helena611
25.07.08,16:49
V roku 1974 som ako začínajúca učiteľka spolu s miestom učiteľky v jednej dedine získala od vtedajšieho Odboru školstva aj učiteľský byt.Kedže som už bola vydatá s jedným dieťaťom, nasťahovali sme sa do tohto bytu celá rodina./ Manžel nebol učiteľ/.
V roku 1999 som kúpila tento byt od Obecného úradu za cca 30 000.- Sk.Hoci som mala v tom čase podané o rozvod , starosta s predajom nechcel čakať do termínu, kým sa rozvediem a dal mi podmienku, že ak si nekúpim byt naraz s ostatnými nájomníkmi v tom čase, kedy on chcel, tak už ho neskôr nepredá a ponechá ho ako sociálny byt. Tak som ho teda kúpila s tým, že zmluvu o kúpe musel podpísať aj manžel, lebo sme neboli ešte rozvedení / dôvod : alkoholizmus manžela /. Celú sumu za byt som zaplatila z vlastných peňazí, lebo už 3 roky sme spolu nehospodárili a manžel bol v tom čase aj nezamestnaný. / Neskôr sa stal poberateľom invalid. dôchodku /.
Do leta 2006, teda aj po rozvode so mnou v tomto byte býval exmanžel, ale aj vydatá dcéra s rodinou. V roku 2002 sme ja a exmanžel darovali dcére a zaťovi rozostavaný rodinný dom, ktorý si oni potom za svoje peniaze dokončili , v lete 2006 sa doň presťahovali a zobrali tam bývať aj exmanžela, pretože tak sme sa predtým medzi sebou ústne dohodli, že exmanžel - ako otec bude mať v tom rodinnom dome u dcéry právo dožitia a ja zostanem v byte. Tak sa aj stalo. Odvtedy som do bytu investovala veľa peňazí - plastové okná, nové kúrenie, dvere, ...atd. /Peniaze som získala dedičstvom po mojich rodičoch/. Bývalý manžel dodnes býva u dcéry, ktorá sa o neho stará . Má tam svoju izbu a používa spoločnú kuchyňu, hygienické zariadenia ,je ako člen rodiny. S alkoholom neprestal ani u dcéry a pod jeho vplyvom býva voči nej aj zaťovi zádrapčivý, provokuje, vyvoláva hádky . Teda začína fungovať u dcéry podobne, ako so mnou v bývalom manželstve.
Po jednom konflikte, ktorý zase pod vplyvom alkoholu u dcéry vyvolal , sa rozhodol, že sa vráti späť do bytu, v ktorom bývam a ktorého je na papieri spoluvlastník. Poslal dcéru za mnou, že buď ho pustím bývať do bytu, alebo mu vyplatím polovicu , aby si mohol kúpiť iný jednoizbový byt, ale on si určí trhovú cenu bytu a z toho mu musím dať polovicu . Alebo mu mám sama kúpiť byt. Ja na jeho nový byt peniaze nemám a náhradné bývanie u dcéry má, nikto ho nevyháňa.Myslím si, že som mu dlžná nanajvýš polovicu z ceny, za ktorú "sme " byt kúpili , teda 15 000.- Sk. Údajne už dal na súd žalobu. Prosím Vás, poraďte mi, ako mám postupovať.Zabudla som ešte uviesť, že keď sme stavali ten dom, čo má teraz dcéra, splatila som celú staveb. pôžičku ja z môjho platu, ktorý bol o dosť vyšší , než mal on, taktiež som musela 55 000.- Sk uz po rozvode zaplatiť ako pokutu za to, že sme dom nepostavili do určeného termínu.
Prosím o radu, čo mám podniknúť , čo urobiť, aby som mala od neho pokoj.
vieroslava
25.07.08,15:10
Hlavnú chybu si urobila, keď si do troch rokov po rozvode nespísala s manželom dohodu o vysporiadaní BSM. Vtedy mohol byť celý byt napísaný na teba s tým, že manžel by mal právo doživotného bývania v rodinnom dome. To bola jedna z možností. Tejto predchádzala tá, že si pred kúpou bytu mala s manželom uzavrieť notárskou zápisnocou dohodu o zúžení BSM a byt kupovať iba na seba.
Teraz, keďže manžel je spoluvlastníkom bytu má skutočne nárok na jeho polovicu a veľmi ťažko sa ti bude dokazovať, že on nevložil do jeho kúpy a rekonštrukciu žiadne finančné prostriedky. Nemáš inú možnosž, len sa s ním dohodnúť, alebo splniť jeho požiadavku a vyplatiť ho z polovice ceny bytu. Ak sa na cene nedohodnete, túto môže určiť, na návrh jedného z vás, súd.
helena611
25.07.08,15:44
Dakujem. Všetky doklady o zaplatení rekonštrukcie mám, prečo by sa mi to potom malo ťažko dokazovať ?? Rekonštrukcie boli robené po rozvode, väčšinou, ked tu on už nebýval.
vieroslava
27.07.08,07:10
V poriadku, tak ti teda držím palce k úspešnému konaniu.