šody
25.07.08,08:45
Dovolím si obrátiť sa na skúsených členov tohto fóra s prosbou o pomoc pri riešení nasledujúceho problému:
Náš bytový dom má už cca 5 rokov samostatnú výmeničku, v ktorej si priamo z horúcovodu sami vyrábame teplú úžitkovú vodu aj vodu na vykurovanie. Odbočky na rozvodoch teplej vody v pivniciach boli pri výstavbe výmeničky pravdepodobne zaslepené a teraz je už potrubie iba „tranzitné“ do vedľajšieho domu.
Problém je, že za posledný rok, dva bolo na tomto potrubí niekoľko havárií pri ktorých nám vytopilo pivničné priestory. Po odokrytí izolácie sme zistili, že potrubie je v katastrofálnom stave a v podstate na každých cca 10 cm sú prehrdzavené fľaky, ktoré postupne presakujú a praskajú.
Otázkou je, kto by mal zaplatiť rekonštrukciu tohto potrubia, z ktorého my vlastne nemáme žiaden úžitok, iba problémy. Najjednoduchšie by bolo odstaviť teplovod na vstupe do nášho domu ale susedný dom by asi zostal bez teplej vody. Nechali sme urobiť predbežnú cenovú ponuku na výmenu potrubia a stálo by to cca 100.000 Sk.
Ďakujem vopred za rady.
Orim
26.07.08,21:36
Podľa mňa by to mal zaplatiť majiteľ potrubia.
ludo_centrum
27.07.08,04:02
Treba sa pozrieť na zmluvy ako máte v rámci predpokladám spoločenstva urobené s vedľajším domom, pre ktorý ide teplo cez Váš dom (tranzit).

Ono je to ako s ropovodom alebo plynovodom (v princípe).
Ak zato, že prechádza cez územie iného celku platí nejakú paušálnu daň/poplatok je potrebné vedieť, čo zahŕňa tento poplatok (údržbu a pod).

Ak by som to mal riešiť ja, určite by som naliehal na zrušenie tejto prípojky cez Váš dom. V prípade havárii potom vznikajú len zbytočné spory o vine a nevine, o tom kto to zaplatí atď... Nech si to dajú prerobiť mimo územie Vášho domu.
lubica_02
27.07.08,16:59
Zmluva na dodávku tepla je podpisovaná s dodávateľom tepla. Ak ste sa odpojili od centrálnej dodávky, , dával Vám súhlas dodávateľ tepla a vtedy ste mali prejednať podmienky prechodu potrubí do ďalšieho objektu. Druhý dom, ktorý je zásobovaný centrálne s tým nemá nič spoločné, nakoľko on má zmluvu tiež s dodávateľom tepla.
Riešte situáciu jedine s týmto dodávateľom.
Karas Milan
28.07.08,01:19
1, Podľa mňa by to mal zaplatiť majiteľ potrubia.


2, predbežnú cenovú ponuku na výmenu potrubia a stálo by to cca 100.000 Sk.
[quote=lubica_02;783948] Zmluva na dodávku tepla je podpisovaná s dodávateľom tepla. 3, Riešte situáciu jedine s týmto dodávateľom.

Ahoj. 1, Áno a v nákladoch to preučtuje odberateľom tepla ( všetkým !!! ) 2, Vám je CP nanič 3, Jasný návod. Ka Mil
lubica_02
28.07.08,02:22
Ahoj : no dodávateľ tepla si to naúčtuje do ceny tepla a rozdelí.
Dom, ktorý neodoberá teplo centrálne by musel zaplatiť z vlastných peňazí prácu, ktorú by musel aj tak odsúhlasiť dodávateľ tepla.
Poškodeným potrubím prichádza k poškodzovaniu ich spoločného majetku .
šody
28.07.08,20:09
Ďakujem za názory .... Skúsim napísať dodávateľovi tepla ... uvidím, aká bude reakcia. Musím tiež vypátrať, kto je vlastne majiteľom toho potrubia a či je nejaká zmluva so susedným domom ... ale pochybujem ...
Gapo
05.08.08,15:53
Inak k podobnej téme som tu písal ja, keď ma zaujímalo či by nám nemal dodávateľ tepla platiť za tranzit tepla do susedného domu. Okrem toho to potrubie keďže je zaťažené viac, je viac eróziou opotrebovávané a opravy znášame len my, ale keď že to nie je nijako ošetrené, musíme to tak znášať. To je aj váš prípad.
Gapo
05.08.08,15:57
Správne pochybuješ. My máme podobnú situáciu ibaže potrubie využívame stále. Túto tému som tu nadhodil asi pred rokom.
pokiaľ to nemáte ošetrené zmluvne nič s tým neurobíte. Tak mi bolo povedané, keď ma to zaujímalo.