Lotarka
25.07.08,11:33
Dobrý deň!

Prosím Vás o Vaše prípadné skúsenosti s opravou plochej strechy. Naša strecha je v havarijnom stave (iba 1 vchod). Sme 45-bytová 3-vchodová (každý vchod vysunutý) bytovka v správe mestskej spoločnosti. Na fonde opráv má náš vchod podľa mojich odhadov okolo 60.tisíc k 31.5.2008. Máme vypísanú žiadanku na opravu strechu - celoplošnú. Vraj na oslovenie firiem pre potreby cenovej ponuky potrebujeme súhlas nadpolovičnej väčšiny- je to tak?
Prosím Vás:
- aká je približná cena opravy - bez zateplenia ale aj so zateplením?
- máte niekto skúsenosti s firmou v BB-kraji, ktorá by takúto opravu urobila s dlhšou dobou splatnosti, alebo na splátky? Alebo aspoň, s ktorými firmami máte dobré skúsenosti .
- naša mesačná tvorba je okolo 9 tis. mesačne na jeden vchod-má niekto skúsenosti s vybavením úveru okolo 200. tis.-kde?

Ďakujem za Vaše rady a skúsenosti!
Lotarka
25.07.08,11:26
To nikto nemá skúsenosti s týmto problémom? Alebo niesú práve takí prihlásení!
Prosím, najdite si čas a napíšte!
Halli
25.07.08,11:53
To nikto nemá skúsenosti s týmto problémom? Alebo niesú práve takí prihlásení!
Prosím, najdite si čas a napíšte!
odpoviem ti heslovite:

1/ áno na opravu nadpolovičná vačšina, na úver však 2/3inová rozhoduje
2/ tri vchody predpokladám tak 600m2 plochy strechy
3/ 60 tisíc na fonde je pramálo, Vaša tvorba fondu je nízka
4/ tých 600m2 vyjde tak 300-350tis, podľa ďalších nákladov naviac-šachty
výťahov,atiky atď... to je cena samozrejme bez zateplenia
5/ s úverom nemám skúsenosti, /riešili sme všetko zatiaľ chvalabohu bez úverov/ vyhodené peniaze,
na úrokoch a iných zbytočných poplatkoch... radšej by ste mali urýchlene zvýšiť príspevok
do fondu min. na 20,-sk /m2...ale to už je zrejme neskoro, takže o úvere ti napíše možno niekto
iný ;)
Julian
25.07.08,18:03
To nikto nemá skúsenosti s týmto problémom? Alebo niesú práve takí prihlásení!
Prosím, najdite si čas a napíšte!

Môžem pridať vlastnú skúsenosť, ale tá je už 15 rokov stará. Vtedy nás oprava asi 1 300 m2 strechy stala do 500 000 Sk.
Boli aj nižšie ponuky, ale vybrali sme si vtedy pomerne drahý nemecký material a oplatilo sa, lebo doteraz máme s tým pokoj.
Tým chcem povedať to, aby ste venovali patričnú pozornosť aj výberu materiálu, nielen firme.
jozka56
25.07.08,19:40
Moje info. Bytovka 4-podlažná, dva vchody, 24 majiteľov, SVB, strecha do 500 m2, oprava strešného plášťa systémom Fatrafol v cene 520tisíc SK, doba realizácie 7 dní. V zime horné byty teplejšie o 3 stupne. Platby do GEO fondu vyše 2 rokov 25,22 SK za 1 m2.jozka. Zateplenie strechy a plášťa bytovky riešime 9-ročným úverom.
Lotarka
26.07.08,05:51
Tých 60. tis. je len jeden z troch vchodov.Aj oprava sa týka, len jedného vchodu. Do fondu platíme 10,-/m2 - to sme zvyšovali minulý rok. Peniaze sa minuli na vyregulovanie a merače.
Problém je ten, že to zateká a možno aj bude možná celoplošná oprava už tento rok - záleží od podmienok dodávateľa a hlavne financí, ale neverím, že najdeme kvalitného dodávateľa, ktorý by nám urobil zateplenú strechu na splátky, lebo úver sa u nás pravdepodobne neschváli. Je problém, že aj keď sme 3-vchody, dohoda je, každý si bude čerpať vlastné financie. Takže je pravdepodobne nemožné vybaviť úver na zateplenú strechu iba na jeden vchod.
V nedeľu je domová schôdza - tam sa rozhodneme, či obyčajnú opravu alebo so zateplením. No pravdepodobne budeme musieť počkať aj budúci rok - kedy bude dostatok financí aj na zateplenú (rátam okolo 150.tis). Len neviem ako doriešime to terajšie zatekanie - lebo opätovne plátať strechu už nechceme.

Mám z toho hlavu v smútku, neviem, ako sa to dorieši - dúfam, že to neskončí tak, že opravíme tento rok strechu bez zateplenia.

Píšte prosím, ešte vaše skúsenosti!
lubica_02
26.07.08,06:19
Prečo máte FO po vchodoch ? Veď takto rozčlenený FO by mal slúžiť len na opravy zariadení a spol. častí len vo vchode. Strecha je spoločná časť celého domu a na opraave by sa mali podieľať všetci. Čo ak opravíte Vašu časť strechy a zatekať bude ďalej, lebo závada je v časti strechy z druhého vchodu. Kto bude potom opravovať opakovane ? Myslím, že ak nájdete dodávateľa na opravu jednej sekcie strechy, nebude vám chcieť dať ani záruku na vykonanú prácu.
Lotarka
26.07.08,09:37
Fond opráv u správcu sa vedie spolu na 3 vchody, ale potom si to domovník člení osobitne ako to mali voľakedy, kým sa nespojili, lebo vstupy mali rôzne.
Vchody sú vysunuté,bočné steny sa stretávajú- sú spoločné len na 2-3 metroch, takže oprava jedného vchodu je možná. Aká je bežná cena za m2 zateplenej strechy?
majkii
26.07.08,09:41
U nás je strecha doslova nočná mora a to preto, že sa nerobila komplexne. Urobilo sa síce celkové zateplenie plochy strechy 10 cm a viac izolanu čo je fajn, ale neorobila sa oprava vyustení vzduchotechniky, oprava striešok strojovní a pod. Dodatočne sa musela zvyšovať atika, potom lepiť striešky strojovní, teraz najnovšie potrebujeme vymeniť niektoré vetracie hlavice, cez ktoré zažína zatekať a stále niečo.

Pred tromi rokmi sme boli v rovnakej situácií ako si teraz, nemali sme dosť financií na fonde, tvorba fondu bola žalostná, strecha tiekla a tak sme sa rozhodli rýchlo a zle. Preto radšej dôkladne zvážte, či radšej strechu neurobit komplexne aj so zateplením a opravou vyustení vzduchotechniky

Dnes by som navrhol radšej strechu provizórne polepiť, zvýšiť tvorbu fondu, tak, aby v budúcom roku bolo na komplexnú opravu strechy.
Alebo je druhá možnosť nie nereálna - dohodnite sa na mimoriadnom vklade do fondu každý po 10 -15 tis.- a opravte strechu v najbližšom období.
Inak zateplenie strechy jednoznačne odporúčam.
Lotarka
26.07.08,10:30
Problém je, že reálna možnosť zvýšenia tvorby fondu opráv je žiadna. vlany s tým bol problém a po protikampany medzi susedmi proti meračom, na ktoré sa minuli skoro všetky peniaze to je teraz nemožné.Tak ako aj úver.
čo sa týka kompletnej opravy - ako som písala, aj keď sme 3 vchody, oprava strechy 1 vchodu je možná, lebo každý vchod je stavaní tzv. samostatne. Je veľmi nepravdepodobné, že stav iného vchodu ovplyvňuje našu strechu. (ale ja nie som odborník - to je iba môj názor).
Provizórne lepenie pár m2 tu už bolo a stále to zatečie, to môžne do takejto opravy investovať každý druhý mesiac. Zostáva mi dúfať, ak si ovšem neodsúhlasí väčšina opravu bez zateplenia, že na budúci rok si na to našetríme a suseda vydrží zatekanie. Čo by som ja na jej mieste nebrala.
Je to uzavretý kruh. Možno by bolo najlepšie, aby som sa tak neiniciovala a nechala susedu, nech si to dá zaplátať.
lubica_02
26.07.08,10:56
Ja by som skôr uvažovala o kompletnej opraave strechy aj so všetkými klampiarskymi prvkami,zateplením strechy a kvalitným povrchovým materiálom. Skúsila by som nájsť dodávateľa, ktorý by pristúpil na splátkový kalendár a navrhla by som jednorázové vklady a zmenila platbu do FO, minimálne na 20Sk/m2 .
Aj keď ste tri vchody spojene len časťou strechy a steny, je strecha spoločná. Sú to len vaše vnútorné dohody? alebo máte v zmluve o výkone správy presne vyšpecifikované spol. časti a zariadenia, ktoré podliehajú investíciám zo spoločného FO a z vchodových FO.
Neviem si predstaviť ako to u Vás funguje a či je to v zmysle zákona čisté.
Lotarka
26.07.08,14:24
Bývam tu len dva roky. Fond opráv predtým správca viedol každý vchod osobitne. Ešte predtým ako sme sa nasťahovali sa fond opráv zlúčil do jedného s tým, že vlastníci sa dohodli, ale pravdepodobne len ústne, ani neviem, či je to v nejakej zápisnici zo schôdzi uvedené, že si to budú ďalej domovníci (v našom vchode domovník nie je) stále deliť a že každý vchod si bude míňať len vlastné peniaze.
Uvidíme, ako sa vlastne na schôdzi dohodneme, či obyčajnú opravu alebo zo zateplením a podľa toho veľa záleží. Lebo ak najdeme dodávateľa, ktorý pristúpi na splátkový kalendár, tak obyčajnú opravu môžme robiť ešte tento rok, ale zateplenú až niekedy o rok. Keď odhadujem, že obyčajná oprava vydá okolo 100.tis a so zateplením najmenej 170. Neviem, ako to chodí, koľko % by chcel dodávateľ hneď. Dúfam, že mi s tým správca pomôže a osloví správne, ale aj zodpovedné firmy. Dúfam, že ľudia pochodpia je záleží aj od materiálu a od serióznosti firmy a nebudú chcieť len lacnotu.
A čo sa týka zvýšenia na 20Sk alebo jednorázové vklady, v našom vchode býva veľa dôchodcov a ľudia z vedľajších vchodov nebudú prispievať viac preto, lebo mi nemáme na strechu. To si ľudia neuvedomia, že by mali viac peňazí a viac by sa okolo činžiaku porobilo. A v konečnom dôsledku by ušetrili.
Lámem si tu hlavu a v rodine mám z toho peklo, lebo sa vraj nemám tak angažovať, a nakoniec aj tak budem najhoršia len ja. Poznám to už z toho zvyšovania na 10Sk/m2 a vyregulovania, no aj tak mi to nedá.

Koľko je taká zvyčajná priemerná cena za m2 zateplenej strechy, môžu byť tie moje odhady?
lubica_02
26.07.08,15:22
Ak použijete materiál strednej kvality / len na vysprávku a prekrytie celej plochy strechy vo vašom vchode /, mohol by výjsť 1 m2 na 300 - 350 Sk.
Elena Navrátilová
26.07.08,16:33
Bývam tu len dva roky. Fond opráv predtým správca viedol každý vchod osobitne. Ešte predtým ako sme sa nasťahovali sa fond opráv zlúčil do jedného s tým, že vlastníci sa dohodli, ale pravdepodobne len ústne, ani neviem, či je to v nejakej zápisnici zo schôdzi uvedené, že si to budú ďalej domovníci (v našom vchode domovník nie je) stále deliť a že každý vchod si bude míňať len vlastné peniaze.
Uvidíme, ako sa vlastne na schôdzi dohodneme, či obyčajnú opravu alebo zo zateplením a podľa toho veľa záleží. Lebo ak najdeme dodávateľa, ktorý pristúpi na splátkový kalendár, tak obyčajnú opravu môžme robiť ešte tento rok, ale zateplenú až niekedy o rok. Keď odhadujem, že obyčajná oprava vydá okolo 100.tis a so zateplením najmenej 170. Neviem, ako to chodí, koľko % by chcel dodávateľ hneď. Dúfam, že mi s tým správca pomôže a osloví správne, ale aj zodpovedné firmy. Dúfam, že ľudia pochodpia je záleží aj od materiálu a od serióznosti firmy a nebudú chcieť len lacnotu.
A čo sa týka zvýšenia na 20Sk alebo jednorázové vklady, v našom vchode býva veľa dôchodcov a ľudia z vedľajších vchodov nebudú prispievať viac preto, lebo mi nemáme na strechu. To si ľudia neuvedomia, že by mali viac peňazí a viac by sa okolo činžiaku porobilo. A v konečnom dôsledku by ušetrili.
Lámem si tu hlavu a v rodine mám z toho peklo, lebo sa vraj nemám tak angažovať, a nakoniec aj tak budem najhoršia len ja. Poznám to už z toho zvyšovania na 10Sk/m2 a vyregulovania, no aj tak mi to nedá.

Koľko je taká zvyčajná priemerná cena za m2 zateplenej strechy, môžu byť tie moje odhady?

Ja som za riešenie ako radil/a majkii... nutné opraviť a komplexne zatepliť, opraviť. Vôbec by som neuvažovala na čiastkovej oprave. Čiastkové je len čiastkové.
peton
26.07.08,17:52
Je veľmi nepravdepodobné, že stav iného vchodu ovplyvňuje našu strechu. (ale ja nie som odborník - to je iba môj názor).
Provizórne lepenie pár m2 tu už bolo a stále to zatečie, to môžne do takejto opravy investovať každý druhý mesiac.

Tak na toto Ti odpoviem, že je veľmi pravdepodobné, že stav strechy iného vchodu ovplyvňuje vašu strechu. Môžete mať akokoľvek dobre spravenú časť strechy, voda si vždy nájde cestu a spravidla tam, kde by si to najmenej čakala. Niekedy je problém aj na úplne opačnom konci strechy a ver tomu, že to vôbec nepreháňam. Preto som za názor, že ak sa má robiť niečo so strechou tak v celom jej rozsahu a komplexne. Čiastkové riešenia nemajú význam a stoja peniaze - často zbytočne vyhodené. Je to samozrejme tiež aj o materiáloch, kvalite prác dodávateľa atď.
S majkiim plne súhlasím čo sa týka mimoriadneho vkladu, veď je to predsa havarijný stav, tak by nemali ostatní vlastníci ostať v tejto veci ľahostajní a niečo spraviť. Držím palce.
peton
26.07.08,18:15
Bývam tu len dva roky. Fond opráv predtým správca viedol každý vchod osobitne. Ešte predtým ako sme sa nasťahovali sa fond opráv zlúčil do jedného s tým, že vlastníci sa dohodli, ale pravdepodobne len ústne, ani neviem, či je to v nejakej zápisnici zo schôdzi uvedené, že si to budú ďalej domovníci (v našom vchode domovník nie je) stále deliť a že každý vchod si bude míňať len vlastné peniaze.

Toto delenie tiež nie je celkom kóšer. Súhlasil by som v tom prípade, že jestvuje FPOaÚ v zmysle zákona (čiže na opravy a údržbu spol. priestorov väčšieho charakteru) a nejaký príspevok (FO vchodový) na jednotlivé vchody, z ktorého by sa platili útraty týkajúce sa výlučne toho vchodu napr. oprava zvoncov, poštových schránok a pod. čiže drobné záležitosti.


A čo sa týka zvýšenia na 20Sk alebo jednorázové vklady, v našom vchode býva veľa dôchodcov a ľudia z vedľajších vchodov nebudú prispievať viac preto, lebo mi nemáme na strechu.

Strecha je spoločným majetkom všetkých vlastníkov, a ľudia si to musia uvedomiť, že každý má svoj podiel strechy. Teraz švihnem: čo ak práve na pomyslenom podieli strechy frflajúceho vlastníka dôchodcu je diera, cez ktorú voda zateká úplne do iného vchodu? Preháňam ďalej. Ako sa bude tváriť frflajúci dôchodca, keď mu predložím doklady na preplatenie všetkých škôd, spojených so zatekaním, lebo svoj podiel strechy nedal opraviť resp. na opravu neprispel?
Ľudia si musia uvedomiť, že dobrá strecha je najzákladnejší základ každého domu či už bytového alebo rodinného.
Lotarka
27.07.08,06:56
Ešte v piatok som volala domovníkovi z vedľajšieho vchodu, či nechcú opraviť strechu: vraj ju tam nemajú takú havarijnú a že nie. Čo tu bývam, tak jediná spoločná akcia vo všetkých 3vchodoch boli tie merače, lebo vyregulovať to ináč nešlo.
Dúfam, že ak sa rozhodneme pre zateplenú strechu, možno sa o rok vedľajšie vchody pridajú - to je len moje zbožné želanie.

Aj keď sme vysunuté oddelené vchody, tak nám hrozí tá situácia, že zlá strecha nad iným vchodom ovplyvňuje našu?

To všetko o tých mimoriadnych vkladoch a zvýšení tvorby fondu sa pekne povie, ale tu je to veľmi ťažké zrealizovať. To nestačí jeden človek. Ale za skúsenie dám iba ohováranie a zazeranie susedov.

Dám vedieť ako sme sa rozhodli!
lubica_02
27.07.08,07:07
Tak nejako to funguje všade ako u Vás - kto nechce nepochopí..
Držím palce, aby Ste to vyriešili čo najlepšie a aby ste sa na seba len usmievali.
Orim
27.07.08,16:30
No neviem ale aj my máme FO ktorý si platí každý chod sám. Ale skôr ako sme sa rozdelili tak sme sa dohodli, že každý vchod si riadi svoje výdaje sám. Množstvo financií však nesmie klesnúť pod 30 000.- Sk na jeden vchod.
Na spoločných veciach (strecha) sa podielame spoločne podľa podielu veľkosti bytov v jednotlivých vchodoch.
Pri takýchto veciach sa hlasuje ako keď ide o jeden FO spoločný pre tri vchody. Nadpolovičná väčšina alebo 2/3 vačšina všetkých majiteľov bytov.
lubica_02
27.07.08,16:55
Áno Orim takto byto malo fungovať, ak si viac vchodové domy chcú rozdeliť FO a tým si aj viac šetria spoločné zariadenia.
Karas Milan
28.07.08,01:09
Milí ODBORNÍCI na opravu plochých (pevných) striech. Budem opakovať :AXIOMA - Príroda nie je blbec , nerobí viac , ako musí = voda NETEČIE hore kopcom. Preto treba vstať od počítača a vyjsť na strechu. Tam sa pozrieť : A, kde sú vpuste (do zvodových potrubí - obyčajne blízko stredu strechy jedného vchodu) B, kde sú hrebene (obyčajne na rozhraní vchodov) C, použiť pri hľadaní závady strechy AXIOMU
1, Ak použijete materiál strednej kvality / len na vysprávku a prekrytie celej plochy strechy vo vašom vchode /, mohol by výjsť 1 m2 na 300 - 350 Sk.


2, Vôbec by som neuvažovala na čiastkovej oprave. 2a, Čiastkové je len čiastkové.


3, Je veľmi nepravdepodobné, že stav iného vchodu ovplyvňuje našu strechu. (ale ja nie som odborník - to je iba môj názor).
4, Provizórne lepenie pár m2 tu už bolo a stále to zatečie, to môžne do takejto opravy investovať každý druhý mesiac.

5, Tak na toto Ti odpoviem, že je veľmi pravdepodobné, že stav strechy iného vchodu ovplyvňuje vašu strechu. opačnom konci strechy a ver tomu, že to vôbec nepreháňam. 6, Preto som za názor, že ak sa má robiť niečo so strechou tak v celom jej rozsahu a komplexne. 7, Čiastkové riešenia nemajú význam a stoja peniaze
8, mimoriadneho vkladu, veď je to predsa havarijný stav,


9, vraj ju tam nemajú takú havarijnú 10, Dúfam, že ak sa rozhodneme pre zateplenú strechu, možno sa o rok vedľajšie vchody pridajú 1, myslím , ťe je to dobrý odhad 2, Zlá úvaha - nebola si na tej streche 2a, Ale aj závady môžu byť čiastkové 3, 5, PETON , kedže nie si ODBORNÍK najprv si svoj názor vyjasni sám so sebou a až keď ho budeš mať jasný , napíš ho OSTATNÝM. 4, Nebol si na tejto streche (ak si ešte nerealizoval opravu strechy podľa tvojho názoru , buď zatiaľ vo svojich vyjadreniach menej kategorický) 6, 8, detto ako 4, 7, MAJÚ niekedy význam a môžu stáť zlomok nákladov (záleží skutočne od stavu strechy - ale panelákovej by som sa nebál) 9, možno ani vaša nie je havarijná 10, pomerne neobvyklé riešenie - urobiť schodíky na streche , ale dá sa . Len treba začať aspoň 1 meter za hrebeňom Teraz riešenia MEDZI HREBEŇMI : X, 1 šikovný chlap+1 sud (gumoasfaltu) + sklotkanina = pozatierať (min 2x) praskliny a všetky (aspoň vadné) spojové miesta ( STRECHA - atika / strojovňa / vetračka - gumoasfaltový náter musí byť súvislo napojený na omietku ap.) . Toto možno podľa stavu strechy robiť pár rokov - do konečného riešenia Y, Podobne sa dá fľakovať lepenkou (bubliny prerezať a vypáliť) Z, KONEČNÉ riešenie - zatepliť a hydroizoláciu ťahať aj cez atiku (možno za 6 týždňov poviem realizačnú cenu). A k 1, ešte pridám celkový odhad :
odpoviem ti heslovite:
2/ tri vchody predpokladám tak 600m2 plochy strechy
4/ tých 600m2 vyjde tak 300-350tis, podľa ďalších nákladov naviac-šachty
výťahov,atiky atď... to je cena samozrejme bez zateplenia

Ale BEZ ZATEPLENIE by som to nerobil. Ka Mil
lubica_02
28.07.08,02:08
Len treba začať aspoň 1 meter za hrebeňom Teraz riešenia MEDZI HREBEŇMI : X, 1 šikovný chlap+1 sud (gumoasfaltu) + sklotkanina = pozatierať (min 2x) praskliny a všetky (aspoň vadné) spojové miesta ( STRECHA - atika / strojovňa / vetračka - gumoasfaltový náter musí byť súvislo napojený na omietku ap.) . Toto možno podľa stavu strechy robiť pár rokov - do konečného riešenia Y, Podobne sa dá fľakovať lepenkou (bubliny prerezať a vypáliť) Z, KONEČNÉ riešenie - zatepliť a hydroizoláciu ťahať aj cez atiku (možno za 6 týždňov poviem realizačnú cenu). A k 1, ešte pridám celkový odhad :

Nad gumoasfaltom by som uvažovala len ako dočasné riešenie. Ako podklad pre zateplenie bez toho prerezania bublín a natavenia, prelepenia by to nebolo vhodné . Uvažujem ako by bola napojená pôvodná strecha so zateplenou strechou. Malý problém, zlý spád a zateká na novej opakovane .
Lepenku až na vrch atiky - si myslel ? Možno trochu zbytočné, aj tak ju asi pretrhne - stačí do výšky 40 cm. Každý dom pracuje a niekedy nepomôže ani super elastický materiál.
Elena Navrátilová
28.07.08,04:26
Závady sú väčšinou čiastkové. Napr. strecha nikdy predsa nezačne púšťať všade ale len na určitých miestach. Takže čiastkové je len čiastkové ... Keď sa pustiť napr. do opravy strechy, ktorá spôsobuje problémy, treba sa dohodnúť a opraviť ju kompletne. Samozrejme so zateplením. Ak nie je dosť finančných zdrojov treba urobiť najprv to čo čiastkovo odišlo, došetriť resp. vyriešiť financovanie komplexnej rekonštrukcie strechy aj so zateplením.

P.S. Čo sa týka mňa... našu strechu poznám veľmi dobre.
Lotarka
28.07.08,06:14
Karas Milan, ďakujem za praktické riešenia.

Včera na schôdzi sme sa dohodli,že počkáme na budúci rok a spravíme zateplenú strechu. A teraz to dáme opraviť len provizórne. Sused klampiar dokonca povedal, že on by to vedel opraviť s tým gumoasfaltom. Takže teraz sa čaká, kým on záväzne povie, či to bude robiť alebo si objednáme firmu, ktorú si samy najdeme alebo to necháme na firmu, ktorá má zmluvu na takéto stavy so správcom.
Je pravda, že na streche som nebola, no môj muž áno. A z jeho rečí viem o niečo viac o streche ako bežný človek, no vždy sú to len predstavy. Predtým zvykol aj opravovať strechy, takže sa do toho trochu vyzná. Hneď keď sme sa nasťahovali, tak riešil vtedajšie zatekanie on sám. No teraz to nejde.

Chystám sa za správcom zistiť skutočný stav FO. Veľmi by mi pomohli Vaše skúsenosti s cenou za 1m2 zateplenej strechy. Aj pri každej streche je to iné. Píšte!
A ešte jedna otázočka - bude treba po zateplení strechy upravovať alebo znovu vyregulovať kúrenie alebo to už tento vnímavý systém spraví sám?
Ďakujem!
Halli
28.07.08,06:52
Ale BEZ ZATEPLENIE by som to nerobil. Ka Mil

Strechu som davala robiť v roku 2002, vtedy bolo u nas zateplenie tak ako v rumunsku rychlovlaky... Naša strecha sa skladá zo:
stropnej konštrukcie
parotesnej zábrany
struskového násypu 12-25cm
plynosilikátových dosiek 15cm
hydroizolačné pasy ASTPS
IPA
a bitagit S
... na toto všetko sme natiahli nové lepenkové pásy s posypom.

Bola som na nej minimálne 10x, urobená je dobre, nikto po nej nelozí/čo je veľmi dôležité/, žiadne tyče , antény a podobné rušivé elementy znehodnocujúce strechu.
Vlastníci na vrchnom poschodí sa vôbec nesťažujú a tak sme si dovolili urobiť bez zateplenia a namiesto toho sme investovali do šparovania a veľa ďalších opráv.;) Spokojnosť maximálna. Som za celoplošnú opravu strechy jednoznačne!

A ešte niečo, ďalšiu strechu na podobnom paneláku sme robili pred rokom, keď som bola na nej bolo jesenné ráno a celá bola pokrytá srieňou rovnomerne. Keby nebola strecha zateplená určite by boli na nej mokré roztopené miesta. Takže nie je strecha ako strecha a nie vždy platí "bez zateplenia to netreba robiť" Namiesto vyhodených peňazí mám zateplený panelák výmenou všetkých dverí a okien na schodištiach čo je nesporne vyššia uspora energie...

škoda, že to tak škaredo vykresľuje, ale v skutočnosti je to oveľa lepšie.:)
peton
28.07.08,06:55
3, 5, PETON , kedže nie si ODBORNÍK najprv si svoj názor vyjasni sám so sebou a až keď ho budeš mať jasný , napíš ho OSTATNÝM. 4, Nebol si na tejto streche (ak si ešte nerealizoval opravu strechy podľa tvojho názoru , buď zatiaľ vo svojich vyjadreniach menej kategorický) 6, 8, detto ako 4, 7, MAJÚ niekedy význam a môžu stáť zlomok nákladov (záleží skutočne od stavu strechy - ale panelákovej by som sa nebál) 9, možno ani vaša nie je havarijná

Milan najprv čítaj, potom píš.
3+4 písala Lotarka, 5 bola moja odpoveď.
4+9 Kategorický som aj z toho dôvodu, že tieto problémy poznám. X-krát sa vyhodili peniaze na x-čiastkových opráv strechy. A keď sa spravila kompletne problémy prestali. Pokiaľ však nie sú peniaze, tak aj čiastkové je lepšie ako žiadne. Ale koniec koncov ako povedala Elenka - čiastkové je len čiastkové. A za havarijný stav pokladá strechu zadávateľka, nie ja. Ja ich strechu nepoznám. ;)
Lotarka
28.07.08,07:27
Slavica, napíš prosím ťa aj ceny.

Pracovníčka u správcu mi nevedela povedať cenu, lebo vraj sa ešte veľmi nerobia strechy so zateplením, iba ak kompletne s celkovým zateplením. Máme si dať požiadavku na oslovenie firiem a potom uvidíme, či pristúpia firmy na splátkový kalendár a podľa toho sa rozhodneme, či ju dať teraz len tak provizórne zaplátať.

Keby sme si to zaplátanie spravili svojpomocne, tak musíme ísť nakúpiť materiál so správcovým zásobovačom - alebo dať požiadavku na vydanie materiálu zo skladu. Vraj nemôžne urobiť tak, že si to kúpime sami a donesieme doklad na preplatenie. V zmluve o správe sa o tom nepíše. Musí to byť jedine tak ako chce správca? Máme skúsenosti, že od správcu zo skladu je to drahšie ako keď si to mi kúpime v obchode sami.
lubica_02
28.07.08,08:03
Správca nemôže rozhodovať o VAŠICH PENIAZOCH.
Halli
28.07.08,08:27
Slavica, napíš prosím ťa aj ceny.

.

príspevok 3 bod 4 ;)
Lotarka
28.07.08,08:28
On prakticky nerozhoduje o našich peniazoch. On si len kladie podmienku, že ten nákup musí ísť vždy cez neho, sami si nakúpiť nemôžeme. Ku každému čerpaniu z FO musíme doplniť podpisy nadpolovičnej väčšiny. No nerozumiem prečo by sme to nemohli robiť tak, že by sme si dali len preplatiť nami kúpené použité veci. Veď keď k tomu priložíme podpisy nadpolovičnej väčšiny, tak je to to isté. Pri zneužitý a preplatení materiálu, ktorý naozaj nebol použitý, by hocikto z nás potreboval podpisy a toľko naivných ľudí, ktorí podpíšu hocičo by hádam nebolo.

Ale podľa mňa, keď sa o tom nepíše v zmluve, tak to je len ich prax, ale ničím nepodložená, alebo je takáto metóda spomenutá niekde v zákone?
Karas Milan
28.07.08,10:32
Ahojte.

Jasne , že každá strecha sa musí riešiť individuálne.
Viac menej preto som sa pridal , že keď už strechu robiť , tak aj zatepliť (lebo teraz položená hydroizolácia má životnosť aspoň 10 rokov - t.j. najbližších 10 rokov by bolo zatepľovanie neefektívne). Samozrejme popritom viem , že koruna investovaná do zvýšenie tepelného odporu okna ( aspoň päťnásobok) alebo fasády (aspoň dvojnássobok) prinesie vyššie úspory (ako investovaná do strechy).
(Nie pre chválu (iba pre upresnenie) viac ako 6 rokov som sa na údržbe staral aj o necelých 20 000 m2 lepenkových striech.)

Ka Mil
Lotarka
28.07.08,11:08
Slavica, ak som dobre čítala, tam sú uvedené ceny bez zateplenia, máš skúsenosti s orientačnou cenou aj so zateplením?

Takto bez týchto cien a cenových ponúk od dodávateľov budeme stáť na mieste, lebo nevieme, kedy by bola reálna možnosť strechu opraviť celú.

Toto je ten problém, že sa situácia rieši, až keď je neskoro. Ľudia len pošomrú, že čo chcem riešiť dopredu, keď nemáme peniaze, ale platiť viac nebudeme. To som zvedavá, ako teraz bude čakať zatopená suseda zopár týžňov na cenové ponuky.
Polis
28.07.08,11:44
Naše spoločenstvo to vyriešilo nasledovne. Plochú strechu sme predali za 477.000 sk a firma tam vystavala 6 bj. 4 poschodia. Máme novú strechu a na účet prišla suma.
Lotarka
29.07.08,07:10
Môže súvisieť voda v bytovej šachte z poškodenou strechou?
Na druhom poschodí mali vodu v šachte a zatial sa nikde na potrubiach nezistila závada.
Lotarka
15.09.08,11:04
Ahojte všetci!
Takže dospeli sme k situácii, keď máme niektoré cenové ponuky na celoplošnú opravu strechy so zateplením v sume v priemere 300.tis na 237m2.
Máme za sebou niekoľko schôdzí aj "hlavnú" zvolanú správcom, kde boli rôzne návrhy na zvýšenie fondu opráv 20,-Sk/m2, aby sa realizovalo celkové zateplenie a podala sa žiadosť aj o dotáciu. No neprešiel pre finančnú situáciu niektorých vlastníkov a nikto sa nepodujal na zohnanie nadpolovičnej väčšiny podpisov,kedže na schôdzu neprišla. Ukončenie schôdze bolo, že sa ja podujmem zvolať novú schôdzu a zohnať nadpolovičnú väčšinu aspoň na 13,-Sk/m2. No ako rátam, tak rátam aj tých 13,-Sk nám nevydá na opravu strechy na budúci rok a to nerátam so zvýšením ceny. Neviem, čo ďalej?! Neviem, či sa rozhodnúť len na provizórne svojpomocné polepenie pri každom zatekaní a šetriť niekoľko rokov a pomaličky dvíhať fond opráv(samozrejme ceny budú stúpať), alebo urobiť opravu bez zateplenia, kedže si myslím, že kým u nás príde k zatepleniu celkovému to bude dlho rokov.
Čo by ste mi poradili?
Radikálne zvýšenie fondu opráv neprichádza do úvahy, to skôr by som sa pokúsila o úver, ktorý by vyšiel s tých 13,-Sk/m2-35.100,-mesačne. Strecha bez zateplenia alebo úver a zatepliť? Čo radíte?
jarabák
15.09.08,11:26
Keď máte tak málo peňazí,tak opravte (AK TREBA ! ) celú strechu bez zeteplenia.
agejza
15.09.08,12:00
Keď máte málo peňazí opravte ( AK TREBA ! ) celú strechu bez zateplenia.
Elena Navrátilová
15.09.08,12:05
Ahojte všetci!
Takže dospeli sme k situácii, keď máme niektoré cenové ponuky na celoplošnú opravu strechy so zateplením v sume v priemere 300.tis na 237m2.
Máme za sebou niekoľko schôdzí aj "hlavnú" zvolanú správcom, kde boli rôzne návrhy na zvýšenie fondu opráv 20,-Sk/m2, aby sa realizovalo celkové zateplenie a podala sa žiadosť aj o dotáciu. No neprešiel pre finančnú situáciu niektorých vlastníkov a nikto sa nepodujal na zohnanie nadpolovičnej väčšiny podpisov,kedže na schôdzu neprišla. Ukončenie schôdze bolo, že sa ja podujmem zvolať novú schôdzu a zohnať nadpolovičnú väčšinu aspoň na 13,-Sk/m2. No ako rátam, tak rátam aj tých 13,-Sk nám nevydá na opravu strechy na budúci rok a to nerátam so zvýšením ceny. Neviem, čo ďalej?! Neviem, či sa rozhodnúť len na provizórne svojpomocné polepenie pri každom zatekaní a šetriť niekoľko rokov a pomaličky dvíhať fond opráv(samozrejme ceny budú stúpať), alebo urobiť opravu bez zateplenia, kedže si myslím, že kým u nás príde k zatepleniu celkovému to bude dlho rokov.
Čo by ste mi poradili?
Radikálne zvýšenie fondu opráv neprichádza do úvahy, to skôr by som sa pokúsila o úver, ktorý by vyšiel s tých 13,-Sk/m2-35.100,-mesačne. Strecha bez zateplenia alebo úver a zatepliť? Čo radíte?
Osobne radšej úver a zatepliť. Tamnie je nejaký závratný rozdiel. Dnes investovať doopravy a nezatepliť sa skutočne neopláca...
agejza
15.09.08,16:56
Osobne radšej úver a zatepliť. Tamnie je nejaký závratný rozdiel. Dnes investovať doopravy a nezatepliť sa skutočne neopláca...

Pomer HYDRO / Termohydro je tak 4/10.
plada
17.09.08,10:23
Chcem sa zapojiť do debaty, tiež stojíme pred opravou strechy, na účte máme 700 000,- Sk, oprava strechy so zateplením a oplechovaním strojovní - 3 strojovne bude stáť 700 000,- Sk, firma nám ponúka časť zaplatiť v hotovosti a časť na mesačné splátky, tak ako sa bude tvoriť fond opráv, ale u nás v dome ľudia nesúhlasia ani s hydroizoláciou a ani so zateplením strechy. Samozrejme tí, ktorí nebývajú na poslednom poschodí. Ja mám tú smolu, že som zástupca a bývam na samom vrchu. Podotýkam, že strecha tečie celých dvadsať rokov, čo bývam, robia sa len lokálne opravy. Neviem, ako vysvetliť ostatným vlastníkom celoplošnú opravu strechy. Ak má s tým niekto skúsenosti, poraďte. Díky, Plada
Lotarka
17.09.08,12:48
Možno by pomohlo, keby si apeloval, že keď sa rozšíri to zatekanie, tak to pôjde aj na nižšie poschodie. Treba sa trochu orientovať aj na dobrých susedov, s ktorými si rozumieš a keď sa na schôdzi ozvú viacerí, že to treba, tak to možno vyvolá davový efekt. No prosto pomôže iba dobrá lobistická akcia.
U nás tá strecha zateká tiež dlhé roky a aj schody iba čakáme, kedy spadnú, no ľudia napodiv chcú opraviť prvorade strechu. No tiež niektorí nechcú zateplenú.
Prosím ťa, koľko je to m2 za tých 700.000,-? Napíš prosím ťa kontakt na firmu alebo aspoň názov, možno by som ich oslovila aj ja. Teraz zháňame u nás dodávateľa.
peton
18.09.08,04:57
Plada, vytlač týchto 5 strán, a daj to vlastníkom prečítať. Snáď pochopia a zobudia sa. ;)
plada
22.09.08,12:33
Možno by pomohlo, keby si apeloval, že keď sa rozšíri to zatekanie, tak to pôjde aj na nižšie poschodie. Treba sa trochu orientovať aj na dobrých susedov, s ktorými si rozumieš a keď sa na schôdzi ozvú viacerí, že to treba, tak to možno vyvolá davový efekt. No prosto pomôže iba dobrá lobistická akcia.
U nás tá strecha zateká tiež dlhé roky a aj schody iba čakáme, kedy spadnú, no ľudia napodiv chcú opraviť prvorade strechu. No tiež niektorí nechcú zateplenú.
Prosím ťa, koľko je to m2 za tých 700.000,-? Napíš prosím ťa kontakt na firmu alebo aspoň názov, možno by som ich oslovila aj ja. Teraz zháňame u nás dodávateľa.
Naša strecha má necelých 500 m2 vodorovnej plochy a tri strojovne, čo je asi 100m2 zvislej plochy, teda spolu necelých 600 m2 plochy. Hydroizolácia vychádza na pol milióna, zateplenie na 700 000,- Sk. Ja som z Bratislavy, neviem, či chceš kontakt tel. alebo e-mail.
Plada
Lotarka
22.09.08,14:21
Prosím, poraďte!

Mohol by mi niekto vysvetliť a odporučiť, najlepšie z vlastných skúseností, aká forma materiálu je najkvalitnejšia na zateplenie plochej strechy a aké rozdieli sú v materiáloch? Mám v rukách niekoľko cenových ponúk a kedže nemám s tým skúsenosti, neviem kritériá, s ktorými by som ich porovnávala.
Ide mi o vysvetlenie: polystyrén, polyuretán, Nobasil. Správca nemá skúsenosti, lebo ešte veľmi nerobili zateplené strechy.
Ďakujem!


Plada: najlepšie telefón
Ivan_V
27.09.08,17:11
Plada napísala:
Hydroizolácia vychádza na pol milióna, zateplenie na 700 000,- Sk.

>> ale ved to je spolu 1 200 000,- sk za to sa dá spraviť sedlová-šikmá strecha s krovom a kvalitnou krytinou!
Také majú nízku poruchovosť a veľmi dlhú životnosť. Plochú strechu budete musieť zase o nejakých 10-15 rokov opravovať
(v lepšom prípade, v horšom aj skor).
Zhánajte si firmu na šikmú strechu, nech vám spravia kalkuláciu a podľa toho si vyberte...
A zatepliť ju nemusíte hned dá sa neskôr aj postupne.
milanko222
28.09.08,15:04
Prosím, poraďte!

1, Mám v rukách niekoľko cenových ponúk a kedže nemám s tým skúsenosti, neviem kritériá, s ktorými by som ich porovnávala.

2, Ide mi o vysvetlenie: polystyrén, polyuretán, Nobasil.

3, Správca nemá skúsenosti, lebo ešte veľmi nerobili zateplené strechy.


Ahoj.

1, Rovnaké podmienky + rovnaké materiály = porovnaj cenu.
2, Stiahni si technické listy. Prečítaj. Porovnaj. Pošli - vysvetlím.
3, Gratulujem. (nech sa naučí)

Milan
atramka
18.09.09,10:58
..........
Lotarka
02.02.10,13:18
Zdravím všetkých!

Máte niekto skúsenosti, či je problém zateplovať plášť byt. domu, ak je už strecha zateplená?
Mám na mysli, či používané stavebné výťahy neporušia zateplenie a povrch strechy?

Ešte sa chcem opýtať, aké máte skúsenosti so zateplovaním strojovní výťahu. Má to významný efekt pri úspore na teple, či je to viac-menej zbytočná investícia?

Ďakujem za odpoveď!
plada
03.02.10,05:59
My sme sa minulý rok rozhodli pre zateplenie strechy, ako som už písala, máme tri strojovne na výťahy, tie sme nedali zatepliť, na odporučenie odborníka, totiž v strojovni vzniká teplo, to sa musí odvádzať von, preto bývajú aj na strojovniach otvorené vetračky, v prípade zateplenia by teplo muselo byť odvádzané von neustále. Ja bývam na poslednom poschodí, účinok zateplenia som pocítila výrazne. Na vedľajšom dome zatepľovali aj strechu aj strojovne aj plášť, no a keďže na ten dom vidím, majú vetračky na strojovniach stále otvorené. Tak neviem. To je môj postreh. Ešte jedna vec - strecha je pochôdzná, t.z., dá sa po nej chodiť, ale nemožno na ňu stavať napr. rebrík, mohlo by dôjsť k poškodeniu(treba podložiť nejakú širšiu laťku, aby nebol veľký tlak na malej ploche). Firma, ktorá nám zateplenie robila, podpísala s nami celkom dobrú zmluvu. Keďže sme nemali dosť finančných prostriedkov, časť sme zaplatili po skončení prác a zvyšok splácame mesačne z tvoreného fondu opráv. Podotýkam, že nemáme v tom žiadne navýšenie. A nebola to firma z Ba.
Plada
bosorak
16.02.10,11:45
My sme sa minulý rok rozhodli pre zateplenie strechy, ako som už písala, máme tri strojovne na výťahy, tie sme nedali zatepliť, na odporučenie odborníka, totiž v strojovni vzniká teplo, to sa musí odvádzať von, preto bývajú aj na strojovniach otvorené vetračky, v prípade zateplenia by teplo muselo byť odvádzané von neustále. Ja bývam na poslednom poschodí, účinok zateplenia som pocítila výrazne. Na vedľajšom dome zatepľovali aj strechu aj strojovne aj plášť, no a keďže na ten dom vidím, majú vetračky na strojovniach stále otvorené. Tak neviem. To je môj postreh. Ešte jedna vec - strecha je pochôdzná, t.z., dá sa po nej chodiť, ale nemožno na ňu stavať napr. rebrík, mohlo by dôjsť k poškodeniu(treba podložiť nejakú širšiu laťku, aby nebol veľký tlak na malej ploche). Firma, ktorá nám zateplenie robila, podpísala s nami celkom dobrú zmluvu. Keďže sme nemali dosť finančných prostriedkov, časť sme zaplatili po skončení prác a zvyšok splácame mesačne z tvoreného fondu opráv. Podotýkam, že nemáme v tom žiadne navýšenie. A nebola to firma z Ba.
Plada
chcem sa opýtať plady aká firma vám robila zateplenie strechy?
Lotarka
19.02.10,08:06
Riešili ste už niekto ventilačný systém na bytovom dome??

Ide mi o osadenie bezmotorových ventilačných turbín na strechu namiesto tých starých ventilátorov. Ak som dobre pochopila, tak tie staré fungovali na elektriku tak, že keď sa v byte zapol starý digestor, tak sa zapol ventilátor na streche. Teraz po výmene bytových digestorov za nové je už ventilátor priamo v digestore, je potrebné vymeniť na streche ten pôvodný za novú turbínu?
No možno som úplne mimo, máte niekto skúsenosti?

Tu sa už niekto pýtal, no ako vidím, tiež veľa nezistil. Za tie roky nikto nenazbieral nejakú skúsenosť?
http://www.porada.sk/t51845-ventilacne-turbiny.html
Lotarka
05.03.10,13:35
Keď ste riešili GO strechy zvolili ste asfaltové pásy APP alebo SBS. Máme rôzne ponuky a neviem, čo je kvalitnejšie a lepšie pre nás.

Pokial viem tak APP sú tenšie,m neodolávajú dobre nižším teplotám,ale zase SBS vyšším teplotám a v lete sa po nich nedá chodiť. Konečne som sa dostala s jednotlivými ponukami na podobnú úroveň a tu som narazila na otázku, čo je pre nás lepšie.

Prosím, napíšte vaše skúsenosti.
Halli
05.03.10,14:16
Keď ste riešili GO strechy zvolili ste asfaltové pásy APP alebo SBS. Máme rôzne ponuky a neviem, čo je kvalitnejšie a lepšie pre nás.

Pokial viem tak APP sú tenšie,m neodolávajú dobre nižším teplotám,ale zase SBS vyšším teplotám a v lete sa po nich nedá chodiť. Konečne som sa dostala s jednotlivými ponukami na podobnú úroveň a tu som narazila na otázku, čo je pre nás lepšie.

Prosím, napíšte vaše skúsenosti.

"Pásy sa rozlišujú na SBS a APP. Merania dokázali, že pás s označením SBS má lepšie pevnostné vlastnosti pri teplote + 23°C. Naopak pás s označením APP preukázal najlepšie vlastnosti pri teplote -25°C. Znamená to, že SBS pásy sú odolnejšie a hodia sa skôr do vyšších teplôt. APP pásy si nájdu využitie v horských oblastiach a v krajinách s nižším teplotným priemerom."


Možno sa rozhodnite podľa lokality, ale pod 25 stupnou sa stáva málokedy, ale nad 23 každý rok...a na strechu nemá čo kto chodiť, len ak niečo treba nevyhnutne na nej robiť...Najväčšie poškodenia striech boli práve vtedy, keď tam lozil kto chcel, davali sa tam antény krížom krážom a chodili sa tam dokonca opaľovať aj dámy v šľapkách na podpätkoch....parada nie ? :D
my máme SBS a od stechy mám kľúče len ja a požičiam ich len v prípade opráv a revízíí.
plackoo
05.03.10,14:44
"Pásy sa rozlišujú na SBS a APP. Merania dokázali, že pás s označením SBS má lepšie pevnostné vlastnosti pri teplote + 23°C. Naopak pás s označením APP preukázal najlepšie vlastnosti pri teplote -25°C. Znamená to, že SBS pásy sú odolnejšie a hodia sa skôr do vyšších teplôt. APP pásy si nájdu využitie v horských oblastiach a v krajinách s nižším teplotným priemerom."


Možno sa rozhodnite podľa lokality, ale pod 25 stupnou sa stáva málokedy, ale nad 23 každý rok...a na strechu nemá čo kto chodiť, len ak niečo treba nevyhnutne na nej robiť...Najväčšie poškodenia striech boli práve vtedy, keď tam lozil kto chcel, davali sa tam antény krížom krážom a chodili sa tam dokonca opaľovať aj dámy v šľapkách na podpätkoch....parada nie ? :D
my máme SBS a od stechy mám kľúče len ja a požičiam ich len v prípade opráv a revízíí.

A kto platí SBSkárov ??
Halli
05.03.10,15:13
A kto platí SBSkárov ??

...si nerob srandu:D no však ja som SBS :D...aj mne to bolo smiešne, ale pre poučenie :

SBS /ak píšeme jasne o strechách/ = styrén - butadién - styrén
APP /.............- " - ......... / ataktické–polypropylénové polyméry
Lotarka
05.03.10,15:23
Takže ak som dobre pochopila, tak sem ku nám na juh sa viacej hodia tie SBS.
plackoo
05.03.10,15:43
...si nerob srandu:D no však ja som SBS :D...aj mne to bolo smiešne, ale pre poučenie :

SBS /ak píšeme jasne o strechách/ = styrén - butadién - styrén
APP /.............- " - ......... / ataktické–polypropylénové polyméry

Myslíš tú - s kremenným posypom ? (a ťažnosťou do 5 % ) ? :D
plackoo
05.03.10,15:46
Takže ak som dobre pochopila, tak sem ku nám na juh sa viacej hodia tie SBS.

Juh nejuh - u nás je to jedno (zaručená -25 = znesie oveľa viac - použitie Kanada:) a pod. ).
Vyberaj podľa kvalita/životnosť/cena a nezabudni hneď aj zatepliť.
Halli
05.03.10,21:12
Juh nejuh - u nás je to jedno (zaručená -25 = znesie oveľa viac - použitie Kanada:) a pod. ).
Vyberaj podľa kvalita/životnosť/cena a nezabudni hneď aj zatepliť.

No však my sme tu skoro ako v Kanade , nie? :D
sito
05.03.10,21:26
No však my sme tu skoro ako v Kanade , nie? :D

Len aby ste neplakali, ako tí naší v Kanade. :mee: :mee: :mee:
verkaz
11.03.10,13:57
Strechu sme opravovali v roku 2006. Plocha 380 m2 a cena bola 398 000Sk. Dali sme ju aj zatepliť. Bez zateplenia bola úpmuka asi o 100 000.-- Sk lacnejšia. Vybrali sme firmu Š-Strechy z B.B. Záruku nám dali na 6 rokov a zatiaľ sme spokojní. Dohodli sme si aj splácanie splátkami. Ak ti môžem poradiť, dajte si ju zatepliť ako ti radí aj "majkii". Teraz treba opraviť strechu nad jedným vchodom a možno za rok alebo dva nad ostatnými. Adresy sa dajú vybrať v ZS alebo na internete - zadaj požiadavku a prihlásia sa ti. Ale najprv musíš mať nadpolovičnou väčšinou odsúhlasenú túto optavu a musí byť aj dohodnuté z čoho ju budete platiť.
verkaz
11.03.10,14:04
opravujem - v riadku 2 - ponuka.
Úver 200 000 sme si brali zo stavebnej sporiteĺne. Založili sme si stavebné sporenie. Nebol v tom žiadny problém. Vlani sme brali úver vo výške 2,2 mil. v ČSOB a dostali sme ho na úrok 3,4 %. V tomto roku nám ho dokonca znížili na 2,9%. Banky sa teraz predbiehajú s ponukami na úver, takže s tým by si nemala mať problém. Horšie je to s odsúhlasením a hlavne si dávaj pozor pri podpisovaní prezenčnej listiny, aby na nej boli len spodpisy skutočných vlastníkov bytov.
Lotarka
11.03.10,17:54
opravujem - v riadku 2 - ponuka.
Úver 200 000 sme si brali zo stavebnej sporiteĺne. Založili sme si stavebné sporenie. Nebol v tom žiadny problém. Vlani sme brali úver vo výške 2,2 mil. v ČSOB a dostali sme ho na úrok 3,4 %. V tomto roku nám ho dokonca znížili na 2,9%. Banky sa teraz predbiehajú s ponukami na úver, takže s tým by si nemala mať problém. Horšie je to s odsúhlasením a hlavne si dávaj pozor pri podpisovaní prezenčnej listiny, aby na nej boli len spodpisy skutočných vlastníkov bytov.

Ďakujem za tvoju skúsenosť. Tie úroky sú naozaj dobré.

Mám ponuky od 6. firiem - dokonca niektoré navrhli viacej variantov, všetky sú so zateplením a s dohodou na splátky. Sú tam varianty so spádovaním polystyrénom kotveným lepením alebo polystyrénbetónový spádovací poter, spádovanie podsypom s mechanickým kotvením izolácie. Nad tým v tomto čase najviac rozmýšľam. V projekte bol ponechaní pôvodný sklon, ktorý viaceré firmy ohodnotili ako nedostatočný. V projekte je kotvenie lepením a pravdu povediac tento spôsob sa mi viacej pozdáva, aj ohľadom narušenia pôvodnej skladby strechy aj prípadných únikov tepla cez kotvy.
verkaz
12.03.10,07:19
Techmickú stránku neviem posúdiť, nechávam to na odborníkov a našťastie mám členov spoločenstva aj stavbárov, kakže sa radím s nimi a nech oni vysvetľujú svoje návrhy aj na zhromaždení.
Lotarka
07.04.10,07:12
Zdravim vsetkych!

U nas uz prebehlo pisomne hlasovanie, vybrali sme firmu z nasho mesta. Navrhla spadovaný polystyren na to SBS pásy a bude to na splátky.
Čo sa týka posúdenia ponúk odbornikmi, s tym sme mali dosť veľké problémy. Niektori vlastnici si nechali posúdiť ponuky u svojich znamych stavbárov a este sme sa skontaktovali aj s druhým správcom v našom meste. Náš správca sa nám po odbornej stránke nevyjadril.

Takže jeden kolotoč pre mňa končí a onedlho sa začne druhý - keď začne samotná rekonštrukcia. Keď bude po všetkom pripojím fotky pred a po.
accad
15.04.10,14:13
Takto sa vyjadril k téme rekonštrukcie strechy jeden z obyvateľov domu. Dúfam, že mu nezateká a pôvodom je Slovák, ktorého rodom neprešla iná národnosť a podľa tohto kľúča si výbera remeselníkov ...
Halli
15.04.10,14:41
Takto sa vyjadril k téme rekonštrukcie strechy jeden z obyvateľov domu. Dúfam, že mu nezateká a pôvodom je Slovák, ktorého rodom neprešla iná národnosť a podľa tohto kľúča si výbera remeselníkov ...

No čo k tomu dodať ? hlavne , že sa oblieka do čínskych handier, je americké gebuziny a vyjadruje sa ako hotentot....:D....určite "ON" by to urobil lepšie:rolleyes:...založ si to do archívu ;)
sito
15.04.10,21:17
Takto sa vyjadril k téme rekonštrukcie strechy jeden z obyvateľov domu. Dúfam, že mu nezateká a pôvodom je Slovák, ktorého rodom neprešla iná národnosť a podľa tohto kľúča si výbera remeselníkov ...


Nie je, nie je vidieť úradné overenie! Je neplatné!!!
Lotarka
16.04.10,07:33
U nás je tiež aktuálne nejakým spôsob zabrániť premávať sa hocikomu po streche. Ide o to, že aj keď pozamykáme prístupy z jednotlivých vchodov na strechu, kľudne sa tam niekto dostane z iných vchodov.
Preto sme rozmýšľali o nejakej zábrane, aby sa na našu strechu nedalo z druhého domu dostať. Jednotlivé vchodu majú samostatné atiky, takže by to aj bolo možné, len nevieme ako.

Neriešili ste niekto niečo podobné?
Lotarka
13.08.10,11:01
U nás je tiež aktuálne nejakým spôsob zabrániť premávať sa hocikomu po streche. Ide o to, že aj keď pozamykáme prístupy z jednotlivých vchodov na strechu, kľudne sa tam niekto dostane z iných vchodov.
Preto sme rozmýšľali o nejakej zábrane, aby sa na našu strechu nedalo z druhého domu dostať. Jednotlivé vchodu majú samostatné atiky, takže by to aj bolo možné, len nevieme ako.

Neriešili ste niekto niečo podobné?

Už som konečne dostala odpoveď od správcu, ktorý sa informoval na Stavebnom úrade. Zábrana napr. v podobe plota, nie je možná, nakoľko pohyb na streche musí byť voľný v prípade úniku pred požiarom na vedľajší BD. A ak uzamkneme výlezy na strechu, tiež má byť kľúč umiestnený v blízskosti, ako pri hydrantoch.

Toto mám jasné, no opýtam sa Vás, aké máte skúsenosti s demontážou stožiaru na výťahovej šachte. Dávali ste dole len nefunkčné antény a stožiar ste ponechali pre prípad upevnenia napríklad satelitu alebo prístrojov na internet?

Vďaka za vaše skúsenosti.
Lotarka
20.08.10,10:28
Rekonštruovali ste niekto bleskozvody? Koľko Vás to stálo?
Halli
20.08.10,11:04
Rekonštruovali ste niekto bleskozvody? Koľko Vás to stálo?

Záleží na tom, čo bolo treba urobiť a od počtu zvodov...a to je veľmi rôzne, od merania, cez výkopové práce až po nater bleskozvodu. Či všetky spĺňajú normy atď...u nás to bolo cca 600€ na 7 zvodov...
Lotarka
20.08.10,11:25
U nás sme chceli riešiť len nové vedenie na streche, no pravdepodobne budeme musieť ešte dobudovať ďalších 6 nových zvodov, aby to už bolo podľa novej normy a PD a preslo to revíziou. No ponuky sa mi dosť rôznia.

V tých cca 600 € za 7 zvodov - tam bola len rekonštrukcia pôvodných zvody, alebo aj strecha. Či tých 7 zvodov bolo aj zo zemnými prácami ako nové?

Ďakujem!
Halli
20.08.10,12:40
U nás sme chceli riešiť len nové vedenie na streche, no pravdepodobne budeme musieť ešte dobudovať ďalších 6 nových zvodov, aby to už bolo podľa novej normy a PD a preslo to revíziou. No ponuky sa mi dosť rôznia.

V tých cca 600 € za 7 zvodov - tam bola len rekonštrukcia pôvodných zvody, alebo aj strecha. Či tých 7 zvodov bolo aj zo zemnými prácami ako nové?

Ďakujem!

Výkop 14m kanálu
prepojenie zvodov a zemničov
natretie strešnej časti bleskozvodu 195m, stožiara, tyčí, podper
výmena pripojovacej svorky stožiara STA a dodaný materiál cca 100€ /v tom/

...len rekonštrukcia stávajúcich zvodov.
Lotarka
12.10.10,10:25
Zdravím všetkých!

Minulý týždeň bola u nás dokončená rekoštrukcia strechy. Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa. Je zateplená, vyspádovaná a záruka 10 rokov. Tak už len dosplácať ju. Dúfam, že niekoľko rokov mi nebude oznámené od niektorého vlastníka, že mu zateká.
Pripájam foto.

Ďakujem všetkým za pomoc.

Ešte nám druhá firma dá nový bleskozvod a na strechu budem chodiť len dva-trikrát za rok kontrolovať odtoky.
Džipák
12.10.10,18:12
Zdravím všetkých!

Minulý týždeň bola u nás dokončená rekoštrukcia strechy. Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa. Je zateplená, vyspádovaná a záruka 10 rokov. Tak už len dosplácať ju. Dúfam, že niekoľko rokov mi nebude oznámené od niektorého vlastníka, že mu zateká.
Pripájam foto.

Ďakujem všetkým za pomoc.

Ešte nám druhá firma dá nový bleskozvod a na strechu budem chodiť len dva-trikrát za rok kontrolovať odtoky.
Dobre to vyzerá. Mojich rodičov, ktorí bývajú v 30 ročnej bytovke
/48 BJ/ to ešte len čaká. Tiež by ju chceli dať zatepliť a hlavne vyspádovať, pretože každý rok niekomu do vrchných bytov preteká / našich sa to síce netýka / ale vždy keď sa to náhlásilo správcovi /OSBD/ tak to ich zamestnanci prišli polátať , ale vyúčtovali si zakaždým takú sumu , že za tie peniaze, keby to zrátali, už mohli mať úplne novú strechu. Zaujímalo by ma koľko Vás to stálo a či ste mali ponuky od viacerých firiem a podľa čoho ste si vybrali práve túto, ktorá Vám to robila. Ďakujem
Matias.S
13.10.10,04:15
Zdravím všetkých!

Minulý týždeň bola u nás dokončená rekoštrukcia strechy. Trvalo to dlho, ale dočkali sme sa. Je zateplená, vyspádovaná a záruka 10 rokov. Tak už len dosplácať ju. Dúfam, že niekoľko rokov mi nebude oznámené od niektorého vlastníka, že mu zateká.
Pripájam foto.

Ďakujem všetkým za pomoc.

Ešte nám druhá firma dá nový bleskozvod a na strechu budem chodiť len dva-trikrát za rok kontrolovať odtoky.

Mam otázku:
V našom bytovom dome 2 vchody 32 bytov je pretrvávajúci problém so zatekaním presnejšie plesnením stien a stropu bytov na 8 poschodí podľa mojich informácií v jednom vchode. Bytový dom má dvojplášť a strešnú časť oddelenú stropným panelom od strešného panela (priestor cca 50 cm), v ktorom by mala byť izolácia formou mechom naplnených polystyrénom - (ak mám dobré info) .... avšak táto izolácia už pravdepodobne nespĺňa svoju funkciu ... neviete poradiť ako to riešiť ?
Lotarka
13.10.10,05:51
Dobre to vyzerá. Mojich rodičov, ktorí bývajú v 30 ročnej bytovke
/48 BJ/ to ešte len čaká. Tiež by ju chceli dať zatepliť a hlavne vyspádovať, pretože každý rok niekomu do vrchných bytov preteká / našich sa to síce netýka / ale vždy keď sa to náhlásilo správcovi /OSBD/ tak to ich zamestnanci prišli polátať , ale vyúčtovali si zakaždým takú sumu , že za tie peniaze, keby to zrátali, už mohli mať úplne novú strechu. Zaujímalo by ma koľko Vás to stálo a či ste mali ponuky od viacerých firiem a podľa čoho ste si vybrali práve túto, ktorá Vám to robila. Ďakujem

Mali sme ponuky od 6. firiem s rôznymi variantami, ktoré som spomínala predtým. Variant vybranej firmy sa nam zdal najlepsi (teda mala ho aj este jedna firma no cena bola vyššia) - bolo to spádovanie polystyrénom od 4 cm hrúbky pri odtoku až po 20-22 cm pri atike. Cena je 34.tis €. Firma ma 14 rokov a robila dostatok striech v našom meste. Mali sme sice neprijemne situacie, ked zatieklo cez nadmurovanu atiku alebo nedodržanie termínu, no ja dufam, ze sa tymto rokom problem zo strechou na dlhe roky skoncil.
Lotarka
13.10.10,09:59
Mam otázku:
V našom bytovom dome 2 vchody 32 bytov je pretrvávajúci problém so zatekaním presnejšie plesnením stien a stropu bytov na 8 poschodí podľa mojich informácií v jednom vchode. Bytový dom má dvojplášť a strešnú časť oddelenú stropným panelom od strešného panela (priestor cca 50 cm), v ktorom by mala byť izolácia formou mechom naplnených polystyrénom - (ak mám dobré info) .... avšak táto izolácia už pravdepodobne nespĺňa svoju funkciu ... neviete poradiť ako to riešiť ?

Tak toto je otázka na odborníka.

U nás v jednom rohovom vrchnom byte mali v rohoch plesne. Vrchná pravdepodobne zo strechy, no riadne zatekať nezatekalo, no napríklad poslednú zimu po odstránení sa už neobjavila a v spodnom rohu, tam sa objavovala znovu. Pýtala som sa aj na kúrenie - kúrili dostatočne (jeden z bytov s najväčšou spotrebou) a na vlhkosť, no tú si nemerali. Opravili sme strechu, zatesnili špáry panelov a som zvedavá, či sa obnovi znovu pleseň.
Matias.S
15.10.10,03:53
Tak toto je otázka na odborníka.

U nás v jednom rohovom vrchnom byte mali v rohoch plesne. Vrchná pravdepodobne zo strechy, no riadne zatekať nezatekalo, no napríklad poslednú zimu po odstránení sa už neobjavila a v spodnom rohu, tam sa objavovala znovu. Pýtala som sa aj na kúrenie - kúrili dostatočne (jeden z bytov s najväčšou spotrebou) a na vlhkosť, no tú si nemerali. Opravili sme strechu, zatesnili špáry panelov a som zvedavá, či sa obnovi znovu pleseň.

Zvolávame schôdzu pre náš a vedľajší vchod (celý bytový dom) na budúci týždeň, pretože sa mi začínajú sťažovať obyvatelia na 8. poschodí, že im plesnejú steny a už aj suseda na 7 poschodí niečo začala vravieť, že aj jej vlhne vonkajšia stena .... už sme aj šparovali ... tak z vedľajšieho vchodu tiež chcem aby sa vyjadrili lebo to vyzera na strechu ... a platanie je dosť o ničom ...

Neviete mi povedať koľko by stála rekonštrukcia cca cena na m2 ?

Ako by sa mal riešiť pravdepodobne úver, keď bytový dom je vo vlastníctve bývalého družstva a sú v ňom aj vlastníci bytov ?
Milos Kovačič
16.03.11,13:52
Krásny deň Vám prajem. Skúste iný systém ako fatrafol. Je to najproblematickejšie riešenie. Strechu je potrebné navŕtať množstvom kotiev, ktoré sa po čase začnú vyťahovať, najme ak je murivo v horšom stave. Naviac ak začne zatekať niekde voda, tak máte kompletne rozvŕtanú celú strechu. Ak zateplovať tak ja budem určite voliť POLYUREU, ktorá nielen že lepšie izoluje ako polystyrén, ale naviac je aj jednoliata, pevne prilepená na pôvodný podklad. Práca je hotová za pár hodín čo pri iných technológiách trvá aj týždne. Strieka sa za horúca a po pár sekundách celkm stvrdne, nie je riziko prederavenia či odfúknutia. Životnosť je 50 rokov. Cena je porovnateľná s Fatrafolom, ktorý naviac bude potrebné pred nasledujúcou opravou strechy odstrániť.
Skúste napríklad ploche-strechy.sk
Firma KAEMKO - Marek Kováč.
S pozdravom Ing. Miloš Kovačič.
lubica_02
16.03.11,16:37
Krásny deň Vám prajem. Skúste iný systém ako fatrafol. Je to najproblematickejšie riešenie. Strechu je potrebné navŕtať množstvom kotiev, ktoré sa po čase začnú vyťahovať, najme ak je murivo v horšom stave. Naviac ak začne zatekať niekde voda, tak máte kompletne rozvŕtanú celú strechu. Ak zateplovať tak ja budem určite voliť POLYUREU, ktorá nielen že lepšie izoluje ako polystyrén, ale naviac je aj jednoliata, pevne prilepená na pôvodný podklad. Práca je hotová za pár hodín čo pri iných technológiách trvá aj týždne. Strieka sa za horúca a po pár sekundách celkm stvrdne, nie je riziko prederavenia či odfúknutia. Životnosť je 50 rokov. Cena je porovnateľná s Fatrafolom, ktorý naviac bude potrebné pred nasledujúcou opravou strechy odstrániť.
Skúste napríklad ploche-strechy.sk
Firma KAEMKO - Marek Kováč.
S pozdravom Ing. Miloš Kovačič.
Ako reaguje takéto uzatvorenie strechy na kondenzovanie - zaviazaná vlhkosť v pôvodnej streche - myslím, že odvetrávacími komínkami ? Koľko ich je treba na 100m2?
životnosť 5O rokov je teda veľa, potom zhotoviteľ dáva záruku minimálne 15 rokov ?