Julo
17.05.04,17:22
Zdravím. Zamestnávateľ mi zle vypočítal preplatok na dani, ktorú som mal. Keď som to reklamoval, povedal mi, aby som si sám podal dodatočné DP s opravenými údajmi. Bude to dodatočné alebo opravné DP ? Dokedy to môžem podať ?
Jozef Mihál
18.05.04,05:24
Nie je žiaden zákonom daný dôvod na to, aby ste podali daňové priznanie. Zamestnávateľ má postupovať podľa § 40 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, opraviť Ročné zúčtovanie a preplatok dane Vám vrátiť/nedoplatok dane Vám zraziť.
Jedine že by šlo o prípad podľa § 40 odsek 5.
Julo
21.05.04,13:29
Nie je žiaden zákonom daný dôvod na to, aby ste podali daňové priznanie. Zamestnávateľ má postupovať podľa § 40 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, opraviť Ročné zúčtovanie a preplatok dane Vám vrátiť/nedoplatok dane Vám zraziť.
Jedine že by šlo o prípad podľa § 40 odsek 5.

Ďakujem p.Mihál. To čo ste mi uviedli je mi známe, ale z dôvodu, že som zistil neochotu u mzdovej účtovníčky - musí otvoriť účtovníctvo r.2003, vykonať zmeny, atď. - tak by som si podal DP sám. Neviem však, či to má byť dodatočné alebo opravné DP, či z toho vyplýva penalizácia - kto ju uhradí ak áno - a či je daný termín pre takéto DP. Nemám problém ísť a podať na príslušnom DÚ daň.pr., len potrebujem vedieť už vyššie uvedené. Ď.
Jozef Mihál
21.05.04,17:53
No na toto neviem odpoveď. Tipol by som si, že by šlo o riadne daňové priznanie, veď predsa opravným sa opravuje nejaké skôr podané riadne - a riadne ste predsa nepodal... Mimochodom, termín na podanie (riadneho) daňového priznania vypršal 31.3., takže žeby predsa opravné ? Asi opravné. Nemám teraz po ruke zákon, ak ho máte poruke Vy, je to § 41 alebo tam niekde.
MIRKA
24.05.04,12:05
To predsa vôbec nie je Vaša starosť.....Ak Vám zamestnávateľ vypočítal zle RZD, tak je jeho povinnosť opraviť ho. Opravu môže vykonať aj v tomto roku, pričom je povinný vysporiadať preplatky či nedoplatky on sám s DÚ. Vy nemôžete podávať DP, keď Vám bolo vykonané riadne RZD. Opravné DP sa podáva do termínu 31.3., tak ako píše p.Mihál a z dodatočného Vám vyrubia penále.
Beata
24.05.04,12:55
Aké opravné a aké dodatočné DP? Predpokladám, že ste podpísali vyhlásenie a požiadali zamestnávateľa o vykonanie RZD. Ak Vám ho zamestnávateľ urobil a vypočítal zle, je jeho povinnosťou toto opraviť a tak, ako uvádza Mirka, vysporiadať s DÚ aj s Vami. Nepochopím, prečo Vás tým vôbec zamestnávateľ obťažuje. Keby som bola na Vašom mieste, tak by som napísala zamestnávateľovi žiadosť o prepracovanie RZD.