avelka
25.07.08,17:26
Ahojte,
potrebujem poradiť. Kúpili sme kotol na drevný odpad, ktorý je zabudovaný v samostatnej budove /kotolni/, vykuruje cca 50 % administratívnu budovu a cca 50 % sklady a výrobné haly.
Ako ho mám zaradiť a odpisovať?
Našla som kód klasifikácie 28.22.12, ktorý som nenašla ani v jednej odpisovej skupine. Podľa ZDP, ak sa nedá zaradiť ani do jednej skupiny, tak ho môžem do II. odpisovej skupiny ? Alebo ho mám odpisovať spolu s budovou? Dala som aj dotaz na drsr.sk, ale zatiaľ sa mi neozvali. Fakt neviem, čo mám robiť a potrebovala by som to zaradiť ešte do júna. Poradí mi niekto?
betka
27.07.08,17:33
Pokúsim sa nájsť aspoň malú cestičku k riešeniu situácie:

Súčasťou ocenenie nehnuteľnosti, alebo vybavením stavby a spolu so stavbou sa odpisuje v rovnakej OS: sú vykurovacie telesá s príslušenstvom (zariadeniaa kotolní-kotly, výmenníky....ň v obytných domoch a budovách slúžiacich pre administratívu a školstvo.

Na druhej strane, máme výrobné zariadenia, kt. slúžia na zabezpečenie technologického procesu a sú samostatnými výrobnými zariadeniami a odpisujú sa oddelene od stavieb., aj keď sú pevne spojené so stavbou, a to sú práve tie kotly, kt. uvádzate v uvedenej OS.

Hovoríte, že ide o samostatnú budovu-možno nejakú výmeničku, a keďže to je 50 na 50%, možno by som podala dotaz na drsr.
Lenka1979
27.07.08,18:05
Môžem odpisovať zariadenie kotolne-kotol spolu s nehnuteľnosťou? konkrétne výrobná hala? A čo vzduchotechnika?
Ja osobne by som kotol odpisovala osobitne, lebo súčasťou haly sú aj výrobné a kancelárske priestory, ktoré budú vyhrievané, tak neviem. Vzduchotechniku asi tiež osobitne. Poraďte prosím.
ĎAkujem.
dakut
27.07.08,18:08
riešila som minulý rok podobný prípad ale išlo o veľku kotolnu, ktorá ldodávala teplo do samostatných budov / v rámci firmy/ ver mi že sme sa s tým poriadne potrápili aj dotaz na drsr sme dali cez email ale odpoved stála za nic takže sme sa nakoniec rozhodli že to zaradime ako výrobné zariadenie /podla betky v druhom odstavci / kedže nie je dovod na navyšenie vstupnej ceny budovy,pretože ako píšes vykuruju a tým dve rozne budovy a dali sme konkrétne kotly do dvojky OS.
Lenka1979
27.07.08,18:14
riešila som minulý rok podobný prípad ale išlo o veľku kotolnu, ktorá ldodávala teplo do samostatných budov / v rámci firmy/ ver mi že sme sa s tým poriadne potrápili aj dotaz na drsr sme dali cez email ale odpoved stála za nic takže sme sa nakoniec rozhodli že to zaradime ako výrobné zariadenie /podla betky v druhom odstavci / kedže nie je dovod na navyšenie vstupnej ceny budovy,pretože ako píšes vykuruju a tým dve rozne budovy a dali sme konkrétne kotly do dvojky OS.
ale tu sa nebudú vykurovať dve rôzne budovy, tie kancelárske priestory sú v priestoroch výrobnej haly, len oddelené priečkami od haly. O vzduchotechnike som tu trošku prečítala,takže sa odpisuje spolu so stavbou (halou), keďže bez nej by výroba nemohla existovať, len neviem čo s tým kotlom. Je to výrobný objekt a to čo som čítala od betky, čo sa odpisuje spolu so stavbou je pre nevýrobné objekty. Trošku som z toho zmätená. Niekedy ani drsr nevie konkrétne odpovedať. :(
dakut
27.07.08,18:39
Lenka, ja som odpovedala Avelke co sa týka tvojej otazky tak by som navýšila hodnotu výrobnej haly o kotol a odpisovala spolu s nehnuteľnostou.
avelka
28.07.08,15:43
Ahojte,
som rada, že sa mi niekto ozval. Dnes som dostala aj vyjadrenie z drsr. z ktorého som porozumela asi toľko:
citujem:" ... súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a proj.dokumentácie patrí. Súčasťou stavby je aj vykonané technické zhodnotenie / nadstavby, prístavby ..../. Súčasťou vybavenia stavby a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine aj rozvody ÚK a vykur. telesá s príslušenstvom, a to zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc /kotly, výmenníky.../okrem zariadení uvedených v bode 2.2. Pokynu.
/Pokyn č. 3400/1998-62 Fin.spravodajca/ V prípade, ak vykurovacie systémy sú pevne zabudovanými technologickými zariadeniami, sú súčasťou stavby a spolu s ňou sa aj odpisujú, nakoľko podmieňujú prevádzkyschopnosť stavby a naprojektované parametre."

Pokyn bod 2.2. - výr.zariadeniami, ktoré sú samost. techn. zariad. aj samost. hnut. vecami odpisovanými oddelene od stavieb a to aj napriek ich pevnému spojeniu so stavbou sú zariadenia na výrobu, transform. a dopravu tep. energie v priemysle určené na priem. výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadenia lokálnych kotolní v obytných domoch.

Takže mne z toho vyplýva, že keby sme boli výrobcom a dodávateľom tepla pre iné FO a PO odpisujem kotol samostatne v II. odp.skupine.
Keďže to my nie sme a kotolňu v našej firme sme postavili ako kotolňu, tak kotol dám ako technické zhodnotenie budovy - kotolne. Ešte mi z toho teraz vyplynula ďalšia vec:
Som povinná urobiť toto technické zhodnotenie v mesiaci jún, kedy nám bol kotol dodaný a namontovaný,
alebo môžem počkať / zhruba asi mesiac / a pripočítať k tomuto aj ďalšie náklady, ktoré mi vznikli pri ďalších prácach okolo kotla / zabudovanie, betonáž.. /a až potom to zaradiť?
Ak by niekto chcel to usmernenie z drsr. tak mu to rada pošlem, bolo tam toho dosť, ja som sa snažila vytiahnuť to podstatné.
Lenka1979
28.07.08,17:36
Ahojte,
som rada, že sa mi niekto ozval. Dnes som dostala aj vyjadrenie z drsr. z ktorého som porozumela asi toľko:
citujem:" ... súčasťou stavby je všetko, čo k nej podľa jej charakteru a proj.dokumentácie patrí. Súčasťou stavby je aj vykonané technické zhodnotenie / nadstavby, prístavby ..../. Súčasťou vybavenia stavby a odpisujú sa spolu so stavbou v rovnakej odpisovej skupine aj rozvody ÚK a vykur. telesá s príslušenstvom, a to zariadenia kotolní a odovzdávacích staníc /kotly, výmenníky.../okrem zariadení uvedených v bode 2.2. Pokynu.
/Pokyn č. 3400/1998-62 Fin.spravodajca/ V prípade, ak vykurovacie systémy sú pevne zabudovanými technologickými zariadeniami, sú súčasťou stavby a spolu s ňou sa aj odpisujú, nakoľko podmieňujú prevádzkyschopnosť stavby a naprojektované parametre."

Pokyn bod 2.2. - výr.zariadeniami, ktoré sú samost. techn. zariad. aj samost. hnut. vecami odpisovanými oddelene od stavieb a to aj napriek ich pevnému spojeniu so stavbou sú zariadenia na výrobu, transform. a dopravu tep. energie v priemysle určené na priem. výrobu tepla vrátane poľnohospodárstva a zariadenia lokálnych kotolní v obytných domoch.

Takže mne z toho vyplýva, že keby sme boli výrobcom a dodávateľom tepla pre iné FO a PO odpisujem kotol samostatne v II. odp.skupine.
Keďže to my nie sme a kotolňu v našej firme sme postavili ako kotolňu, tak kotol dám ako technické zhodnotenie budovy - kotolne. Ešte mi z toho teraz vyplynula ďalšia vec:
Som povinná urobiť toto technické zhodnotenie v mesiaci jún, kedy nám bol kotol dodaný a namontovaný,
alebo môžem počkať / zhruba asi mesiac / a pripočítať k tomuto aj ďalšie náklady, ktoré mi vznikli pri ďalších prácach okolo kotla / zabudovanie, betonáž.. /a až potom to zaradiť?
Ak by niekto chcel to usmernenie z drsr. tak mu to rada pošlem, bolo tam toho dosť, ja som sa snažila vytiahnuť to podstatné.

Avelka, sme na jednej "lodi", lebo presne to isté som riešila aj ja (možno si si všimla), a som veľmi rada, že si práve toto napísala, lebo mnohé veci to poriešilo aj mne. Ďakujem.
Čo sa týka toho Tvojho tech.zhodnotenia, ak vieš, že budú aj ďalšie vedľajšie náklady súvisiace s uvedením kotolne do užívania, tak kľudne počkaj, zaraďuj na účet obstarania a až potom začni odpisovať.
Ešte Ťa poprosím, buď taká dobrá a pošli mi to vyjadrenie z drsr. Ďakujem. Lenka.:)
avelka
29.07.08,15:16
Ahoj Lenka,
diky, že si sa ozvala, ja som tiež toho názoru, že počkám ešte s tými prácami a potom to zaradím naraz - kotol + práce. Skúsim sem priložiť aj to vyjadrenie drsr. ale neviem, či sa mi to podarí, ešte som tu tieto veci nerobila, musím si to naštudovať a budem skúšať. / dúfam, že niečo nepokazím a nedostanem zákaz vstupu na túto stránku /
Čauko!
erulinka
30.09.08,05:31
Bola by som veľmi vďačná za preposlanie usmernenia z DRSR. Erulinka
avelka
05.10.08,09:55
Ahoj Erulinka,
kam Ti mám poslať to usmernenie?
avelka
05.10.08,09:57
Erulinka, kam Ti to mám poslať?