Danovnik
21.04.05,18:03
Prosím Vás o radu. Som živnostník (od r. 2003) a účtujem v sústave jednoduchého účtovníctva. K 1.1.2005 by som chcel začať účtovať v sústave podvojného účtovníctva. Neviete mi poradiť, či je možné prejsť do sústavy podvojného účtovníctva k 1.1.2005 len na základe môjho dobrovoľného rozhodnutia? Trochu ma zmiatol § 9 ods. 3 zákona o účtovníctve...

Ďakujem za každú radu :-)
andrej_rv
21.04.05,18:19
U FO pri prechode z JÚ na PÚ nie je žiadne obmedzenie (iba v tom, že sa môže uskutočniť len k 1.1.). Takže ak chceš účtovať v PÚ, môžeš.
babenko1
21.04.05,18:24
Je to tvoja slobodná voľba, že prejdeš na PÚ, nie je to nikde povinnosť, jedine to, ako píše andrej.. že to musí byť k 1.1. :-)
lenkak
21.04.05,19:26
Záleží na Tebe, tvojom rozhodnutí.
ondrejvla
21.04.05,19:51
Nie je žiadny problém. A podvojné účtovníctvo je tá najkrajšia vec v ekonomike! Len si daj pozor, aby si nič nemal v zásobách, lebo zo zásob, ktoré máš k 31.12. a od 1.1. prechádzaš na PÚ sa platia dane! Preto sa snažíme vo firme, ktorá vedie JÚ a chce prejsť na PÚ zlikvidovať zásoby do konca roka.
Danovnik
22.04.05,05:13
Dakujem kraaaasne vsetkym za pomoc! Aj ja mam rada podvojne uctovnictvo. Jednoduche nie je mojou silnou strankou... Prajem Vam pekny den!
Zita5
22.04.05,05:26
Mám hrôzu , keď si pomyslím , že prejdem aj ja počase na PÚ .Neviem prečo , ale dosť sa toho bojím. Je to také hrôzostrašné ?
andrej_rv
22.04.05,05:38
Vôbec nie, PÚ je jednoduchšie a logickejšie ako JÚ, aj prípadné chyby v účtovaní sa odhaľujú oveľa ľahšie. Len na hospodársky výsledok treba myslieť viac dopredu ako pri JÚ.
Zita5
22.04.05,05:53
andrej rv , to mi je jasné , ale mňa znepokojuje napr. sklad - všetky skladové zásoby sa musia zdaňovať . Sú tam určité veci kedy SZČO má v JÚ výhody .
Danovnik
22.04.05,07:24
ZITA5, podvojne uctovnictvo je super. Aj prechod z JU na PU nie je az taky hrozny. Vsak ak budes cokolvek potrebovat, napis, poradime ti (ak budeme vediet:-)).

Este jednu otazocku - prosim o radu. Pre prechode k 1.1.2005 z JU na PU (dobrovolnom), musim to niekomu oznamit? Na DU...

Dakujem krasne.
Zita5
22.04.05,07:35
Vieš čo , já by som krátkym listom oznámila na Dú , že od 1.1.2005 prechádzame z na PÚ . S tým si neublížiš .

Inak ďakujem za povzbudenie .;)
bea
22.04.05,08:30
Ja som u jedného SZČO prechádzala na PÚ od 1.1.2004, nič som nikomu neoznamovala, len v Poznámkach som uviedla zmenu spôsobu účtovania. Ale určite sa nič nestane, keď sa oznámi na DÚ vopred.
Lucia7
22.04.05,09:40
Podľa zákona o účtovníctve však ÚJ musí používať v jednom úč.období rovnaké účtovné metódy a zásady; ak sa tieto zmenia musia sa používať v účtovníctve od prvé dňa účtovného obdobia. O zmene treba informovať v poznámkach tak ako si to urobila. Takisto podľa tohoto zákona prechod zo sústavy JU do PU sa uskutočňuje vždy len k prvému dňu účtovného obdobia.

Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.

A ešte sa vrátim k tomu skladu. Možno sa vyskytne taký prípad, ale vôbec nemám predstavu akým spôsobom sa musia tieto zásoby zdaniť? Prosím o radu.....
pyton
22.04.05,09:53
K prechodu z JÚ na PÚ vyšiel myslím nedávno nejaký metodický pokyn, skús to pozrieť na stránke DR alebo MF.
Danovnik
22.04.05,11:12
Ano, Financny spravodajca 18/2003 (www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/f3927cd2d4eeb93fc1256dec0053133f/$FILE/FS_18_03.pdf (http://www.finance.gov.sk/mfsr/mfsr.nsf/0/f3927cd2d4eeb93fc1256dec0053133f/$FILE/FS_18_03.pdf)).

Ak by si si v Porade dala vyhladavat napr. slovko "prechod", najdes vela zaujimavych informacii od mudrych poradcov!
Danovnik
22.04.05,11:17
Na stranke DR SR je tiez usmernenie (www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/pokyn_jupu.doc).
andrej_rv
22.04.05,14:36
A ešte sa vrátim k tomu skladu. Možno sa vyskytne taký prípad, ale vôbec nemám predstavu akým spôsobom sa musia tieto zásoby zdaniť? Prosím o radu.....Tak to som aj ja zvedavý, ako sa to od roku 2005 vlastne bude zdaňovať. V pôvodnom príklade z DRSR uvádzajú:"...Položky zaúčtované na účtoch 581 a 681 budú vstupovať do výsledku hospodárenia pre zistenie základu dane v zdaňovacom období, v ktorom sa začne účtovať v podvojnom účtovníctve. "
Lenže od 1.1.2005 po novele Postupov účtovania (§ 72 a § 82) z účtovnej osnovy účty 581 a 681 vypadli a podľa § 59 ods 14 sa rozdiely vyplývajúce zo zmeny metódy majú účtovať na účty 428 a 429. Čiže teoreticky by nemal zo zásob alebo pohľadávok prechádzajúcich z PÚ vzniknúť žiadny výnos, ktorý sa pôvodne účtoval na 681, a teda ani zvýšená daňová povinnosť. Zatiaľ som sa s nejakým novším usmernením k prechodu z JÚ na PÚ nestretol, kde by bolo riešené zdanenie zásob a pohľadávok, nezaregistroval niekto iný niečo z tejto oblasti ?
ondrejvla
22.04.05,15:07
Tak to som aj ja zvedavý, ako sa to od roku 2005 vlastne bude zdaňovať. V pôvodnom príklade z DRSR uvádzajú:"...Položky zaúčtované na účtoch 581 a 681 budú vstupovať do výsledku hospodárenia pre zistenie základu dane v zdaňovacom období, v ktorom sa začne účtovať v podvojnom účtovníctve. "
Lenže od 1.1.2005 po novele Postupov účtovania (§ 72 a § 82) z účtovnej osnovy účty 581 a 681 vypadli a podľa § 59 ods 14 sa rozdiely vyplývajúce zo zmeny metódy majú účtovať na účty 428 a 429. Čiže teoreticky by nemal zo zásob alebo pohľadávok prechádzajúcich z PÚ vzniknúť žiadny výnos, ktorý sa pôvodne účtoval na 681, a teda ani zvýšená daňová povinnosť. Zatiaľ som sa s nejakým novším usmernením k prechodu z JÚ na PÚ nestretol, kde by bolo riešené zdanenie zásob a pohľadávok, nezaregistroval niekto iný niečo z tejto oblasti ?
Ale áno, aj som to tu už spomínala vo viacerých témach, pri prechode z JÚ na PÚ zásoby, ktoré máš na sklade a uvádzaš ich vo výkazoch zdaníš 19%-rovnou daňou, inak ich nemôžeš. Od 1.1. účtuješ v PÚ, a zásoby máš na 112,132, tak môžše pri výdaji použiť 501/112, 504/132. Inak by si mala len vo výnosoch predaný tovar, alebo materiál. Zisťovala som to na DÚ, či sa to musí, ale bohužiaľ áno! Mám klienta, ktorý mal za 12 mil. zásob, a teraz si predstavte tú daň!! Hrúúza! Takže do konca roka popredať materiál i tovar, aby zostali minimálne zásoby a hurá na PÚ!
A tí čo sa ho boja, nemusia mať vôbec obavy! Pokiaľ existuje Porada, a na nej " STARÉ účtovníčky" ako nás nazvala naša kolegyňa v téme - SÚVAHA s.r.o., nedáme vám zahynúť. Rada odovzdám svoje skúsenosti iným, a toho čo sa CHCE učiť, naučím!
Vlasta
andrej_rv
22.04.05,15:51
...pri prechode z JÚ na PÚ zásoby, ktoré máš na sklade a uvádzaš ich vo výkazoch zdaníš 19%-rovnou daňou, inak ich nemôžeš. Od 1.1. účtuješ v PÚ, a zásoby máš na 112,132, tak môžše pri výdaji použiť 501/112, 504/132. ..Vlasta, asi sme sa neporozumeli (možno to bude aj tým, že som v živote nezavadil o certifikáciu :( ). Ja viem, že zásoby a pohľadávky sa majú zdaniť, len neviem mechanizmus zdanenia po novele postupov účtovania. Z Tvojho vyjadrenia "...zásoby, ktoré máš na sklade a uvádzaš ich vo výkazoch, zdaníš... " mám dojem, že podľa Teba sa zásoby majú zdaniť na konci toho roka, v ktorom sa končí s jednoduchým účtovníctvom. Na toto podľa mňa nie je opora v zákone. (Platí to len pri ukončení podnikania FO). Prechod je riešený len v § 51 zákona o dani z príjmov, a to odvolávkou na osobitný predpis vydaný MF SR, teda opatrenie k prechodu z JÚ na PÚ. Daňové riešenie prechodu je riešené v § 3 tohoto opatrenia, a to tým spôsobom, že prevzaté zásoby sa premietnu do základu dane až v tom zdaňovacom období, kedy sa začne účtovať v podvojnom účtovníctve, a to zúčtovaním zásob do výnosov na účet 681.
A keďže novela Postupov účtovania od 1.1.2005 účet 681 zrušila a nahradila ho účtovaním rozdielov zo zmeny metódy na účet 428, chcel som len poukázať na to, že podľa mňa momentálne neexistuje spôsob, ako zahrnúť zásoby pri prechode z JÚ do PÚ do základu dane ani v JÚ ani v PÚ. Andrej.
Vladimír Ozimý
11.01.08,09:45
kamaráti a kde je určené ako sa to zahrnie do základu dane...lebo v usmernení DRSR je odkaz že systém zahrňovania do základu dane určí MF vo vyhláške podľa par. 51 a tam ja nič nevidím...a chcem sa o niečo oprieť...
petovsan
17.04.08,20:39
kamaráti a kde je určené ako sa to zahrnie do základu dane...lebo v usmernení DRSR je odkaz že systém zahrňovania do základu dane určí MF vo vyhláške podľa par. 51 a tam ja nič nevidím...a chcem sa o niečo oprieť...
... posúvam
... tiež mám podobný problém, vedel by nás niekto správne navigovať, prosím?
Marína
18.04.08,09:29
Tu http://www.porada.sk/t52719-szco-prechod-z-ju-2006-do-pu-2007-a.html je o tom debata a aj priložené Opatrenie MF SR platné k 1.1.2007.