mamuch
21.04.05,16:24
Som občan s trvalým bydliskom v Rakusku. Môj príjem z prenájmu nehnuteľnosti v Bratislave prekročí sumu 1,5 mil. Sk za posledných 12 mesiacov. Musím sa stať platcom DPH? Nie som registrovaný ako podnikateľ alebo živnostník, ani nemám žiadne oprávnenie na podnikanie.

Doteraz som využíval pri zdaňovaní príjmu ako občan 25% paušál. Môžem ho používať aj naďalej?
Ak by som sa rozhodol zaregistrovať sa ako živnostník, môžem dať nehnuteľnosť,
ktorú t.č. prenajímam, do svojich nákladov na základe znaleckého posudku a takto ju odpisovať?
Vďaka za pomoc.
ecuch
22.04.05,12:08
Podľa §5 zákona o DPH povinnosť registrácie má zahraničný podnikateľ a vy ním, ako uvádzate, nie ste. Ak by ste sa zaregistrovali ako živnostník a viedli by ste si účtovníctvo, potom by ste si mohli uplatňovať aj oprávnené výdavky plynúce z prenájmu. avšak potm by ste mali miesto podnikania v SR a po dosiahnutí obratu 12 po sebe nasledujúcich mesiacov viac ako 1,5 mil. by ste sa mali registovať ako platiteľ DPH
andrej_rv
23.04.05,19:21
Ak by ste sa rozhodli zaregistrovať ako živnostník, prenajímanú budovu zaradíte do obchodného majetku nie podľa znaleckého posudku, ale v obstarávacej cene. Za roky predchádzajúce roku zaradenia sa odpisy neuplatňujú (ak zaradíte budovu napr. piaty rok po obstaraní, v 1. roku zaradenia budete uplatňovať daňové odpisy vo výške platnej pre 5.rok odpisovania). Reprodukčná obstarávacia cena (znalecký posudok) sa môže použiť len v prípade dlhodobého majetku nadobudnutého podľa osobitných predpisov, napr. reštitúciou. Aj tu však platí, že po dobu, počas ktorej nebola budova zaradená do obchodného majetku, sa daňové odpisy neuplatňujú (po zaradení budovy sa nepoužijú odpisy pre 1. rok, ale pre rok zodpovedajúci počtu rokov od nadobudnutia budovy).
Čo sa týka registrácie DPH, po dosiahnutí ročného obratu 1.5 mil. Sk sa síce musíte zaregistrovať, ale v zmysle § 38 ods. 3 zákona od DPH je prenájom nehnuteľností oslobodený od dane (ak sa v zmysle ods. 5 nerozhodnete, že nájom nebude oslobodený od dane). Prakticky to znamená, že po registrácii síce nebudete musieť odvádzať z prenájmu DPH, ale budete musieť v každom zdaňovacom období predkladať nulové daňové priznanie. Na druhej strane si samozrejme nebudete môcť odpočítavať DPH so žiadnych prijatých zdaniteľných plnení.
tomas
17.05.05,21:17
V príspevku sa uvádza, že budova nadobudnutá reštitúciou sa ocení reprodukčnou obstarávacou cenou. Jedná sa ale o fyzickú osobu.

Podľa §25 ods. 1 pism c) sa ustanovenie o reprodukčnej obstarávacej
cene netýka daňovníka - fyzickej osoby. Z toho mi vyplýva, že budova
získaná reštitúciou prenajímaná podľa §6 ods. 11 alebo v rámci živnosti
sa nemôže odpisovať.

Tiež Vám to tak vychádza?

tomas
kira
21.03.10,09:47
Ak by ste sa rozhodli zaregistrovať ako živnostník, prenajímanú budovu zaradíte do obchodného majetku nie podľa znaleckého posudku, ale v obstarávacej cene. Za roky predchádzajúce roku zaradenia sa odpisy neuplatňujú (ak zaradíte budovu napr. piaty rok po obstaraní, v 1. roku zaradenia budete uplatňovať daňové odpisy vo výške platnej pre 5.rok odpisovania). Reprodukčná obstarávacia cena (znalecký posudok) sa môže použiť len v prípade dlhodobého majetku nadobudnutého podľa osobitných predpisov, napr. reštitúciou. Aj tu však platí, že po dobu, počas ktorej nebola budova zaradená do obchodného majetku, sa daňové odpisy neuplatňujú (po zaradení budovy sa nepoužijú odpisy pre 1. rok, ale pre rok zodpovedajúci počtu rokov od nadobudnutia budovy).
Čo sa týka registrácie DPH, po dosiahnutí ročného obratu 1.5 mil. Sk sa síce musíte zaregistrovať, ale v zmysle § 38 ods. 3 zákona od DPH je prenájom nehnuteľností oslobodený od dane (ak sa v zmysle ods. 5 nerozhodnete, že nájom nebude oslobodený od dane). Prakticky to znamená, že po registrácii síce nebudete musieť odvádzať z prenájmu DPH, ale budete musieť v každom zdaňovacom období predkladať nulové daňové priznanie. Na druhej strane si samozrejme nebudete môcť odpočítavať DPH so žiadnych prijatých zdaniteľných plnení.
Poprosím vás , mám podobný prípad, ale FO zostáva nepodnikateľom. Jedná sa o zaradenie budovy v r. 2009, pričom ju kúpil v r. 2006. Chce si uplatňovať odpisy. Ďakujem
martinez
21.03.10,14:37
Poprosím vás , mám podobný prípad, ale FO zostáva nepodnikateľom. Jedná sa o zaradenie budovy v r. 2009, pričom ju kúpil v r. 2006. Chce si uplatňovať odpisy. Ďakujem

Ano, podla mojho nazoru je mozne budovu v zmysle §6, ods.11 odpisovat...

budovu zaradis do obchodneho majetku v obstaravacej cene podla §25,1,a (nakolko sa na budovu nevztahuje oslobodenie podla §9,1,b).. zaroven neuplatnujes odpisy za roky 2006-2008 a pokracujes v odpisovani v roku 2009...

aj ked si nepodnikatel, dosahujes prijmy podla §6,3 (prenajom), budovu mozes zaradit do obchodneho majetku..definicia obchodneho majetku je v §2,m... podmienky splnas, cize aj ked si nepodnikatel, budovu mozes povazovat za Tvoj obchodny majetok pre ucely dosahovania zdanitelneho prijmu a odpisujes ju v zmysle vyssieuvedenych riadkov.

najom je je oslobodeny od DPH, ak je budova starsia ako 5 rokov po kolaudacii (§38,1)..
kira
21.03.10,16:57
Ano, podla mojho nazoru je mozne budovu v zmysle §6, ods.11 odpisovat...

budovu zaradis do obchodneho majetku v obstaravacej cene podla §25,1,a (nakolko sa na budovu nevztahuje oslobodenie podla §9,1,b).. zaroven neuplatnujes odpisy za roky 2006-2008 a pokracujes v odpisovani v roku 2009...

aj ked si nepodnikatel, dosahujes prijmy podla §6,3 (prenajom), budovu mozes zaradit do obchodneho majetku..definicia obchodneho majetku je v §2,m... podmienky splnas, cize aj ked si nepodnikatel, budovu mozes povazovat za Tvoj obchodny majetok pre ucely dosahovania zdanitelneho prijmu a odpisujes ju v zmysle vyssieuvedenych riadkov.

najom je je oslobodeny od DPH, ak je budova starsia ako 5 rokov po kolaudacii (§38,1)..

Ďakujem za odpoveď, ale spýtam sa ešte k DPH. Ak tým, že sa stal platcom v minulom roku a odvádzal DPH, môže sa rozhodnúť tento rok, že nájom bude bez DPH? Povinnosť predkladať výkazy DPH zostane, ale budú nulové. Treba to oznamovať DÚ?
Robina
01.02.11,08:05
V súvislosti s týmto prenájmom by ma zaujímalo, že akým spôsobom zaradiť byt do obchodného majetku, ked nie je živnostníkom, je len registrovaný na Dú /DIČ/ - či je FO povinná viesť účto alebo len evidenciu a akým spôsobom, aby to bolo v poriadku v prípade kontroly z DÚ. Taktiež by som potrebovala vedieť, čo všetko si môže potom ešte uplatniť keď byt zaradí do obchodného majetku. Veľmi pekne ďakujem
Robina
01.02.11,17:33
nevie mi nikto poradiť? VĎaka.