petmar
27.07.08,11:21
Pri zatepľovaní domu vznikne po zabrusovaní veľké množstvo čiastočiek z polystyrénu (aj 2-3 vrecia, podľa poctivosti zametania) . Majster mi povedal, že si to ľudia dávajú na záhradku - vraj to dobre preľahčí, prevzdušní pôdu. Čo si myslíte o tom, záhradkári ?
legolas
28.07.08,10:15
Pri zatepľovaní domu vznikne po zabrusovaní veľké množstvo čiastočiek z polystyrénu (aj 2-3 vrecia, podľa poctivosti zametania) . Majster mi povedal, že si to ľudia dávajú na záhradku - vraj to dobre preľahčí, prevzdušní pôdu. Čo si myslíte o tom, záhradkári ?

Majster mal pravdu:)
petmar
29.07.08,18:11
Do kvetinovej záhradky to môže byť ozaj okej, no mám akúsi klapku dávať to pod zeleninu, čo jem. Neviem presne, z čoho sa vlastne polystyrén skladá, čo obsahuje. Na druhej strane píšu, že v prírode sa rozkladá veľmi pomaly, to znamená že aj veľmi málo sa z neho vylučuje... no neviem. :confused:
pavol54
30.07.08,18:49
To teraz asi ochrancovia prírody skáču od "šťastia ",ešte by to chcelo" trochu vyjazdeného oleja z auta do trávnika alebo do piekoviska vraj je potom lepší ", takých návodov od zaručených majstrov nájdete dosť. Veď to sú úplné nezmysly zapraviť do pôdy cudzorodé látky pokiaľ tam nemusia byť.
amoo
30.07.08,19:04
Polistyren to je ropa rakovina smrt...
legolas
31.07.08,02:33
Polistyren to je ropa rakovina smrt...

No a ja sa Ťa pýtam: chutia Ti paradajky a iná zelenina keď si ju kúpiš v TESCU ? Čo myslíš ako to tam kdesi pestujú a urychľujú:mad:
petmar
31.07.08,13:04
Ďakujem za všetky reakcie. Už vidím, že najlepšie výsledky sú tie, ktoré dosiahneme " v potu tváre" :rolleyes::)
pavol54
31.07.08,18:01
Teda tam kdesi to pestujú spravidla na poli, maximálne pod fóliovníkmi v klasickej pôde a v týchto horúčavách sa ich nechce nikomu zbierať a o dovozový tovar sa najmä v zime nezaujímam prečo by som mal kupovať tzv "slovenské melóny, papriku, rajčiny v tedy keď sa u nás prirodzeným spôsobom vypestovať nedajú a chutia fakt ak plastová náhrada ochutená syntetickými dochucovadlami?
U NÁS JE SEPAROVANÝ ZBER TAKŽE S ODPADOM NEVIDíM PROBLéM
legolas
01.08.08,10:40
Ja som fakt asi gadžo z valala, ale prečo potom všetci čo prídu z mesta prinášajú novoty, viď zatepľovanie domov z vonkajška práve tým polystytrenom, ktorý je taký nevhodný, veď aj azbest bol donedávna neškodný čo Ty na to? A pod klasickou pôdou čo rozumieš? NPK ? a pod.???
legolas
01.08.08,10:48
Teda tam kdesi to pestujú spravidla na poli, maximálne pod fóliovníkmi v klasickej pôde a v týchto horúčavách sa ich nechce nikomu zbierať a o dovozový tovar sa najmä v zime nezaujímam prečo by som mal kupovať tzv "slovenské melóny, papriku, rajčiny v tedy keď sa u nás prirodzeným spôsobom vypestovať nedajú a chutia fakt ak plastová náhrada ochutená syntetickými dochucovadlami?
U NÁS JE SEPAROVANÝ ZBER TAKŽE S ODPADOM NEVIDíM PROBLéM
Nie si Ty z mesta? lebo ja som gadžo z valala a neviem čo si myslíš pod pojmom klasická pôda pod fóliovníkom?,,
pavol54
01.08.08,18:23
Klasická pôda ? Je tá ktorú ešte nikto nestihol zničiť svojim vyprodukovaným odpadom, NPK je koncentrovaná podoba dusíka,fosforu a draslíka sú základné živiny na 100% v prírode odbúrateľné, jednoducho sa rozložia, bez nich tá zeleninka nenarastie, ako učiteľka si vybav exkurziu do Dusla tam ich vyrábajú. Čo sa týka fóliovníka zlepšuje klímu aby rastliny lepšie rástli, nepreukázalo sa že by vylučoval škodlivé látky, naopak podľa posledných výskumov najmä stabilizovaný zachytáva UV žiarenie ktoré preniklo cez ozónovú dieru a tú sme my sedliaci svojou činnosťou nevytvorili,
K polystyrénu pokiaľ viem tak tým že ho dám na stenu a zakryjem ho tmeliciam náterom zamedzím vylučovaniu nestálych látok z neho, nedá sa porovnávať s NPK pretože sa táto makromolekula volne v prírode nikdy nevyskytovala, tak do nej nepatrí.
Inak tiež som z valala a mám pár hektárov pôdy, tak viem o čom hovorím
amoo
02.08.08,09:28
ludia slusne si to vydiskutujte
Chcel som bez urazky tym povedat toto:
ja osobne som uz taky ak najdem v lese plastovu flasu tak ju zoberiem do separ.kontajnera
Zo zeme kde pestujem svoju zeleninu
pozberal som vsetko co tam nepatri hlavne umelu hmotu a karcoigene... veci sa zbavujem.
A aj plechoviek a skla folii, umelých sieťok aby to co vypestujem bolo cim zdravsie (skocte do nemocnice na odd. OKO)
Niekde som čital Hnoj, Popol z dreva, piliny nemam to overene