bublinka 111
25.07.08,14:30
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nedávno sme dali do prenájmu byt, potrebovala by som sa nahlásiť na daňový úrad len neviem čo je potrebné.Vie mi niekto poradiť?
Ďalej by som sa chcela opýtať niekoho, kto už prenajíma byt a robí daňové priznanie, čo sa do daňového priznania uvádza, čo všetko sa dá odpísať ako náklad? počula som že aj výška hypotekárneho úveru sa dá odpočítať a taktiež vraj aj niektoré úpravy v byte.
vie mi niekto poradiť či je to naozaj tak?
ďakujem krásne vopred.
feron
29.07.08,10:37
Len z vlastnej skúsenosti, na daň úrade sa treba registrovať myslím že do 30 dní od začiatku prenájmu ak nie je evidovaný na DÚ (nemá pridelené dič napr na živnosť). Ak má dič, tak je ohlasovacia povinnosť v tej istej lehote, stačí poslať, zaniesť papier s osobnými údajmi a údajmi o byte, dobe od kedy je prenájom. Asi je dôležité aj to, či je prenájom súčasťou podnikania alebo nie (nepíše, či prenajímač byt ako nepodnikateľ alebo je to tvoje podnikanie). Ak sú na zmluve o prenájme napr.dvaja spoluvlastníci ako prenajímatelia, musia to urobiť obaja. Čo sa týka výdavkov, tam je nejaká paušálna suma, čo sa dá odrátať, zníži sa tým základ dane, min.rok to bolo myslím cca.24000,-Sk, ak je zisk z prenájmu nižší, tak neplatíš daň. Zatiaľ toľko, k tým hypotékam som videl nejaké diskusie, asi to nie je jednoznačné, ja som to nepoužíval.
Jana Acsová
30.07.08,07:47
Chcela by som Vás poprosiť o radu. Nedávno sme dali do prenájmu byt, potrebovala by som sa nahlásiť na daňový úrad len neviem čo je potrebné. Všetko potrebné nájdete v § 31 zákona o správe daní a poplatkov. Vyberám:

§ 31
Registračná a oznamovacia povinnosť daňových subjektov

(2) Fyzická osoba, ktorá
a) nie je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať inú samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu,
b) je registrovaná podľa odseku 1, je povinná do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky začala vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť6ec) alebo na území Slovenskej republiky prenajala byt alebo nebytový priestor, alebo nehnuteľnosť okrem pozemku, oznámiť túto skutočnosť miestne príslušnému správcovi dane.

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je
a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,

(7) Ak dôjde k zmenám skutočností uvedených v odsekoch 1 až 6, najmä ak zanikne daňovému subjektu daňová povinnosť pri niektorej dani, je daňový subjekt povinný ich oznámiť správcovi dane do 15 dní odo dňa, keď vznikli. Daňový subjekt je povinný vrátiť správcovi dane do 15 dní od ukončenia podnikania alebo po ukončení poberania príjmov z činností podľa odseku 2 osvedčenie o registrácii.

(9) Registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona 6eb) sa predkladá správcovi dane na tlačive, ktorého vzor určí daňové riaditeľstvo alebo colné riaditeľstvo po dohode s ministerstvom, alebo sa môže podať aj elektronickými prostriedkami podpísané elektronickým podpisom6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8.

(11) Správca dane pridelí zaregistrovanému daňovému subjektu daňové identifikačné číslo a o vykonanej registrácii vydá osvedčenie, na ktorom uvedie identifikačné číslo pre konkrétny druh dane. Toto číslo je daňový subjekt povinný uvádzať na všetkých dokladoch, ktoré bude vydávať, a tiež pri styku so správcom dane. Ak sa daňový subjekt registruje podľa osobitného zákona, 6eb) na dokladoch je povinný uvádzať iba číslo, ktoré mu správca dane pridelí pri tejto registrácii. Daňovým identifikačným číslom, ak ide o fyzickú osobu, je identifikátor určený správcom dane. Fyzická osoba, ktorá nie je povinná sa podľa tohto alebo osobitného zákona registrovať, je povinná pri styku so správcom dane uvádzať rodné číslo.

(12) Ak nesplní daňový subjekt svoju registračnú alebo oznamovaciu povinnosť, urobí tak správca dane z úradnej moci neodkladne, po zistení skutočností odôvodňujúcich takýto postup. O registrácii z úradnej moci správca dane vydá daňovému subjektu osvedčenie o registrácii a vyzve ho na splnenie povinností podľa odseku 9. Ak po splnení povinností daňovým subjektom podľa odseku 9 správca dane zistí, že je potrebné vykonať zmeny v osvedčení o registrácii, na vykonanie týchto zmien sa primerane vzťahuje odsek 13.

(13) Ak nesplní daňový subjekt svoju povinnosť podľa odseku 7, vykoná správca dane príslušné zmeny v registrácii alebo registráciu zruší, hneď ako zistí rozhodujúce skutočnosti. O vykonaní zmien skutočností, ktoré sú zapísané v osvedčení o registrácii alebo o zrušení registrácie, správca dane zašle daňovému subjektu oznámenie. Daňový subjekt je povinný na účel vyznačenia vykonaných zmien predložiť správcovi dane osvedčenie o registrácii do 15 dní od doručenia oznámenia.



Ďalej by som sa chcela opýtať niekoho, kto už prenajíma byt a robí daňové priznanie, čo sa do daňového priznania uvádza, čo všetko sa dá odpísať ako náklad?Skúste sa opýtať toho, kto to vie. Ten kto prenajíma to práve nemusí vedieť a môže si dať spracovávať doklady externe.



....počula som že aj výška hypotekárneho úveru sa dá odpočítať a taktiež vraj aj niektoré úpravy v byte. vie mi niekto poradiť či je to naozaj tak?Nie je. Úver nie je zdaniteľným príjmom nikdy a preto ani výdavok na splátku istiny. O úroku je možné uvažovať (nemusí to však byť pravidlo) a rovnako o každom náklade súvisiacom s bytom, teda aj opravy a úpravy, výmeny a podobne. Je však nevyhnutné určiť aj čo bude obchodným majetkom prenajímateľa a od toho sa odvinú aj náklady, ktoré bude možné dańovo uplatniť. Zároveň príjmy z prenájmu sú do istej výšky od dane oslobodené a preto je potrebné vopred zvážiť, ako zabezpečíte evidenciu:
- účtovníctvom,
- paušálnymi výdavkami,
- vedením evidencie podľa § 6 ods. 11 ZoDP atď.

Na Porade je viac tém. Zadajte si vyhľadávanie, skúste si pozrieť viac prípadov. Následne si zadajte otázku v príslušnej porade. Ak máte záujem o daňové výdavky tak napríklad v sekcii "daň z príjmu".
Sarlotka
07.10.12,10:07
dobrý deň,

ospravedlňujem sa, ak to na porade niekte je, ale nenašla som, existuje niekde aj vyplnatelne tlačivo v pocitaci k registracii PO na DÚ ?

myslím toto tlačivo
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/registracia_dzp_po.pdf

dakujem pekne
Sarlotka
07.10.12,12:13
no asi to budem musiet vyltacit a vypisat ručne :mee:, nasla som len DPH registraciu vypisovatelnu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=112&institucia=2

v spodnej casti tlačivo v exceli...