jeso
25.07.08,10:00
ahojte poradáci, chcela by som vás poprosiť o radu

v 12/07 som podala žiadosť o rozvod a následne sa manžel odsťahoval zo spoločnej domácnosti. V 3/08 bolo prvé pojednávanie na ktorom sme sa s manželom nedohodli ohladne výživného a tak nás nerozviedli . Druhé pojednávanie bolo v 5/08 .Mám už v rukách rozsudok / prišiel 20.6.2008 / ale zatial nie je právoplatný./ dúfam , že v krátke dobe bude /
Manžel samozrejme od odchodu zo spoločnej domácnosti / 12/07 / neprispel na výživu detí ani korunou . Jeho postoj je jednoznačný - bude platiť až po právoplatnosti rozsudku ak sa samozrejme neodvolá .
Majú deti nárok na výživné zo strany otca v období do právoplatnosti rozsudku / 1/08 -7/08 t.j. v období ked bolo rozvodové konanie/ .
Za odpovede dakujem
iriska
25.07.08,08:10
A vlastne ako bol urobený návrh? Žiadali ste výživné na deti od nejakého dátumu? Alebo len sumu bez dátumu? V tom prípade (ak sa nemýlim) by malo byť určené výživné odo dňa podania návrhu. Je v rozsudku výrok o tom, že odporca môže splácať zameškané výživné od ... do ... vo výške... a určilo sa mu bežné výživné od ... vo výške...? Alebo ako potom vyzerá ten výrok rozsudku?
jeso
25.07.08,08:54
V rozsudku je napísané, že otec je povinný prispievať na výživu detí mesačne počnúc dňom právoplatnosti výroku rozsudku o rozvode...
asi tohoto sa drží aj exmanžel -
mňa ale zaráža fakt , že ak by rozvodové konanie trvalo napr. 2 roky tak deti nemajú právo žiť - pokial sa o to nepostará matka
, lebo otec to berie tak, že vlastne do právoplatnosti rozsudku neexistujú...
iriska
25.07.08,10:02
Nie je tam žiadne zameškané výživné? To je čudné... A v odôvodnení je niečo k tomu napísané prečo súd rozhodol ako rozhodol - prečo určili výživné až od teraz? Možno budete vy, kto bude podávať to odvolanie. Zaujímalo by ma, čo je vo veci.
Aha, vlastne teraz keď čítam, tak už aj vypršala lehota na odvolanie od 20.6.
jeso
25.07.08,10:21
v Rozsudku je napísané, že súd upravuje práva a povinnosti rodičov voči detom na čas po rozvode.

V poučení je ešte napísané-rozsudok včasti výroku o výživnom pre maloleté dieta je predbežne vykonateľný -
iriska
25.07.08,10:25
A nerozhoduje vám súd o výživnom za čas pred rozvodom v inom konaní? Lebo aj takto si matky podávajú návrhy na základe rád sociálky... - lebo sa čudujem, ale normálne sociálka v týchto veciach odborne radí.
A keď prečítate to dlllllllhokánske odôvodnenie, čo je v ňom napísané ohľadom času platenia výživného - je tam niečo o inom konaní alebo dôvod - väčšina ľudí to nečíta, ale vyskytujú sa tam aj zaujímavé veci.
jeso
25.07.08,10:30
v odovodnení je napísaná len suma výživného a dôvod prečo bolo výživné stanovené v takej výške súdom / manžel samozrejme s výškou nesúhlasil /
iriska
25.07.08,10:38
Ešte raz zopakujem - nerozhoduje sa o výživnom za čas do rozvodu v inom konaní?? Ak si nepamätáte, čo všetko ste na súd podávali, treba zájsť do informačnej kancelárie súdu (neviem, či už ju majú všetky súdy, ak nemajú, tak priamo na oddelenie počas stránkových hodín) a opýtať sa, či sa vedie aj iné konanie o výživnom pre vaše dieťa s menom odporcu. Sú prípady, kedy o tomto návrhu sa rozhodne až ďaleko po rozvode, ale samozrejme rozhodnutie po právoplatnosti má právnu váhu. Stáva sa, že dajú žene do rúk tlačivá a kážu jej to zaniesť na súd a ona bez prečítania to podá a naozaj nevie, koľko konaní sa potom vedie. Tiež to mohol aj súd vylúčiť na samostatné konanie. Treba sa asi fakt skúsiť opýtať na tom súde (neviem, či aj po telefóne by boli ochotní).
jeso
25.07.08,11:13
dík za odpoved , ale iné konanie ohladne výživného nebolo súdom vytýčené
kitky
25.07.08,11:29
V rozsudku je napísané, že otec je povinný prispievať na výživu detí mesačne počnúc dňom právoplatnosti výroku rozsudku o rozvode...
asi tohoto sa drží aj exmanžel -
mňa ale zaráža fakt , že ak by rozvodové konanie trvalo napr. 2 roky tak deti nemajú právo žiť - pokial sa o to nepostará matka
, lebo otec to berie tak, že vlastne do právoplatnosti rozsudku neexistujú...

Bohuzial takychto PARCHANTOV je viac ako dost.
jeso
25.07.08,11:36
kitky vystihla si to správne ...
ked som čítala v novinách podobné prípady nikdy som si nemyslela, že sa aj ja ocitnem v takejto sytuácii ,
ale život prinesie všeličo ...
svetlik
25.07.08,11:40
Rozsudky, ktorými sa ukladá povinnosť platiť výživné sú ex lege predbežne vykonateľné, t.j. je úplne jedno, či je právoplatný, je vykonateľný (v prípade nedobrovoľného plnenia povinnosti je vynútiteľný exekúciou).
gogo72
25.07.08,12:46
pravdepodobne sa na súde pri rozvode zabudlo na výživné za obdobie od 07/12 do toho mája, či júna...
ale to nevadí, sú dve možnosti ako sa týchto svojích práv, resp. penazí pre dieťa domôcť a to jedna,opätovne podať návrh na súd na určenie výšky výživného za toto obdobie a druhá je cestou polície, nakoľko zákon č. 36/2005 o rodine upravuje vyživovaciu povonnost rodičov voči deťom § 62 a násl.

Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom
§ 62
(1) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je
ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie
sú schopné samé sa živiť.
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí
podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov.
Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni
rodičov.
(3) Každý rodič bez ohľadu na svoje schopnosti,
možnosti a majetkové pomery je povinný plniť svoju
vyživovaciu povinnosť v minimálnom rozsahu vo výške
30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté
dieťa alebo na nezaopatrené dieťa podľa osobitného
zákona.13)
(4) Pri určení rozsahu vyživovacej povinnosti súd prihliada

Skrátka z uvedeného vyplýva, že ex mal a má povinnosť prispievať na dieťa od obdobia ako asa odsťahoval od vás a to 30% zo životného minima (t.č.5130,-SK) čo je cca. 1.500,-Sk.
Trestním oznámením za zanedbanie púovinnej výživy z jeho strany dosiahneš za dosť, nakoľko zbaviť sa zodpovednosti z uvedeného trestného činu je možné uhradiť celú výšku zaostalého výživného (je to záujem spoločnosti - chraniť dieťa pred neplatetím výživného, teda od páchateľa skutku dosiahnuť vyplatenie celej výšky výživného a nie tohto páchateľa potrestať.)
iriska
25.07.08,15:27
jeso a dalo by sa to rozhodnutie odfaxovať? rada by som ho videla-lebo také som ešte nevidela. Ale až v pondelok. Inak asi sa potom treba riadiť tým, čo tu už bolo poradené.
jeso
28.07.08,12:21
dakujem za rady ...