Jozef Mihál
26.07.08,16:01
Našla som si prácu vo Švajčiarsku, zmluvu mám uzatvorenú na dobu neurčitú. Podľa mojich zistení budem musieť u nás doplatiť daň vo výške rozdielu medzi tým, čo zaplatím na dani vo Švajčiarsku a tým, čo by som z rovnakého príjmu zaplatila u nás. Je možné sa tomu doplatku nejako vyhnúť, ak budem naďalej pracovať vo Švajčiarsku, alebo za nejakých iných okolností?
Jozef Mihál
26.07.08,14:04
Predpokladám, že máte trvalý pobyt na Slovensku. Ak je to tak, považujete sa podľa nášho zákona za daňového rezidenta SR a máte povinnosť v SR podať daňové priznanie. V daňovom priznaní musíte uviesť aj príjmy, dosiahnuté vo Švajčiarsku.

Slovensko má so Švajčiarskom uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (http://www.porada.sk/t44697-zdanenie-prijmov-zo-zahranicia-zoznam-medzinarodnych-zmluv.html). Podľa tejto zmluvy sa pri výpočte dane na Slovensku použije metóda zápočtu dane, to znamená, že sa z príjmu vo Švajčiarsku vypočíta daň rovnako, akoby šlo o príjem dosiahnutý na Slovensku a od výslednej dane sa odpočíta daň, zaplatená vo Švajčiarsku.

Je preto reálne možné, že budete musieť na Slovensku doplatiť určitú sumu dane.

Povinnosti podať daňové priznanie a doplatiť daň na Slovensku sa dá vyhnúť zrušením trvalého pobytu na Slovensku.

Daňové priznanie by ste v SR podávať nemuseli ani vtedy, ak by ste v súlade so zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretou medzi SR a Švajčiarskom bola daňovým rezidentom Švajčiarska - a to by bolo vtedy, ak by ste preukázali, že užšie osobné a hospodárske vzťahy (alebo tzv. stredisko životne dôležitých záujmov) máte vo Švajčiarsku. Pri tejto alternatíve treba získať na príslušnom úrade vo Švajčiarsku potvrdenie o tom, že ste daňovým rezidentom Švajčiarska a následne si túto skutočnosť potvrdiť na daňovom úrade v Slovenskej republike, príslušnom podľa miesta trvalého pobytu.