Jozef Mihál
27.07.08,12:41
Konateľ s.r.o. dostáva odmenu za výkon funkcie 1000 Sk mesačne, iný príjem nemá. Z tejto odmeny spoločnosť odvádza poistné do zdravotnej poisťovne.

Konateľ má súčasne uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti na iný druh práce v inej s.r.o. s odmenou 11000 Sk mesačne.

Bude povinný podávať RZZP (http:///) za rok 2008? Bude musieť zaplatiť poistné aj z odmien na dohodu?
Jozef Mihál
27.07.08,10:48
V otázke uvedený konateľ sa na účely zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení považuje za zamestnanca, pretože poberá ako konateľ odmenu. Viď § 11 ods. 3 písm. g) zákona.

Ako každý iný zamestnanec (zamestnanec podľa zákona o zdravotnom poistení) platí poistné na zdravotné poistenie z toho príjmu, ktorý poberá z toho právneho vzťahu, na základe ktorého sa považuje za zamestnanca, viď § 13 ods. 1 až 4 zákona.

Poistné na zdravotné poistenie preto tak ako každý iný zamestnanec neplatí z odmeny na základe dohody o pracovnej činnosti.

Poistné na zdravotné poistenie z odmeny na základe dohody o pracovnej činnosti platia len poistenci podľa § 11 ods. 2 zákona - tzv. samoplatitelia.

Uvedený konateľ ročné zúčtovanie za daných okolností podávať nemusí a ak by ho aj podával (povedzme dobrovoľne), tak príjem na dohodu, dosiahnutý v mesiaci, kedy mal ako konateľ odmenu, sa v ročnom zúčtovaní neuvedie.

ZZP_§11
ZZP_§13
mabu
19.02.10,12:27
:confused:Dobrý den,poprosím Vás o vyjadrenie k nasledovnej situácii.Som konatelkou sro,zároveń si platím poistné SP a ZP ako SZČO.Mám uzatvorenú DPČ v sro ,ale na inú činnosť ako výkon funkcie konateľa.Som ja ako aj spoločnosť povinná platiť odvody do ZP?
dakujem
Jozef Mihál
19.02.10,21:08
Ak ako konateľka s.r.o. máte v tejto s.r.o. uzavretú dohodu o pracovnej činnosti na inú činnosť, ako na výkon funkcie konateľa, tak z odmeny na dohodu sa neplatí poistné na ZP.