tinkat
25.07.08,13:38
dobry den,

potrebovala by som poradit,som zivnostnicka,mam konkretne zivnost ako modelingova agentura,zaujimalo by,ked zabezpecujem modelky na modnu prehliadku,tak vystavujem klientovi fakturu,ktora obsahuje celkovu sumu,v ktorej je zahrnuta odmena pre modelky plus moje percenta na vyse.
v konecnom dosledku teda ja musim zdanit celu sumu,nie len moj zisk,dalo by sa to nejak urobit tak ze by som zdanovala iba moj zisk?
viete mi niekto poradit?
dakujem
skaspa
25.07.08,11:50
dobry den,

potrebovala by som poradit,som zivnostnicka,mam konkretne zivnost ako modelingova agentura,zaujimalo by,ked zabezpecujem modelky na modnu prehliadku,tak vystavujem klientovi fakturu,ktora obsahuje celkovu sumu,v ktorej je zahrnuta odmena pre modelky plus moje percenta na vyse.
v konecnom dosledku teda ja musim zdanit celu sumu,nie len moj zisk,dalo by sa to nejak urobit tak ze by som zdanovala iba moj zisk?
viete mi niekto poradit?
dakujem
vyplatením modeliek sa ti predsa zníži základ dane a v konečnom dôsledku zdaniš len tvoje % navyše; napr. (veľmi zjednodušene) faktúra na 10 000 SK pre tvojho klienta zúčtovaná do zdaniteľných príjmov pri úhrade (ak účtuješ v JU); z toho 9 000 Sk výplata modelky, takže zdaňuješ len 1 000 Sk
ak modelky nevyplácaš, tak to zdaníš celé
tinkat
29.07.08,21:59
a ako mozem vydokladovat ze som vyplatila modelky?
davam im vydavkovy doklad,mozem to ako zivnostnicka?

a mozem to vlastne aj ked si uplatnujem pausalne 40% vydavky?
dakujem
Manual
30.07.08,04:12
a ako mozem vydokladovat ze som vyplatila modelky?
davam im vydavkovy doklad,mozem to ako zivnostnicka?

a mozem to vlastne aj ked si uplatnujem pausalne 40% vydavky?
dakujem
Zjednodušene povedané = môže sa spraviť s nimi nejaká zmluva, stačila by aj DOPČ, kde bude uvedená ich činnosť. A skutočnosť, že im vyplatíš napr. 9.000 Sk cez VD kde ti podpíše prevzatie a zaúčtuješ ako VOZD je pre teba doklad že si im to vyplatila. Treba z toho samozrejme odviesť daň 19% a ešte UP a GP ale to je zanedbateľné %.
Ak použiješ paušál 40%, tak takéto niečo nemusíš robiť, pretože v tých 40% máš všetko. Treba si preto spočítať, aký variant ti bude výhodnejší.
Pekný deň...:)
Mária.K.
31.07.08,16:27
dobry den,

potrebovala by som poradit,som zivnostnicka,mam konkretne zivnost ako modelingova agentura,zaujimalo by,ked zabezpecujem modelky na modnu prehliadku,tak vystavujem klientovi fakturu,ktora obsahuje celkovu sumu,v ktorej je zahrnuta odmena pre modelky plus moje percenta na vyse.
v konecnom dosledku teda ja musim zdanit celu sumu,nie len moj zisk,dalo by sa to nejak urobit tak ze by som zdanovala iba moj zisk?
viete mi niekto poradit?
dakujem
Ak si uplatňujete výdavky percentom z príjmu vo výške 40%, nezdaňujete celú sumu hrubého príjmu, ale hrubý príjem znížený o 40%-né výdavky a platby na sociálne a zdravotné poistenie. V 40%-ných výdavkoch je zahrnutá už aj odmena, ktorú vyplatíte modelkám. Ak sa Vám takto uplatnené výdavky zdajú nízke, t.j. Váš skutočný zisk je menší ako vypočítaný pri uplatňovaní výdavkov percentom z príjmu, máte možnosť viesť skutočné účtovníctvo. V takom prípade by ste si od hrubého príjmu získaného na základe vyplatených faktúr od klientov odpočítali preukázateľne zaplatené a zaúčtované výdavky, v ktorých by figurovali aj odmeny vyplatené modelkám.
nadica
04.08.08,04:47
pri paušáli treba do príjmu myslím zahrnúť aj nezaplatené faktúry, opravte ma prosím, ak sa mýlim.
Mária.K.
04.08.08,05:27
pri paušáli treba do príjmu myslím zahrnúť aj nezaplatené faktúry, opravte ma prosím, ak sa mýlim.
Pri paušáli sa do príjmu zahŕňajú len zaplatené faktúry. Nezaplatené faktúry sa zahrňajú do základu dane len pri zmene spôsobu uplatňovania výdavkov alebo v prípade ak účtovná jednotka účtuje v sústave podvojného účtovníctva.
nadica
06.08.08,19:09
Ja už som z toho domotaná. V jednej porade som sa dočítala, že keď mením spôsob uplatňovania výdavkov, potom musím podať dodatočné daňové priznanie, ak v predchádzajúcom roku zostala neuhradená pohľadávka. Ako je to teda správne? Dávam do príjmu určite len uhradené faktúry? http://www.porada.sk/t38286-p5-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov-v-nasledujucom-roku.html
Zoltán Kovács
06.08.08,19:31
Ja už som z toho domotaná. V jednej porade som sa dočítala, že keď mením spôsob uplatňovania výdavkov, potom musím podať dodatočné daňové priznanie, ak v predchádzajúcom roku zostala neuhradená pohľadávka. Ako je to teda správne? Dávam do príjmu určite len uhradené faktúry? http://www.porada.sk/t38286-p5-zmena-sposobu-uplatnovania-vydavkov-v-nasledujucom-roku.html

To je správne, ale tu debata je o niečom inom, a nie o prechode z JÚ na paušálne výdavky.
nadica
07.08.08,19:59
Ďakujem za odpoveď, pomaly mi to začína byť jasné...