ayya
21.04.05,21:09
:) Nenechajte sa názvom pomýliť - tu sa nebude variť, tu sa bude účtovať

Poznáte to? Svokra dostala chrípku, inak je to šikulka, ale teraz ju to tak skolilo, že musí ležať. A nie je nikoho okrem mňa, kto by jej pomohol. Takže – letím k nej – po ceste nakúpim a chystám sa navariť jej obed.

Ok, zatiaľ nič zvlášne – lenže – teraz stojím v jej kuchyni, hľadím na všetky tie skrinky a šuplíky a cítim sa blbo. Nie je to moja kuchyňa – nevyznám sa tu. Nepríjemný pocit, že? Už piaty raz automaticky otvorím druhý šuplík. V mojej kuchyni tam sú varechy, nožíky – svokra tam má príbor. Jasné – svokra nie je bordelárka – svokra má iný systém, ktorému zatiaľ celkom nerozumiem, nemám ho „v krvi“....

No – a tu je tá podobnosť s účtovníctvom:

Účtovníctvo je systém, a ak mu celkom nerozumiem – cítim sa nepríjemne: ako vo svokrinej kuchyni. Aby to tak nebolo ....:)
ayya
21.04.05,19:15
V posledných dvoch-troch mesiacoch sa tu na www.porada.sk (http://www.porada.sk/) objavovalo viac, hlavne nových členov, ktorí kládli rôzne otázky. Z niektorých bolo úplne jasne vidieť, že účtovníctvo nemajú „v krvi“ . Nie že by som si myslela, že vedieť účtovníctvo je povinné. To si naozaj nemyslím. Povinné je v slušnej spoločnosti vedieť pozdraviť pri príchode do miestnosti. :cool: Pre tých, ktorí sa chcú vyznať a zatiaľ nemali možnosť ... možno pre tých bude tento malý minikurz pomocou.

Pokúsim sa zhrnúť základné zásady účtovníctva tak, aby sme sa necítili ako vo svokrinej kuchyni. Tých zásad nie je až tak veľa, to bude zakrátko jasné. Ale - sú dôležité, zásadne dôležité. Kto ich dôležitosť neuzná ... jednoducho sa nikdy nebude „vyznať“ .... bohužiaľ :o

Sama si to pamätám: tieto základy nám na prvej hodine účtovníctva „vysvetlila“ profesorka asi takým spôsobom, že ich napísala na tabuľu a prikázala nám ich odpísať. Nikdy viac sme sa k tomu nevrátili ... nerozumeli sme tomu a ona nikdy neprišla na to, že sme tomu nerozumeli. Tak sme sa všetko ďalej iba bifľovali. S väčším, alebo menším úspechom sme to potom memorovali. Hrúza .... Profesorka sa iba divila, ako môžeme byť také zadubené ... Dnes sa divím aj ja, ale hlavne tomu, akým spôsobom sa pokúšala priviesť nás k obľube jej milovaného predmetu :confused:

Dnes chápem, že účtovníctvo môže byť obľúbenou činnosťou. Táto porada je toho dôkazom. Je tu veľa prispievateľov, ktorí so mnou budú súhlasiť, lebo účtovníctvo je aj ich obľúbenou činnosťou. Základ je porozumieť základom. ;)

Ešte jedna poznámka: jednoduché účtovníctvo nie je celkom naozajstné účtovníctvo, je to istý druh „účtovnej evidencie“. Ozajstné účtovníctvo je podvojné účtovníctvo, a hlavne o podvojnom účtovníctve si budeme teraz rozprávať.

Čítajte podľa možností takou rýchlosťou, aby ste každému príspevku porozumeli. (ak to píšem tak, že je vôbec možné tomu porozumieť). :o Nepreskakujte. Nepokračujte, kým nie ste si stopercentne isté, že vám je všetko jasné ... aj tak sa môže prihodiť, že sa budete musieť vrátiť o pár príspevkov hore. Ale .... ak sa s porozumením dočítate až do konca, budete účtovníctvu v zásade rozumieť. Už počas čítania sa vám veľa vecí bude objasňovať. Zažijete „aha“ zážitky. Je to príjemné. Viem to z vlastnej skúsenosti. :D
ayya
21.04.05,19:19
Takže:

- Podvojné účtovníctvo je informačný systém. Jeho hlavnou úlohou je informovať mňa (podnikateľa) aby som vedela, čo sa deje s mojim podnikateľským majetkom. Že tento informačný systém využíva aj daňový úrad na kontrolu, či sa správne vyčíslili daňové povinnosti – to je jeho ďalšia funkcia - aj keď neprehliadnuteľná a akokoľvek nepríjemná :(
Podvojný – to znamená, že všetko sa účtuje „podvojne“: na dvoch účtoch. Predstavte si zase tú svokrinu kuchyňu – upratané po varení bude vtedy a iba vtedy, ak všetko bude uložené v skrinkách a šuplíkoch. Nič nesmie zostať vonku. Ak vyberiem z jednej skrinky niečo – musím to vložiť do inej. Budeme hovoriť neskôr aj o trojzápisoch, ale zásada, že nič nesmie zostať vonku platí aj vtedy.
- Účtujeme zásadne iba podľa účtovných dokladov. Stane sa nejaká účtovná (ekonomická) operácia - identifikujeme ju, zapíšeme ju v účtovnom doklade, ktorý potom zaúčtujeme. Vždy podvojne: teda na dvoch účtoch. Niektoré účtovné doklady vystavujeme my, ale inokedy nám ich vystaví niekto iný – napríklad: dodávateľ vystaví dodávateľskú faktúru. V horšom prípade nejaký kontrolný úrad nám pošle výmer. :mad: My to akceptujeme ako náš účtovný doklad – a môžeme to zaúčtovať.
- Skutočný obraz o majetku po zaúčtovaní získam vtedy, ak mám podvojne zaúčtované všetky účtovné prípady k jednému konkrétnemu dňu. Napríklad (najčastejšie) ku koncu mesiaca, ku koncu roka. Všetky účtovné prípady musia byť zachytené k tomu istému dňu. Keď túto zásadu nedodržím, obraz o majetku môže byť skreslený.
A posledná zásada – existujú iba 4 druhy účtovných prípadov. Slovom: štyri druhy účtovných prípadov.

Neveríte? Ale je to pravda! Je to pre niekoho šokujúce? Ale aj tak je to pravda! Iba štyri druhy! :D Tak prečo sa účtovníctva báť? :D Presvedčíme sa o tom.
lenkak
21.04.05,19:21
OK, teším sa na minikurz.
ayya
21.04.05,19:24
Vráťme sa ku svokre. Navarené je, sme po obede, upratané je, všetko je v kuchyni na svojom mieste. Sedíme pri káve pred telkou. Zrazu – prásk ! Odišla obrazovka ! Tej jej televízor je taký starý, že sa neoplatí dávať ho opraviť. A svokra bez tých jej seriálov, ... to by teda bolo! ... (kto by s ňou vydržal?!) - treba to poriešiť. Svokra si spomenula, že jej susedka kdesi vyhrala nový televízor a svoj dvojročný by chcela predať. Cena bude prijateľná, takých 8 tisíc. Svokra má v banke na účte na nepredvídateľné výdavky 5 tisíc, 3 tisíc jej požičiame. Ponúkla som sa, že jej ich darujeme, nechcela. Vraj je sebestačná a vráti z budúcich dôchodkov.

Tak ok, beriem svokrinu vkladnú knižku – letím do banky za rohom vybrať peniaze. Keď som jej ich priniesla, tak sa hneď zberala za susedkou uzatvoriť obchod. ;) Ešte raz odbehnem - domov pre tie tri tisícky. Po ceste späť sa hneď zastavím u susedky. Zvoním u nej - vraj tam už svokra bola a dokonca dvakrát. Prvý raz si vzala televízor, druhý raz priniesla 5 tisíc. Tak som susedke pridala tých zvyšných tri tisíc a potom šup hore jedno poschodie ku svokre - poobdivovať nový televízor. :) Svokra sústredene sleduje na novom televízore dvestoosemdesiatypiaty diel nejakého seriálu. :o

Potichu si k nej prisadnem a premýšľam: Na tejto poobedňajšej akcii sa dá naučiť celé účtovníctvo. Teda presnejšie : všetky štyri existujúce typy účtovných prípadov.
ayya
21.04.05,19:27
Majme teda štyri účtovné operácie, ktoré zaúčtujeme pomocou tých 4 typov účtovných prípadov: tie operácie sú:

1. kúpa televízora

2. výber hotovosti z banky

3. vyplatenie 5 tisíc

4. doplatok 3 tisíc.
ayya
21.04.05,19:30
Najprv niečo o aktívach a pasívach.

Ako začneme? .... Začneme „zákernou otázkou“, ktorou preveríte každú účtovníčku:

Aký je rozdiel medzi aktívami a pasívami? Viete zodpovedať? Ak áno, je pre vás zbytočné čítať ďalej tento minikurz – iba ak just nemáte čo robiť ;) Ak neviete odpovedať – skúste čítať ďalej ...

Na tú otázku existujú rôzne odpovede – záleží na situácii. Ak sa to pýta šéf (ktorý sa vyzná) svojej účtovníčky, ktorá práve doúčtovala všetky prípady účtovného obdobia, tak odpoveď má byť: „Žiaden rozdiel!“

Lebo keď je medzi aktívami a pasívami rozdiel čo len jeden halier, znamená to, že niekde máme v účtovníctve chybu, ktorú je potrebné vyhľadať a opraviť tak, aby žiaden rozdiel medzi nimi nebol.

Nechajme teraz múdrych a uznanlivých šéfov, ktorí sa zaujímajú o to, či účtovníčke sadli aktíva a pasíva :)
ayya
21.04.05,19:32
Inak treba odpovedať, ak by ste takúto otázku dostali v rámci pohovoru pred vstupom do nového zamestnania.

Napríklad takto: - Aktíva a pasíva – to sú dva rôzne pohľady na výšku majetku a musia sa rovnať.

Alebo takto: - Súčet aktív je majetok, ktorým disponuje podnikateľ. Súčet pasív je vyjadrenie zdrojov krytia. Súčty sa rovnajú.

Alebo takto: - Aktíva predstavujú formu majetku podnikateľa, pasíva predstavujú zdroje krytia majetku. Vo finančnom vyjadrení sa rovnajú.

Keď približne takto odpoviete, .... máte šancu na nové a dúfajme - lepšie pracovné miesto.... ;)
ayya
21.04.05,19:35
Poďme na to podrobnejšie:

Začneme klasickým „téčkom“. Graficky si môžeme znázorniť aktíva a pasíva na téčku. Formu písmena „T“ má súvaha, kde na jednej strane (aktívnej – teda na ľavej) zapíšeme aktíva, na druhej strane (pasívnej – na pravej) pasíva. Keď ich spočítame – aktíva zvlášť na ľavej strane a pasíva na pravej strane – ich súčty musia byť rovnaké.

O téčkach (nie céčkach – tie sú na hranie pre deti) si ešte budeme rozprávať viac – tiež sa s nimi pohráme, ale to bude trošku neskôr :) Takže teraz téčko - súvaha: Predstavte si dvojkrídlové okno, zatvorené. .... Máte? .... a predstavte si teraz, že je na ňom kúsok stiahnutá klasická roleta... máte? Na oboch krídlach okna je roleta v rovnakej výške.

Potiahnite tú roletu v predstave ešte kúsok dolu .... máte? ..... Zase je roleta na oboch častiach okna v rovnakej výške ....

Teraz ju zase v predstave povytiahnite..... zakrýva rovnakú časť oboch krídiel okna, tentokrát menšiu.

Musí to byť rovnaká časť aj na jednom a druhom krídle okna: to je jasné. :)
ayya
21.04.05,19:39
Tak isto súčet aktív sa vždy musí rovnať súčtu pasív. Nezdôrazňujem to zbytočne – to si hneď ukážeme, lebo to stiahnutie a späť povytiahnutie rolety nám predstavuje dva z tých spomínaných štyroch účtovných prípadov.

1. prípad : +A +P

(čítam: plus aktíva, plus pasíva) to je to potiahnutie rolety smerom dolu ...
koľko pripočítam k aktívam, presne toľko musím pripočítať k pasívam,

súčet aktív a súčet pasív sa musí aj po tejto operácii rovnať ako na tomto obrazku:
ayya
21.04.05,19:42
2. prípad: - A - P

(čítam: mínus aktíva, mínus pasíva) to je to povytiahnutie rolety smerom hore -

koľko odpočítam z aktív, presne toľko musím odpočítať z pasív

a teda: súčet aktív a súčet pasív sa zase musí rovnať

Rovnakú výšku pripočítania, alebo odpočítania zaručuje práve tá podvojnosť účtovania.
michaela25
21.04.05,19:47
Je to super už sa neviem dočkať pokračovania
ayya
21.04.05,19:47
Uznám, už to chce viac vysvetliť, čo sú to tie aktíva a čo sú to tie pasíva aj s príkladmi.

Schém zatiaľ stačilo. Vráťme sa teda k tej príhode so svokrou.

Dohodnime sa, že si najprv zostrojíme niečo veľmi podobné „počiatočnej súvahe“.

Svokra má na účte 5 tisíc korún. Doklad máme – je to bankový výpis.

Takže tu uvidíme to „téčko“ zobrazené hrubou čiarou. Na ľavej strane sú aktíva, na pravej strane sú pasíva. Môžeme to zapísať. V súvahe to bude vyzerať takto:
ayya
21.04.05,19:49
Vravíte si, že je to to isté? Áno aj nie. Je to pravda, že je to ten istý majetok – suma je rovnaká. A je aj to jasné, že svokrine peniaze na jej účte v banke sú jej vlastný majetok.

A tu máme to dôležité: – ak sa na ne pozeráme, ako na aktíva, tam máme vyjadrenú formu toho majetku (vyzerajú ako peniaze na účte), mohli by mať aj inú formu, to uvidíme neskôr.

A na strane pasív máme vyjadrené, že sú to jej vlastné peniaze – je to jej vlastný zdroj krytia. Nikomu ho nie je dlžná, našetrila si ho sama – je to jej vlastný majetok.

Skúsme to povedať „odbornejšie“: svokra momentálne disponuje majetkom vo výške 5000 korún, má ho vo forme vkladu v banke a je to jej vlastný zdroj.

Tak máme svokrin majetok vyjadrený dvoma spôsobmi. To je ten dvojaký spôsob nazerania na majetok. A ešte sme si vraveli, že súčet aktív a súčet pasív sa musí rovnať, aj tejto podmienke náš zápis vyhovuje.
ayya
21.04.05,19:52
Zopakujeme si všetky štyri účtovné operácie. Budeme sa venovať účtovným operáciám:

1. kúpa televízora

2. výber hotovosti z banky

3. vyplatenie 5 tisíc

4. doplatok 3 tisíc

a poďme "účtovať" - už sa neviem dočkať ! :D
lenkak
21.04.05,19:58
Román na pokračovanie....
ayya
21.04.05,19:59
A ideme k tomu prvému účtovnému prípadu: +A +P
My ho máme v našom svokrovskom príklade označený ako operácia č. 1. kúpa televízora.
Celkom podľa správnosti by susedka mala svokre vystaviť nejaký doklad: napr. dlžobný úpis, alebo „dodávateľskú faktúru“. Odpustíme to v tomto výnimočnom prípade obom dôchodkyniam. :-) Doklad si tentokrát vystavíme sami, napríklad takýto:
„Susedka dodala svokre televízor v hodnote 8000 korún“. Na základe tohto účtovného dokladu si zaúčtujeme nasledovne:
ayya
21.04.05,20:05
Zaúčtovali sme podvojne, to je ok. Pripočítali sme k aktívam aj k pasívam rovnakú sumu, teda 8 tisíc korún. Zaúčtovali sme prípad: +A +P, ako keby sme potiahli roletu kúsok dolu. Obe strany sa nám rovnajú. Ale ...aha, čo sa nám prihodilo, keď sme spočítali aktíva aj pasíva! Narástol nám (disponibilný) majetok. V tomto momente svokra disponuje majetkom 13 tisíc korún. ;)

Majetok má takúto formu: 5 tisíc v peniazoch a televízor v hodnote 8 tisíc – to sú aktíva.

Aj pasíva nám sedia: je tam tiež 13 tisíc. Teraz veľmi jasne vidieť, čo sú to tie zdroje krytia: 5 tisíc nám zostalo ako vlastný majetok, ale druhú časť pasív reprezentuje dlžoba – jasný cudzí zdroj.
ayya
21.04.05,20:07
Zhrnieme to: svokra momentálne disponuje majetkom (aktíva) 13 tisíc, a má ho pokrytý vlastným majetkom do výšky 5 tisíc (časť pasív) 8 tisíc má dlžobu (časť pasív).
Naozaj teraz nastala situácia, v ktorej svokra disponuje majetkom vo výške 13 tisíc, lebo keby si zmyslela, že televízor hneď tak susedke nezaplatí .... môže si za tých 5 tisíc kúpiť niečo iné. Alebo môže ten televízor ďalej predať niekomu inému.
Súhlasíte, že môže? ... Áno? Čiže súhlasíte, že svokra s majetkom vo výške 13 tisíc naozaj „disponuje“. :)
ayya
21.04.05,20:14
Ale moja svokra nie je taká potvora, aby neplatila svoje dlhy . :-) Ona svoje dlhy platí. Ale keďže má peniaze na účte v banke, musíme ich nejako dostať k susedke. A tým sa dostaneme k účtovnej operácii č. 2, ktorú zaúčtujeme ako účtovný prípad: + A –A
Súčet aktív aj súčet pasív sa nezmenil. Zmenila sa iba forma aktív: Z peňazí zapísaných na svokrinom účte sa zmenili na fyzické peniaze v pokladni. Stále svokra disponuje majetkom vo výške 13 tisíc, majú formu televízora a peňazí v pokladni (aktíva) a na strane zdrojov krytia je 5 tisíc jej vlastný majetok a 8 tisíc dlžoba susedke (pasíva). Na obrázku to bude vyzerať asi takto:
ayya
21.04.05,20:16
schéma k tomu účtovnému prípadu vyzerá takto:
ayya
21.04.05,20:26
A ideme teda k tomu vyplateniu dlžoby. Svokra nemá rada dlhy a poponáhľala sa k susedke s tými svojimi 5 tisíckami, môžeme si tú účtovnú operáciu zachytiť ako účtovný prípad č. 3 takto: – A – P
Tento raz sa zmenila výška svokrinho disponibilného majetku na 8 tisíc korún. Vlastní televízor v hodnote 8 tisíc, ale pretože mala v hotovosti iba 5 tisíc, tak dlžoba susedke sa jej znížila na 3 tis. Úplne jasná situácia:
Aktíva vo výške 8 tis. teraz majú formu televízora a pasíva: 5 tisíc vlastný majetok, 3 tisíc cudzie zdroje. Spomeniete si na tú „roletu“ ? akoby sme ju povytiahli tak, že zakrýva menšiu časť okna, ale jedno aj druhé krídlo okna je zatienené v rovnakej výške. Aktíva a pasíva sa nám rovnajú. A tak to aj má byť :)
ayya
21.04.05,20:27
a zopakujeme si aj tú schémičku, ktorá vyzerá takto:
ayya
21.04.05,20:30
Už nám zostáva iba jediná operácia – posledná štvrtá: a tá bude (ľahko odvodíte už aj sami) + P – P

Už sa mi dnes viac nechce :( unavená som, obrázky mám nachystané, ale textu sa musím ešte venovať. Pokračovať budem zajtra, alebo pozajtra, alebo až po dépéháčke .... veď je tu čo čítať ;)

Ale pre info - nasledovať ešte bude približne toto:

- podkova pre štastie – identifikácia účtov

- malá moľa – lietajúce účty

- o fraktáloch v účtovníctve – výkaz ziskov a strát

- koľko si môžem odpísať z oprávok – aktívne účty s pasívnym charakterom

- pán poštár, má dať, vzal, dal – účty, ktoré nemajú mať zostatok

- ... a ešte pár drobností :D
accad
21.04.05,20:52
Tak tomu, čo som práve dočítala skladám poklonu. To by som dala do pozornosti každej profesorke na obchodnej akadémii, aby takýmto spôsobom začala študentom vysvetľovať princíp podvojného účtovníctva. Mám strednú ekonomickú školu, VŠE smer kontrola a informácie, od VŠ robím s účtovníctvom, ale veľa z vecí, ktoré sú pre mňa samozrejmosťou, by som nevedela laikom tak pekne vysvetliť. Má to šťavu.
Beata
21.04.05,21:11
Editka, Zuzka, ja som to čítala ako román :) Tiež sa mi to veľmi páčilo... teda ja mám bujnú fantáziu, ale takéto niečo by mi nenapadlo :)
Heni
21.04.05,21:16
Ako voľakedy bývalo RO-NA-PO ;)

to stojí za vytlačenie :)
ekin
21.04.05,21:23
ako vidim, stíhaš to pokračovanie...som rada, že už je z toho aj druhy diel..Vdaka za to:)
kukučka
21.04.05,22:08
Meno profesora si už nepamätám, ale jeho prvý výklad o účtovnej knihe pána f. bol takýto:

Mara Má Dať za: seno Mara Dala v: sene




aktíva=pasíva :D :D :D
Paula
21.04.05,23:47
v dobrom závidím:) .......mať toľko času na túto činnosť ...........
ayya
22.04.05,05:32
Babenky, ďakujem za podporu a ocenenie, celkom ma to bavilo a ešte aj baví :)
Paula - to je podľa toho známeho biblického: "ty do mna kameňom ...eee..." nie :D:D:D
opravujem: to je podľa toho známeho poraďáckeho: "ty mne - ja tebe" :D
btw: robím to po kúskoch už tuším 3 týždne ;)
Hlinkovx
22.04.05,06:05
AYYA..
je to super... :)..zaujímavé čítanie ..
účtovník 007
22.04.05,06:09
Už nám zostáva iba jediná operácia – posledná štvrtá: a tá bude (ľahko odvodíte už aj sami) + P – P

Už sa mi dnes viac nechce :( unavená som, obrázky mám nachystané, ale textu sa musím ešte venovať. Pokračovať budem zajtra, alebo pozajtra, alebo až po dépéháčke .... veď je tu čo čítať ;)

Ale pre info - nasledovať ešte bude približne toto:

- podkova pre štastie – identifikácia účtov

- malá moľa – lietajúce účty

- o fraktáloch v účtovníctve – výkaz ziskov a strát

- koľko si môžem odpísať z oprávok – aktívne účty s pasívnym charakterom

- pán poštár, má dať, vzal, dal – účty, ktoré nemajú mať zostatok

- ... a ešte pár drobností :D
Krásne a vtipne napísané, zrozumiteľné - skladám poklonu.
bea
22.04.05,06:21
ayya, super. Je umenie takto vedieť vysvetliť to, čo človek úplne samozrejme robí. Neminula si sa povolaním?
Inak dúfam, že neporuším autorské právo, ale to, čo si zatiaľ napísala, som si už skopírovala a chcela by som to využiť pri "výučbe" účto môjho syna, ktorému sa inak do toho veľmi nechce.
maja
22.04.05,06:40
Milá ayya,
môj manžel začal podnikať a ja ako "iniciatívna manželka" som sa začala učiť účtovníctvo, aby som mu pomáhala. Učím sa ho už niekoľko rokov (pri sústavných zmenách zákonov asi už navždy), ale tak KRÁSNE A ZROZUMITEĽNE napísané som to nenašla nikde. Prosím pokračuj, ďakujem.
Monika
22.04.05,06:40
Ayya - klobúk dole za tento minikurz PÚ.

Mám strednú školu ekonomického zamerania a účtovníctvo robím desiaty rok.
Naša učiteľka, ktorá nás účtovníctvo učila bola veľmi prísna a nekompromisná a známky v škole lietali skutočne prestré. Mala som ju rada asi len ja sama, pretože som všetko pochopila na prvý krát a ostatné spolužiačky som potom po škole celé účtovníctvo doučovala a najviac pred maturitami. Tiež som používala podobne ako Ty príklady z bežného života, pretože tak sa to dá omnoho lepšie pochopiť a môžem povedať, že aj úspech sa dostavil, niektoré spolužiačky, si známky z účtoníctva zlepšili aj o dva stupne a z toho som mala najväčšiu radosť.
Teraz mi je len veľmi ľúto, že z našej triedy sa tomuto povolaniu venuje minimum dievčat, jednak to málokoho bavilo a aj možnosť zamestnať sa v tomto odbore je veľmi malá.
Čo sa týka mňa, som veľmi rada, že túto prácu robím, jednoducho ma to baví.

Ayya, je to super vysvetlené a žiadna učiteľka účtovníctva by takýmto výkladom určite nepohrdla, podľa mňa. Možno by stálo za uváženie vydať tento minikurz formou publikácie, určite by to veľmi pomohlo začínajúcim účtovníkom.

Prajem pekný deň a veľa úspechov v pokračovaní tohto minikurzu, ktorý ma veľmi potešil a už sa teším na nové časti.
AHOJ
Monika
jess
22.04.05,07:08
ayya, nemá to chybu ... a tuším to aj ja začínam chápať :D, pretože tento rok som ako "neúčtovník" začala s PÚ (JÚ robím už 10 rokov)...zatiaľ mi to ide, ale do hĺbky to PÚ fakt ešte nechápem ... som rada, že sa našiel niekto, kto to vysvetlí POLOPATISTICKY :D:D:D .....pst ...čítam ďalej ... a pokračuj, .....prosím,prosím:)
babetka
22.04.05,07:25
ayya, je to super. Drzim palce v dalších pokračovaniach. Už sa na nich veľmi teším. Ja nechápem iba to, ako ti to vôbec napadlo. A hlavne ... ďakujem za zaújmavé čítanie.
Evanka
22.04.05,08:31
v dobrom závidím:) .......mať toľko času na túto činnosť ........... Paula, ak keď si to asi nemyslela zle, nezdá mi sa táto poznámka na mieste. Nemyslím si, že to ayya robila preto, že sa nudí a nevie čo s časom. Patrí jej môj obdiv a vďaka za venovanie času tak polopatistickému výkladu. Bola by z nej výborná kantorka.
ayya
22.04.05,08:52
hmm... ešte raz vďaka všetkým a pokračovanie bude ... ;)

Evanka, nemyslím, že to Paula napísala v zlom, nakoniec veď to aj píše. A priznám sa, že som si po prečítaní jej príspevku urobila takú nejakú "časovú bilanciu". Ešte stále mi vychádza časový zisk - ušetrila som čítaním rád tu na porade iste viac času, ako som venovala písaniu. :)
Evanka
22.04.05,09:01
Som rada, že si to tak zobrala. Určite sa tešíme na pokračovanie.
luebchenko
22.04.05,09:56
ayya si dobrá! ideš :)
Jana Motyčková
22.04.05,10:03
Myslím, že päť hviezdičiek by si zaslúžila nielen táto téma ale aj ayya.
vierkat
22.04.05,12:25
Je to fakt super. Na strednej škole, ale aj na výške som mala z výkladu účtovníctva vždy iba "chaoz v búdke", a z duše som ho neznášala. Keby to bolo naozaj takto vysvetlené, bolo by účtovníctvo pre každého určite omnoho ľahšie...
ayya
24.04.05,00:49
OK, pokračujeme :) posledným štvrtým typom operácie: to už je ľahké: + P – P - to je tá udalosť, keď som sa zastavila u susedky a vyplatila jej zvyšných 3 tis. korún z mojich. Tým svokra prestala byť dlžníčkou susedke a stala sa mojou dlžníčkou.
Súčet aktív ani pasív sa tým nezmenil, majetok má stále: televízor v hodnote 8 tis. korún a z hľadiska pasív je 5 tisíc jej vlastných a tri tisíc dlžobu. Nie už u susedky, ale u iného veriteľa. ;) Takže sme iba „preúčtovali“ dlžobu z jedného pasívneho účtu na druhý asi takto:
ayya
24.04.05,00:52
A ešte schéma k poslednej účtovnej operácii – tá už nikoho neprekvapí: :)
ayya
24.04.05,00:57
Teraz trošku o fraktáloch – potešíme sa ;)

Nemyslite si že presne viem, čo sú to fraktály. Neviem. Veľmi laická definícia by znela asi takto: grafické znázornenie nejakej funkcie (matematici by mi hnali!) ... Ale pre našu potrebu to úplne stačí. Fraktály majú jednu veľmi zaujímavú vlastnosť. Keď sa podrobne zahľadíme, tak si všimneme, že obsahujú zmenšené „sebakópie“ :) Sú podľa mňa neuveriteľne krásne. Keby som ich bola objavila skôr, bohvie, či by som sa nebola dala na matematiku :D
Pozrite si napr. tento link:
http://www.math.muni.cz/~zezulka/koch21.html (http://www.math.muni.cz/~zezulka/koch21.html) - dolu nájdete trojuholník a pod ním ešte pár obrázkov
Alebo radšej niektorý z týchto:
http://www.jracademy.com/~jtucek/gif/curls.gif (http://www.jracademy.com/~jtucek/gif/curls.gif) (tento treba asi dať "obnoviť")
http://www.speerchen.de/grafiken/apfelma1.png (http://www.speerchen.de/grafiken/apfelma1.png)
http://www.pernoergaard.dk/da/strukturer/uendelig/ufraktal1.html (http://www.pernoergaard.dk/da/strukturer/uendelig/ufraktal1.html)
Alebo ešte lepšie: jednoducho si cez google nechajte v obrázkoch vyhľadať slovíčko fraktal, alebo fractal. :)
ayya
24.04.05,01:07
Paráda, že? ;) A akým spôsobom fraktály súvisia s účtovníctvom? Práve tými „sebakópiami“
Teraz potrebujeme prvú a druhú úroveň, neskôr sa k fraktálom vrátime kvôli tretej úrovni.
Téčko sme si už spomínali. Doteraz sme ho použili ako súvahu – základný účtovný doklad, do ktorej sme jednoducho zapísali na stranu aktív alebo pasív to, čo sme potrebovali.
Teraz si do súvahy na obe strany zakreslíme ďalšie menšie téčka – tu už budú účty. Účtujeme na účtoch, nie priamo v súvahe. Tie menšie téčka, keď si ich graficky znázorníme vyzerajú všetky rovnako. Potrebujeme ich nejako identifikovať, aby sme sa v nich vyznali a neskôr vedeli zostaviť súvahu. Múdri ľudia dávno pred nami vymysleli systém, ktorý my nehanebne bezprácne preberieme a budeme používať. :D
Tu je tá „fraktálovitá“ súvaha:
ayya
24.04.05,01:18
Pokračujeme tak, že sme si na stranu aktív nakresllili niekoľko aktívnych účtov a na stranu pasív – niekoľko pasívnych účtov. Strany účtov už nemáme označené ako aktíva a pasíva, ale na ľavej strane každého účtu použijeme označenie má dať (MD) a na pravej strane označenie dal (D).

Musíme si zapamätať, že súvahové účty (neskôr budú ešte iné, nielen súvahové) majú obyčajne počiatočný stav, počas roka na ne zapisujeme prírastky a úbytky a na konci roka majú konečny stav. To už na tomto obrázku je vidieť: prírastky sú označené plusom, úbytky sú označené mínusom.
ayya
24.04.05,01:28
Lenže: ako ich rozoznať? Ktoré sú aktívne, a ktoré sú pasívne? :confused:
Trošku odbočím: keď potrebujem na monitore počítača zatvoriť „okno“ – môžem to urobiť viacerými spôsobmi.
- buď kliknem na krížik v pravom hornom rohu
- alebo kliknem sa „súbor“ v ľavom hornom rohu a potom sa kurzorom presuniem na „koniec“
- alebo klávesovou skratkou –napríklad: altSS, alt SZ, altFX, podľa toho, či sa s vami počítač baví v slovenčine alebo v angličtine
- alebo na dolnom paneli (dolu na „lište“ - vedľa štart-u) kliknem na tlačidlo niektorého okna a zatvorím ho tam.

Aj účty môžeme identifikovať rôznymi spôsobmi. Môžem použiť niektorý z viacerých spôsobov identifikácie účtov – záleží na mojich preferenciách a na aktuálnej situácii. :o
ayya
24.04.05,01:37
1. Mám vždy po ruke účtovnú osnovu, do ktorej si vpíšem písmenko A k účtom aktívnym a písmenko P k účtom pasívnym. Je to dosť rizikový spôsob – kto už by mal vždy po ruke vlastnú upravenú účtovnú osnovu ? :o Aj vám sa strácajú krvopotne vyrobené "ťaháky"?

2. môžem sa naspamäť naučiť celú účtovnú osnovu a podľa toho identifikovať, ktorý účet je aktívny a ktorý pasívny, ale to je mrhanie silami a časom. Navyše, na vlastnú hlavu by som sa ja ešte menej spoľahla ako na tú vlastnú účtovnú osnovu :D :D

3. môžem sa naučiť vyznať sa v číslovaní účtov a podľa nich účty identifikovať – to už je podstatne lepšia cesta – v číslovaní účtov je systém.

Účty sú číslované trojciferným číslom, (viem, že to všetci viete, ale úplne pre istotu) ;)
- číslo na pozícii stoviek mi určuje triedu účtov,
- na pozícii desiatok skupinu účtov
- a na pozícii jednotiek číslo účtu v účtovnej skupine..... napríklad tento účet:
ayya
24.04.05,01:53
Tých tried nie je veľa, (od 0 po 7) pozrite si, prosím, vzorovú účtovnú osnovu. Iste ju máte, alebo stiahnete z netu, alebo nájdite § 31 z Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92 (dúfam, že je to správne číslo) :p

Účty v triede 0 a 1 sú vždy aktívne účty, majú na strane MD - to je vľavo - počiatočné stavy, prírastky (+) a konečné stavy ...... a na opačnej - to je vpravo - Dal strane majú úbytky. Bohužiaľ niektoré výnimky (je ich málo) sa „nesprávajú“ ako aktívne. K tým sa neskôr vrátime.

Trieda 2 už nie je taká jednoznačná – treba sa sústrediť aj na skupinu účtov:
Účty v skupine 21 – sú aktívne (napr. 211, 213)
V skupine 22 sú tiež aktívne účty (napr. 221)

Ale v skupine 23 – už sú pasívne účty a teda počiatočný stav, prírastky a konečný stav majú na strane Dal, ...... a úbytky (mínusy) na strane MD

Trieda 3 je ešte horšia - na tú musíme pomalšie :o a preto si ju ešte odložíme na neskôr

Trieda 4 – vždy pasívne účty, mali by sa všetky správať ako tie v skupine 23, ale ... napríklad taká 429 just nie :(
Iba pre úplnosť: ešte máme triedu 5, 6 a 7, ale zatiaľ ich ešte necháme na pokoji ;)
Teraz som tu narobila trošku šalát, ale to napravím postupne, pomaly :)
ayya
24.04.05,02:05
Pomôže nám teraz "pomocná doplnková podkovová metóda (copyright ayya)" :p

Iste poznáte z časopisov také obrázky, v ktorých je nutné pospájať v poradí očíslované body čiarou, aby ste sa dozvedeli, čo na tom obrázku vlastne je. :)
Podobne, keď si pospájate všetky počiatočné stavy, prírastky a konečné stavy v súvahe jednou čiarou a úbytky druhou čiarou – tak nám vznikne čosi ako podkova. Nemyslím si, že podľa tejto podkovy sa dá naučiť účtovať, ale v začiatkoch je to celkom dobrý pomocník. Hlavne pri zostavovaní súvahy a kontrole, či sme náhodou aktívny účet nepoužili ako pasívny a naopak. Prikladám ten obrázok, ale musela som ho hodne zmenšiť, takže kvalita je "nič moc" :o Aj tam nejaké čiary chýbajú, ale je to ten predchádzajúci obrázok súvahy z príspevku 51 s doplnenou podkovou :D
ayya
24.04.05,02:12
Márna sláva: najspoľahlivejšie vieme účty identifikovať tak, že porozumieme ich obsahovej náplni. Používame samozrejme zo začiatku názvy účtov aj s číslami. Postupne sa nám to tak uloží v pamäti, že už názvy začneme vynechávať a o účtoch sa môžeme baviť len v číslach.

Veď to poznáte: tristodvadsaťjedničku som uhradila z dvestojedenástky. Jasné, nie? :p To potom do osnovy mrkneme len občas a na podkovu môžeme úplne zabudnúť.

Zopakujeme si tú zákernú otázku: čo sú to vlastne tie aktíva a čo sú to tie pasíva? a doplníme: ako sa ktoré účty správajú? a pôjdeme na to podrobnejšie podľa jednotlivých tried ....

.... nabudúce, veď už je dosť hodín, alebo Richardovi idú nesprávne? ;)
babenko1
24.04.05,06:47
Ayya... toto je super výklad... normálne som si oprášila všetky poznatky zo začiatku účta. :-) Klobúk dolu pred tebou, že si sa dala na túto cestu. Krásne to vysvetľuješ. Táto tvoja prácička je hodná nejakej publikácie :-)
Manual
24.04.05,06:53
Začínam s PU v Omege a bolo by dobré keby mi niekto ako Ty pozeral na prsty.....
Ach jaj....
Pekný nedelný želám...
jasa
24.04.05,07:22
ayya, v tej svokrine kuchyni si supeeer...
jess
24.04.05,07:58
Začínam s PU v Omege a bolo by dobré keby mi niekto ako Ty pozeral na prsty.....
Ach jaj....
Pekný nedelný želám...
Manual, tuším kukám do zrkadla :D...presne to isté som aj ja a tiež používam OMEGu :D ...účtujem zatiaľ v pohode, tovar prijal, vydal DF110x, OF40x banka ...mzdy zatiaľ nie .... no uzávierky a DPH si viem odkontrolovať, ale ostatné ????:o
jess
24.04.05,08:00
ayya, preboha, kedy si spala , keď pozerám , že toto si písala medzi 4 - 5 tou ráno ????!!!!!
babenko1
24.04.05,08:23
jess.. čas tu na pokeci je nejaký divný... si myslíš, že si odpovedala o 9? ked teraz je skoro 11,30? :-)
bef
24.04.05,15:47
Ayya klobuk dolu, ta svokrina kuchyna je skvela. Uz sa tesim na pokracovanie. Krasny den. :)
Manual
24.04.05,15:58
Manual, tuším kukám do zrkadla :D...presne to isté som aj ja a tiež používam OMEGu :D ...účtujem zatiaľ v pohode, tovar prijal, vydal DF110x, OF40x banka ...mzdy zatiaľ nie .... no uzávierky a DPH si viem odkontrolovať, ale ostatné ????:ojess, my by sme spolu sedieť v lavici nemohli, nemali by sme od koho odpísať... Mzdy mám trošku natrénované, ale strašia ma pojmy napr. odložená daň, náklady a výnosy budúcich období ani zisk by som nevedel ešte rozdeliť /fyzicky áno/ a ďalšie tajuplné výzazy. Aspoň sa zdatní v PU na týchto riadkoch pobavia. Ešte že sú tu dobrí ľudia.
Pekný nedelný podvečer...
porfin
24.04.05,16:14
Ayya , nemám slov:D, tá "svokrina kuchyňa " je perfektná, mala by s v nej pokračovať, / čo sa aj chystáš/ . Nádherne vysvetlené.
Držím palčeky!!!
Bolo by fajn ju dať do jednej kopy.
ayya
24.04.05,22:37
Všetkým vám, ktorým sa táto svokrina kuchyňa páči, a dali ste mi to najavo veľmi pekne ďakujem. Prečítala som si všetky vaše príspevky a prepáčte mi, že vás nebudem po jednej menovať. Teším sa, ako reagujete. Skôr som mala obavu, aby sa nektorí účtovníci neurazili, že čo to tu vypisujem ;)
Aj toto je pre všetkých, ale spomeniem aj meno:
Bea: samozreeeejme - veď preto sem píšem, aby sa to použilo - inak by moje písanie nemalo zmysel. Aj tak mám stále mám pocit, že zatiaľ iba splácam moje dlhy tejto porade :)
A vieš, že sa vášmu synovi ani veľmi nedivím, že sa mu "veľmi nechce" ? Veď sa iste musí učiť aj o veciach, ktoré v živote nevidel a ani tak skoro (kým nedokončí školu) neuvidí. Síce v niektorých účtovníckych rodinách sa občas v obývačke povaľujú skladové karty, haldy faktúr, zaraďovacie protokoly alebo interné doklady, ale to zase k tým papierom radšej deti nepustíme. ;) Pomôž mu s tými základmi, prosím. Možno sa sa cíti podobne ako voľakedy ja. Alebo dnes by som sa tak cítila, keby som musela odpovedať napr. na tému "ako funguje harddisk v mojom počítači" - tiež som ho vlastne poriadne ešte nevidela, ale zastrájam sa, že keď budeme najbližšie vyraďovať nejaký počítač, tak do toho harddisku kuknem ! :D

Mne s účtovníctvom najviac pomohla moja bývalá šéfka, dnes moja priateľka, ktorá mi "podstrčila" knihu o účtovníctve, kde boli tie 4 základné operácie veľmi zrozumiteľne vysvetlené. Samozrejme serióznym spôsobom, nie takto šaškovsky ako ja o tom píšem. Možno pre vášho syna by bol zrozumiteľnejší nejaký príklad (čo ja viem?) z prostredia F1 a nie o svokre :o Môžeš ho ale potešiť tým, že keď sa raz cez to "prehryzie" tak to potom už nikdy nezabudne. To mu kľudne povedz, prosím.

A ešte kúsok aj pre ostatných: Podľa mňa sú tieto informácie (vedomosti) takého istého typu ako napríklad: "mlieko je biele". Raz sa nám to uloží v hlave a už je to navždy. Často s mliekom prichádzame do styku a nepotrebujeme si tíško (a už vôbec nie nahlas) zakaždým povedať: "aha, biela tekutina menom mlieko". A aj keby sme nejakou náhodou mlieko nevideli desať rokov, nikdy nebudeme v hlave pátrať: "akúže to má farbu?" Jednoducho a automaticky biela. AAAaaaaaale by sme spozorneli, keby zrazu bolo bledomodré . :cool: Vlastne (podľa mňa) o tom je účtovnícka robota: Keď je všetko, ako má byť, tak je to väčšinou automatika, občas aj (až) únavná. Spozornieme vtedy, keď sa niečo odlišuje od normálu.
Dobrú noc prajem :)
dari1
25.04.05,10:41
gratulujem ku krasnemu vykladu, este som nikoho tak "nepočula" precítiť učto, každy, vratane mna, ho zatial bral ako nevyhnutne zlo. Ty pises basen.
ayya
25.04.05,19:12
jess, my by sme spolu sedieť v lavici nemohli, nemali by sme od koho odpísať... Mzdy mám trošku natrénované, ale strašia ma pojmy napr. odložená daň, náklady a výnosy budúcich období ani zisk by som nevedel ešte rozdeliť /fyzicky áno/ a ďalšie tajuplné výzazy. Aspoň sa zdatní v PU na týchto riadkoch pobavia. Ešte že sú tu dobrí ľudia.
Pekný nedelný podvečer...
nebooooooooj, nikto sa škodoradostne nebude smiať, a vieš čo? hoci som to tak neplánovala, "na želanie" napíšem niečo o časovom rozlišovaní * nákladov. Aj tak sa to vlastne hodí ako úvod k ďalšej téme. :) Ale musím si to trošku pripraviť.
Držte sa zatiaľ.

*schválne píšem o rozlišovaní, nie rozlíšení ... lebo "časovo rozlišujeme" v účtovnícte všeličo, hoci nie vždy pri tých operáciách ten výraz používame ;)
jess
25.04.05,19:18
ayya, prosím Ťa, priprav si niečo pre nás aj o opravných položkách a tvorení rezerv ???!!!:mad: :o ..... vrelá vďaka za tvoj prístup a čas :)
ayya
25.04.05,19:47
ayya, prosím Ťa, priprav si niečo pre nás aj o opravných položkách a tvorení rezerv ???!!!:mad: :o ..... vrelá vďaka za tvoj prístup a čas :)
;) uvidíme, či to bude treba, kým prideme na koniec toho, čo som si asi predstavovala, že tu prebehneme, ok? Potom sa ťa na to spýtam, lebo podľa mňa už to nebude nutné. Teda: dúfam, že sa nepreceňujem v schopnosti vyložiť tie základy účta, ale ja tu všetko píšem takým spôsobom, ako som to ja (mnoho rokov po škole) začala chápať. A vidím, že je tu na porade je veľa poradcov, ktorí sú podstatne, podstatne zdatnejší ako ja. Ľavou rukou odpovedajú a pritom sa ešte aj vyjadrujú patrične odborne. Fakt na nich pozerám s úctou. Ja si to všetko musím pre mňa "preložiť" do môjho "kuchynského" jazyka :D
Zuzka
25.04.05,20:02
ayya, ale ten Tvoj "kuchynský" jazyk je predsa len o kúštik zrozumiteľnejší. :)
andrej_rv
25.04.05,20:24
.. ale ja tu všetko píšem takým spôsobom, ako som to ja (mnoho rokov po škole) začala chápať.. Ja si to všetko musím pre mňa "preložiť" do môjho "kuchynského" jazyka ..Myslím, že "jednoduchým jazykom" vie podať výklad len ten, kto naozaj danú problematiku chápe. Oveľa ťažšie ako používať naučené odborné frázy a knižné definície je podať veci tak, aby ich pochopil aj bežný človek. Tebe sa to naozaj podarilo, určite budem link na túto tému odporúčať každému, kto si chce oprášiť základy PÚ alebo začať v ňom účtovať.
ayya
25.04.05,20:35
Myslím, že "jednoduchým jazykom" vie podať výklad len ten, kto naozaj danú problematiku chápe. Oveľa ťažšie ako používať naučené odborné frázy a knižné definície je podať veci tak, aby ich pochopil aj bežný človek. Tebe sa to naozaj podarilo, určite budem link na túto tému odporúčať každému, kto si chce oprášiť základy PÚ alebo začať v ňom účtovať.
Ďakujem, a vrátim ti lichôtku ;) Práve som s malilinkou dobrosrdečnou závisťou porovnávala, ako si odpovedal Ty na otázku od Vevey o dépéhačke s mojou "odpoveďou" :D
------------------
Zuzka, aj Tebe samozrejme :)
andrej_rv
25.04.05,20:57
Ďakujem, a vrátim ti lichôtku ;) Práve som s malilinkou dobrosrdečnou závisťou porovnávala, ako si odpovedal Ty na otázku od Vevey o dépéhačke s mojou "odpoveďou".Ďakujem, ale myslím si, že na tejto stránke je dôležité nie to, ako to niekto povie, ale to, či tomu záujemcovia o odpoveď porozumejú tak, že to vedia potom aj využiť pre svoje potreby. Toto nie je akademické fórum, kde má človek prezentovať svoje "vedomosti". Ja PORADU beriem ako miesto, kde má pomôcť ten, kto v určitej oblasti možno poradiť vie, a miesto, kde ten, čo radu potrebuje, niečo použiteľné aj nájde. A z tohoto pohľadu môžeš byť úplne v pohode. Dúfam, že Ti "kuchynský" jazyk vydrží aj do ďalších príspevkov :) .
TATRY MKS
26.04.05,01:38
Ayya-ka skláňam sa pred tvojou schopnosťou podať tieto nezáživné účtovnícke "veci" takou zábavnou formou ako si to urobila ty. Bol zážitok čítať všetky tie pokračovania (aj keď som si pomyslela pri otváraní tohto priečinka, no čo tu chceš robiť-čo ťa tu už môže zaujať, čo tu už môžeš "odkukať"?) a ako veľmi som sa zmýlila... Ayya-ka ďakujem za tvoj čas a teším sa na pokračovanie "tvojich rezerv a časového rozlišovania"....
jess
26.04.05,07:07
;) uvidíme, či to bude treba, kým prideme na koniec toho, čo som si asi predstavovala, že tu prebehneme, ok? Potom sa ťa na to spýtam, lebo podľa mňa už to nebude nutné. Teda: dúfam, že sa nepreceňujem v schopnosti vyložiť tie základy účta, ale ja tu všetko píšem takým spôsobom, ako som to ja (mnoho rokov po škole) začala chápať. A vidím, že je tu na porade je veľa poradcov, ktorí sú podstatne, podstatne zdatnejší ako ja. Ľavou rukou odpovedajú a pritom sa ešte aj vyjadrujú patrične odborne. Fakt na nich pozerám s úctou. Ja si to všetko musím pre mňa "preložiť" do môjho "kuchynského" jazyka :D
aj ja potrebujem ten "kuchynský jazyk" :D:D:D:D:D
Pepa
26.04.05,07:18
Ayya je to super!!!
ayya
27.04.05,17:48
Narazila som na menší problémik. Vlastne viac ...

Moji vrstovníci si možno budú pamätať výraz: „barčákovo kolečko“. Nie koliesko, ale naozaj sme tomu hovorili kolečko. Pre ostatných krátko popíšem. V dávnych dobách :) bol svojho času ministrom zahraničného obchodu pán, (či sudruh?) Barčák. Za jeho panovania tie organizácie, ktoré chceli podnikať v zahraničí museli absolvovať náročný proces povoľovania a schvaľovania. K tomu povoleniu bolo treba tuším 27 rôznych iných potvrdení a povolení a - pečiatok :) Ten proces bol navyše tak komplikovaný, že nebolo jednoduché ho úspešne absolvovať do konca. Veľa organizácií to vzdalo pri nejakej šestnástej pečiatke. Málo bolo takých podnikov, ktoré to vydržali až po tú poslednú. Totiž: aby ste dostali siedmu pečiatku, tak ste k tomu potrebovali dvanástu, k dvanástej ste potrebovali dvadsiatu prvú a tak podobne :)
A niečo podobné sa mi teraz prihodilo pri písaní sľúbenej témy o časovom "rozlišovaní". Pri písaní o jednej veci mi „vybehla“ potreba použiť výraz, o ktorom som ešte nepísala. Hmmm... teraz vás prosím o trpezlivosť, keď budeme musieť občas hovoriť o „dvanástej pečiatke“ a ešte nebudeme mať úplne vybavenú siedmu. Bola by som rada, aby vás to neznechutilo, budem sa snažiť aby sme tých „barčákových kolečiek“ mali čo najmenej a aby sa nám to na koniec spojilo do jedného úhľadného bezproblémového okruhu. ;)
ayya
27.04.05,17:56
Druhý problémik: rada by som pri písaní občas použila slovíčko „vždy“ alebo „všetky“ .Ale – až doteraz som si neuvedomovala, že takmer ku všetkým slovám „vždy“ by sa malo povedať aj nejaké to „takmer“. :o
Tu je príklad:
Všetky príjmy v jednoduchom účtovníctve podliehajú dani (takmer všetky, lebo napríklad úver alebo vklad podnikateľa nepodliehajú).

Keby som jednoducho napísala vetu: Všetky príjmy v jednoduchom účtovníctve podliehajú dani, právom by ste mohli namietnuť, že nie všetky ;) a vytváralo by nám to ďalšie zbytočné „barčákove kolečká“, čím by sa tento minikurz zmenil na maxikurz a to nechcete ani vy, ani ja :)

Preto, keď si všimnete občas zo začiatku takého nepresnosti, prosím, ak to nebude úplne zásadná vec, tvárte sa, ako keby ste si ich nevšimli. Neskôr sa k nim dostaneme. Na niektoré vás upozorním, niektoré vám budú jasné automaticky. Tým samozrejme nevylučujem kritiku z vašej strany, ak sa mi "podarí" nejaká totálna blbosť. Prosím, vtedy už aj píšte, už aj! :p ok?

A tretí problémik: zmizli nám obrázky, zato viac je textu. Dúfam, že budete mať trpezlivosť.

Uff ! :D
ayya
27.04.05,18:06
Najprv by sme si mali rozlíšiť (tentokrát nie časovo, ale obsahovo) :-) niektoré pojmy: príjmy, výnosy, tržby ... na strane jednej a výdaje, náklady na strane druhej. V praxi sa občas tieto pojmy používajú všelijako „krížom“, ale z kontextu je obyčajne zrejmé o čo ide. Teraz ale potrebujeme presnejšie vedieť rozoznať jednotlivé výrazy. Máme tu tri dvojice výrazov. V prvom kole nám pomôže slovenčina:

Príjmy sú penažné prostriedky, ktoré prijmem, v rámci podnikateľskej činnosti - naozaj prijmem do kasy, do banky a výdaje sú tie peňažné prostriedky, ktoré pri tej činnosti vydám z kasy, z banky

Výnosy sú tie prostriedky vo finančnom vyjadrení, ktoré mi ekonomická činnosť vynesie... a náklady sú tie prostriedky vo finančnom vyjadrení, ktoré vynaložím na činnosť a tým si tie výnosy zabezpečím

Tržby sú to, čo vo finančnom vyjadrení pri predaji (tovaru, služieb) utŕžim ...
a zatiaľ nám stačí pamätať si, že sú súčasťou výnosov.
ayya
27.04.05,18:11
Je nutné tieto kategórie rozoznávať, lebo by sme si nedokázali vysvetliť ani to sľúbené časové rozlišovanie. Niektoré príklady:

Predám tovar, je to moja tržba, (aj časť výnosov) ale súčasťou príjmov sa stane, až keď mi zaplatia ...
Keby mi nezaplatili načas, môžem ich úrokovať – to by bol tiež môj výnos, a zase: súčasťou príjmov by sa stal, až keď by mi úroky nabehli na účet.
Niekto mi poskytne zálohu na tovar – je to môj príjem, ale.... (ach jo, JÚ kontra PÚ)
V jednom prípade podlieha dani, v druhom nie ...:confused:
ayya
27.04.05,18:18
Radšej takto skúsime:

Môj šéf – voľakedy ako OSZČ, sa ma často pýtal: "Budem z tohto platiť dane?" Ja som mu vždy (takmer vždy) odpovedala:
"Áááánoo, štát by bol najradšej, keby si zo všetkých prímov (a to až do poslednej koruny) platil dane. Ale (tu kúsok irónie nezaškodí) ten istý štát ti láskavo dovolí, aby si si z príjmov odpočítal výdaje, ktoré s tým podnikateľským príjmom súvisia, ale (!) iba keď slúžia na: 1. dosiahnutie, + 2. zabezpečenie + 3. udržanie príjmov. Teda: dovolí ti odpočítať tie výdaje, ktoré vecne súvisia s tvojimi príjmami.
Je ti jasné, že keby si si zaplatil z podnikateľského účtu dovolenku na Jadrane, aj keď je to naozaj tvoj výdaj, to by ti štát neuznal, lebo taký výdaj vecne nesúvisí s dosahovaním tvojich príjmov. Zbytočne by si sa odvolával na regeneráciu pracovných síl, tá zmienená láskavosť od štátu má svoje hranice. :D Ale opačne (aby ťa štát úplne neznechutil v podnikaní), :o keď si napríklad vybavíš z banky úver, ktorý potom aj tak musíš splatiť, ten úver si nemusíš pripočítať k základu dane. "

Tu som sa snažila upozorniť na toto:
Základom pre výpočet dane v jednoduchom účtovníctve je rozdiel medzi príjmami a výdajmi, ktoré vecne súvisia s podnikaním. Úver síce s podnikaním súvisí, je to príjem, ale nie je to zdaniteľný príjem (podobne - vklad podnikateľa nie je zdaniteľný príjem).
ayya
27.04.05,18:21
Tu je hlavný rozdiel medzi JÚ a PÚ. Pri podvojnom účtovaní musí všetko nielen vecne ale aj časovo súvisieť. Výdavky sa stanú „nákladmi“ v tom roku, v ktorom sa realizujú súvisiace výnosy. A opačne: príjmy, ktoré aj vecne aj časovo súvisia s konkrétnym zdaniteľným obdobím sa stávajú „výnosmi“ bežného obdobia. Nie je to oficiálna definícia, ale pomôže nám to.

Môžeme povedať, že základom pre výpočet dane v podvojnom účtovníctve je rozdiel medzi výnosmi a nákladmi zdaniteľného obdobia. V PÚ teda musia náklady, aby nám ich štát uznal, súvisieť aj vecne aj časovo.

V jednoduchom účtovníctve to takto časovo súvisieť nemusí. Napr. je jedno, či si podnikateľ tovar zakúpi tento rok, minulý rok, alebo nabudúci. Nákup tovaru na predaj (ale aj iný typ výdajov) je uznateľný výdaj v tom roku, v ktorom ho podnikateľ zaplatil, teda vydal za tovar finančné prostriedky. Vtedy mu štát dovolí si ho odpočítať – teda: znížiť základ dane. Aj v JÚ sa niektoré výdavky "časovo rozlišujú", (leasing, odpisy) ale nie je ich až tak veľa. :)
ayya
27.04.05,18:30
Skúsme si teraz nejaký príklad :cool: jednoduchého účtovníctva a poďme kvôli tomu do našich minulých životov. :) Neviem, či také existujú, ale teraz ich použijeme:
Predstavme si šičku čepcov, žije v obci Engerau :D neďaleko Prešporka. Ušila tri čepce a tak ich ide predať do mesta. A na moste vidí financa v uniforme. Pri vstupe do mesta sa jej prihovorí: "Keď pôjdeš večer domov, zaplatíš dane." Predala ušité tri čepce spolu za 15 grošov a aby mala zase z čoho šiť, kúpila si látku a čipky za 10 grošov. Pri ceste domov ju financ zastavil:
Financ: "ukáž čo máš?"
Šička: "mám 5 grošov – predala som čepce za 15 a mám látku za 10 grošov, ktorú som kúpila..."
Financ: "daj sem groš, to je daň z 5 grošov za dnešok."

Z pohľadu JÚ mala príjmy 15 a výdaje 10 grošov. Jednoduchá a prehľadná situácia. (Schválne teraz vynecháme otázku, z akého plátna šila tie prvé tri čepce). Jej príjmami „z podnikania“ bolo 15 grošov, nakúpila látku za 10, to sú výdaje vecne súvisiace s jej príjmami a preto uznateľné. Daň platila z rozdielu medzi príjmami a výdajmi.
ayya
27.04.05,18:37
Takto chodila týždeň čo týždeň: predala tri čepce, kúpila látku za 10 grošov. Vždy platila financovi groš preto, že medzi jej príjmami a výdajmi bol vždy rovnaký rozdiel.

Jedného dňa dva čepce predala za groše v hotovosti, ale jeden čepec nechala stálej zákazníčke na úver. Takže v ten deň dostala na ruku 10 grošov, za ne kúpila látku a vo vrecku mala dlžobný úpis.

Zastavil ju večer financ: "ukáž, čo máš?"

Šička: "látku za 10 grošov"

Financ: "a peniaze nemáš?"

Šička: "nie, dnes som jeden čepec predala na úver, groše mi nezostali"

Financ: "tak choď – za dnešok daň neplatíš" :)

Z pohľadu JÚ predala (dodala zákazníkom) všetky tri, ale v príjmoch sa jej objavili iba dva čepce po 5 grošoch, spolu 10 grošov, za ktoré zase kúpila látku - vydala ich. Zostal jej dlžobný úpis (dnes by to bola neuhradená faktúra – čiže pohľadávka vo výške 5 grošov) :) Pretože výdaje za látku vo výške 10 grošov sú uznateľné - čiže vecne súvisiace, tak ju financ nechal odísť bez platenia dane. Rozdiel medzi príjmami a výdajmi v ten deň (čo tu máme ako zdaniteľné obdobie) nemala žiaden, všetko čo v ten deň prijala, v ten istý deň aj vydala, teda nemusela platiť daň. ;)
ayya
27.04.05,18:52
Inak by to dopadlo, keby financa napadlo, .... :D že ....že to bude posudzovať podľa podvojného účtovníctva. Bolo by to asi takto:
Financ: "ukáž čo máš!"

Šička: "látku za 10 grošov..."

Financ: "a čo ešte? Veď viem, že si predala tri čepce po 5 grošov..."

Šička: "ale všetky peniaze mi nedali – tu mám dlžobný úpis na 5 grošov..."

Financ: "daj groš! Výnos z čepcov si mala 15 grošov, to je tvoj problém, že si si hotové peniaze nepýtala."

Z pohľadu PÚ za dnešný deň (t. j. zdaniteľné obdobie) mala tržbu (ako súčasť výnosov) 15 grošov a uznateľné náklady vecne a časovo súvisiace mala 10 grošov. Z rozdielu medzi výnosmi a nákladmi by mala zaplatiť daň.
-----------------------
Nechem teraz vyvolať dojem, že v jednoduchom účtovníctve sa dane nemusia platiť a v podvojnom musia. To iba v tomto konkrétnom prípade tak vyšlo. Budeme budeme mať aj iné príklady, v ktorých to dopadne inak. Toto bol iba jeden z príkladov, aby sme videli, ako môže fungovať časové rozlíšenie. :) Uvidíme, čo to šičke urobí s daňou, keď sa rozhodne prestať šiť a pôjde do mesta s poslednými čepcami.
ayya
27.04.05,19:06
To je vlastne prvé z časových rozlíšení, ktoré sa nám v PÚ (na rozdiel od JÚ) objavuje. Z hľadiska hospodárskeho výsledku a teda aj základu dane, nie sú dôležité príjmy v peniazoch v banke, alebo v hotovosti. Dôležitý je výsledok činnosti vyjadrený vo finančných hodnotách. To sú výnosy. Máme ročné zdaniteľné obdobie, teda výsledok ročnej činnosti vyjadrenej v peňažných jednotkách, znížený o náklady vecne a aj časovo súvisiace s výnosmi toho konkrétneho roka – to bude základom pre výpočet dane v podvojnom účtovníctve.

Všetky výnosy, ktoré ktoré nám ekonomická činnosť za rok vynesie, v tom istom roku podliehajú daňovej povinnosti a môžeme si ich znížiť iba o náklady, ktoré presne súvisia vecne a aj časovo s dosiahnutými výnosmi.
Ak si napríklad v PÚ rok dopredu kúpime látku (tentokrát na lajblíky), ktoré budeme šiť a predávať až v nasledujúcom roku, túto látku si nesmieme odpočítať z daňovej povinnosti bežného roka. Odpočítateľná pre nás bude až v budúcom roku, teda v tom, v ktorom lajblíky budeme aj šiť aj predávať. :o
ayya
27.04.05,19:14
Nabudúce už zase budeme používať schémičky, ale rozlíšiť tieto pojmy bolo dosť dôležité. Ešte si to teda nakoniec zhrnieme: pri JÚ za zdaniteľné obdobie je základom dane príjem peňazí, za činnosť (v hotovosti, alebo v banke) znížený o výdaje peňazí vecne súvisiace s príjmom.

Pri PÚ sú základom dane za zdaniteľné obdobie výnosy (výsledok realizovanej činnosti za zdaniteľné obdobie) znížené o náklady vecne aj časovo súvisiace s tými výnosmi

------------------------------
No... tuším na dnešok stačí ... :D rada by som vás videla, akým spôsobom pokyvujete hlavou: či súhlasne zhora dolu, alebo neveriaco zo strany na stranu :D
babetka
28.04.05,06:30
ja som ako ten tučniak na okne v aute - zhora dolu. Je dobré, že to píšeš postupne. Keby toho bolo naraz veľa, nechcelo by sa mi to čítať.
A ešte predsa, neveriaco zo strany na stranu hlavou kývam iba preto, že zas raz nechápem ako môžeš písať o účtovníctve rozprávkovo. Ďakujem za ďalšiu lekciu.
Bibika22
28.04.05,16:28
Úplne som unesená. Prečítala som to všetko jedným dychom. Budem mať problém vydržať do ďalšieho pokračovania. Je to lepie ako nejaký seriál. Na konci ďalšieho dielu sa vždy teším, ako to bude ďalej pokračovať. Tie čepce a lajblíky sú super :p ( Zabudla som čo to ten lajblík je. Tuším sa tak hovorilo spodnej košieľke na ramienkach. Mýlim sa?):rolleyes:
babenko1
28.04.05,19:42
no ayya.. tie príkladíky sú super.. škoda, že aj naša profka účtovníctva na strednej to tak nevysvetľovala.. teda.. ona nám to nevedela nijako vysvetliť.. to sme sa museli nabifľovať, aby som vedela, ktoré účty sú aktíva a ktoré pasíva... ale prečo? to som sa od nej nikdy nedozvedela...
ayya
29.04.05,11:23
No, otupné bolo to predchádzajúce písanie dostatočne, :o ale ... okrem toho, že vieme rozlíšiť náklady a výnosy od príjmov a výdajov nám ešte zostnane „financ“ ako predchodca dnešného správcu dane, ktorého občas budeme spomínať. Lebo okrem toho, že účtovníctvo je informačný systém, ktorý má slúžiť podnikateľovi ako zdroj informácií, súčasne stále pôjde o „historickú hru“ medzi šičkou a financom. A vždy pôjde o to, aby v rámci daných pravidiel, šička (podnikateľ) platila čo najmenej daní a čo najneskôr. Financovi (správcovi dane) vždy pôjde o to, aby dostal čo najviac daní a čo najskôr. Nevysmievam sa z financa, je to jeho práca. Dane sa platiť musia, to uzná každý z nás, snažiť sa budeme o to, aby sme ich neplatili viac alebo skôr, ako nám pravidlá hry (teda: daňové a ostatné zákony) stanovujú. :)
ayya
29.04.05,11:29
Vrátim sa k účtovným operáciám. Keď som sa „dozvedela“ že existujú iba 4 typy účtovných operácií, v prvom momente som tomu nechcela veriť a sama som si to chcela preveriť :D Rada tak riešim problémy, ktoré sa tak riešiť dajú (niekedy sa pokúšam a také, ktoré sa nedajú), ;) že si ich nejako vizualizujem. Preto som si vymyslela to sťahovanie rolety. Ale aby som nemusela stále lietať k oknu a stahovať a vyťahovať roletu, tak som použila iný - klasický systém: papier a ceruzku. Ceruzku som použila nielen na kreslenie téčiek, ale použila som ju aj ako "spodný okraj rolety", a posúvala som si ceruzku smerom hore a dolu.
Už mi tie obrázky celkom rýchlo idú. :) Nakreslila som si súvahu, vyznačila som si na nej počiatočný stav 200 tis. základného imania, v pasívach predstavovali vlastný zdroj, v aktívach som ich vyznačila ako splatené v pokladni. A „skúšala“ som si niektoré účtovné operácie.
Napríklad: v hotovosti kúpim počítač za 80 tis.: Predstavila som si toto: doniesla som si počítač. Vypíšem si výdavkový doklad, k nemu pripnem účet z predajne, ktorým dokazujem, ako som peniaze použila. (účtovať môžeme iba na základe dokladov) teda je to operácia : -A +A ... ceruzku som nemusela pohnúť. Lebo aktíva ani pasíva (ich súčty) sa mi nezmenili, zmenila sa mi iba forma majetku. Neskôr som kdesi začula, že „aktíva sú tie, ktoré sa dajú fyzicky prepočítať, premerať, odvážiť. Celkom sa mi to páčilo. Áno, tovar v sklade sa dá prepočítať, alebo odvážiť, premerať. Peniaze v pokladni sa tiež dajú prepočítať. Stroje sa dajú inventarizovať. ... (okrem: .:confused: ...pohľadávok a okrem..... o tých za neskôr). Ale, ok. ... aj tak je to pomôcka.
ayya
29.04.05,11:34
Ako sa mi bude ceruzka správať, keď si ten počítač kúpim na faktúru? Tá kúpa sa mi „rozpadne“ na dve operácie: dodanie počítača – k tomu dostanem faktúru, a úhrada faktúry – o tom mi napíše banka vo výpise za dnešný deň.

1. Dodávateľská faktúra ... to je: +P + A, lebo v tom momente mám počítač v aktívach ale zvýšili sa mi aj pasíva, lebo mám dlžobu u dodávateľa. Ceruzku si potiahnem dolu, namiesto rolety ;) Dodávateľ pre mňa teraz znamená zdroj krytia – lebo až do chvíle, kým mu počítač uhradím, tak som jeho dlžníčka, používam cudzí majetok na moje podnikanie.... Ale tiež nemám rada dlhy, tak mu faktúru čo najskôr zaplatím :)

2. Mám bankový výpis, kde mi banka oznamuje, že sa mi znížil stav na účte – odišli peniaze na účet môjho dodávateľa. To je operácia – A – P. Ceruzka mi poskočí späť hore – ako keby som roletu povytiahla. :cool:

Výsledok tejto kúpy sa mi po zaúčtovaní oboch dokladov prejavil rovnako, ako keby som si bola počítač kúpila v hotovosti. Teda: aktiva aj pasíva sú naspäť v pôvodnej sume, v konečnom dôsledku som si tiež iba zmenila formu majetku: majetok, ktorý „vyzeral“ ako peniaze, teraz „vyzerá“ ako počítač...
ayya
29.04.05,11:42
Na chvíľku privoláme svokru: spomeniete si, ako mala „jeden kus majetku“, mám na mysli ten televízor, ale mala ho „pokrytý dvomi zdrojmi“ Nie je to správna formulácia, :o iba taká kuchynská, ale chcela by som teraz poukázať na jednu vec. Súčet aktív a súčet pasív sa nám musí vždy rovnať. Ale nemusí existovať priama rovnosť medzi zdrojmi krytia a formou majetku v tom zmysle, že zdroj vo výške napr. 5 tis. musí reprezentovať majetok presne identifikovaný vo výške 5 tis. To bola iba jedna z možností, vo svokrinej „počiatočnej“ súvahe to tak bolo, Jej vlastný majetok vo výške 5 sa jej v aktívach prejavil ako peniaze tiež vo výške 5 tis. Takto sa nám aktíva a pasíva prejavujú zriedkavo, ale môže sa to stať, nedá sa to vylúčiť, ale nebudeme to považovať za pravidlo.

Nakoniec, keď už svokra pozerala seriál, mala televízor v hodnote 8 tis. pokrytý „dvoma zdrojmi“: vo výške 5 tis. vlastným zdrojom a 3 tis. dlžobou (cudzím zdrojom). Keby si svokra nebola kúpila televízor, ale rádio v hodnote 2 tis. korún, tak by jej aktíva mali dve zložky: boli by jej zostali 3 tis., mala by rádio za 2 tis. A v pasívach by mala uvedený iba jeden a zhodou okolností vlastný zdroj stále vo výške 5 tis. ( a ceruzkou by som nepohla) :)
ayya
29.04.05,12:01
A čo keby svokra okrem televízora chcela ešte aj to rádio? Ok, požičiame jej ešte dve tisícky. To by znamenalo, že dlžoba by sa jej zvýšila o dve tisíc na 5 tisíc: súčet pasív by bol 10 tis., z toho 5 mala vlastných, 5 by mala dlžobu – to je cudzí zdroj (to je operácia +A + P: ceruzku by som potiahla smerom dolu, namiesto rolety) ;) V aktívach by jej tých 10 tisíc vyzeralo takto: televízor za 8 tis. a peniaze (tie práve požičané tisícky).
Možno by sa jej podarilo ešte ma vyhnať do elektra, aby som jej kúpila rádio za 2 tis. (operácia +A - A: ceruzkou by som nepohla, iba sa zmenila forma aktív) Všetko je v poriadku, súčet aktív aj súčet pasív je v rovnakej výške: 10 tisíc.
V pasívach by mala teraz svokra dve čísla 5 + 5. Lenže v aktívach nikde číslo 5 nenájdeme. V aktívach máme súčet 8 a 2, ale tiež je to 10, tak je to v poriadku. Obyčajne nevieme presne, „ktorá konkrétna zložka majetku v aktívach je akým konkrétnym zdrojom pokrytá“. A obyčajne to ani nepotrebujeme vedieť. :)
Zákonodarcom sa raz podarilo, že chceli, aby rezervný fond (vlastný zdroj krytia) v pasívach bol presne identifikovateľný aj v aktívach a preto museli podnikatelia mať založený v banke špeciálny účet na ktorom mali uložené peniaze presne vo výške rezervného fondu. Ale bola to škoda, len tak peniaze nechať ležať v banke. :(
Niekde sa tu na porade spomínalo, ako mladá kontrolórka chcela vedieť, či majú vo firme základné imanie v plnej pôvodnej výške v trezore uložené. Tiež asi mala predstavu, že ak má firma základné imanie 200 tis. tak celú dobu existencie firmy musia mať aj formu peňazí a firma ich musí pekne celú dobu skladovať v trezore :D :D :D pekná príhoda, zase ma potešila ...
ayya
29.04.05,12:27
Predstavme si, že by šička založila sro. a vložila do nej počiatočný kapitál vo výške 200 tis., ktoré by na začiatku „vyzerali“ ako peniaze v pokladni. Tých 200 tis. by už patrilo firme, pre firmu by to bol vlastný zdroj firmy. Že to bol predtým vlastný zdroj šičkin, to nás nesmie pomýliť, lebo je to len zhoda okolností, že šička je jediným majiteľom firmy. Kľudne by tá firma mohla mať viac majiteľov, napríklad by prizvala k podnikaniu nejakú susedku, alebo pána notára z Engerau. :D (veľmi sa mi páči ten názov)
Keby šička mala k dispozícii svojich vlastných iba 120 tis. a ešte 80 tis. by prispel z vlastných pán notár, založili by spolu sro, ktorá by tak isto (ako firma s jedným majiteľom) mala základné imanie 200 tis. Tak isto by to bol vlastný zdroj firmy. Firma sa v momente vzniku stane „osobou“. Síce nie fyzickou, ale právnickou osobou a ako každá iná osoba začne mať firma svoj vlastný život, svoj vlastný osud. Stane sa subjektom práva. Ale pretože právnická osoba sa nevie sama za seba podpísať, musí za ňu konať niekto iný. Obyčajne to býva konateľ.


Čo sa nám to tu všetko poobjavovalo? :o Tieto kategórie sa musíme tiež naučiť rozlišovať, aj keď v praxi zvlášť v malých firmách to niekedy býva problém, alebo aspoň problémik ;)

Takže v prvom rade máme firmu, právnickú osobu – subjekt práva. Potom máme majiteľov, teda spoločníkov – to sú tí, ktorí peniaze do firmy vložili. Poskladali sa jej (firme) na vlastný majetok. Nemusia sa na podnikaní firmy zúčastňovať osobne. Môžu konaním za firmu poveriť inú fyzickú osobu – konateľa. Vždy konateľ musí byť fyzická osoba (nemám na mysli "fyzickú osobu ako podnikateľa), lebo iba fyzická osoba sa vie podpísať. Firma musí mať konateľa. Kto by sa za firmu podpisoval, keď ona sama to nedokáže? Konateľ musí byť prítomný, musí sa zúčastňovať podnikania. Ale zase nemusí byť majiteľom. Aaaaale môže – tak by to bolo, keby sa napríklad konateľom šičkinej firmy stal pán notár. :) Slovíčka "´šičkinej firmy" použijeme s rezervou :) a to preto, lebo majitelia by boli dvaja, ale ona by bola najsilnejším majiteľom ...
ayya
29.04.05,12:31
Radšej ju necháme, nech si firmu založí sama, bude jej výhradným majiteľom a súčasne aj konateľom. Bude sa nám jednoduchšie rozprávať. Odteraz bude šička pre nás konateľom vo svojej vlastnej firme. A teda nemusíme napísať: šičkina firma má v pokladni .....;)

Teraz môžeme skrátene: šička má peniaze v pokladni. Mohla by ich postupne „pozamieňať“ za plátno – (materiál), šijací stroj s overlockom (HIM), keby chcela ešte aj čipky predávať, mohla by ich nakúpiť (tovar) a ešte časť by mohla vložiť do banky na účet - tak by sa vlastný zdroj firmy (základné imanie), mohol v aktívach prejavovať v rôznej forme. Keby sme k nej prišli na návštevu, nikde by sme tie konkrétne peniaze vo forme grošov, pôvodne vložené do sro nevideli. Videli by sme stroj, kopy čipiek, a veľké balíky plátna, šijací stroj. Keby mala náladu, tak by nám pri kávičke mohla prezradiť, že to všetko kúpila za majetok firmy a má to spolu hodnotu 200 tis.
a my by sme vedeli podľa toho zostaviť jej súvahu ;)
ayya
29.04.05,12:38
Spomenula som už, že keď tovar, materiál alebo iný majetok kupujeme na faktúru, tak sa nám ten nákup „rozpadne“ na dve účtovné operácie.

Veľa účtovných prípadov sa nám „rozpadáva“ na viac podrobnejších operácií. Jednoduchý a pritom klasický príklad je prevod peňazí do banky. Čo som sa našpekulovala, keď som prevod peňazí z banky naúčtovala prvýkrát priamo na účet pokladne :D :D :D To som ešte „nevedela“ o 4 základných účtovných operáciách. ;)
Pri prevode peňažnej hotovosti do banky sa nám tá operácia rozpadne na dve: výdaj peňazí z pokladne a príjem peňazí v banke. Tie operácie mám zachytené na dvoch účtovných dokladoch. Jeden si vystavím sama: výdavkový pokladničný doklad, a neskôr mi banka v bankovom výpise potvrdí, že mi peniaze skutočne na účet nabehli. To je druhý doklad. Každý zaúčtujem samostatne a dokonca ich ani neúčtujem v ten istý deň.
Keby som to účtovala iba na základe jedného dokladu, potom by som si musela pamätať, napr. že výdavkový pokladničný doklad č. 148 nebudem účtovať, lebo ten prevod peňazí zaúčtujem až vtedy, keď budem účtovať bankový výpis č. 65 .... alebo výdavkový zaúčtujem iba na jednej strane (D) a potom výpis z banky na strane (MD)
Hlúposť, že? Kto by si všetky tieto operácie pamätal? A navyše nebolo by to podvojné účtovníctvo . :o
ayya
29.04.05,13:00
Múdri účtovníci pred nami vymysleli účet „261 – peniaze na ceste“. Ten účet pre mňa predstavuje niečo ako je „pán poštár“. On mi zabezpečí, aby sa peniaze v poriadku dostali do banky. Za predpokladu, že je to dobrý pán poštár. :-) Takže môžem účtovať:
- výdavkový pokladničný doklad – na strane D 211 (pokladňa dala)
- a na účte 261 – peniaze na ceste na strane MD (pán poštár má dať) ...
dobre, to mi ešte aj logicky sedí – naozaj pán poštár má dať do banky moje peniaze.

Ale keď uhrádzam faktúru dodávateľovi? Pri dodávke materiálu mi to tiež „logicky“ :) sedí - dodávateľ dal, .... áno, tovar mi dal .... ale keď mu ja platím, tak účtujem na strane má dať??? Aké „má dať“??? Veď dodávateľ už dal! :confused: ... Tu by mi logicky sedelo „vzal“ peniaze ... To mi uši netrhá :)

Aby to bolo jednoduchšie: keď si potrebujem „predkontovať“ doklady, tak používam také slovíčko, ktoré sa mi práve najlepšie hodí. Ľahšie rozoznám stranu účtu, na ktorú mám účtovať. Máme na výber: keď účtujem na strane MD – má dať môžem si povedať tiež, že to je “na ťarchu“ alebo aj „na vrub“ toho účtu. Alebo to moje vymyslené "vzal". Napríklad: čo dodám, to aj naúčtujem na ťarchu účtu odberateľa, to mi odberateľ má dať. Súhlasím. Keď účtujem na strane D - dal, tak si môžem aj to povedať, že to nie je na ťarchu (na vrub) ale „v prospech“ odberateľa. To ma nepopletie. Uznám odberateľovi v jeho prospech, že mi už konečne tie peniaze za dodávku môjho tovaru dal.

Pozor, aby som ale úhradu dodávateľskej faktúry s dobrým úmyslom neúčtovala v prospech dodávateľa, hoci by to mohlo zvádzať, že keď už mi tovar dodal, tak teraz peniaze zaúčtujem v jeho prospech. Zle, zle, zle ....:( Tu mi jasnejšie povie čo mám urobiť slovíčko vzal. (správne je na ťarchu, na vrub - MD strana).

Ešte mám na výber: debetná strana účtu (dlžnícka), a kreditná strana účtu (veriteľská). Tieto posledné slovíčka tiež platia, ale zatiaľ ich vynecháme. To kvôli banke, veď prídeme k tomu, že prečo ;)
ayya
29.04.05,13:10
Vrátime sa k pánovi poštárovi. Predpokladajme, že tie peniaze v poriadku vložil na môj účet v banke. Po niekoľkých dňoch sa mi do ruky dostane bankový výpis, a ten účtujem:
- Má dať (MD) „221 – banka“. Teraz mi viac vyhovuje „vzala“ banka, alebo na ťarchu banky, lebo banka mi ich musí vrátiť, keď ich budem potrebovať
- a účet „261 – peniaze na ceste“ (alebo pán poštár) na strane dal (D) . Tu by mi sa mi nepáčilo použiť výraz „v prospech“ pána poštára, aby si nemyslel, že tie peniaze patria jemu. Po podvojnom zaúčtovaní bankového výpisu sa mi účet „261 – peniaze na ceste“ vyrovná.
A nemusela som myslieť na to, že musím skontrolovať, či naozaj pán poštár tie peniaze do banky odovzdal. Keby to nebol dobrý pán poštár a nevložil by ich do banky, ale minul by peniaze sám, tak mi účet 261 na konci obdobia vykazuje zostatok. A to by sa mi nepáčilo :( Musela by som zisťovať, kde sa tie peniaze stratili. Presne na tento účel mi slúži účet „261 – peniaze na ceste“. Slúži mi na kontrolu, či všetko čo som vydala z pokladne, sa dostalo do banky. Preto by tento účet nemal mať zostatok, ak mám zaúčtované všetky výdavkové doklady a všetky bankové výpisy k poslednému dňu obdobia.

Ešte ako poznámku: keby som si znázornila tie dve operácie roletou, :D alebo radšej ceruzkou, tak mi sa mi jej poloha nemení, lebo účty 211 – peniaze v pokladni, 221 – účet v banke, aj účet 261 – peniaze na ceste sú všetko aktívne účty, to znamená: majú prírastky na strane MD, úbytky na strane D a obe operácie boli typu +A – A. V konečnom dôsledku sa mi iba zmenila forma majetku z peňazí v pokladni na peniaze na účte.

Takýchto „poštárskych účtov“ (od slova poštár, nie od slova počty“ máme v účtovníctve viac ... Všetky mi slúžia na kontrolu, či sa niekde niečo nezabudlo. Nemali by mať na konci obdobia zostatok. Ľahko odvodíte napr. materiál na ceste, tovar na ceste... a ak mi prihodí, že zostatok majú – musím presne vedieť identifikovať, že prečo sa mi na konci obdobia „nevynulovali“.
ayya
29.04.05,13:17
ale existuje napr. aj 042 ...

A to je tiež istým spôsobom „poštársky účet“ aj keď to na prvý pohľad tak nevyzerá.

Navyše: týka sa ďalšieho typu časového rozlišovania v podvojnom účtovníctve ...


Ak stihnem, možno ešte dnes niečo napíšem, ale teraz letím na poštu s kvartálnym výkazom ... termín je už za dverami :o
pekný víkend všetkým prajem :)
Muška
29.04.05,13:19
Ayyka, aspon som zahlasovala v "Hodnotení" 5-timi hviezdičkami. Poraďáci pridajte sa. :)
Nika
29.04.05,13:56
Ja sa pridávam, ale 5 hviezdičiek sa mi zdá dosť málo. Je to skvelé!!!
ayya
29.04.05,14:02
:) Vďaka, za všetky povzbudzujúce príspevky, veľmi ma teší, že sa Vám svokrina kuchyňa páči. Keď ju dokončíme, tak požiadam Richarda aby ju prípadne niekde uložil, možno aj uzamkol - neviem, vyjadrite sa aj Vy, či by to malo zmysel ...Predtým ju (ak dovolíte) upraceme :D Ale priznám sa, že teraz sú mi Vaše príspevky úžasnou spätnou väzbou a aj podnetmi, čo prípadne doplniť. Keby ste sem aj Vy neprispievali, myslíte si, že by som vydržala len tak si písať sama pre seba? To teda nie :) .... Tento príspevok ale zase neznamená, že každý jeden čitateľ nutne musí sem nejakú reakciu napísať ... to tiež nikto nemá povinné ;) Aj tie reakcie, ktoré ste napísali doteraz už aj tak prekročili všetky moje očakávania. Ďakujem ešte raz. A keď mi sem-tam niečo napíšete, tak príma ...

p.s: áno, Bibika, tomu moja babka hovorila lajblík :)
Bibika22
01.05.05,16:45
;) Zmysel to určite má, pretože je veľa takých ľudí, ktorí nematurovali z účtovníctva a časom zistili, že by ich takáto práca bavila. Takže tí, ktorí sa účtovníctvo učili štyri roky na škole majú aký taký prehľad, ale tí, ktorí majú len kurz, alebo ani ten nemajú, to chápu ťažšie. Takže takéto podanie od niekoho, kto to má v krvi a úplne tomu rozumie určite spraví veľa ľuďom dobrú službu. A klobúk snímam pred človekom, ktorý je ochotný podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s tými, ktorí to nemajú odkiaľ pochytiť a nežiada za to nič.
Ale som sa rozpísala. Pôvodne som chcela len navrhnúť, že keď tá šička už založila s.r.o.-čku tak by sme ju mohli aj pomenovať napríklad Aňočka. A časom, keď sa jej firma rozbehne mohla by si na leasing kúpiť auto, ktorým by vozila na jarmok svoje výrobky. Postupne by sa mohli cez Aňočku zaúčtovávať všetky prípady vyskytujúce sa v bežných firmách. Dalo by sa so mnou súhlasiť?
Takže AYYA veľké díky za všetkých menej zdatných a začínajúcich účtovníkov.;) :)
Janca
02.05.05,04:03
Ayya, nejaky ten rok sa "snazim" uctovat, ale Tvoje "lopatisticke" vysvetlenie ma nuti zamysliet sa, ci chcem naozaj s tym uctom prestat ?!?!?!?!?!
Klobuk dole ......
Zaira
02.05.05,09:26
ayya, tiež sa Ti chcem moc poďakovať za tieto Tvoje príspevky a za trpezlivosť a zrozumiteľnosť akou to podávaš.
Naozaj ťa obdivujem. Patrím medzi začiatočníkov a preto mi Tvoj štýl vysvetlovania strašne moc vyhovuje.
Ešte raz veľká vďaka, velmi dobre sa to číta a je to zaujímavé. Si super.
ayya
02.05.05,13:32
Bibika, tá šička sa volá Aňočka, lenže doteraz som sa jej nespýtala, či ju tu môžem menovať :D ale "vravela" že podrobnosti si naštuduje na porade, aby som iba také veci písala, čo sa na porade zatiaľ nevyskytli ;)
Už toho aj tak nie je veľa čo písať, lenže teraz sa už horšie o tom píše, ľahšie by sa o tom rozprávalo, keby sme si posadali okolo stola, tak za hodinku-dve by sme boli "fertig" :p Písomne to bude dlhšie trvať, lebo sa teraz budem hodne opakovať kvôli typu operácie. Ale myslím, že to je práve dôležité, zo začiatku si sústavne pripomínať, o ktorú operáciu (z tých štyroch základných) ide. Tak je to potom všetko účtovanie jasné alebo len málo komplikované :)
ayya
02.05.05,13:41
Aby sme sa kúsok ďalej posunuli s identifikáciou účtov.... Na začiatku som iba spomenula triedu tri a skupinu 31x a 32x (prvé číslo účtu je trieda, druhé určuje skupinu a tretie v poradí určuje číslo účtu), takže by sme sa mohli teraz k tomu trošku vrátiť.

Dodávateľov už vieme : 321 - dodávatelia, jednoznačne je to pre nás účet zdrojový, čiže pasívny. Ak nám dodávateľ niečo dodá, vznikne nám voči nemu záväzok. To je operácia +A + P. Do momentu uhradenia nášho záväzku voči nemu disponujeme s majetkom, ktorý nám dodal a súčasne ho máme pokrytý cudzím zdrojom. .... čiže je to účet v skupine 32x. Že by sme sa v skupine 32x orientovali podľa slova „dodávateľ“?

Teraz účet 311 – odberatelia. Podľa mňa :) je to účet aktívny. Presne tak, ako som si majetok vo forme peňazí zamenila za tovar, (čo bola operácia - A + A) podobne si spätne môžem zameniť majetok, ktorý vyzerá ako tovar za majetok ktorý „vyzerá“ ako pohľadávka. Vynecháme zatiaľ uvažovanie o zisku a vynecháme aj operácie, so ziskom spojené, lebo k tomu potrebujeme účet ziskov a strát, o ktorom sme sa zatiaľ ešte nerozprávali.

Teraz si iba musíme zapamätať, že majetok s ktorým podnikateľ disponuje môže mať aj formu pohľadávky
ayya
02.05.05,13:48
Tovar, ktorý som dodala odberateľovi je do momentu uhradenia mojim majetkom (tovarom) uloženým u odberateľa. V konečnom dôsledku je to tiež operácia – A + A. Zníži sa nám stav tovaru na sklade a zvýši sa nám pohľadávka u odberateľa.
Keď nám odberateľ uhradí tovar, tak zase je to operácia – A + A, lebo môj majetok, ktorý „vyzerá“ ako pohľadávka zmení formu na majetok, ktorý „vyzerá“ ako peniaze v banke.
Že by sme sa v skupine účtov 31x orientovali podľa slova „odberateľ“ ?

Nedá sa to tak, lebo hneď by sme sa zmýlili, keby nám odberateľ dopredu (pred dodaním tovaru) uhradil zálohu, a hneď by sme sa zmýlili, keby sme my uhradili dodávateľovi zálohu pred dodaním tovaru. :o
ayya
02.05.05,13:57
Nezmýlime sa, keď si uvedomíme obsahovú náplň účtov: Keď mne odberateľ dopredu, pred dodaním tovaru uhradí zálohu, tak mne sa tie peniaze prejavia ako peniaze v banke. Účtovať musíme podvojne, súvzťažne, použijeme účet 324 - prijaté preddavky. Obchod sa ale nemusí uskutočniť, v tom prípade budem musieť jeho peniaze vrátiť. Ale dovtedy – ja disponujem (mám ich v aktívach) jeho peniazmi, ktoré pre mňa predstavujú cudzí zdroj. Je to záväzok, ktorý v prípade neuskutočneného obchodu musím splatiť. Teda úhrada zálohy od odberateľa je pre mňa operácia + A + P, súčet aktív aj pasív sa mi zvýši. :)

Môže nastať aj opačná situácia: ja uhradím dopredu zálohu dodávateľovi, kým sa obchod neuskutoční, tak je to môj majetok uložený u dodávateľa – teda je to moja pohľadávka voči dodávateľovi. Použijeme účet 314 - poskytnuté preddavky. V tomto prípade sa mi súčet aktív ani pasív nezmení, zmení sa mi forma majetku: moje peniaze, ktoré boli v banke sa mi zmenili na majetok, ktorý „vyzerá“ ako moja pohľadávka a je to teda operácia – A + A.
Môžeme si teda zhrnúť:
Skupiny účtov 31x a 32x sú účty, ktoré používam pri (storočný výraz :D) dodávateľsko-odberateľských vzťahoch. Pritom skupina 31x sú moje pohľadávky, čo je forma môjho majetku a skupinu 32x budem používať vtedy, ak sa mi zvýšia cudzie zdroje, ktorými mám majetok krytý. Už sa nezmýlim:

311 – odberatelia (môj majetok, ktorý „vyzerá“ ako pohľadávka, je to účet aktív)
314 – poskytnuté preddavky dodávateľom (môj majetok, ktorý „vyzerá“ ako pohľadávka u dodávateľa, je to účet aktív)
a
321 – dodávatelia (zdroj krytia, záväzok, je to účet pasív)
324 – prijaté preddavky od odberateľov (zdroj krytia, záväzok, je to účet pasív)

Zálohy po dodaní tovaru si započítam pri úhrade konečnej faktúry a uhradím už iba zvyšok :)
ayya
02.05.05,14:15
Dáme si príkladík: Aňočka vystavila objednávku na 10 metrov čipiek. Objednávka je doklad, ale sa neúčtuje iba eviduje pre vlastnú potrebu. Dodávateľ súhlasil s dodaním (prečo by aj nie? :) ) ale vyžiadal si uhradenie zálohy – vystavil zálohovú faktúru. Zálohovú faktúru Aňočka tiež neúčtuje, iba si z nej vyčíta informácie dodávateľovi (číslo účtu) a o sume, ktorú má uhradiť a pre kontrolu si zálohovú faktúru odloží. Vypíše príkaz, dajme tomu na 20 grošov a banka peniaze prevedie na účet dodávateľa. Aňočke pošle o tejto operácii výpis z účtu. Teraz sa Aňočka pustí do účtovania, pomaly premýšľa: účtuje sa vždy iba na základe dokladu, a vždy podvojne:
Prvý účtovný doklad je v tomto prípade bankový výpis. Obchod ešte nenastal. Peniaze, aj keď u dodávateľa sú stále Aňočkinim majetkom. Iba zmenili svoju formu, z „peňazí na účte“ sa stala „pohľadávka“ teda je to operácia – A + A použijú sa účty: MD 314/D 221.
Po úhrade zálohy dodávateľ dodal Aňočke čipky a vystavil za ne faktúru: „Fakturujeme vám za 10 metrov čipiek v hodnote 50 grošov, už ste uhradili 20, ešte zaplaťte 30 grošov“.
Máme ďalší doklad, prijatú faktúru, môžeme účtovať: dodávka čipiek, MD (materiál alebo skladník vzal) /D 321 - dodávateľ dal ....to je operácia + A + P, teraz už Aňočka čipkami disponuje, zvýšila sa jej súvaha na oboch stranách o 50 grošov, aj keď čipky ešte nie sú úplne zaplatené.
Zostáva zaplatiť faktúru. Príkaz do banky teraz vystaví na iba na 30 grošov, veď zaplatila už 20 ako zálohu. Použije účty MD (vzal) 321 – dodávateľ/ D (dala) 221 - banka. To je operácia – A – P. Aj aktíva aj pasíva sa jej znížili o 30 grošov. A aby sa jej celá dlžoba vynulovala, dopredu zaplatených 20 grošov si už iba „uplatní“. Teraz použije zápis: MD (vzal) 321 – odberateľ dodávateľ***/D 314. To je tiež operácia – A – P.
Ešte si prekontroluje: faktúra je do groša uhradená, zostatok na účte 321 je nulový, účet 314 je tiež vynulovaný. Keby sme porovnali súčet aktív a súčet pasív pred nákupom čipiek a po úhrade celej sumy faktúry - tak v konečnom dôsledku si Aňuška "zamenila" 50 grošov, ktoré vyzerali ako peniaze na účte v banke, za inú formu majetku, ktorú teraz predstavujú nakúpené čipky tiež v hodnote 50 grošov. Celá zmena sa zrealizovala na faktúru, preto sa nám táto kúpa (zmena formy majetku) "rozpadla" na viac operácií. Pritom v niektorých momentoch sa súčet aktív a súčet pasív zvýšil a potom zase znížil.



*** dodatočne opravený názov účtu
ayya
02.05.05,14:32
Podobne, ale „zrkadlovito" sa narába aj s prijatými preddavkami. Do momentu, kým dodáme tovar je pre nás prijatý preddavok cudzí zdroj krytia a zapísali sme ho operáciou + P + A. (na poradí nezáleží, + P + A je presne to isté ako + A + P, ide o stiahnutie rolety smerom dolu) :) Prejaví sa nám v aktívach ako peniaze na účte, v pasívach ako zápis na účte 324 - prijaté preddavky. Môžeme ním disponovať. :)

Po dodaní tovaru odberateľovi nám vznikne u odberateľa pohľadávka (v plnej výške faktúry) zachytená na MD strane účtu 311 - odberateľ (má dať, alebo vzal) a súvzťažný zápis je D - účet tovaru na sklade (skladník dal) Zase je to iba zmena formy majetku (povedali sme si, že zatial nekalkulujeme so ziskom) - tovar sa nám mení na pohľadávku, teda operácia - A + A.
Potom prijatý preddavok zaúčtujeme v prospech odberateľa na stranu D dal, čím si znížime pohľadávku a súčasne znížime cudzie zdroje a teda „vynulujeme“ prijatú zálohu zápisom na MD strane účtu 324 – prijaté preddavky. To je operácia – A – P. A účet odberateľa sa nám „vyrovná“ vtedy, keď odberateľ doplatí zvyšnú dlžnú sumu. Tu sa nám zase úhrada odoslanej faktúry rozpadla na viac operácií

Čím viac toto čítam, tým viac pochybujem, že to je zrozumiteľne napísané ..:D :D Zle sa to píše, ľahšie by sa mi to rozprávalo, pritom by som poťahovala ceruzkou hore a dolu. Skúste si to aj vy ukazovať ceruzkou a prípadne mi napíšte, či je treba sa k tomu vrátiť, ok? :)
ayya
02.05.05,14:39
Spomínam si na jeden strašne starý vtip, na ktorý mi často príde na um pri účtovaní ďalšej skupiny účtov – skupiny 34x
Malá moľa sa vrátila do rodnej skrine a vyčítavo hovorí svojej mame: "Nechápem, prečo si mi sústavne zakazovala vyletieť zo skrine?! Vieš, aký som tam mala úspech?! Keď som vletela do miestnosti, tak sa všetci postavili a začali mi tlieskať!" :)
Iste každý z nás už chytal moľu, potvorka, lieta zo strany na stranu ...:) Podobne nám v súvahe niektoré účty lietajú takto zo strany na stranu. :o Nie je ich veľa. Keď som voľakedy a veľmi dávno prvýkrát v ruke držala súvahu a špekulovala som, ako ju správne vyplniť, tak som si všimla, že niektoré čísla účtov boli uvedené aj v aktívach aj v pasívach. Bola som v prvom momente presvedčená, že ide o tlačovú chybu :D :D :D

Nešlo o tlačovú chybu, boli to tie „lietajúce účty“ teda účty, ktoré sú niekedy aktívne a niekedy pasívne v závislosti na tom, na ktorej strane majú na konci obdobia zostatok.
ayya
02.05.05,14:47
Najčastejšie nám teraz „lieta“ účet 343 – Daň z pridanej hodnoty. Z obrázku "podkovy" sme si odvodili, že
- zostatok na strane MD majú účty aktív (aj počiatočné stavy, aj prírastky)
- a zostatky na strane Dal (aj počiatočné stavy aj prírastky) majú účty pasív.

Z mechanizmu tejto dane vieme, že niekedy na konci obdobia nám vychádza nutnosť daň platiť, inokedy, keď sme mali v mesiaci viac vstupov ako výstupov, si môžeme nárokovať odpočet. A to je vlastne dôvod, prečo nám tento účet „lieta“ po súvahe:

Ak mám povinnosť platiť daň, tak je to môj záväzok. Vtedy mám zostatok účtu 343 na strane Dal. Až do dňa úhrady dane je to pre mňa cudzí zdroj krytia. Daň patrí štátu, ja som ju iba pre štát „vybrala“ od mojich zákazníkov a do dňa úhrady s tými peniazmi disponujem. Preto na konci obdobia musím účet uviesť v pasívach. Zvyšuje mi totiž celkový súčet pasív. V aktívach sa v tom mesiaci môže prejaviť rôzne. To už vieme, že nie je nutné, aby sme akýkoľvek zdroj krytia (pasívny účet) vedeli presne identifikovať aj to, akú má momentálne formu (v aktívach). Táto daň sa nám v aktívach môže prejaviť rôzne: ak už máme uhradené odoslané faktúry, tak sa nám prejaví ako peniaze na účte, ak ich ešte uhradené nemáme, tak sa nám môže prejaviť medzi pohľadávkami. Ak máme odoslané faktúry uhradené a stihli sme nakúpiť ďalší tovar... tak sa nám môže objaviť na sklade.

Opačne, keď v mesiaci (štvrťroku) mám viac vstupov ako výstupov a vznikne mi môžnosť uplatniť si odpočet dph, tak zostatok na účet 343 je na strane MD a je jasné, že v tomto mesiaci mám ja pohľadávku voči štátu. Teda je to môj majetok, ktorý momentálne „vyzerá“ ako pohľadávka.
ayya
02.05.05,14:54
Podobne nám môže lietať po súvahe viac účtov (hoci zriedkavejšie) napr. aj 341, 342 ale prihodí sa, že aj 336 :) , nabudúce o tom napíšem pár viet a potom sa už pustíme do zvláštneho, ostrosledovaného účtu - "účtu ziskov a strát", lebo bez neho sa ďalej "nepohneme" ... :D
Ivenka
04.05.05,03:39
ayya vďaka,vďaka,vďaka za kurz. Nechem Ťa súriť lebo maá určite kopec svojej práce len poď rýchlo na tie zisky a straty lebo mi to za r.2004 akosi vyšlo čudne.
Veľa úspechov.
ayya
05.05.05,13:02
No veru, nejak sa mi nakopila robota :) ale zvládne sa, ... a čo ti vyšlo "čudne" v zisku? Čudne veľa, alebo čudne málo? :)
ayya
05.05.05,13:04
Voľakedy dávno, :o keď som chodila do školy, tak nás učili, že zostavujeme dva výkazy: súvahu a výsledovku. Súvaha bolo veľmi podobná tej dnešnej. Druhý výkaz bol výsledovka, kde sme na ľavej strane mali účty nákladov a na pravej strane účty výnosov. Na účtoch nákladov sa účtovalo iba na strane Má Dať, výnimočne na strane Dal, doporučovali nám radšej účtovať mínusom (červeným zápisom) na strane Má Dať. Na strane výnosov sa účtovalo na strane Dal, výnimočne pri stornách na strane Má dať. Zatiaľ to vyzerá rovnako, že?

Museli sme si pamätať, že ak účtujeme do výnosov tak súvzťažnosť bola v súvahe na aktívnych účtoch na Má dať strane, alebo v pasívnych účtoch tiež na Má Dať strane. A tak isto sme si museli pamätať, že súvzťažné operácie pri nákladoch boli buď v pasívach na strane Dal, alebo v aktívach, tiež na strane Dal. A keď si spomeniem, že som mala guláš v tom, ktorý účet je aktívny a ktorý pasívny, tak iste chápete, že som tomu vôbec, ale vôbec nemohla rozumieť. Ešte šťastie, že som vtedy nemusela účtovať, robila som totiž niečo úplne iné ako účtovníctvo... dnes si to už pamätať nemusíme :) fakt nemusíme, lebo máme jasno o tom, čo sú aktíva a čo sú pasíva ... :D :D
ayya
05.05.05,13:07
Neviem, kedy sa presne tá zmena udiala, možno že súčasne so zmenou všetkých zákonov začiatkom deväťdesiatych rokov. Vtedy som ju objavila ja a bola to zmena z môjho pohľadu úžasná. :)
Zaviedol sa totiž namiesto výsledovky účet nazvaný „účet ziskov a strát“ Podľa mňa nádherne zapadol do systému účtovníctva. Akoby sa kruh uzatvoril, všetko pasovalo ku všetkému, akoby som si nasadila okuliare. Mňa to skrátka nadchlo :D ... smejete sa?
OK, aj mne je to dnes smiešne :D
S tým účtom sa stretávame AKOBY iba na konci roka, ale v skutočnosti ho „nebadane“ používame pri účtovaní každodenne. Spomeňte si prosím na tento obrázok, priložila som ho prvýkrát, keď sme sa potešili fraktálmi:
ayya
05.05.05,13:13
Najprv niečo o zisku všeobecne: Zisk v podniku je vlastným zdrojom krytia majetku (kto by o tom pochyboval?) :) a prenáša sa z roka na rok,
- počiatočný stav, prírastky a konečný stav má na strane Dal (to vieme z podkovy) ;)
- úbytky sa účtujú na strane MD (aj toto vieme z podkovy)

Zisk je v pasívach „rozhodený“ po viacerých účtoch. Jednou zo štyroch základných operácií, konkrétne operáciou - P + P sa nám môže objaviť v pasívach napríklad ako:
- hospodársky výsledok v rozhodovacom konaní
- nerozdelený zisk minulých rokov
- ak je náhodou zisk mínusový (teda strata) tak sa objaví na účte „neuhradená strata z minulých rokov“, vtedy je zostatok na opačnej strane. To dá jednoduchá logika, lebo strata znižuje vlastné zdroje. Ale o strate zatiaľ nebudeme uvažovať, veď podnikanie je sústavná činnosť na dosahovanie zisku (zdroj: obch.zákonník) :)
- alebo sa nám po preúčtovaní zase operáciou - P + P objaví vo fondoch
- alebo nám môže dočasne predstavovať záväzok, ak ho nechceme nechať v podniku, ale plánujeme ho povyplácať
ayya
05.05.05,13:15
Účet ziskov a strát (úz+s)

patrí do tejto skupiny účtov, aj keď na ňom oficiálne účtujeme až na konci roka. Aj tento účet (úz+s) je pasívny účet a platia aj tu pri účtovaní všetky štyri účtovné operácie. Ale predsa tu sú nejaké rozdiely oproti klasickým pasívnym účtom: V rámci „tretej úrovne fraktálovitosti“ sa nám rozpadá na akýsi podsystém účtov. Na ľavej strane úz+s sú náklady bežného obdobia na pravej strane úz+s sú výnosy bežného roka. Účtujeme ich na samostatných účtoch nákladových a výnosových. Čo sa týka číslovania účtov: nákladové účty patria do triedy 5xx a výnosy do triedy 6xx, to všetci vieme. Navyše zapadá aj do „podkovovej teórie“ ;)
ayya
05.05.05,13:17
Hlavný rozdiel oproti ostatným pasívnym účtom je ten, že nemá počiatočný stav a nemá zostatok na konci roka, čo vyplýva z toho, že sa vlastne skladá z účtov nákladových na ľavej strane a účtov výnosových na pravej strane, ktoré nemajú na začiatku roka prenos z rokov predchádzajúcich a každý rok na nich začíname účtovať „od nuly“. :)

Lepší bude obrázok:
ayya
05.05.05,13:22
Alebo takýto, kde vidíme "zaúčtovaných" viac výnosov ako nákladov :)
ayya
05.05.05,13:26
a zostatok na konci roka tiež nemá, pretože rozdiel medzi nákladmi a výnosmi na konci roka prevedieme operáciami – P + P na iný ziskový účet – hospodársky výsledok v rozhodovacom konaní.
Tu je prikladík kde vidíme účet ziskov a strát pred posledným preúčtovaním. Tým preúčtovaním ho zostatku zbavíme, aby sme začiatkom nového účtovného obdobia zase mohli začať zisk bežného obdobia počítať "od nuly"
ayya
05.05.05,13:34
... ešte taká drobnosť:

Triedy 5xx a 6xx sú rozdelené tak, že aj skupiny účtov aj účty samotné majú väčšine prípadov svoj „pár“ na opačnej strane. To všetci poznáme, skupina 51x a 61x, 54x a 64x ... z účtov napr. 504 a 604, ....562 a 662 a pod.

Toto nám umožňuje rozdeliť účet ziskov a strát „horizontálne“ na tri časti a tak podrobnejšie sledovať hospodársky výsledok v podniku ako prevádzkový a finančný, tieto dva spočítané nám umožňujú vysledovať bežný hospodársky výsledok a potom ešte mimoriadny.

Tu je to v schémičke:
ayya
05.05.05,13:41
Už som spomínala, že práve účet ziskov a strát je to hlavné, čo zaujíma financa, keď mu Aňočka prinesie ukázať výkazy za účtovné obdobie. Dôležité je, aby hospodársky výsledok bol presne „ohraničený“ prvým a posledným dňom v roku. Nie že by ho nezaujímala aj súvaha, zaujíma. A prečo? O niektorých „prečo“ si ešte povieme, ale teraz by sme, myslím, mohli popremýšlať, čo to pre Aňočku znamená v účtovníctve, ako musí vedieť porozlišovať všetky výnosy a všetky náklady bežného obdobia v tej spúste príjmov a výdajov, o ktorých behom roka účtuje. Lebo vieme, že základ pre výpočet dane v podvojnom účtovníctve je rozdiel medzi nákladmi a výnosmi. A nie každý výdaj peňažných prostriedkov je súčasne v tom istom období aj nákladom. Ale máme niektoré zásady, ktoré nám to umožňujú rozoznávať :)

Trošku si pomôžeme (nabudúce) aj tým starým spôsobom účtovania, ktorý platil, keď sme chodili s mojimi vrstovníkmi do školy my. Nie preto, aby som to zamotala, :o ale preto, že niektoré staré pojmy nám pomôžu vyznať sa v súčasnom systéme.
Ivenka
05.05.05,18:33
ayya cudne mi vysla vlastne suvaha. Resp. HV vo výsledovke mam správny ale do súvahy ho neviem dostat. Chystam sa na to počas vikendu ale najprv začnem čítat "svokrinu" kuchynu.
veronikaa
09.05.05,21:05
Ja som chcela ayyka len tolko, ze je pekne, ked clovek, ktory sa nieco nauci, poda svoje skusenosti dalej.
Niektori ludia, ktori maju vysoke IQ a bystru mysel, si svoje kvality nechavaju pre seba a su skupi na pomoc. Tito ludia studuju a studuju, aby vlastnymi silami i s pomocou inych dospeli k SVOJMU cielu.
Vazim si ludi, ktori sa niecomu naucia a pomozu aj inym, aby dostali sancu, aby aj oni mohli svoje sny zrealizovat.
Vsteci sa niecomu ucime - kazdodenne, a kazdy niecomu inemu. Nakolko mame obmedzene moznosti a nemozme sa venovat vsetkemu naraz, tieto cenne informacie a skusenosti by sme si mali vymienat. Myslim si, ze na to sme tu. Velmi si ta vazim. Ludia ako ty su pre ludstvo velky dar.
Prajem ti, aby tak, ako si to urobila ty, aj tebe niekto otvoril oči veciam, ktore by si rada poznala, ale doteraz si na to nemala cas, alebo si este nenasla toho spravneho ucitela :)
Marína
23.05.05,17:35
Ayya, už nebudeme pokračovať? Skoro každý deň sa pozerám, či nie je niečo nové, ale ...Dúfam, že si v poriadku. Ak by si si našla čas, budem rada, a určite nie len ja.
Marína
jeso
23.05.05,18:19
Ayya, aj ja sa velmi teším na pokračovanie...
terezaka
25.05.05,18:29
Ayya ja sem tiež chodím pozerať,čo je s kuchyňou (maľuje sa?).Tešime sa na jej pokračovanie zdravím a pekný večer
ayya
25.05.05,20:40
;)
no hej, robila sa nejaká údržba ... a plus k tomu dépéháčka.... tak prepáčte.
Budúci týždeň sa bude intenzívne pokračovať
Oci
26.05.05,03:35
Myslím, že sa nemáš za čo ospravedlnovať. Tvoju kuchyňu (či to je svokrina?) by som prirovnal k televíznym novelám. Nie tou bezduchovosťou noviel, ale tou závislosťou sledovateľov. Držím palce a teším sa.
ayya
26.05.05,08:40
diky :)
mám to pokračovanie v hlave už dosť poskladané ... stačí to "hodiť na papier"
Bubika
26.05.05,09:16
už sa na to pokračovanie tešíme
jeso
26.05.05,10:19
diky :)
mám to pokračovanie v hlave už dosť poskladané ... stačí to "hodiť na papier"

Ak máš málo papiera rada pomôžem...
Slava2
26.05.05,11:44
Tak toto nepotrebuje žiadny komentár. Je perfektné, excelentné, úžasné, zrozumiteľné, jasné, zaujímavé.... Teším sa na ďalšie pokračovanie. Celý tvoj kurz, by si mali povinne prečítať všetci učitelia účtovníctva a aspoň sa pokúsiť takýmto spôsobom ho predniesť a vysvetliť svojim žiakom.
Maria21
27.05.05,04:51
Klobúk dolu pred niekym kto to dokáže takto podať a ešte pritom aj ako hru. Myslím si a nehovorím len sama za seba, že problém vysvetlený na príklade je super. Vždy som si zapamätala niečo oveľa ľahšie keď som si to dokázala predstaviť. No a tu to máme. Len tak ďalej!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avema
27.05.05,06:22
Ayya

Nemám ekonomické vzdelanie, a účtovníctvo je veľmi vzdialené od mojej práce, ale napriek tomu to čítam aj ja s veľkým záujmom. Som chemička, a osud mi priniesol nezamestnanosť na päťdesiate narodeniny. Som z toho všetkého zúfalá, a úplne náhodou v zúfalstve som natrafila na Tvoje podanie podvojného účtovníctva. Obdivujem Ťa, a gratulujem Ti. Si aj ako človek, aj ako odborníčka obdivuhodná. Navrhujem Ti vydať to ako učebnicu, alebo ako príručku pre užívateľov. Určite to bude cennejšie, ako Sipekyovej Vysoka škola chudnitia.
Držím Ti palce, a prajem Ti veľa, veľa úspechov. Ty si to zaslúžiš.
fličo
27.05.05,06:33
Ayya

Nemám ekonomické vzdelanie, a účtovníctvo je veľmi vzdialené od mojej práce, ale napriek tomu to čítam aj ja s veľkým záujmom. Som chemička, a osud mi priniesol nezamestnanosť na päťdesiate narodeniny. Som z toho všetkého zúfalá, a úplne náhodou v zúfalstve som natrafila na Tvoje podanie podvojného účtovníctva. Obdivujem Ťa, a gratulujem Ti. Si aj ako človek, aj ako odborníčka obdivuhodná. Navrhujem Ti vydať to ako učebnicu, alebo ako príručku pre užívateľov. Určite to bude cennejšie, ako Sipekyovej Vysoka škola chudnitia.
Držím Ti palce, a prajem Ti veľa, veľa úspechov. Ty si to zaslúžiš.Pripájam sa k aveme, ako by som to sama písala.:)
zuzanar
27.05.05,07:02
SKVELÉ!
Číta to aj môj šéf.
ayya
30.05.05,11:19
kurnik, chcela som už dnes písať, ale žiaľ ... dnes som si musela zaradiť doma "hospodársky deň" lebo u nás doma to vyzerá, ako keby som bola neprítomná aspoň dva týždne :D
vicky
30.05.05,11:44
vidis, stacil im na to jeden vikend. Ale ty si sikovna a ked budes mat cas, tak urcite pokracuj s kuchynou :D
Eva99
03.06.05,11:04
Tak toto je skutočne skvelé!!! Milé, ale hlavne poučné. Fantázia! Neviem sa dočkať pokračovania... Dobre sa to číta :-)
ondrejvla
03.06.05,11:10
kurnik, chcela som už dnes písať, ale žiaľ ... dnes som si musela zaradiť doma "hospodársky deň" lebo u nás doma to vyzerá, ako keby som bola neprítomná aspoň dva týždne :D
Ayya, i keď som už naučila účtovníctvo viac generácii, dávam pred tebou dolu pomyselný klobúk! Je to obdivuhodné, odporúčam kompletne prečítať všetkým začínajúcim účtovníkom! Tak toto, to už musí pochopiť i odporca účtovníctva!
Blahoželám!
mirisko
06.06.05,09:18
AHOJ AYY-KA
Začínam s podnikaním, o účt. nemám šajnu a Tvoj výklad je úžasný. Pekne som si ho vytlačila aj s tabuľkami a stále si ho čitam. Ako si povedala, potom sa to už nezdá až také ťažké. ĎĎĎĎĎĎakujem.
Roxana
06.06.05,11:11
Ayya si skvelá. Prosím, prosím pokračuj. V tvojej kuchyni sa skutočne naučí variť aj začiatočník. Ďakujem, ďakujem ..... .
Bubika
06.06.05,15:40
Ayya, i keď som už naučila účtovníctvo viac generácii, dávam pred tebou dolu pomyselný klobúk! Je to obdivuhodné, odporúčam kompletne prečítať všetkým začínajúcim účtovníkom! Tak toto, to už musí pochopiť i odporca účtovníctva!
Blahoželám!
Presne a este mu to uctovnictvo isto zacne byt aj sympaticke :O)
Veeeeeeeelmi dobre sa to cita
ata
09.06.05,14:25
Ahoj Ayyka ,pripájam sa k vďačným žiakom minikurzu,ako všetkým aj mne veľa pomáha.Po zabsolvovaní 3 mesačného kurzu na účto...,nemám tak jasno ako po tvojom výklade,hoci naša pani profesorka bola veľmi obetavý človiečik,chýbala tam práve tá polopatistickosť.Ešte raz veľká vďaka za tvoju obetavosť ,pomôcť práve takýmto spôsobom nám všetkým!!! ATA!
ayya
09.06.05,16:48
Prepáčte, dievky moje (aj chlapci) :) vyzerá to tu, ako keby som sa schválne nechala prosiť, aby už konečne bolo pokračovanie. Ale nie je to tak. Pomáham totiž jednej bývalej spolupracovníčke rekonštruovať účto v jednej jej novej firme za posledné tri roky a je na to už krátky termín. Večer som taká unavená, že ani nesadnem k počítaču. Tak prípadne držte palce a vydržte, prosím. Pokračovanie bude.
p.s.: a ďakujem za všetky pochvaly :)
maniny
10.06.05,07:50
Nie som ekonom z uctovanim nemam nic soplocne a ani sa v nom absolutne nevyznam a na porade som dnes prvy krat. Daval so tu jeden dotaz a nahodou som sa dostal do tohoto vlakna.

Musim uznat, ze ayya tu robi paradnu pracu. Pracujem v oblasti konzultacii a poradenstva, pripravujeme kurzy a robime skolenia ale v uplne inej oblasti. To co tu ayya tvori su krasne podklady pre kvalitny kurz. Ak jej mozem poradit rychlo si to akymkolvek sposodom zautorizuj, lebo si to nejaka dobra dusa vezme za svoje a zacne na tom zarabat. Mame podobnu skusenost s niecim co nebolo zdaleka tak verejne pristupne.

Nahrubo som to vhodil do pdf-ka ma to uz peknych 24 stran.
Len tak dalej.
xena
17.06.05,10:25
Dobrý deň alebo Ahoj,

to čo som si zatiaľ prečítala je fascinujúce, mala som resp. ešte mám obavy z účtovania nakoľko som nie absolvent OA/ vtedy ešte SEŠ/ ale som si pár rokov asi tak 7 dozadu spravila kurz PU a odvtedy az do predminulého roka kedy som musela z rod.dôvodov prestať , účtovala, robila mzdy pre veľký závod, personalistiku atď. Túto prácu mám veľmi rada i keď cítim že mám nedostatky, ale na základe tohto tu čo som prečítala verím, že moje sebavedomie stúpne a budem si istejšia. PROSÍM LEN POKRAĆUJ ´DALEJ LEBO NIE LEN JA ALE ISTE ESTE MNOHO TAKýCH AKO SOM JA ALEBO AJ PROFESIONALNEJSICH AKO JA UŹ S NEDOĆKAVOSŤOU ČAKAJÚ NA POKRAČOVANIE A UKONČENIE AŽ DO KONCA.

Veľmi pekne Ti ďakujem.
danielko
22.06.05,05:29
Ayya, toto, čo si tu vytvorila, je úžasné, skvelé, nemám slov! Stále sa pozerám, či niečo nové nepribudlo, ale som trpezlivá, ako mnoho poraďákov, a už sa neviem dočkať pokračovania. Je to ako detektívka - čakám, čo bude ďalej. A ty nás stále viac napínaš a napínaš...
Už nech tá rekonštrukcia účta skončí, aby si mohla pokračovať. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Prajem Ti veľa trpezlivosti a nápadov pri písaní. Si skutočné úžasná, takto to ešte nevysvetlil nikto - toto musí naozaj pochopiť aj ten, kto k účtovníctvu predtým ani "nepričuchol".

ĎAKUJEM, ĎAKUJEM, ĎAKUJEM.
Monita
27.06.05,07:45
Nikdy som si nemyslela, že sa raz dočkám inteligentného vysvetlenia účtovníctva. Teraz len môžem ľutovať, že človek ako ty AYYA neučí na nejakej škole. A ak áno, že neučil mňa na ekonomickej. Klobúk dolu, hlboká poklona. Alma
učiteľka
27.06.05,11:17
Milá Ayya, potvrdzuje sa, že niekto má dar učiť a niekto - aj keby mal veľa vedomostí - ten dar jednoducho nemá. Ďalšia kategória sú tí, ktorí by aj vedeli naučiť, ale nechcú. Obdivujem Ťa, držím palce. V tvojom prípade asi neplatí, že "kto umí, umí a kto neumí tak učí". Lebo ty aj "umíš" aj učíš. Vďaka.http://www.porada.sk/images/icons/icon14.gif
GabiZ
07.07.05,09:35
Milá Ayyka. Práve som si dočítala tvoje príspevky aj príspevky vďačných poraďákov, ku ktorým sa pridávam. Skutočne som všetko prešla jedným dychom a hoci som PÚ nikdy nerobila, len okrajovo som sem tam okolo neho prešla, musím povedať, že si fakt skvelá. Žiadne knihy ani príručky, ktoré človek musí čítať celé hodiny a dni nevystihujú taký stručný, zrozumiteľný výklad ako je ten tvoj. Dúfam, že sa ti podarí dokončiť tento perfektný výklad, na ktorý všetci netrpezlivo /a hlavne s pochopením/ čakáme a ako všetci tu predo mnou, prikláňam sa k názoru, že keby si toto vydala ako publikáciu, pomohla by si tak kope ľudí. A určite by sa ti ušla aj sláva. Zaslúžiš si to. Všetci ti ďakujeme, že sa s nami delíš o svoje poznatky, skutočne takých ľudí nie je veľa. Hoci na porade ich je dosť, zatiaľ som sa nestretla s odmietnutím. Držím palce a ešte raz ďakujem.

GabiZ
Krtko
08.07.05,12:30
Som začiatočníčka na Porade aj ako oficiálna účtovníčka, a v PÚ vlastne tiež.Veľmi sa mi tento minikurz páči a rada by som si ho stiahla do môjho počítača /aj v používaní PC som začiatočník :D /, ale neviem ako. Ak niekto môže /Richard - administrátor?/ napíšte mi ako na to, ale tak, aby to pochopil aj debilek. Vďaka vopred !!!!!!!!!!:p
zuzula1
08.07.05,18:32
Milá Ayya,tak toto je fakt perfektne odvedená práca!Bravó!Účtovníctvo už síce robím nejaký ten rôčik ale aj tak som tomuto minikurzu neodolala....čítala som to od začiatku až po koniec - dufam že len dočasný! - jedným dychom!!!Milé,poučné,podané zaujímavým a neobvyklým spôsobom,a HLAVNE zrozumiteľné pre ľudí,ktorí s tým naším "džobom" ešte len začínajú - veď "stavať"ďalšie vedomosti a odbornosť sa dá len na pevných základoch,ktoré vďaka tebe veľa ľudí získa!Len tak ďalej,veľa zdaru!!!!! :) http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Paula
08.07.05,19:32
Milí moji začínajúci účtovníci (na veku nezáleží), všetkým vám v dobrom, naozaj v dobrom závidím a prajem... že začínate teraz, keď táto nádherná Porada vďaka Richardovi existuje, keď vďaka dobrým poradcom máte pomoc dnes aj zajtra... pretože účty ma živia 10 rokov a každým dňom zisťujem, koľko chýb som v minulosti napáchala nemajúc poradcu a koľko času a nervíkov mi tu dobrí ľudia dennodenne šetria. :)
Krtko
11.07.05,09:21
:confused: Tak mi už poraďte, ako dostať tú " svokrinu kuchyňu" vcelku do svojej kuchyne, aby som ju vždy mala poruke. PROSÍM, PROSÍM, PROSÍM a hneď aj ĎAKUJEM.
:eek: Takže som si to vytlačila, lebo inak sa mi to nepodarilo skompletizovať, ešte mi treba prílohy a už potom budem iba študovať a čakať na pokračovanie. AYYA neviem sa dočkať!!!!!!:rolleyes:
nikulik
11.07.05,12:22
:confused: Tak mi už poraďte, ako dostať tú " svokrinu kuchyňu" vcelku do svojej kuchyne, aby som ju vždy mala poruke. PROSÍM, PROSÍM, PROSÍM a hneď aj ĎAKUJEM.
:eek: Takže som si to vytlačila, lebo inak sa mi to nepodarilo skompletizovať, ešte mi treba prílohy a už potom budem iba študovať a čakať na pokračovanie. AYYA neviem sa dočkať!!!!!!:rolleyes:
to si vsetko tlacila? to si mohla radsej konkretne prispevky skopirovat do wordu...
Krtko
11.07.05,12:34
Tebe sa to povie "skopírovať do wordu", ale mne musíš napísať aj ako! Lebo toto
strieborné monštrum predo mnou mi to nepovie a ja ti toho ešte toľko neviem, že ani neviem čo sa skôr učiť. Ak sa ti chce,alebo niekomu inému, napíšte. Prílohu viem uložiť,ale samotný príspevok sa mi nijako nedarí. Ak mi poradíte zajtra sa s tým popasujem.
nikulik
11.07.05,13:22
Kliknes si myskou na konkretny text, ktory chces skopirovat, a vysvietis ho cely, no a potom prave tlacidlo na myške a kopirovanie, potom prejdes do wordu, otvoris si novy cisty dokument, a tam na hornej liste das ikonku prilepit, alebo cez hornu listu, stlacis upravy, rozbali sa ti to a kliknes prilepit, a tak dalej s kazdym prispevkom, uz chapes, alebo este podrobnejsie??
liba2
11.07.05,13:44
Kliknes si myskou na konkretny text, ktory chces skopirovat, a vysvietis ho cely, no a potom prave tlacidlo na myške a kopirovanie, potom prejdes do wordu, otvoris si novy cisty dokument, a tam na hornej liste das ikonku prilepit, alebo cez hornu listu, stlacis upravy, rozbali sa ti to a kliknes prilepit, a tak dalej s kazdym prispevkom, uz chapes, alebo este podrobnejsie??
Ďakujeeeeeem nikulik, aj mne si tým pomohla. Funguje to.
maniny
11.07.05,14:05
Ak to neiekomu nebude vadit a system dovoli, tak vam to tu dam v PDFku.

Cafte
nikulik
11.07.05,15:04
ja to mam nahodene vo worde, (ak sa samozrejme zakladatelka nenahneva:D ), ale bez priloh, takze ak by ste niekto vedeli ako dat prilohy ku textu, tak budem rada :)
nikulik
11.07.05,15:13
Ak to neiekomu nebude vadit a system dovoli, tak vam to tu dam v PDFku.

Cafte
super diky :) dufam ze bude pokracovanie
Marína
11.07.05,18:15
Prílohu si dáš tak, že sa nastavíš na obrázok/prílohu/ a stlačíš pravé tlačítko myši, klikneš na COPY IMAGE, potom prejdeš do WORD-súboru, zase klikneš pravým tlačítkom a dáš PRILEPIŤ. A zase ďalší obrázok, pravé tlačítko myši, copy image...atd.
Krtko
12.07.05,05:29
Dakujem, stiahla som si to v pdf od maniny, ale pozžijem to na pokračovania. Dúfam, že budú, ayya je asi zaneprázdnená.:)
Krtko
12.07.05,05:34
Ak to neiekomu nebude vadit a system dovoli, tak vam to tu dam v PDFku.

CafteSrdečná vďaka!!!! Aj pokračovania nám tak pekne spravíš?:) :o ;) :p :D
maniny
12.07.05,09:23
Pokial voci tomu nebude mat autorka vazne vyhrady a bude co spravit, tak v tom nevidim ziaden problem, je to otazka 10 min.
Marína
12.07.05,17:18
Maniny, poslala som ti SS, ale... Neporadíš ako sa sťahuje súbor v PDF formáte?
Vopred ďakujem za ochotu.
ala13
12.07.05,17:22
Pokial voci tomu nebude mat autorka vazne vyhrady a bude co spravit, tak v tom nevidim ziaden problem, je to otazka 10 min.
Ako to robis tak rychlo? Mne to trva hodiny.
maniny
13.07.05,05:35
Maniny, poslala som ti SS, ale... Neporadíš ako sa sťahuje súbor v PDF formáte?
Vopred ďakujem za ochotu. Co tym myslis?
Chces si stiahnut (ulozit) to pdfko co som tam dal ?
Alebo chces vytvorit subor, ktory bude mat priponu PDF?
maniny
13.07.05,05:38
Ako to robis tak rychlo? Mne to trva hodiny.
CTR+C ..... CTRL+V ... pripadne vkladam ako neformatovany text aby to tam nedavalo to co nechcem a ide to dost rychlo. Potom uz len konvert do PDF.
ayya
13.07.05,11:14
uf, zlatí ste ... aj za to, že máte taku trpezlivosť čakať na to pokračovanie... hoci - už toho nemá byť veľa... ;)
To, čo som zatiaľ popísala by malo byť tak 70 % z celého plánovaného minikurzu.... už to mam aj pripravené (ale dávno - takže si to zas budem musieť mrknuť) ;)
Ale fakt sa ešte teraz tomu nemožem venovať, keďže popri normálnej robote mám ešte aj túto "fusku", čo som spomínala ... naozaj je to fuška, časť je už ukončená a odovzdaná a zostatok musí byť ukončený do konca júla (..... do konca mesiaca nasledujúceho po mesiaci .... - veď to poznáte) :)
Som si prečítala všetky vaše príspevky - za poďakovania ďakujem :) a k tomu kopírovaniu:
Kľudne si kopírujte, čo potrebujete... ale ... myslela som, že tento minikurz by mal byť taký, že nebude treba si to pre vlastnú potrebu kopírovať. Chcela som to napísať tak, aby po prečítaní (s porozumením) to boli informácie nezameniteľné a jednoznačné ... ako napríklad:
keď niekto príde do nového kolektívu, tak hneď rozozná kto z kolegov je muž a kto žena ...raz a navždy ... a nemusí si už neskôr opakovať podľa akých znakov môže spoznať pohlavie svojich kolegov :D
Bolo mojim zámerom, aby sme tak isto jednoznačne rozoznali aktíva od pasív. Komu sa to zatiaľ nepodarilo, nech to skúsi napríklad podľa tejto svokrinej kuchyne vysvetliť niekomu, kto by bol ochotný to počúvať ... lebo vraj sa človek najľahšie niečo naučí tak, že sa to pokúsi vysvetliť inému ...
Tak prosím držte palce, zatiaľ všetkych zdravím a prajem všetko dobré ...
Krtko
14.07.05,09:23
Ayya,máš pravdu,ale len v tom prípade, že sa s mužmi a ženami denne stretávaš a bezpečne vieš, že je to jeden živočíšny druh,iba iné pohlavie. Ak si len počula, že existujú a denne sa s nimi nestretávaš, musíš si ich znaky naštudovať, aby si ich rozoznala. Mimochodom včera som skutočne stretla človeka,o ktorého pohlaví som pochybovala. Takže aj samozrejmá info môže byť sporná. Ale to už veľmi filozofujem.

Chcem sa ešte spýtať,o komChcem sa ešte spýtať sa v tejto časti vety hovorí:...daňovníkov povinne zostavujúcich účtovnú závierku podľa IRFS ...,a čo je to IRFS?
Vďaka!!!!!
ayya
14.07.05,12:31
Nemyslela som to v zlom, ani nejak povýšenecky... Práve opačne - veď sama som sa viackrát priznala, že na začiatku mojej "pracovnej kariéry" som v tom mala pekný guláš ... a bolo mi to nepríjemné. Potom som bola veľmi prekvapená, ako sa mi zjednodušil život, keď som pochopila rozdiel medzi aktívami a pasívami a keď som "uverila", že existujú iba 4 typy účtovných operácií. Na tom sa dá "stavať" ... A do dnešného dňa neviem všetko o účtovníctve, tak sa naozaj nemám čo "vyťahovať"....Ak sa moja predchádzajúca poznámka niekoho dotkla, veľmi sa ospravedlňujem ...:o
a IRFS sú medzinárodné účtovné štandardy, podľa ktorých budú musieť účtovať od začiatku r. 2006 hlavne firmy, ktoré sú registrované na medzinárodných burzách ...neviem o tom veľa, ale ešte si to skús vyhľadať aj tu na porade,
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11039&highlight=IRFS
alebo hoci aj cez www.google.com (http://www.google.com)
:)
Krtko
15.07.05,05:34
Nedotklo, nemusíš sa ospravedlňovať. Len som ti chcela vysvetliť prečo všetci prahneme po tvojom podaní PU. A chcela som to mať vcelku hlavne preto, aby som si to mohla v kľude pozrieť celé a pochopiť. Vôbec som to nemyslela tak, že sa ty "vyťahuješ", ale myslím si, že sa kľudne môžeš. Chválime ťa všetci, jednak,že ovládaš problematiku a hlavne za to,že ju vieš a si ochotná podať ostatným. Ďakujem aj za zvyšok. Ak budeš mať čas, pozri sa na tému Ochrana osobných údajov /na posl. strane som dala príspevok, ale zatiaľ mi nikto neodpovedal/. Vieš o tom niečo? Mne táto vec nejako unikla a mám z toho hrôzu.
A z mojich filozofických rečí si nič nerobte, som strašne ukecaná, a niekedy to vyznie inak ako je myslené. Ešte šťastie,že neviem dobre strojopis, lebo by tu boli celé litánie, ja keď sa rozkecám....
Ale zatiaľ potrebujem viac čítať Vaše rady, lebo sa učím naraz veľa nových vecí. Takže majte všetci so mnou trpezlivosť, nečudujte sa mojim "blbým" otázkam a prosím odpovedajte mi polopaticky. ˇAAAAAAAAAAAAHHHHHOOOOJJJJJTTTTEEEEE
djdee
18.07.05,17:53
Vážená AYYA,

neviete si ani predstaviť akým prínosom je pre mňa Vaša "svokrina kuchyňa".Máte môj úprimný obdiv a vďaku za Vami vynaložený čas na spísanie tohto všetkého.Nikdy som neštudoval účtovníctvo.Ja sa rozumiem elektrike,ale Vaša rubrika mi dala nádej,že raz pochopím aj všetky účty v našej firme.Ďakujem Vám veľmi pekne.A prajem Vám veľa síl do budúcnosti a samozrejme zdravia a šťastia.Aj keď je to trošku čudné,také niečo priať,ale aj tak.
Monita
18.07.05,21:06
Ahoj Ayya, moja sestra chodí momentálne na súkromnú OA - rozhodla sa, že už nebude zdravoťákom. No ale k veci. Majú v škole presne tú istú ,, skvele vysvetľujúcu pani účtovníčku", ktorú som mala v škole aj ja. Takže plne chápem jej problém s pochopením alebo lepšie povedané nepochopením účta. Takže som jej vytlačila tvoj miniromán o účtovníctve a čuduj sa svete, začína tomu konečne prichádzať na chuť a hlavne rozumie. Tak Ti teda ďakujem aj za ňu. Predpokladám, že ak to takto pôjde ďalej, začnú sa zo Svokrinej kuchyne učiť aj na OA. Ani by som sa nečudovala. Prajem Ti veľa trpezlivosti.
Rupert
22.07.05,13:50
Výborný relax po nočnej práci na DPH. Pôvodne som hľadal niečo iné na porade a chcel som ísť konečne sa už aj vyspať.
Ale narazil som na tvoj článok, a prečítal ho jedným dychom, a sám som prekvapený že som ešte vydržal bez spánku.
Skvelá práca.
Sám mám niekedy v účtovníctve chaos, ale vyčarila si mi zasa úsmev na tvári a vrátila chuť do spracovania ďalšej DPH čo ma ešte čaká.
Ďakujem.
Želám ti aby si pri tej rekonštrukcii neprišla o nervy, a bolo tam čo najmenej naprávať. držím palec a súcitím.
Beatrix
03.08.05,07:32
Vítam Vás všetkých:) :) :)
Skvelá práca . Náhodou som natrafila na tvoj "románik" a akurát, prišiel vhod, totiž mám čerstvo zal. účt. kanc. a chcem aby sme pracovali spolu zo svojou sestrou, nakoľko stratila zamestnanie, je zdrav. sestra a dobré zam. len tak ľahko nenájde a ešte aj dobre zaplatené:mad: . a preto som jej navrhla túto možnosť. Otvorili by sme malí obchodík kanc. potr. a papiernictvom + učt. kanc. Ona by zatiaľ predávala, kým sa nenaučí účtovníctvo a ost. veci. Lepšie by sme takto získali aj nových klientov, keby sme mali obchod. Problém je v tom, že sa bojí že to nebude vedieť robiť. No a teraz jej skúsim dať prečítať tvoj príspevok a možno, že sa jej to celé zapáči, a začne ju to zaujímať. A keď nie bude sa starať o obchod a hotovo, a potom uvidíme. Čo poviete na môj nápad.
adam
15.08.05,17:19
Booooooože, už druhý deň kopírujem do wordu, dokreslujem schémy, prídem na koniec a tu je to už všetko skompletované a ešte aj s prílohami.........:D
Ďakujem Maniny....
fortunka
18.08.05,06:12
Ayya, prosim ta nemas to nahodou komplet napisane vo worde??? :( ja by som si to rada nastudovala vsetko zaradom, ale uz je toho vela a neznasam citat taketo veci z obrazovky:(
Iba ak nahodou.... :)
Evelinkaa
24.08.05,10:13
Tak toto nemá chybu... Gratulujem! ;) Ale ten word by sa fakt hodil...:(
Jana Dubravská
24.08.05,11:50
Je to úžasné podanie princípov podvodjného účtovníctva, malo by sa to takto vyučovať v školách. Blahoželám a teším sa na pokračovanie!
Tryxy
25.08.05,20:23
ahojte,
tak teda naozaj klobuk dole Ayya. Nikdy som sa o uctovnictvo nezaujimala, no nadisla chvila a ja som bola postavena pred termin suvaha, aktiva, pasiva a dokonca v anglickom alebo nemeckom jazyku.Vdaka za objasnenie zakladneho principu PU.
helas
26.08.05,16:08
Robila som v účtrovníctve skoro 15 rokov, ale takéto vysvetlenie som ešte nezažila. Výborné. Chystám sa účtovať externe na ŽL a na tejto Porade je veľa pomoci, ďakujem
Hela
Mikla
28.08.05,19:30
Tak toto je sila, gratulujem. Chodím na poradu už dlhšiu dobu a až teraz som objavila toto nádherné čítanie o PU. Účtujem cca 13 rokov JU a chystám sa prejsť na podvojné a doteraz som nenabrala dostatok odvahy. Po tejto lekcii, ktorú som čítala takmer bez prestávky už nezaváham. Milujem účtovať, je to pre mňa zábava. Ďakujem
betka111
28.08.05,20:03
Ahoj Ayya, denne viackrát kontrolujem, či nie je pokračovanie

Tvojho minikurzu. Posledné, čo som čítala, bolo z 5.5.05.
Viem, že máš aj iné povinnosti, ale už aj na to som myslela,
či sa nepokračuje niekde na inej strane, len ja neviem kde.
Čakám trpezlivo, len sa chcem uistiť.
Veľmi sa mi páči celý minikurz, ďakujem.
Betka
Prue
28.08.05,20:25
Ahojko Ayya, pripájam sa k Betke. Je nás viac, ktorým sa Tvoj minikurz PÚ veľmi páči a čakáme na pokračovanie. Vďaka za perfektné čítanie.
ing.erika
29.08.05,14:58
ja mám dva semestre z podvojného účtovníctva, ale vždy som vravela, že skúšku z podvojného účtovníctva mám len zapísanú v indexe. nikdy som nechápala tie súvislosti v PÚ. asi to bolo tým, že nám to bolo neskutočne o ničom vysvetlené. ale tento výkon, ktorý tu podala ayya, mi ozrejmil veľa vecí v PÚ. s tvojím dovolením, ayya, ja už to mám celé vytlačené. zatiaľ účtujem len v JÚ, ale začiatkom budúceho roka by som mala začať v PÚ. tak sa už na to teším, pretože s týmto manuálom mi to pôjde určite ľahšie. :) dík.
ayya
31.08.05,09:57
uaaaaa!!! :-)

babenky, aj "babenkovia" velmi sa ospravedlnujem: som pisala, ze som mala mimoriadku, odovzdali sme, nieco nam vratili, prerabali sme, potom som mala zameskanu moju robotu, potom nejake zdravotne problemy, potom nejaka stahovacka bola - skratka: clovek mieni, panbozko meni ...
a teraz:
nasi ma dokopali na dovolenku, vraj si tento rok zasluzim :-) takze dnes v noci cestujem ... daleko :-) do bulharska na slnecne pobrezie ... tesim sa - vratime sa 12.9.
beriem si notebook, oficialne kvoli digi-fotkam, ale - stahujem si (tajne) to pdf, a kuchynu dokoncim tam po veceroch a rada - uz nie sme vo veku, ze by sme vymetali bary s kamaratkou :-))))

velmi ma tesi, ze kuchyna ma taky ohlas, a priznam, trosku sa hanbim, ze som vas nechala tak dlho cakat...

Tak sa drzte a vydrzte, uz aj tak toho nie je vela, a myslim, ze ak kuchyna mala pomoct, tak trosku iste pomohla aj takato nedokoncena.
Evelinkaa
31.08.05,10:38
uaaaaa!!! :-)

babenky, aj "babenkovia" velmi sa ospravedlnujem: som pisala, ze som mala mimoriadku, odovzdali sme, nieco nam vratili, prerabali sme, potom som mala zameskanu moju robotu, potom nejake zdravotne problemy, potom nejaka stahovacka bola - skratka: clovek mieni, panbozko meni ...
a teraz:
nasi ma dokopali na dovolenku, vraj si tento rok zasluzim :-) takze dnes v noci cestujem ... daleko :-) do bulharska na slnecne pobrezie ... tesim sa - vratime sa 12.9.
beriem si notebook, oficialne kvoli digi-fotkam, ale - stahujem si (tajne) to pdf, a kuchynu dokoncim tam po veceroch a rada - uz nie sme vo veku, ze by sme vymetali bary s kamaratkou :-))))

velmi ma tesi, ze kuchyna ma taky ohlas, a priznam, trosku sa hanbim, ze som vas nechala tak dlho cakat...

Tak sa drzte a vydrzte, uz aj tak toho nie je vela, a myslim, ze ak kuchyna mala pomoct, tak trosku iste pomohla aj takato nedokoncena.
Krásnu dovolenku ayyuska, Ty si ju určite zaslúžiš!!!:)
Tešíme sa na pokračovanie s príchuťou mora :D !
Luna
31.08.05,10:40
Vydržíme!! Ty si len pekne krásne odychni,uži si slniečka a účto pusť z hlavy.Prajem Ti krásnu dovolenku.
kikoza
22.09.05,12:41
Milá Ayya, robím už v účtovníctve 30 rokov, ale taký úžasný výklad som ešte nikde nevidela,ani nepočula. A to som už do účt.praxe zaučila dosť ľudí. Hoci to,čo popisuješ ovládam, predsa som si všetko prečítala a vôbec som sa nenudila. Obdivujem Ťa a verím,že z dovolenky prídeš natoľko oddychnutá,že bude pokračovanie /aj napriek určite zmeškanej práci/. Prajem veľa,veľa zdravia a chuti stále pomáhať a deliť sa o svoje skúsenosti.
sway
22.09.05,13:06
uaaaaa!!! :-)

babenky, aj "babenkovia" .............
Tak toto je niečo fantastické !!!! - daj sa na písanie!!!! - talentík !!!! mooooc pekné - gratulujem!!!

a tu máš za odmenu lentilky:
:p ;) :D :o :) :o ;) :D :o ......a veľa, veľa,veľa
AntekaK
05.10.05,06:21
Ahoj, je to super, nebude ďalej?
abel
09.11.05,21:39
Milá ayya. Už 12 rokov podnikám v oblasti účtovníctva ale len jednoduchého.
Nemám ani ekon. vzdelanie, len gympel. Už trikrát som absolvovala kurzy podvojného účtovníctva a teóriu by som možno mohla prednášať, ale stále sa bojím začať to v praxi. Moja dcéra teraz chodí na Obchodnú akadémiu a čoraz častejšie chodí za mnou, aby som jej niečo vysvetlila. Keďže jej samozrejme nemôžem dať najavo, že ona vie o tom možno viac ako ja, po večeroch idem s radosťou na PORADU a krok za krokom vstrebávam tvoj výklad. Priznám sa, že odkedy som objavila tento tvoj geniálny kurz, úplne sa teším, ako to dcére
po lopate vysvetlím a nie metodicky ako kniha. Ale od Tvojej dovolenky nevidím žiadne príspevky-prosím píš, my ti prídeme aj okná k Vianociam poumývať. VĎAKA.
:)
Martina123
01.01.06,14:48
Ahojte, kurz miniuctovnictva ma skutocne velmi pobavil a hlavne pomohol. Tak jednoducho a laicky, ako to bolo pisane a vysvetlene, TOTO SOM POTREBOVALA. Zacinam tomu viac rozumiet. No nevidim pokracovanie kurzu a velmi by som ho potrebovala. Vratis sa este ayya na poradu? Chcela by som Ti posalt mail a skontaktovat s aTebou. AK tento prispevok bues citat, tak mi prosim Ta daj vediet. Dakujem Martina
atramka
01.01.06,18:17
;) Pre AYYA:
Milá ayya, ty si sa vytratila z porady tak nečakane, všetci účtovaniachtiví na teba počas toho obdobia stále mysleli, ak som dobre postrehla, tak si sa tu po dovolenke neobjavila so svojím príspevkom.Keďže je Nový rok, želám Ti za seba, ako aj za ostatných poraďákov hlavne veľa zdravia (dúfam, že s ním nemáš problémy-ak áno tak ti želám skoré uzdravenie ), optimizmu a spokojnosti v kruhu svojich blízkych. Ak aj nemáš chuť pokračovať so Svokrinou kuchyňou, alebo máš na to iný dôvod, NEVADÍ ,nestrácaj sa z tejto super vecičky, akou je PORADA. Veľmi rada ťa tu na stránkach opať stretnem a určite aj mnoho daľších poraďákov.
Ja tu vždy tak pookrejem, keď mi je ťažko, aj keď som sem veľa rozumu nedala, skôr ho tu načerpávam. Ty si tu mnohým svojím výkladom pomohla
a preto ťa tu radi uvidíme - tak sa ozvi......je nám za tebou smutno
alušik
31.01.06,10:14
Nechcel by sa nejaký poraďák pustiť do písania svokrinej kuchyne - minikurz JÚ?;)
Podvojné účtovníctvo sa mi zdá super a prehľadné. Všetko si dokážem celkom ľahko skontrolovať. Okolnosti ma donútili vziať si účtovať aj JÚ a priznám sa - dosť som sa tomu bránila. Neviem si pomôcť, ale vážne mi pripadá zložitejšie ako podvojné účtovníctvo. Keď som náhodou v príspevkoch narazila na také veci ako zaplatená záloha zapísaná do knihy záväzkov - čestne priznám, asi by ma to nenapadlo. :eek: Keď ste mi to posunuli ako informáciu - dáva mi to logiku, ktorú ja vo všetkom hľadám. :) Je teda asi dosť veľa vecí, ktoré ma proste v tom jednoduchom účtovníctve nenapadnú...
Žofa
12.02.06,12:29
Ahoj ayya!
Som novou členkou a taktiež úplnou začiatočníčkou účtovníctva. Nikdy by ma nenapadlo, že niekedy budem musieť "pričuchnúť" k účtovníctvu. To čo som sa dočítala vo svokrinej kuchyni je fantastické! Vďaka za všetkých ustráchaných začiatočníkov ayya. Som nesmierne rada, že existujú takíto ľudia, ktorí nezištne poradia a pomôžu. Dúfam, že si niekedy budem môcť povedať, že ma PÚ baví.
Krásny deň.
Žofa
abel
12.02.06,12:36
Neviem čo sa stalo s ayya, ale jej posledný príspevok bol pred odchodom na dovolenku do Bulharska. AYYA, CHÝBAŠ NÁM !!!!:mee:
Zita5
12.02.06,12:50
Neviem čo sa stalo s ayya, ale jej posledný príspevok bol pred odchodom na dovolenku do Bulharska. AYYA, CHÝBAŠ NÁM !!!!:mee:

Abel , musím s Tebou jedine súhlasiť . Bolo by veľmi vhodné , ak by niekto mal poznatok o tom , čo je s ayya , tak napíšte , lebo skutočne sa tu už neozvala dlhú dobu .:rolleyes:

Možo by bolo dobre dať dotaz na Richarda .:rolleyes:
Zita5
27.02.06,18:24
posúvam;):rolleyes: :rolleyes:
atramka
04.03.06,13:44
Zitka, nedá mi znovu nezareagovať, aj keď som tak už urobila vo svojich viacerých príspevkoch s výzvou o kontakt s AYYA, poslala som aj SS, no nič, možno by fakt mohol pomôcť Richard.
Aj keď pre AYYA-u želám len to dobré, nezdá sa mi, že by mala taký vážny dôvod sa zatajiť na porade, po tak úspešnom minikurze.
Preto zadávam novú tému na pátranie po AYYA, veď sa tu mnoho ľudí pozná osobne nemohla sa len tak stratiť. Ak sa aj stalo niečo zlé, tiež som zistila pri svojom pátraní, že sa naposledy ozvala pred odchodom na dovolenku,určite by
sme sa tu na porade všetci podelili nielen o radosť ale aj o smútok. Spoločne sa to lepšie znáša. Preto , kto viete - podeľte sa s nami.
Hella1
01.04.06,22:16
Ahojte,
som na tejto stránke nová, teda prihlásená po druhý krát a náhodou som natrafila na "svokrinu kuchyňu" a musím priznať, že to čítam celé od začiatku už asi dve hodiny a úplne ma to pohltilo. Momentálne mením pracovné miesto a týka sa práve PU a pretože som veľa vecí zabudla, tak som si chcela oprášiť pamäť na týchto stránkach. Tento mini kurz mi veľmi pomohol a tiež ma mrzí, že sa ayya už neozvala a nedokončila ho. Pevne verím, že mala na to dôvod a že je v poriadku. Naďalej budem sledovať stránky a som rada, že existuje takáto porada.:)
lenkak
02.04.06,06:42
Tak vitaj medzi nami. Určite sa tu budeš mať fajn.
Eulalia
02.04.06,07:11
A čo keby svokra okrem televízora chcela ešte aj to rádio? Ok, požičiame jej ešte dve tisícky. To by znamenalo, že dlžoba by sa jej zvýšila o dve tisíc na 5 tisíc: súčet pasív by bol 10 tis., z toho 5 mala vlastných, 5 by mala dlžobu – to je cudzí zdroj (to je operácia +A + P: ceruzku by som potiahla smerom dolu, namiesto rolety) ;) V aktívach by jej tých 10 tisíc vyzeralo takto: televízor za 8 tis. a peniaze (tie práve požičané tisícky).
Možno by sa jej podarilo ešte ma vyhnať do elektra, aby som jej kúpila rádio za 2 tis. (operácia +A - A: ceruzkou by som nepohla, iba sa zmenila forma aktív) Všetko je v poriadku, súčet aktív aj súčet pasív je v rovnakej výške: 10 tisíc.
V pasívach by mala teraz svokra dve čísla 5 + 5. Lenže v aktívach nikde číslo 5 nenájdeme. V aktívach máme súčet 8 a 2, ale tiež je to 10, tak je to v poriadku. Obyčajne nevieme presne, „ktorá konkrétna zložka majetku v aktívach je akým konkrétnym zdrojom pokrytá“. A obyčajne to ani nepotrebujeme vedieť. :)
Zákonodarcom sa raz podarilo, že chceli, aby rezervný fond (vlastný zdroj krytia) v pasívach bol presne identifikovateľný aj v aktívach a preto museli podnikatelia mať založený v banke špeciálny účet na ktorom mali uložené peniaze presne vo výške rezervného fondu. Ale bola to škoda, len tak peniaze nechať ležať v banke. :(
Niekde sa tu na porade spomínalo, ako mladá kontrolórka chcela vedieť, či majú vo firme základné imanie v plnej pôvodnej výške v trezore uložené. Tiež asi mala predstavu, že ak má firma základné imanie 200 tis. tak celú dobu existencie firmy musia mať aj formu peňazí a firma ich musí pekne celú dobu skladovať v trezore :D :D :D pekná príhoda, zase ma potešila ...

Som na Porade len pár dní a tak prezerám všetko, čo sa dá. Keď som zbadala výkriky AYYA - kde si, dostala som sa až sem. Okrem toho, že sa hlboko skláňam pred AYYOU, táto pani kontrolórka ma rozosmiala poriadne. Ale má smolu, kopec ľudí už prišlo na to, ako sa vôbec okamžité zloženie základného imania ešte pred zápisom do registra dá obísť. A my máme smolu, že takýchto kontrolórok je, bohužiaľ, viac.
mandala
04.04.06,04:22
Pekné ránko prajem milá "ayya". Som tu nová a teraz začínam na ostro s PÚ. Tvoja " svokrina kuchyňa" je SUPER!!! Nám síce kurz PÚ ale v tom Ti dávam na 100 % za pravdu, že pokiaľ Ťa neučí niekto kto vie zaujímavým spôsobom podať výklad, tak je to drina, biflovanie, neporozumenie toho čo vlastne robíš. Ešte raz Ti pekne ďakujem za tento minikurz. :-))) Neviem koľko máš rokov, ale určite je-bude z Teba fajn svokra. :-)))
sissa
04.04.06,11:55
Ahojte všetci.
Som tu nová a hľadam všetko o PU.
Manžel si urobil S:R:O a veľmi chce aby som viedla PU. Nemam ekonomické vzdelanie al erobila som kurz JU a PU (JU som nerozumela vôbec ,keď sme sa niečo opýtali učiťeľky tak sa v tom tak zamotala,že sme boli radi že bol koniec hodiny PU som rozumela podstatne viac)Na PU sme mali učiteľku ktorá začinala vyučovanie slovami -ja preto nerobím učtovníčku,aby som mohla kľudne spávať.Od začiatku sme sa toho všetci báli.
Tu som mala možnosť si prečítať svokrinu kuchyňu,ktorá je skvelá a veľmi zrozumiteľná-skvelá práca ayya,
Chcela by som ,aby ste mi povedali váš názor či by som mala začať robiť to PU.
Ďakujem
Hella1
05.04.06,18:50
Ahoj Sissa, aj ja som nová a momentálne mám novú prácu, kde budem tiež potrebovať účtovníctvo, ale už viac rokov sa mu nevenujem a veľa vecí som zabudla. Tiež som čítala svokrinu kuchyňu a celé som to čítala naraz, úplne ma to pohltilo. Práve teraz som zistila, že sa znova ayya ozvala a teším sa jej príspevky. A k tvojej otázke či máš robiť mužovi účto?! Ja si myslím že áno, ale ty sama musíš vedieť či ťa to baví a či tomu chápeš. Vykonávať prácu, ktorá človeka nebaví je strašné, viem o čom hovorím, zažila som to. Teraz som urobila životné rozhodnutie a dala som výpoveď. Začínam v novej firme a teším sa na novú prácu, ale aj sa bojím či to zvládnem. Takže aj tebe držím palce pretože začiatok je náročný. Daj vedieť ako si sa rozhodla. Pa pa......
lenkak
05.04.06,18:53
Každý raz začínal, ale práve je tu Porada, a keď budete mať nejaký problém, stačí le napísať, odpoveď si tu určite nájdeš.
Tu je kopec informácii. Niekedy bude stačiť si ich aj vyhľadať.
Hella1
05.04.06,18:58
Ahoj ani som neverila, že tu niekto práve teraz je. Len sa bojím, aby som tu nepresedela celú noc. Trocha ma upokojilo, že veľa ľudí ktorí sem píšu a robia PU si tiež v niečom nevedia radi,takže nie som sama. Len trocha nechápem označenie poraďák to znamená že si odborník na PU ?
lenkak
05.04.06,19:00
To nie, mám len akosi viacej príspevkov. Keď ich dosiahneš tuším 500, potom aj ty budeš Poraďák. Ja robím PU, JU aj mzdy.
Hella1
05.04.06,19:07
Aha, to je super, ja som vždy chcela robiť mzdy, ale akosi som sa k tomu nedostala. Vieš dnes v každom novom zamestnaní chcú už ľudí s praxou ale každý musí predsa raz začať. Teraz som dostala príležitosť /ale nie mzdy/, budem sa snažiť to zvládnuť. Ty koľko rokou robíš v PU?
lenkak
05.04.06,19:09
JU - 8rokov, PU - 3-4roky, Mzdy - 8 rokov
Začiatky sú vždy ťažké. Ja keď som začínala, Porada nebola, ale aj tak treba využiť šancu. Kým je.
Hella1
05.04.06,19:16
Ja som bola sedem rokov mimo, to je dosť dlho aby som všetko zabudla. Ale dúfam, že sa mi niečo vynorí z hlavy. Aj sa teším ako sa mi bude z nej pariť.
lenkak
05.04.06,19:20
Ja som sa k PU dostala po 3 rokoch odmlky od PU, ale bolo veľa zmien. A nezabudla som skoro nič, len problém bol v naštudovaní nových vecí. Ale aj to sa dá zvládnuť.
Hella1
05.04.06,19:28
Ako často si na porade? Pre mňa bude nové hlavne vedenie pokladne a aj v českých korunách. To som ešte nerobila, je to tažké? Nikde nemôžem nájsť niečo o tom. Aká evidencia sa robí - pokladničná kniha alebo peńažný denník. prímové a vydavkové doklady viem vypisovať ale nechápem ako to celé funguje.
lenkak
05.04.06,19:31
Každý deň, na Porade som závislák, ale väčšinou večerom.
lenkak
05.04.06,19:31
vedenie pokladne a aj v českých korunách - hľadaj valutová pokladňa, nájdeš toho dosť.
Hella1
05.04.06,19:32
Ďakujem idem na to......
lenkak
05.04.06,19:33
Ako často si na porade? Pre mňa bude nové hlavne vedenie pokladne a aj v českých korunách. To som ešte nerobila, je to tažké? Nikde nemôžem nájsť niečo o tom. Aká evidencia sa robí - pokladničná kniha alebo peńažný denník v PU účtovný denník. prímové a vydavkové doklady viem vypisovať ale nechápem ako to celé funguje.
To rýchlo zistíš. Jeden kolotoč, treba len rozumieť účtovným zápisom.
Hella1
05.04.06,19:36
Len to je to že som to nerobila a ani nevidela nikoho robiť poladňu, takže ja budem potrebovať úplný začiatok, ako v škole. Mám aj knihy o PU ale tam je len ako sa to účtuje a nie celá evidencia
lenkak
05.04.06,19:40
soft Ti pomôže.
Hella1
05.04.06,19:48
Asi som blbá, ale myslíš soft v ktorom budem robiť? Lebo ani to neviem, aký budem používať. Moja nová práca je hlavne fakturácia, ale nakoľko je to menšia firma, je to kumulované miesto a musím robiť aj pokladňu a kopec iných vecí. Prijali ma aj napriek tomu, že nemám veľa skúseností ale chuť sa to naučiť. Mám OA ale už dávno, a keď nastúpim /18.4./ tak nechcem vyzerať ako dement a už sa snažím dohánať zabudnuté. Ale najviac strachu mi robí tá pokladňa. Vôbec tomu nerozumiem.
KEJKA
05.04.06,20:28
Možno budeš viesť ručnú pokladňu.
Ako v domácnosti - príjem výdaj zostatok.
Nechaj si predložiť poslednú, ktorú majú a okukáš ako to robili pred tebou.
lenkak
06.04.06,06:32
A fakturáciu budeš ako robiť? Hádam tam majú nejaký soft? Veď sa okukáš a zbadáš čo a ako.
finessa
06.04.06,07:12
Velka vdaka ayya nielen od mojej dcery /ma podobnu profesorku ako si mala ty :)/, ale hlavne odo mna / pustam sa do ucenia PU z vlastnej iniciativy, teraz uz s chutou...
alea
06.04.06,19:54
:) Ahojte. Som tu prvý krát, a veľmi ma zaujalo poradenstvo svokrinej kuchyne. Určite si to ešte raz prečítam, pretože to bolo zábavné a hlavne poučné. Som rada, že ma postretla náhoda nájsť poradu. Je tu veľa zaujímavých informácií.
sway
07.04.06,04:52
:) Ahojte. Som tu prvý krát, a veľmi ma zaujalo poradenstvo svokrinej kuchyne. Určite si to ešte raz prečítam, pretože to bolo zábavné a hlavne poučné. Som rada, že ma postretla náhoda nájsť poradu. Je tu veľa zaujímavých informácií.

vitaj medzi nami ;):p
alušik
07.04.06,07:27
Narazila som na menší problémik. Vlastne viac ...

Moji vrstovníci si možno budú pamätať výraz: „barčákovo kolečko“. Nie koliesko, ale naozaj sme tomu hovorili kolečko. Pre ostatných krátko popíšem. V dávnych dobách :) bol svojho času ministrom zahraničného obchodu pán, (či sudruh?) Barčák. Za jeho panovania tie organizácie, ktoré chceli podnikať v zahraničí museli absolvovať náročný proces povoľovania a schvaľovania. K tomu povoleniu bolo treba tuším 27 rôznych iných potvrdení a povolení a - pečiatok :) Ten proces bol navyše tak komplikovaný, že nebolo jednoduché ho úspešne absolvovať do konca. Veľa organizácií to vzdalo pri nejakej šestnástej pečiatke. Málo bolo takých podnikov, ktoré to vydržali až po tú poslednú. Totiž: aby ste dostali siedmu pečiatku, tak ste k tomu potrebovali dvanástu, k dvanástej ste potrebovali dvadsiatu prvú a tak podobne :)
A niečo podobné sa mi teraz prihodilo pri písaní sľúbenej témy o časovom "rozlišovaní". Pri písaní o jednej veci mi „vybehla“ potreba použiť výraz, o ktorom som ešte nepísala. Hmmm... teraz vás prosím o trpezlivosť, keď budeme musieť občas hovoriť o „dvanástej pečiatke“ a ešte nebudeme mať úplne vybavenú siedmu. Bola by som rada, aby vás to neznechutilo, budem sa snažiť aby sme tých „barčákových kolečiek“ mali čo najmenej a aby sa nám to na koniec spojilo do jedného úhľadného bezproblémového okruhu. ;)

Až dnes som si povedala, že prelúskam všetky príspevky. A teraz ľutujem, že som to neurobila už skôr. Je to niečo úžasné... K tomuto príspevku mi práve dnes došiel mailíkom jedne vtip - tak prikladám. Je to síce trochu mimotemy , ale snáď mi to prepáčite.;)

Zvieratká v lese sa dohodli, ze si postavia sídlisko.Do mesta na prislušne úrady pôjde líška, tá je dosť prefíkaná,vsetky potrebné potvrdenia a povolenia rychlo vybavi-povedali si zvieratka. A tak teda liška šla. Prešiel den, tyždeň, mesiac a po mesiaci sa liška vracia stiahnutym chvostom, cela zničena a vraví:"35 potvrdení mam, len to 36-posledne sa mi už vybavit nepodarilo."
Tak sa do mesta vyberie medveď. Ten ako najsilnejši v lese určite
všetko vybavi.Presiel deň, dva, tyždeň, mesiac a po mesiaci sa medveď cely vystresovany, vychudnuty vracia a vraví:"35 potvrdení mám, len to 36-posledne sa mi už vybavit nepodarilo."
Zvieratká už pomaly prestávajú dúfať, že budu byvat v lepších podmienkach. V takejto skepse sa naraz ozval hlas somára, ten sa rozhodol, že teda on pôjde "Ja by som to skusil vybavit, vraví somárik !" Ostatné zvieratka sa začnu smiat :"Ani liška so svojim intelektom a ani medved z pozicie sily to nedokázali vybavit, už len ty to dokažeš". Ale somarik sa nedal odradit a vybral sa do mesta. O tri dni zvieratka vyruší veľky lomoz a hurhaj. Vidia, už zdialky akokráča somar a máva so všetkymi potvrdeniami a za chrbtom mu idu bagre, žeriavy, nakladne auta s tehlami, pieskom, cementom a pod.
Zvieratka sa nevedia vynačudovat, pytaju sa somara, ako sa mu to podarilo vybavit."Velmi jednoducho"- vravi somárik. "Pridem na urad - otvorím prve dvere - spolužiak, druhe dvere - spolužiak, tretie dvere - spolužiak...."
Tweety
07.04.06,07:44
No bohužiaľ,niekedy je to tak nielen medzi zvieratkami.
alea
07.04.06,08:54
Ahojte...
Tak ten ftip o zvieratkách , je zobrazenie súčastnej reality. Je to smola, no nie vtedy, keď máš na pravom mieste dobrého spolužiaka....
ayya
07.04.06,09:58
Ako často si na porade? Pre mňa bude nové hlavne vedenie pokladne a aj v českých korunách. To som ešte nerobila, je to tažké? Nikde nemôžem nájsť niečo o tom. Aká evidencia sa robí - pokladničná kniha alebo peńažný denník. prímové a vydavkové doklady viem vypisovať ale nechápem ako to celé funguje.
Hella1: pamatam si, ako som ja zacinala, tiez som si nevedela predstavit, ako to "cele funguje"... Figel je v tom, ze pri uceni PU sa ucis jednotlive okruhy uctovania, (napr. "pokladna", "mzdy" "material"...) a vzdy sa robi jeden-dva uctovne pripady z kazdeho typu, aby sa cely ten okruh pochopil.

V praxi sa to ale robi inak ... nesledujes nakup metra latky, ktory das do skladu, potom ho vydas krajcirke - tej z neho nevypocitavas okamzite mzdu, ... a nerobis okamzite jednu fakturu, ktorou ten jej vyrobok predavas...
V praxi sa robi uctovnictvo ... akoby som to vyjadrila - nie "linearne" po uctovnych pripadoch, ale "vertikalne" ... teda: robis vsetky odoslane faktury naraz, vsetky dosle faktury naraz, potom napr. mzdy pre vsetkych atd.
Mne sa najviac osvedcilo uctovat v tomto poradi:
- odoslane faktury
- dosle faktury
- mzdy
- interne doklady
- bankove ucty
- pokladna
a nakoniec este kontrola, pripadne doplnenie internych dokladov...

to poradie nie je nahodne: pri odoslanych fakturach sa rozbehnem, vačšinou sa vsetky uctuju na rovnakych uctoch ... doslé faktury - tam uz musim davat trosku pozor, aby som protiucet (teda nakl. alebo majetkovy) spravne urcila, potom mzdy - az potom bankou pokracujem preto, lebo uz sa mi "paruju" polozky ... a pokladnu nakoniec preto, lebo casto sa mi stane, ze sa ku mne nedostane doklad o prevode penazi z pokladne do banky a naopak .... takze pred uctovanim banky si skontrolujem 261-tku - ci mi nieco nahodou v pokladni nechyba - nemalo by sa to stavat, ale stava sa:-)

No - a pytala si sa na uctovny dennik - ten ti soft bude vytvarat automaticky, ako budes uctovat jednotlive doklady - len sa treba pozriet do zostav, kde ho najdes ...

Ja som zacinala uctovat rucne - cez kopiu na konta (fyzicke) a uctovny dennik som sucasne robila cez kopirak ... ale to je uz davno :-)

drzim palce
ayya
07.04.06,10:05
Hella1:
aha... a nezabudni, ze sa vzdy uctuje k urcitemu rovnakemu datumu: teda ku koncu mesiaca, alebo stvrtroka ... a nakoniec ku koncu roka. Ked si chces urobit kontrolu, ci si vsetko spravne zauctovala, tak vsetky doklady musia byt z rovnakeho obdobia.

Pripadne sa este nieco spytaj, neviem, ci som ta presne pochopila, aky mas problem :-)
ayya
07.04.06,10:09
mimotemy pre vsetky(ch): je mi tu s vami dobre :-)
vynasnazim sa co najskor urobit ten "druhy rocnik" :-) ale vsimla som si, ze by nieco podobne asi bolo treba napisat aj k JU - odhadujem, ze by to cele bolo tak asi na 5-6 prispevkov. Tak premyslam, ze ci najskor neurobim taky zakladny pokec o JU. Len mam problem, kam to hodit. Ci sem, alebo do niektorej temy, kde hladaju pomoc vo vysvetleni JU ... poradte, babenky :-)
tonkat
07.04.06,10:42
mimotemy pre vsetky(ch): je mi tu s vami dobre :-)
vynasnazim sa co najskor urobit ten "druhy rocnik" :-) ale vsimla som si, ze by nieco podobne asi bolo treba napisat aj k JU - odhadujem, ze by to cele bolo tak asi na 5-6 prispevkov. Tak premyslam, ze ci najskor neurobim taky zakladny pokec o JU. Len mam problem, kam to hodit. Ci sem, alebo do niektorej temy, kde hladaju pomoc vo vysvetleni JU ... poradte, babenky :-)
Ja si myslím, že skôr vytvoriť novú tému pre JU
Hella1
07.04.06,16:05
Ayya, veľmi pekne ďakujem za to že si si všimla moje problémy. Som rada že práve ty, pretože si pre mňa niečo ako vzor. Môj problém je hlavne v tom, že po 7 rokoch som sa rozhodla vrátiť k svojmu povolaniu a mám trošku strach že som veľa zabudla a aj sa niečo v PU zmenilo. Prijali ma do nového zamestnania /od 18.4./ a už teraz sa snažím naberať informácie, aby som nebola úplne tupá. Fakturáciu som robila, ale neviedla som nikdy pokladňu a už vôbec nie v českej mene, tak sa toho bojím. Tá firma má extérnych účtovníkov, ale oni chcú aby som ich kontrolovala - ja ! Staviam hlavne na to že sa zaučím, myslím si že keď niekto chce a baví ho to tak to zvládne, ale aj tak sa trochu bojím. Možno budem prekvapená, že to bude jednoduché. Teraz ani neviem, čo sa mám konkrétne pýtať, pretože nemám predstavu čo nebudem vedieť, ale určite sa skontaktujem. V podstate som tu -na porade - každý večer/keď ma deti pustia/ tak sa určite ešte porozprávame. Ešte raz ďakujem.........
ayya
07.04.06,16:38
Ayya, veľmi pekne ďakujem za to že si si všimla moje problémy. Som rada že práve ty, pretože si pre mňa niečo ako vzor. ...

...V podstate som tu -na porade - každý večer/keď ma deti pustia/ tak sa určite ešte porozprávame. Ešte raz ďakujem....

Hella1, vobec nie z falosnej skromnosti ti musim napisat, ze je tu vela a vela lepsich uctovnikov, ako som ja ... sama som sa tu kopec veci naucila a ked mam problem, tak sem bezim :) Fascinuje ma ta ochota pomoct, ktora tu vladne ... s tym sa clovek dnes len tak nestretne, a pozri: tu akoby sa vrece roztrhlo! :) Tak sa neboj, iste tu najdes pomoc, ked budes mat problem. Len si s detmi dohodni radsej "pevny harmonogram" :D

A k tvojmu podakovaniu - ja sa mozem iba pripojit: tiez neustale citim pocit vdaky vsetkym, ktori sa tu stretavaju a pomahaju ...
A je mi ctou, ked tu pomoc mozem aj ja trosku posunut k dalsiemu :)


.
Zita5
07.04.06,16:48
ayya jednoduché účtovníctvo by bolo dobré založiť osobitne , nech sa to nemieša .
Hella1
07.04.06,16:52
Dúfam že som to neprehnala s tým vzorom, ale myslela som to tak, že ja zatiaľ nikomu neviem poradiť v PU/možno tak o záhradke/. Ale momentálne hladám niečo a možmo mi budeš vedieť poradiť. Neviem kde som to videla na týchto stránkach, jeden dobrý človek tam dal vo formáte pdf. celú svokrinu kuchyňu a ja som si to chcela vytlačiť a teraz to neviem nájsť. Ešte raz si to chcem prečítať, ale sedieť dve hodiny pri počítači nemôžem. Nenantrafila si na to náhodou? Nepamätám si ani to meno. Dik......
ayya
07.04.06,17:02
vsetko v poriadku a pohodaaaa :) sme na porade predsa
to co hladas - je prispevok c. 165 (v rozku je cislovanie) od maninyho - sikulka, prehodil to do pdf

a o zahradke tiez mozeme hodit rec :D


.
Puuusinka
10.04.06,14:48
a čo tak svokrina kuchyňa - minikurz JÚ?
To by bola super, nie?:p
Hella1
10.04.06,19:11
Ayya ďakujem za info o tej stránke a už si to tlačím. Ak si tiež záhradkár tak ma to teší. Ja mám záhradku len druhý rok ale moc ma to baví. Je to dobrý relax.
ayya
10.04.06,19:31
ja som si to tiez vytlacila a pozerala som, ze co tam vsetko bolo, aby som to vedela po tak dlhej dobe :confused: nadviazat

a to JU - asi to niekam "pricapnem" ... je tu viac tem o zaciatkoch uctovania v JU ... mne sa to zda tak jednoduche, ze by bola skoda zacinat uplne novu temu. To bude fakt len par prispevkov. Este to tu prekonzultujem ...

pekny vecer :)
magdush
10.04.06,20:37
Milá ayya, teším sa, že pomýšľaš napísať niečo aj o JU.
Pretože niekomu sa aj to "jednoduché" účtovníctvo zdá
niekedy riadne zložité.
Až to bude písané podobným štýlom ako svokrina kuchyňa,
bude to dobré a hlavne poučné počítaníčko.
Teším sa