Vlastinka
25.07.08,08:27
Milí poraďáci!
Mám nasledovný problém. Nakoľko sme so zamestnancom rozviazali prac. pomer dňom 30.06.2008, musíme preplatiť aj dovolenku. Už som zo všetkého taká dopletená, že si nie som istá, koľko dovolenky z r.2005 mala mať preplatených. Prosím, pozrie sa mi, prosím, na to niekto? Jedná sa o zamestnanca školy, t.j. nárok na 45 dní dovolenky za rok.

Rodičovská dovolenka od 01.01.2005 do 31.03.2005
PN: od 01.04.2005 do 10.04.2005
nová MD: od 11.04.2005 do 23.10.2005
Rodičovská dovolenka: od 24.10.2005 do 31.12.2005
(Ostatné roky sú mi jasné).
Podľa mňa by mala mať nárok na 45 dní. Ale podľa iných kolegýň sa jej mala dovolenka krátiť. Čo vy nato?
Ďakujem všetkým za ochotu.
Vlastinka
Chobot
25.07.08,06:48
Milí poraďáci!
Mám nasledovný problém. Nakoľko sme so zamestnancom rozviazali prac. pomer dňom 30.06.2008, musíme preplatiť aj dovolenku. Už som zo všetkého taká dopletená, že si nie som istá, koľko dovolenky z r.2005 mala mať preplatených. Prosím, pozrie sa mi, prosím, na to niekto? Jedná sa o zamestnanca školy, t.j. nárok na 45 dní dovolenky za rok.

Rodičovská dovolenka od 01.01.2005 do 31.03.2005
PN: od 01.04.2005 do 10.04.2005
nová MD: od 11.04.2005 do 23.10.2005
Rodičovská dovolenka: od 24.10.2005 do 31.12.2005
(Ostatné roky sú mi jasné).
Podľa mňa by mala mať nárok na 45 dní. Ale podľa iných kolegýň sa jej mala dovolenka krátiť. Čo vy nato?
Ďakujem všetkým za ochotu.
Vlastinka

Mne to vychádza takto:

Keďže v danom roku "odpracovala" (píšem v úvodzovkách preto, lebo obdobie MD sa považuje ako odpracovaná doba) aspoň 60 dní, vznikol jej nárok na ročnú dovolenku. Ale zároveň v tom roku zameškala podľa mojich výpočtov 120 dní, preto sa jej nárok na dovolenku bude krátiť o prých 100 neodpracovaných dní o 1/12. Keby to bolo 122 dní, tak by sa jej krátila dovolenka ešte o ďalšiu 1/12-tinu.

Takže nárok bude mať 11/12 z ročného základu 45 dní.
jankasm
25.07.08,09:20
S výpočtom súhlasím, rovnako mi to vyšlo 120 dní, čiže krátenie o 1/12 z ročného nároku 45 dní. Krátenie mi teda vychádza o 4 dni, a nárok za rok 2005 je 41 dní. ;)
nelly1810
25.07.08,12:00
ja tomu vášmu kráteniu dovoleniek nerozumiem 1/12 čo to znamená?viete mi to vysvetliť trošku podrobnejšie? na vašom príklade ... ďakujem
Chobot
25.07.08,12:14
ja tomu vášmu kráteniu dovoleniek nerozumiem 1/12 čo to znamená?viete mi to vysvetliť trošku podrobnejšie? na vašom príklade ... ďakujem

Základný nárok je 45 dní. V zmysle zákona sa v tomto prípade bude krátiť o 1/12; je to matematický podiel-> 1/12 zo 45 je 3,75 (alebo 45:12=3,75). Takže celkový nárok budeš krátiť o (3,75 zaokrúhlene) 4 dni, teda nárok bude 45-4=41 dní.

Jednoduchšie to už neviem vysvetliť. Alebo si sa chcela spýtať na niečo iné?
Vlastinka
28.07.08,06:18
Ja kráteniu rozumiem, len by som chcela vedieť, ako ste dospeli k názoru, že vymeškala 120 dní?
A či vlastne vzniká nárok na krátenie dovolenky, keď vymeškané dni netrvali súvisle za sebou?
Vlastinka
28.07.08,06:20
Kráteniu rozumiem. Len by som chcela vedieť, ako ste dospeli k názoru, že vymeškala 120 dní. A či sa vlastne môže krátiť dovolenka, keď "PN" netrvala súvisle.
Chobot
28.07.08,06:48
Ja kráteniu rozumiem, len by som chcela vedieť, ako ste dospeli k názoru, že vymeškala 120 dní?

Veď predsa z tých dátumov, čo si uviedla. Pozreli sme si kalendár z roku 2005 a spočítali sme pracovné dni, ktoré zameškala (vrátane sviatkov pripadajúcich na po-pia).


A či vlastne vzniká nárok na krátenie dovolenky, keď vymeškané dni netrvali súvisle za sebou?

§ 109 ods. 1 - Krátenie dovolenky:

(1) Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.

Neuvádza sa, či to musí byť súvisle - je to proste za kalendárny rok.
Katy a R
28.07.08,08:24
Pre nárok na 5 týždňov dovolenky treba ... dobu 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku...

Je možné obdobie DPN započítať do tejto doby ?
Vysvetlím ... nejde o DPN počas trvania PP, ale začiatok DPN je počas štúdia, neskôr štúdium prerušené ... jedná sa o obdobie skoro jedného roka (keď bola len tá PNka)
Nenašla som to v § 103 odst 5
Katy a R
29.07.08,08:32
...doplním ešte, DPN trvala rok, prvé 2 mesiace ešte študent (do prerušenia)..
Katy a R
03.09.08,07:26
Potrebovala by som radu
... či si myslím správne, že doba počas ktorej bolo štúdium prerušené, sa posudzuje ako čas trvania pracovného pomeru - pre nárok na dovolenku.
Štúdium bolo prerušené na 2 roky ... zároveň aj dočasná PN (rok), potom evidencia na UP a priznanie ID

Citácia zo ZP
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
...
c) úspešne skončeného štúdia,
...
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
..
(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.

Čo všetko treba k tomu doložiť? ... predpokladám, že zamestnávateľ by to potom mal uviesť aj v zápočtovom liste :confused:
brčko
03.09.08,15:31
Katy, predpokladám, že to štúdium nakoniec dokončil. Ak by nie, tak by si sa asi nepýtala. V tom prípade sa štúdium neráta a samozrejme ani PN-ka, len evidencia na UP.
(aj teraz stále platí, ak ti napr. PP skončí počas PN, tak sa evidovať na UP nemôžeš a ani sa ti to predpokladám nebude rátať do odprac.rokov. Dokonca si ani nemôžeš za toto obdobie doplatiť dôchodk.poistenie. Nemám však praktické skúsenosti s tým, myslím si to na základe toho, čo som čítala v zákone o sociálnom poistení, zákonníku práce a z. o službách zamestnanosti)

Ak ho napokon dokončil, tak asi by som dni PN-ky "počas prerušenia štúdia" nerátala, lebo nejde o "čas štúdia".

To je môj názor, ak má s tým niekto viac skúseností, snád pridá názor :)
Katy a R
04.09.08,06:23
.. áno, štúdium ukončené...
V potvrdení zo školy je uvedený koniec štúdia – dátum štátnej skúšky. ( vlastne po prerušení len bolo treba spraviť štátnicu!) Viem, že doba evidencie na UP sa započíta, ale ako to je s tou dobou PNky ?? Keď sa tam uvádza doba štúdia až do štátnej skúšky (aj s prerušením), tak si myslím, že sa bude počítať do nároku aj to obdobie DPN. Alebo nie?

Vyjadrí sa ešte niekto?
ďakujem
Katy a R
21.09.08,21:10
Poprosila by som mzdárov o pomoc - čo všetko sa v tomto prípade započíta do obdobia pre nárok na dovolenku
Obdobia od 18. teho roku veku:
- doba štúdia na SŠ .... toto sa dokladá mat vysvedčením predpokladám
- doba štúdia na VŠ ... treba doložiť potvrdením o ukončení
- prerušenie štúdia na 2 roky (v poslednom ročníku), počas týchto dvoch rokov PN - začala už počas štúdia, kým sa vybavilo prerušenie a trvala rok , potom evidencia na UP (6 mes), potom nástup do zamestnania (skrát. úväzok )
- počas zamestnania ukončenie štúdia (po dvoch rokoch nástup do školy - na 4 mesiace - štátna skúška) ...... čiže štúdium bolo ukončené až po skončení prerušenia (v potvrdení je uvedená celá doba štúdia – aj s prerušením .
Olgica
22.09.08,04:09
Poprosila by som mzdárov o pomoc - čo všetko sa v tomto prípade započíta do obdobia pre nárok na dovolenku
Obdobia od 18. teho roku veku:
- doba štúdia na SŠ .... toto sa dokladá mat vysvedčením predpokladám
- doba štúdia na VŠ ... treba doložiť potvrdením o ukončení
- prerušenie štúdia na 2 roky (v poslednom ročníku), počas týchto dvoch rokov PN - začala už počas štúdia, kým sa vybavilo prerušenie a trvala rok , potom evidencia na UP (6 mes), potom nástup do zamestnania (skrát. úväzok )
- počas zamestnania ukončenie štúdia (po dvoch rokoch nástup do školy - na 4 mesiace - štátna skúška) ...... čiže štúdium bolo ukončené až po skončení prerušenia (v potvrdení je uvedená celá doba štúdia – aj s prerušením .

§ 103 Zák.práce

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.

(6) Čas trvania pracovného pomeru v cudzine, prípadne iné započítateľné obdobia strávené v cudzine sa započítavajú do času rozhodujúceho pre dĺžku dovolenky za rovnakých podmienok, ako keby zamestnanec pracoval na území Slovenskej republiky.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
Katy a R
23.09.08,06:15
:):);)Olgica, ide mi hlavne o tú dobu prerušenia .... a PNku..
Mzdárka nezapočítala nič - tak že čím to treba doložiť.
(odovzdané maturit. vysvedčenie, potvrdenie o štúdiu na VŠ aj doba evidencie na UP...)
ondrejvla
19.12.08,21:07
Prosím o pomoc a radu pri nároku na dovolenku za január a február 2009. Môj syn pracuje vo firme, kde plánuje ukončiť pracovný pomer k 1.marcu 2009, základná výmera dovolenky je u neho 4 týždne, 1/12 sa rovná 1,66 dňa dovolenky, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Mzdová účtovníčka mu povedala, že nemá žiaden nárok na dovolenku za rok 2009, nakoľko nemá odpracované 3 mesiace. Skutočne nemá žiaden nárok na dovolenku, keďže jeho pracovná doba trvá od 07,00 hodiny do 17,30 hodiny v pracovné dni a v každú druhú sobotu 5,5 hodiny? Alebo tu neplatí, že fond pracovnej doby by mal byť rovnaký pre všetkých, aj keď zamestnávateľom je maďarská firma? Poraďte, ako presvedčiť účtovníčku, že má nárok a aj pravdu, že počet odpracovaných hodín v mesiaci vysoko prevyšuje pracovný fond, ak počítame aj soboty, je to viac ako 21 dní v mesiaci.
Vopred ďakujem za všetky rady a odpovede.
veronikasad
19.12.08,21:29
Prosím o pomoc a radu pri nároku na dovolenku za január a február 2009. Môj syn pracuje vo firme, kde plánuje ukončiť pracovný pomer k 1.marcu 2009, základná výmera dovolenky je u neho 4 týždne, 1/12 sa rovná 1,66 dňa dovolenky, patrí mu dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku. Mzdová účtovníčka mu povedala, že nemá žiaden nárok na dovolenku za rok 2009, nakoľko nemá odpracované 3 mesiace. Skutočne nemá žiaden nárok na dovolenku, keďže jeho pracovná doba trvá od 07,00 hodiny do 17,30 hodiny v pracovné dni a v každú druhú sobotu 5,5 hodiny? Alebo tu neplatí, že fond pracovnej doby by mal byť rovnaký pre všetkých, aj keď zamestnávateľom je maďarská firma? Poraďte, ako presvedčiť účtovníčku, že má nárok a aj pravdu, že počet odpracovaných hodín v mesiaci vysoko prevyšuje pracovný fond, ak počítame aj soboty, je to viac ako 21 dní v mesiaci.
Vopred ďakujem za všetky rady a odpovede.
Synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku.
Má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku. Doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.
veronikasad
19.12.08,21:35
Poprosila by som mzdárov o pomoc - čo všetko sa v tomto prípade započíta do obdobia pre nárok na dovolenku
Obdobia od 18. teho roku veku:
- doba štúdia na SŠ .... toto sa dokladá mat vysvedčením predpokladám
- doba štúdia na VŠ ... treba doložiť potvrdením o ukončení
- prerušenie štúdia na 2 roky (v poslednom ročníku), počas týchto dvoch rokov PN - začala už počas štúdia, kým sa vybavilo prerušenie a trvala rok , potom evidencia na UP (6 mes), potom nástup do zamestnania (skrát. úväzok )
- počas zamestnania ukončenie štúdia (po dvoch rokoch nástup do školy - na 4 mesiace - štátna skúška) ...... čiže štúdium bolo ukončené až po skončení prerušenia (v potvrdení je uvedená celá doba štúdia – aj s prerušením .
Ja by som jej započítala len dobu evidencie na úrade práce + dobu pracovného pomeru , s odvoláním na odst. 7, nakoľko štúdium bolo ukončené počas trvania pracovného pomeru.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.
ondrejvla
19.12.08,21:42
Synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku.
Má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku. Doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu.

Asi nerozumiem, píšeš :
- synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku,
- má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku

no mne sa to nezdá, nie je to to isté len v ružovom? Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní v mesiaci, nejde mi o dobu čerpania dovolenky a neviem, prečo je tu spomínaná odpracovaná doba, asi sme sa nerozumeli...
Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní na možnosť čerpania 1/12 alikvotnej časti dovolenky, len som chcela vedieť, že keďže nemá preplácané nadčasy, zamestnávateľ trvá na tom, že denne bude pracovať 10 hodín mimo obednej prestávky ( 1/2 hodiny) čo je v mesiaci január 200 hodín, plus 3x sobota po 5,5 hodiny, t.j. 216,5 hodiny za január, za február je to 211 odpracovaných hodín, určite je to viac ako 168 hodín, ktoré musí mať odpracované za 21 dní.
A ešte niečo, prečo doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu, keďže nemá na ňu nárok? Dá sa to vysvetliť prosím viac zrozumiteľnejšie? Vopred ďakujem.
veronikasad
19.12.08,21:47
Asi nerozumiem, píšeš :
- synovi nevznikne nárok na dovolenku za kal. rok, nakoľko nebude mať odpracovaných 60 dní v roku,
- má však nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých odpracovaných 21 dní 1/12 ročného nároku

no mne sa to nezdá, nie je to to isté len v ružovom? Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní v mesiaci, nejde mi o dobu čerpania dovolenky a neviem, prečo je tu spomínaná odpracovaná doba, asi sme sa nerozumeli...
Viem, že musí mať odpracovaných 21 dní na možnosť čerpania 1/12 alikvotnej časti dovolenky, len som chcela vedieť, že keďže nemá preplácané nadčasy, zamestnávateľ trvá na tom, že denne bude pracovať 10 hodín mimo obednej prestávky ( 1/2 hodiny) čo je v mesiaci január 200 hodín, plus 3x sobota po 5,5 hodiny, t.j. 216,5 hodiny za január, za február je to 211 odpracovaných hodín, určite je to viac ako 168 hodín, ktoré musí mať odpracované za 21 dní.
A ešte niečo, prečo doba čerpania dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu, keďže nemá na ňu nárok? Dá sa to vysvetliť prosím viac zrozumiteľnejšie? Vopred ďakujem.
Vlastička, nie je to to isté v ružovom. Sú to dva rozličné nároky na dovolenku. Tých 21 dní nemusí mať v danom mesiaci, dni sa spočítavajú. Ak bude mať spolu 42 dní, vznikne mu nárok na 2/12 ročného nároku. Odpracované hodiny sa neprepočítavajú na dni, mal by mať preplatený nadčas.
Na dovolenku má nárok, čerpaná dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu znamená, že ak mu ju nebudú preplácať ale bude ju do skončenia PP čerpať, započítava sa to do tých 21 dní.
ondrejvla
19.12.08,21:57
Vlastička, nie je to to isté v ružovom. Sú to dva rozličné nároky na dovolenku. Tých 21 dní nemusí mať v danom mesiaci, dni sa spočítavajú. Ak bude mať spolu 42 dní, vznikne mu nárok na 2/12 ročného nároku. Odpracované hodiny sa neprepočítavajú na dni, mal by mať preplatený nadčas.
Na dovolenku má nárok, čerpaná dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu znamená, že ak mu ju nebudú preplácať ale bude ju do skončenia PP čerpať, započítava sa to do tých 21 dní.

Ahá, už som pochopila, takže ak on odpracuje včítane sobôt 23 dní v mesiaci za 01/2009 a 22 dní za 02/2009 má nárok na 2/12 preplatenia dovolenky, áno?
Takže mám pravdu, ak tvrdím, že ak pracuje v sobotu, je pre neho pracovným dňom? Veronika, určite to skopírujem a pošlem účtovníčke maďarskej firmy, ktorá im zásadne neprepláca nadčasy a na základe toho, že po kontrole z IP kde museli začať dávať zamestnancom stravné poukážky ( len od septembra 2008!) im prestala vyplácať prémiovú zložku, vraj keď majú nárok na stravné poukážky, nemajú nárok na nič okrem základnej mzdy. No prosím, a potom že nie je Slovák pre nich ""Buta "...
veronikasad
19.12.08,22:00
Ahá, už som pochopila, takže ak on odpracuje včítane sobôt 23 dní v mesiaci za 01/2009 a 22 dní za 02/2009 má nárok na 2/12 preplatenia dovolenky, áno?
Takže mám pravdu, ak tvrdím, že ak pracuje v sobotu, je pre neho pracovným dňom? Veronika, určite to skopírujem a pošlem účtovníčke maďarskej firmy, ktorá im zásadne neprepláca nadčasy a na základe toho, že po kontrole z IP kde museli začať dávať zamestnancom stravné poukážky ( len od septembra 2008!) im prestala vyplácať prémiovú zložku, vraj keď majú nárok na stravné poukážky, nemajú nárok na nič okrem základnej mzdy. No prosím, a potom že nie je Slovák pre nich ""Buta "...
Vlastička a ako má v pracovnej zmluve stanovený fond pracovného času ? Rozvrhnutie na 5 alebo 6 dní v týždni ? Je to firma podnikajúca na Slovensku /nemám s tým skúsenosti ale myslím si, že by sa na ňu mal vzťahovať slovenský Zákonník práce / alebo syn pracuje v Maďarsku ? Prémie sú nenárokovateľnou zložkou, s tým nenarobí nič. Treba aspoň trvať na tom, aby jeho práca bola zaradená do zodpovedajúceho stupňa náročnosti podľa prílohy k ZP. Ešte - má základnú mzdu hodinovú alebo mesačnú ?
ondrejvla
19.12.08,22:10
Vlastička a ako má v pracovnej zmluve stanovený fond pracovného času ? Rozvrhnutie na 5 alebo 6 dní v týždni ? Je to firma podnikajúca na Slovensku /nemám s tým skúsenosti ale myslím si, že by sa na ňu mal vzťahovať slovenský Zákonník práce / alebo syn pracuje v Maďarsku ? Prémie sú nenárokovateľnou zložkou, s tým nenarobí nič. Treba aspoň trvať na tom, aby jeho práca bola zaradená do zodpovedajúceho stupňa náročnosti podľa prílohy k ZP.

V pracovnej zmluve nemá rozvrhnutý pracovný čas a ani nič, čo by zodpovedalo trošku zrozumiteľnému pochopeniu § 43 ZP, čo by mala obsahovať. Je to maďarská firma podnikajúca na Slovensku, syn sa rozhodol ukončiť pracovný vzťah s touto firmou, nakoľko nedodržali ani po dvoch rokoch sľuby o mzde, ktoré boli dohodnuté - avšak ústne! No čo už, učíme sa celý život, síce nie ja, - ale poslúchnu ťa deti, keď ich upozorníš všetko žiadaj na papieri?
Ďakujem a prajem príjemný víkend a nech ti nezhorí ani jeden koláčik.

Katy a R
19.12.08,22:12
Ja by som jej započítala len dobu evidencie na úrade práce + dobu pracovného pomeru , s odvoláním na odst. 7, nakoľko štúdium bolo ukončené počas trvania pracovného pomeru.

(7) Obdobia uvedené v odsekoch 1 až 6 sa nezapočítavajú, ak spadajú do času trvania pracovného pomeru; ak sa kryjú navzájom, započítavajú sa len raz.

...jasné, že keď sa obdobia prekrývajú, tak len raz..
Ale tiež si myslíš, že tá doba PNky sa nezapočíta vôbec :confused:(PNka začala počas školy - preto bolo to prerušenie a trvala rok - 1,5 mesiaca sa prekrývala so štúdiom)
Katy a R
19.12.08,22:15
V pracovnej zmluve nemá rozvrhnutý pracovný čas a ani nič, čo by zodpovedalo trošku zrozumiteľnému pochopeniu § 43 ZP, čo by mala obsahovať. Je to maďarská firma podnikajúca na Slovensku, syn sa rozhodol ukončiť pracovný vzťah s touto firmou, nakoľko nedodržali ani po dvoch rokoch sľuby o mzde, ktoré boli dohodnuté - avšak ústne! No čo už, učíme sa celý život, síce nie ja, - ale poslúchnu ťa deti, keď ich upozorníš všetko žiadaj na papieri?
Ďakujem a prajem príjemný víkend a nech ti nezhorí ani jeden koláčik.



Ak tú dovolenku nebude čerpať, tak ju musia pri ukončení pp preplatiť!
veronikasad
19.12.08,22:16
V pracovnej zmluve nemá rozvrhnutý pracovný čas a ani nič, čo by zodpovedalo trošku zrozumiteľnému pochopeniu § 43 ZP, čo by mala obsahovať. Je to maďarská firma podnikajúca na Slovensku, syn sa rozhodol ukončiť pracovný vzťah s touto firmou, nakoľko nedodržali ani po dvoch rokoch sľuby o mzde, ktoré boli dohodnuté - avšak ústne! No čo už, učíme sa celý život, síce nie ja, - ale poslúchnu ťa deti, keď ich upozorníš všetko žiadaj na papieri?
Ďakujem a prajem príjemný víkend a nech ti nezhorí ani jeden koláčik.


Vlasti, ešte doplnenie. Ak by mu mzdárka neuznala tie soboty a má mesačnú mzdu, sviatok sa takisto považuje za odpracovanú dobu, teda spolu bude mať 42 dní a rovnako bude mať nárok na 2/12 ročného nároku.
Kým sa zamestnanci nebudú brániť a argumentovať platným Zákonníkom práce, niektorí zamestnávatelia - nielen maďarskí - si s nimi budú robiť čo chcú. Aj keď "udanie" na IP považujem za posledné riešenie, na niektorých zamestnávateľov iné neplatí.
Príjemný víkend aj tebe.
veronikasad
19.12.08,22:19
...jasné, že keď sa obdobia prekrývajú, tak len raz..
Ale tiež si myslíš, že tá doba PNky sa nezapočíta vôbec :confused:(PNka začala počas školy - preto bolo to prerušenie a trvala rok - 1,5 mesiaca sa prekrývala so štúdiom)
Ak nebola dobrovolne nemocensky poistená a nemala nárok na nemocenské - aj keď to priamo zo ZP nevyplýva, ja by som ju do doby trvania PP pre učely dovolenky nezapočítala. Aký bol dôvod vystavenia PN-ky ?
Katy a R
19.12.08,22:24
Ak nebola dobrovolne nemocensky poistená a nemala nárok na nemocenské - aj keď to priamo zo ZP nevyplýva, ja by som ju do doby trvania PP pre učely dovolenky nezapočítala. Aký bol dôvod vystavenia PN-ky ?

Nemocenské bolo riadne platené zo SP (DNP) .. PNka začala hospitalizáciou
veronikasad
19.12.08,22:32
Nemocenské bolo riadne platené zo SP (DNP) .. PNka začala hospitalizáciou
Katy, pozerala som ešte raz § 103, bohužial, nenašla som tam nič, na základe čoho by sa doba nemocenského pri prerušenom štúdiu mohla započítať do trvania zamestnania pre účely nároku na dovolenku.
Keďže štúdium bolo ukončené počas trvania zamestnania, tak z obdobia štúdia nezapočítaš nič.
Skús však ešte napísať do časopisu Národné poistenie, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa: Bývajú tam aj dotazy a odpovede týkajúce sa nároku na dovolenku. Do konca roka už odpoveď nestihneš...
Katy a R
19.12.08,22:43
Katy, pozerala som ešte raz § 103, bohužial, nenašla som tam nič, na základe čoho by sa doba nemocenského pri prerušenom štúdiu mohla započítať do trvania zamestnania pre účely nároku na dovolenku.
Keďže štúdium bolo ukončené počas trvania zamestnania, tak z obdobia štúdia nezapočítaš nič.
Skús však ešte napísať do časopisu Národné poistenie, ktorý vydáva Sociálna poisťovňa: Bývajú tam aj dotazy a odpovede týkajúce sa nároku na dovolenku. Do konca roka už odpoveď nestihneš...

.. ďakujem - a aj za typ. S tým obdobím štúdia (keďže bolo riadne ukončené) ... to by sa malo počítať ...
odložíme na budúci rok a dúfam, že aj dajako vyriešime :D:)
0500429
22.12.08,08:39
Zapocitava sa na ucely vyssej vymery dovolenky aj evidencia na urade prace,ked clovek nepoberal podporu v nezamestnanosti?
brčko
22.12.08,10:07
Zapocitava sa na ucely vyssej vymery dovolenky aj evidencia na urade prace,ked clovek nepoberal podporu v nezamestnanosti?

áno, poberanie podpory nie je pre tento účel dôležitý
lydinka
03.01.09,19:27
Dobry večer, poradaci, chcem vas poprosit o radu: zamestnankyna nastupila do prace 14.08.2006, cely rok 2007 normalne pracovala, až koncom decembra nastupila na PN a na tejto PN bola až do konca oktobra 2008. K 1. novembru nastupila do prace. Na kolko dni dovolenky ma teda narok za rok 2008???
2/12 z 25 dní???
a dalšia otazka: z roku 2007 jej zostalo 9 nevyčerpaných dní, čo s nimi???
Prosím poradte, súrne, DAKUJEM
lydinka
03.01.09,19:41
Dobry večer, poradaci, chcem vas poprosit o radu: zamestnankyna nastupila do prace 14.08.2006, cely rok 2007 normalne pracovala, až koncom decembra nastupila na PN a na tejto PN bola až do konca oktobra 2008. K 1. novembru nastupila do prace. Na kolko dni dovolenky ma teda narok za rok 2008???
2/12 z 25 dní???
a dalšia otazka: z roku 2007 jej zostalo 9 nevyčerpaných dní, čo s nimi???
Prosím poradte, súrne, DAKUJEM

Prosíííím, neviete poradit???
ivka70
03.01.09,19:47
Dobry večer, poradaci, chcem vas poprosit o radu: zamestnankyna nastupila do prace 14.08.2006, cely rok 2007 normalne pracovala, až koncom decembra nastupila na PN a na tejto PN bola až do konca oktobra 2008. K 1. novembru nastupila do prace. Na kolko dni dovolenky ma teda narok za rok 2008???
2/12 z 25 dní???
a dalšia otazka: z roku 2007 jej zostalo 9 nevyčerpaných dní, čo s nimi???
Prosím poradte, súrne, DAKUJEM
za november a december 2008 mohla max. odpracovat /aj so sviatkami/ 43 dni, teda v roku 2008 neodpracovala 60 dni, ma narok len na pomernu cast dovolenky za kazdych 21 odprac.dni, co mi vychadza na 2/12 rocneho naroku /3 alebo 4 dni podla naroku celkoveho 20 alebo 25 dni/

a dovolenku za rok 2007 mala vycerpat najneskor do konca roka 2008, inak jej prepadne.
Preplatit jej moze zamestnavatel len dni nad 20 dni, teda ak mala narok na 25 dni, tak 5 dni jej mozete preplatit. Zvysok strati. - k tomuto sa da najst dost na porade.....
lydinka
03.01.09,19:54
Za december a november odpracovala 39 dni spolu.
narok ma na 25 dni.
Čiže jej zostane narok na 1/12 len, kedže neodpracovala, 2x21 dni.
Tu dovolenku z roku 2007 si nedočerpala, pretože zostala na PN a zamestnávatel nevedel, že to bude dlhodobá PN.

Ďakujem
ivka70
03.01.09,20:06
Za december a november odpracovala 39 dni spolu.
narok ma na 25 dni.
Čiže jej zostane narok na 1/12 len, kedže neodpracovala, 2x21 dni.
Tu dovolenku z roku 2007 si nedočerpala, pretože zostala na PN a zamestnávatel nevedel, že to bude dlhodobá PN.

Ďakujem
ale do odpracovanych dni sa rataju aj sviatky a dovolenky
/potom ich asi bolo viac/

a co sa tyka dovolenky ...v roku 2007 ju nemala sancu vycerpat, ale mohla ju vycerpat do konca roka 2008 .... ak to neurobila, ma narok na preplatenie 5 dni ...4 dni jej prepadnu ...
lydinka
03.01.09,20:09
ale do odpracovanych dni sa rataju aj sviatky a dovolenky
/potom ich asi bolo viac/

a co sa tyka dovolenky ...v roku 2007 ju nemala sancu vycerpat, ale mohla ju vycerpat do konca roka 2008 .... ak to neurobila, ma narok na preplatenie 5 dni ...4 dni jej prepadnu ...

Aha, ano čiže narok ma na 2/12 dovolenky, velmi pekne vam dakujem
brčko
03.01.09,20:13
Za december a november odpracovala 39 dni spolu.
narok ma na 25 dni.
Čiže jej zostane narok na 1/12 len, kedže neodpracovala, 2x21 dni.
Tu dovolenku z roku 2007 si nedočerpala, pretože zostala na PN a zamestnávatel nevedel, že to bude dlhodobá PN.

Ďakujem

do odpracovaných dní sa rátajú napr. aj dni, počas ktorých nepracovala, lebo nan vychádzal sviatok, (vid zákonník práce § 144 ods.3 písm.d) t.j. ráta sa jej aj 17.11.+24-26.12.08 t.j. má odpracovaných 43dní a nárok na 2/12-tiny celoroč.dovolenky.

Tú dovolenku za rok 2007 si ona ale mohla čerpať v období od 1.11. do 31.12.08.
Súhlasím s predchádzajúcou odpovedou ivky, že jej môžete preplatiť max.5dní, na ostatnú dovolenku za rok 2007 stráca bohužial nárok. To by platilo aj v prípade, ak by bola PN až do napr. 31.12.08. Zákonník práce nepozná vynimku pri PN-ke, len pri MD a RD- vid Zákonník práce § 113 ods.2 + § 116 ods.3

Aha, odpoved už medzitým máš, tak som aspon podoplnala §
lydinka
03.01.09,20:24
Velmi pekne dakujem, vobec som si nebola ista s tym preplatenim, ĎAKUJEM
holubička1
14.01.09,14:52
do odpracovaných dní sa rátajú napr. aj dni, počas ktorých nepracovala, lebo nan vychádzal sviatok, (vid zákonník práce § 144 ods.3 písm.d) t.j. ráta sa jej aj 17.11.+24-26.12.08 t.j. má odpracovaných 43dní a nárok na 2/12-tiny celoroč.dovolenky.

Tú dovolenku za rok 2007 si ona ale mohla čerpať v období od 1.11. do 31.12.08.
Súhlasím s predchádzajúcou odpovedou ivky, že jej môžete preplatiť max.5dní, na ostatnú dovolenku za rok 2007 stráca bohužial nárok. To by platilo aj v prípade, ak by bola PN až do napr. 31.12.08. Zákonník práce nepozná vynimku pri PN-ke, len pri MD a RD- vid Zákonník práce § 113 ods.2 + § 116 ods.3

Aha, odpoved už medzitým máš, tak som aspon podoplnala §

Prosím ešte k tej PN ja mám zamestnankyňu od 1.7.08 na PN ešte sa stále nevrátila v r. 2009. Tiež je tu problém s dovolenkou z r. 2007 kde jej zostalo 8 dní, podľa vyššie napísaného jej prepadajú, mala si ich vybrať ale ona išla na neplánovanú PN -operácia a ohrádza sa , že nevedela, že sa do konca r. 2008 nevráti. Čo s tou dovolenkou Z R. 2007??
Tweety
14.01.09,14:55
Prosím ešte k tej PN ja mám zamestnankyňu od 1.7.08 na PN ešte sa stále nevrátila v r. 2009. Tiež je tu problém s dovolenkou z r. 2007 kde jej zostalo 8 dní, podľa vyššie napísaného jej prepadajú, mala si ich vybrať ale ona išla na neplánovanú PN -operácia a ohrádza sa , že nevedela, že sa do konca r. 2008 nevráti. Čo s tou dovolenkou Z R. 2007??
Nevyčerpaná dovolenka z roku 2007 jej prepadne.
Reny
20.01.09,12:41
Chcem Vás poprosiť o kontrolu, dúfam, že som to vpočítala správne.
Zamestnanec pracuje na dobu určitú od roku 2006 do 28.2.2009. Keďže v roku 2009 za uvedenú dobu neodpracuje 60 dní v roku, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni.
1. - V januári: odpracovaných 19 dní + 2 dni prac. sviatky + 1 deň ošetrenie u lekára + 1 deň čerpanie starej dovolenky. Keďže uvedené doby sa započítavajú ako výkon práce, tak do odpracovanej doby sa započíta 23 dní za mesiac január.
- Vo februári je predpoklad, že odpracuje 20 dní.
Spolu je to 43 dní, čiže ak za každých 21 odpracovaných dní je 1/12 z 30 dní ( verejná služby - nárok ak by odpracoval u toho zamestnávateľa celý rok), tak potom za 43 odpracovaných dní v roku 2009 patria zamestnancovi 2/12 z 30 dní, čo je 5 dní dovolenky.

2. Keďže tých 5 dní dovolenky si zamestnanec vyčerpá v mesiaci február ( čiže bude odprac. 15 dní a 5 dni dovolenka), nič sa vo výpočte nezmení, keďže čas čerpania dovolenky sa posudzuje pri vzniku nároku na dovolenku za odpracované dni ako výkon práce, t. j. spolu 20 dní.

Je to tak správne? Ďakujem pekne za Váš čas. R.
Tweety
20.01.09,12:44
Chcem Vás poprosiť o kontrolu, dúfam, že som to vpočítala správne.
Zamestnanec pracuje na dobu určitú od roku 2006 do 28.2.2009. Keďže v roku 2009 za uvedenú dobu neodpracuje 60 dní v roku, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni.
1. - V januári: odpracovaných 19 dní + 2 dni prac. sviatky + 1 deň ošetrenie u lekára + 1 deň čerpanie starej dovolenky. Keďže uvedené doby sa započítavajú ako výkon práce, tak do odpracovanej doby sa započíta 23 dní za mesiac január.
- Vo februári je predpoklad, že odpracuje 20 dní.
Spolu je to 43 dní, čiže ak za každých 21 odpracovaných dní je 1/12 z 30 dní ( verejná služby - nárok ak by odpracoval u toho zamestnávateľa celý rok), tak potom za 43 odpracovaných dní v roku 2009 patria zamestnancovi 2/12 z 30 dní, čo je 5 dní dovolenky.

2. Keďže tých 5 dní dovolenky si zamestnanec vyčerpá v mesiaci február ( čiže bude odprac. 15 dní a 5 dni dovolenka), nič sa vo výpočte nezmení, keďže čas čerpania dovolenky sa posudzuje pri vzniku nároku na dovolenku za odpracované dni ako výkon práce, t. j. spolu 20 dní.

Je to tak správne? Ďakujem pekne za Váš čas. R.
1. áno
2. nie, nezmení.
veronikasad
20.01.09,12:46
Chcem Vás poprosiť o kontrolu, dúfam, že som to vpočítala správne.
Zamestnanec pracuje na dobu určitú od roku 2006 do 28.2.2009. Keďže v roku 2009 za uvedenú dobu neodpracuje 60 dní v roku, vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni.
1. - V januári: odpracovaných 19 dní + 2 dni prac. sviatky + 1 deň ošetrenie u lekára + 1 deň čerpanie starej dovolenky. Keďže uvedené doby sa započítavajú ako výkon práce, tak do odpracovanej doby sa započíta 23 dní za mesiac január.
- Vo februári je predpoklad, že odpracuje 20 dní.
Spolu je to 43 dní, čiže ak za každých 21 odpracovaných dní je 1/12 z 30 dní ( verejná služby - nárok ak by odpracoval u toho zamestnávateľa celý rok), tak potom za 43 odpracovaných dní v roku 2009 patria zamestnancovi 2/12 z 30 dní, čo je 5 dní dovolenky.

2. Keďže tých 5 dní dovolenky si zamestnanec vyčerpá v mesiaci február ( čiže bude odprac. 15 dní a 5 dni dovolenka), nič sa vo výpočte nezmení, keďže čas čerpania dovolenky sa posudzuje pri vzniku nároku na dovolenku za odpracované dni ako výkon práce, t. j. spolu 20 dní.

Je to tak správne? Ďakujem pekne za Váš čas. R.
ošetrenie u lekára sa nepovažuje za výkon práce, aj tak mu vznikne nárok na 2/12 ročného nároku.
Reny
20.01.09,12:47
Ďakujem pekne za odpovede.R.
Megi3
21.01.09,07:33
Dobrý deň, prosim Vás vedel by mi niekto poradiť na aký počet dní dovolenky má nárok zamestnanec, ktorý nasúpil do PP počas mesiaca ? napr. 02.01., alebo 16.1. ? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
katka50
21.01.09,07:45
Dobrý deň, prosim Vás vedel by mi niekto poradiť na aký počet dní dovolenky má nárok zamestnanec, ktorý nasúpil do PP počas mesiaca ? napr. 02.01., alebo 16.1. ? Ďakujem veľmi pekne za pomoc.
Záleží, z akého nároku počítaš a trvanie PP.
Zákonník práce
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
dada 1
22.01.09,08:07
Zamestnanec pracoval od 01.01.2008 do 14.01.2008. dna 15.01.2008 utrpel pracovný úraz, PN trvala do konca r.2008 má nárok na dovolenku za r.2008, podľa mňa nemá ale nie som si istá keď to bol pracovný úraz.Ďakujem
Chobot
22.01.09,08:41
Zamestnanec pracoval od 01.01.2008 do 14.01.2008. dna 15.01.2008 utrpel pracovný úraz, PN trvala do konca r.2008 má nárok na dovolenku za r.2008, podľa mňa nemá ale nie som si istá keď to bol pracovný úraz.Ďakujem

Dôležité je vedieť, či to bol pracovný úraz, za ktorý zodpovedá zamestnávateľ alebo nie. Lebo v ZP je ustanovenie, podľa ktorého ak za pracovný úraz zodpovedá zamestnávateľ, tak čas PN sa považuje ako odpracovaný a tým vzniká nárok na dovolenku (§144 ods. 4):

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
MGiti
22.01.09,10:27
Poraďáci prosím poraďte mi.
V roku 2007 som mala pracovníčku ktorá dňa 2.6.2007 nastúpila na MD do 14.12.2007. Od 15.12.2007 do 17.7.2008 bola na RD a od 18.7.2008 prerušila RD a znovu nastúpila na MD, ktorá jej bude trvať teraz do 29.1.2009, potom ide zasa na RD. Jedná sa mi o jej dovolenku. Z roku 2007 jej ostalo 8 dní nevyčerpanej dovolenky, teraz mám urobiť rezervu na starú dovolenku za rok 2008. A neviem ako mám pri tejto našej pracovníčke postupovať. :(:(
SilviaS
26.01.09,06:50
Dobrý den poradáci!!:)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc.
Dovolenka do 33 rokov má nárok zamestnanec na 20 dní a po prekročení
má nárok na 25 dní???
Čiže ked bude mať zamestnanec 34 rokov tak už má nárok na 25 dní je to správne??
Vďaka pekne Silvia:)
Chobot
26.01.09,07:22
Dobrý den poradáci!!:)
Chcem Vás veľmi pekne poprosiť o pomoc.
Dovolenka do 33 rokov má nárok zamestnanec na 20 dní a po prekročení
má nárok na 25 dní???
Čiže ked bude mať zamestnanec 34 rokov tak už má nárok na 25 dní je to správne??
Vďaka pekne Silvia:)

Áno, ale len za predpokladu, že v roku, v ktorom dovŕši 33 rokov bude mať odpracovaných 15 rokov. Do tejto doby sa počíta aj napr. materská dovolenka, štúdium na VŠ, vojenská služba a pod.
Reny
04.02.09,06:53
ošetrenie u lekára sa nepovažuje za výkon práce, aj tak mu vznikne nárok na 2/12 ročného nároku.
Podľa ZP § 144 odst. 4 sa na účely dovolenky posudzuje čas zameškaný pre osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 odst.2 ako výkon práce ( ide o vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca - najviac 7 dní v roku.
Na základe uvedeného mi vychádza, že sa to posudzuje ako výkon práce. ide o to, že v zadaní svojej otázky som sa zmýlila, v januári je možné odpracovať 22 dní ( 18 dní odprac.+ 2 dni sviatok + 1 deň dovolenky + 1 deň ošetrenie u lekára)
Čiže je to dosť na hrane. spolu je to za 1/2009 a 2/2009 buď 42 dní, to je nárok na 2/12 dovolenky, alebo potom keď sa ošetrenie u lekára nepovažuje za výkon práce, tak len 1/12 dovolenky.
Vie niekto poradiť?
profi
10.03.09,10:51
mame viacsmennu prevadzku, zamestnanci pracuju 12 hod,
kratky - dlhy tyzden v mesiaci im vyjde odpracovanych hodin normalne ako pri 8 hod prac. dobe, pripada im aj dovolenka 20 dni? tym padom keby sme to preratavali na hodiny vyslo by im 240 hodin dovolenky,ale to sa nepreratava na hodiny nie? lebo tak mi znamy povedal ze oni kratia dovolenku, tak nas uplne poplietol kedze my davame 20 dni, aj program nam to pri viacsmennej prevadzke tak hádze, tak mame to spravne?
profi
10.03.09,12:02
nikto mi neporadi?
mzdarka renca
10.03.09,12:07
mame viacsmennu prevadzku, zamestnanci pracuju 12 hod,
kratky - dlhy tyzden v mesiaci im vyjde odpracovanych hodin normalne ako pri 8 hod prac. dobe, pripada im aj dovolenka 20 dni? tym padom keby sme to preratavali na hodiny vyslo by im 240 hodin dovolenky,ale to sa nepreratava na hodiny nie? lebo tak mi znamy povedal ze oni kratia dovolenku, tak nas uplne poplietol kedze my davame 20 dni, aj program nam to pri viacsmennej prevadzke tak hádze, tak mame to spravne?

nárok na dovolenku je: 20x8:12= 13,5 dňa
25x8:12= 16,5 dňa
profi
10.03.09,12:09
takze 20 je zle? mysleli sme ze ked nam tak hadze program tak je to tam spravne nastavene :(
mzdarka renca
10.03.09,12:11
takze 20 je zle? mysleli sme ze ked nam tak hadze program tak je to tam spravne nastavene :(

musíš to opraviť, aj ja to tak robím, aj mne program hádže normálne nároky, ale ja to vždy na začiatku roku opravujem.
profi
10.03.09,12:34
aha no super,zamestnanci sa budu tesit a my pri korekciach tiez
mzdarka renca
10.03.09,12:37
aha no super,zamestnanci sa budu tesit a my pri korekciach tiez

Treba to zamestnancom vysvetliť, oni to určite pochopia, aj u nás pochopili.
janaGT
23.03.09,07:27
poprosím o rdu, koľko dní dovolenky m§žem preniesť do roku 2009 ZC, ktorý ma z roku 2007 zostatok 25 dní, z roku 2008 zostatok 25 dní a na rok 2009 má nárok taktiež 25 dní. Ide totoiž o riaditeľa, ktorý D vôbec nečerpá.
Tweety
23.03.09,07:28
poprosím o rdu, koľko dní dovolenky m§žem preniesť do roku 2009 ZC, ktorý ma z roku 2007 zostatok 25 dní, z roku 2008 zostatok 25 dní a na rok 2009 má nárok taktiež 25 dní. Ide totoiž o riaditeľa, ktorý D vôbec nečerpá.
Celú nevyčerpanú dovolenku z roku 2008.
janaGT
23.03.09,07:33
Celú nevyčerpanú dovolenku z roku 2008.
takže z 2007 celá prepadá?
mzdarka renca
23.03.09,07:36
poprosím o rdu, koľko dní dovolenky m§žem preniesť do roku 2009 ZC, ktorý ma z roku 2007 zostatok 25 dní, z roku 2008 zostatok 25 dní a na rok 2009 má nárok taktiež 25 dní. Ide totoiž o riaditeľa, ktorý D vôbec nečerpá.

z roku 2007 neprenášaš nič, ale preplatíš mu 5 dní z tohoto roku

§ 116

(1) Zamestnancovi patrí za vyčerpanú dovolenku náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(3) Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.


dovolenka za rok 2008 sa prenesie do roku 2009
indra
23.03.09,12:05
Prosim o radu ohladom naroku na dovolenku: pracovnik nastupil do zamestnania 7.1.2009 na dobu urcitu do 6.4.2009. Predpoklad je, ze odpracuje 60 dni a ziska narok na pomernu cast dovolenky. Na kolko dvanastin ma narok? iba na 1/12?
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Zda sa mi to dost nespravodlive..
Tweety
23.03.09,12:08
Prosim o radu ohladom naroku na dovolenku: pracovnik nastupil do zamestnania 7.1.2009 na dobu urcitu do 6.4.2009. Predpoklad je, ze odpracuje 60 dni a ziska narok na pomernu cast dovolenky. Na kolko dvanastin ma narok? iba na 1/12?
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Zda sa mi to dost nespravodlive..
Ale je to tak, nárok mu vznikne len na 2/12.
jankasm
23.03.09,12:08
Prosim o radu ohladom naroku na dovolenku: pracovnik nastupil do zamestnania 7.1.2009 na dobu urcitu do 6.4.2009. Predpoklad je, ze odpracuje 60 dni a ziska narok na pomernu cast dovolenky. Na kolko dvanastin ma narok? iba na 1/12?
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

Zda sa mi to dost nespravodlive..

Možno nespravodlivé, ale je to skutočne tak. Nárok na dovolenku má len za každý celý kalendárny mesiac, čo však v tvojom prípade predstavuje 2/12, nie 1/12 (02-03/2009). :cool:
indra
23.03.09,12:13
dakujem za rychle odpovede
pipinek
23.03.09,15:21
to ze kedy je narok na dovolenku po nástupe do pp mi je jasne, ale ak zamestnannec odpracuje napriklad 1 cely rok na koľko dovolenky má
nárok v januári nasledujúceho roku?
Tweety
23.03.09,15:24
to ze kedy je narok na dovolenku po nástupe do pp mi je jasne, ale ak zamestnannec odpracuje napriklad 1 cely rok na koľko dovolenky má
nárok v januári nasledujúceho roku?
V nasledujúcom roku sa nárok posudzuje odznova. Dovolenka je za kalendárny rok, takže ak v nasledujúcom roku neodpracuje ani jeden deň, nárok na D mať nebude. Aby vznikol nárok na dovolenku za KR musí v KR odpracovať aspoň 60 dní.
janaGT
26.03.09,09:26
[quote=mzdarka renca;995512]z roku 2007 neprenášaš nič, ale preplatíš mu 5 dní z tohoto roku

a môžem mu ju preplatiť aj teraz v marci?
Tweety
26.03.09,09:26
[quote=mzdarka renca;995512]z roku 2007 neprenášaš nič, ale preplatíš mu 5 dní z tohoto roku

a môžem mu ju preplatiť aj teraz v marci?
Môžeš.
gven75
31.03.09,11:53
Ahojte len chcem mať isto tak mi prosím napíšte či uvažujem správne. Zam-c tu pracuje už 2 roky. Dostal výpoveď k 9.4.09 (hrubé porušenie PD)Dovolenka zostatok z r. 2008 25 dní. A teraz za rok 2009 sa do odpracovaných dní počíta len to kedy bol v práci teda do tých 60 dní sa nezarátavajú dni kedy mal dovoleku a kedy boli sviatky, že? tak ak mi vyjde menej ako 60 dní za rok 2009 tak počítam to ako dovolenku za odpracované dni (1/12 za 21 dní)??? Ďakujem :)
Tweety
31.03.09,11:56
Ahojte len chcem mať isto tak mi prosím napíšte či uvažujem správne. Zam-c tu pracuje už 2 roky. Dostal výpoveď k 9.4.09 (hrubé porušenie PD)Dovolenka zostatok z r. 2008 25 dní. A teraz za rok 2009 sa do odpracovaných dní počíta len to kedy bol v práci teda do tých 60 dní sa nezarátavajú dni kedy mal dovoleku a kedy boli sviatky, že? Nemáš pravdu, zarátavajú sa tak ak mi vyjde menej ako 60 dní za rok 2009 tak počítam to ako dovolenku za odpracované dni (1/12 za 21 dní)??? Ďakujem :)
Bude mať nárok na 3/12 z ročného nároku.
gven75
31.03.09,11:58
ale to nevadí, že nemá odpracovaných tých 60 dní v r. 2009??? alebo sa tam zaratávajú aj dni strávené na dovolenke + sviatky? lebo potom by tých 60 dní bolo
Tweety
31.03.09,11:59
ale to nevadí, že nemá odpracovaných tých 60 dní v r. 2009??? alebo sa tam zaratávajú aj dni strávené na dovolenke + sviatky? lebo potom by tých 60 dní bolo
A prečo myslíš že neodpracuje? Aj dni čerpania D sa počítajú do odpracovaných dní.
gven75
31.03.09,12:02
tak ak sa započítava aj D tak má potom 60 dní! tak mu dám 3/12 z 25 dní. A za apríl mu nepatrí lebo nemá odpracovaný celý mesiac je to tak?
Tweety
31.03.09,12:03
tak ak sa započítava aj D tak má potom 60 dní! tak mu dám 3/12 z 25 dní. A za apríl mu nepatrí lebo nemá odpracovaný celý mesiac je to tak?
Áno, za apríl už nárok nevzniká, pretože PČ je len za celé odpracované mesiace .
gven75
31.03.09,12:05
Ďakujem za bleskové odpovede!!! :))))
gven75
31.03.09,12:13
a ešte tweety viem, že to nepatrí do tejto témy no nikto mi neodpísal na tému vyhlásenie na zdanenie príjmov... dávam podpísať aj dôchodcom časť III. len to, že nenastali zmeny a vzadu ked som mu vydala potvrdenie a rzd. nie? zaškrtla som vo vyhl., že PNČ si neuplatňuje je to OK???
gven75
01.04.09,05:20
a ešte tweety viem, že to nepatrí do tejto témy no nikto mi neodpísal na tému vyhlásenie na zdanenie príjmov... dávam podpísať aj dôchodcom časť III. len to, že nenastali zmeny a vzadu ked som mu vydala potvrdenie a rzd. nie? zaškrtla som vo vyhl., že PNČ si neuplatňuje je to OK???
Viem, že táto téma sem nepatrí no to nikto mi neviete odpovedať? prosím nechcem to mať zle!!!
mzdarka renca
01.04.09,05:44
a ešte tweety viem, že to nepatrí do tejto témy no nikto mi neodpísal na tému vyhlásenie na zdanenie príjmov... dávam podpísať aj dôchodcom časť III. len to, že nenastali zmeny a vzadu ked som mu vydala potvrdenie a rzd. nie? zaškrtla som vo vyhl., že PNČ si neuplatňuje je to OK???

Dôchodcom dávaš Vyhlásenie podpisovať len vtedy, ak im vydávaš potvrdenie, aby ti mohli podpísať prevzatie, alebo ak majú nárok na DB. Inak to nemá zmysel.
profi
30.04.09,06:05
Má zamestnanec nárok na nejakú dovolenku resp. jej preplatenie, ked prac.pomer trval od 15.3. - 30.4. ale dokopy mal odpracovaných len 11 dní / smeny / a medzitým bola
PN od 16.4. - 24.4..............dakujem
mzdarka renca
30.04.09,06:06
Má zamestnanec nárok na nejakú dovolenku resp. jej preplatenie, ked prac.pomer trval od 15.3. - 30.4. ale dokopy mal odpracovaných len 11 dní / smeny / a medzitým bola
PN od 16.4. - 24.4..............dakujem
nie, nakoľko mu nevznikol nárok na dovolenku
profi
30.04.09,06:33
dakujem pekne za rychlu odpoved
StanislavaF
07.05.09,11:16
Zamestnanec pracoval od 04.02.2009 - 28.04.2009. Pri nároku na 20 dní dovolenku v roku má za toto odpracované obdobie nárok iba na 1,5 dňa dovolenky?
Rátam správne?

Ďakujem
drobeceva
07.05.09,11:17
Zamestnanec pracoval od 04.02.2009 - 28.04.2009. Pri nároku na 20 dní dovolenku v roku má za toto odpracované obdobie nárok iba na 1,5 dňa dovolenky?
Rátam správne?

Ďakujem
Áno, správne
veronikasad
07.05.09,12:43
Zamestnanec pracoval od 04.02.2009 - 28.04.2009. Pri nároku na 20 dní dovolenku v roku má za toto odpracované obdobie nárok iba na 1,5 dňa dovolenky?
Rátam správne?

Ďakujem
Je to zaujímavý prípad, vrátane sviatkov odpracovaných rovných 60 dní = nárok na dovolenku za kal. rok, teda len za každý celý odpracovaný mesiac 1/12.

Ak by bol zamestnanec skončil prac. pomer o deň skôr, má nárok na dovolenku za odpracované dni - za každých 21 odprac. dní 1/12 = 2/12 ročného nároku.
Alica22
01.06.09,11:57
Dobrý deň,
prosím Vás o radu pri čerpaní alebo preplatení dovolenky.Som zamestnaná od mája 2008 na dobu určitú do júna 2009.Mám nárok na 25 dní dovolenky a čo s ňou.Mám ju čerpať alebo mi ju zamestnávateľ preplatí?
Ďakujem. Alica
drobeceva
01.06.09,12:00
Dobrý deň,
prosím Vás o radu pri čerpaní alebo preplatení dovolenky.Som zamestnaná od mája 2008 na dobu určitú do júna 2009.Mám nárok na 25 dní dovolenky a čo s ňou.Mám ju čerpať alebo mi ju zamestnávateľ preplatí?
Ďakujem. Alica
Ak bude s Tebou ukončený pracovný pomer, stará dovolenka sa Ti preplatí a z novej alikvotná časť. Ci ju máš nariadenú čerpať, to musí určiť zamestnávateľ.
Alica22
01.06.09,12:16
Ešte to upresním,nakoľko pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú od 15.5.2008 do 31.12.2008.Na koľko dní som mala nárok na dovolenku?Potom sa mi pracovný pomer predĺžil opäť na dobu určitú a to od 1.1.2009 do 31.6.2009,kedy PP končí.Nemám určené od zamestnávateľa čerpanie dovolenky.Na koľko dní som mala nárok na dovolenku?
ivka70
01.06.09,12:25
Ešte to upresním,nakoľko pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú od 15.5.2008 do 31.12.2008.Na koľko dní som mala nárok na dovolenku?Potom sa mi pracovný pomer predĺžil opäť na dobu určitú a to od 1.1.2009 do 31.6.2009,kedy PP končí.Nemám určené od zamestnávateľa čerpanie dovolenky.Na koľko dní som mala nárok na dovolenku?

Pokial si nebola na PN viac ako 100 dni, tak za rok 2008
7/12 z 25 = 14,5
za rok 2009
6/12 z 25 = 12,5

SPOLU 27 dni, pokial zamestnavatel pocita a zaokruhluje na "pol dni".

A predpokladam, ze do 30.6., lebo jun nema 31 dni :)
Alica22
01.06.09,12:26
Dobrý deň,
prosím Vás o radu pri čerpaní alebo preplatení dovolenky.Som zamestnaná od mája 2008 na dobu určitú do júna 2009.Mám nárok na 25 dní dovolenky a čo s ňou.Mám ju čerpať alebo mi ju zamestnávateľ preplatí?
Ďakujem. Alica
ivka70
01.06.09,12:28
Dobrý deň,
prosím Vás o radu pri čerpaní alebo preplatení dovolenky.Som zamestnaná od mája 2008 na dobu určitú do júna 2009.Mám nárok na 25 dní dovolenky a čo s ňou.Mám ju čerpať alebo mi ju zamestnávateľ preplatí?
Ďakujem. Alica

Otazku staci zadat raz, skuste to opakovanie zmazat.
Alica22
01.06.09,12:33
Sorry...pozabudla som sa,ze jun ma len 30 dni,dakujem za upozornenie.Zistila som,ze moj narok na dovolenku je vyssi nakolko mam 40 rokov.Tak ako to je s tou mojou dovolenkou?
Dakujem.
mzdarka renca
01.06.09,12:39
Sorry...pozabudla som sa,ze jun ma len 30 dni,dakujem za upozornenie.Zistila som,ze moj narok na dovolenku je vyssi nakolko mam 40 rokov.Tak ako to je s tou mojou dovolenkou?
Dakujem.
Nezáleží na veku, ale na výške odpracovaných rokov. Ak máš odpracovaných 15 rokov po 18 roku života, tak máš nárok na 25 dní/rok. Ak nie, tak máš nárok na 20 dní/rok.
veronikasad
01.06.09,12:40
Sorry...pozabudla som sa,ze jun ma len 30 dni,dakujem za upozornenie.Zistila som,ze moj narok na dovolenku je vyssi nakolko mam 40 rokov.Tak ako to je s tou mojou dovolenkou?
Dakujem.
Vyšší nárok ako 5 týždňov /25 dní/. , ktorý použila pri výpočte Ivka, nemáš.
Základná výmera dovolenky je 4 kal. týždne. Vek 40 rokov automaticky nezakladá nárok na dlhšiu dovolenku. Podmienkou nároku 5 kal. týždňov je dobra prac. pomeru + náhradných dôb najmenej 15 rokov.
Ak ti zamestnávatel do 30.6.2009 neurčí nástup na dovolenku, je povinný ju pri skončení prac.pomeru preplatiť.
leníča
02.06.09,05:40
Ahojte, neviem si pomôcť s takýmto problémom: zamestnanec bol na PN od 15.8.08-23.2.09. Z roku 2008 mu ostalo 12 dní dovolenky, tú si vyčerpal od 24.2.09 - 11.3.09. Potom od 12.3.09 - 31.3.09 bol na neplatenom voľne. Od 1.4.09 - 9.4.09 mal OČR a od 14.4.09-7.5.09 bol zasa na PN. Pár dní robil a znovu si zobral od 22.5.09-29.5.009 OČR. Teraz chce dnešným dňom od nás odísť, nakoľko má zníženú pracovnú schopnosť a nie je možné ho u nás zamestnať. Neviem, či má v roku 2009 nárok na dovolenku pokiaľ sú tam OČR, PN a neplat.voľno - počítajú sa tieto dni ako odpracovaný čas a vznikne mu nárok na pomernú časť dovolenky? Ďakujem za pomoc.
ivka70
02.06.09,05:54
Ahojte, neviem si pomôcť s takýmto problémom: zamestnanec bol na PN od 15.8.08-23.2.09. Z roku 2008 mu ostalo 12 dní dovolenky, tú si vyčerpal od 24.2.09 - 11.3.09. Potom od 12.3.09 - 31.3.09 bol na neplatenom voľne. Od 1.4.09 - 9.4.09 mal OČR a od 14.4.09-7.5.09 bol zasa na PN. Pár dní robil a znovu si zobral od 22.5.09-29.5.009 OČR. Teraz chce dnešným dňom od nás odísť, nakoľko má zníženú pracovnú schopnosť a nie je možné ho u nás zamestnať. Neviem, či má v roku 2009 nárok na dovolenku pokiaľ sú tam OČR, PN a neplat.voľno - počítajú sa tieto dni ako odpracovaný čas a vznikne mu nárok na pomernú časť dovolenky? Ďakujem za pomoc.

V roku 2008 mi to vychadza, ze neodpracoval 109 pracovnych dni, teda dovolenka za rok 2008 sa mu krati o 1/12. Neprecerpal ju nahodou?

Za rok 2009 si treba spocitat, ci odpracoval aspon 21 dni, potom by mal za kazdych odpracovanych 21 dni narok na 1/12 rocneho naroku.
Neplatene volno a PN sa do tycht odni nepocitaju, cerpanie dovolenky ale ano.
Ak neodpracoval ani 21 dni, ziadny narok na dovolenku za rok 2009 mu nevznikol.
Zuzanak1
02.06.09,13:13
Ahojte. Potrebujem poradiť.
Zamestnankyňa išla 19.08.2007 na MD, tzn. že mala v r. 2007 nárok na celých 20 dní dovolenky.
MD jej skončila 01.03.2008 a teraz mám problém, ak dočerpáva MD, táto doba sa považuje za výkon práce, a ak táto doba trvá 60 dní, tak má nárok na dovolenku za kalendárny rok.
Tých 60 dní je pracovných alebo kalendárnych ?
Ak kalend., tak jej to vychádza len taktak 61 dní, ak prac., tak nevychádza, a nemá nárok na žiadnu dovolenku v r.2008 ?
ďakujem za pomoc.
veronikasad
02.06.09,13:18
Ahojte. Potrebujem poradiť.
Zamestnankyňa išla 19.08.2007 na MD, tzn. že mala v r. 2007 nárok na celých 20 dní dovolenky.
MD jej skončila 01.03.2008 a teraz mám problém, ak dočerpáva MD, táto doba sa považuje za výkon práce, a ak táto doba trvá 60 dní, tak má nárok na dovolenku za kalendárny rok.
Tých 60 dní je pracovných alebo kalendárnych ?
Ak kalend., tak jej to vychádza len taktak 61 dní, ak prac., tak nevychádza, a nemá nárok na žiadnu dovolenku v r.2008 ?
ďakujem za pomoc.
prac. dni materskej dovolenky sa považujú za výkon práce - podmienku 60 dní nesplnila - nevznikol jej nárok na dovolenku za kal. rok.
Bude mať nárok na dovolenku za odprac. dni = za každých celých 21 prac. dní 1/12
Zuzanak1
02.06.09,13:35
Ešte si overím, či som dobre vypočítala inú zamestnankyňu.
MD 23.01.2005 - 06.08.2005 = 20 dní nárok v r.2005
RD 07.08.2005 - 01.01.2007 = 0 dní nárok za 2006
MD 02.01.2007 - 16.07.2007 = 20 dní nárok v r. 2007
RD 17.07.2007 - 08.02.2010 = 0 dní nárok za r. 2008/2009
Takže sumár k 31.12.2008 = 40 dní dovolenky.
Je to správne ?
Zuzanak1
02.06.09,13:45
Keď už si overujem, nech mám teda vo všetkých jasno (nám totiž všetky zamestnankyne do radu ako prídu odchádzajú na materskú)
MD 20.03.2004 - 01.10.2004 = nárok na 20 dní za r.2004 - vyčerpala 1 deň, zostatok 19 dní k 31.12.2004
RD 02.10.2004 - 23.04.2007 = nárok na 0 dní v r. 2005 aj 2006
v r. 2007 nastúpila po RD do práce a má nárok na 20 dní D.
Sumár :
2004 (2005,2006) 19 dní
2007 - 19 dní sd + 20 dní nd = 39 dní - vyčerpala 15 dní
zostatok k 31.12.2007 = 24 dní
2008 - 24 dní sd + 20 dní nd = 44 dní - vyčerpala 10,5 dní, 13,5 dňa prepadá, lebo nebola dočerpaná do konca roku 2008.
2009 - 20 dní sd + 20 dní nd. = 40 dní k 1.1.2009

Je to správny výpočet ???
ďakujem.
Zuzanak1
02.06.09,13:54
Takže posledná.
MD 14.09.2008 - 31.12.2008 trvá = nárok na 20 dní
MD 01.01.2009 - 28.03.2009 = 1/09 20 prac.d. + 2 SV (rátajú sa aj sv do odpr.dní, ak bola odmeňovaná mesačnou mzdou ?)
Aký nárok má na dovolenku v r. 2009 ?

ďakujem za pomoc.
veronikasad
02.06.09,14:46
Ešte si overím, či som dobre vypočítala inú zamestnankyňu.
MD 23.01.2005 - 06.08.2005 = 20 dní nárok v r.2005
RD 07.08.2005 - 01.01.2007 = 0 dní nárok za 2006
MD 02.01.2007 - 16.07.2007 = 20 dní nárok v r. 2007
RD 17.07.2007 - 08.02.2010 = 0 dní nárok za r. 2008/2009
Takže sumár k 31.12.2008 = 40 dní dovolenky.
Je to správne ?
nechce sa mi prepočítavať a hladať kalendár za rok 2007, ale od 16.7.-31.12.07 je určite viac prac. dní /vrátane platených sviatok/ ako 100 dní. Teda krátenie minimálne 1/12
Zuzanak1
17.06.09,13:18
ďakujem, nato by som aj zabudla.
silviad
18.06.09,06:20
Dobrý deň, k tejto téme mám otázku: pracovníčka podáva rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 25.08.2009.Program mi počíta zostatok dovolenky len na 7 mesiacov. 45/12x7. Za august už nemá nárok, lebo nemá odperacované 21 prac. dní? Je to správne vypočítané? Ďakujem za odpoveď!
mzdarka renca
18.06.09,06:23
Dobrý deň, k tejto téme mám otázku: pracovníčka podáva rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 25.08.2009.Program mi počíta zostatok dovolenky len na 7 mesiacov. 45/12x7. Za august už nemá nárok, lebo nemá odperacované 21 prac. dní? Je to správne vypočítané? Ďakujem za odpoveď!
áno
Chobot
18.06.09,07:01
Dobrý deň, k tejto téme mám otázku: pracovníčka podáva rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 25.08.2009.Program mi počíta zostatok dovolenky len na 7 mesiacov. 45/12x7. Za august už nemá nárok, lebo nemá odperacované 21 prac. dní? Je to správne vypočítané? Ďakujem za odpoveď!

ZA august nemá nárok, ale nie preto, lebo nemá odpracovaných 21 dní, ale preto, lebo PP netrval celý mesiac. Ak sa počíta alikvótna časť ročnej dovolenky, tak nárok je len za každý celý mesiac, čo PP trval. Napr. ak by niekto nastúpil 5.2. a končil by 20.9., tak by mal nárok na dovolenku v trvaní 6/12 z ročného nároku.
silviad
18.06.09,07:28
Dobrý deň! Mám otázku k tejto téme : zamestnanec podal žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 25.08.2009. Nárok na dovolenku mi program vypočítal 45/12x7. Za august už nemá nárok na dovolenku? Ďakujem za odpoveď!
ivka70
18.06.09,07:34
Dobrý deň! Mám otázku k tejto téme : zamestnanec podal žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 25.08.2009. Nárok na dovolenku mi program vypočítal 45/12x7. Za august už nemá nárok na dovolenku? Ďakujem za odpoveď!

Uz to tu bolo vysvetlene vyssie.
Nie, nema narok za august, narok na dovolenku /po odpracovani aspon 60 dni v roku/ je definovany na cele mesiace.
Tych odpracuje zamestnanec len 7, SW vypocital narok korektne.
katka50
18.06.09,07:35
Dobrý deň! Mám otázku k tejto téme : zamestnanec podal žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou k 25.08.2009. Nárok na dovolenku mi program vypočítal 45/12x7.Asi 25/12x7;) Za august už nemá nárok na dovolenku? Ďakujem za odpoveď!
Za august nie - počíta sa celý mesiac.
Zákonník práce
§ 102
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.
silviad
19.06.09,05:56
Ďakujem za odpovede, nárok som napísala správne 45, jedná sa o pedagogického zamestanca.
karinôčka
19.06.09,10:14
ZA august nemá nárok, ale nie preto, lebo nemá odpracovaných 21 dní, ale preto, lebo PP netrval celý mesiac. Ak sa počíta alikvótna časť ročnej dovolenky, tak nárok je len za každý celý mesiac, čo PP trval. Napr. ak by niekto nastúpil 5.2. a končil by 20.9., tak by mal nárok na dovolenku v trvaní 6/12 z ročného nároku.

A čo v prípade, keď síce nastúpi 05.02., ale s tým, že pracuje na zmeny a odpracuje ich všetky t.j. kompletný mesiac. Ani v tomto prípade mu nevzniká nárok na RD za február.
katka50
19.06.09,10:18
A čo v prípade, keď síce nastúpi 05.02., ale s tým, že pracuje na zmeny a odpracuje ich všetky t.j. kompletný mesiac. Ani v tomto prípade mu nevzniká nárok na RD za február.
Nie, pretože pracovný pomer trvá od 5.2., t. z. nie celý mesiac.
Tweety
19.06.09,10:34
Nie, pretože pracovný pomer trvá od 5.2., t. z. nie celý mesiac.
Ja len doplním, pomerná časť dovolenky vzniká len za celý odpracovaný mesiac.
jana007
26.06.09,05:12
Zamestnanec má pracovný pomer od 1.1.2007. Dnes dostal okamžitú výpoveď t.j. 26.6. Na koľko dní má nárok na dovolenku?
veronikasad
26.06.09,05:14
Zamestnanec má pracovný pomer od 1.1.2007. Dnes dostal okamžitú výpoveď t.j. 26.6. Na koľko dní má nárok na dovolenku?
Ak má v roku 2009 odpracovaných 60 dní /nebol napr.dlhšie na PN/, má nárok na 5/12 ročného nároku. Alikv.časť dovolenky sa poskytuje za celý odpracovaný mesiac.
Tweety
26.06.09,05:15
Zamestnanec má pracovný pomer od 1.1.2007. Dnes dostal okamžitú výpoveď t.j. 26.6. Na koľko dní má nárok na dovolenku?
Má nárok na PČ D za rok 2009, t.j. na 5/12 z ročného nároku.
Doplním: 25,alebo 20/12x5.
eby
26.06.09,05:17
Zamestnanec má pracovný pomer od 1.1.2007. Dnes dostal okamžitú výpoveď t.j. 26.6. Na koľko dní má nárok na dovolenku?
Na koľko dní má nárok za kalendárny rok ? (podľa odpracovaných rokov) § 101 a ďalšie Zákonník práce
jana007
26.06.09,05:21
Za rok má nárok na 20 dní. Nie som si istá s výpočtom ku dňu odchodu za rok 2009.
Tweety
26.06.09,05:21
Za rok má nárok na 20 dní. Nie som si istá s výpočtom ku dňu odchodu za rok 2009.
Pozri môj výpočet v prísp. 121, ak má nárok na 4 týždne,tak 20/12x5.
veronikasad
26.06.09,05:25
Za rok má nárok na 20 dní. Nie som si istá s výpočtom ku dňu odchodu za rok 2009.
Alikv.časť dovolenky sa poskytuje za celý odpracovaný mesiac.
eby
26.06.09,05:57
Za rok má nárok na 20 dní. Nie som si istá s výpočtom ku dňu odchodu za rok 2009.
pri 20 dňoch má nárok na 8,5 dňa
sybila3
14.07.09,06:59
zamestnankyňa, ktorá nastúpila 9.2. tiež nemá nárok na dovolenku za február? Mám jej rátať nárok až od marca a potom by mala nárok pri 20 tt - 16,5 dňa, je to dobre?
ivka70
14.07.09,07:07
zamestnankyňa, ktorá nastúpila 9.2. tiež nemá nárok na dovolenku za február? Mám jej rátať nárok až od marca a potom by mala nárok pri 20 tt - 16,5 dňa, je to dobre?

Ano, za februar jej narok nevznikne, pokial bude pracovat viac ako 60 dni.

Ten vypocet je spravny, ak ratas narok do konca roka.
sybila3
14.07.09,07:11
áno, rátam do konca roka, ešte mám jedného pracovníka s nástupom 1.4. ten má nárok pri 5 tt = na 19 dní?
veronikasad
14.07.09,07:14
áno, rátam do konca roka, ešte mám jedného pracovníka s nástupom 1.4. ten má nárok pri 5 tt = na 19 dní?
ano, výpočet je správny. Má nárok na 9/12 ročného nároku
lefa
14.07.09,10:36
Po precitani predchadzajucich prispevkov som ostala neista.
Moj pripad je:
Pracovny pomer od 1.1.2009 do 31.7.2009. / skoncenie dohodou/
Z toho je PN-ka od 30.4.2009 do 31.7.2009.
Celorocny narok by bol 25 dní.
Ma narok: 25:12x7=14,50 dna, alebo
25:12x3=6 dni, alebo iny vypocet?
Dakujem
Jara
14.07.09,10:58
Dovolenka sa kráti iba ak má PN viac ako 100 dní. Tak tomu nieje, teda 25 /ak má nárok na 25/ 25:12x7
lefa
14.07.09,11:19
Ale v prispevku 118 a 120 sa pise ,ze alikvotna cast plati len za cely odpracovany mesiac. A PN-ka predsa nie je cely odpracovany mesiac, je to len trvanie pracovneho pomeru.
Jara
14.07.09,11:38
Ak pracoval od 1.1. do 30.4. tak nárok na celoročnú dovolenku, t.j. 25 dní ma splnený, nakoľko odpracoval 60 dní v kalendárnom roku. Z dôvodu PN, by si krátila dovolenku vtedy, keby PN trvala viac ako 100 dní. To sa ale nestalo, tak mu nárok na dovolenku vôbec nebudeš krátiť, ale bude mať nárok na riadne čerpanie za 7 mesiacov. Dovolenku za odpracované dni,v dĺžke 1/12 poskytuješ zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalend. rok, t.j. neodpracoval 60 dní. Dúfam, že si ma pochopila
ivka70
14.07.09,11:53
Ale v prispevku 118 a 120 sa pise ,ze alikvotna cast plati len za cely odpracovany mesiac. A PN-ka predsa nie je cely odpracovany mesiac, je to len trvanie pracovneho pomeru.

Rata sa cely mesiac pracovneho pomeru, moze byt na PN zamestnanec aj cely mesiac , nic to nemeni na tom, ze pracovny pomer trval a kratenie nastane az po 100 dnoch PN .
lefa
15.07.09,04:31
Jasne, uz to chapem,vdaka.
Viera1000
21.07.09,14:42
Chcem sa spýtať, výpočtu dovolenky rozumiem aj podmienkam nároku, len nie som si istá či sa má uvádzať na ZVL nárok dovolenky (zostatok dovolenky) v kalendárnom roku už za január v plnej výške ak nárok na dovolenku vzniká až po odpracovaní 60 dní, alebo sa tento údaj bude uvádzať až keď skutočne tento nárok vnikne t.j. v ZVL za marec.
A tirež ak ide o nového zamestnanca. Ći sa nárok dovolenky uvádza už za 1. odpracovaný mesiac. Ja som si to predtýám vždy prepočítavala a evidovala som postupne prechod nároku za odpracované dni až na dovolenku za kalendárny rok.
mzdarka renca
21.07.09,14:58
Chcem sa spýtať, výpočtu dovolenky rozumiem aj podmienkam nároku, len nie som si istá či sa má uvádzať na ZVL nárok dovolenky (zostatok dovolenky) v kalendárnom roku už za január v plnej výške ak nárok na dovolenku vzniká až po odpracovaní 60 dní, alebo sa tento údaj bude uvádzať až keď skutočne tento nárok vnikne t.j. v ZVL za marec.
A tirež ak ide o nového zamestnanca. Ći sa nárok dovolenky uvádza už za 1. odpracovaný mesiac. Ja som si to predtýám vždy prepočítavala a evidovala som postupne prechod nároku za odpracované dni až na dovolenku za kalendárny rok.

U stálych zamestnancov, ktorí nie su vo výpovednej dobe už v januári nahrám celý nárok na dovolenku za daný rok, t.z. napr. nárok 25 dní. U nových zamestnancov tým nahrávam tiež nárok na celý rok. Ak by náhodou nový zamestnanec ukončil PP, tak nárok prepočítam.
Ale ty si urob ako to tebe vyhovuje, podstatné je, aby nároky v konečnom dôsledku sedeli.
jankasm
22.07.09,07:49
Ja u stálych zamestnancov rovnako nahadzujem hneď od začiatku roka plný nárok na dovolenku, napr. 25 dní. U nových zamestnancov som si zadávala pomernú časť dovolenky, vypočítanú za mesiace trvania PP. Ale teraz mi to program nahadzuje automaticky sám, a počíta to mesačne podľa nároku, čiže po odpracovaní jedného mesiaca, ak tam bolo 21 dní, tak mu nahodí 2 dni dovolenky. Ďalší mesiac rovnako a po odpracovaní 60 dní mu už nahodí celú dovolenku.
Takže ako už bolo písané vyššie, je na tebe ako si to budeš evidovať. Ak by napr. zamestnanec skončil v skúšobnej dobe a bude mať prečerpanú dovolenku, tak mu náhradu za prečerpanú dovolenku stiahneš v poslednej výplate. ;)
Ančika
22.07.09,10:01
Myslím si, že dobrý SW by mal zvládnuť výpočet dovlenky v každej situácii. Ak nie, tak potom zostáva iba študovať Zákonník práce :(:---
mzdarka renca
22.07.09,10:45
Myslím si, že dobrý SW by mal zvládnuť výpočet dovlenky v každej situácii. Ak nie, tak potom zostáva iba študovať Zákonník práce :(:---

Mal by, ale prax ma naučila, že je treba vždy všetko skontrolovať, lebo aj SW robil "len" človek:D.
mzdarka renca
22.07.09,10:59
A ešte doplním, že ak niečo počítaš, tak musíš vedieť, prečo to tak počítaš, preto je potrebné okrem iných zákonov ovládať aj Zákonník práce, a v žiadnom prípade sa nespoliehať len na soft.
gven75
17.09.09,06:00
ahojte! mám otázku zam-c maroduje už od 9/2008 takže viac ako 100 dní. mám mu krátiť dovolenku? pracujem s HR od SOFTIP-u viete ako to mám tam zadať? a ešte soft mi počíta nárok aj za pol odpracovaného mesiaca je to problém, viem, že podľa zákona má byť nárok za celý odprac. mesiac. Ďakujem :)
VERONIKA6
17.09.09,06:04
ahojte! mám otázku zam-c maroduje už od 9/2008 takže viac ako 100 dní. mám mu krátiť dovolenku? pracujem s HR od SOFTIP-u viete ako to mám tam zadať? a ešte soft mi počíta nárok aj za pol odpracovaného mesiaca je to problém, viem, že podľa zákona má byť nárok za celý odprac. mesiac. Ďakujem :)
Počíta sa 100 dní v kalendárnom roku.
gven75
17.09.09,06:05
no tak to som si dosť neskoro všimla to viem, len čo mám teraz s tým robiť ked som mu nekrátila?
VERONIKA6
17.09.09,06:08
ahojte! mám otázku zam-c maroduje už od 9/2008 takže viac ako 100 dní. mám mu krátiť dovolenku? pracujem s HR od SOFTIP-u viete ako to mám tam zadať? a ešte soft mi počíta nárok aj za pol odpracovaného mesiaca je to problém, viem, že podľa zákona má byť nárok za celý odprac. mesiac. Ďakujem :)
Počítajú sa pracovné dni. Myslím, že Ti to nevychádza v r. 2008 100 pracovných dní. V r. 2009 mu nárok na dovolenku nevznikol.
gven75
17.09.09,06:14
aha, fajn, no jasne nevychádza a v r. 2009 nevznikol :) ďakujem :)
gven75
17.09.09,06:42
no tak teraz som si všimla, že v r. 2008 som mala jedného zam-ca, ktorý marodoval 109 prac. dní (ak sa tam rátajú aj sviatky) je to problém treba s tým niečo robiť alebo to už mám nechať tak?
mzdarka renca
17.09.09,06:50
no tak teraz som si všimla, že v r. 2008 som mala jedného zam-ca, ktorý marodoval 109 prac. dní (ak sa tam rátajú aj sviatky) je to problém treba s tým niečo robiť alebo to už mám nechať tak?

prepočítaj si to a oprav
gven75
17.09.09,06:54
a kde to mám opraviť v softe? a čo starú dovolenku? lebo tu už nezmenim
VERONIKA6
17.09.09,07:00
a kde to mám opraviť v softe? a čo starú dovolenku? lebo tu už nezmenim
V najbližšej výplate kódom 2421 zadaj počet dní krátenia.
mzdarka renca
17.09.09,07:09
a kde to mám opraviť v softe? a čo starú dovolenku? lebo tu už nezmenim

aj stará sa dá zmeniť v personalistike, mne to aspoň ide v softipe, ja mám softip profit. Daj opraviť a pôjde to.
mzdarka renca
17.09.09,07:10
V najbližšej výplate kódom 2421 zadaj počet dní krátenia.

aj takto sa to dá.....
VERONIKA6
17.09.09,07:10
aj stará sa dá zmeniť v personalistike, mne to aspoň ide v softipe, ja mám softip profit. Daj opraviť a pôjde to.
Dá sa, treba ísť do kmeňa, daj si pracovníka, kartu dovolenka, opravu a oprav nárok na dovolenku.
gven75
17.09.09,07:22
fajn ide to aj mne ďakujem pekne :) a o 1/12 mám krátiť nárok tých 25 dní? alebo zostatok starej dovolenky (23 dní)?
VERONIKA6
17.09.09,07:26
fajn ide to aj mne ďakujem pekne :) a o 1/12 mám krátiť nárok tých 25 dní? alebo zostatok starej dovolenky (23 dní)?
Kráti sa ročný nárok na dovolenku, čiže tých 25 dní.
Airam25
05.10.09,11:53
Pekny den,
chcela by som si potvrdit spravnost vypoctu zostatku dovolenky zamestnanca.
Zamestnanec podal vypoved dohodou k 30.09.2009 Do 30.11.2009 mu bezi vypovedna doba.Pocita sa narok na dovolenku aj na 2mesacnu vypovednu dobu ??

Vypocet: Na rok 2009 ma narok 25 dni. Z minuleho roka preniesol 25 dni. V tomto roku vycerpal do 30.9. 20 dni.
Ak pocitam 25(stara) + 11/12(narok) - 20 (vycerpane) = zostava 28 dni vycerpat. Je to spravne ??
Dakujem za pomoc.
drobeceva
05.10.09,11:55
Pekny den,
chcela by som si potvrdit spravnost vypoctu zostatku dovolenky zamestnanca.
Zamestnanec podal vypoved dohodou k 30.09.2009 Do 30.11.2009 mu bezi vypovedna doba.Pocita sa narok na dovolenku aj na 2mesacnu vypovednu dobu ??

Vypocet: Na rok 2009 ma narok 25 dni. Z minuleho roka preniesol 25 dni. V tomto roku vycerpal do 30.9. 20 dni.
Ak pocitam 25(stara) + 11/12(narok) - 20 (vycerpane) = zostava 28 dni vycerpat. Je to spravne ??
Dakujem za pomoc.
Áno, správne.
Airam25
05.10.09,12:03
Áno, správne.

Narok na dovolenku sa teda pocita aj na vypovednu lehotu, v ktorej zamestnanec chce cerpat zostatok dovolenky ?
drobeceva
05.10.09,12:04
Narok na dovolenku sa teda pocita aj na vypovednu lehotu, v ktorej zamestnanec chce cerpat zostatok dovolenky ?
áno, do trvania PP sa počíta aj výpov.doba.
drobeceva
05.10.09,12:05
Pekny den,
chcela by som si potvrdit spravnost vypoctu zostatku dovolenky zamestnanca.
Zamestnanec podal vypoved dohodou k 30.09.2009 Do 30.11.2009 mu bezi vypovedna doba.Pocita sa narok na dovolenku aj na 2mesacnu vypovednu dobu ??

Vypocet: Na rok 2009 ma narok 25 dni. Z minuleho roka preniesol 25 dni. V tomto roku vycerpal do 30.9. 20 dni.
Ak pocitam 25(stara) + 11/12(narok) - 20 (vycerpane) = zostava 28 dni vycerpat. Je to spravne ??
Dakujem za pomoc.
Teraz dôslednejšie čítam. Zrejme dal výpoveď a nie výpoveď dohodou ako píšeš.
Airam25
05.10.09,12:14
Dakujem Vam za potvrdenie vypoctu.Zabudla som este jednu otazku.Ma nárok tento zamestnanec aj na stravne listky v 2mesacnej vypovednej dobe? Ak v tomto case chce cerpat zostatok dovolenky??
ivka70
05.10.09,12:16
Dakujem Vam za potvrdenie vypoctu.Zabudla som este jednu otazku.Ma nárok tento zamestnanec aj na stravne listky v 2mesacnej vypovednej dobe? Ak v tomto case chce cerpat zostatok dovolenky??

Narok na stravny listok ma za kazdy den, kedy odpracuje aspon 4 hodiny bez ohladu na vypovednu dobu.
Teda pocas dovolenky narok nema ale v dni, ked normalne pracuje, narok ma.
drobeceva
05.10.09,12:16
Dakujem Vam za potvrdenie vypoctu.Zabudla som este jednu otazku.Ma nárok tento zamestnanec aj na stravne listky v 2mesacnej vypovednej dobe? Ak v tomto case chce cerpat zostatok dovolenky??
Počas výpovednej lehoty má všetky práva a povinnosti zachované. Záleží, ako máte v interných smerniciach. Počas dovolenky stravné lístky v našej firme nedávame.
Airam25
05.10.09,12:19
Teraz dôslednejšie čítam. Zrejme dal výpoveď a nie výpoveď dohodou ako píšeš.


Ano, podal vypoved podla §67 ZP dna 16.9.2009, ktora bola prijata konatelom spolocnosti 29.9.2009 s tym ze od 1.10. mu plynie 2mesacna vypovedna doba.
astensova
06.10.09,10:01
Ako vypočítam dovolenku pri kratšom pracovnom čase, keď zamestnanec nastúpil 11.3.2009 do Prac. pomeru a dal výpoveď k 14.10.2009. Jeho pracovný čas vychádza priemerne 6,2hdeň čo je 31 h týždenne. V podstate pracuje týždeň 62h/po-neď/ a potom má týždeň voľno. Ďakujem
astensova
08.10.09,06:34
Prosím
veronikasad
08.10.09,06:36
Ako vypočítam dovolenku pri kratšom pracovnom čase, keď zamestnanec nastúpil 11.3.2009 do Prac. pomeru a dal výpoveď k 14.10.2009. Jeho pracovný čas vychádza priemerne 6,2hdeň čo je 31 h týždenne. V podstate pracuje týždeň 62h/po-neď/ a potom má týždeň voľno. Ďakujem
ako mu to vykazuješ v dochádzke - skutočne odpracované dni a hod ?
astensova
08.10.09,06:50
Ano
veronikasad
08.10.09,06:51
Ano
potom nemôžeš hovoriť o týždennom priemere ale o nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase. S tým ti pomôže Renča, ak sem nakukne
astensova
08.10.09,06:53
Ďakujem Renča nakukni
mzdarka renca
08.10.09,07:23
Ako vypočítam dovolenku pri kratšom pracovnom čase, keď zamestnanec nastúpil 11.3.2009 do Prac. pomeru a dal výpoveď k 14.10.2009. Jeho pracovný čas vychádza priemerne 6,2hdeň čo je 31 h týždenne. V podstate pracuje týždeň 62h/po-neď/ a potom má týždeň voľno. Ďakujem
po-ne pracuje denne a po koľko hodín?
astensova
08.10.09,07:26
Po-Št- po 8 hodín
Piat -10 hodín
Sobota 11 hodín
Nedeľa 9 hodín
Potom má týždeň voľno
mzdarka renca
08.10.09,08:03
Po-Št- po 8 hodín
Piat -10 hodín
Sobota 11 hodín
Nedeľa 9 hodín
Potom má týždeň voľno

fúha, daj mi čas, zamyslím sa nad tým, ale až po obedíku:D, bude ti to stačiť poobede?
astensova
08.10.09,08:11
Bude musieť zatiaľ dík
mzdarka renca
08.10.09,10:19
Po-Št- po 8 hodín
Piat -10 hodín
Sobota 11 hodín
Nedeľa 9 hodín
Potom má týždeň voľno

spriemerujeme si dennú smenu = 62:7= 8,86hod.
úväzok 31h./týždeň
31:5 = 6,2

nárok 20 dní
(20*6,2) : 8,86 = 14 dní
nárok na dovolenku 5/12 = 14: 12 * 5 = 6 dní

nárok 25 dní
(25*6,2) : 8,86 = 17,5 dní
nárok na dovolenku 5/12 = 17,5 : 12 * 5 = 7,5 dní
astensova
10.10.09,10:00
Veľmi pekne ďakujem. Moc mi to pomohlo
jozka56
09.11.09,09:35
Zamestnanec PZ od 9/2008, ukončil PP 30.10.2009 má nárok na 25 dní dovolenky. Výpočet 25/12x9=18,75 dňa dovolenky. Je výpočet správny, ďakujem.
Aňuška
09.11.09,14:02
Jožka, neviem, či sa pýtaš alebo je to reakcia na nejaký iný príspevok, ale pre istotu odpovedám :D
Je to správne, nárok má 18,5 dňa.