori sa medzi odbornikmi :)
"dychanie stien" je o tom ze sa vlhkost moze zo steny dostat bez problemov, von. asi by ta nenapadlo obalit cely dom do igelitu, ze? :)
ale trapit sa tym nemusis, nikto netvrdi ze zateplovat sa nema, ma to vyhody na usetrenej energii ale ma to aj negativny vplyv na murivo - nezateplene murivo vydrzi 100rokov bez problemov.... zateplene? uvidime o 90 rokov :) alebo ovela skor.

sucinitele difuzneho odporu su μ tehly = 9-10, μ pórobetónu = 6-9, μ vápenných omietok = 9-11 a vápenno-cementových = 14-19. Na porovnanie μ polystyrénu = 40-67

takze davat na dom polystyren asi nema velku logiku
nelly1810
25.07.08,08:38
dobrý den.tak otázku vlhkosti riešim asi 2 roky ale nebývam v dome ale bloku je tehlový ale kedže mám obývačku a spalňu na severnej strane skúste si posediet jaka fajna kosa je u mna ale hlavne v zime,v lete ked sa vyhreje blok, je super.používam elektr.ohrievač cenovo zatiaľ o.k. ale ide o tú vlhkosť vonku -ked je vlhko von je vlhko dnu a keď je teplo tak je všetko ok.a ani plesne neotravujú.ide o to že treba severnú časť zatepliť ale správca mi tvrdí že len jedna strana sa nedá zatepliť,zatiaľ nemám čas to zisťovať ale počula som že to nieje pravda a čakám na návrh jeden architektky či je to možné a potom sa do toho pustím.
chandler
25.07.08,08:44
da sa zateplit aj jedna strana
jojkoz
25.07.08,09:07
jojkoz:
hovori sa medzi odbornikmi :)
"dychanie stien" je o tom ze sa vlhkost moze zo steny dostat bez problemov, von. asi by ta nenapadlo obalit cely dom do igelitu, ze? :)
ale trapit sa tym nemusis, nikto netvrdi ze zateplovat sa nema, ma to vyhody na usetrenej energii ale ma to aj negativny vplyv na murivo - nezateplene murivo vydrzi 100rokov bez problemov.... zateplene? uvidime o 90 rokov :) alebo ovela skor.

sucinitele difuzneho odporu su μ tehly = 9-10, μ pórobetónu = 6-9, μ vápenných omietok = 9-11 a vápenno-cementových = 14-19. Na porovnanie μ polystyrénu = 40-67

takze davat na dom polystyren asi nema velku logiku

LOGIKU ? - ono by skor chcelo trochu uvazovat aj o fyzike.

Keby igelit dobre izoloval - tak ho nevaham pouzit ;)

Medzi akymi odbornikmy sa to hovori ? - velmi rad by som si pozrel nejaku odbornu studiu.

Preco by sa malo murivo vysusovat smerom von ? A od coho sa ma vlastne vysusovat ?
Co myslis co sa stane ked je vonku vacsia vlhkost ako vnutry ? Ktorym smerom bude postupovat ?

Ja si to murivo kludne necham vyschnut dovnutra (aj ked neviem od coho - ked z vonku bude "obalene igelitom" - a vnutri nebude vysoka vlhkost (to jest taka ktora by pri vnutornej teplote kondenzovala ...)

A to si v pohode vyvetram - coz musim tak ci tak kvoli dychaniu - NIE STIEN ALE LUDI ! co v nom byvaju


PS- mimo ine - mas zateplenu strechu ? Verim ze hej ale dufam ze si nedaval parozabranu ("igelit") ked to nema logiku :D
ROMBOR
25.07.08,10:32
na tuto temu "z coho stavat" uz bolo na Porade niekolko siahodlhych diskusii .. odporucam si ich prestudovat, ako otvarat dalsie :D
chandler
25.07.08,10:40
na tuto temu "z coho stavat" uz bolo na Porade niekolko siahodlhych diskusii .. odporucam si ich prestudovat, ako otvarat dalsie :D

mas pravdu dalsie debaty zmysel urcite nemaju
charonme
28.07.08,16:21
podla toho co som pocul treba stenu vysusat od skondenzovanej vlhkosti v nej, pretoze v zime vplyvom vonkajsej zimy a vnutorneho tepla (od kurenia) sa rosny bod "ocitne" prave v murive. ak som zle pocul tak ma opravte. alebo v pripade domu mur saje vlhkost zo zeme
Karas Milan
28.07.08,17:18
Ahojte.

POPROSÍM všetkých , ktorí tu ešte chcú spomenúť / rosný bod / , nech si najprv naštudujú , čo je to .
Tu si ho napr. pozrite:
? atpjournal.sk/casopisy/atp_03/pdf/atp-2003-09-41_43.pdf ?;

alebo si ho rovno vypočítajte :
/ Výpočet rosného bodu:
1.Teplota bude udávať v °C
2.Výpočet saturačného tlaku pár -Es Es=6,11 x 10 (7,5 xT/237,7+ T)
3.Výpočet aktuálneho tlaku pár (E) E=(RH xEs)/100 RH- relatívna vlhkosť v %
4.Výpočet rosného bodu T= (237,7 x ln(E) -430,22 /19,08 -ln(E)
T -rosný bod v °C /

A JE TO.
Ka Mil
Zoltán Kovács
28.07.08,18:34
Ahojte. POPROSÍM všetkých , ktorí tu ešte chcú spomenúť / rosný bod / , nech si najprv naštudujú , čo je to . Tu si ho napr. pozrite: ????????? atpjournal.sk/casopisy/atp_03/pdf/atp-2003-09-41_43.pdf ?????????; alebo si ho rovno vypočítajte : /// /// // Výpočet rosného bodu: 1.Teplota bude udávať v °C 2.Výpočet saturačného tlaku pár -Es Es=6,11 x 10 (7,5 xT/237,7+ T) 3.Výpočet aktuálneho tlaku pár (E) E=(RH xEs)/100 RH- relatívna vlhkosť v % 4.Výpočet rosného bodu T= (237,7 x ln(E) -430,22 /19,08 -ln(E) T -rosný bod v °C /// /// ///; A JE TO. Ka Mil

mimotemy Nedá sa to upraviť do čitateľnejšej formy?
jojkoz
29.07.08,06:19
podla toho co som pocul treba stenu vysusat od skondenzovanej vlhkosti v nej, pretoze v zime vplyvom vonkajsej zimy a vnutorneho tepla (od kurenia) sa rosny bod "ocitne" prave v murive. ak som zle pocul tak ma opravte. alebo v pripade domu mur saje vlhkost zo zeme

1. Ak mur nasava vlhkost zo zeme - tak je vsetko zbytocne a ako prve treba riesit hydroizolaciu murov a podlah.

2. V stene nebude vacsia vlhkost ako pri jej povrchoch - cize zase zalezi len na tebe z ktorej strany a ako zabranis prestupu vlhka alebo zabezpecis aby teplota bola taka - aby kondenz nevznikal

3. Ako si spravne napisal ide tu hlavne o rosny bod.
Je to miesto kde kondenzuje voda - nato aby sa to stalo je potrebna urcita vlhkost pri urcitej teplote (aby to nebolo take jednoduche montuje sa do toho trocha aj tlak ;) ).
Pokial das tenky mur a hrubu izolaciu - tak rosny bod mas na 100% celorocne v tej izolacii - to jest ze teplotny rozsah kondenzacie ( pre roznu vlhkost) je stale v izolacii - tym padom v mure nemoze nic skondenzovat lebo tam nikdy nebude taka teplota.
Pokial je tou izolaciou napr. EPS - tak tomu kondenzacia nevadi pretoze ten poberie strasne malo vlhkosti.
micicka
29.07.08,06:46
my plánujeme stavať z yporu 375mm, len rpzmýšlame či obyčajný alebo lamda
jojkoz
29.07.08,06:55
my plánujeme stavať z yporu 375mm, len rpzmýšlame či obyčajný alebo lamda

Moj nazor - isto nie LAMBDA - to je len oblbovak za drahe peniaze.
A ako som uz pisal vyssie ja by som do hrubeho muru nesiel.
Jednak vyjde drahsie ako tenke murivo + izolacia a pokial sa rozhodnes ho este zateplit (napr. v buducnosti) tak je dost velky problem uz s tu spominanym rosnym bodom.
Lebo cim je hrubsie murivo (myslim s dobr. izol. vlastnostamy - to jest napr. pri plnej palenej tehle to nevadi) tym musis dat viacej izolacie aby bol rosny bod mimo muriva.
Treba na to vypocty - ale u 375 ytongu by som sa vobec nedivil keby to vychadzalo nad 20 cm.
Dan1
29.07.08,09:10
Čítam túto diskusiu a chcela by som sa opýtať, čo by ste doporučili s novostavbou z Porothermu 44. Pôvodne sme uvažovali dať len omietku, ale teraz sa zahrávame s myšlienkou termoomietok. Máte s tým niekto skúsenosť. Čo navrhujete ? Ďakujem.
jojkoz
29.07.08,09:48
No tak termoomietka je hadam najvacsi blud s akym som sa stretol a ludia to (z pre mna nepochopitelnych pricin) kupuju.

Ked sa clovek nad tym zamysli tak neexistuje ziadna fyzikalna moznost aby tak tenky nater mohol mat velky tepelny odpor.

Odporucam si precitat o tychto zazracnych nateroch na nejakych stavebnych forach - najlepsie asi na tzb-info.sk je dlhy thread o TERMOSHIELDe dokonca aj s nejakymi meraniamy ....
chandler
29.07.08,13:31
Čítam túto diskusiu a chcela by som sa opýtať, čo by ste doporučili s novostavbou z Porothermu 44. Pôvodne sme uvažovali dať len omietku, ale teraz sa zahrávame s myšlienkou termoomietok. Máte s tým niekto skúsenosť. Čo navrhujete ? Ďakujem.

myslim ze termoomietky sa navrhuju preto ze tepelny odpor Porothermu 44 je 2.9 a spolu s termoomietkou sa je nad 3 a norma je splnena :) bez nej by to bolo 2.99 a norma by nebola splnena :)
ale tak sa to robi v projekte... v skutocnosti to zalezi na cene.. neviem ake su rozdiely medzi obycajnou a termo
Rosch
05.08.08,15:32
...HOVORI SA ... :D - kedysi sa hovorilo so Sovietskym zvazom navecne casy ....

Vonkajsia stena moze byt bez problemov zateplena hocicim co dobre izoluje. Ci vata ci EPS a kludne aj vakuove panely (keby neboli take drahe).

Dychanie stien ? - co to preboha je ? Oni dychaju ? a kolko potrebuju kyslika ? ..... :D

Priepustnost steny je NANIC - vacsinou sa hovori o vlhkosti a pod. - Viete kolko prepusti taka nezateplena stena ?
AZ okolo 4 % vlhkosti - tak to uz hej. :D

Na odstranenie vlhkosti z domu sa pouzivaju okna ! alebo nutene vetranie ( prip. s rekuperaciou).

Je jedno z coho budes stavat - dolezitejsia je celkova skladba steny.

Idealny pripad je ked vnutorna strana akumuluje teplo a ma nizky tepelny odpor a vonkajsia strana ma vysoky tepelny odpor.
Potom su nizke tepelne straty a pri spravnom vetrani nehrozia ani plesne a pod.

Cize laickejsie povedane - tenka nosna cast a hruba izolacia. V tomto smere ma navrch tehla ( aj ked viem si predstavit kludne aj YTONG - zalezi na statike) - v tom ze je pevnejsia a ma vacsiu akumulaciu.
Cize povedze 25 cm tehly a na to 20-25 cm EPS. (je to lepsie z tepelneho hladiska a dokonca aj cenoveho - oproti hrubej tehle ci ytongu)

A vymenu vzduchu si strazit oknamy alebo nutenym vetranim a nie sa slepo spoliehat na 4% co prejdu cez stenu :D



So všetkým čo ste uviedli, sa dá celkom súhlasiť, len maličká pochybnosť o cenovej výhodnosti tej 250 mm nosnej steny z tehly..! Mne sa javí oveľa ekonomickejšie a staticky "istejšie" stavať domčeky z tenkostenných vibrolisovaných betónových tvárnic. Nenútim nikomu - je to môj názor a preto z tohoto materiálu idem svoj domček stavať.
jojkoz
06.08.08,09:53
So všetkým čo ste uviedli, sa dá celkom súhlasiť, len maličká pochybnosť o cenovej výhodnosti tej 250 mm nosnej steny z tehly..! Mne sa javí oveľa ekonomickejšie a staticky "istejšie" stavať domčeky z tenkostenných vibrolisovaných betónových tvárnic. Nenútim nikomu - je to môj názor a preto z tohoto materiálu idem svoj domček stavať.

No ja myslim cenu ako celok teda aj s povrchom.
Nieje tazko si vypocitat kolko vyjde 44 cm tehla + hruba omietka (to je nemala ciastka) a kolko vyjde napr. 25cm tehla s 20 cm EPS a na to sietka + lepidlo.
Co sa tyka nosnosti steny (ako som uz pisal ) zalezi len na vypoctoch od statika ! - to je zaklad pre hocaku stavbu.

Betonovy monolit je samozrjme tiez varianta. Keby som staval novy dom isto by som uvazoval aj nad tym. Nesie to sice tiez nevyhody ( tazko sa napr. robia dorabky ... - pokial nieco menim za chodu) ale alternativa to samozrejme je tiez.
harry345
17.08.08,11:42
Ja aktuálne staviam hrubú stavbu z tehly 30 cm + 8 cm zateplenie (ešte neviem aké). Keby som mal ale stavať opäť, tak určite nie z tehly. Tehla je veľmi krehká (mám Leier, ale murári hovoria že taká je každá) a mám z toho dosť zlý pocit. Keď budú sekať rozvody v mojej tehle... no mám z toho obavy. Z Ytongu je stavba veľmi elegantná, presná a keď sa robia rozvody sa dajú robiť presné drážky. Ale kvôli tepelnej kapacite by som asi zvolil betón (Durisol, Velox, ...). Drážky sa sekajú v drevotrieske a v pevnosti sa im asi nič nevyrovná.
RSFredinka
01.09.08,16:39
chcem sa informovať či je možné na stavbe skombinovať tehlu a ypor napr. že by boli nosné múry z tehly zn. Wienerberger a priečky z yporu, asi by som mala na to spýtať projektanta alebo statika či náhodou niekto nekombije stavbu svojho domu.Dakujem za každý príspevok
mariannak
01.09.08,17:38
Máte ešte niekto skúsenosti s tehlami Leier? Tiež sa chystáme kupovať materiál, zvažujeme či Leier alebo niečo iné...
01zuzana
14.09.08,17:18
Dnes som objavila jednu firmu, ktorá robí nízkoenergeticke montované domy ale ako pozerám, tak na úplne inej báze, ako klasické montované domy. Webová stránka firmy je nizkoenergetickedomy.sk
Stretli ste sa niekto s podobným postupom montovania rodinných domov?
peter7708
16.09.08,19:43
Čaute.Nie som odborník ale ja som si objednal po dlhom skúmaní HELUZ.38cm.murivo na klasickú maltu má tepelný odpor cca 3,68.Ja som sa rozhodol pre brúsené 40cm.Lepia sa ako YTONG.Sekania sa nebojím, elektrina pod omietku, kúrenie do podlahy a odpady vyrežem s uhlovou brúskov.Mal som možnosť murovať z YTONGU.Neviem kto tvrdí že 375mm YTONG je ľahký.Inak práca s ním je dobrá.Dobre sa reže.dobre sa do neho robia rôzne drážky a pod.Myslím si že tehla je tehla, no koľko ľudí toľko chutí.Určite by som to ale nekombinoval. Obávam sa tepelnej zozťažnosti a následného praskania.Aj keď robit kúpelňu y YTONGU je podstatne jednoduchšie ako z tehli.Takže aby som to zhrnul.Musíš sa rozhodnúť sama.Ani jeden materiál neni SUPER.Každý má za a proti.Ide o to kde chceš stavať , ako a za koľko.:)
Viera123
14.10.08,20:07
...HOVORI SA ... :D - kedysi sa hovorilo so Sovietskym zvazom navecne casy ....

Vonkajsia stena moze byt bez problemov zateplena hocicim co dobre izoluje. Ci vata ci EPS a kludne aj vakuove panely (keby neboli take drahe).

Dychanie stien ? - co to preboha je ? Oni dychaju ? a kolko potrebuju kyslika ? ..... :D

Priepustnost steny je NANIC - vacsinou sa hovori o vlhkosti a pod. - Viete kolko prepusti taka nezateplena stena ?
AZ okolo 4 % vlhkosti - tak to uz hej. :D

Na odstranenie vlhkosti z domu sa pouzivaju okna ! alebo nutene vetranie ( prip. s rekuperaciou).

Je jedno z coho budes stavat - dolezitejsia je celkova skladba steny.

Idealny pripad je ked vnutorna strana akumuluje teplo a ma nizky tepelny odpor a vonkajsia strana ma vysoky tepelny odpor.
Potom su nizke tepelne straty a pri spravnom vetrani nehrozia ani plesne a pod.

Cize laickejsie povedane - tenka nosna cast a hruba izolacia. V tomto smere ma navrch tehla ( aj ked viem si predstavit kludne aj YTONG - zalezi na statike) - v tom ze je pevnejsia a ma vacsiu akumulaciu.
Cize povedze 25 cm tehly a na to 20-25 cm EPS. (je to lepsie z tepelneho hladiska a dokonca aj cenoveho - oproti hrubej tehle ci ytongu)

A vymenu vzduchu si strazit oknamy alebo nutenym vetranim a nie sa slepo spoliehat na 4% co prejdu cez stenu :D
Chcem sa ťa spýtať, z čoho máš ty postavený dom a čím ho máš zateplený. Fakt by ma to zaujímalo.
jojkoz
15.10.08,04:04
Chcem sa ťa spýtať, z čoho máš ty postavený dom a čím ho máš zateplený. Fakt by ma to zaujímalo.

No kedze prerabam dom zo 60-tych rokov - takze plna tehla 45 cm a cast je porobetonu.
Zateplene zatial nemam ale isto budem a to EPS - MIN.hrubka 12 cm - najskor tak 15cm.

mimo - ine rozvody na rekuperaciu uz mam natahane ;)
deli.
15.10.08,05:43
podla svetovych odbornikov a profesorov navyznamnejsich slovenskych univerzit, ale hlavne podla mna :) je najlepsia tehla - nezateplena.
.

podla ktorych profesorov??? prosim menovat. Ja mam za sebou studium na Ba univerzite a nikto ma o takomto niecom nepresviedcal. Ak nezateplite tehlu na rodinnom dome, najma ak ide o jednopodlazny rodinny dom, nevyjde Vam energeticky certifikat ani do triedy G... Pritom poziadavka Eur.Unie je enrg.trieda B... cize energie Vam vyletia von a vy budete platit, platit a platit.
olivin
15.10.08,06:07
Mna by zaujimal nazor na netradicnejsie stavebne materialy napr. beton, nadabila som na LIAPOR beton, ci uz tvarnice alebo panelove bloky, ako to vychadzas cenou (napr. v porovnani stehlou) a inymi vlastnostami? Ma s tym niekto skusenosti?
adejka_79
15.10.08,06:10
my staviame z materiálu od firmy Velox, sú to také spojnice ktoré sa zalievajú betónom. Ale keby sme sa mali rozhodnút ešte raz tak by to bola tehla!!! Určite, rychlejšie ako tento spôsob čo sme zvolili. A zda sa že by to bolo aj lacnejšie.
chandler
15.10.08,06:11
podla ktorych profesorov??? prosim menovat. Ja mam za sebou studium na Ba univerzite a nikto ma o takomto niecom nepresviedcal. Ak nezateplite tehlu na rodinnom dome, najma ak ide o jednopodlazny rodinny dom, nevyjde Vam energeticky certifikat ani do triedy G... Pritom poziadavka Eur.Unie je enrg.trieda B... cize energie Vam vyletia von a vy budete platit, platit a platit.

oficialne stanovisko nema nikto take ze sa nema zateplovat, ale ak si dobre spomenies tak ta nikto nikde (mozno okrem nejake 25roc. cviciaceho) nepresvedcoval, ze sa ma murovana stena zateplovat polystyrenom.
spes2124
22.10.08,09:07
Súhlasím s tvrdením, že všetky murovacie materiály majú svoje pre aj proti, ale ja som staval z Ytongu a uz by som takú chybu nespravil.
Prečo?
Kvalita je hrozná. Obrovská váha tvárnice a este ked vám do toho naprší... a to nehovorím o váhe okenných prekladov. V letáku sú pri tom dvaja chlapi ,no my sme museli objednať žeriav.
Počas stavby som urobil viac ako stovku fotiek defektov a stavba sa mi pekne predražila a predĺžila.
Miroslavz
26.10.08,18:08
Jednoznačne tehla. Má lepšie vlastnosti ako nejaký IPOR, ITONG

stavebný dozor a súdny znalec v obore stavebníctvo, znalecké posudky 0915 896 514
centeso
27.10.08,17:37
Jednoznačne tehla. Má lepšie vlastnosti ako nejaký IPOR, ITONG

stavebný dozor a súdny znalec v obore stavebníctvo, znalecké posudky 0915 896 514


Niesom sice sudny znalec ale len obycajny stavbar ale urcite odporucam tehlu
.Z ytongu sa perfektne stavia ak je suchy ale svoj dom by som z neho nikdy nestaval.Na nase podmienky staci tehla 38cm + 5cm EPS. Ale Ked mate viac penazi a priplatite tak urcite 44 tehla + 5 az 10 cm EPS
jojkoz
27.10.08,18:58
Niesom sice sudny znalec ale len obycajny stavbar ale urcite odporucam tehlu
.Z ytongu sa perfektne stavia ak je suchy ale svoj dom by som z neho nikdy nestaval.Na nase podmienky staci tehla 38cm + 5cm EPS. Ale Ked mate viac penazi a priplatite tak urcite 44 tehla + 5 az 10 cm EPS


5cm EPS staci :D :D - oblubena veta odbornikov :D

Ano - mozno norme to vyhovie - ale co tak napr. rosny bod ?
centeso
27.10.08,19:30
Ja aktuálne staviam hrubú stavbu z tehly 30 cm + 8 cm zateplenie (ešte neviem aké). Keby som mal ale stavať opäť, tak určite nie z tehly. Tehla je veľmi krehká (mám Leier, ale murári hovoria že taká je každá) a mám z toho dosť zlý pocit. Keď budú sekať rozvody v mojej tehle... no mám z toho obavy. Z Ytongu je stavba veľmi elegantná, presná a keď sa robia rozvody sa dajú robiť presné drážky. Ale kvôli tepelnej kapacite by som asi zvolil betón (Durisol, Velox, ...). Drážky sa sekajú v drevotrieske a v pevnosti sa im asi nič nevyrovná.

Je to v pohode sekanie je pravda je nevyhoda tehly ale len kvoli sekaniu by som ypor nedal.
centeso
27.10.08,19:44
5cm EPS staci :D :D - oblubena veta odbornikov :D

Ano - mozno norme to vyhovie - ale co tak napr. rosny bod ?

No urcite vam stena nezhnije ani nespleneje ani sa nic nestane :D :D Tu ide o peniaze. Kem mate nato tak dajte 44 tehlu 10 polystaren a teste sa tomu ze mate vsetko podla energetickych tabuliek a chvalte sa tim vsade. Ked vas ale niekto bude presvedcovat o vypuctoch a normach //jednoducho tahanie penazi// TAK SA LEN CHODTE OPITAT NIEKOHO CO SI POSTAVIL DOM Z 38 TEHLY + DAL 5 EPS// JE TO VECSINA NOVYCH DOMOV// A spitajte sa ci maju nejake problemy a zoberte zo sebou aj toho poradcu a verte mi ze tam nieje ziaden rozdiel.//Rozdiel je len v cene materialu// Je to tahanie penazi z ludi vsetky tie energeticke prepocty. Je jasne ze ked dam 44 tehlu + 15 Eps tak su tepelne straty minimalne ale ta cena sa vam kedy vrati? Tak si stavajme Mur 88 + 20 EPS a zasa bude spotreba energie nisia.
jojkoz
27.10.08,19:52
No urcite vam stena nezhnije ani nespleneje ani sa nic nestane :D :D Tu ide o peniaze. Kem mate nato tak dajte 44 tehlu 10 polystaren a teste sa tomu ze mate vsetko podla energetickych tabuliek a chvalte sa tim vsade. Ked vas ale niekto bude presvedcovat o vypuctoch a normach //jednoducho tahanie penazi// TAK SA LEN CHODTE OPITAT NIEKOHO CO SI POSTAVIL DOM Z 38 TEHLY + DAL 5 EPS// JE TO VECSINA NOVYCH DOMOV// A spitajte sa ci maju nejake problemy a zoberte zo sebou aj toho poradcu a verte mi ze tam nieje ziaden rozdiel.//Rozdiel je len v cene materialu// Je to tahanie penazi z ludi vsetky tie energeticke prepocty. Je jasne ze ked dam 44 tehlu + 15 Eps tak su tepelne straty minimalne ale ta cena sa vam kedy vrati? Tak si stavajme Mur 88 + 20 EPS a zasa bude spotreba energie nisia.

Jasne ze je rozdiel v cene.

Ale z akeho dovodu by som mal davat taku hrubu tehlu ? naco ?
Na unosnost je zbytocne hruba a na izolovanie zalostne tenka.

Co tak 17,5 - 25 CM mur (je v podstate jedno ci tehla, porobeton alebo cisto beton ) - co dovoli statika - a na to 25 cm EPS ?

Co myslis co bude drahsie riesenie a ktore bude daleko lepsie riesenie vzhladom na tepelne straty ?


Inac ked uz ten mur mas a daval si 5 cm EPS - o kolko by sa ti navysila cena fasady ak by si tam dal tu 15 cm ?
Daleko viac das za lepidlo , uchyty, sietku, omietku ....
Samotne EPS na cene fasady nieje az taka polozka aby bolo nenavratne zvysenie napr. z 5 na 15 cm.

Kazdopadne vsetko sa to odvija aj o d inych veci - zaizolovanie strechy, podlahy, okna .....
A samozrejme aj na samotnom vykurovani - kolko clovek zan plati.
Rozdiel je ked niekto kuri elektrikou a ine ked vlastnym drevom .......



P.S. Ked uz neveris tym vypoctom co si nespravis stenu zo samotneho EPS - ved statik je blbec na oblbovanie ludi ked povie ze to neunese strop :D
centeso
27.10.08,20:00
Jasne ze je rozdiel v cene.

Ale z akeho dovodu by som mal davat taku hrubu tehlu ? naco ?
Na unosnost je zbytocne hruba a na izolovanie zalostne tenka. Ja

Co tak 17,5 - 25 CM mur (je v podstate jedno ci tehla, porobeton alebo cisto beton ) - co dovoli statika - a na to 25 cm EPS ?

Co myslis co bude drahsie riesenie a ktore bude daleko lepsie riesenie vzhladom na tepelne straty ?


Inac ked uz ten mur mas a daval si 5 cm EPS - o kolko by sa ti navysila cena fasady ak by si tam dal tu 15 cm ?
Daleko viac das za lepidlo , uchyty, sietku, omietku ....
Samotne EPS na cene fasady nieje az taka polozka aby bolo nenavratne zvysenie napr. z 5 na 15 cm.

Kazdopadne vsetko sa to odvija aj o d inych veci - zaizolovanie strechy, podlahy, okna .....
A samozrejme aj na samotnom vykurovani - kolko clovek zan plati.
Rozdiel je ked niekto kuri elektrikou a ine ked vlastnym drevom .......



P.S. Ked uz neveris tym vypoctom co si nespravis stenu zo samotneho EPS - ved statik je blbec na oblbovanie ludi ked povie ze to neunese strop :D



No 17,5 - 25 CM mur tak to urcite nie to skor tehlu bez zateplenia. A urcite nenadavam na statykov Ak si to tak pochopil tak to je tvoj problem
No cena polystyrenu 5cm a 15 cm je dost velky rozdiel.
A co sa tyka ostnych veci akoy ta izolacia strechy a kurenie tak to tu teraz neriesim.Tak to sa mozme bavit aj rozdielmi medzi podlahovkou a klasikou atd..
deli.
28.10.08,06:44
No 17,5 - 25 CM mur tak to urcite nie to skor tehlu bez zateplenia.
:mad: jasne dajte si tehlu 88 cm a NEMUSITE zateplovat!
Rosch
28.10.08,06:54
...HOVORI SA ... :D - kedysi sa hovorilo so Sovietskym zvazom navecne casy ....

Vonkajsia stena moze byt bez problemov zateplena hocicim co dobre izoluje. Ci vata ci EPS a kludne aj vakuove panely (keby neboli take drahe).

Dychanie stien ? - co to preboha je ? Oni dychaju ? a kolko potrebuju kyslika ? ..... :D

Priepustnost steny je NANIC - vacsinou sa hovori o vlhkosti a pod. - Viete kolko prepusti taka nezateplena stena ?
AZ okolo 4 % vlhkosti - tak to uz hej. :D

Na odstranenie vlhkosti z domu sa pouzivaju okna ! alebo nutene vetranie ( prip. s rekuperaciou).

Je jedno z coho budes stavat - dolezitejsia je celkova skladba steny.

Idealny pripad je ked vnutorna strana akumuluje teplo a ma nizky tepelny odpor a vonkajsia strana ma vysoky tepelny odpor.
Potom su nizke tepelne straty a pri spravnom vetrani nehrozia ani plesne a pod.

Cize laickejsie povedane - tenka nosna cast a hruba izolacia. V tomto smere ma navrch tehla ( aj ked viem si predstavit kludne aj YTONG - zalezi na statike) - v tom ze je pevnejsia a ma vacsiu akumulaciu.
Cize povedze 25 cm tehly a na to 20-25 cm EPS. (je to lepsie z tepelneho hladiska a dokonca aj cenoveho - oproti hrubej tehle ci ytongu)

A vymenu vzduchu si strazit oknamy alebo nutenym vetranim a nie sa slepo spoliehat na 4% co prejdu cez stenu :D




Ja by som povedal, že ekonomicky najvýhodnejší materiál na stavbu RD sú tenkostenné vibrolisované betónové murovacie a bedniace tvárnice + 20 - 30 cm zateplenie EPS z vonkajšej strany! Tie vibrolisované tenkostenné betónové tvárnice v šírke 20 cm postačujú nosnosťou s veľkou rezervou - stačí preštudovať ich certifikáty a parametre!

Inak to "dýchanie tehlových či porobetónových stien" je tuším slovenským folklórom! :-) :-) :-)
deli.
28.10.08,07:13
Je to tahanie penazi z ludi vsetky tie energeticke prepocty. .
:( ked si kupim chladnicku v energ. triede A, je to len tahanie penazi z ludi.... To vymysleli ti "zli kapitalisti", aby na nas mohli zarabat... dam si staru chladnicku , tie vysoke ucty za energie ma nezaujimaju... A pojem "trvalo udrzatelny rozvoj"? Prazdna fraza:mad:
jojkoz
28.10.08,07:30
No 17,5 - 25 CM mur tak to urcite nie to skor tehlu bez zateplenia.

1. A preco nie taky mur ?
Aku vyhodu ma 44 tehla oproti 20 tehle + 25 EPS ?
Okrem toho ze horsie izoluje a vychadza mur drahsie ? :D



A urcite nenadavam na statykov Ak si to tak pochopil tak to je tvoj problem
Ano ale nadavas na inych co pocitaju ine veci - ako poloha rosneho bodu a podobne.
Ci ten statik je lepsi odbornik ako ostatni ?
Sak ked ta nezaujima nazor jedneho - kasli aj na druheho :D
Ja s tym urcite problem nemam - a neriadim sa niecimi radami len preto ze to povedal - nastastie mam dost rozumu aby som si to vedel overit ci prepocitat.



No cena polystyrenu 5cm a 15 cm je dost velky rozdiel.

No aky ? Kolko percent z ceny celkovej fasady to robi ?



A co sa tyka ostnych veci akoy ta izolacia strechy a kurenie tak to tu teraz neriesim.Tak to sa mozme bavit aj rozdielmi medzi podlahovkou a klasikou atd..

Ja som to napisal v kontexte s navratnostou 15 cm EPS ....
Sedrik89
23.04.09,04:53
Mate este niekto skusenosti s tehlami Leier?
hlapet
02.06.09,17:38
Má niekto tip, kde vyhodne kupit tehly Leier /okolie BA/?
pivko
27.06.09,09:45
Má niekto tip, kde vyhodne kupit tehly Leier /okolie BA/?
Aj mňa by zaujímal tip kde kúpiť lacno kvalitné tehly v blízkosti Košic.
pivko
27.06.09,11:59
Na stranke Wienerbergeru stojí tehla Porotherm Profi 38 : 2,73EUR/kus a internetový obchod www.lacnastavba.sk ich predáva za 1,64 EUR/kus . vie niekto v čom je háčik???
legolas
27.06.09,18:59
Dobrý deň,

mohol by mi, prosím, niekto poradiť, či na stavbu rodinného domu vhodnejšie použiť klasickú tehlu, alebo radšej Ypor?
Ďakujem.

...keby som ja dnes staval rodinný dom tak by som použil hlinu, na západe to beží vo veľkom a je to vraj super.
KEJKA
28.06.09,02:51
ja som sa nakoniec rozhodla a staviame z materiálu easyblok, betonovych tvarnic 20cm,
plus 15+5 polystyrén zateplenie, je to bungalov.
Hore podla projektu by mala byt betonova platna s hrubou izoláciou, akurat navrh dodavatela kvoli nizsej cene je urobit pochôdznu povalu ale bez toho betonu.
Ciem že v tejto teme rozoberate tehlu a ytong,pridávam sa pre úplnosť s týmto.
AndrejG
28.06.09,05:19
...keby som ja dnes staval rodinný dom tak by som použil hlinu, na západe to beží vo veľkom a je to vraj super.

Na zapade to bezi rovnako v malom ako u nas...stavia to iba par nadsencov. :)
pivko
28.06.09,09:33
Na stranke Wienerbergeru stojí tehla Porotherm Profi 38 : 2,73EUR/kus a internetový obchod www.lacnastavba.sk (http://www.lacnastavba.sk) ich predáva za 1,64 EUR/kus . vie niekto v čom je háčik???
Už som na to asi prišiel;). Z obchodu mi odpísali že cena sedi a že prevádzkovateľom je firma STAMIX a.s. z Piešťan. Tá sa však v orsk nenáchádza !!!:mad: je tam iba STAMIX s.r.o. a tá je v likvidácii !!!:mad:
Tak že kto by tam chcel nakupovať tak nech neplatí nič vopred ako to požadujú.
AndrejG
28.06.09,10:02
Na stranke Wienerbergeru stojí tehla Porotherm Profi 38 : 2,73EUR/kus a internetový obchod www.lacnastavba.sk (http://www.lacnastavba.sk) ich predáva za 1,64 EUR/kus . vie niekto v čom je háčik???

2.73 je iba odporucana cena wienerbergeru...ved aj ked pozries elektroniku, na stranke vyrobcu je 2x taka cena ako v lacnych obchodoch
koenzim
28.06.09,20:35
Tento tyzden sme objednavali Porotherm Profi 40, cennikova cena 2,81Eur/ks. Bez problemov som v stavebninach dostal zlavu 40% z cennikovej ceny, cize to mame po 1,69Eur/ks. Dovoz zdarma, lepiaca malta v cene. Na nosne a prieckove tehly (nie obvodovky) 35% zlava z cennika. Kto vie dobre zjednavat, zjednal by aj viac.
pivko
29.06.09,09:32
Dnes mi odporúčili v stavebninách stavať z porobetonových tvárnic
EKOPOR -ekologicky murovací material-vraj aj ich majiteľ ma z toho postavený dom,/cez google som našiel niečo podobné ale s názvom SOLBET/ je to biely porobetón.Staval niekto z toho? poprosil by som o skúsenosti.
pivko
30.06.09,09:10
Vie mi niekto zodpovedať na otázku v čom je rozdiel medzi Porothermom P+D a Porothermom Profi ???
pivko
01.07.09,06:31
Vie mi niekto zodpovedať na otázku v čom je rozdiel medzi Porothermom P+D a Porothermom Profi ???
To naozaj nikto nevie???:mee:
AndrejG
01.07.09,07:19
Niesu to tie velmi presne brusene tehly na tenkovrstvove lepenie?
pivko
01.07.09,07:22
Niesu to tie velmi presne brusene tehly na tenkovrstvove lepenie?
Áno sú ,ale mňa zaujíma aký je medzi nimi rozdiel.
jojkoz
01.07.09,09:27
P+D znamena zrejme pero drazka - to jest ze meddzi dve bocne nejde malta.

PROFI - su brusene - nepouziva sa klasicka hruba malta - ale len tenka vrstva lepidla
AndrejG
01.07.09,11:21
Áno sú ,ale mňa zaujíma aký je medzi nimi rozdiel.

No ved to je ten rozdiel, co som napisal. :)
pivko
01.07.09,12:41
No ved to je ten rozdiel, co som napisal. :)
No ,ale v tvojej odpovedi to nebolo jednoznačné a nebolo tam napísané aky je vlastne ten rozdiel.
AndrejG
01.07.09,15:57
No ,ale v tvojej odpovedi to nebolo jednoznačné a nebolo tam napísané aky je vlastne ten rozdiel.

Ako nie, brusene je samozrejme presna...a lepit tehly lepidlom alebo murovat na 2-3cm malty mi tiez pride ako zasadny rozdiel.
pivko
01.07.09,17:50
Ako nie, brusene je samozrejme presna...a lepit tehly lepidlom alebo murovat na 2-3cm malty mi tiez pride ako zasadny rozdiel.
Andrej , nebudeme sa tu hádať -otázka znela aký je rozdiel medzi P+D a PROFI a ty si za svojou odpoveďou dal dokonca otáznik tak že som bol z toho jeleň.
jojkoz to vysvetlil stručne a jasno.
KEJKA
14.08.09,10:33
Jednoznačne tehla. Má lepšie vlastnosti ako nejaký IPOR, ITONG

stavebný dozor a súdny znalec v obore stavebníctvo, znalecké posudky 0915 896 514
ten kontakt to si ty? alebo odporúčaš známeho?
220870
14.08.09,17:57
Andrej , nebudeme sa tu hádať -otázka znela aký je rozdiel medzi P+D a PROFI a ty si za svojou odpoveďou dal dokonca otáznik tak že som bol z toho jeleň.
jojkoz to vysvetlil stručne a jasno.

Polopate.P+D znamená pero+drážka.Perodrážkové tehly sú aj na tenkovrstvé lepenie(lepidlom 1- 2 mm) a aj na hrubovrstvé murovanie( maltou MVC malta vápenno cementová cca 10-15mm).
Profi znamená tenkovrstvé lepenie.
Mirkaska
17.08.09,17:29
Tento tyzden sme objednavali Porotherm Profi 40, cennikova cena 2,81Eur/ks. Bez problemov som v stavebninach dostal zlavu 40% z cennikovej ceny, cize to mame po 1,69Eur/ks. Dovoz zdarma, lepiaca malta v cene. Na nosne a prieckove tehly (nie obvodovky) 35% zlava z cennika. Kto vie dobre zjednavat, zjednal by aj viac.

a môžeš povedať v ktorých, príp. aspoň cez súkromnú správu. 40 % zľava je dosť vysoká, bežne sa dávajú v stavebninách zľavy okolo 20%.
vdaka
koenzim
17.08.09,18:24
Neda sa mi poslat SS, kedze mam malo prispevkov.
Bolo to v RK, stavebnini oproti tehelni (nebudem menovat konkretne, ale su tam len jedny :) ). Kupovane to bolo v case, ked bola akcia na Profi tehly a mzslim ze nejakch cca 30% z cennika bola zlava priamo od vyrobcu.
tiger111
31.01.10,09:41
Tento tyzden sme objednavali Porotherm Profi 40, cennikova cena 2,81Eur/ks. Bez problemov som v stavebninach dostal zlavu 40% z cennikovej ceny, cize to mame po 1,69Eur/ks. Dovoz zdarma, lepiaca malta v cene. Na nosne a prieckove tehly (nie obvodovky) 35% zlava z cennika. Kto vie dobre zjednavat, zjednal by aj viac.
a to si predstavte ze pri takej zlave stale dost zarobia.......vydieraci a nie obchodnici
alltracboy
31.01.10,09:52
ratal som rozne typy murov, podla cennikovych cien tehal a eps a vlny. Samozrejme bez kotiev, lepidla ta tak. Iba mur a izolacia. Najlepsia cena bola na 300mm ytong a 200mm EPS, potom ytong 375 lambda, heluz family 380+80mm eps, family 380+80mm nobasil bol najdrahsi. Drahsia je este lambda +80 nabasil. rozdiel medzi 300ytong a heluz+80mm nobasil ako som chcel je 72 tis za material. Len si neviem predstavit ako sa kotvyt 200mm EPS. Alebo 2x100mm EPS
pivko
31.01.10,10:17
ratal som rozne typy murov, podla cennikovych cien tehal a eps a vlny. Samozrejme bez kotiev, lepidla ta tak. Iba mur a izolacia. Najlepsia cena bola na 300mm ytong a 200mm EPS, potom ytong 375 lambda, heluz family 380+80mm eps, family 380+80mm nobasil bol najdrahsi. Drahsia je este lambda +80 nabasil. rozdiel medzi 300ytong a heluz+80mm nobasil ako som chcel je 72 tis za material. Len si neviem predstavit ako sa kotvyt 200mm EPS. Alebo 2x100mm EPS
Heluz je na východe najdrahšia tehla:(skús to prerátať na Leier 380 za cenu 1.04 EUR/ks.
pivko
31.01.10,10:18
a to si predstavte ze pri takej zlave stale dost zarobia.......vydieraci a nie obchodnici
Tak veru su to zdierači.
220870
31.01.10,10:19
ratal som rozne typy murov, podla cennikovych cien tehal a eps a vlny. Samozrejme bez kotiev, lepidla ta tak. Iba mur a izolacia. Najlepsia cena bola na 300mm ytong a 200mm EPS, potom ytong 375 lambda, heluz family 380+80mm eps, family 380+80mm nobasil bol najdrahsi. Drahsia je este lambda +80 nabasil. rozdiel medzi 300ytong a heluz+80mm nobasil ako som chcel je 72 tis za material. Len si neviem predstavit ako sa kotvyt 200mm EPS. Alebo 2x100mm EPS
Buď na tieto kotvy http://www.baumit.com/imperia/md/content/baumitsk/cennik/2009_cen_kotviace_prvky.pdf
Dá sa to urobiť aj tak že do polystyrénu navŕtate diery ,ako pod el krabice,do polovice hrúbky polystyrénovej tabule+ si musíte vyrobiť štuple..Je to dosť pracné.
Exzistujú aj dlhé 280mm tanierové kotvy s oceľovým trnom.Sú pekelne drahé .
Ak máte perfektne vyrovnaný obvodový múr tak môžete polystyrén lepiť aj na lepidlo podobne ,ako kermický obklad ,alebo dlažbu.Môžete aj tie dve 100mm vrstvy.
dodo_b
31.01.10,11:21
heluz 38 family + perli t+ EPS 12cm, rosny bod mimo tehly.
co som sa rozpraval so stavebnikmi, co najlacnejsie tehla a zateplit cim viac. steny a okna vybavis rychlo, ale co s vencom ?? tam su najvacsie uniky a prestupy tepla, kedze cisty beton jer uplne inde ako tehla bez alebo so zateplenim.
Janyke
31.01.10,11:30
Ako zistim ci je tehla na klasicke murovanie maltou alebo len na tenkostenne lepenie lepidlom? Lebo naprikald tato tehla:leier-baustoffe.sk/index.php?b=steny_leiertherm_38nf ma P+D ale nikde nepisu ze je na tenkostenne lepenie...
Len tak na okraj na vychode je toto v sucasnosti asi najpredavanejsia a najlacnejsia tehla.
220870
31.01.10,11:34
Pokiaľ viem tak Leier nevyrába tehlu na tenkovrstvé lepenie.Preto asi nič také neudávajú.Dá sa to zaistiť podľa výšky tehly.Tehla na maltu máva výšku 235mm tehla na lep 250mm.
220870
31.01.10,11:38
heluz 38 family + perli t+ EPS 12cm, rosny bod mimo tehly.
co som sa rozpraval so stavebnikmi, co najlacnejsie tehla a zateplit cim viac. steny a okna vybavis rychlo, ale co s vencom ?? tam su najvacsie uniky a prestupy tepla, kedze cisty beton jer uplne inde ako tehla bez alebo so zateplenim.
Tehly zasypané perlitom majú jednu nevýhodu.Ak sa do toho perlitu dostane voda,vlhkosť tak veľmi dlho vysychajú.
Vence u Ytong sú tak prerátané že vložená sklenná vata vo vencovkach takmer vyrovnáva tepelnú stratu betónu oproti murivu.
pivko
31.01.10,13:01
Ako zistim ci je tehla na klasicke murovanie maltou alebo len na tenkostenne lepenie lepidlom? Lebo naprikald tato tehla:leier-baustoffe.sk/index.php?b=steny_leiertherm_38nf ma P+D ale nikde nepisu ze je na tenkostenne lepenie...
Len tak na okraj na vychode je toto v sucasnosti asi najpredavanejsia a najlacnejsia tehla.
220870 má pravdu ,Leier nevyrába brúsené tehly ,aj ja som chcel stavať z tehly Heluz brúsená ,ale keď že 1. plánujem zateplovať 2. je drahá/ východ je V.pásmo/ tak som rozhodnutý pre Leier P+D.
Akú máš cenu na Leier?
220870
31.01.10,13:48
Ja by som zatiaľ nekupoval.Ešte by som čakal možno do poslednej chvíle.Dá sa čakať ,že ešte pôjdu cenou dolu, čo viem tak xella ešte nevyrába,neni odbyt, ani zatiaľ nedali novoročnú cenu.Si myslím ,že všetci čakajú len na nich a ak by xella dobre rypla do cien museli by ísť aj konkurenti dolu s cenou.Oproti tehelnam majú výhodu že nepotrebujú dlhý nábeh výroby nemajú problém s vychladzovaním a nábehom pecí.
alltracboy
31.01.10,16:00
Heluz je na východe najdrahšia tehla:(skús to prerátať na Leier 380 za cenu 1.04 EUR/ks.
ja pozeram aj na kvalitu. heluz family je brusena s lepidlom v cene, ma dobry tepelny odpor, a davaju dobre zlavy, tak je to moj favorit zatial. 380+80 mineralna vlna. Bude to o 2500eur drahsie ako ytong300 +200eps, ale snad sa to vrati na komforte byvania.
mendo933
01.02.10,06:08
220870 má pravdu ,Leier nevyrába brúsené tehly ,aj ja som chcel stavať z tehly Heluz brúsená ,ale keď že 1. plánujem zateplovať 2. je drahá/ východ je V.pásmo/ tak som rozhodnutý pre Leier P+D.
Konecne si na to prisiel, toto som sa ti snazil dlho vysvetlit. Nakoniec som to vzdal :)
pivko
01.02.10,06:30
ja pozeram aj na kvalitu. heluz family je brusena s lepidlom v cene, ma dobry tepelny odpor, a davaju dobre zlavy, tak je to moj favorit zatial. 380+80 mineralna vlna. Bude to o 2500eur drahsie ako ytong300 +200eps, ale snad sa to vrati na komforte byvania.
alltracboy odkial si? lebo tie zľavy sú takéto:
Využite predajnú zľavu 45% na tehly HELUZ
Zľava 45 % platí pre I. dopravné pásmo! (http://www.lacnestavanie.sk/podmienky/dopravne-pasma-heluz/)
Zľavy v pásmach II. 42%, III. 38%, IV. 34% a V. 30%
A Košice sú V.pásmo:mad:
Ferdosondo
01.02.10,15:41
ja pozeram aj na kvalitu. heluz family je brusena s lepidlom v cene, ma dobry tepelny odpor, a davaju dobre zlavy, tak je to moj favorit zatial. 380+80 mineralna vlna. Bude to o 2500eur drahsie ako ytong300 +200eps, ale snad sa to vrati na komforte byvania.
Čo myslíš pod tým komfortom bývania?
pivko
01.02.10,16:15
ja pozeram aj na kvalitu. heluz family je brusena s lepidlom v cene, ma dobry tepelny odpor, a davaju dobre zlavy, tak je to moj favorit zatial. 380+80 mineralna vlna. Bude to o 2500eur drahsie ako ytong300 +200eps, ale snad sa to vrati na komforte byvania.
Aj mňa by zaujímalo aký komfort, veď Leier sa vyrába z jednej nakvalitnejších hlín na Slovensku akurát že nemá taký vysoký odpor ako Heluz. Ja tiež zateplim minerálnou vlnou , Tak že? kde je ten rozdiel?
alltracboy
01.02.10,16:39
ten komfort je v tom, ze sa nebudem strachovat ci budem mat plesen od eps alebo nie. Neviem ako sa sprava dom ktory je obaleny 15+cm EPS.. neviem ci tam bude vlhko, alebo ako.. fakt netusim. Viem, ze tehla s mineralnou vlnou bude velmi dobre riesenie. Rozdiel medzi leier a heluz je v tom tepelnom odpore, aj v tom ze k leier treba kupit maltu, uvazujem aj nad leierom. Som z BA. Ja neviem ci sa oplati stresovat pre nejaku hodnotu tepelneho odporu ked je uz aj tak nad normou.
ciners
01.02.10,16:44
Ja neviem ci sa oplati stresovat pre nejaku hodnotu tepelneho odporu ked je uz aj tak nad normou.

Neoplati :rolleyes:
AndrejG
01.02.10,19:51
ten komfort je v tom, ze sa nebudem strachovat ci budem mat plesen od eps alebo nie. Neviem ako sa sprava dom ktory je obaleny 15+cm EPS.. neviem ci tam bude vlhko, alebo ako.. fakt netusim. Viem, ze tehla s mineralnou vlnou bude velmi dobre riesenie.

Plesen nesuvisi s eps ani vlnou, ale s vlhkostou, teplotou a vetranim...snad si nemyslis, ze ked das na stenu vatu, ze ti vlhkost bude odchadzat cez steny...prejde mozno 1%, zvysnych 99% bud vyvetras oknami, alebo ostane vnutri. Takze to ci bude na stene polystyren alebo vata pociti len tvoja penazenka, nic ine.
alltracboy
01.02.10,20:30
minimalne ta ktora uz v stene je.
AndrejG
01.02.10,20:50
minimalne ta ktora uz v stene je.

Ta sa predsa odvetra do interieru...nieje iba jeden smer.
ciners
01.02.10,21:31
Ta sa predsa odvetra do interieru...nieje iba jeden smer.

To zavisi od tlaku vzduchu a difuzneho odporu smerom von a smerom dnu. Klasicka potencialova uloha.
AndrejG
01.02.10,21:53
To zavisi od tlaku vzduchu a difuzneho odporu smerom von a smerom dnu. Klasicka potencialova uloha.

Ano, nemoze jednym smerom, pojde druhym.
alltracboy
02.02.10,05:54
andrej.. skus zobrat flasku vody a natlacit ju do vodovodu. Nepojde to druhym smerom, lebo ten tlak sa snazi vyrovnat aj ked velmi pomaly, stale je tam tok. Ako ked mas nafuknuty balon, casom vyfuci. To je pohyb vzduchu ktrory nesie vodnu paru. Cize teply vzduch ma vyssi tlak ako studeny, tym padom sa snazi dost von. V zime sa davaju na radiatory zvlhcovace lebo studena stena nedokaze pustit paru ktora by isla do interieru lebo by ju tam nemalo co odniest, kedze vzduch prudi smerom k nizsiemu tlaku. neviem ci som to uplne presne napisal,ale tak som to aspon ja pochopil.
Ferdosondo
02.02.10,08:47
ten komfort je v tom, ze sa nebudem strachovat ci budem mat plesen od eps alebo nie. Neviem ako sa sprava dom ktory je obaleny 15+cm EPS.. neviem ci tam bude vlhko, alebo ako.. fakt netusim. Viem, ze tehla s mineralnou vlnou bude velmi dobre riesenie. Rozdiel medzi leier a heluz je v tom tepelnom odpore, aj v tom ze k leier treba kupit maltu, uvazujem aj nad leierom. Som z BA. Ja neviem ci sa oplati stresovat pre nejaku hodnotu tepelneho odporu ked je uz aj tak nad normou.
Nezatepľuje sa kôli norme, ale kôli tomu aby si nemusel veľa platiť za kúrenie. Tomu sa následne prispôsobuje aj vykurovací systém (menší výkon= nižšia cena). A či v dome bude vlhko, alebo nie nezávisí od materiálu zateplenia, ale od toho ako budeš vetrať. Samozrejme predpokladám zvládnutie technických postupov dnešných novostavieb. No a nakoniec zloženie zatepľovacích konštrukcií sa nerobí na základe strachovania, ale výpočtov.
alltracboy
02.02.10,09:12
a prave preto tehla s mineralnou vlnou. Cim viac pary prejde stenou, tym menej sa bude musiet odvetrat oknami-mensie straty tepla. Kazdy mur obcas navlhne, len za aku dobu dokaze preschnut? Videl som aj plesnivu novostavbu, dokonca aj par panelakov ktore maly plesnive flaky na stenach. Mozno sa nezatepluje kvoly norme, ale povedz mi kde je ta hranica kedy sa to uz neoplati? Mozno sa tie uspory na kureni vratia po takej dobe, ze budes pomaly zasa menit izolaciu.
Ferdosondo
02.02.10,09:33
a prave preto tehla s mineralnou vlnou. Cim viac pary prejde stenou, tym menej sa bude musiet odvetrat oknami-mensie straty tepla. Kazdy mur obcas navlhne, len za aku dobu dokaze preschnut? Videl som aj plesnivu novostavbu, dokonca aj par panelakov ktore maly plesnive flaky na stenach. Mozno sa nezatepluje kvoly norme, ale povedz mi kde je ta hranica kedy sa to uz neoplati? Mozno sa tie uspory na kureni vratia po takej dobe, ze budes pomaly zasa menit izolaciu.
Chápem Ťa. Každý kto si to nedokáže zrátať, tak rozmýšľa ako Ty. Vidí plesnivú novostavbu, na paneláku plesnivý fľak, tak ho prvé napadne- lebo polystyrén. Ja však poviem- lebo truľo, čo to navrhoval. A v 95% prípadoch to navrhli zatepľovači slovami " Panička päťka stačí, to všade dávame"
alltracboy
02.02.10,10:09
no ja si to nasimulovat viem, a na mineralnu vlnu sa EPS nechyta. Tam kde je EPS uz na hranici, tam ma mineralna vlna este -10 stupnov k dobru. To strachovanie bolo myslene, ci mat izolaciu, ktora je na hranici problemov, alebo si radsej priplatit za mineralnu vlnu ktora je lepsia snad vo vsetkych klucovych vlastnostiach. ja nevidim pod mury, ale uz par ludi tu pisalo o plesnivej stene pod EPS. Ako moze mi to byt jedno ked je to pod EPS, ale aj tak. Myslim, ze este par rokov potrva kym sa pravda ukaze.
ciners
02.02.10,10:14
no ja si to nasimulovat viem, a na mineralnu vlnu sa EPS nechyta. Tam kde je EPS uz na hranici, tam ma mineralna vlna este -10 stupnov k dobru. To strachovanie bolo myslene, ci mat izolaciu, ktora je na hranici problemov, alebo si radsej priplatit za mineralnu vlnu ktora je lepsia snad vo vsetkych klucovych vlastnostiach. ja nevidim pod mury, ale uz par ludi tu pisalo o plesnivej stene pod EPS. Ako moze mi to byt jedno ked je to pod EPS, ale aj tak. Myslim, ze este par rokov potrva kym sa pravda ukaze.

Nedaj sa znechutit, ja tvoje zmyslanie plne podporujem. Nemyslim tym EPS vs. vlna, ale celkova snaha hladat kvalitu a setrit radsej niekde inde.
220870
02.02.10,10:22
Ja si myslím ,že zakape aj minerálna vlna.Podľa mňa je choré ak zateplujú obvodové múry novostavieb.Zateplovať len tam kde sa to nedá urobiť inak.
alltracboy
02.02.10,10:31
ciners, to ty si ma v podstate prinutil hladat informacie ohladne rosneho bodu. Ten kto chce setrit, moze spekupovat ako dostat kondenzacnu zonu do EPS, ja by som rad preferoval stenu kde kondenzacna zona teoreticky ani nevznikne. Ci na to budem mat financie to sa uvidi neskor. Zatial predsa len najlacnejsie vychadza vela EPS na tensi mur, ale to zas prinasa problemy, ako tu masu EPS vobec pripevnit na mur.
Ferdosondo
02.02.10,10:36
no ja si to nasimulovat viem, a na mineralnu vlnu sa EPS nechyta. Tam kde je EPS uz na hranici, tam ma mineralna vlna este -10 stupnov k dobru. To strachovanie bolo myslene, ci mat izolaciu, ktora je na hranici problemov, alebo si radsej priplatit za mineralnu vlnu ktora je lepsia snad vo vsetkych klucovych vlastnostiach. ja nevidim pod mury, ale uz par ludi tu pisalo o plesnivej stene pod EPS. Ako moze mi to byt jedno ked je to pod EPS, ale aj tak. Myslim, ze este par rokov potrva kym sa pravda ukaze.
No keď vieš,:) tak vieš. Veď ja v Tvojom dome bývať nebudem:)
alltracboy
02.02.10,10:38
Ale sak debatujeme.. napis konkretny svoj nazor, skusenost.. kritizovat je lahke.. ja niesom stavbar, tak ma trochu pouc.
Ferdosondo
02.02.10,10:39
Ja si myslím ,že zakape aj minerálna vlna.Podľa mňa je choré ak zateplujú obvodové múry novostavieb.Zateplovať len tam kde sa to nedá urobiť inak.
Zaujímavé. Ak si dobre spomínam, tak si písal, že si zatepľoval EPS. Alebo sa mýlim?
Ferdosondo
02.02.10,10:57
Ale sak debatujeme.. napis konkretny svoj nazor, skusenost.. kritizovat je lahke.. ja niesom stavbar, tak ma trochu pouc.
Však som Ti napísal svoj názor. To Tvoje riešenie 38+8cm vlna rieši problém kondenzácie pary v murive. Nevýhoda pri tomto riešení sú vyššie zriaďovacie náklady + vyššie náklady na vykurovanie.
30+15cm EPS tiež rieši problém kondenzácie pary v murive. Výhodou sú nižšie zriaďovacie náklady a nižšie náklady na vykurovanie.
Ale ja ťa nechcem presviedčať. Daj si čo chceš, bývať tam budeš Ty a nie ja a ani nikto tu z poraďákov. Takže ak vlna, tak sa nedaj vyrušovať. Len sa vyvaruj radcov typu: "Videl som pleseň", "Polystyrén po 20 rokoch zmizne", "Rozdiel medzi 10 a 15 cm EPS je 0,004W" a pod.
ciners
02.02.10,11:22
"Polystyrén po 20 rokoch zmizne", "Rozdiel medzi 10 a 15 cm EPS je 0,004W" a pod.

Problem je, ze ten rozdiel v stratach pri zatepleni 10 ci 15 cm je fakt maly. A nie vo Wattoch :) Watt je jednotka vykonu, energia je spojena s pracou, jednotka Joule alebo Watt/hodina :)
220870
02.02.10,11:31
Zaujímavé. Ak si dobre spomínam, tak si písal, že si zatepľoval EPS. Alebo sa mýlim?
Starý 60 ročný dom obvodové steny z 350 plnej pálenej tehly.;)
Ferdosondo
02.02.10,11:36
Problem je, ze ten rozdiel v stratach pri zatepleni 10 ci 15 cm je fakt maly. A nie vo Wattoch :) Watt je jednotka vykonu, energia je spojena s pracou, jednotka Joule alebo Watt/hodina :)
Keď malý, iste budeš vedieť koľko to činí:)
ciners
02.02.10,11:44
Keď malý, iste budeš vedieť koľko to činí:)

Pisal som to tu uz X-krat a na to, aby som sa dohadoval to zase pisat nebudem, neber to zle. Niekde tu bola debata s pivkom, kde sme porovnavali rozne hrubky zateplenia a ako nasledne klesali telepelne straty. Nad R=cca3 uz je vplyv dost maly, v tej debate bol aj vycisleny, treba to hladat.
alltracboy
02.02.10,11:45
radsej keby kazdy pisal ako chce zateplit strop, lebo ked mas na streche 20cm vaty tak na rozdiel medzi 10 a 15 EPS sa mozes...
alltracboy
02.02.10,11:50
Ferdosondo
02.02.10,12:39
radsej keby kazdy pisal ako chce zateplit strop, lebo ked mas na streche 20cm vaty tak na rozdiel medzi 10 a 15 EPS sa mozes...
Tak to si mal napísať hneď, že chceš strechu zatepliť iba "propagačne", to sme sa tu nemuseli dohadovať 2 mesiace, čím zatepliť múry.
Ale začínaš podľa mňa z opačného konca. Musíš si ujasniť, aký dom chceš. T.j. či chceš "normálny", NED, alebo nebodaj PD. Podľa toho hrúbky a typ zateplenia, vykurovací systém, vetranie, plochy okien ...
Ferdosondo
02.02.10,12:53
Pisal som to tu uz X-krat a na to, aby som sa dohadoval to zase pisat nebudem, neber to zle. Niekde tu bola debata s pivkom, kde sme porovnavali rozne hrubky zateplenia a ako nasledne klesali telepelne straty. Nad R=cca3 uz je vplyv dost maly, v tej debate bol aj vycisleny, treba to hladat.
Hľadať sa mi nechce, ale rozdiel medzi 10 a 15EPS cm počas vykurovacej sezóny v BA a dome s 200m2 obvodových múrov je zhruba 750kWh. Pri kúrení elektrikou je to cca 2 200 Sk, plyn asi 1/2. Rozdiel v cene EPS je asi 12 000 Sk. Takže návratnosť pri elektrike 6 rokov a pri plyne 11 rokov, pri súčasných cenách energií.
alltracboy
02.02.10,12:57
ved si realne zober kolko izolantu mozes dat na strechu. Medzi krokvy tak 20cm +max 10 na to. Aj to by som v praxi skor videl na 5cm. To mas 25-30cm na streche. A mozno na to ciners narazal, preco je potom rozdiel v zatepleni murov taky maly. Najviac tepla ide von vetranim, potom strechou, oknami a mury. Ja si nemusim nic ujasnovat, ja ti pisem fakty a ty hned utocis ze ja tak stavam.. ja nestavam.. zatial. V projekte mam 38tehlu+8cm EPS. povala 40cm isover.

ja to opakujem, tehla s vlnou je lepsia alternativa ako tehla s EPS. A este lepsia je tehla alebo porobeton s odvetranou fasadou. Nech si kazdy postavi z coho chce. Je to ako hadanie s majitelom feldy a mercedesu. Jedno menej zerie, ale druhe podstatne lepsie jazdi :D
AndrejG
02.02.10,14:06
Cim viac pary prejde stenou, tym menej sa bude musiet odvetrat oknami-mensie straty tepla.

Ja uz neviem ako ti to mam povedat, ale CEZ MUR TI NEPREJDE SKORO NIC! Aj ked izolaciu nedas ziadnu, proste vlhkost sa neodvetra murom, neexistuje!!! Daj si na stenu co chces, ale na toto sa proste nespoliehaj, podla toho sa nerozhoduj!
ciners
02.02.10,14:12
Hľadať sa mi nechce, ale rozdiel medzi 10 a 15EPS cm počas vykurovacej sezóny v BA a dome s 200m2 obvodových múrov je zhruba 750kWh. Pri kúrení elektrikou je to cca 2 200 Sk, plyn asi 1/2. Rozdiel v cene EPS je asi 12 000 Sk. Takže návratnosť pri elektrike 6 rokov a pri plyne 11 rokov, pri súčasných cenách energií.

Nemozes brat navratnost tak, ze porovnas 10 a 15cm spolu. Musis porovnat 10cm s povodnym stavom a potom 15 cm s povodnym stavom. Dom bungalov 100m2. Rocna uspora 10cm oproti povodnemu sedemu 40cm kvadru:4,096 MW/h.
Rocna uspora 15cm oproti povodnemu sedemu 40cm kvadru:4,5 MW/h.
Fasada vide cca 3000eur. Splati sa za cca 40 rokov.
Oproti tomu sa fasada s 15cm polystyrenom splati za cca 38 rokov.
To su stale take casove horizonty v ludskom zivote, ze sa to neoplati.
Ja som tu uviedol samozrejma rekonstrukciu, nie novostavbu, ale je jasne vidiet, ze nie vsetko sa oplati zateplovat.
Ja si plne uvedomujem, ze ten polystyren je na tom zatepleni to najlacnejsie, ale netreba to prehanat.
AndrejG
02.02.10,14:20
Zabudate na jednu vec...ze ked bude izolacie dost, vacsinu zimy nebude treba kurit vobec...usetri sa kotol, predlzi sa zivotnost kurenia ako takeho. Nejde len cisto o cisla. Ja keby som este raz staval, dam na steny 30cm EPS, do strechy 50cm a kurenie by som nepotreboval. A ked si zoberiem celkovu cenu domu, stalo by ma to mozno o 1% viac ako terajsi dom...takze uplne zanedbatelny rozdiel.

EDIT: O 1% viac aj keby som kurenie robil take iste, na to som zabudol. Vlastne by som usetril, keby som dal tolko izolacie a nerobil zbytocne take kurenie ake mam. Stacilo by mi par el. kablov, keby nieco...
220870
02.02.10,14:45
Hľadať sa mi nechce, ale rozdiel medzi 10 a 15EPS cm počas vykurovacej sezóny v BA a dome s 200m2 obvodových múrov je zhruba 750kWh. Pri kúrení elektrikou je to cca 2 200 Sk, plyn asi 1/2. Rozdiel v cene EPS je asi 12 000 Sk. Takže návratnosť pri elektrike 6 rokov a pri plyne 11 rokov, pri súčasných cenách energií.
Ja by som za tých 12 rokov ešte pripísal 0.
alltracboy
02.02.10,14:46
na jednej strane vravis ze by si nepotreboval kurenie a na druhej chces vetrat. Ak by si mal kurenie ako pises, aby sa ti nestalo ze vyvetras a dokuri sa ti to na druhy den. Kotol nema predsa byt taky aby udzoval teplo, ale taky aby vedel realne vykurit. Ved existuju termostaty.
AndrejG
02.02.10,15:19
na jednej strane vravis ze by si nepotreboval kurenie a na druhej chces vetrat. Ak by si mal kurenie ako pises, aby sa ti nestalo ze vyvetras a dokuri sa ti to na druhy den. Kotol nema predsa byt taky aby udzoval teplo, ale taky aby vedel realne vykurit. Ved existuju termostaty.

Vetral by som predsa rekuperaciou, sme v 21. storoci. :)
ciners
02.02.10,16:03
A ja som si myslel, ze kurenie teda potrubia a tieto veci sa kazia skor tym, ked sa nepouzivaju :)
AndrejG
02.02.10,16:10
Ved ich budes pouzivat, ale nie 6 mesiacov bez prestavky. :)
ciners
02.02.10,16:29
Ako aby to nevyznievalo, ze ja som nejako proti zateplovaniu. Tiez sa mi paci ta filozofia ohladom NED a podobne, len ja v tom vidim cely komplex rieseni od tvaru budovy a celkovej architektury az po technicke riesenia, nie len to, ze dam 20 ci 30cm polystyrenu a bude vsetko ok. Mne sa napriklad velmi pacia drevene stlpikove domy, kde je stena v podstate len izolacia, aj ta architektura NED je taka zaujimava. Len co musim povedat, robim v projekcii a ludia si navrhuju domy samy a myslia si, ze somariny poriesia kopou izolacie a tak to uz potom nefunguje. V podstate aj tieto vypocty strat su take hausnumera, skuste si spocitat podla toho naklady na vykurovanie svojho RD a presvyhnete to poriadne. Tie tepelne zisky od slnka a vsemoznych technologii,co mame doma su velmi vyznamne a v tom je filozofia NED.
220870
02.02.10,17:35
Súhlasím zo všetkým okrem toho slnka.Za celú zimu svieti v priemere 10 dní a aj to len 5-6 hodín denne navyše pomerne nízko nad obzorom.Pomer sklenná výplň tepelný úžitok na Slovensku jednoducho nefunguje.Nedokážem to prerátať ,ale som si na 100% istý.Navyše predstava ,že mi niekto celý deň čumí cez nezastreté okná do interiéru je doslova morbídna.Radšej zaplatím ročne o 100€ viac a budem mať okná ako normálny človek nie ako exhibicionista vo výklade.Veľmi zaujímavá myšlienka NED domu ktorá vznikla niekde vo Francúzku a prispôsobená FR slnečným , klimatickým a hlavne finančným podmienkam .Ten istý NED v FR stojí v pomere k obyčajnému domu o 20% viac .V sk je ten nepomer 50% čo predstavuje cca 1-1,5 mil SKK.Tie peniaze vzhľadom na náročnejšiu údržbu nikdy neušetrí .Je to skôr čačka pre milionárskych synáčikov ako reálna skutočnosť.
alltracboy
03.02.10,10:51
zla citacia
alltracboy
03.02.10,10:55
Asi za posledné dva dni nám vyskočila vlhkosť v dome až na 70%. Bežná vlkosť je okolo 45-55%. Napriek tomu, že máme nonstop otvorené vetračky (niekedy aj prievan je). A cez deň okná dokorán. Neviem si to vysvetliť. Má niekto na to vysvetlenie? Ďakujem.
Mate aj nejaku dodatocnu izolaciu dome alebo len ten porfix? Aky hruby je ten porfix?
alltracboy
03.02.10,11:02
mimotemy Nedá sa to upraviť do čitateľnejšej formy?
http://atpjournal.sk/casopisy/atp_03/pdf/atp-2003-09-41_43.pdf
mslavik
15.02.10,14:49
Už som na to asi prišiel;). Z obchodu mi odpísali že cena sedi a že prevádzkovateľom je firma STAMIX a.s. z Piešťan. Tá sa však v orsk nenáchádza !!!:mad: je tam iba STAMIX s.r.o. a tá je v likvidácii !!!:mad:
Tak že kto by tam chcel nakupovať tak nech neplatí nič vopred ako to požadujú.

Pivko nevie hladat, Stavebniny STAMIX, a.s. normalne existuje , aj na orsr, ico:36246662. robim na dan.urade, tak viem ze sa im v poho dari a aj nacas dane platia :)
kolegyna cez nich brala cely dom, a bola spokojna.
AndrejG
15.02.10,16:36
Pivko nevie hladat, Stavebniny STAMIX, a.s. normalne existuje , aj na orsr, ico:36246662. robim na dan.urade, tak viem ze sa im v poho dari a aj nacas dane platia :)
kolegyna cez nich brala cely dom, a bola spokojna.

To snad nemyslis vazne takto pisat o firme a tom ako sa im dari!!! To sa mi snad sniva, aby pracovnik danoveho uradu takto komentoval to o com sa dozvie v praci!
pivko
16.02.10,11:31
Pivko nevie hladat, Stavebniny STAMIX, a.s. normalne existuje , aj na orsr, ico:36246662. robim na dan.urade, tak viem ze sa im v poho dari a aj nacas dane platia :)
kolegyna cez nich brala cely dom, a bola spokojna.
Pivko vie hladat , v tom case ked som zadal prispevok tak na stranke DRSR bolo uvedene ze firma je v likvidacii. Tak ze ako danovak pod ktoreho patria by si mal o tom nieco vediet:mad:
bettylou
15.05.10,07:14
Rozmýšľam nad stavbou z hliny - ubíjanie. Je to bungalov Alfa 105. Viete niekto poradiť o výhodách a nevýhodách takejto stavby. Staviam svojpomocne. Má niekto osobné skúsenosti s týmto? Či sa to dá potom aj nejako zatepliť, lebo odpor 3 sa mi zdá dosť malý. Prípadne riziká a špecifiká takejto stavby. S google som to už preštudovala. Zaujímalo by ma viac.
Ďakujem všetkým
Laco-monter
15.05.10,07:22
To snad nemyslis vazne takto pisat o firme a tom ako sa im dari!!! To sa mi snad sniva, aby pracovnik danoveho uradu takto komentoval to o com sa dozvie v praci!


Andrej , prestaň peniť

dotyčná nezverejnila žiadné KONKRÉTNE údaje , takže klídek.

Práve na takýchto referenciach zainteresovaných osob, je založený skutočný BIZNIS .
220870
15.05.10,11:33
Rozmýšľam nad stavbou z hliny - ubíjanie. Je to bungalov Alfa 105. Viete niekto poradiť o výhodách a nevýhodách takejto stavby. Staviam svojpomocne. Má niekto osobné skúsenosti s týmto? Či sa to dá potom aj nejako zatepliť, lebo odpor 3 sa mi zdá dosť malý. Prípadne riziká a špecifiká takejto stavby. S google som to už preštudovala. Zaujímalo by ma viac.
Ďakujem všetkým
Nevýhody .Položím otázku ako chcete odhadnúť vlhkosť hliny ,navhodnejšiu na stavbu?ako odhadnete to že je to dotatočne hutné?Ak to bude moc suché tak sa to rozpadne ,ak to bude moc mokré tak to bude praskať.Na toto treba skúsenosť .Pochybujem o tom ,že ju tu niekto má.
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=185
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=58
http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html
http://bydleni.idnes.cz/foto.asp?r=dum_osobnosti&c=A100108_182011_dum_osobnosti_web
http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-zvladli-postavit-za-150-tisic-stacilo-mit-slamu-drevo-a-jil-125-/stavba.asp?c=A091230_115057_stavba_web
Brčo
15.05.10,18:28
U nas asi tazko niekoho najdes s osobnymi skusenostami,ale v anglicku je niekolko firiem zaoberajucich sa stavbov z hliny a roznych organizacii na podporu ekostavieb.Niektore robia aj kurzy...
Co viem,tak hlina ma zle izolacne vlasnosti a neda sa zateplit.S primiesanou slamou sa trosku zlepsia,ale to nestaci....
Mozno na zaciatok nejake knihy -iba v anglictine
http://greenbooks.co.uk/store/building-with-p-213.html?osCsid=8dd95a1f872e4af22533b391257a839e
http://store.cat.org.uk/index.php?cPath=24_45_50
Co sa tyka materialu- v knihach su presne postupy na spravnu identifikaciu vhodnej hliny,miesacie pomery s pieskom a slamou a inymi komponentami,takze o to by som sa nebal:)
A pracuje sa s mokrou zemou,ktora musi postupne vyschnut(ako aj beton a malta pri kasickych stavbach,tiez musia byt mokre,aby sa snimi dalo pracovat)
Najvacsim rizikom je vlhkost,ci zo zeme alebo dazd-dobra strecha s prevismi minimalne 60 cm a suche zaklady....
A iba vapenne alebo hlinene omietky..nie cementove
bettylou
19.05.10,15:40
Ďakujem vám 220870 a Brco

to 220870 - tie naše linky mi pripadajú skôr ako zábavka, experiment a hobby, než ako seriózna stavba, kde má bývať rodina s deťmi :confused: :D

A asi najviac ma odrádza to, že to neizoluje. U nás je chladno. (naša generácia je už chúlostivá :))

Takže hlinené asi len vnútorné nenosné priečky, ak teda nájdem niekoho, kto vie stavať z nepálenej tehly. Ak nie tak cementovo vápenné sa mi zdajú zatiaľ ako najbližšia alternatíva. Aj keď keby niekto vedel, kde v okolí GL sa dá zohnať obyčajná plná tehla, tak aj to by bolo super.

Vonkajší múr a nosné priečky bude teda určite Ytong. Mne sa tá deravá tehla a kopec lepidla dáko nepozdáva.

Ešte keby niekto mohol poradiť čím ukotviť priečky pod stropom - penu nechcem . Ďakujem vám
Brčo
19.05.10,16:48
Ono v USA je cez 200 tis. slamenych domov a nie vsetky vypadaju jak ''stodola''
tento je v cechach http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=126
ciners
19.05.10,18:34
Nevýhody .Položím otázku ako chcete odhadnúť vlhkosť hliny ,navhodnejšiu na stavbu?ako odhadnete to že je to dotatočne hutné?Ak to bude moc suché tak sa to rozpadne ,ak to bude moc mokré tak to bude praskať.Na toto treba skúsenosť .Pochybujem o tom ,že ju tu niekto má.
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=185
http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=58
http://www.baubiologie.at/asbn/buch.html
http://bydleni.idnes.cz/foto.asp?r=dum_osobnosti&c=A100108_182011_dum_osobnosti_web
http://bydleni.idnes.cz/rodinny-dum-zvladli-postavit-za-150-tisic-stacilo-mit-slamu-drevo-a-jil-125-/stavba.asp?c=A091230_115057_stavba_web

Existuje vlhkost zeminy, kedy sa da najlepsie zhutnit. Vlhkost a zhutnenie sa daju merat, pri velkych ansypovych stavbach sa to bezne pouziva, treba sa poradit s geotechnikmi a da sa to aplikovat aj na hlineny dmcek.
bettylou
19.05.10,18:45
Ono v USA je cez 200 tis. slamenych domov a nie vsetky vypadaju jak ''stodola''
tento je v cechach http://www.rigi.cz/index.php?typ=RIA&showid=126

Veď hej, ale kto mi to u nás pomôže postaviť :confused:

Takže hlinené asi len vnútorné nenosné priečky, ak teda nájdem niekoho, kto vie stavať z nepálenej tehly. Ak nie tak cementovo vápenné sa mi zdajú zatiaľ ako najbližšia alternatíva. Aj keď keby niekto vedel, kde v okolí GL sa dá zohnať obyčajná plná tehla, tak aj to by bolo super.

.

Ešte keby niekto mohol poradiť čím ukotviť priečky pod stropom - penu nechcem . Ďakujem vám
bettylou
21.05.10,11:57
??
Laco-monter
21.05.10,12:01
??


Zváračku si už kúpil ???

A ZVÁRAL si ???

ČO ?