marian-marian
26.07.08,22:06
Momentalne som na rodicovskej dovolenke a chcela by som vediet o ake prispevky mam narok,kedze som slobodna mamicka a zijem u matky v rodinnom dome.Momentalne poberam rodcovsky a rodinne v sume 5100sk.vopred dakujem za radu.Iva
Chobot
26.07.08,22:25
Momentalne som na rodicovskej dovolenke a chcela by som vediet o ake prispevky mam narok,kedze som slobodna mamicka a zijem u matky v rodinnom dome.Momentalne poberam rodcovsky a rodinne v sume 5100sk.vopred dakujem za radu.Iva

Okrem rodičovského príspevku a prídavku na dieťa máš nárok ešte na príplatok k prídavku na dieťa vo výške 300 SKK mesačne.

Viac tu:

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=17&etype=1&eventid=1824

Inak od 1.9. sa zvyšuje rodičovský príspevok na 4780 SKK a prídavok na dieťa na 570 SKK.
ludo_centrum
27.07.08,04:08
Píšem len pre položenie vlastnej otázky, že čo je to rodičovská dovolenka?

Ono to dáva dojem, že si dal/dala dieťa niekam do úschovne a ty si išiel/išla na dovolenku niekam do preč?

Alebo je to snáď náhrada výrazu "materská dovolenka"?
marian-marian
05.09.08,06:38
materska dovolenka je po dobu 6 mesiacov a potom je rodicovska dovolenka!to znamena ,ze o dieta sa nadalej staram sama a nikam som ho nedala ako ste pisali.
marian-marian
05.09.08,06:44
obratila som sa na urad socialnych veci a rodiny ohladom priplatku k pridavku vyska 300sk mesacne a odpoved znela nemam narok nan ,ze to poberaju len dochodcova .ktory si nemozu uplatnit danovy bonus viete mi poradit aka je pravda natom pokial viem mam na tento rodicovsky priplatok narok aj ja pokial som na materskej a neuplatnujem si ziaden danovy bonus
Chobot
05.09.08,06:54
materska dovolenka je po dobu 6 mesiacov a potom je rodicovska dovolenka!to znamena ,ze o dieta sa nadalej staram sama a nikam som ho nedala ako ste pisali.

Neznepokojuj sa, vidím, že si zle pochopila luda. On to nepísal ako reakciu na tvoj príspevok, ale chcel rozvinúť úvahu o pojmoch ako rodičovská a materská dovolenka.
Chobot
05.09.08,09:10
obratila som sa na urad socialnych veci a rodiny ohladom priplatku k pridavku vyska 300sk mesacne a odpoved znela nemam narok nan ,ze to poberaju len dochodcova .ktory si nemozu uplatnit danovy bonus viete mi poradit aka je pravda natom pokial viem mam na tento rodicovsky priplatok narok aj ja pokial som na materskej a neuplatnujem si ziaden danovy bonus

No,... asi na tom niečo bude. Keď tak pozerám zákon o prídavku na dieťa § 7a:

Podmienky nároku na príplatok k prídavku sú

a) splnenie podmienok nároku na prídavok podľa § 7,
b) poberanie starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 % podľa osobitného predpisu, 18b) výsluhového dôchodku podľa osobitného predpisu18c) po dovŕšení veku potrebného na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu18d) alebo poberanie dôchodkovej dávky toho istého druhu v cudzine oprávnenou osobou podľa § 2 ods. 3 a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, 1)
c) nevykonávanie zárobkovej činnosti oprávnenou osobou podľa § 2 ods. 3 a ďalšou fyzickou osobou, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu, 1)
d) nepriznanie daňového bonusu na nezaopatrené dieťa, na ktoré si oprávnená osoba uplatnila nárok na prídavok.

tak tam skutočne je podmienka, že žiadateľ musí byť poberateľom dôchodku. Potom mi ale uniká význam tohto príplatku, veď koľko dôchodcov sa bude starať o nezaopatrené dieťa?

Potom informácia na tom odkazovanom portáli je neúplná, lebo z nej by človek dedukoval, že má nárok aj slobodná mamička.

Dostala si rozhodnutie z ÚPSVaR písomne? Alebo ti to povedali len ústne? Skús o príplatok požiadať písomne, možno v odpovedi zdôvodnia presne, prečo nemáš nárok. A čudujem sa, že sa neozval nikto, kto by sa s tým v praxi stretol.
Chobot
05.09.08,09:21
Píšem len pre položenie vlastnej otázky, že čo je to rodičovská dovolenka?

Ono to dáva dojem, že si dal/dala dieťa niekam do úschovne a ty si išiel/išla na dovolenku niekam do preč?

Alebo je to snáď náhrada výrazu "materská dovolenka"?

Tak keď mudrovať, tak trochu budem aj ja.

Volá sa to dovolenka asi preto, lebo ide o dôvod neprítomnosti v práci. Teda ZP určuje, na aké voľno má zamestnanec nárok, napr. riadna dovolenka, dodatková dovolenka, voľno z dôvodu vyšetrenia. ošetrenie a toto je voľno (nemusí byť v práci) z dôvodu, že sa stará o dieťa z pozície matky alebo rodiča. Mohli to asi nazvať rodičovské a materské voľno, ale rozhodli sa to nazvať dovolenkou (neviem prečo). Ide hlavne o to, že je to poskytnutie pracovného voľna.

A prečo materská a rodičovská? Pretože materská sa poskytuje len matke. Pokiaľ sa poskytuje "materská" otcovi dieťaťa (tých 26 týždňov), tak je nelogické to nazvať "materskou" lebo otec nie je matka. Vtedy sa to volá rodičovská.

A to voľno do veku 3 rokov dieťaťa si môže zobrať ktorýkoľvek rodič, preto aj to sa volá rodičovská dovolenka (zase to mohlo byť nazvané ako rodičovské voľno, ale zákonodarca sa rozhodol pre výraz dovolenka).
marian-marian
05.09.08,09:49
dakujem ze preberate ako sa to ma volat ci dovolenka rodicovska alebo materska.pre mna za mna moze sa to volat aj prezidenstka.ide mi oto ze ci mi zo zakona patri tak nech mi to aj daju.ked som platila dane a odvody tak som nelamentovala komu to ide.a chobot: ja som slobodna mamina takze aby si mal presne informacie a podali som si aj pisomnu ziadost ale odpoved mi dosla len ustna.a neviem kde si nasiel §7 pre dochocov co ma tym istym odbili.ja niesom dochodkyna takze mna nezaujimaju dake §7 o dochocov ked tam budem potom sa o ten §7 budem zaujimat.vyhladaj si stranku MPSVR SR a tam priplatok k pridavku na dieta je to zakon č.600/2003z.z v zneni zakona č.532/2007 z.z. a tam je jasne napisane kto ma nato narok aspon dufam ze to dobre chapem ze do toho spadam aj ja.kedze som slobodna mamina a otec si tiez neviem uplatnit dan.bonus lebo nema trv.prac.pomer. dufam ze tento komentar je uz presnejsi..vdaka Iva
Barbara
05.09.08,10:00
áno je to na 100% tak, že majú nárok na tých 300,- Sk/ 9,95 eur/ duálne zobrazovanie:D / iba dôchodcovia. aj ja som sestru poslala na úrad, aby si uplatnila nárok, lebo poberá RP a povedali jej, že nato majú nárok iba dôchodcovia, lenže nemchápem kde je logika?:rolleyes: veď ani mamičky nepoberajú DB, lebo nepracujú, tak prečo oni nemajú nárok?

no a keď som potom prečítala výklad tomu zákonu, tak je tam jasne napísané, že len dôchodcovia majú nárok,

no smola, či nespravodlivosť? z akého dôvodu majú nárok na ten príplatok keď ani dôchodok nie je zdaniteľný príjem:rolleyes: takže to podľa mňa nenahradzuje zdaniteľný príjem, takže prečo akože tí majú nárok, ktorí nepoberajú DB. potom by trebalo brať aj mladých tak, že poberajú rodičovský príspevok/ ako dôchodcovia dôchodok/ a patrilo by im tých 300,-Sk:rolleyes: však vlastne keby pracovali aj dôchodcovia aj mamičky na RD by poberali DB.
no to tiež by potrebovalo nejaký výklad;)že prečo dôchodcovia majú nárok na ten príplatok a mamičky na RP nemajú nárok.
bez urážky
hádam som to nenapísala veľmi skomolene:confused: a rozumiete tomu, čo som chcela povedať.
Barbara
05.09.08,10:05
dakujem ze preberate ako sa to ma volat ci dovolenka rodicovska alebo materska.pre mna za mna moze sa to volat aj prezidenstka.ide mi oto ze ci mi zo zakona patri tak nech mi to aj daju.ked som platila dane a odvody tak som nelamentovala komu to ide.a chobot: ja som slobodna mamina takze aby si mal presne informacie a podali som si aj pisomnu ziadost ale odpoved mi dosla len ustna.a neviem kde si nasiel §7 pre dochocov co ma tym istym odbili.ja niesom dochodkyna takze mna nezaujimaju dake §7 o dochocov ked tam budem potom sa o ten §7 budem zaujimat.vyhladaj si stranku MPSVR SR a tam priplatok k pridavku na dieta je to zakon č.600/2003z.z v zneni zakona č.532/2007 z.z. a tam je jasne napisane kto ma nato narok aspon dufam ze to dobre chapem ze do toho spadam aj ja.kedze som slobodna mamina a otec si tiez neviem uplatnit dan.bonus lebo nema trv.prac.pomer. dufam ze tento komentar je uz presnejsi..vdaka Iva

prosím ťa, škoda nervov, nezlosti sa tu, tu sa zlostíš na nesprávnom mieste / napíš na ministerstvo práce a soc. veci, prípadne na úrad vlády/ to je to správne miesto/ nepomôžeš si, ani ja tomu nemchápem, viď vyššie moj príspevok, a tiež ma to s...., no čo už sme na slovensku a bohužiaľ tu je všetko " TAK"
Chobot
05.09.08,10:16
dakujem ze preberate ako sa to ma volat ci dovolenka rodicovska alebo materska.pre mna za mna moze sa to volat aj prezidenstka.

O terminológii diskutujem s ludom. Pokiaľ o to nemáš záujem, nemusíš to čítať. A nemusíš podráždene reagovať na cudziu diskusiu. Venoval som dosť času aj tvojim otázkam, tak takýmto tónom nekomentuj prosím moje odpovede adresované iným diskutujúcim.


ide mi oto ze ci mi zo zakona patri tak nech mi to aj daju.

Veď práve to sa snažím zistiť.


ked som platila dane a odvody tak som nelamentovala komu to ide.a chobot: ja som slobodna mamina takze aby si mal presne informacie a podali som si aj pisomnu ziadost ale odpoved mi dosla len ustna.

To ti len zavolali? Alebo kedy ti to povedali?


a neviem kde si nasiel §7 pre dochocov co ma tym istym odbili.ja niesom dochodkyna takze mna nezaujimaju dake §7 o dochocov ked tam budem potom sa o ten §7 budem zaujimat.vyhladaj si stranku MPSVR SR a tam priplatok k pridavku na dieta je to zakon č.600/2003z.z v zneni zakona č.532/2007 z.z. a tam je jasne napisane kto ma nato narok aspon dufam ze to dobre chapem ze do toho spadam aj ja.kedze som slobodna mamina a otec si tiez neviem uplatnit dan.bonus lebo nema trv.prac.pomer. dufam ze tento komentar je uz presnejsi..vdaka Iva

Veď pozerám ten istý zákon a tam je jasne, nie § 7, ale § 7a - Nárok na príplatok k prídavku a je to to isté, čo som odcitoval vyššie. Ty ten § 7a nevidíš? §7 pojednáva o prídavku na dieťa - na to máš nárok, ale o príplatku na prídavok pojednáva § 7a!!

Je mi jasné, že nie si dôchodca, ale pokiaľ zákon priznáva príplatok len poberateľom dôchodku (starobného, invalidného, predčasného), tak bohužiaľ nebudeš mať nárok na príplatok. A to ťa skutočne dôchodci nemusia zaujímať, len znenie zákona.

A otec dieťaťa nemá žiadny zdaniteľný príjem, z ktorého by si uplatnil daňový bonus?
Arava
11.09.08,06:43
A to voľno do veku 3 rokov dieťaťa si môže zobrať ktorýkoľvek rodič, preto aj to sa volá rodičovská dovolenka (zase to mohlo byť nazvané ako rodičovské voľno, ale zákonodarca sa rozhodol pre výraz dovolenka).[/quote]
Môže ísť na rodičovskú dovolenku aj stará mama dieťaťa??
brčko
11.09.08,07:07
A to voľno do veku 3 rokov dieťaťa si môže zobrať ktorýkoľvek rodič, preto aj to sa volá rodičovská dovolenka (zase to mohlo byť nazvané ako rodičovské voľno, ale zákonodarca sa rozhodol pre výraz dovolenka).

Môže ísť na rodičovskú dovolenku aj stará mama dieťaťa??

Ak ti ide o čerpanie rodič.dovolenky u zamestnávatela, t. j. volno, ktoré musí zamestnávatel zamestnancovi na jeho žiadosť poskytnúť:

- zákonník práce § 166 ods.2 medziiným hovorí:
... Táto dovolenka sa poskytuje v rozsahu, o aký "rodič" žiada, spravidla však vždy najmenej jeden mesiac.
Takže nárok má "rodič".

- Ďalej zákonník práce § 169:
Nárok na MD a RD má aj žena a muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.
Chobot
11.09.08,07:16
A to voľno do veku 3 rokov dieťaťa si môže zobrať ktorýkoľvek rodič, preto aj to sa volá rodičovská dovolenka (zase to mohlo byť nazvané ako rodičovské voľno, ale zákonodarca sa rozhodol pre výraz dovolenka).
Môže ísť na rodičovskú dovolenku aj stará mama dieťaťa??

Jedine v tom prípade, keby si dieťa osvojila alebo keby jej bolo dieťa zverené do starostlivosti súdom - treba vychádzať z ustanovenia § 169:

(1) Nárok na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku má aj žena a muž, ktorý prevzal na základe právoplatného rozhodnutia príslušného orgánu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov, ktoré mu bolo zverené rozhodnutím príslušných orgánov na neskoršie osvojenie alebo do pestúnskej starostlivosti, alebo dieťa, ktorého matka zomrela.
Arava
11.09.08,07:25
Ďakujem za odpoveď.
Rodičia dieťaťa majú výhodné zamestnanie o ktoré nechcú prísť a stará mama, ktorá má presne tri roky do starobného dôchodku by zostala na rodičovskej dovolenke.
KvetkaK
11.09.08,07:29
Ďakujem za odpoveď.
Rodičia dieťaťa majú výhodné zamestnanie o ktoré nechcú prísť a stará mama, ktorá má presne tri roky do starobného dôchodku by zostala na rodičovskej dovolenke.
Ale predsa matka môže ísť do práce a o rodičovský príspevok nepríde, ak dieťa nedá do štátneho zariadenia ale bude sa o neho starať stará mama.
To platí, kým sa nezmenia zákony. :cool:
brčko
11.09.08,07:34
Zákon o sociálnom poistení § 15 Osobný rozsah dôchodkového poistenia

(1) Povinne dôchodkovo poistení sú
a) zamestnanec, ktorý vykonáva prácu na území Slovenskej republiky alebo mimo územia Slovenskej republiky počas obdobia určeného zamestnávateľom, ak medzinárodná zmluva, ktorá má prednosť pred zákonmi Slovenskej republiky, neustanovuje inakzamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený,
b) samostatne zárobkovo činná osoba, ktorej príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu34) alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou bol vyšší ako 12-násobok vymeriavacieho základu uvedeného v § 138 ods. 10,
samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená,
c) fyzická osoba s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ktorá sa riadne stará o dieťa do šiestich rokov jeho veku s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky, ak nie je dôchodkovo poistená podľa písmen a) alebo b), nebol jej priznaný predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok, nedovŕšila vek potrebný na nárok na starobný dôchodok (ďalej len "dôchodkový vek") a podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu tejto starostlivosti,

...

(2) Fyzická osoba uvedená v odseku 1 písm. c) a d) je rodič alebo osvojiteľ dieťaťa, jeho manžel (manželka) a fyzická osoba, ktorej bolo toto dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

Ak som to správne pochopila, vlastne ide hlavne o dôchodkové poistenie starej mamy. No aj tu je to možné iba v prípade osvojenia a starostlivosti nahrádzajúcej rodičov na základe rozhodn.príslušn. orgánu.
So zdravotným poistením starej mamy to bude asi podobne ako s dôchodkovým, nepozerala som zákon o zdrav.poistení.
Arava
11.09.08,09:14
Pochopila si to správne, rodičia by neprišli o zamestnanie a stará mama by bola dôchodkovo poistená do dovŕšenia dôchodkového veku.